Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier '7 DINSDAG 9 FEBRUARI 193241e Jaargang Weekagenda mum: Firma 1.1. KIM - iiJicteBf 1.1IEIZEI. Bareel Noordscharwoude. Spaarzegels gelijk in waar de als cuniant geld. Uit den Omtrek Het conflict in Twente IVn 17 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE S LAMEDIJKER MUM COURANT VERSCHIJNT DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprlj s eer 3 maanden ƒ1.15. 11 Februari: 7.30 uur Café Marktzicht Broek op Langendijk. Jaarvergadering Begrafenisver- eeniging „De Laatste Eer." 11 Februari: Uitvoering Zanglust Sint Pancras. Dir. H. J. Zaal, n.m. 7.30 uur bij Bouwstra. 11 Februari: N.m. 7.30 uur, vergadering Witte Krui3 In Concordia Noordscharwoude. 11 Februari: Raad Zuidscharwoude, 'savonds 7.30 13 Februari: Bond van Staatspensionneering, afd. Oudkarspel—Noordscharwoude. Filmavond bij C. Vis. Aanvang 7.30 uur. 15 Februari: 7 uur Spoorcafé Noordscharwoude 5e Jaarvergadering Vereen. „Draagc elkartders Lasten." 17 Februari: Volksonderwijs Sint Pancras, nm. 7 30 uur bij Bouwstra. 21 Februari: N. H. Cinema in de Roode Leeuw te Zuidscharwoude. 21 Februari: Tooneelzaal C. Vis, Oudkarspel. Too neeluitvoering „Jong Leven". 23 Februari: Idem. G Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering Droom koninkje." ADVERTENTIEN: 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE en 4 kinderen werd betaald, de andere kinderen waren gratis verzekerd. Daarbij was geen leeftijds grens aangenomen. Het bestuur stelde nu voor, om voor de twee vol wassenen en vier kinderen de gewone contributie te heffen en de meerdere kinderen onder de 16 jaar vrij te stellen, doch als van deze kinderen er een de 16-jarige leeftijd bereikt, deze ook contri butie te laten betalen. Aldus werd besloten. Aan het financieel verslag van den penning meester, de heer P. J. Kat, onleenen wij dat de ont vangsten hebben bedragen in totaal f1706 61 de uitgaven f 1698.62, alzoo een batig saldo van f7.99. Op de spaarbank was geplaatst een bedrag van f 1491.32 en in kas f 59.83 bij het begin van het' jaar en aan het eind op de spaarbank f 1550.39 en in kas f 0.76, alzoo ee ntotaal bezit van f 1551.15. Na een opmerking over een der posten door den heer N. Carnas werd gevraagd waarom door de in de vorige vergadering benoemde commissie geen onderzoek is ingesteld naar een der posten, waarop i de heer Jb. de Boer antwoordde, dat hij zich, door-r aanwezigen welkom en betreurt de geringe op komst en opent "hiermede de vergadering. Be notulen worden door den secretaris, den heer Otto voorgelezen en goedgekeurd, die hier na mededeeling doet van zijn Jaarverslag. Be afdeeling werd opgericht door de heeren Hart en Mulder in een openbare vergadering in October 1930 en geeft een beeld van den groei en de resultaten der afdeeling. Als belangrijkste resultaat mag wel de 25 procent reductie aan de huurders der landerijen in 1930 beschouwd worden. Er werden 4 be- stuurs-, 2 huishoudelijke- en '2 oepnbare vergad der in gen gehouden. Be rekening van den epnningmeester gaf aan als ontvangsten 9 gulden en aan uitgaven 4.50. Hierna volgden eenige médedeelingen. Van de Ned. Herv. Biaconie en van het Burgerlijk Arm De Langedijker Winkeliersvereeniging heeft het goede initiatief genomen ter bevordering van con tante betaling, het spaarzegelsysteem in te voeren, een methode, die naar ons is verzekerd, aanvan kelijk met goed succes is bekroond. Er schijnt een goede, vrij algemeene deelname te zijn, zelfs in die mate, dat ook in deze benarden tijd nog aanzienlijke bedragen in zegels worden bespaard, waarvoor men benoodigde artikelen bij onze winkeliers kan koopen, terwijl naar we meenen, de opzet voorzit, het