NIEUWE B Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 20 DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 41e Jaargang Weekagenda nieuwstijdingen LAMfirEDIJKËR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonmnentsprUs: oer 3 maanden ƒ1.15. - flfma J. H KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE 16 Februari: N.m. 7 uur. Café Bouwstra te Sint Pan- cras. Vergadering van den Chr. B. en T. Bond. 17 Februari: Volksonderwijs Sint Pancras, nm. 7.30 uur bij Bouwstra. 21 Februari: Tooneelzaal C. Vis, Oudkarspel. Too- neeluitvoering „Jong Leven". 23 Februari: Idem. 23 Februari: N.m. 6.30 Hotel Concordia, Jaarverga dering van de vereeniging „Tuinbouwbelang". 27 Febr.: N.m. 7.30 uur. Hotel Concordia. Afd. Lan- gendijk en Omstreken der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Filmvertooning „Van Bol tot Bloem". 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". Plaatselijk ÜBegjwg NOORDSCHARWOUDE. Door de raadslieden de heeren A. Kwadijk en L. Schrijver is aan B. en W. een onderhoud aange vraagd te samen met den Voorzitter van den Lan- gendijker Bestuurders Bond inzake de loonen aan de werkverschaffing in deze gemeente, daar hun is gebleken dat het voorkomt dat ongeorganiseerden meer verdienen als georganiseerden. Wij vernemen inmiddels dat het aangevraagde onderhoud is geweigerd. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen is door een groep tuinders van verschillende richting een adres aan den raad ge richt met verzoek ook hier een steunregeling in te voeren zooals in andere gemeenten ook reeds ge daan wordt. Door de raadsleden Duyves, Kradijk en Schrijver is inmiddels een spoedvergadering aangevraagd. NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden jaarvergadering van de af deeling Noordscharwoude-Oudkarspel van de V. A. R. A. werden het omroeprapport en het jaarverslag van het hoofdbestuur goedgekeurd alsmede de jaarver slagen van de afdeeling zelf. De aftredende bestuursleden de heeren A. Kwadijk en C. v. d. Hoven werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. Zeeman, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd gekozen de heer H. Slikker. De houding van het hoofdbestuur inzake het om- roepgeschil P. J. Schmidt werd afgekeurd. ZUIDSCHARWOUDE. Een bezoek aan „Zonnestraal", was het onderwerp welke voor de leden van het gezelschap „Nut en Genoegen" alhier werd behandeld. Wegens ziekte van den spreker, was het onderwerp toevertrouwd aan den heer S. de Boer Kz., en ont leend aan een brochure vanwege de vereen. „Zonne straal". De beschrijving van deze inrichting verteld ons van den zegenrijken invloed die er ten bate van de t. b. c.-patiënten uitgaat. De gebouwen zijn opgetrokken op het terrein, dat kosteloos ter beschikking is gesteld aan „Zonne straal" door het Diamantbewerkers Koperen Stelen- fonds „Nieuwe Levensvrucht" te Amsterdam. De inrichting met werkplaatsen staat onder bekwame medische en technische leiding, waarin de arbeids- therapie wordt toegepast en waarmede voor de t. b. c.-patiënten zulke mooie en verrassende resultaten worden bereikt. Gelukkig vindt deze t. b. cc.-bestrij- ding meer en meer de algemeene belangstelling. En dit is geen wonder, want de verkregen resultaten der inrichting dwingen wel tot belangstelling. Her wonnen gezondheid en validiteit der patiënten ble ken zich gehandhaafd te hebben en dus goed gecon solideerd tezijn. Bij een ingestelde enquête naar een 62-tal patiënten, die als genoegzaam hersteld „Zon nestraal" hadden verlaten, kwamen ten aanzien van 57 patiënten gegevens in, en hiervan bleken er 54 geen ziektedag meer gehad te hebben. Slecchts 2 waren er maar ziek geweest en 1 paiënt bleek weer teruggevallen. Het meerendeel werkte tegen normaal loon en, waar sommigen werkloos waren, was dit nog toe te schrijven aan de malaise en geenszins aan hun lichamelijken toestand. De lezing gewaagt verder over een en ander van het zonnestraalverpleegfonds, dat dient om de ver pleging te financieren van patiënten die kosteloos geholpen moeten worden. Ook dit fonds mag zich in de belangstelling en offervaardigheid van velen verheugen en komt in 't bijzonder tot uiting bij den jaarlijkschen Nationalen „Zonnestraal' -collectedag en voorts door de donaties en de duizenden kleine giften. In de vestibule van het hoofdgebouw is een stee- nen gedenkplaat aangebracht, waarop het volgende te lezen staat: Tot blijvende herinnering aan den voorzitter Jan A. van Zutphen. wiens volhoudend streven de stichting van „Zonnestraal mogelijk maakte. 