De kwestie der Twentsche industrie. Voorzitter antwoordde dat het vragen vrij staat, miar 'net antwoorden ook. De heei Kwadijk merkte op, dat de ge rganiseer- den iftlit op meer loon hebben dan de ongeorgani seerden. Het is nu net andersom. De georganiseerden mceten ook alle weken nog ongeveer 1 gulden con tributie betalen. Daarom is het gewenscht dat een andere regeling wordt gemaakt. Het spijt B. en W. allerminst het onderhoud niet te hebben gehad. In een vergadering van den Be sturenbond werd B. en W. hulde gebracht voor de regeling hier. B. en W. verwachten geen pluimpje doch ook geen afkeuring. Spr. vroeg om nadere toe lichting, omdat de mededeelingen van den heer Kwa dijk onjuist waren. De heer Kwadijk zeide, dat de zandvaardevs zes vlet ten zand halen, wat eigenlijk met het loon op 5 is gebaseerd. 6 vletten van f 3.50 is f 21.gaat af voor vlethuur f 2.50 blijft dus f 18.50over. Een timmerman die daar in zijn vak werkzaam is verdient f 16.50. waarvan nog f 1 contributie af moet Een onvolwaardige kracht aan de straat werk zaam verdient f 19.20, dus nog meer dan een vol waardige georganiseerde. Voorzitter antwoordde, dat bij het dempen van de sloot het loon der georganiseerden f 2.50 dat der ongeorganiseerden f 2.25 per dag bedraagt. Het loon voor het zandhalen bedraagt f 3.50 voor ongeorgani seerden en f3.75 voor geo:rganiseerden per vlet, waarvan f 2.50 vlethuur af moet. Bij slecht weer heb ben deze de f 2.50 vlethuur venegoed te betalen. De heer Schrijver zegt dat door verschillende werkloozen was gevraagd te mogen slikken. Er waren enkele bouwers, die de slik wilden hebben. Spr. vroeg dit voor iemand, die niet aan de werkverschaffing kon komen. Voorzitter zeide dat ieder aan de werkverschaffing kon komen. Er werd echter met het gezinsinkomen gerekend, doch de heer Schrijver weet een geval maar de man, die een zeer miniem inkomen had. niet aan de werkverschaffing kon komen. Voorzitter zegde toe dit te zullen onderzoeken. Voor het slikken bestond verleden jaarweinigani- mo. We hebben nu een werkverschaffing. B. en W. worden echter in gebreke gesteld. De heer Schrijver ontkende dit laatste. Ze moeten echter erkennen, dat er iets te verbeteren is. Voorzitter erkende dit niet. De heer Schrijver zeide dat voorzitter dan niet op de hoogte was. Het is hier geen regel dat de georganiseerden minder dan de ongeorganiseerden en de gehuwden minder dan de ongehuwden verdie nen, doch het is hier wel mogelijk. Wat is er tegen om er over te praten. Of zijn B. en W. te hoog en weten de vakbonden niets? De heer Kooi wees erop, dat het slikken aan twee kanten snijdt. De gemeente kan met f 9 volstaan, terwijl de bouwers goedkoope modder hebben. Spr. zou het willen bekend maken, dat er gelegenheid was voor slikken. Voorzitter zal dit overwegen. Voorstel—Kansen presentiegelden -verlaging ingetrokken. De heer Kansen zeide zijn voorstel om de presentie gelden te verlagen in te trekken, ervan overtuigd zijnde dat de wethouders hun geld dubbel verdienen met hun in deze tijden niet gemakkelijke taak. Hierna sluiting der vergadering. Uit tien Omtrek SINT MAARTEN. Woensdag vergaderde de tuinbouwvereentging de „Groenteteelt" in huize van den heer Schrijver al hier. Aanwezig met bestuur 29 leden. Voorz., de hr. D Swart opende met een kort woord deze bijeen komst erop wijzende, dat deze vergadering weike anders in Januari plaats moet vinden eerst thar.s werd gehouden in verband met de buitengewone vergadering, gehouden in December jl. Hierna le zing en na een kleine opmerking goedkeuring dei notulen. Voorts wordt mededeeling gedaan van een ontvangen schrijven van B. en W. dezer gemeente in verband met de aan de tuinders te verleenen credieten een idem over het