zegel als contant geld te be schouwen. Plaatselijk üietiwg OUDKARSPEL. Maandagavond hield de begrafenisvereeniging hare algemeene vergadering ten huize van den heer M. Visser. Een dertigtal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer J. Keizer, opende de verga dering met een woord van welkom tot de aanwe^ zigen, in het bijzonder tot het eere-lid, de heer A Swager. Voorzitter had meer aanwezigen verwacht, doch daar het gewone aantal van de vorige vergaderingen en ook de dragers allen aanwezig zijn, zullen we maar beginnen. Voorziter sprak den wensch uit, dat de besprekingen in het belang der vereeniging zul len zijn en hoopte op een aangename geest in de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, de heer W. van Dok, voorgelezen en onder dankzegging aan den samensteller, zonder op of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld. De heer A. Swager dankte nog voor de attentie, dat men hem een Parker vulpen als aandenken had gegeven, nu hij zich door zijn drukke werkzaam heden uit het bestuur der begrafenisvereeniging heeft moeten terugtrekken, ook voor zijn benoeming als eerelid. De voorzitter uitte den wensch, dat deze vulpen den heer Swager nog langen tijd belangrijke dien sten mag bewijzen. Aan het jaarverslag, dat hierna door den secre taris werd uitgebracht ontleenen wij het volgende Er werden in 1931 4 bestuursvergaderingen gehou den, waarvan een was belegd voor het royement van een der leden, terwijl drie vergaderingen voor de behandeling van klachten werden gehouden. Er werd gewezen op het feit, dat men hier slechts f 0.75 contributie per lid en per jaar betaald, terwijl in Noordscharwoude f 1.25 wordt betaald. Bij ret begin van het jaar waren er 774 leden, tegen het eind 769. Er zijn acht begrafenissen bezorgd voor niet- leden. Het jaarverslag sloot met een woord van dank voor de verleende medewerking en den wensch, dat het volgend jaar een gunstig jaar mag zijn. Uit de vergadering werd gevraagd over het roye ment van een der leden, wat door den voorzitter werd toegelicht. Het is zelfs voor den Bond ge bracht met het resultaat, dat het bestuur in het gelijk is gesteld en den geroyeerde is geadviseerd een schrijven tot ons bestuur te richten met een verzoek om een onderhoud, wat wij hem in geen ge val zouden weigeren en wij zouden de gelegenheid weer hebben opengesteld om lid te worden. Tot op heden is een dergelijk schrijven niet ingekomen. Het jaarverslag werd onder dankz gging goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het begraaftoestel nu in orde is gebracht en in tegenwoordigheid van den burgemeester is geprobeerd en in orde bevon den. Er zal een verzoek aan B. en W. worden gedaan het toestel over te nemen met dien verstande, dat het aan de gemeente in bruikleen wordt gegeven en dat het onderhoud door de gemeente zal worden betaald. Het toestel kan dan steeds door den zelfden man worden bediend. Door de heeren Carnas en Heertjes worden eenige bedenkingen aangevoerd over het in bruikleen ge ven aan de gemeente. Is dat wel noodig en zal de Kerk het goed vinden. De voorziter antwoordde, dat er niets anders op zit, dan dat het toestel in bruikleen te geven aan de gemeente. Dat is door het in het vorig jaar voorge vallene noodzakelijk. Er is niets aan te doen. Er zal met den burgemeester, van wien men de volle medewerking heeft, worden gesproken hoe het moet met deze zaak en voorzitter hoopte, dat bij een voorkomend geval, dat het toestel niet goed werkte, de dragers zullen medewerken. Contributieregeling. He bestuur heeft een besluit genomen, hetwelk nog door de vergadering moe. worden bekrachigd, als deze zich er mede kan vereenigen. Eerst was de contributieregeling