MAÏZENA KICTs KER's RRIESMEEL lhalf-p. KEG's KOFFIE Eenzame ouden. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Weekagenda 41e Jaargang i: Firma I. H. KEIZER. - Redacteur i. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. 's Woensdags van nam. 2-5 uur 's Zondags v.m. 11-12 uur Fotographisch-Atelier Arpad Moldovén Uiterlijke kenteekenen 1 pakje of 1 half pondspakje (in uw keuze) bij aankoop van Geldig tot 1 Maart 1932 KEG's KOFFIE in prijzen van: 65, 55, 50, 45 377», 30 en 24 ets. per pondspak Onderzoek Nieuwstijdingen No J9 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 NIEUWE LANGERIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: oer 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS nttr Pt a jTCnrrnTo 13 Februari: Bond van Staatspensionneering, afd. OudkarspelNoordscharwoude. Filmavond bij C. Vis. Aanvang 7.30 uur. 14 Februari: V. A. R. A.-afdeeling Noordscharwoude Oudkarspel. Jaarvergadering op Zondag morgen 9.45 uur ten lokale van J. de Bakker. 15 Februari: 7 uur Spoorcafé Noordscharwoude 5e Jaarvergadering Vereen. „Draagt elkanders Lasten." 15 Februari: N.m. 7.30 uur. Kerkgebouw der Doops gezinde gemeente te Broek op Langendijk Ge meenteavond. 16 Februari: N.m. 7 uur. Café Bouwstra te Sint Pan- cras. Vergadering van den Chr. B. en T. Bond. 17 Februari: Volksonderwijs Sint Pancras, nm. 7.30 uur bij Bouwstra. 21 Februari: N. H. Cinema in de Roode Leeuw te Zuidscharwoude. 21 Februari: Tooneelzaal C. Vis, Oudkarspel. Too- neeluitvoering „Jong Leven". 23 Februari: Idem. 23 Februari: N.m. 6.30 Hotel Concordia, Jaarverga dering van de vereeniging „Tuinbouwbelang". 27 Febr.: N.m. 7.30 uur. Hotel Concordia. Afd. Lan gendijk en Omstreken der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Filmvertooning „Van Bol tot Bloem". 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". Er is weer een oude vrouw vermoord, een van 73 jaar. 'In een klein dorpje ergens in de buurt van iN ijmegen. De vrouw leefde eenzaam op een afgelegen woning. Daarom juist, zoo zouden we zeggen, werd ze vermoord. Wie in dr huis be- rroofd worden en vermoord, dat zijn vrijwel als regel oude menschen en eenzamen, want moorde naarsvolk is laf. Maar hoe komen al die slacht offers toch zoo oud en eenzaam? Dat ze oud zijn geworden, daarin ligt niets bijaonders, maar waarom moesten die menschen eenzaam zijn? Ze hebben toch kinderen misschien, of anders vrien den, kennissen en 'buren Ook in het onderhavige geval had de ongelukkige buren, want ze woon de in een zg. half huis, d.w.z. onder een dak met andere menschen. Die andere menschen echter wisten niet veel van de oude vrouw, want ze was wat zonderling heette het, ze bemoeide zich niet met hen. Als men ze wat vroeg, dan kreeg men nooit veel te hooren. Of ze geld had, was niet bekend, maar ze vroeg n«oit ergens om on derstand en als die wel eens werd aangeboden, dan wees ze dien af. Zoo sleet ze haar leven, oud en eenzaam, ach terdochtig wellicht, gesloten. De buren gingen des Zondagsavonds geregeld uit en dan zat die oude daar heel alleen onder het dak van de ver afgelegen woning. Daarvan profiteerden mensc e lijke onverlaten. Op dien bewusten Zondagavond kwamen de buren thuis. In de woning van het oude menscti brandde nog licht, maar plotseling werd dat uit gedraaid. Ze zagen twee mannen de woning ver laten en in het bosch verdwijnen. Vreemd