Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 2I DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 41e Jaargang Uiliaii: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Weekagenda Als 't kindje hongert BinitgnSandsch Overzicht Buiieniandsch Overzicht NIEUWE LAMEDUKER (IlliUVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. A'oonnmentsprijs: ner 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRTTIMTE 20 Febr.: N.m. 7 uur ten lokale van den heer V. Vis, vergadering Neutrale Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers, afd. Oudkarspel. 21 Februari: Tooneelzaal C. Vis, Oudkarspel. Too- neeluitvoering „Jong Leven". 23 Februari: Idem. 23 Februari: N.m. 6.30 Hotel Concordia, Jaarverga dering van de vereeniging „Tulnbouwbelang". 26 Febr.: N.m. 7.30 uur Café Bouwstra Sint Pancras Propaganda-avond Bond van sioneering. 27 Febr.: N.m. 7.30 uur. Hotel Concordia. Afd. Lan- gendljk en Omstreken der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Filmvertooning „Van Bol tot Bloem". 27 Febr.: N.m. 8 uur, ten huize van den heer P. Kramer, te Zuidscharwoude. Feestavond Volksonderwijs. 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Ooncordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". Wil de maatschappij orde kennen en rust, dan mcelen er wetten zijn voor de burgers en dan moet de overheid alle ernstige overtredingen straffen, die orde en rust van de maatschappij dreigen te verstoren. Dat straffen moet geschieden zonder aanzien des persoons. 'Menschen, die met recht en reden in de gevan genis worden opgesloten, zijn misdadigers, het geen wil zeggen dat. ze mis hebben gedaan te genover de maatschappij en gewoonlijk ook tegen over zich zelf, maar dat laatste niet altijd, of niet steeds in dezelfde mate. Soms gaat ons me delijden meer uit naar den moordenaar dan naar diens slachtoffer de omstandigheden kunnen daar naar zijn. Een heel enkele maal kan iemand met opge heven hoofde door de gevangenispoort gaan, sterk in het bewustzijn, dat hij tegenover zich en zijn gezin handelde, zooals hij meende niet anders te kunnen en te moeten, al kwam hij daardoor in sttrijd met de reglementen van maatschappelij ke orde. Dan sluit de cipier de celdeur achter den delinquent, wetende, dat die mensch niet boozer of slechter is dan hij of een ander, maar dat de beveiliging der maatschappij het vereischt, dat voorloopig althans zijn geval niet uitzon derlijk wordt behandeld, omdat de wet nu een maal wet is en een wet geen hart kan hebben. Anders is dat, ws,nneer straks het woord en de uiteindelijke beslissing wordt gelaten aan de rechters, die menschen zijn. «Laten we even een geval releveeren, dat zich deze week voordeed. Elen valsche munter werd gearresterd, iemand, die rijksdaalders namaakte Gewoonlijk is zoo'n mensch een spitsboef deze was het niet. Ook de politie, die hem gevangen deed zetten is daar sterk van overtuigd. De po litieberichten in de dagbladen worden door de politiebeambten of dezer rapporten sterk bein- vloed. Welnu, uit de berichten omtrent de arres tatie van dezen valschen munter bleek het over duidelijk, dat de politie van de ordentelijkheid van dezen misdadiger overtuigd is en hem bij zijn ontoelaatbare handelingen uitsluitend bewo gen .wist. door harde levensomstandigheden. Op zijn gedrag, heet het, is nooit het minste aan te merken geweest. Hij was een werklooze goud smid en heeft iniderdaad alles en alles gedaan om> weer aan den arbeid te kunnen komen. Het ge lukte niet. Stuk voor stuk heeft hij zijn boeltje verkocht, maar perspectieven openden zich niet. Eindelijk was er niets meer en hij leed honger, echten honger, hij en zijn .vrouw, maar ook hun heel kleine kindje. D|at. kwam telkens wak ker van den honger en huilde dan. Toen maak te deze vader zich eindelijk zijn vakkennis ten nutte, door het geld, dat hij niet verdienen kon, na te maken. Als hij een valschen rijksdaalder had uitgegeven, holde hij naar den bakker om dion gespeeld. Niet minder dan veertig duizend brood te koopcn. En voor hij weer misdeed te- j enthousiasten uit beide landen waren aanwezig genover de maatschappij, moesten hij en zijn l om hun favorieten aan te moedigen. Veerttg dui vrouw eerst weer hebben gehongerd, en het zend. Le bevolking van een stad. Waar dan al kindje moest hebben geschreid en met de natte ook malaise moge heerschen in de voetbalsport vraaagoogjes hebben gesmeekt om eten. 