Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" afd. Langedijk, op Donderdagavond in „Con cordia". Aanwezig met het bestuur 26 leden. De Voorzitter, de heer S. Wagenaar, opent de ver gadering en zegt het volgende: Geachte vergadering, Tot op heden was het mijn gewoonte om bij den aanvang van onze vergadering U allen het welkom toe te roepen, daarbij den wensch voegende dat ons vergaderen zou wezen in het belaang van „Het Witte Kruis". En dat welkom en dien wensch wordt ook nu gedaan, doch het is misschien gewenscht daaraan op dit ogenblik nog een enkel woord toe te voegen, want het jaar 1931 behoort voor onze ver eeniging nu juist niet tot die jaren welke zacht- kens weggleden in de rij der jaren. Als ik het in een beeeld zou mogen zeggen dan zou ik willen con- stateeren dat het scheepje van onze vereeniging een stormachtig jaar heeft doorgemaakt. De golven en de winden hebben gebeukt zoodat zij, die vanaf de vaste wal het hebben gade geslagen, zich mis schien meer dan eens angstig hebben afgevraagd, zal het nog in behouden haven aankomen. Van meer dan een kant, kwamen de winden en golven aan, zij schenen het er op gemunt te hebben om het in korten tijd terneer te slaan. De bemanning van het scheepje was echter kalm en rustig, en niet alleen zij, maar ook diegene die het van verre zagen, zij vertrouwden op de zeewaardigheid en op de sterkte van het schip. Zonder vrees of schroom deed de bemanning haar plicht, zij stevenden rus tig door, zonden af en toe bericht naar de vaste wal, dat zij nog volkomen zeewaardig waren, en er vast op vertrouwden, dat er na harden wind, stilte komt. Zal ik mij beeldspraak verder uitwerken en U nog mededeelen dat er ten slotte bij aankomst aan de vaste wal een van de bemanning is heen gegaan en de anderen zijn gebleven, of zonder beeldspraak, de vereeniging „Het Witte Kruis" heeft een moeilijk jaar gehad. U is getracht wijs te maken dat het bestuur van „Het Witte Kruis" een ge deelte van haar leden liever zag gaan dan komen, doch wij willen uitdrukkelijk vanaf deze plaats U meedeelen, dat 35 jaar lang alle bewoners van den Langedijk vereenigd waren in eenzelfde Witte Kruis en dat wij allen hoofd voor hoofd het ernstig heb ben betreurd, dat de R. K. van ons zijn heengegaan, dat er dus in het bestuur elementen waren die op splitsing zouden hebben aangestuurd is absoluut onjuist. Zal ik de geheele geschiedenis releveeren welke wij hebben doorgemaakt, het ligt geenszins in onze bedoeling, volkomen zijn wij bereid reken schap te geven van onze daden, doch zij die hetzij van dichtbij, hetzij van meer uit de verte, ons doen en laten hebben gevolgd, zullen met de zaak vol komen op de hoogte zijn, en niet verlangen naar een Da Capo van hetgeen is geschied. Het zal wel zoo zijn, dat er wel eens een woord te veel of te kort gezegd is doch het komt ons voor, dat het beste is niet om te zien, maar vooruit en rustig en kalm voort te werken aan deze schoone zaak, bezig te zijn tot heil der menschheid. Applaus. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen door den secretaris, de heer F. Moeyes, en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van het oud-Bestuurs lid, de heer P. Zeeman van Alkmaar, die zijn leed wezen uitdrukt over de ontstane splitsing, welke zijn inziens door de R. K. met voorop gezet doel is ontstaan. Hij wijst verder op de belangrijke taak die het Witte Kruis heeft met de Hoogtezon en de T. B. C. bestrijding wat alle werkzaamheden van de twee zusters zal vorderen. Verder is ingekomen een schrijven van de vroe gere Zuster Metz, waarin dank betuigd wordt voor de laatste premiestorting van haar levensverzeke ring waardoor zij in het genot gesteld zal worden van het pensioen. Bestuursverkiezing. Vaccature N. Kramer. Bij de eerste stemming worden op den heer j. Rutsen 11 stemmen en op den heer J. de Ruiter 5 stemmen uitgebraccht, benevens op enkele andere personen eenige stemmen. Bij de tweede stemming wordt de heer