zoo zoo dachten ze. Maar ze gingen hun eigen deur binnen en vergaten. Dat eenzame, oude mensen was toch immers een raadsel voor ze. Oude mensehen gaa nzooveel eenzaam door het leven, ook al hebben ze familie, kinderen zells. Ze zijn soms eenzaam, juist omdat ze kin eren hadden. Kinderen, die nu de zorgen van vroeger vergeten zijn. Hoe veel ellende kan een oud mensch niet hebben beleefd. Dan keeren ze zi af van het leven, ze gelooven in niemand meer. Ze sluiten zich op met de knijpende pijnen in net hart. Een of andere goeïert poogt ze wel eens te na deren ,maar ze bijten hem of haar af. wen flikkert in de oude oogjes. Zou ik weer in een mensch gelooven, zoo denben ze dan, en weer worden teleurgesteld? Neen, geen nieuwe pijnen meer in het hart. Alleen willen ze zijn tot straks de dood De gdeiert hééft 'er dan al lang genoeg van. Die oude, zoo meent hij, is een zonderling met kuren van den ouderdom. Die oude wil de een zaamheid, zoekt ze. En toch is het niet zoo. Die oude kwelt zich zelf in afzondering omdat het gèloof aan de menschen verloren" is. O ,als er inderdaad nog een mensch te vinden ware, waarin vertrouwen mocht worden gesteld. Daten we toch veel verdragen van oude men schen, hun nukken en kuren, hun vreemde be vliegingen. Ze zijn menschen geweest als wij, maar zij hebben zooveel ondervonden en verloren Bat begrijpen we pas als we zelf oud zijn. Eten oud mensch moeten we weten te winnen, zelfs al moeten we daartoe onze gevoelige teentjes eerst pantseren. Als we ze gewonnen hebben, dan kun nen we nog o zooveel vreugde brengen in het hart dan kunnen we hun oogen weer blij doen flik keren en dan kunnen we ze nog zooveel vergoeden van het leed, dat het leven ze 'bracht. Laat ze de rust van d'r eenzaamheid en d'r gedachten aan vroeger, maar hoedt ze voor het gevoel van verlatenheid door ze van tijd tot tijd op te zoeken en ze te helpeif met kleinigheden. Houdt uwe bemoeiingen vol zonder opdringe righeid ,tot ge eindelijk gewonnen hebt. Dat kost moeite en soms een offertje aan het gevoel van eigenwaarde, als we worden afgestooten. Maar we doen er een goed werk mee we voldoen de schuld van anderen. Moderne Foto's en Vergrootingen Geopendi Noordscharwoude We praten iederen lieven dag weer over de crisis, de crisisgevolgen, over teleurstellingen en verdere narigheden. Ze zijn er wie kan het ontkennen Laatst sprak ik een Hollander, een paar dagen tevoren uit Buitschland gekomen. Och, zei deze, het is hier erg, doch het lijkt er niet naar, als ge de toestanden hier met die in Duitschland vergelijkt. Laatst maakte hem een Hollander opmerkzaam in Keulen op de zichtbare kenteekenen van min- derren welstand daar. Let eens op zei deze straks komt een goed bezette trein binnen, en kijk dan eens naar men schen, die een sigaar rooken. Het was des mor gens negen uur. Ze spraken af de met een brandende sigaar voerrziene reizigers eens te tellen. En ze kwa men tot de slotsom er slechts zes, zegge zes te hebben geteld. Het gesprek waarop ik doel, werd gevoerd in den sneltrein van Alkmaar naar Amsterdam. Laten we ook eens probeeren de sigarenverbrui- kers op dit ochtenduur in dezen trein te tellen, stelde ik voor. Wat afgesproken werd. We stelden ons op bij den uitgang. Ai heei gauw gaven we het op, zoovelen hadden een si gaar in den mond. Ze waren niet te tellen de stroom reizigers, liet