Wegen in Noord Holland Hike Breijer's lening Koken op dynamiet? ig de Twentenaren voor Inüi© te interesseeren n onbekendheid met Indie is geenszins de reden lat de Twentaren zich hier niet vestigen. Inte gendeel, dezen zijn heel goed op de hoogte en lk jaar wordt Indie door eenigen hunner bezocht De belangstelling voor Indie, die desniettemin lit het telegram bleek, is waarschijnlijk een ge- •olg van het bezoek van den heer de Kat An- jelino aan Nederland, waarbij hij, in contact ge komen met prof. dr. J. Wisselink, den lagen le vensstandaard der Inlandsche bevolking, die tex ielarbeid hier mogelijk maakt, tter sprake zal lebben gebracht. Invloeden van buiten zullen de Twentenaren venmin kunnen nopen tot dezen maatregel over e gaan. Ce Twentsche fabrikanten financieren ïun bedrijven zelf zonder bankcredieten. Ook le handel op Indië, die in consignatie geschiedt vordt door hen zelf gefinancierd. De eenige reden om zich voor vestiging eener ndustrie in Indië te interesseeren zou nationaal letniment zijn, doch de Twentenaar voelt meer roor Twente dan voor Holland, dat Twente ver vaarloosde. Birrabant komt voor dergelijke plannen niet in lanmerkipg, daar de Brabantsche industrie niet ngeschoten is op de Indische markt. Er wordt wel voor de overbrenging van de in- lustrie gewerkt, doch dit gaat niet uit van de [wentesch fabrikanten. Hier in Indie zou de stoot daartoe moeten uit raan van de importeurs, die den handel willen jehouden, want de invoer van Nederlandscho extielgoederen gaat meer en meer achteruit en iet vestige nvan bedrijven stelt deze in staat de "ndische markt te beïnvloeden ten gunste van le uit Nederland komende producten. Pe fabrikanten in Europa hebben betrekkelijk veinig interesse voor de importeurs en zoeken een mdere markt voor hun producten, als de za ten minder goed gaan. Ee Japanners volgen ech- er een geheel ander systeem. Zij passen zich in le eerste plaats aan bij de behoeften van den nlander evenals de Duitse hers doen. De Japan ier en de Duitscher vragen, „wat wil je hebben'' iep. methode die door de Nederlanders te veel tverd verwaarloosd. De tweede belanghebbende is de regeering daar le industrie werkgelegenheid zal scheppen. P© oplossing is, dat regeering en importeurs amengaan bij de bevordering van de vestiging >ener textielindustrie in Indie. Thans heeft men kans, dat Japan hier den han- Lel verovert en als China eenmaal een beter or- janisatei heeft, zal de markt overstroomd wor- len door goedkoope industrieproducten, want le Dhineezen kunnen beter naar hier importee- •en dan naar hun eigen land, waar het ontbreekt lan wegen en zekerheid dat men betaling zal ntvangen. Door het daar te lande heerschende ebrek zal men ontzaglijk goedkoop kunnen pro luceeren. j Als men niet spoedig ingrijpt, is het voor de sederlandsche industrie te laat. Indie zal dan oor buitenlandsche producten worden veroverd n wellicht vestigen buitenlanders er hunne in- ustrieën. Het is een anomalie, dat een land met en hoogeren levensstandaard dergelijke massa- oederen levert aan een land met een lageren. linnenkort zal deze toestand noodwendig ver wijnen. Het is een fout, dat Twente zich blind staart p de groote massa-artikelen, waarin het de con- urrentie toch niet zal kunnen volhouden voor en gebied, waarop het politiek en economisch •eenerlei invloed meer heeft, zooals bv. de En- elsche industrie in het Britsche rijk wel heeft iaarom zal men een andere richting moeten 'in- laan. Het buitenland levert aan Nederland voor nillioenen en millioenen aan textielproducten, -aarvoor een hoogere kunde vereiseht wordt dan oor de massa-textielproducten. Twente vervaar igt slechts, wat men in elk Oostersch land ver- aardigt. Al de producten, waarvoor een hooge- e techniek 'vereiseht is, komen uit het buiten- Eind. Om een voorbeeld te noemen levert een klei- e Zwitsersche fabriek aan Nederland jaarlijks oor twee ton aan gordijnen. Brocaatstoffen, dassenstoffeh, fancystoffen