J. Rutsen te Zuidscharwoude met 18 stemmen gekozen. Daar deze niet aanwezig is zal hij met zijn benoeming in kennis worden gesteld. De Voorzitter spreekt den wensch uit dat de heer Rutsen een goed bestuurslid mag wezen. Het Jaarverslag. Hieruit stippen wij aan dat het verslag met eenige teleurstelling werd samengesteld, daar door de R. K. de vereeniging het Wit-Gele-Kruis is pgericht. Vele leden hebben hierdoor hun lidmaatschap van het Witte Kruis vaarwel gezegd. Het is een voldoening dat het Bestuur in deze zaak steeds zijde aan zijde heeft gestaan en dat zij steeds op een eerlijken ma nier en naar hun beste weten hebben gehandeld, in het belang der vereeniging. Het aantal leden bedroeg 1 Januari 1931 1876. Over dit jaar bedankten en vertrokken 343 leden waar van 288 R. K. leden, alzoo op 1 Jan. 1932 1478 leden. Gebouwen en materialen zijn in de beste orde en worden door onze ijverige magazijnmeester uitste kend gereinigd en gerangschikt. Er zijn dit jaar gehouden 10 Bestuurs- en 2 le denvergaderingen. Door bedanken wegens vertrek van den heer P. Zeeman als lid van het bestuur is hiervoor gekozen de heer C. de Boer Wz. Het is zeker niet misplaatst als wij den heer Zeeman hartelijk dank zeggen voor alles wat hij voor Het Witte Kruis heeft gedaan. Door onzen magazijnmeester zijn 1443 stuks ma terialen afgegeven. Aan 77 leden zijn 568 portie's ijs verstrekt waarvoor 2950 K.G. ijs is ingeslagen. Er is een Moedercursus gehouden waaraan 31 cursisten hebben deelgenomen en een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken waaraan 42 cursusten hebben deelgenomen. Deze cursussen zijn gehouden in het lokaal van den heer P. Schoenmaker te Zuid scharwoude. Een woord van dank aan het echtpaar Schoenmaker voor hun medewerking is wel op zijn plaats. Jaarverslag Wijkverpleging. Dit verslag is in opgewekten stijl samengesteld en wel in het bijzonder omreden door alle Gemeente raden aan den Langedijk op het verzoek om een hoogere subsidie voor het aanstellen van een tweede wijkzuster, mede in verband met de aanschaffing van een Hoogtezon goedgunstig is beschikt. Hierdoor is het Bestuur in de gelegenheid gesteld Zuster de Jong te benoemen als tweede wijkverpleegster, te vens tot aanschaffing van een Hoogtezon, welke 17 Nov. in werking is gegaan en waarvoor de wijk verpleegsters 3 middagen in de week hadden vast gesteld, doch door de groote toename dit moesten uitbreiden tot 3 dagen per week. Het aantal leden bedroeg 1931 1205, bedankt en vertrokken 174 leden waarvan 124 R. K„ zoodat 1 Jan. 1932 de vereen. 1031 leden telde. Door de ijverige zusters werden in 1931 4154 bezoeken afgelegd. Het jaar daarvoor was dit 3118, alzoo 1036 bezoeken meer. Het aantal gezinnen wat onder toezicht staat voor de T. B. C. bestrijding breidt zich steeds meer uit. Op 1 Jan. 1931 stonden ingeschreven 51 gezinnen met 50 pa tiënten. Op 1 Jan. 1932 was dit 70 gezinnen met 71 patiënten. Applaus. Naar aanleiding van het jaarverslag wordt door den heer J. Zeeman gewezen op een artikeltje in de Schager Courant van 21 October 1.1. waarin de be schuldiging geuit wordt aan het adres van het Bestuur, dat dit besloten zal hebben met 6 tegen 3 stemmen een tweede tweede zuster aan te stellen. Spr. merkt dit op omreden in het jaarverslag) vermeld wordt dat het Bestuur in deze eendrachtig was. Geantwoord wordt dat deze 3 Bestuursleden er aanvankelijk voor waren de aanstelling van een tweede zuster aan te houden doch heeft men later eendrachtig besloten hiermee door te gaan. Door den Heer J. Kliffen werd ten sterkste afgekeurd dat de schrijver van dit artikeltje op deze vergadering niet aanwezig is. Men had dan eens van gedachten kunnen wisselen. De voorzitter dankt den secretaris voor hetgeen hij in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Het jaar verslag wordt goedgekeurd. Besloten wordt de begrooting aan te houden naar aanleiding van een vereenvoudiging welke in de ad ministratie zal plaats vinden. De