GEMEENTERAAD OUDKARSPEL Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41e Jaargang Uit gave: Firma I. H. KEIZER.Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscbarwoude. Weekagenda Uit Am Omtrek No 23 TELEFOON INTERCOMMBNftAL NO. DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 NIEUWE LANtrEDUKEB COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tspr ij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE 23 Februari: N.m. 6.30 Hotel Concordia, Jaarverga dering van de vereeniging „Tuinbouwbelaiig". 26 Febr.: N.m. 7.30 uur Café Bouwstra Sint Pancras Propaganda-avond Bond van Staatspen- sioneering. 26 Februari: Bond van Staatspensioneering, afd. St. Pancras. Nam. 7.30 uur in de zaal van den Bouwstra, Sint Pancras. 27 Febr.: N.m. 7.30 uur. Hotel Concordia. Afd. Lan- gendyk en Omstrekerl» der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Filmvertoening „Van Bol tot Bloem". 27 Febr.: N.m. 8 uur, ten huize van den heer P. Kramer, te Zuidscharwoude. Feestavond Volksonderwijs. de Roode Leeuw te 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". KOEDIJK. Heden nacht, omstreeks 1 uur, heeft een hevige brand gewoed in het café van den heer Jn. Oud, gelegen nabij de spoorweghalte Sint Pancras. Heli 9-jarig zoontje, dat het allereerst den brand ontdekte, waarschuwde onmiddellijk zijn moeder, die met groofce moeite haar negen kinderen in vei ligheid wist te brengen door te vluchten door een luik. Het mag een wonder heeten, dat er^geen slachtoffers te betreuren zijn, want reeds had een bed, waarin drie kinderen sliepen, vlam gevat. Allen werden in nachtgewaad bij hulpvaardige buren ondergebracht. De heer Oud was zelf niet aanwezig, daar hjij werkzaamheden verrichste, aan de spoorlijn te Alkmaar. Ofschoon de brand weer spoedig ter plaatse was, kon déze niet zver- hinderen, dat het café tot den grond toe af brandde. Plotseling vatte ook het woonhuis van dén heer M. StipriaanJ dat op plm. 30 meter af stand is gelegen, vlam door het overwaaien van vonken. Doordien de heer S. onder dienst is >en zijn echt- ganoote me tde kinderen gedurende id en tijd bij familie logeert, was niemand in de woning aanwezig. Ook dit perceel werd een prooi der vlammen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van beide inboedels niets kon worden ge red. Naast het café bevindt zich een danstent, die geheel van hout is opgetrokken, doch deze kon worden behouden. HedeiT morgen was van beide woningen niets meer over dan eenige nog rookende puinhoo- pen, hetgeen een troosteloozen aanblik ople vert. De oorzaak van den brand is onbekend, verzekering dekt de schade. Vrijdagavond werd in de zaal van den heer Groot alhier een filmavond gehouden, uitgaande van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging „Koedijk" De voorzitter, de heer P. Zwetsman, opende met een woord van welkom waarbij hij constateerde dat de opkomst op deze avond goed geslaagd mag heeten en spreekt een bijzonder woord van welkom tot den spreker, den heer Ir. C. A. G. Spaan. De heer Spaan houdt hierna een bespreking over de bemesting met kunstmest in den tuinbouw, waar bij spr. in het bijzonder op wijst, dat de bemesting een der belangrijkste factoren voor een goede op brengst is. Daarbij wordt als voorbeeld door hem genoemd de tarwebouw, waarvan de opbrengst z.i. kan worden verhoogd, in vele gevallen, door vol doende bemesting met stikstof. Spreker merkt op, dat aan de hand van de hem verstrekte gegevens door het bestuur der Vereeniging de gunstige stikstof is gezagt en gaaft den raad om meer stikstof te gebruiken, hieraan toevoegende dat het indexcijfer van stikstof zeer laag is en de kost prijs wei op de waarde der producten terugkomt. Vervolgens geeft spreker een uiteenzetting van verschillende ballastvrije meststoffen. In verband met het door den heer Spaan bespro kene stelt de voorzitter de aanwezigen in de gele genheid tot het stellen van vragen. De heer W. de Geus vraaagt of de heer Spaan niet teveel nadruk gelegd heeft op het gebruik van stikstof, daar naar zijn meening het gebruik van teveel stikstof zal leiden tot een te zwak veezel- stelsel. De heer Smit merkt in verband met de door den heer Spaan naar voren