goed tellen niet toe. Inderdaad er moet ook uiterlijk nog groot verschil zijn. En toch wordt er ook bij ons al veel minder gerookt. Wat nog zoo erg niet 18 Globaal genomen laat zich derhalve de crisis hier nog niet zoo uiterlijk zien, in hetopenbaar, dan ginds. QKATII Bij alle Winkeliers verkrijgbaar En toch ik ken menschen, die sinds maan den geen sigaar hebben gekocht. Diit lieten, wijl hun ontvangsten deze luxe niet permitteeren. Er is een verkooping geweest van huizen en land te Broek op Langendijk. De publieke belangstelling was enorm, tal van nieuwsgierigen moesten terugkeeren, de lang niet kleine zaal kon de velen niet bevatten. Echter en dit is wel een uiterlijk kenteeken van inzinking geen zelfstandige gebruikers -• op een uitzondering dan was gegadigde. Noch voor land, noch voor huizen. En dat zegt wat. Wat een verschil tusschen nu en enkele jaren terug. Toen kooplust bij topprij- zen, nu lusteloosheid en volslagen apathie bi] lage prijzen. Intusschen heeft deze negatieve verkoopings- uitslag nog wel beteekenis. Het zal de hypo theekkantoren manen, tot groote voorzichtig-heid en dat is wel noodig ook. Onderzoek. In 1930 heeft een lid van Prov. Staten aan gedrongen eens een grondig onderzoek te doen instellen vanwege het Provinciaal bestuur naai den toestand in het Groot Noordhollandsch tuin bouwbedrijf. Thans is naar de dagbladen melden tot instelling dezer commissie overgegaan. Die per sonen die de commissie vormen, zijn benoemd, en de namen dier leden zijn bereids gepubliceerd Het heeft onze aandacht getrokken, dat men hoe breed de commissie ook is opgevat, toch een element heeft vergeten. Em we doelen hier op den handel, die in het tuinbouwgebied zelf is g Wel lis in den persoon van den heer Ruhe de hoofdstedelijke handel vertegenwoordigd, doch de handel die speciaal het Noordhollandsch bodem- product verhandelt, niet. En we zijn ervan overtuigd, dat de groothan del in de provincie, op het platteland dan geves tigd, nog beter met de algemeene toestanden in den tuinbouw op de hoogte is, dan de in de hoofd stad gevestigde. Evenmin mag ook maar de minste twijfel wor den gekoesterd omtrent de bereidwilligheid van onze handelaars, de algemeene zaak naar beste weten te willen dienen. Van hun rijke ervaring en inzicht kan nu niet worden geprofiteerd. Ons dunkt dit een leemte te zijn in de com missie van onderzoek. En waarom zouden we treuren? Als een of andere humorist door de radio een liedje zong op vroolijke gebeurtenissen tijdens een begraefnis, meenden we misschien dat deze liedeszajnger een overladen fantastisch brein be zat. Een begrafenis viert men toch niet en da,ar hcerrscht toch droefenis, verdriet, omdat een dier baarr mensch is heengegaan. Over het verdeelen van erfenissen zullen we niet spreken, dit hoofd stuk is al te gevaarlijk. Maar hoe vindt u deze authentieke adverten tie in „de Volkskrant." UITSPANNING ,,'T LINDiEiNHOE" Uitstekende gelegenheid voor het houden van Begraef nissen. GOEDE CONSUMPTIE. BILLIJKE PRIJZEN. Aanbevelend, H(. BLIK|MAN Tel. 1518. Enschede. Commentaar is vrijwel overbodig. En waarom zouden wé' treuren? Jc moet toch met je gasten ergens naar toe, als je nu eenmaal volgens de wet begraven moet En dan kan men bij de uitspanning ,,'t Lin- denhof'"' lekker eten en drinken voor een prijsje

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1