De Vrouw en de Mode verklaarde met dezen verdachte heth experiment niet te durven nemen Verdachte had naar de mee ning van getuige aan hem niet de waarheid verteld en hij vertrouwde dus dezen jongen niet. Verdachte had vele schulden en het was onaannemelijk dat hij nog voor 60 gulden eigen kapitaal had gehad, vermeende mr. Ledeboer, de president. De verdachte bleef echter desondanks in zijn opgave volharden. Getuige Dirck K. de gastheer, verklaarde desge vraagd. dat verdachte geen cent van zich zelf :n zijn bezit had. Hij verschilde in dit opzicht volstrekt niets met verdachte. De heer officier nam de gedeeltelijke ontkentenis van verdachte niet serieus en noemde voorts deze zaak het moeilijkst, wat betrof het opleggen van de eventueele straf. De officier verdacht hem te zijn een opschepper een praatjes maker, een minnaar van cafebezoek, sigaretten en modieuse kleeding. Te gen dezen verdachte requireerde de heer officier 5 maanden onvoorwaardelijk. Mr van der Loos, aan wien dezen cliënt door het consultatiebureau was toebedeeld, hield een meer uitvoerig pleidooi, wat ook in deze zaak niet zoo glad boterde als de vorige zaken dan ook wel noodig WaS' Pleiter betwijfelde of het aannemen van kle dingstukken en iandere voorwerpen wel aangemerkt kon worden als een strfabaar feit zooals pleiter met aanhalingen van Simons nader uitwerkte, voor al daar Simons hierbij verwees naar Noyens. Plieter achtte voorts de gevorderde straf te zwaar en 5 maanden gevangenisstraf niet in overeenstem ming met de zwaarte van het misdrijf. Tenslotte besprak pleiter nog het reclasseerings- rapport en wees op de mogelijkheid dat de ambte naar in zijn onderzoek wellicht zijn opdracht kin hebben overschreden. Eindelijk releveerde hij omtrent zijn client nog eenige gunstige inlichtingen. Mr. van der Loos be sloot zijn uitvoerig pleidooi met te verzoeken ook voor dezen verdachte een voorwaardelijke straf. -- Aan de onmiddellijke invrijheidstelling wüde de ver dediger zich niet wagen. Er volgde een interessante re- en dupliek tusschtn officier en verdediger. Krachtig verdedigde de of ti cier onder meer den reclasseeringsambtenaar en de moeilijkheden van een dergelijk onderzoek. De heer Wiggers werd hierop in de gelegenheid ge steld zijn standpunt nog eens nader toe te lichten. Pleiter had daarna zoo ongeveer het laatste woord en werd daarna de uitsrpaak bepaald op a.s. week. Een onbehoorlijk boerenknechtje. De 26-jarige landbouwersknecht Dinke v. d. S., werkende te Wognum, wonende te St. Nicolaasga, en thans als gevolg van zijn zeer lakenswaardige ge dragingen tijdelijk in depot in hett Huis van Be waring e Alkmaar, sttond terecht ter zake het Ple gen van handelingen, strafbaar gesteld bij artt. 247 Web. van Strafrecht, welke zaak op grond van het zedekwetsende, buiten tegenwoordigheid van het pu bliek werd behandeld. De heer Mr. Winkel van het juristenkantoor Mrs. van Dijk en Winkel opponeerde in deze zaak als raadsman en verdediger. De intenties van een aspirant moordenaar gelukkig mislukt. De 19-jarige koopman, Jan Kr., wonende te Hoorn, thans gedetineerd, stond na de pauze terecht we gens poging tot doodslag, althans zware mishan deling op 15 Dec. 1931 aldaar gepleegd op den per soon van den getuige Klaas Hiemstra. voorts had hij nog in zijn zenuwoverspanning ook nog een damesmantel, toebehoorende aan Mej. G. Heins door- messneden beschadigd. Om te beginnen achte Dr. Barnhorn, psychiater te Heiloo, den verdachte niet geheel toerekenings vatbaar en zeer nerveus. De getuige deskundige ad viseerde den verdachte te doen opnemen m een psychopaten inrichting en tot dien einde ter be schikking stelling der regeering. Voorts kan nog worden medegedeeld dat de verdachte, toen hij nog ressorteerde onder de kinderwetten, 2 maal is Vewatdhetfeit zelf betrof, de verdachte erkende zelf zijn nijd te wülen koelen op Klaas Hiemstra, Dit had hij ook kenbaar gemaakt in een door hem geschreven brief uit het Huis van Bewaring aan zijn moeder, en uit dien brief spraken geen gevoe lens van vergeving en berouw. De oorzaak van het conflict was een meisje, de getuige Annie Hems, dat hij op gemelden datutm aantrof in gezelschap van Hiemstra. Hij ging toen dezen veronderstelden medeminnaar met een reus achtig dolkmes te lijf en bracht hem een heftigen steek in de borst toe. Een steek, die