zoo, dat voor 2 volwassenen De bedoelde rekening was nu door het bestuur onderzocht en in orde bevonden, zoodat deze zaak uit de wereld is. De heer J. Bood adviseerde namens de kasnazie- ners, daar alles in de beste orde was bevonden tot goedkeuring der rekening, dat er door den betrokken persoon "zulkëleëfyke was j>er.1.cht ontvangen, dat aan de huur- belang van winkelstand e^brngwij^wmeA we^ woorden waren gericht aan het adres van den pen- landerijen een reductie van 25 procent het belang van de goede zaak wijzen op een o.i. niet ningmeester, uit deze commissie had teruggetrok- verelend werd en van den heer J. Jonker, die een goede wijze, waarop door sommigen met de zegels reductie van 20 procent verleende. i wo?dt gehandeld. I Er waren 20 aanvragen om reductie verzonden ,.of het FYal *lch reeds eerder heefet voorgedaan, 1 3 ervan werden beantwoord, j Be voorzitter vroeg hierop of de leden hiervan nog resultaat ondervonden hadden, waarop en kele leden antwoordden, dat de huurprijs met Den penningmeester werd door den voorzitter u™ Verlaa¥> ter^1 er eei\ een woord van dank gebracht voor zijn gehouden i °I a hierop vaJ1 zlJn notaris een schrrj- beheer en spr. hoopte op gunstige cijfers voor het j ven ontving tot betaling. volgend jaar. j Hierna doet de voorzitter het voorstel, met 't hiiSPnkaTSnnSrSI° n h^Vfgfd jaf Werden 2e °°S op de pas opgerichte afdeeling van den Neu- heer A. B. Jdnsmt aangewezen reS6rVe de j tral®n om de afdeeling Koedijk van den J bond. van Landpachters op te heffen, daar de Contributieverhooging. i Neutrale bond geheel over de afdeeling van den Het bestuur stelde voor om de contributie te 1 tend van Landpachters heeft gezegevierd. Na teerb£ngge^^^ de con- I ffT' °Vf Ln pralen bond tributie f 1.25 en daar krijgen de leden niets meer oelangen der pachters ook wel zoo goed be- als de onze. handud zullen worden, maar dit moet men maar De heer P. Heertjës vroeg of dit zoo noodig was. Er is toch een reserve op de bank, waarop voor zitter antwoordde dat men met bijzondere omstan digheden moest rekenen, zooals de aanschaffing nieuwe pakken, waaraan men aanstonds toe is. We willen graag alles in orde hebben. Aan de hand der gegevens der andere gemeenten is onze verhooging niet van ingrijpenden aard. Door den heer Jb. de Boer werd opgemerkt, dat men eigenlijk eerst moest afwachten, tot men een begrooting had. Dan kan men de noodzakelijkheid zien en als het niet strikt noodzakelijk is moeten we het niet doen. Het moet aan het bestuur worden overgelaten. Men moet hen machtigen. Na eenige bespreking werd besloten het bestuur te machtigen in de uiterste noodzaak maatregelen te treffen. De voorzitter deelde mede, dat men zich in ver band met het opmaken van een balans had gewend tot den heer P. Schuit te Alkmaar. Alleen zijn echter eerst de kosten gevraagd. Voor de Bondsvergaderingen waren geen voorstel len aanwezig, Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden de heeren P. J. Kat Jb. de Boer en W. van Dok werden met bijna alge meene stemmen herkozen. Alle heeren namen hunne benoeming aan onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. In de vacature M. Piersma werd bij eerste vrije stemming door den heer A Timmerman 14 stemmen behaald, doch dit was geen volstrekte meerderheid. Bij de tweede vrije stemming werd de heer Tim merman verkozen met 20 stemmen en nam de be noeming aan, waarna de voorzitter den wensch uit sprak, dat men in het bestuur nog heel lang op aangename wijze mag samenwerken. Als afgevaardigde voor de bondsvergadering werd de heer A. Timmerman gekozen. De heer Jb. de Bier werd aangewezen als reserve. De heer N. Carnas vjerd door het dragersper- sooneel aangewezen als hun adviseur, en voorzitter hoopte, dat de heer Carnas'steeds met de grootste vrijmoedigheid tot het bestuur zou komen om de belangen der dragers te behartigen. Bij de rondvraag werd door den heer A. Visser gevraagd een kleine verandering in de kleeding aan te brengen, wat zal gebeuren. De heer A. de Boer vroeg of de brief, die de voor- looper moet overleggen bij een sterfgeval blijft ge handhaafd, waarop de voorzitter bevestigend ant woord. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen sloot de voorzitter de vergadering met in de eerste plaats een woord van dank aan den heer Piersma, die ge durende lange jaren zijn volle belangstelling en zijn beste krachten heeft gegeven voor de vereeniging. Spr. wenschte hem alle goeds in zijn nieuwe woon plaats en hoopte, dat de band, die er bestond tus- schen de bestuursleden en den heer Piersma, nog lang mag blijven bestaan. Vervolgens bracht spr. een woord van dank aan de aanwezigen, die hem de leiding zoo gemakkelijk hebben gemaakt en aan allen die bij de vereeniging behooren voor de wijze waarop zij hun plichten hebben vervuld. Spr. hoopte dat het zoo in de toekomst door mag geen en dat we in het komende jaar gespaard mogen blijven voor zooveel begrafenissen als het vorig jaar. Want altijd zijn er toch leden onzer vereeniging bij, die den laatsten gang maken. afwachten, merkt de heer Otto op dat men geen oude schoenen moet weggooien, als er nog geen t nieuwe zijn wordt het voorstel algeheel goed gevonden. Van de opheffing zal per aangeteekend schrij ven mededeeling worden gedaan aan het hoofd bestuur. I)e heer Bieets doet nog meïdedeeling dat de pachtwctt met 2521 stemmen door de 'Eerste Kamer is verworpen. Bij de rondvraag wordt besloten, het nog aanwezige geld, na aftrek van eeniga kosten ahn Jr een of andere liefdadige instelling te schen ken. Be afdeeling telde op heden nog 49 leden. Be voorzitter sluit hierop de vergadering en dankt de aanwezigen voor hunne belangstelling is ons onbekend, maar het is niettemin waar, dat de zegels niet altijd als contant geld worden be schouwd. In dezen tijd van korting op goederen, een gewoon verschijnsel bij elk na-seizoen, maakt men soms onderscheid. Betaalt men met contant geld dan geniet men hooger korting dan bij betaling met zegels. En als motief wordt dan opgegeven: op de zegels moeten we reeds 5 pet. derven. Waaruit de logische conclusie moet volgen: de spaarzegels worden niet als contant geld beschouwd. We vragen hierover het oordeel van het bestuur der Langendijker Winkeliersvereeniging. - KOEDIJK. —Be bond van landpachters afdeeling Koedijk, hield op 5 Februari in de zaal van den heer M. K. de Weerdt een algemeene vergadering. Be voorzitter, de heer Si. Akerboom, heet de - SINT PANCRAS. Onderlinge Hulp. Vrijd ag 5 Februari 1932 des avonds om 7 uur, kwam genoemde vereeniging bijeen in het café van den heer Bouwstra onder voorzitter schap van <ien heer A. Schuur. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend, deed hij mededeeling van het feit, dat de heer I>. de Koning bij zijn 50-jarig huwelijks feest door het bestuur was verrast met een fraaien leunstoel, als blijk van belangstelling der vereeniging. Spreker meende dat het bestuur hiermede had gehandeld in den geest der leden. Be notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd nadat de heer Stammes had ver klaard ,dat het niet juist was wat op de vorige vergadering was gezegd ten opzichte van de ou de leden, nl. dat zij het meeste van de vereeni- gingskas proifteeren. Het was spr. opgevallen dat de jongeren meer van de kas vergden. Be-1 Jaarverslag van den secretaris, den heer B. Bruin, bracht naar voren, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een