'geenszins. Hadde het stadion nog meer plaats We kunnen het niet helpen, maar we hebben - j-uimte bezeten dan had men zeker kunnen reke- respect voor den misdadiger, We gelooven, dat i lien op 50000 toeschouwers. Intusschen was de we zelf, in gelijke omstandigheden, slechter zou stemming van het Nederlandsche publiek bij het den zijn geweest dan deze mensch, Er zijn vele1 r Aiaar huis gaan verre van vroolijk want onzt lieden, die zoo Jang niet wachten en een knots j ploeg werd met een 3—2 nederlaag naar huis ge of revolver grijpen, als oer-instincten ontwaken en ze om het behoud van het eigen leven, leven om leven stellen. De MMstef President heeft bij den aanvang van dezen winter in de Kamer verklaard, dat ei geen honger geleden zal worden in ons land, door niemand. Dat mag ook niet. We zijn niet zoo erg geporteerd voor overheidshulp en -be moeiing ter zake van alles en nog wat. We zijn zelfs overtuigd, dat de overheidshulp soms ver der gaat dan voor het levendig houden van veler energie gewenscht is. Maar dat er door niemand, althans zonder persoonlijke schuld eraan, in ons land honger worde geleden, daarvoor heeft zeer zeker de overheid te zorgen. De nood breidt zich echter zoo uit, dat de beschikbare middelen der regeering ontoereikend zijn en dan moet en zal de gemeenschap helpen. Het is haar dure plicht. Kegeeringshulp trou wens is niet anders dan gemeenschapshulp, om dat de regeering van deze gemeenschap slechts de representante is. Als de regeering tekort komt, zullen sommigen zeggen, moet ze maar nieuwe belastingen schep pen. Zeker en dat doet ze ook, voor zoover dat gaat. De noodzaak om met belastingheffing ze kere grenzen te ontzien, houde men wél in het oog. Alle verhoudingen zijn zoo ontwricht, dat de regeering moeilijk meer weten kan, waar 'het benoodigde geld nog is te halen en in hoeverre ze door nieuwe heffingen de rechtvaardigheid en billijkheid zou verkrachten. Ondanks den goeden wil van de regeering en ondanks het belangeloos ijveren van velen in den lande, wordt er op het oogenblik honger gele den door landgenooten en de organisaties van hulpverleening zijn niet bij machte, beschikken niet over voldoende middelen, om in allen nood te voorzien. Het algemeen crisiscomité en de plaatselijke afdeelingen daarvan hebben geld noodig, veel geld. Geeft als het mogelijk is, geeft dan regelmatig wekelijks of maandelijks, want bronnen, die re gelmatig vloeien zijn de rijkste en betrouwbaar ste. Rekeninghouders van den girodienst, vult het biljet in, dat ge kreegt van toegezonden van het comité en stuurt het op naar den Haag. Geeft, geeft Want kinderen schreien van den honger En vaders, op wie nooit iets te zeggen viel, komen in de gevangenis. Een -korte winter met tragische onge- vallen. Voetbal trotseert crisis. ütinisterieele circulaire en sombere cij fers. Een „groen front" op komst. stuurd, i Koning voetbal trotseert alle crisis en alle ma laise en zouden we"in Nederland het beroepsspel kennen dan zou er "in dat bedrijf zeker geen werk 'loosheid heerschen. Maar bij alle andere 'beroe pen ontkomt men niet aan dit noodlottige ver schijnsel van den modernen tijd. Lezen we 'niet dat er op het oogenblik in Nederland niet min der dan duizend ingenieurs zonder werk zijn en dat van degenen, die de laatste jaren voor het ingenieursexamen zijn geslaagd nog slechts en kelen een betrekking kunnen vinden. Dat de toestand in het Nederlandsche bedrijfs leven zeer ernstig is, behoeft geen nader betoog Reeds herhaalde malen is hierop de aandacht gevestigd en de regeering doet al het mogelijke om hulp te bieden. Nochtans blijven dit natuur lijk slechts lapmiddelen, want de huidige crisis ts onmogelijk nationaal op te lossen, zooals onze allergrootste Nederlandsche economen van ver schillende politieke richting nog maar kort ge leden hebben verklaard. Toch is de circulaire van den minister van onderwijs, kunsten en 'w tenschappen aan de besturen van gesubsidieerde bijzondere scholen gezonden een aparte vermei ding waard. Hierin wordt er op gewezen, dat de Nederlandsche industrieën door den algemce-nen ¥conomischen toestand met groote moeilijkheden hebben te kampen. Dit heeft tengevolge al dus de circulaire dat zelfs voorheen bloeiende bedrijven gevaar loopen ten onder te gaan, dat op groote schaal werkkrachten worden ontslagen en dat de werkgelegenheid in ons land voortdurend kleiner wordt. De uitkeeringen