vilt oeden enz. enz. worden geen van alle in Neder land gemaakt. Ben algemeen belang voor de productie van offen waarvoor een "hoogere textiel techniek ereischt is, is dat de grondstoffen daarbij slechts |0 procent van de waarde van het product heb- en en de technische arbeid 80-90 procent. Bij emassa,-producten is de verhouding omgekeerd '©ze eerste producten eischen dus i-n verhouding [eel meer arbeidskrachten en hun vervaardiging hept meer werkgelegenheid. Het is daarom te betreuren, dat de Twent sche industrie niet meer aandacht besteedt aan do vervaardiging van producten, voor welke het niet de Oostersche concurrentie heeft te duchten pi voor Indie eij voor Nederland is het van het rootste belang dat Nederland hier een eigen in- tustrie bevordert, voordat buitenlanders over man tot de vestiging van fabrieken in deze lan en, daar men daardoor de wekgelegenheid en us de welvaart vergroot, de markt behoudt voor len Nederlandschen handel en het nationaal sen- iment, bevredigt. Eer zijn vele plaatsen, die voor en keus van een dergelijke industrie in aanmer ing zouden komen, doch het zou onmogelijk ijn thans een keus te doen, voordat men alle actoren kent met het oog op de electriciteit, wa- pr, werkvolk enz. Voorname vereischten zijn: centrale ligging op ava, nabijheid van een groote haven en een laats niet benedenstrooms, omdat men daar niet eschikt over het aan de vereischten voldoende ater. Daar e rvele plaatsen zijn, die zich goed roor de industrie leenen, het werkvolk hier goed koop is, zoodat men met goed succes de concur- ntie tegen andere Oostersche landen zou kunnen volhouden, is er geen reden waarom een derge lijk plan niet zou slagen. De regeering kan fabricatie van geweven stof fen hier aanlokkelijker maken door opheffing v. allerlei belemmeringen zooals invoerrechten op de grondstof, garens en machines en benoodigd- heden enz. De tarieven voor dlectrische energie zijn hier eenige malen hooger dan in Europa en Japan, de spoor- en bootvrachten idem. Daar moet eerst verandering in komen voor zich hier een textiel industrie kan ontwikkelen. Hoe het in de toekomst zal gaan, valt nog niet te zeggen. In ieder geval gelooven wij, dat een oplossing dezer kwestie niet gemakkelijk is en de volle aandacht van alle betrokkenen eischt zooewl hier als in Nederland. (Nadruk verboden.) Nieuwstijdingen VEE-VERLOSKUNDIGEN EN CASTREURS. Een landelijke bond opgericht. Woensdag 17 Febr. 1.1. is in het „Heerenlogement te Purmerend een vergadering van vee-verloskun digen en castreurs gehouden, onder leiding van den heer M. Wapenaar te Vlaardingen. Opgericht werd met algemeene stemmen een bond van Veeverloskundigen en castreurs in Nederland, die zich o.m. zal bezig houden met de bestrijding van het onbevoegd uitoefenen en lesgeven in vee- verloskunde en castreeren. Op zeer duidelijke wijze bracht de geachte spreker naar voren, hoe heden aan dit eertijds hooggewaar deerde beroep, geweld wordt aan gedaan door een reeks van personen, die hun beroep er van maken om aan vele personen dit vak op onvoldoende wijze te leeren en hoe aan deze menschen een zooge naamd diploma wordt uitgereikt, hetgeen door de leermeesters zelfs wordt uitgereikt en onderteekent. Spreker wees er op, hoe jongelieden, die zich ter goeder trouw bij deze leermeesters aanmelden en hun geld offeren, later bemerken, hoe onvoldoende de opleiding was en hoe hierdoor schade aan vee vee en veestapel wordt toegebracht. Het getal vee-verloskundigen is zoo geweldig ge stegen, dat er op sommige dorpen vijf personen wonen, die dit bedrijf uitoefenen en zelfs in den drukken tijd hun kostgeld nog niet kunnen ver dienen, laat staan, dat ze een huisgezin kunnen onderhouden. Verder bracht de vergadering een woord van lof en dank aan den spreker, over de wijze waarop door het blad „De Vee-verloskunde" wordt ver zorgd. Als voorloopig bestuur werd gekozen de heeren: P. Stroomer, Alkmaar; J.Smit, Spanbroek en M. Roozing, Schagerbrug, die hun voorloopige benoe ming aannamen. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, heet een onderzoek ingesteld naar den toestand van verschillende wegen in Noord-Holland. Deze toestand laat zeer veel te wenschen over. De weg Alkmaar-Egmond aan de Hoef is al ge- ruimen tijd slecht. Langs den weg bevinden zich op afstanden van 30 a 50 M. opslagplaatsen van basalt, die ongeveer 0.50 a 1 M. diep zijn en om geven door grindwalletjes, welke pl.m. 30 c.M. bo ven de berm uitsteken. Tengevolge van de geringe breedte van den weg kunnen twee vrachtauto's elkaar niet voorbijrijden door de aanwezigheid van de basaltkisten. Om elkaar te kunnen passeeren moet een van de auto's op de berm rijden en stoppen, om de andere gelegenheid te geven voorbij te rijden. Ook komt het voor, dat het uitwijken en stoppen op den berm niet altijd even gemakkelijk is en de op de berm uitwijkende auto in een basaltdepot te recht komt, waarbij vooral als het depot leeg is en de bodem ervan zooveel lager ligt, ongelukken kun nen gebeuren en zich ook, naar men ons meldt, hebben voorgedaan. Slecht zijn ook de wegen Oosterdijk, Dirkshorn. het Oost en den Middenweg Schagerwaard. De klachten luiden, dat de weg zeer smal is en het wegdek van dien aard, dat abnormale slijtage aan banden en automateriaal daarvan het gevolg is. In de Gemeente Warmenhuizen wordt geklaagd over den toestand van den Ouden Wal en den Dorps weg, die veeel te smal zijn en een onvoldoend dek hebben. Vele klachten kwamen in over den minder goei den staat, waarin de wegen Langereis, Ollebrands- akker en een deel van den Lagen Dijk verkeeren. De klacht luidt, dat ook deze wegen zeer smal zijn, dat het wegdek van dien aard is, dat de wegge bruikers aanzienlijke schade lijden. Het is bekend, dat op het Provinciaal Wegenplan een geheel nieuwe verbinding tusschen Oude Nie- dorp en Opmeer voorkomt. Aangezien het nog geruimen tijd kan duren, voor deze weg tot stand komt, is het ongetwijfeld noodig, dat in afwachting daarvan de bestaande verbinding in goed berijdbaren staat gehouden wordt. Een algemeene klacht geldt ook den Middenweg en den Groenevelderweg in de Gemeente Haren karspel. Ook die zijn te smal en hebben een slecht wegdek, zoodat de autobanden veel schade .ijden. Ook de toestand van den Westlangereis laat veel te wenschen over. Op het Provinciaal Wegenplan komt deze weg voor, maar het zal nog wel langen tijd duren, eer herstelling volgt. In afwachting daarvan is ver betering dringend noodig. De verbindingsweg van Oudkarspel met Alkmaar, met name wat betreft de wegen Westdijk, Heer Hugowaartsdijk, de Boterweg, de Broekhornderdijk en de Huigendijk. Eveneens wordt geklaagd over den Laanderweg tot aan het viaduct in de spoorbaan AlkmaarScha- gen. Tengevolge van den toestand van den weg, in het bijzonder ook de voortdurende aanwezigheid van losse basalt, lijden de weggebruikers aanzien- leke schade aan hun banden en materieel door abnormale slijtage. Nog bleek verbetering dringen gewenscht van de wegen: den Voorweg in Ouddorp; de Galgenkade in St. Maarten; den Bovenweg bij Alkmaar, de Dorpstraat en een deel van de Geestmerambachts- dijk. De klachten zijn, dat het verkeer door de geringe breedte van- en de aanwezigheid van voettgangers wielrijders en spelende kinderen op den weg veel hinder ondervindt. Als regel is het niet mogelijk, dat twee autobussen elkaar kunnen voorbijgaan, zonder dat één dezer stoppen moet; op enkele gedeelten is de breedte zoo gering, dat zelfs voor het passee- van twee gewone auto's één ervan moet stilhouden. D. B. B. N. heeft zich naar aanleiding van dat onderzoek tot diverse Gemeentebesturen en Pol- dersturen gewend om op spoedige verbetering aan te dringgen. Mient I? Alkmaar ïel. 526 Vcitrouwd adres voor: goedpassende Buikband&n Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetien Na de Wasch heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dade