Uit den Omtrek tc<£r 71T"" 17' °f vSkoo|>enr*? s SS,-: 8oSS-SS5Kstlï Rechtszaken «INT PANGR1A8, L'insdag 16 Februari vergaderde de chr. boe ren- en tuindersbond, in het gebouww van den hr. Bouwstra. Als spreker trad op de heer Chr. v d. Heuvel, lid der Tweede Kamer Bij de opening werd gezamenlijk gezongen Ps 8:10. waarna de heer J. Wagenaar, voorzitter der vereeniging voor ging in gebed. Hierna las de heer Wagenaar een gedeelte van Mattheus 6. Hie voorzitter opent met de volgende woorden Geachte vergadering, Als wij achter ons zien dan leven wij thans een tijd van tragedie De uitzetting van het maatschappelijk leven is niet in evenwicht met -de maatschappij van heden. De techniek en wetenschap zijn zoover gevorderd, dat de mensch er niet meer van kan genieten wat God toch gaf. Het productievermogen is tot is toppunt ge bracht, (Joch door de verstoring in het maat schappelijk leven is het evenwicht verstoord, en dit moet worden teruggebracht, doch hoe? Met nadruk kan ik erop wijzen dat wij met het menschelijk wezen en kunnen, niet uit deze ma laise vandaan kunnen komen. IWij moeten in deze steunen op God. Het verheugt mij dat gij hier al een afdeeling hebben die 48 leden telt. |Wij moeten vertrouwen op God en niet in het ronde weg schreeuwen, en zooals veelal wordt gedaan om de schuld voor 100 procent op de leiders en de regeering schuiven. De critiek is voor ons zelf wel het allermeeste noodig. Ik heet u allen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer van den Heuvel. Bij het einde zal worden gevraagd of nog meer deren zich wenschen aan te sluiten. Hiermede verklaar ik de vergadering voor ge opend en geef het woord aan den heer van den Heuvel. Voorzitter, Vergadering, Er zijn van die dingen in het leven waarover men nooit uitgepraat raakt. Bi.v. het weer enz. en nu is het thans de crisis, welke wel het hoofd punt van de gesprekken vormt. Door den grooten wereldoorlog zijn de volkeren ontzettend verarmd, de gedachten waren 'dat dit juist andersom was. Daarom is het levenspeil verhoogd. Dus dat druischte tegen elkander in. Gemeenten, rijk en provincie zijn ook hooger gaan leven, dus is er meer "behoefte. Vier jaar lang heeft er kapitaalsvernietiging plaats gehad. Er wordt wel beweerd dat kapi talen opgehoopt liggen doch dat is slechts schijn baar. B.v. in D'uitschland moet zijn hooge oor logslasten is welvaart ten eenenmale onmogelijk 6000.000 werkloozen kunnen niet mededoen aan de productie. Als al deze menschen het produc- tiesysteem mede konden werken, was er geen teveel van welk artikel ook. Een eerste glimp van verbetering schijnt vol gens „de Standaard" van heden in aantocht te zijn. Bovenmatig wordt het protectionisme op gevoerd. De bescherming welke door bijna alle landen wordt gegeven, geeft aan alles den gena- destoot. B.v. Eingeland kan door 4 maal de waarde te garandeeren zelf suiker verbouwen. In lage prijzen der artikelen zit genezing. Doch elk land heeft zoo hooge tariefmuren dat daardoor toch nog dure consumptieprijzen ont staan. Door den verkoop op afbetaling hebben D'uitschland en Amerika tijdelijk veel koopkracht geschapen, doch de inzinking is des te grooter. Op welke wijze de crisis is ontstaan kan hier niemand nog verkjaren. In het vorige najaar kwam in 2 maanden tijd een geweldige daling. God alleen is in staat ons uit deze geweldige catastrofe te verlossen. Bij alles moeten wij ver trouwen op Hem. De waanwijze mensch is niet in staat om maar een sprankel van welvaart voort te brengen zonder zijn hulp. De regeering