ongetwijfeld doodelijk zou zijn geweest, doch omdat door een gelukkig toeval de edele deélen niet werden geraakt en geen infectie optrad kwam het niet tot zulk een ^Niettemin'werd de aangevallen rivaal toch zeer ernstig getroffen, zooals uit de verklaring van Dr, Kortenbosch kon worden gedistilleerd. Allerlei griezelige stukken van overtutigi ng, ge noem dolkmes en bebloede kleederen van het slachtoffer waren ter terechtzitting aanwezig, De moordaanslag was gepleegd op den openbaren weg, gennaamd de Niieuwstraat. De getuige Klaas Hiemstra, was commensaal in het gezin Heins en niet met Geertje noch Annie verloofd. Hij ging als huisgenoot vriendschappelijk met haar beiden om. Op Dinsdag 15 December kwam hij met Geertje uit de fabriek en werd alstoen door verdachte, die liep met zekeren Greeuw, aangeval len. Het scheen hem toe dat de jongelieden drom ken waren. Ook vermeende getuige dat verdachte zoo men dat noemt, op hem liep. De getuige is opgenomen in het ziekenhuis en behandeld door dr. Kortenbosch. Geheel genezen W1oeh 15-jarige Geertje Heins, fabrieksarbeidster, verklaarde absoluut geen verkeering met get. Hiem stra te hebben. Zij had gezien, dat Hiemstra ge stoken werd. Verdachte wilde Geertje ook steken doch zij koos het hazepad. Wat niet kon verhinderen dat haar mantal beschadigd werd door messneden. Verdachte riep: je mot met je poote van mijn meisje afblijven. Getuige Hiemstra had ook nog een snede in zijn pols gekregen. Dat verdachte Geertje Heins zou heb ben gestoken, daar had getuige niets van bemerkt. De 18-jarige Annie Heins, op wie verdachte dan eigenlijk verliefd zou zijn, had ook haar wel eens met den dood bedreigd. Verdachte ontkende Annie bedreigd te hebben, doch deze jonge dame, die niet voor de poes was, bleef pertinent beweren, dat verdachte op het Noord bedreigingen tegen haar had ge uit. Dat lieg je, zei verdachte. Nee, jij, repliceerde de jonge dame, hem onvervaard aanstarend. De heer officier memoreerde het gebeurde dat op 15 December te Hoorn op de Nieuwstraat voor- vieel Verdachte had een oogje op Annie Heins en alstoen in het schemerdonker Geertje voor Annie aangezien. Hij kon dit niet verkroppen en viel aan vankelijk Geertje aan, doch wendde zich daarna, toen hij zijn vergissing bemerkte, tot Heimstra en verwondde hem zeer ernstig. Te voren had ver dachte zoowel tegen Annie als tegen Hiemstra doods bedreigingen geuit. De onderschepte brief uit het Huls van Bewaring had zijn gevoelens verraden. Ter zake poging tot doodslag requireerde de officier aan de hand van het uitnemende rapport van Dr. Barnhorn, 1 dag gevangenisstraf met aftrek van l dag en ter beschikking stelling der regeering. Mr. v. Giften, vervangende mr. van Leeuwen, die plotseling was verhinderd, bestreed de primaire te- lastegelegde poging tot doodslag en evenzeer de sub sidiaire ten laste gelegde ernstige mishandeling, bo vendien de beschadiging van de mantel, toebehoo rende aan Geertje Heins. Alleen bewezen achtte pleiter eenvoudige mishandeling. Ook met de ge vorderde straf kon pleiter zich niet vereenigen en refereerde zich dienaangaande aan het oordeel der Rechtbank. De heer officier bleef niet achterwege verdediger betreffende zijn verschillende punten in zijn betoog van repliek te dienen waarop nog eenige dupliek door verdediger volgde. De opinies bleven onveranderd, dus kan van een vruchtbaar debat niet worden gesproken. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Deze economische wijsheid was ook toegedaan de 37-jarige slager Pieter O., laaatstelijk ingezetene van Amsterdam, thans verblijf houdende in de depen dance van het rechtsgebouw, in afwachting van de maatregelen, die de meervoudige strafkamer even tueel zou goedvinden tegen hem te nemen. De heer O., die niet voldoende in zijn bestaan kon voorzien door het slachten van varkens, vond een meer loonend, zij het ook méér resquant bedrijf door op de zwijnenjacht te gaan, wel te verstaan, stalen zwijntjes, in de gewone spreektaal rijwielen genaamd. Den verdachte, heden terechtstaande, piek fijn uitgedoscht in een sportpak je en met opgedraaiden knevel was tenlaste gelegd diefstal van een tiental rijwielen, welke vehikels gedeeltel,k in de rechts zaal en beneden in den gang waren geëtaleerd. Zoo had hij in het tijdperk van Juni tot December '31 „gejat" 'n zestal rijwielen, waarvan de respectieve eigenaars achtereenvolgens voor het getuigenhekje compareerden. Ook nog op 23 Nov. 