bestellen van goed koope kunstmest en idem betreffende het gedaan verzoek om subsidie voor de cursisten, hetgeen is toegestaan. Door den secretaris wordt hieran het Jaarverslag gelezen, en zooals was te verwachten, 111 mireur was opgesteld. Wij stippen er uit aan, dat de vereeniging thans 75 leden telt en een eerelid. De rekening nagezien door de heeren A. Barten en A. Sijbrands werd goedgekeurd met een ontvangst van f 429.72 een uitgave van f 386.98 alzoo eer» batig saldo van f42.74. Voorts deelde de penningmeester mede dat in het afgeloopen jaar door de verecnig. voor haar leden was aangekocht en weer aan hen verkocht 198 kilogram kopervitriool. 131 kilogram kalk en 403 kilogram pota. Zoowel secretaris als penningmeester verwiervan op hun werk de goed keuring der vergadering en den dank van den voor zitter. Het puntje regeling bestuurssalarissen, thans f 15 voor den voorzitter, penningmeester f 15 en se cretaris f25 werd op voorstel van het bestuur bij het oude gelaten. Bij de bestuursverkiezing wellie nu volgde werden de aftredende heeren C. de Geus en W. Bijpost, met bijna algemeene stemmen her kozen en aanvaardden wederom deze functie. Bij verkiezing van een lid van het centraal bestuur, wegens periodiek aftreden van den heer C, de Geus bleek bij stemming dat er eenigszins wrijving ol oppositie bestond daar deze heer, voorheen aJtija bij acclamatie tto deze functie harkozen, thans by stemming tot deze functie gekozen moest worden en slechts een kleine meerderheid hem de overwinning bezorgde. Ook deze functie aanvaardde de heer de Geus daar hij geen idee heeft om voor de oppositie te wijken. Genaderd was men thans aan punt 9, voorstellen voor de algemeene vergadering. Door den heer C. Kroon wordt evenals zoo velen voor hem,, het verderfelijke van het bonnenstelsel naar voren gebracht en meent dit als punt van behandeling op den beschrijvingsbrief te doen plaat sen. Feiten worden door hem en anderen opgenoemd welke de nadeelen van dit stelsel aantoonen. De heer C. Pastoor wilde gaarne op genoemden beschrij vingsbreif geplaatst zien, dat het nuttig was als de druiven en meloenen na de groente ter veiling werden gepresenteerd. Zoowel voorstel 1 als 2, zal, nadat de vergadering haar goedkeuring hiervoor had uitgesproken, niet op den beschrij vingsbreif worden geplaatst daar öoor het bestuur deze zaak ter plaatse zal worden be sproken. Genaderd zijnde aan de rondvraag is het voorzitter welke de instemming der vergadering verzoekt om uit aller naam een dankbetuiging aan den gemeenteraad te zenden voor den toegestanen steun aan de tuinders. Een luid applaus gaf het bewijs van volle instemming. Voorts vroeg de voorz. of er nog prijs op gesteld werd dat ook thans gelegen heid werd gegeven tot ontsmetting van koolzaad hetgeen eveneens de goedkeuring der vergadering verwierf. De vraag door den voorzitter gesteld of de leden het op prijs stellen om evenals het vorig jaar een praatavendje te houden met als spr. dc heer van Herwijnen werd algemeen goedgevonden, en als punten van bespreking opgegeven „draaihar tigheid der kool, draineering en schimmel in de broeibakken." Op voorstel van aen neer A. Goed Sr. zal een zetkoolregeling in het leven worden geroepen. Hier voor werd een commissie van vier heeren benoemd, en wel de heeren A. Groet, P. Breed, G. Bijpost en G. Paarlberg, welke heeren met de hieraan ver bonden werkzaamheden dwerden belast en die allen verklaarden deze werkzaamheden op zich te nemen Dezelfde stelt voor om coöperatief aardappelman den in te koopen doch daar er stemmen opgaan dat kratten gemakkelijker en goedkooper bij de ver scheping zijn besluit het bestuur dit voorstel nog wat ann te houden om dan straks te handelen naar om standigheden. De