is niet in staat om alle bedrijven testeunen, dit gaat verre boven haar kracht. De moeilijkheden die wij thans ondervinden, zijn van ons God opgelegd. Niet echter om maar te berusten, doch we moeten zorgen om hier uit te komen. D|e regeering zal moeten helpen. Hulp moet bepleit worden op goede gronden. De sociale wetgeving, verzekeringswetten enz. beperking van arbeidsduur zijn heel goed, doch niet geheel vrij van blaam. Dr. Kuiper heeft 38 jaar geleden reeds zijn waarschuwend woord laten hooren, doch -Neder land heeft dit in den wind geslagen. In andere landen hebben ze dit wel gedaan. De positie in de plattelandsbedrijven eischt hulp en bescherming. De agrarische bedrijven hebben in de mobili satiejaren het hunne bijgedragen voor de volks voeding. In deze streek is daar niet over ge protesteerd. Men achtte dit voor het algemeen belang. Dtoch nu is het ook voor het algemeen belang, indien diezelfde bedrijven worden ge holpen. Nederland is thans een land waar niets uit kan. De vrijhandelspolitiek zou in deze den weg tot verruiming zijn. Welke methode nu gebruikt moet worden om tot verbetering te komen? De vee en landbouw heeft als indexcijfer van zeven achtste voor den oorlog en 1.25 thans. Dat zoo uit te leggen dat de inkomsten zeven achtste zijn en de uitgaven 1.25. Dit moet nu worrden teruggebracht naar het normale, doch hoe dit te doen? Op een lager niveau te gaan is niet zoo gemak kelijk en op te brengen tot 1.25 zou wellicht beter gaan, indien de hulp royaal zou worden ver cent hierbij 1 - - r zigd is, dat de minimumprijs van leend, dan zou zich dit wreken op later. Slehat toch is gehandhaafd. Verder is niet genoemd een 0 ers zullen moeten vallen. zeker maximumbedrag, waardij de toeslag zou Hierna wordt verslag uitgebracht van de ver- dingsweg, hetgeen haar een groot bezwaar toe- gadering van den vierbond. Hierbij wordt me- i sc^nt' degedeeld dat besloten is den tuinbouwers toe 1 cia^en' WaüïL»? ligt van <*en Provin- Omtrent het pnut toeslag ad 100 gulden per hoogte van de Kerk te Oudorp het zoogenaamde wagon voor de bewaarkool, wordt medegedeeld, i ..Kerkebruggetje" vraagt de Kamer zich af, of dat ons aanvankelijk besluit in zooverre o-ewii- medewerking en die van den Provinvialen zifd rlïH AD en Waterstaat, met zou zijn te bereiken, dat inplaats Altijd zijn er mislukkingen afgezien van de errisis. Verdere credietgeving zal niet moeten worden gezocht door de organisaties zal iets moeten worden gezocht om tot verbetering te komen. Daardoor kan misschien iets ontstaan, wat voor de regeering aannemelijker is. Eerst moet een behoorlijk plan worden ontwikkeld, de suikerbietensteun heeft ook 23 jaar gevorderd. Door een zgn. groen front te vormen komt men ook niet tot dat wat men meent. Ieder moet in eigen fractie zijn vertegenwoor- ger-deskundige naar de Kamer zenden. De weg is in goede van het maatschapppelijk leven. Wij christenen mogen dat niet anders zoe ken dan langs geordenden weg. Het krachtigste wapen dat wij noodig hebben is het gebed. Organisaties zijn noodig doch noodiger is het gebed tot God. Niet omdat wij beter zijn, wij zijn ook besmet met de zonde van ons volk. Het schijnsel van Gods openbaring is noodig op de crisisvragen. OjOhristelijke organisaties zijn noodig. Doch God moet uitkomst geven. Critiek op de overheid kan licht ontaarden in groepsegoisme. Ons Christelijk beginsel moet den overheerschenden toon aangeven. Thans wty-dt gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. De heer K. Groen vraagt naar de houding