'Tot zoover hebben wij een en ander uit de lezing geciteerd. En al was het slechst voor een klein aantal menscheen, dat die lezing gehouden werd werd, mede door de bespreking welke hierop volgde, werd Voorzitter antwoordde, dat in de eerste plaats I toch rijpe belangstelling verwekt, welke ongetwijfeld het werk in de gemeente wordt gegeven, omdat de j verder gedragen wordt. financiën toch uit de gemeente moeten komen. Als wij dit kleine uittreksel recenseeren, veroor- Op voorstel van den heer J. Lindeboom zal de i loven wij ons bij voorbaat de widening de aan- 1 rekening achter de convocatie worden afgedrukt. dacht te hebben mogen vestigen op een zoo'n ze- Op voorstel von den heer D. Kansen zal op de genrijke inrichting als „Zonnestraal" is, ten bate volgende vergadering een vrijstelling voor 4 leden van de t. b. c.-patiënten. van 3 maanden contributiebetaling worden verloot. j Misschien zal het vergadering bezoek worden ver- NOORDSCHARWOUDE. beterd. Maandagavond hield de vereeniging voor Zieken- Voorzitter sloot de vergadering met een woord j huisverpleging „Draagt Elkanders Lasten" hare algemeene jaarvergadering ten huize van den heer G. Hop, alhier. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende de ver gadering met een woord van welkom, zijn spijt uit- j sprekende over de geringe opkomst, maar hoopt op ernstige besprekingen en op aller medewerking. Er is dit jaar heel wat gebeurd, de doktoren vinden I er veel baat bij, dat de patiënten in de ziekenhui- zen worden verpleegd. De toestand is thans zeer van dank aan leden en pers. Uit den Omtrek KOEDIJK. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer J. slecht, maar spr. hoopte dat" de zon spoedig mag j Nieuwland alhier de Algemeene ledenvergadering doorbreken. De notulen, voorgelezen door den secretaris, de heer D. Kansen, werden onveranderd goedgekeurd j onder dankzegging aan den samensteller. I De voorzitter deed eenige mededleelingen over het besluit der federatievergadering, tot het instel- j len van een openbare operatiekas. I Deze kas vergoedt hoogstens f75.— der operatie kosten. Reeds enkele leden zijn toegetreden. Spr. ging het ontstaan hiervan na, tot het ontstaan der ziekenhuisverpleging. I De kosten bedragen 3 cent per gezinslid, per week, voor ieder kind beneden 16 jaar 2>/2 cent per week. Er wordt hoogstens f 75.per geval en f 125.per 1 jaar uitgekeerd. Degenen, die in het doktersfonds zijn, behoeven i geen lid te worden, omdat deze toch geen operatie- kosten behoeven te betalen. gehouden van de afd. Koedijk van de N. H. Ver eeniging „Het Witte Kruis". Tegenwoordig waren in totaal 10 leden. De voorzitter, de heer Muled, opent de vergadering en heet in het bijzonder welkom Zuster de Looper. Vervolgens deelt voorzitter mede, dat de Vereen, is toegetreden als lid van den Centralen Bond tot be strijding der tuberculose, en voorts dat door het bestuur is besloten bij genoegzame deelname een moedercursus te doen houden, en dat blijkens de opgave van deelnemers deze cursus kan doorgaan en voor het eerst zal worden gehouden op Maandag avond a.s des avonds te 8 uur in het lokaal van den heer J. Nieuwland. De notulen der vorige algemeene vergadering wor den na voorlezing onveranderd vastgesteld. Uit het hierna volgend jaarverslag blijkt, dat 1 algemeene en 3 bestuursvergaderingen werden ge- Aan het financieel verslag van den heer P. van Mm en 88 artikelen dooir den magazijnmeesijr Dijk ontleenen wij, dat de totale ontvangsten heb- 1 ben bedragen f 2771.02, de uitgaven f 2707.73, alzoo een batig saldo van f63.29. Het bezit der vereeniging