heer P. de Geus zag gaarne dat er stappen werden gedaan om bij het gemeentebestuur aan te dringen om verdere steun voor de noodlijdende tuin ders daar het eerste toegestane crediet is uitgege ven en de nood nog niet ten einde is en de rente- looze credieten nog steeds op zich laten wachten. Hieruit ontspon zich een eindelooze discussie het welk als resultaat opleverde dat namens de vereen, de heeren P. Breed, P. de Geus en A. Rutter, na gedaan verzoek van het bestuur der vereen, en een toestemmend antwoord van B. en W. dezer gem. a.s. Dinsdag in audiëntie zullen gaan bij B. en W. ten einde deze zaak aldaar te bepleiten. Hierna sloot voorzitter in dank aan leden en pers deze vergadering. SINT MAARTEN. paardendek, inlichtingen bij den SINT PANCRAS. Woensdag 17 Febr. hield de vereeniging „Volks onderwijs" een gezellige bijeenkomst voor hare leden en genoodigden in het café van den heer Bouwstra. De zaal was geheel bezet, en er is naar hartelust genoten van hetgeen ten gehoore gebrachte. Als declamatrice trad op Mej. Kroeze van Alkmaar, die een zestal stukjes ten gehoore bracht, welke met de grootste aandacht door het aanwezige publiek werden aangehoord. 1. Kinder Twaalfuurtje van Heijermans; 2. 'n Bof van Top Naeff3. *n Vergissing van A. Smeding; 4. Getuige a decharge van Nono; 5. Standing en Misunderstanding van Nono; 6. Poppenkast van Nono. Al deze stukken werden zoo schitterend door Mej. Kroeze weergegeven dat het publiek als het ware aan haar lippen hing. Bij ieder stuk kon zij zich in een schitterend ap plaus verheugen. Door verschillende dames en heeren werd ook iets ten beste gegeven. Drie één-acters werden opgevoerd door verschil lende jonge krachten. Opgevoerd werden „Een Bezorgd vrouwtje"; .,De Gefopte Tante"; „Het levend huisraad"; .Altijd Netjes". Deze stukjes werden heel aardig ten gehoore ge bracht, er schuilen onder deze jonge krachten, goede tooneelisten, zij konden zich dan ook na afloop een daverend applaus verheugen. Door Mej. L. Hoogland, werden een drietal liede ren ten gehoore gebracht, welke door haar prachtig werden gezongen. De piano-muziek werd verzorgd door den heer Groot, die de stemming met zijn populaire liederen er wel wist in te brengen. De voorzitter, de heer de Ruiter, sloot te onge veer halfeen de bijeenkomst en wij kunnen niet anders dan met de voorzitter medezeggen dat de vereeniging „Volksonderwijs" op een schitterend ge slaagde avond kan terugzien. Een gezellig bal besloot de avond. SINT PANCRAS. Vergadering van „Ziekenhuisverpleging" in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer Schuur. In zijn openingsrede zegt voorzitter dat „zieken huisverpleging" op een gunstig verloopen jaar kan terug zien. Dit is in deze tijd van beroering wel een uitzon- derinig, we hebben het verloopen jaar n onze ver eeniging weinig ziekte gevallen gehad, die opne ming in een ziekenhuis vereischte. Als mededeeling deed de voorzitter het verloop der federatievergadering, n.l. het instellen van een operatiekas. Verschillende vereenigingen hebben zich hierbij aangesloten, voor onze vereeniging achten wij het echter niet gewenscht, wij hebben al een dergelijke vorming in onze vereeniging voor leden die niet in het doktersfonds zijn, wordt f 50.vergoed in de operatiekosten. Degene die wel in het doktersfonds zijn behoe ven geen operatiekosten te betalen, dus is dit voor onze vereeniging van geen waarde. Uit het jaarverslag ontleenen wij het volgende De totale ontvangsten bedroegen f 1693.46. De totale uitgaven f 1519.07. Saldo f 179.39. In 1930 telde de vereeeniging 756 leden over 233 gezinnen. In 1931 telde de vereeniging 751 leden ver deeld over 236 gezinnen. 