Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41e Jaargang Weekagenda Nederland-België No 24 telefoon tNTRRCMHUNAAL N0. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932 NIEUWE 1 a LANGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Afconnmentsprljs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PI.AATSRTTfMTP 25 Februari: N.m. 7.30 uur. Hotel „Concordia". Spre ker de heer Groen van Sint Pancras. 26 Februari: Bond van Staatspensioneering, afd. St. Pancras. Nam. 7.30 uur in de zaal van den Bouwstra, Sint Pancras. 27 Febr.: N.m. 7.30 uur. Hotel Concordia. Afd. Lan- gendijk en Omstreken der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Filmvertoening „Van Bol tot Bloem". 27 Febr.: N.m. 8 uur, ten huize van den heer P. Kramer, te Zuidscharwoude. Volksonderwijs. 29 Februari: N.m. 7.30 uur. Café Vijzelaar, Broek op Langendijk, Jaarvergadering Onderling Be grafenisfonds. 2 Maart: N.m. 2.30 uur èn 8 uur. Café J. de Boer, Broek op Langendijk. Lichtbeelden ten bate van het Crisiscomité. 2 Maart: N.m. 2 uur, Stadhuis te Alkmaar. Verga dering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. 3 Maart: N.m. 7.30 uur. Ned. Herv. Kerk, Broek op Langendijk. Chr. Mannenkoor „De Lofstem" zanguitvoering 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". Toen de wereldoorlog woedde, hebben we ook in ons land benauwde oogenbilkken meegemaakt, maar den meest critieken tijd beleefden we kort vóór en tijdens de onderhandelingen te Versailles. Onze Zuiderburen waren overmoedig in hun ver- schen overwinningswaan. en ze rekenden vast op een belooning voor de gebrachte offers. De 14 pun ten van Wilson, basis der onderhandelingen te Ver sailles, w.o. het zelfbeschikkingsrecht der volkeren waren een beletsel voor de annexatie van zuiver Duitsch gebied. Zulk loon was ook minder begeer lijk, omdat België reeds tweetalig was en de toe voeging van nog een landstreek met een nóg weer een andere taal sprekend volk, zeker geen gunstige perspectieven opende. Daarom keken de Belgen liever naar het Noorden, waar het Limburg cedée aldus ten onrechte genoemd een bijna honderd jarige begeerte had wakker gehouden en waar zij eveneens ten onrechte Belgische sympathiën verankerd dachten. En naar Zeeuwsch-Vlaanderen blikten ze, en naar de boorden van de Schelde, waarin de roem van Antwerpen als zeehaven meer omsloten werd gehouden, naar ze meenden, dan wanneer dat Schelde-water met haar boorden Bel gisch gebied zou zijn. In die dagen werden in duizenden Belgische win kels prentbriefkaarten verkocrt met de kaart van Nieuw-België er op, waartoe Nederlandsch Limburg bleek te worden gerekend en Zeeuwsch Vlaanderen. Hevig verzetten we ons hier tegen het Belgisch annexlonisme, maar toch vreesden we. Al bleek zelfs het Kamerlid Schaper bereid om met het geweer op den schouder naar de grenzen te snellen, als ons grondgebied zou worden bedreigd, toch wan hoopten we aan het nuttig effect daarvan, nu Bel gië zulke machtige vrienden had, die den oorlog wonnen. Onze diplomaten, geleid door Jhr. Loudon, ont wikkelden echter een nuttige activiteit te Parijs en zij wisten niet het minst door hun toezeggingen om België ter wille te zijn Engeland en eindelijk ook Frankrijk voor de Nederlandsche zaak te win nen. Van ons werd afstand van grondgebied ver langd, maar daar tegenover zegden wij toe, dat we Belgiië tegemoet zouden komen in haar economi sche moeilijkheden, o. a. door de verbinding van Antwerpen met het Duitsche achterland te verge makkelijken. We juichten toen om de oplossing en weren bereid om den prijs er van con amore te be talen. België werd stug door de tegenslagen en weinig- vriendelijk in sommige opzichten. Had men ons vanuit Brussel dadelijk den wissel