gebrachte bemesting met stikstof voor tarwe op, dat door hem het vorige jaar tarwe werd gezaaid en geen stikstof bemesting werd gegeven; de opbrengst, was desniettemin zeer bevredigend. De heer Spaan antwoord op het gesprokene door W. de Geus, dat zijn advies gebaseerd is op de hem verstrekte gegevens; volgens die gegevens is de ver- houdinig stkstof te laag en het is alleen zijn be doeling dat de verhouding goed is in verbond met de andere meststoffen. Wat betreft de opmerking van den heer Smit zegt spr. dat bemesting met stik stof vooor tarwe niet noodig zal zijn, indien de grond in goede, conditie is. Hierna gaat de heer Spaan over tot een inleiding over de doir hem te vertoonen groei- en bloeifilm, waarna de film wordt vertoond. Met zeer veel spanning wordt deze film door de aanwezigen gevolgd, de op de filmband weergege ven groei- en bloei der planten verdient dan ook aller belangstelling. Vervolgens wordt een korte pauze gehouden, waar na de heer Spaans naar vfcren brengt het voordeel van het gebruk van nitrophosca. De niet gloorvrije nitrophosca is z.i. zeer geschikt voor tuinbouwbe- mesting. In verband met deze uiteenzeting merkt de voor zitter op, dat door de vereeniginig ook de resultaten van het gebruk van nitrophosca wel zijn gadege slagen, doch dit niet is meegevallen, omdat de prijs fe hoog was, in verhouding tot de andere meststof fen, wanneer deze door de bouwers zelf werden ge mengd. De prijs is dan ook een belemmering ge weest voor de invoering van bedoelde meststof. De heer Spaan merkt op dat het vorige jaar de gloorvrije nitrophosca in verhouding tot de andere meststoffen lager in prijs was, en zegt tevens nog. dat dit een volledige meststof is, ook voor bemesting in den zomer of nazomer. Tenslotte wordt nog vertoond de tuinbouwfilm, waarbij de volledige bemesting en onvolledige be mesting zeer goed tot uitdrukking komen. Na afloop van deze film wordt de heer Spaan met een luid applaus bedankt door de aanwezigen en de Voorzitter brengt tevens een woord van dank voor alles wat door den heer Spaan op dezen avond naar voren is gebracht en gezien de door het bestuur bereikte resultaten hoopt spr. dat nog eens een dergelijke avond zal kunnen worden georganiseerd, maarmede hij dezen avond sloot. De Gemeente spreekt zich garant voor de 30 pCt. der Tuinderscredieten - Bovendien f5000-. voor den Tuinbouw over hel Armbestuur - Niet het verstand maar het gevoel moet spreken - Het Crisis-Comité krijgt f500. Vergadering van den raad dezer gemeente op isteravonö zeven uur ten gemeentehuize. Affwezig zijn de Burgemeester en wethouder kostelijk wegens ongesteldheid. Als voorzitter fungeert wethouder Bakker. Voor het- raadhuis had zich een groote massa uinders, waaronder verschillende vrouwen, zich erzameld, alzoo gevolg gevende aan de afspraak emaakt in de Zaterdagavond gehouden vergade- ing van de afd. Oudkarspel van den 'Neutralen ond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, waar- an men het verslag elders in ons blad kan vin- en Ook op de publieke tribune in de raads- aal hadden verschillende tuinders, waaronder et bestuur van genoemde afdeeling, zich een laatsje machtig gemaakt. Wethouder Bakker opent de vergadering met e mededeeling van afwezigheid van den burge- eester en wethouder Kostelijk, wegens onge steldheid, daarbij den wensch uitsprekende, dat het niet van blij venden aard mag zijn. Daarna wordt een welkom toegeroepen aan de raadsleden, in het bijzonder aan mr. Eecen, die na een ernstige ziekte weder voor het eerst aan wezig is. De voorz. hoopt dat de heer Eieeen zijn krachten weder zal kunnen wijden aan zijn zaak, aan zijn gezin en aan de belangen van de ge meente. j i Na nog de pers het welkom te hebben toege roepen, worden ook de aanwezige» op de publie ke tribune welkom geheeten, hetgeen zeer op prijs wordt gesteld, omdat men daaruit kan zien hun belangstelling in de gemeentezaken, al is die dan ook thans het gevolg van den ernstigen toe stand in den tuinbouw. Spr. hoopt ook dat de raadsleden de ernst van de tijden zullen begrijpen en de aanhangige onderworpen op zakelijke wij ze zullen bespreken. Hierna wordt het stemmingscijfer getrokken, waaruit blijkt dat