16 leden moesten in 1931 worden opgenomen ter verpleging in zieikenhuzen; met totaal 322 ligdagen. De kosten waren in 1931 per lid f 2.05 voor de niet- leden van Doktersfonds. f 1.08 voor leden van het Doktersfonds. De rekening is door de heeren Tromp en Bijpost in volkomen orde bevonden en adviseeren tot goed keuring. De heer Stammes vraagt naar de verschillende vervoerkosten, dit is toch, meent spr., vast tarief. De secr.-penningm., de heer Booy antwoordt daar op dat de kosten verschillend zijn van ziekenauto of luxe-auto, al naar gelang de patiënt is gesteld wordt het vervoer per ziekenauto of luxe gedaan. Als rekening commissie over 1932 worden benoemd J. v. d. Woude en A. de Ruiter. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat tde heer J. Spaans me bijna algemeene stemmen werd herkozen. Met dank aan de vergadering nam de heer Spaans zijn herbenoeming aan. Als afgevaardigden naar de federatievergadering werden gekozen de heeren G. Booy en A. de Ruiter. Door de heer A. de Ruiten was reeds het vorig jaar een verzoek ingekomen om reglements wijzi- giing. Dit schrijven werd toen aangehouden. Het bestuur heeft besloten om een van de drie voorstellen goed te keuren, n.l. om den leeftijdsgrens van huisgenooten van 18 op 16 terug te brengen. Het tweede voorstel om oontributieregeling te heffen inplaats van omslag werd door het bestuur verworpen. Alsook het derde om binnen 3 jaar geen verlos kundige hulp in ziekenhuizen te veroeden. Over deze voorstellen voor reglemenstwijziging ontstond een breedvoerige discussie. Tenslotte werden allen verworpen, zoodat geen reglemenswijziging zal plaats vinden. Bij de rondvraag vraagt de heer van Baar na de extra kosten voor de operatiekamer voor niet bus patiënten, er is spreker een geval bekend---dat heel wat moest worden betaald, dit zal door den secre taris worden onderzocht en dan hoofdelijk worden omgeslagen. Hierna sluiting. SINT PANCRAS. Vrijdag 19 Febr. vergaderde „Het Witte Kruis" in het lokaal van den heer Bouwstra. Voorzitter de heer C. Kloosterboer. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat er het verloopen jaar veel werkzaamheden aan de orde zijn geweest, vooral door de griep-epedemie. Ruim 800 maal werd gebruik gemaakt van het materiaal, terwijl veel gebruik van ijs werd geno men, ook de T. B. C.-bestrijding en E. H. B. O. treden al meer en meer op den voorgrond. In het bestuur had geen verandering plaats. Er werden 2 leden en 3 bestuursvergaderingen gehouden, het leden aantal is weer aanmerkelijk verhoogd, vooral door de overname der leden van Alkmaar, welke in Oudorp wonen. De rekening van den Penningmeester had een ontvangst van batig saldo 1930 f90.77; Ontvangsten f 1103.43, uitgaven f768.01. Saldi 1931 f 335.42, zoo dat de vereeniging een vooruitgang kan boeken van f 244.65. Door de heer C. de Jong Jr. werd rapport uit gebracht, de rekening en bescheiden waren in zoo beste orde dat een woord va nlof aan den penning meester niet misplaatst is. Ook bracht spreker dank aan de keurige boekhouding der bode voor gebroken en weggeraakt materiaal. Hij zou vanaf deze plaats de leden vooral willen wijzen om toch vooral voorzichtig met het materiaal om te gaan, en tijdig terug bezorgen, wellicht kan het lijden tot een niet voorradig zijn op tijdstippen dat het hoogst -noodig is. Hierna doet devoorzitter verslag van de alge meene vergadering. Door bemiddeling der vereeniging zijn geplaatst in een sanatorium Margaretha van der Huik, en een pleegkind van den heer K. Madderom. Ingekomen stukken. In de kringvergadering is gesproken over ma- laria-bestrijding, door het bestuur zou hiervoor worden aangekocht 10 liter „Rids" dit zou moeten kosten f 19.