ijk op door Purol. Zijn er onder onze lezeressen misschien, die op dynamiet koken? Ongetwijfeld zal ieder de oogen open sperren van verbazing, zoo iets lezende en ondertusschen doen ze iets, dat veel gevaarlijker is. Koken bv. op benzine-gastoestellen. Die benzinefornuizen zijn er geweldig in gegaan in den tijd, dat de benzine hier nog niet belast en uiterst goedkoop was. Vooral op het platteland vonden ze veel afzet, waar geen lichtgas aanwe zig is, of op afgelegen plaatsen niet kan worden verstrekt. Daar werden de benzinefornuizen een uitkomst geheeten. Speciaal de zgn. American Kitchenkook is daar veel geplaatst. Als alles goed gaat, als er geen "lekjes ontstaan en geen schroefjes los gaan, geen onvoorzichtig heden voorkomen dan kan het goed gaan me't zoo'n benzinegastoestel, maar ze blijven toch ui terst gevaarlijk in een keuken en er zijn al heel wat ongelukken mee voorgekomen, zoowel bij vulling van het toestel als bij het ontsteken. De apparaten vereischen nl. voorverwarming. In de vergaderingen der Nederlandsche ver- eeniging van "Birandverzekeraars heeft een én an der meerdere malen een onderwerp van bespre king uitgemaakt. Onlangs schreef ook de directeur van de stich ting het Veiligheidsmuseum te Amsterdam in het orgaan der stichting ,jde Veiligheid" een waar schuwend artikel over de „gevaarlijke benzine- Zoo juist deelt hij mee ontving ik tien rapporten van een brandverzekeringsmaatschap pij inzake ongevallen door benzine, welke gedu rende enkele weken bij haar polishouders met zul ke benzinegasfornuizen zijn voorgekomen. Daaronder zijn twee doodelijke ongevallen. De meeste huisvrouwen weten niet, dat er een groot verschil tusschen benzine en petroleum be staat. Ze zijn gewend om met een petroleumtoe- stel om te gaan en meenen, dat een benzine-gas- kaehel op dezelfde wijze behandeld kan worden. Men kan zonder groot bezwaar een petroleum toestel vullen, als op eenigen afstand daarvan een een kachel, een theelichtje of een sigaar brandt. Voor een benzinegastoestel geldt dit niet. Weet men dat 1 liter benzine dezelfde schade kan aanrichten als 10 kilogram dynamiet Petroleum verdampt eerst bij een temperatuur van meer dan 20 graden C. Eenzine verdampt reeds beneden het vriespunt. Ziedaar het groote verschil tusSchen deze 2 vloeibare brandstoffen. Petroleum is lang niet ongevaarlijk. Benzine is zeer gevaarlijk. En als men dan bedenkt, dat er benzinegastoestellen met een benzinereservoir van 20 liter in gebruik zijn. Het is dan ook niet waar, dat zoo'n toestel vei liger in gebruik is dan een petroleumtoestel, zooals in zekere reclamebrochures wordt beweerd Wil men enkele voorbeelden uit de praktijk A. tapte de benzine volgens voorschrift af. De afgetapte benzine werd plotseling aangestoken door een vlam van een petroleumtoestel, die zich op 75 cm. afstand daarvan bevond. Daarbij werd ook de benzine van het toestel benevens die uit een onder het tafeltje staande benzinebus aange stoken. De kleeren van A. stonden spoedig in brand. A. is veertien dagen na "het ongeval aan de bekomen brandwonden overleden. B. Bij dezen had tweemaal een ontploffing plaats, gelukkig niet van ernstigen aard. C. Bij C. lekte de pijpleiding doordat het ver bindingssnoertje iets was losgegaan, tengevolge waarvan benzine over het toestel vloeide. Dl vindt, nadat zij het toestel heeft aangestoken en de keuken verlaten, bij haar terugkomst de vlam gedoofd. Zij wil het toestel weer aansteken strijkt een lucifer af, waarop plotseling het ge- heele toestel in vlam staat. Er zijn bij het gebruik van deze toestellen al heel wat ongevallen gebeurd. Men weze er voorzichtig mee. Ze staan bij den importeur veiliger, dan bij u thuis. Land- en Tuinbouw TULPENTEELT Verloopen, Sporten en Fijn worden van Tulpen. II. Hier volgen de bekende sporten van enkele vroege tulpen. Verloopen zijn uit La Reine, kleur wit en rose gevlamd Ariadne (diiep rose en wit), Calypso (zwavelgeel), Crimson Queen (bloedrood), Herman Schlegel, welke eigenlijk Primrose Queen genoemd moet worden (geel), Queen Flora (rose en wit), la Reine max (licht rose), Prosperity (diep rose), Rose la Reine (donker rose), alsmede parkiet Gemma (wit en rood). Uit Witte Valk, kleur zuiver wit, verliepen ook vele goede bekende: Adelaar (diep rose en wit), Apricot Yellow (room geel en rose), Cullinan (rose), Flamingo (rose en wit), Triumph of Holland (donkerrood met lichter rand), Ibis helder rose), Love Brld (rose), Mad. Gevers (zwavelgeel), Oranje Valk (zalmgeel en oranjerood), Pink Perfection (warm rose en wit), Princes Juliana (rose), Pelikaan (wit), Roodborstje is Redbreast (karmljnrose) Verloopen zijn uit WITTE Pottebakker, kleur zui ver wit: slechts een viertal: Brunhilde (wit met gele voet), Grace Darling (oranje scarlet), Moonbeam, die eigenlijk de naam heeft van Yellow Queen (geel), en Queen Alexandra (karmijnrose). Uit JOOST VAN VONDEL, kleur kersrood en wit gevederd, zijn slechts drie verschillende sporten bekend, n.l.: Lady Boreel (zuiver wit), President Taft (licht rose)en President Cleveland (wit en rose gevlamd) Verloopen zijn uit ROSE GRIS DE LIN, kleur rose met witte voet: Mad. Herriot (geel en oranje), Augusta (donker rose), Prins Edward (roserood), en Lovely (diep rose), en de parkiettulp rar. Sutton (rose). Uit de bekende PRINS VAN OOSTENRIJK, met haar mooie oranje kleur: Jaffa (rood), Generaal de Wet (schitterend oranje), en Goldene Sonne (zacht oranje), Good Luck (koperkl. oranje), Vuurvlam is Fireflame (schit terend rose) Prins Carnaval (geel, rood gevlamd). Zoo ontstonden uit nog veel meer vroege, enkel- bloemige tulpen, andere soorten, welke wij om de plaatsruimte niet alle kunnen vermelden. Om deze zelfde reden noemen wij maar slechts eenige van de dubbelbl. vroege tulp Murillo. Hiervan zijn wel een 35 tal bekend, althans hebben wij op ons lijstje staan. Verloopen zijn dan uit MURILLO, kleur wit, later rose getint: Distinction, mr. v. d. Hoef, Harlequin. Pompadour, Golden Ophelia, Siegfried, Willemsoord, Simmer- koun, Lady Love, Watteau, Columbia, Spring Glory, Ada, Schoonoord, Theeroos, Salmonetta, Y. Perfec tion, Oranje Nassau, Statendam, Electra, Peach- en Apple Blossom, Boule de Neige, Marquette, Annie, enz. Ook uit Couronne d'or, kleur oud goud met oranje, verliepen een 10 tal, waaronder: Couronne d'Oranje, Mad. v. Zanten, Oranje Globe, Golden Giant, Gol den Rose, Oranje Blossom, enz. Een zeer typische kleurverandering vond plaats bij La Candeur, met witte bloem, waaruit ontstond Violet Superbe, met paarse bloem. Zoo kwam uit de helder scharlaken-kleurige Imparator Rubrorum, de geelbloemige Imperator Luteolum. Uit de roode Grootvorst, de terra-cotta kleurige Poincaré. Echter genoeg voor ditmaal. Tot slot geven wij in het volgend artikel nog enkele sporten van Dar- wintulpen, Breeders, Cottage tulpen en sporten van reeds door sporten ontstane soorten. GLAS. Zijn tweede geboorte. Tijdperk van moeilijkheden. Ouders moeten terzijde staan. Voor zeer vele kinderen valt de tijd der beroeps keuze samen met die der ontwikkelingsjaren, ja ren waarin de jonge menschenkinderen onevenwich tig zijn in hun denken, zich zoo vaak onbevredigd voelen en een verhoogde fantasie hebben. Een tijd waarin de jonge mensch, zooals men het weieens noetm zijn „tweede geboorte" doorleeft. Zijn geheele wezen is vaak in opstand en de groote jeugdpsycholoog Spranger vergelijkt dezen toestand met een wereld die een mengeling is van spelende fantasie en beginnende ernst. Een wereld, die even wel reeds sterk in de werkelijkheid van het leven overgaat. De beroepskeuze is niet zelden een probleem van ernstige gedachtenwisseling ja zelfs van ernstige meeningsverschillen in het ouderlijk huis en de wij ze, waarop de ouders deze beroepskeuze met hun kinderen behandelen, kan beslissend zijn voor een

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5