bedraagt nu f880.90. Vorig jaar f281.67, zodat men f599.23 vooruitgegaan Een bedrag van ruim f 200.is nog te betalen. Aan 30 personen is f1461.betaald, met een aantal ligdagen van 536. i De vervoerkosten hebben f 136.bedragen. De heer Stoop, deelde mede, dat de kas en be- j scheiden in de beste orde zijn bevonden en advi- seerde tot goedkeuring. Aldus werd besloten onder dankzegging voor het accuratie beheer. Ook de kasnazieners onotvingen een woord van dank. Aan het jaarverslag, uitigebrachct door den heer D. Kansen ontleenen wij het volgende. Het is met de vereen, gelukkig goed rondgeloopen. Het bestuur heeft viermaal vergaderd, de gewone driemaandelijksche vergaderingen, waarop geen bui tengewone geschillen zijn behandeld. Naar aanleiding van de federatievergadering te Alkmaar, waar het hoofdpunt de operatiekas was, is hieraan door den penningmeester en den bode ge volg gegeven en enkelen zijn dan ook toegetreden. De vereen, had op 1 Januari 1932 324 gezins hoofden ingeschreven. Op 1 Jan. 1931 was dit 316, zoodat het aantal weer met 8 vooruit is gegaan. De medebestuurders werd een woord van dank gebracht voor de aangename samenwerking. Het verslag sloot met den wensch, dat het ook in het volgende jaar zoo mag zijn, want alleen daar zal het slagen, waar eenheid heerscht. Dit verslag werd vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller. Voorzitter wees er op, dat een vriendschappelijke samenwerking, zooals het nu geschiedt, in het be lang der vereeniging is. Eventueele geschillen wor den steeds in het voordeel der leden opgelost. Bestuursverkiezing. SINT MAARTEN. Zaterdagavond werd alhier, ten huize „Rust en Het aftredende bestuurslid, de heer I. de Zijp, Sl0^entsgrerE ardfo^dfzynde'L^rde^Voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen en nam e vergadering onder dank voor de aangename be- benoeming aan. cnrpiHno-pn Voorzitter merkte op, dat de contributieregeling spreaingen. verleden jaar voor 1 jaar is vastgesteld, zoodat thans weer moet worden beslist. Hoewel de vooruit gang der middelen ongeveer f 300.— bedraagt, stelde voorzitter voor, deze regeling nog voor een jaar Lust" eene openbare vergadering gehouden, uit te handhaven. gaande van de afdeeling S. D A. P. alhier. Men kan niet met zoo weinig toe, daar er zeer Bij ontstentenis van den voorzitter was het de veel personen in het ziekenhuis moeten worden heer P. Breed, welke de vergadering opende en verpleegd. hierbij de aanwezigen, een 50-tal belangstellende, De heer J. Mul zou, met het oog op de slechte het welkom toeriep en inzonderheid de heeren Wes- economische toestanden weer op het oude peil terug terhof als spreker voor dezen avond en den heer te keeren. Ru Mulder als declamator, benevens de pers. Voorts De heer P. Stoop zou het bestuursvoorstel willen brengt hij in herinnering dat zoo jong deze afdeeling handhaven en als de kas het kan toelaten de is> ais resultaat hiervan reeds 2 raaaszetels door hen wachttijd van een half jaar te laten vervallen of te Zjjn bezet, waar zij als oppositiepartij heeft zitting verkorten. genoemen en al zijn de resultaten nog niet naar De voorzitter deelde mede, dat, als er tot verlaging buiten getreden, tóch te constateeren is dat in de werd overgegaan, men het volgend jaar los zou zijn. raad rekening met hen wordt gehouden. Spr. adviseerde niet tot verlaging over te gaan, we Hierna wordt het woord verleend aan den heer hebben het geld noodig. Het is toch het beste, dat Mulder welke heer nlededeelde heden niet enkel de ontvangsten en uitgaven in evenwicht worden propaganda-materiaal voor socialisme doch ook gehouden. Spr. zou ook niet willen ingaan op het voor anti-militairisme zal ten gehoore brengen daar gezegde van den heer Stoop om den wachttijd te de tijd van heden, zie China en Japan, ons weer. bekorten. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. 