— de werkelijke prijs zou pl.m. zijn f27.50, dit zou dus door de leden kunnen worden gebruikt tegen de helft der waarde, de spuit der vereeniging kan hiervoor worden gebruikt. De heer Bouwstra is van meening dat dit veel te duur is, voorheen kocht ik het in Friesland voor 75 et. de liter, het kan zijn dat dit ander soort is, doch wat ik daar in mijn stallen gebruikte werkte schitterend. Dit zal door den secretaris worden onderzocht. Salarisherziening Secretaris en Penningmeester. Het salaris bedraagt thans f 12.50 ieder, het be stuur heeft gemeend dit op f 20 te moeten bren gen. Na eenige discussie werd hiertoe besloten. De heer J. Bijpost is van meening als het bestuur meer werk heeft, dan de magazijnmeester toch wel het allermeeste. Voorzitter is van meening dat het tractement naar omliggende plaatsen niet laag is te noemen. Tenslotte wordt na breedvoerige bespreking be sloten om wegens de drukke werkzaamheden over 1931 een gratificatie toe te kennen. De heer van Kampen stelt voor om dit aan het bestuur over te laten, die weten beter de werk zaamheden dan de leden. Wordt aldus besloten. Voor het achterhouden van materiaal zal strenger worden toegezien en boete worden opgelegen door itet bestuur. De heer Van Kampen zegt nog dat het Witte Kruis nog geen lid is van gezinsverpleging, dit is het vorige jaar in handen van het bestuur gegeven. Thans wordt besloten om toe te treden als lid van „Gezinsverpleging". Niets meer aan de orde sluit de voorzitter de vergadering. SINT PANCRAS. Door het Plaatselijk Crisis-comité is bericht ont vangen, dat door het Nat. Crisis Comité voor deze plaats 20 wollen dekens en 20 kunstwollen dekens worden beschikbaar gesteld. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGEND1JR. Lijst van ingeschreven werkloozen bij den cor respondent voor de arbeidsbemiddeling: 5 timmerlieden 4 schippers 1 schilder 41 landarbeiders 1 matroos. OUDKARSPEL. Door de afdeeling OudkarspelNoordscharwou de van den bond voor staatspens.onneering werd in hel lokaal van den heer Vis te Oudkarspel een propaganda'-avond gegeven. Jammer, dat men het op dezen bij uitstek zoo geslaagden propaganda-avond met minder be zoekers moest stellen dan men gewoon is. Want de zaal was niet geheel gevuld. Dc entree kan hierop toch geen. invloed heb ben uitgeoeefnd. Voor dezen avond had men op het programma geplaatst de vertooning van de nieuwe propagan- da-flim van den bond, een levensgeschiedenis v. Oene en Anke. De Noordhollandsche cinema had haar toestel voor dé verfilming beschikbaar gesteld, ter-wijl bovendien door haar nog een tweetal films wer den afgedraaid. Een zeer gewaardeerde mede werking. Een orkestje gevormd door verschillende jon gelui verleende eveneens belangeloos medewer king, terwijl de aanwezigen werden vergast op schitterende pianobegeleiding, tijdens de film, waarvoor ook alweder de belangelooze medewer king was verkregen. Dc avond werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter den heer Ohr. Olthoff geopend, die daarbij tevens nog eens wees op de rechtvaardig heid van den strijd van de mbond voor staats- pensionneering. Aan de hand van de film werd door den voor zitter der federatie, den heer Bruin nog een wel sprekende rede gehouden, om allen nog eens krachtig op te wekken mede te strijden voor een goede zaak. Tot slot de traditioneele attractie, die weder om bij zeer velen in den smaak viel. Geen wonder dan ook dat de voorzitter in zijn sluitingswoord alle medewerkenden een bij zonder hartelijk woord van erkentelijkheid toe sprak en bij volgende gelegenheden vroeg weder op deze medewerking te mogen rekenen. Ondanks het gering aantal bezoekers heeft de ze avond niet nagelaten sterk tot de aanwezigen te spreken en een ernstige en waardige propagan da is geweest voor het doel: premievrij staats pensioen. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond j.l. werd een wedstrijd in prijs- biljarten gehouden in café Kuilman te Z. Schar- woude tusschen de club Bilo uit Alkmaar en O. K. K. te Zuidscharwoude, waarvan de uitslag is als volgt: lste klas: Bilo 834 punten; 1ste klas O.K.K. 935 punten; 2e klas Bilo 821 punten; 2e klas O.K.K. 965 punten. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd het vol gende adres gezonden aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid: DEVIEZEN-CLEARING Met waardeering heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier vernomen, dat door onze regeering po gingen worden aangewend om voor ons land de mogelijkheid te scheppen de vorderingen van en naar het buitenland uit te wisselen. Zooals de Kamer uwe Excellentie dd. 22 Ja nuari 11. reeds seinde, zal alleen door een zeer spoedige regeling bereikt kunnen worden, dat van de huidige wintercampagne nog belangrijke partijen grove tuinbouwproducten op de mark ten van de Donau en Scandinavische Rijken ge bracht zullen kunnen worden. Daar in 1931 de uitvoer van ons land van witte en savoyekool terug liep tot 39.872 tons van 66.932 tons in 1930 en van roode kool tot 28.146 tons van 45.139 tons in 1930 behoeft het geen betoog dat er maar zoo weinig toe noodig is om dit bedrijf geheel te verlam men. Ten aanzien van de contingenteering van Po len wordt er door de belanghebbenden o.a. op gewezen, dat de behoefte aan onze landbouw producten daar reeds zeer groot is, doch de in voer totaal onmogelijk is, daar het totaal con tingent voor 2 maanden nog geen 3 wagons bedrroeg tegen een normaal gebruik in die maan den van het "honderdvoudige kwantum. Daar in de maanden MaartApril de nor male verzending naar Polen nog belangrijker is en zeker op 400 wagons mag worden geschat, verzoekt de Kamer uwe Excellentie het daar heen te willen leiden, dat de onderhandelingen met de bovengenoemde rijken met den meesten spoed gullen woeden gevoerd, daarbij rekening houdende met de levensbelangen van een groot deel van Hollands Noorderkwartier, die hier op het spel staan. Voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier De voorzitter (w.g.) 8. W. Arntz. De secretaris (w.g.) Di. J. Scheffel. OOK VOOR INDIE VAN GROOT BELANG BANDOENG. (Per luchtpost.) De pers houdt zich op het oogenblik druk be zig met de kwestie der Twentsche textielindustrie Zooals men weet ijvert een gedeelte der Indi sche oladen voor overbrenging deze ^industrie naar Java. Het Alg. tnd. Dagblad heeft door pu blicatie van een beschouwing van een ingewijde d eenthousiaste voorstanders van deze overbren ging wel wat ontnuchterd. Er blijkt nl. zonne klaar uit, dat de actie voor een'Indische textiel nijverheid niet van de Twentsche fabrikanten zelf is uitgegaan. Een medewerker van dit blad schreef het volgende over d eCextielkwestie Wellicht heeft men zich bij wijze van dreige- metn in dien geest uitgelaten, doch vast staat datt de Twentsche fabrikanten er geenerlei be lang bij hebben oni zich hier te vestigen. Men ge voelt er ook niets voor zijn kinderen naar Indie "Waarom vestigt men hier dan geen bedrijven onder een buitenstaander als beheerder? Dit wil len de Twentenare«i nu eenmaal niet. Men wil familieleden in het bedrijf. Tie fabrikanten hebben een sterk sentiment voor Twente. Zij ziijn allen geboren en getogeD Twentenaren. Zij voelen zich veel minder Hollan der dan Twentenaar. Bereikt men door hier in Indië fabrieken 'te stichten werkverschaf fing voor de Tweirlsche bevolking? Neen, men verhaast integendeel de verdringing door Ooster- De kwestie aer Twentsche industrie, sche industrieën. I Reeds 15 jaar is men trouwens tevergeefs be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4