heel moeilijk jaar was geweest. Spr. verklaarde dat de leden daar aan wal aandacht mochten schenken. Be uitkee- ringen zijn in den regel zoo dat men deze nooit te hoog vindt, maar wel te verstaan geeft, dat men ze hooger dacht. Uit het verslag van den penningmeester bleek dan wel duidelijk dat 1932 een ja,ar van groote zorg voor de vereeniging was De ontvangsten 1638.98 werden door de uitgaven met een bedrag van 2768.86 aan uitkeeringen 456.80 aan diversen belangrijk overschreden. Op het einde van 1931 was er een nadeelig slot van 1504.12, zoodat uit het reservefonds een be drag van 1500 gulden moest worden genomen. Nadat hierover van gedachten was gewisseld i werd het voorstel van den penningmeester, om indien het reservefonds verminderen zou tot een bedrag van 1500 gulden, door het bestuur maat regelen zouden worden genomen, om een verder verminderen der reserve te voorkomen, door de I vergadering goedgekeurd. Vermindering der uitkeeringen met 5 a 10 j procent zal dan in overweging worden genomen Bij de rondvraag kwamen eenige huishoudelij ke zaken in bespreking. Daarna sluiting. A-van-WLKENBURG'S- jLEVERTR - LEEUWARDEN Er wordt in dezen tijd wel eens beweerd, al niet ernstig gemeend, dat het kapitalisme op het punt van ondergang staat. Derhalve zou da,n de socialisatie, die eigenlijk ook al begraven is, een kans krijgen. In Twente schijnen de arbeiders er niet zoo over te denken. Tot oplossing van de crisis heeft men daar niet de socialisatie, maar het middel van de staking verkozen. Ettr moest strijd wor den gevoerd, wat immers het werk is van be wuste arbeiders. De weerstandskassen moesten er aan worden gewaagd, aan andere groepen van werknemers moest steun worden gevraagd. Natuurlijk is dit niet het middel, om uit de crisis te geraken. Het kapitalisme kan nu eenmaal niet worden losgelaten. Trouwens, heeft het niet altijd wel vaart aan dén arbeid gebrachtEn wie weet wat beters aan te geven? Voortdurend is het ka pitalistische stelsel, zooals men het belieft te noemen, aangevallen. Wanneer men vijf en twin tig jaar geleden naar 'iets beters had gevraagd, zou de bijbel van Marx voor de voeten zijn ge smeten. Maar sedert men er in "Rusland naar streeft, de leer van Marx aan de praktijk' 4 etoet- sen is het enthousiasme verdwenen. Niemand wist wat beters aan te geven en zoo is ook zoet jesaan de socialisatie verdonkeremaand. In deze „kapitalistische" maatschappij dan kan onze industrie alleen worden behouden, wanneer het loon weer in overeenstemming komt met het levenspeil. De lyerkloozen danken hun armoede aan hen, die in de bedrijven willen blijven leven ten koste van het, bedrijf. In ons land hebben de bedrijven niet alleen tegen elkander te concurreeren, maar heeft de industrie ook als geheel tegen andere landen op te tornen. Zoo moet Twente concurreeren te gen Japan, dat het goud als standaard voor zijn muntstelsel heeft verlaten, zooals het met zijn toch al goedkoope werkkrachten, met zijn gemis aan sociale maatregelen, onze industrie hoe langer hoe meer kan uitschakelen in het Ooste n. Meer vertrouwen in eigen kracht, zou voor ons land al een groote verbetering brengen. Ie der verdient gaarne zijn loon, doch waar de loonen internationaal de neiging hebben om te dalen, moet men bereid zijn loonsverlaging te' acoepteeren. Alle exportbedrijven worden er toe gedwongen. Men dient te zoeken naar wat ver eent, en conflicten als momenteel in Twente be staan, doen aan onze nationale zaak geen goed. Hoe eerder dergelijke tegenstellingen worden ge schikt, hoe beter het voor ons volk is, dat gewoon lijk nimmer in tijden van nood vergeet, dat een- draht maakt maccht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1