0p het kantje af in staat van oorlog op den hals De heer P. Stoop stelde voor, nu als iemand schuift. Hierna wordt voorgedragen „Medezegging- specialistische hulp noodig heeft, waarvoor hij en- schap"; „De vlucht in 1914 door een Belgische vrouw kele keeren per week naar het ziekenhuis moet, en haar 3 kinderen"; „De proclamatie van Martien deze de buskosten te vergoeden, welk voorstel spr. Beversluis" en een fragment uit het bekende boek toelichtte. 1 „De weg terug". De woorden in deze voordrachten De heer P Kramer zeide, dat deze vereeniging is verwerkt zeggen veel tot den mensch en zijn dan ook voor de verzekering der ligdagen en merkt op dat beslist als prachtig propaganda-materiaal te gebrui- van het voorstel van den heer Stoop het einde niet ken. Jammer vind ik het echter dat door het oor- zal ziin te zien. Het zal weer een contributiever- verdoovend geschreeuw onze gehoorzenuwen op on- hnne-ins tot eevolg hebben. j aangename wijze werden geprikkeld, zoodat hier- Na eenige bespreking werd het voorstel van den door, mijns inziens, niet is bereikt hetgeen bij kalm heer Stoop op advies van den voorzitter onder de optreden zou zijn bereikt. aandacht van het bestuur gehouden. Hierna was het de heer Westerhf uit Alkmaar De heer Stoop zeide bij de rondvraag dat het welke als propagandistisch spreker optrad met als „üc LitrAvallpn dat de nost drukwerk zoo hoog onderwerp „Socialisme de eenige uutkomst fs Spr stelde vS om ook prijs aan te vragen bij Ook deze heer hield niet enkel een socialistische de andere drukkers propaganda-rede, doch kwam ook door het gebeuren werden uitgereikt. Toegetreden zijn 8 nieuwe leden en door vertrek enz. gingen er af 9 leden. Het totaal aantal leden op 31 December 1.1. bedroeg 280. Het materiaal werd aangevuld met een zuurstof apparaat; 2 patiënten werden uitgezonden naar een sanatorium; 1 voor 3 maanden en 1 voor 6 maanden. Vervolgens komt aan de orde de rekening van de t. b. c.-bestrijding. Ontvangsten en uitgaven be- droegen f .832,38, waarin is begrepen een bijdrage van „Het Witte Kruis" van f 117.88. Het lid Brouwer merkt op, dat het niet de be doeling is geweest bij het opnemen van de t. b. c. bestrijding in de Statuten, dat de afdeeling „Witte Kruis" daarin bijdroeg, waarop de voorzitter een toelichting geeft van de opgenomen patiënten en opmerkt, dat de tijdsomstandigheden het niet moge lijk maken aparte leden voor t.b.c.-bestrijding te werven. Het bestuur heeft echter besloten geen bij drage meer te verleenen. De hierna volgende rekening van „He,t Witte Kruis" geeft aan in ontvangst en uitgaaf f 1465.12 met een batig saldo van f799.39, welke rekening aldus wordt goedgekeurd. Vervolgens heeft plaats de verkiezing van een be stuurslid, aftredend de geneesheer J. H. den Har- togh, welke met 9 stemmen (1 blanco) wordt her kozen. De Voorzitter deelt nog mede, dat het vorig jaar werd besloten om tot aankoop van een brancard over te gaan doch het bestuur nog niet geslaagd is en deze zaak nog in onderzoek is. Bij de rondvraag brengt de heer Sloof naar voren de subsidie voor de kinderuitzending en vraagt of dit jaar een subsidie van f35 kan worden verleend. De heer Brouwer vraagt hoe gehandeld wordt met het innen der contributie, waarop de Voorzitter zegt dat hiermede evenals het vorige jaar soepel zal worden tewerk gegaan. Na deze toelichting wordt besloten de door den heer Sloof voorgestelde subsidie voor het jaar 1932 te verleenen. In verband met de tijdsomstandigheden wordt be- van heden in het anti-militarischme terecht. In een kalme bezadigde, doch met wat geeffecteerde be woordingen, schetste spr. den tijd van heden en liet hier goed in uit komen, dat in den tijd van bloei voor velen het socialisme als een onnut ding wordt beschouwd. Doch zoodra die tijd is voorb.gegaan en zoo als thans, de malaise is ingetreden, wordt gezien en ge voeld dat juist door het socialisme de verbeteringen worden bevochten en verkregen en dat zij het zijn die in regeerlichamen van laag tot hoog steeds hun stem ter verkrijging van verbeterde toestanden laten hooren. 