de stemmingen zullen aan vangen bij den voorzitter. De notulen van de vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Dan doet voorz. de navolgende mededeelingen: dat- van Ged. Staten dezer rpovincie bericht is ingekomen, dat de Prov. Staten geen aanlei ding hebben gevonden tot herziening van de re geling voor het aansluiten van niet-rendabele gebieden aan het buizennet van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. van hetzelfde college goedgekeurd is terugont vangen een wijziging van de gemeente-begroo ting dienstjaar 1931. bericht van burgemeeste ren wethouders van Sint Pancras, dat het aandeel in het onderhoud van den Twuijverweg over 1931 bedraagt 21.04. van den .Minister van Binnenlandse,he Zaken en Landbouw bericht is ingekomen, dat de steun regeling voor de werklooze transportarbeiders is verlengd tot en met 8 Februari 1932. Naar aan- leidnig hiervan zegt spreker, dat slechts uitkee- ring heeft plaats gehad van 30 November tot en met 26 Deecmber 1931, tot een totaalbedrag v. f 100.20. Volgens mededeeling van den 'Mi nister heeft deze in beginsel besloten 25 procent hierin bij te dragen. ingevolge raadsbesluit van 24 November "31 door de daartoe benoemde raadscommissie tot en-met 8 Januari 1932 is uitgekeerd een steun aan hulpbehoevende tuinbouwers een bedrag v. 921 gulden. ten behoeve van werkverschaffing aan werk- loozen vanaf 18 Januari 1932 tot en met 20 Februari is betaald aan arbeidsloon f888.75, ver deeld over een getal van 1316 werkloozen. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving Verzoek van <le Wied. N. JongsmaMul alhier, om wegens overlijden van haai man ontheffing van de huur over 1932 van een perceel gomeenteland. Op voorstel van Bi. en W. wordt besloten hier op goedgunstig te beschikken. Birief van het Ned. Instituut van Ar chitecten, houdende verzoek om gemeen te-ambtenaren onder geen voorwaarde meer toe te staan particulier werk uit te voeren. Op voorstel van B'. en W;. wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, om- datt het voor deze gemeente van geen "Belang is. Birief van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, vergezeld van het plan van uitvoering betreffende den steun aan den groven tninboHw in Nd. Holland. De voorzitter zegt dat straks de rentelooze voorrschotten moeten worden behandeld. Die bur gemeester nu is naar een vergadering geweest van de betrokken gemeenten te Hoorn. Daar is in beginsel besloten medewerking te verleenen aan het verstrekken van de credietan, terwijl te vens het verzoek aan den minister is gericht om de gemeenten niet voor 30 maar voor 10 prooent aansprakelijk 'te stellen, en verder dat de gelden dcor het rijk renteloos aan de gemeenten worden vers trekt. Van den minister is reeds antwoord ontvangen dat de gelden niet aan de gemeenten worden ver strekt maar deze zelf het geld dienen te leenen. Op het verzoek om 10 procent garantstelling is nog geen antwoord ontvangen. Birief van de commissie uit de besturen van gemeenten in Westfriesland, be trokken bij de tuinbouwcrisis, inzake de medewerking van gemeentewege ter ver leening van voorschotten door het rijk aan tuinbouwers. De voorzitter zegt dat aangevraagd is een be drag van ruim 88000 gulden, waarvan 25000 gulden voor rekening van de gemeente komt. 't Spijt mij dat burgemeester en wethouder Koste lijk niet aanwezig zijn, want dan had er een voor stel door het college kunnen worden gedaan. Het is een zaak van zoo groote beteekenis voor onze gemeente-ifnantien dat ik hierover een beslissing liever had genomen in voltallige vergadering. Hoewel ik er niet tegen ben om het nu evengoed te behandelen, geef ik de vergadering in overwe ging de besprekingen en het besluit te houden en te nemen in voltallige vergadering. D1 e voorzitter. Mijnerzijds bestaat daartegen absoluut geen bezwaar. Ik wilde alleen het oor deel der vergadering vragen. De voorzitter zegt dat door B. en W. wordt voorgesteld de gevraagde 30 procent te voteeren en dit. aan Ged. Staten te berichten. Het betee- kent echter voor de gemeente een belangrijk of fer hetgeen bijna niet op te brengen zal zijn. Echter meenen wij hieraan toch te moeten vol doen. Hebben wij voor onze