Rekening. Door de Penningmeesteresse, Mej. de Wed. Paarl- berg, wordt verslag uitgebracht dat als volgt luidt. Ontvangsten Witte Kruis f 4674.44, uitgaven f 3613.66. Batig saldo f 1060.78. Ontvangsten Badhuis f324.10. Uitgaven Badhuis f 478.55. Nadeelig saldo f 154.45. Ontvangsten T. B. C. bestrijding f 5025.62, uitga ven f 5930.40. Nadeelig saldo f 803.78. Deze nadeelige saldo's komen ten laste van Het Witte Kruis. Ontvangsten Wijkverpleging f 4416.80, uitgaven f 3006.81. Batig saldo f 1409.99. Ontvangsten Hoogtezon f 70.50. Uitgaven f 584.73. Nadeelig saldo f 514.23. Dit nadeelig saldo komt ten laste van de Wijkverpleging. Bij de uitgaven is de aanschaffing van de Hoogtezon begrepen. Namens de kasnazieners wordt door den heer W. Dirkmaat medegedeeld dat een en ander is nagezien en in orde bevonden en wordt tot goedkeuring ge- Nadat nog een paar vragen gesteld zijn wordt tot goedkeuring besloten. Medegedeeld werd nog dat enkelen wanbetalers zijn waar zoo noodig maatre gelen tegen genomen zullen worden. Door den heer F. Moeyes wordt hierna verslag uitgebracht van de 74ste Algem. Vergadering welke op 6 October te Amsterdam is gehouden. Opheffing Badhuis. Besloten wordt het Badhuis voor den tijd van 1 jaar te sluiten. De Voorzitter zegt dat het tekort van het Bad huis f 154.45 bedraagt en dit wel een verbetering lijkt bij het vorfige jaar toen het 3 a 400 gulden was, doch dat men niet vergeten moet dat het Badhuis f2500 heeft gekost, waarop 10 pet of f250 zou moeten worden afgeschreven, wat dus met el kaar weer f400 zou zijn. We zullen voorzichtig moeten zijn met de financiën waarom voorgesteld wordt het Badhuis op te heffen. De heer W. Dirkmaat vraagt, wanneer het Badhuis wordt opgeheven, die f2500 dan weg zijn. Geant woord wordt dat er practisch dan niets overblijft. De heer J. Kuiper kan niet met het voorstel meegaan en zegt dat als ieder lid van het Witte Kruis 2 maal in het jaar van het Badhuis gebruik zou maken het Badhuis wel zou kunnen bestaan* De heer J. Zeeman zegt dat opheffing achteruit gang beteekent en vraagt of het Bestuur geen andere middelen wist. Spr. had gedacht aan een jaar lij ksche verloting ten bate van het Badhuis. De heer P. Stoop zegt wel met Bestuursvoorstel te kunnen vereenigen daar het Badhuis ieder jaar een tekort oplevert. De heer J. Kliffen zegt, dat het vorige jaar be sloten is het nog een jaar aan te zien. Het bestuur is thans verplicht om dit voorstel te doen, daar geen groot tekort gedragen kan worden voor die enkele menschen die er gebruik van maken. De heer D. Zeeman zegt er ook destijds voor ge stemd te hebben doch spr. acht de plaats van het Badhuis zoo slecht gekozen. De heer C. Schrieken vraagt hoeveel menschen er gebruik van maken. Geantwoord wordt van 20 a 22 personen. De heer D. Schuitemaker zou meer reclame voor het Badhuis willen maken. De heer D. Kansen acht het gewensccht dat bij opheffing het Witte Kruis het gebouw aan zich houdt. Door den heer Dirkmaat wordt voorgesteld het Badhuis een jaar te sluiten opdat men dan nog eens onder oogen kan zien. De heer C. de Boer Wz., steunt dit voorstel wat aangenomen wordt met 15 stemmen voor. Voor het bestuursvoorstel worden 11 stemmen uitgebracht. Rondvraag. De heer Stoop vraagt waarom of er geen aankon diging van deze vergadering in Ons Weekblad is geplaatst. De Secretaris antwoordt dat door hem op de drukkerij persoonlijk een advertentie is overhan digd doch dat men verzuimd heeft de advertentie te plaatsen. i heer P. Kramer vraagt of het tekort van de vereeniging Huiszorg ook voor rekening van Het Witte Kruis wordt genomen. De Voorzitter zegt dat de oprichtingskosten voor rekening van het H. B. waren. Hierna volgt sluiting met een woord van dank voor de aangename besprekingen. De Voorzitter spreekt nog den wensch uit, dat het jaar 1932 in alle op zichten een gunstig jaar voor Het Witte Kruis moge wezen. NOORDSCHARWOUDE. In de Geref. Kerk trad op Dr. K. P. Groot, Direc teur van het Petronella