aan de werkloo- zen leggen tengevolge hiervan groote finantieele lasten op aan de publieke kassen. Teneinde te voorkomen dat deze toestand nog steeds verergert, is het onder meer zaak, dat de vrebruikers in Nederland, indien eenigszins mo gelijk, gebruik maken van het Nederlandsche fabrikaat. In het bijzonder wenscht de minister hierbij er de aandacht van de schoolbesturen op te vestigen, dat voor verwarming zoo eenigszins mogelijk aan Limburgsche kolen de voorkeur dient te worden gegeven. Dit alles is wel noodig. Het geld dient zooveel mogelijk binnen onze grenzen te blijven, het buitenland mag niet ver dienen ten koste van onze eigen industrie, wier uitvoerinogelijkheden naar datzelfde buitenland steeds moeilijker worden. Om slechts enkele pro ducten te noemen. De uitvoer van margarine en andere kunstboter heeft bedragen 766000 gulden in de maand Januari van dit jaar tegen 3.191.000 gulden het vorige jaar. Aan electrische toestellen en installaties voor draadlooze telegrafie en tele- 1 fonie, al of niet gemonteerd wsrden in Januari uitgevoerd 588 vorig jaar 1205 tonnen ter waar- de van 4.077.000 vorig jaar 6.808.000 gulden en aan metaaldraadlampen in Januari 1.558.900 vo- rig jaar 3.250.000 stuks ter waarde van 612.000 guldon vorig jaar 1.408.000 gulden. Uit deze paar cijfers kan men zien hoe moeilijk het onze industrie wel gaat. De margarine-export tot een vierde gedeelte van het vorige jaar ingekrom pen, de radio tot twee derde, gloeilampen tot on der de helft. Het spreekt vanzelf, dat deze cijfers, deze wei nig bemoedigende getallen hun invloed op de inkomsten van den Staat doen gelden. In de Even voor het officieel© afscheid van den win ter, hebben we kunnen constateeren, dat het in Nederland ook nog vriezen kan, dat sloten en vaarten met een ijsdek gesloten kunnen worden I dat men in sommige plaatsen van ons Tand de j eerste maand van Jet jaar 1932 hebben de rijks ijzers nog onder kan binden, en als onze voorva- deren weleer in zwierige halen over het ijs snel len. Maar de vreugde heeft wel kort geduurd en is nog verduisterd geworden door de vele onge vallen die hebben plaats gevonden. Reeds en kele dagen nadat de thermometer ortRer het nul pnut was gebleven werden de eerste slachtoffers van het ijs gemeld en die onheilsmeldingen heb ben aangehouden tot een' zoel lentewindje het ijs spoedig liet wegdooien. Het meest tragische ijs geval was wel dat in het dorpje Bemmel, waar tegelijk niet minder dan drie meisjes en een 'jon gen zijn verdronken. Was de oelangstelling voor de ijssport Zondag tot een nulpunt gedaald bij de beoefenaars omdat de thermometer boven het nulpunt aanwees, de voetbalsport daarentegen vergde dubbele belang stelling. Immers de internationale wedstrijd Ne derland Delgie werd in het Amsterdamsche sta- middelen 31.433.723 gulden opgeleverd, dat 11.822.000 gulden minder dan in Januari 1931. "Ook blijft, dit bedrag bijna 4.5 millioen gulden onder het geraamde. Men ziet dat deze cijfers dus vrijwel parallel gaan met die der uitkomsten van onze industrie. Thans zijn ook de boeren in beweging geko men en hebben een betooging in den Haag ge houden. Eenige tienduizenden land- en tuin-bou wers uit alle oorden van het land werden er ver wacht, doch toen om twaalf uur des middags de meeting geopend werd, waren er slechts en kele honderdtallen aanwezig, die langzamerhand tot eenige duizenden zijn aangegroeid. Een de putatie werd naar de regeering afgevaardigd, die een verzoekschrift indiende, waarin verbetering van den ernstigen nood der boerenstand werd bepleit. Op deze boerenmeeting, waar fascisten en communisten trachtten zieltjes te winnen, werd besloten een groen front te vormen. Wij hebben nu al een zwart front, een rood front en zullen dus eerstdaags de boeren elkaar hoo- ren begroeten met groen front. Een nieuwe po litieke partij van de boeren is intusschen in voor bereiding en aan den boerenafgeVaardigde in de Tweede kamer zal het niet liggen of deze nieu we politieke partij zal een fascistisch tintje krij gen. De heeren Rraat en Baars treft men nogal eens in gezelschap van elkaar, en treden vaak te zamen in boerenvergaderingen op. Gezien de opkomst van de boeren in den Haag hebben we geen al te groote verwachtingen van het groene front der boeren. Het meerendeel van de agrarische bevolking zal wel inzien, dat verbetering ook van hun toestand niet mogelijk is door het stichten van