gemeente geen geld meer dan kunnen wij tot de regeering zeggen: ,gij regeering hebt ons genoodzaakt zoo diep in onze gemeentefinantien te tasten, wij zitten nu in de put, nu moet gij regeering ons helpen aan geld." De heer Zaagman vraagt of de aanvragers vol doende zijn gewezen op de bezwaren en verplich tingen aan "deze credieten verbonden. Ik vind in de stukken voor hen althans veel bezwaren. Ook moet de gemeente straks voor iederen credietne- iner e en aparte boehouding aanleggen terwijl hij tevens onder controle van de gemeente komt te staan. Spr. geeft den aanvragers in overweging straks niet blindelings te teekenen. Hierna leest de heer Zaagman verschillende van de verplichtingen voor. Ik meen dat het voor de eredietnemers noodig is om hen in het openbaar met verschillende din gen óp de hoogte te stellen. Hoewel het mis schien wel alreeds is gedaan. E|n wat de 30 pro cent betreft. Spr. had liever gezien dat het ver zoek om verlaging van de commissie was uitge gaan, want nu is het afgewezen. Wij leefden ook in de hoop dat de regeering ons het geld renteloos zou geven. E|n als wij ons voor het verstrekken van de 30 procent verklaren, dan moeten wij daarvoor een zuiver kapitalistische leening aan gaan bij een bankinstelling. Ein dan mogen wij alleen nog maar hopen dat er zoo'n bankinstelling gevonden zal worden. Wij hebben het gezien bij de leening voor de liehtbedrijven hoe moeilijk het ging. Daarom zou ik de menschen willen waar- De heer de Boer. Er is nu reeds zoo lang ge wacht, dat er niet langer gewacht kan worden. We weten toch ook nog niet wanneer het einde er zal zijn. Wel is het jammer dat wij niet vol tallig zijn, maar ik zou willen doorgaan, schuwen niet al te optimistisch te zijn ook al zal de gemeenteraad het besluit nemen. De par ticuliere banken zullen wel zeggen „wij doen het niet.'" Maar dan zullen de credietaanvragers dit niet aan den raad mogen wijten. Be voorzitter antwoordt dat B. en W;. volkb- men met de verschillende zaken op de hoogte i zijn. Wij moeten nu eerst beslissen over de 30 procent en dit laten goedkeuren. Daarna krij- i gen wij de formulieren voor de boekhouding. De toestand van de gemeente is nog wel van dien aard dat zij goed is voor een bedrag van 30.000 gulden. Het gaat op het oogenblik om 'de cre dieten en zullen wij die aannemen o'f niet. De heer Bijper zegt, dat er alreeds vele malen i over gesproken is. De bouwers zijn voldoende met den zwarten kant op de hoogte. De men schen vragen het op het oogenblik in uitersten nood. Spr. kan zijn stem hieraan geven. De heer Eecen dankt den voorzitter in de aller eerste plaats voor de hartelijke woorden tot hem gesproken. Echter voor tot stemming wordt over gegaan wenscht hij ook nog iets over deze aange legenheid te zeggen. Er wordt op het oogenblik meer' steun verleend zooals aan bieten- en tarwe- verbouwers door de regeering al wordt die dan ook in hoofdzaak afgewenteld op het publiek. Nu moet er steun worden verleend ten deele door het rijk en ten deele door de gemeenten, en dan nog in een tijd, dat zware lasten op de gemeenten, drrukken. Als men het hart laat spreken, zal men zich voor den steun verklaren, maar wanneer men het verstand laat spreken, dan moet men ook op de toekomst letten. D|e credieten vergen van de gemeente een be drag van ongeveer 25000 gulden. D|e regeering heeft hiervoor niet meer beschikbaar gesteld dan 700.000. 50 gemeenten reflecteeren naar dit be drag, ieder met niet minder dan een ton, zoodat men hieruit kan nagaan dat iedere gemeente niet meer dan een vijfde uitgekeerd zal krijgen. Als het aangevraagde bedrag ten volle aan de gemeen te wordt toegewezen, dan zullen wij 25000 gul den moeten voteeren. Maar krijgen we niet meer dan een vijfde dan is het weggegooid geld. Als het het volgend jaar weer zoo slecht gaat, ik hoop dat ik niet te pessimistisch ben en het is de vraag of Duitschland, als onze grootste afnemer dan over voldoende contanten zal be schikken dan staan we weer voor 'dezèlfde kwestie. Maar in dien tijd hebben wij dan reeds veel onaangename dingen beleefd. Dan zijn reeds opcenten hierop en daarop geheven, welke belas-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1