v. den spreker tegenover den achturigen arbeids dag. De heer G las was van meening, dat wat de re geering in de oorlogsjaren lieeft afgenomen, zij dit terug moet geven. De heer O. Tromp vroeg naar de verlaging- der spoorvr achten. De heer Jb. Wagenaar Sr. was van meening, dat alles ojp een lager niveau zal moeten worden gebracht, doch de ambtenaren als ze 5 procent moeetn laten vallen komen daar tegenop, en naar mijn meening staat het levenspeil al plm. 20 pro cent lager dan voorheen. Van 's-morgens tot des avonds is het hier wer- hen en groote armoede staat voor de deur. De best gesitueerden kunnen geen regeerings- crediet krijgen, en deze verkeeren ook in nood dus zou bodemtoeslag het beste zijn. Dp heer A. Dekker vond dat de minister niet genoeg is ingelicht gezien de vraag van het Le ger des Heils om vernietigde producten. Deze zouden volgens den minister minderwaardige producten zijn. De heer Cl. Duif vraagt wat is gedaan in de crisis der 80-er jaren. De heer Kooij was van meening, dat de Ka merleden en 'tuinders elkander niet begrijpen. De heer Hart vraagt naar de aflossing der ere dieten. Dit is volgens spr. door den heer van den Heuvel even te ver gevoerd. D|e heer Balder zegt, dat wat de heer Dekker heeft, gezegd, wel terdege in overweging kon worden genomen, Heeds 500 wagons zijn vernie tigd en deze waren geen minderwaardige, doch goede producten. En dat de minister dit niet weet is verregaand. Dit is een bewijs van onvol doende voorlichtnig. De heer Wagenaar sprak over den toeslag op kool. Voor 80 procent waren de gedachten alhier dat dit zou komen, doch dit is tot heden mislukt en zal wel wegblijven. Doch zou willen dat de heer van den Heuvel alsnog hier zijn best voor deed in de Kamer. De verschillende sprekers werden allen dooi den heer van den Heuvel naar behooren beant woord. Thans wordt door den voorzitter gevraagd wie alsnog lid wenschen te worden. Hier werd door 9 personen gevolg aan gege ven, zoodat. de vereeniging thans 58 leden telt. Half Maart zal een vergadering worden gehou den met een principieel onderwerp. D;e vergadering werd door den heer van den Heuvel met dankgebed gesloten. moeten ophouden Het verzoek om dezen toeslag is aan den minis ter in December verzonden en verder een audien tie aangevraagd, welke na herhaalde telegram men is toegestaan op Woensdag 17 Februari. Of er résultaat zal zijn moet dus nog worden afgewacht. Omtrent bovenvermelde contract wit- 1 te kool is bepaald, dat deze ieder geval over de betaalkantoren loopen en dit besluit de conse 1 quentie inhoudt, dat strenge maatregelen dienen 1 te worden genomen 'tegen hen, die de kool zoo maar zonder meer naar de fabriek brengen, om I dat hierdoor de concurrentie geheel en al wordt uitgesloten en de markt bedorven J Hoewel tegen de goede werking van dit besluit niet veel valt aan te voeren, is een groot deel van de bestuursleden toch van oordeel, dat de geheele contractbouw uit den booze is en vol strekt geen aanbeveling verdient. Aan de orde is vervolgens de gelegenheid om vorostellen te doen voor de a.s. algemeene verga dering van het Centraal Bureau van veilingen. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van pms besluit aan het Centraal Bureau is ver zocht om een voorlichtingsdienst in het leven te roepen inzake de mogelijkheid van afzet op be paalde tijden naar verschillende landen. Tiegen over de vaak voorkomende klachten over een on- geregelden aanvoer staat het feit, dat de tuinders: die bewaarproducten hebben, niet tijdig weten of er vraag is en kans van een flinke afzet. Het Centraal Bureau heeft ons medegedeeld dat het zich steeds verre van den handel heeft gehouden en niet in staat is een dergelijken dienst in te richten. Geadviseerd wordt zelf een aanvoer regeling te maken, ewlke mogelijk genoemde be zwaren uit den weg zal ruimen. Dlit antwoord stelt het bestuur zeer teleur vooral omdat het Centraal Bureau er den handel bijhaalt en het geenszins de bedoeling is om aan zelfexport te gaan doen. Het bestuur meent, dat er toch wel gegevens zijn te verkrijgen, waar uit de exportmogelijkheid blijkt. Niet op eiken dag maar op gezétte tijden. De buitenlandsche consulenten geven hunne mededeelingen, maar middels de organisatie bereiken deze ons niet Het dagelijksch bestuur zou het principe in deze zaak willen vasthouden en dit als voorstel voorr de algemeene vergadering willen indienen, waartoe wordt besloten. Bij de rondvraag merkt de heer Jb. Gutter op dat toeslag of andere vorm van steun niet oh veel te laat is verkregen. Zooals de toestand nu is en deze zich voor de toekomst laat aanzien, zou spreker reeds thans pogingen willen doen om ...voor .de nieuwe cultuur garantieprijzen te verkrij gen. Komt er geen steun, dan is het bedrijf red deloos verloren Met dit laatste is het geheele bestuur het eens doch er wordt vrij algemeen betoogd dat credie ten, toeslagen of garanties slechts tijdelijk kun nen helpen en er verbetering in onze handelspoli tiek moet komen, wil het bedrijf weer gezond worden. Intusschen zal het noodig zijn, dat er toch een vorm van tijdelijke steunregeling komt, omdat de noodtoestand veel grooter is dan buitenstaan jders denken. Aangedrongen wordt, dat de le den zich tot hun diverse politieke vertegenwoor digers wenden en de tuinbouwvereenigingen zich over den meest gewenschten vorm van steun be raden. 1 Hierna\ sluit de voorzitter de vergadering. Dinsdagmiddag vergaderde' het bestuur van bovengenoemde veilingsvereeniging. Afwezig wa ren de heeren Eens en Kostelijk, beiden met ken nisgeving. De voorzitter, de heer Ootjers, opent de verga dering en releveert den nog steeds slechten toe stand, doch hoopt, dat we niettemin het hoofd niet zullen laten hangen en door samenwerking ons best doen in den toestand eenige verlichting tc brengen. D;e secretaris, de heer J. Kliffen leest hierna de notulen der vorige vergadering, wélke wor den goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan over de bij de Pr. commissie beschikbare soorten bloemkoolzaad; 't dagelijksch bestuur heeft bereids een kleine hoe veelheid van de soort kortbeen aangevraagd, j waarvan zeer weinig aanwezig is. Tusschensoort 1 is ruimer aanwezig, maar de leden dienen spoedig tc bestellen. Zilveruienzaad is niet beschikbaar Echter wordt, aangedrongen om voor het volgend jaar in deze weer werkzaam te zijn, wat door den voorzitter wordt toegezegd. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd het volgende adres gezonden aan den Raad der Gemeente Alk maar: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft de eer Uwen Raod te berichten, dat een afschrift van een adres, dat eenige zakenlieden, woonachtig aan den Schermer- weg, do. 29 Januari 1.1. tot Uw College hebben ge richt, haar aanleiding gaf de plannen tot aanleg van een verbindingsweg tusschen de Kanaaldijk en den ontworpen Provincialen weg AlkmaarSchagen, vervat in bijlage no. 13 tot het verslag der hande lingen, nader te onderzoeken. Dit onderzoek heeft ertoe geleid, dat zij zich thans tot uwen Raad wenden met het navolgende