hospitaal te Djokjacarta (met verlof hier te lande) tot het houden van een rede in et h ealbgvndnaeMlaegshrdlucmfwycmfw rede in het belang van de medische zending. Spr. deed zien hoe klein en gering de arbeid is begonnen door Dr. Schreurer, maar met wel keen zegen deze daar heeft gearbeid, zoodat er thans het Petronella hospitaal staat waar ruim 400 patiënten steeds wor den verpleegd, met een groot aantal hulphospi talen, waar inlandsche helpers erbeiden. Door spr. werd daarna stilgestaan bij de vruchten welke dit afwerpen kan voor het zieleleven van den Javaan. Hij wekt op dien arbeid als kerk en persoonlijk door gave en gebed te steunen. - BROEK OP LANGEND!JK. Jaarvergadering der begrafenisvereeniging ,,de Laatste Eer" op Donderdag 11 Februari 1932, des avonds half acht in het lokaal van Vijzelaar. Ingekomen was een schrijven van het gemeen tebestuur dat afwijzend werd beschikt op het adrres om een verkeerspad te maken voor de herv. kerk. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 808 betalende en 71 niet beta lende bedraagt. 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering zijn gehouden terwijPde vereeniging tevens is vertegenwoordigd geweest op de bondsvergadering.- Uit het finantieel overzicht van den penning meester bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen 930.31, en de uitgaven f768.99, batig saldo 181.32, gevoegd bij het kassaldo dat be draagt 1789.87, maakt een bezit op 1 Januari 1932 van f 1951.19. Voorzitter Jaarsma opent met een welkom en hoopt dat de besprekingen een aangenaam verloop mogen hebben tot heil der vereeniging. Bij monde van den heer J. O. Kouwen werd me degedeeld dat boeken en bescheiden in orde be vonden werden, weshalve tot goedkeuring der re kening kon worden geadviseerd. In de plaats van den heer K. Slot werd als kasnaziener voor het jaar 1932 benoemd de heer P. Stammes. Door den heer L. de Graaf werd verslag uitge bracht van de gehouden bondsvergadering. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd de heeren G. Timmerman en K. Slot. j Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren H. de Graaf, A. Kz. Jaarsma en K- Tim merman herkozen. "Besloten werd nog per aüvertnetie sollicitanten op te roepen voor de functie van uitkleeder en een adres te richten aan den raad der gemeente tot het doen schilderen der lijkbaren. Hierna sluiting. NOORDOTARWOUDtE. Gisteravond hield de begrafenisvereeniging ha re jaarvergadering ten huize van den heer J. de Bakker alhier. De voorzitter, de heer P. Kramer, opende de vergadering met een woord van welkom. Treurig is het dat niet een der leden aanwezig is. Het werk van de vereeniging werd wel geapprecieerd doch het vergaderingbezoek laat veel te wen- schen over. Spr. heette ook het personeel en pers hartelijk welkom en spreker hoopte op een aan gename vergadering. De notulen der vorige vergadering werden door "den secretaris, den heer K. de Vries voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd en vastge steld. Aan het Jaarverslag ontleenen we dat het jaar 1931 gunstiger geweest is dan het voor gaande. Er zijn 9 begrafenissen uitgevoerd, 4 voor leden en 5 voor nietleden. Het ledental is met 10 toegenomen en be draagt nu 430. 1 Er is 1 bestuursvergadering gehouden. Het verslag sloot met de beste wenschen voor 1932. Aan het finantieel verslag ontleenen we, dat de ontvangsten met inbegrip 'van het beginsaldo 1059.66 de uitgaven 1028.49 hebben bedragen, alzoo een voordeelig saldo van 31.17. Dit voor- deelig saldo gevoegd bij bet saldo op de boeren leenbank geeft een totaal bezit van 1297.59. Vorig bezit 955.84, alzoo een vooruitgang van 342.69. j Namens de kasnazieners adviseerde de heer J Meeldijk tot goedkeuring, waartoe werd beslo- ,ten onder dankzegging voor het accurate beheer. Bestuursverkiezing. De aftredende heeren P. Kramer en J. Meel dijk werden met algemeene stemmen herkozen en namen hnune benoeming aan, omdat het altijd zoo'n gezellig vergaderen is met de vereeniging. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard werd doo rden heer J. Heidsma het verslag uitgebracht van de bondsvergadering naar aan leiding waarvan van gedachten werd gewisseld. Als afgevaardigden naar de algemeene bonds vergadering werden de heeren J. Meeldijk en GBakker Oz. bij acclamatie benoemd. Ex werd de opmerking gemaakt, dat het pre sentiegeld van de bondsbestuurders eigenlijk door den bond moesten worden betaald. Hierna werd de vergadering gesloten onder dankzegging voor de aangename besprekingen. Voorz. merkte nog op, dat men thans op het hoogtepunt staat v&n de nette behandeling en bracht voorzitter het personeel een woord van dank hiervoor. Spr. hoopte dat het het volgende jaar net zoo mag gaan en dat we er niet dikwijls bij moeten zijn als een familielid wordt begraven VERGADERING „Vriendenkring". In de 1.1. gehouden ledenvergadering van de Socië teit „Vriendenkring" te Noordscharwoude werd de rekening van den penningmeester onder dankzeg ging goedgekeurd. Ter voorziening in de vacature ntstaan door het bedanken van de heeren T. Kostelijk, C. Pranger en G. Langendijk, werden als bestuursleden gekozen de heeren G. Deutekom, KI. Langendijk en G. Hop, die allen hunne benoeming aannamen. De jaarlij ksche Kolf- en biljartdag zal weder ge houden worden, doch de tradltioneele daaraan ver bonden feestavond zal dit jaar achterwege blijven. Als Commissaxissen werden beneemd de heeren C. Langedijk en Jn. Ootjers. De aftredende voorzitter de heer T. Kostelijk be- s. :t met woorden van dank voor de prettige wijze van sameii'-f. king gedurende dien tijd en uit zijn beste wenschen voor vereeniging en de ni <we be- i,ti v sleden. De heer J. Ootjers dankt als oudste lid de heer Kostelijk voor het werk voor de vereeniging ge- In de daarna gehouden stemming wordt het be stuur als volgt samengesteld: G. Hop, Voorzitter; L. Dekker, Secvtaris; C. Kuiper, penningmeest- O. Deutekom en K. Langendijk leden. 'uoiooajoiutm iuojoojoiujM 'uoptnrqmiujM óuojoa adajp ;aui pjnq aMna Stukke armen, situkke beener Weer in orde na 't gebruik Van Purol. Purol is puik! De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar heeft tezamen met haar zusterkamer te Haarlem het onderstaande adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, inzake de wijziging van de Wet van den 24sten December 1931 Stsbld. 553, houdende toekenning van 'de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maat regelen tot regeling van den uitvoer van be paalde goederen. Daar de handel en bereiding van zuivelproduc ten een zeer belangrijke plaats innemen in het bedrijfsleven van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar en Haarlem hebben zij met meer dan gewone belangstelling kennis ge nomen van het ontwerp van Wet. Tot haar leedwezen moeten zij echter verklaren dat zij daarmede allerminst hare instemming kunnen betuigen. Een heffing van een uitvoerrecht als bedoeld in artikel 3 van dit ontwerp zal volgens het oordeel der Kamers op den export onzer pro ducten slechts een nadeeligen invloed kunnen uil- oefenen, zoodat reeds de overweging van die hef fing in een tijdvak, waarin de export van zuivel producten dreigt te stoppen, althans slechts met de grootste inspanning en opofferingen nog maar even gaande is te houden, haar niet de gewenschte politiek toeschijnt. Het oude artikel 2 van de Wet van 24 Decern ber 1931 'Stsbld. 