gepresenteerd, dan zou deze zeer zeker onmiddellijk gehonoreerd zijn geworden. Eerst veel later echter, toen de Belgische regeering begreep, dat haar desiderata toch nimmer in vervulling zouden gaan, begon zij met ons te onderhandelen. Toen wij al veel angst en zorg vergeten waren. Eindelijk werd een overeenkomst gesloten. Het Antwerpen-Rijnkanaal was een deel van den in houd. De Tweede Kamer accepteerde de overeen komst, de Eerste Kamer verwierp haar. Het Ons Weekpraatje We hebben in de krant nog al eens gepolemi seerd tegen collega's van andere bladen, als die in een artikel onze zwaar gefundeerde meeningen of overtuigingen aandeden. Nog nooit echter hebben we een polemiek gevoerd met menschen, die de achterpagina's van een krant •plegen te vullen, misschien uit eerbiedigen schroom vöor de lieden, die voor hun arbeid per regel betalen, in plaats van per regel te worden betaald, en die daarmee behal ve hun eigen zaak ook de krant schragen, van welke wij voorloopig alleen nog in figuurlijken zin eten. •Maar sommige adverteerders gaan het te bar maken. Niet zij, wier handel een openlijke is, en die deswege hun pennevruchten met hun naam durven sieren, maar degenen, die hun ridderfiguur verber gen achter een letter als X, IJ of Z, of onder num mer zóóveel „aan het bureau van dit blad", zijn het die meer en meer de anoniemiteit gaan misbruiken, welke door de administratie van de krant wordt beschermd. Dat is jammer, want wat oorspronkelijk goed was en gemakkelijk en zulks voor eerlijke lieden nog is wordt nu in vele gevallen een ge vaar voor het publiek, wanneer n.l. de anonieme advertentie als masker gaat worden gebruikt, waar mee wordt uitgetrokkenop roof. Niet in de plaatselijke krant, gelezen menschen, die elkaar van haver tot gort kennen, maar in het z.g. algemeen verspreide dagblad worden relaties geschapen tus- schen menschen uit onderscheidene plaatsen en streken, menschen, die onbekend zijn met den per soon en de zaak van den advertentie-steller, die zijn slachtoffer imponeert met briefhoofden, telefoon nummers en opgegeven bankrekeningen. Wie de lijst van „aangeboden betrekkingen" in sommige grooote dagbladen leest, begrijpt niet, dat er nog werkloozen zijn, waar toch dag-aan-dag zóóveel baantjes, zelfs zooveel lucratieve baantjes worden aangeboden. Wie de bedoelde annonces echter aandachtig leest, en een beetje critisch, zal ervaren, dat het meerendeel dier annonces ge plaatst is met de bedoeliing om het gespaarde geld machtig te worden van de werkzoekenden, terwijl aan hun persoon als werkkracht in het geheel geen behoefte bestaat Ter waarschuwing van de goed- geloovigen schrijven we dan ook deze regelen. We hebben hier vóór ons één, willekeurig genomen nummer van „De Telegraaf". Zoekt u een betrekking We zullen u helpen. Dat ééne nummer van het ge noemde blad zij onze gids. We kunnen u aanbieiden: een betrekking als directeur in een automobiielbedrijf. Wat u bent, of doet of kent, hoe oud u is, daar wordt niet naar gevraagd en dat doet dan ook niets ter zake, mits u maar beschikt over f 75.000 Ook van een ander bedrijf kunt u directeur wor den. De aard van het bedrijf wordt zelfs in het geheel niet genoemd. Als u maar deel neemt in het kapitaal „om een goed beheer te verzekeren", dan bent u de geschikte man, die het baantje krijgt. U kunt ook medewerker worden in een ander niet aangeduid bedrijf. We kunnen dus niet zeggen, of het een zaak is in vodden of champagne, in effecten of schuurpapier, maar medewerker wordt u zeker, als u maar 5000 gulden inbrengt. Zijn er meer lief hebbers, dan heeft degene voorkeur, die boven dien in het bezit is van een auto: U kunt ook als vertegenwoordiger optreden van .een zaak in laten we eens even