'n karretje te uitgeest en op 8 Dec. een dito evemplaar te Heiloo en voorts nog een damesrijwiel te Medemblik, eigen dom van een verpleegster. Het getuigen verhoor ging als gesmeerd en weldra kon verdachte, verdedigd door mr..G^A. de Lange, onder het mes worden genomen. 1 De verdachte erkende successievelijk alle hem voorgehouden gevallen van rijwieldiefstal. Hij had de diverse fietsen verkocht bij verschil lende liefhebbers aan prijzen, die hem een aardig inkomentje verschaften. Ieder rijwiel, dat er een beetje fatsoenlijk uitzag, waarborgde hem een or dentelijk weekloon. Volgens zijn opgaaf, was hij deze winstgevende industrie begonnen om zijn schulden te betalen. De heer J. H. Wiggers, wien in nagenoeg in elke strafzaak een belangrijke rol is opgedragen, zag geen kans met een gunstig advies voor reclasseering voor den dag te komen. Geen der broers van ver dachte was bereid zich zijner aan te trekken en werk was voor hem niet te krijgen. Hij is een goed werk man, doch nog beter bierdrinker en uitgaander. De officier, de aandacht vestigende op het feit, dat verdachte zich den laatsten tijd alleen bezig hield met het rooien en stelen van rijwielen. Hij had zich aan veel meer diefstallen schuldg gemaakt dan hem ten laste waren gelegd. Zijn vrouw was een flink mensch dat in de meest, ongunstige omstandigheden verplicht was dag aan dag zich af te slooven door uit werken te gaan. Verdachte was een mensch, dat niet waard was te leven. Hij werd reeds vele malen ter zake vermo gensdelicten veroordeeld- De officier dacht er niet aan voor zulk een man een voorw. veroordeeling te verzoeken en requireerde een definitieve gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. De verdediger mr. G. A. de Lange, gmg het leven van verdachte in zijn pleidooi eens na en verzocht de rechtbank rekening te houden met de omstan digheid dat hij ook te Haarlem tot een zeer zware straf werd veroordeeld. Pleiter meende in casu niet beter te kunnen doen, dan voor verdachte clementie HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeeld model zelf wenschen te maken of door de naaister j willen laten vervaardigen, kunnen de hiervoor be- noodigde knippatronen aanvragen bij de Redactrice der Moderubriek, Muzenstraat 5b, 's-Gravenhage. Aanvragen dient men, tenzij anders aangegeven, 1 vergezeld te doen gaan van eenbedragvan58cent. Dit bedrag kan men per postwissel voldoen, over- schrijven op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage, of indien niet anders mogelijk, onder bij sluiting van postze- Wij verzoeken onze lezeressen vriendelijk, vooral j niet te vergeten om de maat van het gewenschte model tegelijk met nummer op te geven. De Moderedactrice, i DE PROEF GESLAAGD. Onze knippatronen vormen een band met onze Wij willen in de eerste plaats beginnen onze leze ressen dank te zeggen voor de vele waardeerende brieven, die wij mochten ontvangen, naar aanlei ding van onze proef met het verkrijgbaar stellen van de patronen. Velen hebben ons gevraagd of wij ook dames- en kindermantels willen plaatsen; wij zullen ook trachten hieraan tegemoet te komen. Offl onze dames zooeveel mogelijk ter wille te zijn, heb ben wij besloten om voor hen die dit wenschen, bij het bestellen van een japon een patroon voor een onderjurk dezelfde maat beschikbaar te stellen voor slechts 30 cent met schouders en recht model; afzonderlijk bestelde onderjurken kosten 45 cent. den thermometer aan te leggen; toch is het beter om dit maar niet te gauw te doen, tenzij de huis arts het voorschrijft of dat men zelf ziet, dat het Het dragen van een aansluitende onderjurk be- kjn(j indenjaacl ziek is en in den regel kan vol- vordert het goed zitten van een japon, terwijl de staan worden met 's-morgens en 's-avonds, het geeft kosten van een zelfgemaakte onderjurk zeer laag zijn; men kan ze o.a. maken van satinet, shantuung. toile de soio en kunstcrêpe de Chine, anders maar onnoodige opwinding Een normaal kind kan 's-avonds meermalen 37 5 hebben, maar een werkelijk hooge temperatuur is Mogen wij onze lezeressen og eens dringen ver- in den regej de voorbode van een of andere ziekte -11.11 J -nnffnvian Mliminor VOD 1 zoeken bij de aanvraag om patronen nummer van het model en maat op te