533 laat een geringe heffing toe ter bestrijding van de kosten, aan de uitvoer regeling verbonden, hetgeen uit gronden van bil lijkheid door de Kamers nimmer is aangevochten De toepassing van het nieuwe artikel 3 zal evenwel zoo vreezen de belanghebbenden met do Kamers moeten leiden tot een volkomen ontwrichting van den kaashandel, daar de on zekere factor exportbelasting van x guldens" niet te verdisconteeren is tijdens de inkoop periode. Voorts zou deze heffing een direct ernstig ver lies beteekenen voor de exporteurs, die thans groote partijen voor Frankrijk 'bestemde kaas van 1931 in voorraad hebben. Terwijl dus eenerzijds niets dan bezwaren, be moeilijking, ontreddering en directe verliezen te oonstateeren vallen, staat daar tegenover slechts een zeer geringe kans om een geheel ontoereikend en onbeteekenende bate te verschaffen aan pro ducenten van goederen, waarvan door eenig land den invoer uit Nederland boven een bepaalde hoeveelheid is verboden. Een dergelijke proefneming te riskeeren in een periode waarin de exporthandel zucht onder de grootste zorgen, achten de Kamers hoogst ge- vaarrlijk en in strijd met de belangen van zuivel producent en handelaar, zoodat zij gaarne uwe welwillende medewerking inroepen om de heffinfe van dit uitvoerrecht ten krachtigste tegen to gaan. Verschenen is het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier te Alkmaar,. Hierin komen verschil lende belangrijke cijfers voor en wij achtten het niet van belang ontbloot, om deze cijfers, spe ciaal den groven tuinbouw betreffende over te nemen en te publiceeren. Hiermede wordt een mooi vergelijkend over zicht verkregen. GROVE TUINBOUWPRODUCTEN. Zooals uit de nieuwjaarsrede van den voorzitter blijkt, waren in de scnuren opgeslagen voorraden der verscnillende koolsoorten aoor aen geaeeitenjK mislukten oogst ongeveer een derde minder dan in het vorige jaar. Het zachte winterweer bracht weinig met lage prijzen. Later in het seizoen herstelde de handel zien eemgszins; ook de prijzen liepen gelei delijk op, zoodat deze nog tamelijk noog werden toen het koude voorjaar de vraag aanmerkelijk deed stijgen. Door den zeer onvoldoenden oogst bleven de financiëele resultaten voor de tuinders echter siecht, vooral ook, omdat de prijzen van „uien" en „win terwortelen" het geheele seizoen zeer laag bleven. Voor den handel waren de economische omstan digheden in Europa ten spijt de resultaten niet zoo ongunstig. Een voordeel was het, dat door de kleinere aanvoeren van „kool" op de veilingen de markten in het afzetgebied niet werden overvoerd. De inmaakfabrieken konden hun voorraad „zuur kool" tegen voldoende prijzen ruimen. Van de gezou ten „snij-" en „spercieDoonen" kon de geneele voor raad niet worden verkocht. Dit artikel kan echter zeer goed een jaar bewaard blijven. Daar door de hooge boonenprijzen in den zomer van 1931 weinig is ingemaakt, laat het zich aanzien, dat de voor- jarige voorraden tegen betere prijzen zullen kunnen worden geplaatst. Het in Juni beginnende nieuwe seizoen is voor den handel slecht geweest en voor de tuinders allertreurigst. De aardappelziekte trad reeds in hevige mate op voordat de oogst begon. Daardoor gaf een groot gedeelte der velden een zeer lage opbrengst, terwijl in sommige streken alles door de ziekte werd vernietigd. De aanvoeren aan de veilingen waren gering. De exporteurs, die in Duitschland hun afzetgebied hebben, hadden nage noeg niets te doen. Het voor export beschikbare gedeelte ging vrijwel uitsluitend naar Engeland, waar hooge prijzen te maken waren, daar ook in dat land de vroege aardappelenoogst slecht was. De voor „pootaardappelen" geschikte hoeveelheid kon tegen goede prijzen geplaatst worden, hoofd zakelijk in België, Frankrijk en Italië. Van de „zomer-" en „herfstkool" kon alleen in het begin van het seizoen tegen matige prijzen iets verkocht worden. Door het gunstige gewas in de omliggende landen kon deze vrijwel nergens meer worden ge plaatst, zoodat een groot gedeelte dezer producten op het land is gebleven. Ook met de prijzen van de „zomer-", zoowel als van de „herfstbloemkool" was het slecht. De „tomaten" uit de warme kassen gaven over het algemeen een goeden oogst en vrij goede prijzen; die uit de koude kassen konden niet veel opbrengen. Van „winterwortelen" is de voorraad zeer gering; de oogst der „uien" is voldoende ge weest, de prijzen zijn zeer goed en loopen nog voort durend op. Door minder uitzaai zijn ook hiervan de

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4