voorstel: le. Verbindingsweg Omval-Kanaaldijk. De Kamer onderschrijft geheel, dat de zakenlie den, die hun bedrijf aan den Schermerweg hebben gevestigd, nadeel zullen ondervinden wanneer het doorgaande verkeer in de richting van den Scher merpolder daar straks niet meer zal passeeren. Wanneer echter door Uwen Raad aan den Provin cialen Waterstaat de voorwaarde zou kunnen wor den gesteld, dat deze zal zorgdragen, dat door ver breeding vaan de Krspolderdijk een goede directe communicatie van den Schermerweg met de nieuw geprojecteerde brijg bij den Omval zal worden ver kregen, dan zou het gevaar, dat het stadsgedeelte n de omgeving van den Schermerweg een doode hoek 2e. Bruggenvraagstuk. Het plan, bedoeold in bijlage No. 13, bezien uit een algemeen standpunt, deed de Kamer tot de con clusie komen, dat het verkeer per as tusschen St. Pancras en Westelijk Oudorp eenerzijds, met de oostelijke nabuurgemeenten Heerhugowaard en Schermer anderzijds, practisch alleen maar kan plaats vinden via den sub 1 genoemeden verbin- van dit bruggetje voor voetgangers, een eenvoudige brug voor rijverkeer zou zijn te slaan over dit ka naal ten Oosten van „De Fuik". Zij veronderstelt n.l., dat de gemeenten Oudorp, St. Pancras Heer hugowaard en De Schermer het belang eener goede communicatie inziende, dan wel zullen willen mede werken aan de Onkosten van de beharding van een verlenging van den Munnikenweg, vanaf „De Fuik" oostwaarts, tot aan het nieuwe kanaal Omval-Hui- gendijk, daar de benoodigde grond voor den aanleg vermoedelijk wel bij het graven van dit kanaal beschikbaar zal komen. De Kamer biedt U deze voorstellen in ernstige overweging aan, daar zij dat het verkeersbelang in haar District hierdoor beter tot zijn recht zal ko men. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 16 FEBRUARI. Uitspraken van Dinsdag 2 Februari. Jacob Cornells W., veehouder te Texel. Verduis tering, 6 maanden gev. met bevel tot hechtenis- Voorspel van een groot avontuur. Als verdachte nummer één, verscheen de 26-jarige Dirck Geraldine Willem Kort, wonende te Helder en geboren te Brazilië, thans in voorarrest, aan welk jongmensch ten laste werd gelegd, diefstal van een portefeuille, inhoudende 2740 gulden aan bankpa pier, welk geld het eigendom was van zijn vader en welke diefstal ten huize van zijn ouders was ge pleegd op 19 Nov. j.l. Deze lichtzinnige zoon huurde alstoen een auto en snorde in gezelschap van een tweetal vrienden naar Amsterdam, alwaar heel wat geld werd weggesmeten en de verdachte, wiens stemming onbegrensd royaal was, ook zijn twee vrienden eens netjes in de kleeren stak. Nog veel meer gezellige avonttuurtjes werden door het f ui tende trio beleefd, tot de politie een eind maakte aan de pret en het drietal achter de tralies depo neerde. De verdachte, thans terecht staande, erkende het geen hem was telaste gelegd. Hij werd als toege voegd verdediger bijgestaan door mr. Scholten. De heer Wiggers, ambtenaar der reclasseering en Dr. ten Raa, psychiater, werden in de eerste plaats als getuigen gehoord, benevens de medeplichtige vriend Schutte, die ook van het vette der aarde had gepro fiteerd, tot kroongetuige werd gepromoveerd. Uit diens verklaring bleek dat het plan reeds vooraf was beraamd door verdachte, om zijn vader te bestelen. Hij zou alsdan zijn vrienden waarschu-, wen als hij zijn slag had geslagen. De heer officier releveerde dat hier in den grond c rige za<*~ becroi. Een zoon toch, die zijn eigen vader besteelt. Deze vader had zich dan ook als getuige doen