kijken o, dat staat niet vermeld. Doet or niet toe. U wordt ver tegenwoordiger, als u over 5 mille beschikt. Maar niet met smoesjes aankomen s.v.p.l „Alleen zij, die inderdaad over bovengenoemd bedrag beschikken, accoord heette nieit bililijk; het was te eenzijzdig, I naar men in onzen Senaat beweerde, doordat alléén België voorrechten verwierf en Rotterdam schade zou lijden We waren hier al lang vergeten, dat we een prijs hadden te betalen, wel niet voor een gewonnen goed, maar dan toch voor een afgeweerd kwaad. Een prijs, waarin we hadden bewilligd. Natuurlijk bleef er na deze beslissing iets hape ren aan onze verhouding met de Zuiderburen, tot beider nadeel. Toen de ontstemming in België wat geweken was, zijn de onderhandelingen hervat en thans schijnt de zaak weer in kruiken en kannen te zijn. Wat daar thans precies inzit, weten we nog wel niet officieel, maaar dat is voor een bepaalde groep Nederlanders geen bezwaar om tegen de nieuwe overeenkomst al vast te gaan ageeren. Ver gaderingen worden belegd om aan onze regeering te kennen te geven, wat men eventueel in die nieuwe overeenkomst niet wenscht te accepteeren. We vinden zulke actie gevaarlijk, omdat ons aan zien in de internationale politiek er sterk door zou worden geschaad, indien onze Minister van Buiten- landsche Zaken wederom zou worden gedéasvoueerd en we, als volk, zoo weinig onze verantwoordelijk held bewust zouden blijken voor vroeger gedane beloften. Al te vaak zijn bovendien de industrieele belangen van ons land opgeofferd of ten achter gesteld aan Rotterdamsche en Amsterdamsche havenbelangen Genoemde steden zijn bekend, niet alleen om haar havens, maar ook als bakermat van onze politieke kopstukken en als bronnen, waaruit bij vroegere gelegenheden het goud vloeide voor doeltreffende belangen-acties. Dat men nu ook eens op de belangen lette van landbouw, handel en industrie, die met een econo mische toenadering tot België gebaat zijn. Van alle ons omringende landen wordt onze handel op België nog het minst bemoeilijkt. Dien toestand te bestendigen en tevens een eens gegeven woord inlossen is óók wat waard. komen in aanmerking." Eén firma heeft een levenspositie te vergeven, voor verschillende deelen des lands zelfs. „Vakken nis geen vereischte", maar „benoodigd kapitaal ca. 8000 gulden." Als de lezer misschien meer van rustig werk op een stil bureau houdt, dan kunnen we hem atten- deeren op de vacante plaats in een trouwens nog op te richten filiaal van een woningbureau. Mits hij beschikke over pl.m. f 3000.—, is „vakkennis niet Vereischt". Een „werkkring van f 200.— p. m., plus winstaan deel" in een niet genoemde zaa mogelijk dus een poffersbakkerij, een kolenhandel of een taxi-onder- neming is het loon van hem, die zonder hersens waarnaar althans niet wordt gevraagd, mét f 10.000 zich bij den advertentiesteller presenteert. Slechts één behoorlijk baantje vonden we aange boden, zonder dat de sollicitant geld behoefde té hebben om dat in te brengen. Kapitaal werd hier dus niet verlangd, maar vak kennis óók niet. Alleen een beetje algemeene ont- wikkelinig werd als zwakke eisch gesteld. Heel de menschheid is tegenwoordig algemeen ontwikkeld, of acht het zich. Een beetje kennis van boekhouden, welke niemand vreemd is in onze dagen, kon tot aanbeveling strekken. Een baantje dus, dat door iedereen kan worden waargenomen, en gehonoreerd zou worden om te beginnen met f 120.