geven, alsmede ons het verschuldigde bedrag te doen toekomen? Het voor komt onnoodig wachten voor U, daar onvolledige brieven niet in bahandeling kunnen worden geno men alvorens alle gegevens verstrekt zijn. Aan verzoeken om omgaand patronen te ont- waarbij het noodig is den arts te raadplegen. TABAKSBLADEREN ALS KIPPENVOER. In den Amerikaanschen staat Pennsylvanie heeft men bij wijze van proef kippen gevoederd met ta baksbladeren. De resultaten waren verrassend; de vangen, kan door de overstelpende drukte slechts dleren ondervonden er niet alleen geen schadelijke in zeer bijzondere gevallen voldaan worden, Teneinde het bepalen van de juiste maat te ver gemakkelijken geven wij onderstaand een lijsttje met de verschillende overeenstemmende maten: Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje even uit te knippen, opdat men het kan raadplegen bij eventueel bestellen der patronen. Vragen betreffende deze rubriek worden gaarne beantwtoord, mis postzegel van 6 cent wordt inge- I sloten. HEBT U HULP NOODIG? Het aantal aanvragen voor knippatronen wordt steeds grooter. Geen wonder, in dezen tijd moeten vele huisvrouwen ook op haar kleeding bezuinigen! Door de vele aanvragen zijn wij niet meer in staat bestellingen direct uit te voeren. Men zal ongeveer 3 dagen geduld moeten hebben. Mits postzegels voor antwoord zijn bijgesloten, worden vragen van belangstellende lezeressen door onze moderedactrice gaarne beantwoord. Staat men voor een moeilijk probleem bij de keuze van een model, wenscht men iets anders te weten op mode gebied, dan is onze mode-redactrice gaarne bereid hierbij de behulpzame hand te bieden. MIDDAGJAPON. Middagjapon die van alle stoffen gemaakt kan worden, zoowel als van zijde en zeer gekleed is; het lijfje heeft een afstekende kraag en manchetten, met rechte halsuitsnijding, en smalle ceintuur van wildleder of lak. Het heupstuk is recht van voren. Terwijl onder het gladde gedeelte van het heup stuk een groep plooien komt, die gedeeltijk ingestlkl worden. Verkrijgbaar in de maten 42 tot 50 voor 55 cent. TEMPERATUREN. Vele moeders hebben de gewoonte om dadelijk, wanneer haar kinderen zich wat onpretig gevoelen, gevolgen van, doch zij werden zelfs krachtiger en gezonder, terwijl de kuikens beter grooeiden en meer vleesch aanzetten. Het weerstandsvermogen tegen ziekte nam sterk toe, waardoor de hoenders minder j verzorging noodig hadden. De gunstige uitwerking moest blijkens uitvoerige proeven ook werkelijk aan de nicotine worden toegeschreven en niet aan andere bestanddeelen der tabaksbladeren. Het schijnt, dat de nicotine de spoelwormen doodt, waarvan de i hoenders zooveel te lijden hebben. IHet is bekend, dat rooken door kleine jongens hun groei belemmert hoe is het dan mogelijk, dat kuikens juist sneller groeien. Het verschil is, dat i bij het rooken de prikkel van de nicotine wordt over- gebracht door het bloed en de zenuwen, terwijl bij I het eten van tabaksbladeren de nicotine slechts werkt als een inwendig desinfectiemiddel en weinig of niet in het bloed wordt opgenomen. De smaak van het vleesch en de eieren der kippen worden dan ook niet beïnvloed door het voederen met tabaks bladeren. BLAUWE AARDAPPELEN. De nieuwste délicatesse, waarop de Engelsche fijn proevers zich laten onthalen, zijn blauwe aardappe len of Congo-aardappelenzij worden tegenwoordig ook in Engeland zelf gekweekt. Eigenlijk zijn de aardappelen niet zuiver blauw gekleurd; er komt ook een donkerroode tint bij. De kleur strekt zich tot in het hart van de aardappelen uit; overigens verschillen ze weinig in uiterlijk met de gewone aardappelen. Zij zijn echter kleiner. De blauwe aardappelen moeten een zeer aangenamen smaak hebben en worden dan ook zeer veel gevraagd. KLEINE WENK. Wanneer men een spijker of schroef moet aan brengen in zeer hard hout, kan men dit het beste van te voren flink met zeep of olie inwrijven. Daar door kan men niet alleen gemakkelijke den spijker inslaan of de schroef indraaien, doch er bestaat tevens minder kans, dat het hout gaat splinteren. LEKKERNIJ VOOR DE BIJEN. Wanneer men de bijen 's winters met suiker voedt, is het aan te bevelen om een bosje thym mee te koken. De bijen worden door dit aroma zeer aan getrokken en vliegen er op af, alsof zij honing voor zich hadden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4