verontschuldigen, welke uitschake ling door de rechtbank wrd godgevonden. Spreker sprak zijn scherpe afkeuring uit tegen een dergelijke onsympathieke daad, als door ver dachte gepleegd. Met den psychiater was echter de officier van meening, dat een dergelijke handeling aanleiding geeft te denken, dat verdachte geestelijk niet normaal was. Verdachte had zijn vader reeds meermalen besto len en bedrogen en hem bovendien geplaagd door kwaadaardige kwajongensstreken. Voorts bracht de officier nog ter sprake dat ver dachte ook verschillende andere vermogensdelicten had gepleegd. Tenslotte requireerde de officier 1 dag gevangenis straf met aftrek van een dag, benevens ter beschik king stelling der regeering. De verdediger mr. Schol te verklaarde noodgedwongen zich bij dit requisitoir aan te sluiten. De eerste vriend die geprofiteerd had van de gesto len dubbeltjes. Hierop verscheen de chauffeur Lieze Anth. S„ woonachtig te Helder, thans gedetineerd, die de vroo lijke reis had meegemaakt en te Amsterdam 40 en te Utrecht 25 gulden als cadeau had geaccepteerd. Ook had hij welwillend aanvaard een aanvulling van zijn garderobe enzoovoorts. Na zijn aanhouding werd nog een onbelangrijk bedrag, dat was overgehouden en wel 22.50 gulden, op dezen verdachte bevonden. Ook deze verdachte verklaarde edelmoedig geen be zwaar te hebben dat het op hem bevonden bedrag aan den rechtmatigen eigenaar werd teruggegeven. Uit de antecedenten van verdachte bleek voorts dat ook hij geen voorbeeld van deugd kan worden genoemd. Hij was een zwak karakter, pessimistisch en spoedig geneigd den verkeerden kant op te gaan was het oordeel van den menschkundigen heer Wiggers. Niettemin had de heer Wiggers ook meer edele eigen schappen in verdachte ontdekt en meende, dat een eventueele reclasseering kans van slagen had. De heer officier noemde de zaak een keerpunt in het leven van verdachte. Zijn strafregister was nog blanco maar deze omstandigheid was wel wat fraai gekleurd. Hij had heel wat op zijn kerfstok en in dit verband achtte de officier dit schoone strafregis ter geen onaanvechtbaar voordeel. Gevorderd werd tenslotte 10 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. Mr. Buis kool van Schagen, teogevoegd verdediger, bracht eenige lichtpunten in het karakter van zijn cliënt naar voren en achtte een voorwaardelijke straf voor verdachte nuttig en noodig 10 maanden noemde plei ter echter wel wat zwaar en ten dien aanzien ver zocht pleiter een flinke reductie. Eindelijk verzocht pleiter onmiddellijke invrijheidstelling. De officier repliceerde en verzette zich tegen de onmiddellijke invrijheidstelling om practische rede nen. Na dupliek van verdediger werden er geen ter men gevonden. Uitspraak a.s. week. Der Dritte im Bunde. Eindelijk maakte zijn opwachting de derde in den bond van fuifnummers, de 24-jarige Johannes Anthonius P„ Ook hem was door Dirck K. medege deeld, dat de greep in vanders bankbiljetten gelukt was en hij had niet geaarzeld aan het uitstapje deel te nemen en te genieten van de ruime voordeelen hem aangeboden. Ook hij had te Amsterdam f40 ont vangen en te Utrecht f25 en diverse kleeding stuk ken om zijn uiterlijk te vergraaien. Voorts nog een treinbiljet Brussel etc. etc. Door verdachte werd al leen toegegeven dat hij f2 5 als geschenk had geac cepteerd, doch het overige had hij betaald uit eigen gen middelen. Ook in deze zaak werd Dirck K. alsmede de heer Wiggers, reclasseeringsrapporteur gehoord. Deze hr.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3