— p.m. Heusch niet slecht in dezen tijd. Om iedereen zijn kans te laten benutten, drukken we die advertentie hierbij over: Gevr. v. spoed. alg. ontwikkeld pers., kennis van boekh. str. t. aanbev. Aanv. sal. f 120 p. m. Br. m. postz. voor antw. ond. 3—3132 bur. De Tel. U ziet uit alle afkortingen, dat er geld was ge spaard op deze advertentie, waarop ieder „pers." (persoon) -mannelijk of vrouwelijk die naar werk verlangt, zou kunnen schrijven. Dat zijn een half millioen menschen in ons land. Zeg nu maar weinig: dat er 500 brieven op zoo'n advertentie binnenko men. Dan ontvangt de steller der advertentie 500 postzegels a 6 cent van 500 arme dood-gesjochte pienschjes, die er een hap eten voor uit hun mond sparen. De steller „verdient" dan op zijn Speurder f25— „schoon". y> Het is schuimen op de armoe van vertwijfelde menschen. BinnenSandsch Overzicht Lage prijzen en crisis. Dreigend mas sa-ontslag in de mijnindustrie. Het Groene Front. De textielstaking. Politieke agitatie alom. De Neder landsche torpedojager haar Sajnghai. en een tweetal vragen aan de regeering. Als we de eiken dag in de couranten verschij nende berichten over uitvoerbelemmering lezen dringt het niet steeds tot ons door, dat bij het steeds kleiner worden van onzen uitvoer, do werkloosheid grooter wordt. Het wordt onze prroducten, hetzij industrie-, zuivel- of landbouw producten wel moeilijk gemaakt. De huisvrouw juièht als ze van haar me'lkboer hoort, dat de eieren ewer zijn afgeslagen en nu nog maar 3 cent per stuk kosten, dat de boter goedkooper wordt en de groenten een prijs noteeren, zooals zelfs voor den wereldoorlog onbekend was. Zij denkt er niet verder over na. Ze denkt hoogstens IV at leven we in een goedkoopen tijd. Wel kijkt ze leelijk als op een zekeren dag haar man vertelt, dat er op zijn salaris of loon zal gekort worden als het nog niet zoover is, dat hij zelfs zijn ontslagbrief mee naar huis brengt. En toch hangt dit alles ten nauwste met elkaar samen. Want die goêdkoope prijzen ontstaan, omdat de uitvoer van onze zuivelproducten vrijwel onmo gelijk is geworden. Ein 'niet alleen onze zuivel producten. Thans ook weer wordt onze Neder landsche mijnnijverheid getroffen en als niet in gegrepen kan worden is ontslag op groote schaal dreigende. jMen dringt ook bij de kolen op contin genteering aan. Nederland gebruikt nog teveel buitenlandsche kolen. De boeren, die er in- tusschen waarschijnlijk wel het slechts van al on ze landgenooten aan toe zijn, zijn nu overgegaan tot de stichting van een partij, een nationale boe renpartij, die in navolging van rood en zwart front het groene front gedoopt is. Dit groene front wil zijn de groote Nederlandsche centrale boerenorganisatie door boeren bestuurd. D|e par tij ziet in d everschillende landbouworganisaties technische vakvereenigingen, welker werkzaam heden voor den boerenstand van veel belang zijn geweest en nog zijn, doch welker karakter mee- bregnt, dat zij zich afzijdig houden van politiek, met als gevolg dat zij op economisch terrein economische voorlichting uitgezonderd vrijwel machteloos staan, wat uit de tijdens de crisis op gedane ervaringen wel zeer duidelijk is gebleken, aldus heet. het in het beginselprogram van de nieuwe partij. Het lidmaatschap van de nationale boerenpar tij sluit dus in geen geval het lid zijn van een of meer der landbouworganisaties uit. Zooveel mo gelijk zal het groene front het georganiseerd zijn van alle boeren, die speciale vakvereenigingen waar zij thuishooren, bevorderen. Het groene front verzet zich tegen revolutie en verklaart zich voor orde en gezag. Het is trouw aan de overheid, voor de handhaving van godsdienstvrij heid, krachtens de beginselen van het christen dom, zooals die ook door ons voorgeslacht ónder leiding der Oranjevorsten is hoog gehouden. In hoeverre de boeren door deze nieuwe organisatie iets in hun slechten toestand zullen verbeteren, zal nog afgewacht moeten wórden. Wij voor ons zien in dit groene front niet andets dan een nieuw leven inblazen van den