een nieuwe politiek© partij. Dit zien op het oogenblik grootere poli tieke figuren dan de heer Biraat in. De oorlog in het Oosten nog steeds geen verandering. Presidentverkiezing in Duitschland. Laval afgetreden. Nog steeds blijft de Japansch-Chineesche oorlog, die er officieel geen is, onze aandacht vragen, Ge ruchten en stemmingen over en van de Japansche en Chineesche regeering worden naar Europa en Amerika gekabeld. Het verloop der veldslagen met het aantal dooden en gewonden wordt eveneens voortdurend geseind. Speciale gebeurtenissen, die wel eens den toestand zouden kunnen verscherpen, zooals het mishandelen van Amerikaansche gezant- schapsattaché's door Japansche soldaten vragen on- zefiJSijZonderen aandacht. Maar de gretigheid, waar mee wij de eerste weken de berichten over het Ja pansch-Chineesche geschil inzogen is veel vermin derd. Wij hebben ook weer wat aandacht voor poli tieke gebeurtenissen in andere landen, omdat het „daar in het Oosten toch maar hetzelfde blijft". Inderdaad het blijft hetzelfde. Japan verbeeldt zich dat het Chineesche grondgebied reeds het zijne is en dat het van de Chineezen eischen kan, dat zij in hun eigen land hun troepenfront rond Sjanghai 30 K.M. verleggen. Er schijnt een wapenstilstand van enkele uren te zijn geweest en wederzijds beschuldi gen zich partijen elkaar, dat zij dezen hebben ge schonden. Intusschen is er ook nog een Volkenbond, die zich met dit conflict heel voorzichtig bemoeit en ver manend de vinger opheft van tijd tot tijd. Maar in de verwoedheid van hun oorlogsspel merken door de vechtende troepen niet veel van. Evenmin de duizenden gewonden en de honderdtallen dooden, die er wekelijks sneuvelen. Evenmin weet de ge- meene soldaat iets af van de rapporten, die er over de vijandelijkheden worden gepubliceerd in op dracht van den Volkenbond te Genève. Thans is het tweede rapport van de commissie van de consuls te Sjanghai in de stad van den Volkenbond ont vangen. Het behandelt de gebeurtenissen, die van 29 Januari tot 3 Februari plaatsvonden. Over de krijgsverrichten van die dagen brengt het weinig nieuws. Want het schieten is men reeds zoo ge wend, dat men er nauwelijks aandaacht meer aan schenkt. Over en weer bescnieten de partijen elkaar. De Japanners vuren hun kanonnen op de Chinee sche stellingen af of bombardeeren, die uit de lucht, met de verontschuldiging, dat de Chineezen den wapenstilstand hebben verbroken. De Chineezen ontkennen dat telkens ten sterk ste. Aldus beschuldigen beide partijen elkaar. De' consuls van hun kant zijn van oordeel, dat er geen formeele wapenstilstand heeft bestaan en ook, dat het wederzijdsch schieten waarschijnlijk veroor zaakt is door zelfstandig handelende afdeelingen of misschien zelfs door agent provocateurs. Verder han delt het rapport over een kwestie van franc-tireurs. Van het begin van hun actie af hebben de Japan ners te lijden gehad van Chineezen in burger, die van of uit huizen op hen schoten. Zooals steeds gaf dit den strijd ook hier onmiddellijk een bijzonder kwaadaardig karakter, maar ook Japansche burgers vochten mede, voorzien van een band om den arm. „Dit zijn Japansche reservisten", aldus beweert een officieel Japansche zijde. De consuls beklagen zich bitter over het optreden der Japanners in de buitenlandsche nederzettingen. Zij hebben in de wijk Hongkong de straten gebar- riceerd, de politie ontwapend en alle gemeentedien sten stopgezet, zelfs de brandweer. De politiebu- reaux hebben zij belet met het hoofdbureau in con tact te treden. Zij hebben allerlei uitspattingen be gaan, tot zelfs terechtstellingen zonder onderzoek. Naast matrozen hebben ook Japansche burgers zon der officieele eigenschappen zich op die manier ge wroken op de anti-Japansche actie der Chineezen. Aldus regeert daar te terreur, zeggen de consuls in hun rapport. Bijna de geheele niet Japansche be volking nam de vlucht uit de wijk, die nota bene onder internatitonale bescherming staat. Zeer vele Chineezen in de vesting moeten door de Japanners zijn gevangen genomen of ter dood ge bracht. Het bestuur de rvesting heeft daarom den consuls verzocht, den Japanners om inlichtingen te vragen over het lot van dezeinwonersdervesting. De Japansche consul verklaarde, dat intusschen de toestand heel wat verbeterd is en dat de Japansche Overheid zich de uitspattingen van haar menschen

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1