't Is dan thans ook wel heel duidelijk aan het licht getreden dat de tuinder in het algemeen zijn heil moet zoeken en verkrijgen van hen die het socia lisme voorstaan. Geld voor hulp is er genoeg zegt spr., ja meQ weet er geen weg mee. En dat het geld hier in Ne derland safé is, blijkt wel uit het feit, dat van uit Slowakye f 50.000.000 alhier renteloos is uitgezet en door Nederlandsche burgers f200.000.000 op ge lijke wijze. Deze centen welke wel geen rente afwer pen zijn enkel op deze wijze uitgezet opdat ze voor de beleggers goed bewaard zijn. Hieruit is te zien dat voor de noodlijdende tuin bouw heusch wel eenige miljoenen te verkrijgen zijn, als men maar weet waar het is. Was het soci alisme voor korten tijd terug in hoofdzaak de poli tiek voor de fabriekscentra's in de steden, door de toestand van heden is ook het platteland midden in onzen strijd gebracht daar thans de 1000 en 10.000 tuinders- en tuindertjes goed voelen geen zelfstan dige menschen te zijn maar ook terdege door poli tieke tendens tot uiterste armoede gebracht kunnen worden. Voorts bracht spr. door het wereldgebeuren het anti-militairisme ter sprake en wees op de ver schrikkingen dier instelling. De rede van dezen heer werd met groote aandacht gevolgd en met luid applaus beloond. Hierna was het de heer Mulder welke, volgens aankondiging, eenige komische nummers ten ge hoore bracht, de welke wat inhoud betrof maar matig voldeden en ook weer onaangenaam op de gehoorzenuwen werkten. Hierna sloot voorzitter in dank deze bijeenkomst, de hoop uitsprekende dat deze avond voor de partij haar nut moge afdragen. SINTMAARTEN. Gevonden: Een mantelceintuur en een nikkelen autodop merk „Viat". Inlichtingen bij gem. politie. IÜÜEZONPEN Mijnheer de Redacteur, Mag ik eenige ruimte in uw blad verzoeken voor onderstaande regels. Bij voorbaat mijn dank. 't Is naar aanleiding van den laatsten tijd ge pleegde uiendiefstallen, dat ik iets aan de hand wil doen, dat misschien voor volgende jaren tot nut kan strekken. De gewonnen uien, welke in den nazomer aan hopen worden gezet, vinden wij in 't land overal verspreid staan. De meesten worden, met 't oog op een spoedig merktklaar, lieft zoo dicht mo gelijk bij huis geplaatst. Maar ook ver van huis treffen we ze aan, her- en derwaarts wordt hen een plaats bereid. Gevolg is nu, dat een toezicht houden in veel gevallen ondoenlijk is en weinig kans biedt de daders in handen te krijgen. Hoe ge heel anders ware dit zoo komt me voor wan neer deze of gene tegen vergoeding enkele gronden bij huis beschikbaar stelde, waarop al de te bergen uien konden worden geplaatst. Controle zou dan zeer worden vergemakkelijkt en diefstal minder kans van slagen hebben. Tevens zou de ongerustheid van vele broodvechters er door verminderd worden. EEN UIEN-VERBOUWER. - Onveilig Nijmegen, Zaterdagnacht is weder ingebroken in een magazijn te Nijmegen. Ditmaal sloegen de heeren hun slag in het ledermagazijn der firma gebrs. Daniels aan de Sitikke Hezelstraat te Nijmegen D:e boeven kwamen binnendoor in het woonhuis en zijn zoo over een binnenplaats in het kantoor gekomen. Daar hebben zij het bureau openge- brroken en eenig geld ontvreemd. Aan de brand kast, waaarin een paar honderd gulden geborgen was hebben zij blijkbaar geen aandacht geschon ken, wat nog te meer opvalt, omdat de sleutel in de nabijheid lag. Langs het achterhuis zijn de dieven ontkomen. l'oging tot treinontsporing. Nabij Hil versum. Einde der week van 16 Februari heeft op het baanvak AmersfoortAmsterdam, op grond gebied der gemeente Hilversum, een poging tot ontsporing van een der avondtreinen plaats ge vonden, doordien tusschen de wissels een stuk rails was gestoken. Door een gelukkige samen- slaaagd. In het belang van het politioneel en justitioneel onderzoek bepalen wij ons, aldus de loop van omstandigheden is de poging niet ge- „Gooische Post" tot deze beknopte vermelding, die om dezelfde redenen eerst thans geschiedt. Het spreekt vanzelf, dat het toezicht op de spoorwegen is verscherpt. Intusschen is tevens een strenge instructie aan het spoorwegpersoneel verschenen met oplegging van geheimhouding je gens derden omtrent alles, wat hun over dit on derwerp ter oore komt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1