Plattelandersbond. Neen, door nieuwe organisaties wordt de crisis zeker niet bezworen. De belangstelling voor de textielstaking i n Twente is den laatsten tijd wat geminderd. Toch duurt deze staking nog steeds jn onverminderde scherpte voort. De bemiddelingspogingen, die tot nu in het werk zijn gesteld zijn op niets uitgeloo- pen. Beide partijen blijven in hun standpunt vol harden. Het einde van deze staking is voorloo pig nog niet in zicht. ,D|e staking zal echter wel langzamerhand verloopen. Die politieke agitatie in ons jland begint ook scherpere vormen aan te nemen. jD|e fascistische partij begint te groeien en Jhoudt in tal van plaat sen propaganda vergaderingen, waar' het er wél eens gpaansch toegaat. Overal waar de zwart- hemden verschijnen met onthullingen uit het be faamde communistische archief, worden ze opge wacht door de rood-fronters, die op minder vrien delijke wijze hen tegemoet treden. ,Die heer Baars de beheerder van het communistische archief be gint een bekende persoonlijkheid te worden in de nieuw georienteerde- politieke schakeeringen. In de sociaal democratische arbeiderspartij is het lang niet rustig den Jaatsten tijd. De linker vleugel van deze partij begint zich danig te roe ren in woord en geschrift ,en het a.s. Faaschcon- gres van deze partij zou wel eens getuige kunnen zijn van een afscheiding dezer vleugel, die nog al een sterke communistische inslag heeft. Het is duidelijk te bemerken, dat we het volgende jaar weer nieuwe verkiezingen hebben. ,De actie van de verschillende politieke partijen wijst er duidelijk op. Nederland heeft tenslotte ook besloten ,een Ne derlandsche torpedojager naar Sjanghai te zenden ter bescherming van de aldaar wonende Neder landers. Zoodra dit bericht bekend was hebben het Eerste Kamerlid prof. van Embdden en het Tweede kamerlid ir. Albarda naar aanleiding hiervan vragen aan de Nederlandsche jegeering gesteld. Uit de vragen van prof. van Eimbden stip pen wij het volgende aan: „waarom heeft de re geering tot het opnemen van vluchtende landge nooten niet een passagierschip gecharterd gelijk vanwege de Nederlandsche regeering bij vrij re cente internationale verwikkelingen wel heeft plaatsgevonden Acht de Nederlandsche regeering 'het bepaaldelijk gewenscht gereed te zijn voor de aanwending van militair geweld tegen de strij dende partijen? Tenslotte vraagt dit vrijz. dem. eerste kamerlid of de regeering bereid is den torpedojager alsnog terug te roepen. De vragen van ir. Albarda hebben een gelijke strekking. Aan het slot van de reeks vragen le zen we „welke waarborgen bezit de regeering dat de zending van een oorlogsschip het gevaar van in den oorlog te worden betrokken niet op levert of vergroot? Is de regeering bereid den torpedojager, indien deze reeds naar .Tsjanghai is vertrokken, terug te roepen en onverwijld een of meer passagiersschepen te zenden, om, zoo noodig ,de in Sjanghai verblijvende Nederlanders aan boord te nemen en naar veiliger oorden te brengen? Wij gelooven, dat het voorloopig met een be trokken worden van Nederland in een eventueelen algemeenen oorlog in het oosten nog niet zoo'n vaart zal loopen. Toch is de toestand daar ui terst gespannen ert het gevaar voor Nederland niet geheel denkbeeldig. We noemen in dit ver band slechts het woord petroleum. Nederlandsch Tndie is de leverancier van stookolie voor de Ja- pansche oorlogsschepen en het gevaar van in een oorlog betrokken te worden schuilt dikwijls in een klein hoekje. Dat weten we nog uit den tijd van den wereldoorlog, toen Nederland door het oog van een naald is gekropen. Diestijds heeft het maar weinig gescheeld of wij waren in den maal stroom van den oorlog meegesleept.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1