DE VERGiFïtOINGSZ TE ÖERSEN Kameroverzicht werkkracht LAKGEDIJKEB GROENTE CENTRALE Radio Programma's DONDERDAG 25 FEBRUARI. A. V. R. O. HILVERSUM. Non. 3.003.45 Knipcursus voor gevorderden 3,454.oo Gramofoonmuziek 4.00—5.00 Ziekenuur 5.006.30 Het omroep-orkest 6.307.00 Sport- praatje 7.007.30 Omroep-orkest 7.308.00 Engeische les 8.00 Tijdsein 8.018.15 Gramo- foonmuziek 8.1510.30 uitzending uit het Con certgebouw Amsterdam 10.30lu.45 Vaz Dias 10.4512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 12.00 Sluiting. N. C. R. V. HUIZEN. N.m. 2.00 Tijdsein 2.00—3.00 Cürsus fraaie handwerken 3.00—3.30 Vrouwenhalfuurtje 3.30 4.00 Verzorging zender 4.00 Tijdsein 4.00—5.00 Ziekenuur tje 5.00 Tijdsein 5.005.45 Cursus handenarbeid voor onze jeugd 5.456.45 „The Columbia Three" 6.45—7.00 Cursus knipipen en stofverseren 7.00 Tijdsein 7.00—7.30 Vragen- halfuurtje 7.30—7.45 Politieberichten 7.45—8.00 Persbericnten Ned. Chr. PersDureau 8.00 Tijdsein 8.009.30 Uitzending van de Evangelisatie-sa menkomst uit de kerkzaal der Baptiste Gemeente te 's-Gravenhage 9.30—10.30 Trio bestaand Uit Theo v. d. Pas, piano. Willem Brederode viool, Ed- vard Röntgen cello. 10.30—10.40 Vaz Dias -- 10.40—11.30 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 26 FEBRUARI A. V. R. O. HILVERSUM. N.m. 12.00 Tijdsein 12.01—1.00 Gramofoonmu ziek 1.002.00 Het omroep-orkest 200—2.30 uitzending voor scholen 4.00 Sluiting. V. A. R. A. HILVERSUM Vm 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen —8 00 Tijdsein 801 Gramofoonmuziek 9.00 VARA-septet 10.15 Voordracht door Kees Bakker 10 30 Concert 11.00 Voordracht 11.20 Con cert 12.00 Sluiting 4.00 Piano-recital 4.30 Na schooltijd 5.00 VARA-orkest 6.45 Het begin sel-programma der S. D. A. P. 7.15 Concert 8.00 Sluiting 11.00 Gramofoon muziek 12.00 Tijd sein en sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM V.m. 10.00 Morgenwijding N.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Catechisatie Kerkgeschiedenis 17e20e eeuw 8.30 Haydn cyclus 9.00 Cursus Geloofsleven 9.30 Trio no 9 Haydn 10.00 Vrijz. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Cursus „Verhalen vertellen voor kinderen." 10.45 Gramofoonmuziek. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.009.15 Morgenconcert 10.0011.30 Gra mofoonmuziek 11.30—12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Tijdsein 12.01—12.15 Politieberichten: 12.151.45 K.R.O. Quintet 1.452.30 Gramofoonmuziek 2.30—3.00 Verzor ging zender 3.00—5.30 Solisten-concert 5.30— 7.10 K.R.O. Kunstense^ble 7.107.30 Ir. A, Roe broek: „Mobiele of veranderlijke pacht" 7.45— Politieberichten 7.4511.00 Het KRO-orkest 9 90 Vaz Dias 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 27 FEBRUARI. V. A. R. A. HILVERSUM. V.m. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen 8 00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Trio'Willem Drukker 10.00 Morgenwijding V.P. R O 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven 12.00 Tijdsein 12.01 VARA-sep tet 1.45 Verzorging zender 2.15 Kwartiertje voor het Instituut Arbeidersontwikkeling 2.30 Gramofoonmuziek 3.30 Dr F. M. Wibaut: „Het Vijfjaren plan in Rusland. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.009.15 Morgenconcert 10.00—11.30 KRO Trio 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje 12 00 Tijdsein 12.00—12.15 Politieberichten 12.15—1.45 KRO-sextet 1.45—2.00 Verzorging zen der 2.00—2.30 Gramofoonmuzieik 2.30—4.00 kinderuurtje. Rechtszaken De nieuwsgierigen stonden al vroeg in slagorde geschaard. De belangstellenden in dit geruchtmakende pro ces maakten reeds lang voor de zitting werd gepro clameerd hun opwachting voor de „blauwe" trap, begeerig om bilnnen te dringen en zoo mogelijk de eersten te zijn. Stampvolle publieke tribune, grooten- deels gevuld met aan acute sensatie zucht lijdende belangstellenden. Bij de opening der zaal bleken hieir tal van eer sten en laatsten te zijn. Reeds waren vele uitver koren invitee's aanwezig en had de eerste rij bezoe kers op een voor deze bijzondere gelegenheid ge plaatste stoelen plaats genomen. De bali thans reusachtig vertegenwoor digd. Vele leden der Alkmaarsche ball waren thans aan wezig, de meeste advocaten echter uit belangstel ling in de uitspraak in de zaak van mr. K„ een vonnis, waarvan de voorlezing ongeveer een uur duurde. Een respectabel aantal getuigen en des kundigen. Het aantal opgeroepen getuigen was uiteraard ge ring. Door den officier 9 getuigen a charge en 6 deskundigen. Door den verdediger van Hendr. E. waren bovendien medegebracht 9 getuigen a de charge, personen die iets konden mededeelen in het belang van zijn cliënt. Onder de diverse getuigen bovenden zich vele dames, die ijverig gebruik maak ten van Eau de Cologne en andere odeurtjes om de niet bepaald frissche atmaspheer in de rechtszaal wat te camoufleeren. De samenstelling der meervoudige straf kamer. Het behoort, gelooven wij, tot de gebruikelijke vormen bij dergelijke sensatie processen de samen stelling der rechtbank mede te deelen. Het college bestond dan ditmaal uit mr Ledeboer, president; mr. Krabbe, bijzittend rechter, mr Offers agent der Ned. Bank, bijzittend plaatsvervangend rechter, mr v.d. Feen de Lille, officier v. Justitie en mr Couvei, grif fier. Voorts de heer Koudenburg, deurwaarder en gerechtsbode de heer Emmy. De verdedigers van de beide verdachten. Zooals reeds werd gemeld werd verdachte, mevr. J. B., huisvrouw Jan B., verdedigd door mr. C. A. de Groot een welbespraakt jurist, behoorende tot de meer oudere der Alkmaarsche Balie en die reeds in verschillende strafprocessen van beteekenls met succes opponeerde. Mr Muller Massis, een reeds bejaard strafrecht pleiter en vergrijsd in den dienst van Themis, bezit een interloca vermaardheid en onderscheidde zich in vele belangrijke strafrechtzaken. De personen van beide verdachten. De 48-jarige mevr. J. B., geboren B., 'n flinke rijzige figuur met weelderig donker krulhaar, heeft een knap gelaat, maar is vermoedelijk niet bijzon der intellectueel. De 47-jarige kaaskoopman. Hendrik E., 'n forsch gebouwd goed geproportioneerd man van middel baren leeftijd, is bleek, rosblond en beschikt over een sterk ontwikkeld reukorgaan. Belde verdachten waren keurig gekleed en de heer H. E. was zelfs voorzien van hoed en overjas, als of hij zoo even van een zakenreis terug kwam. Twee verdachtenbanken beschikbaar ge steld. Hoewel beide verdachten te samen en in vereeni- glng terecht stonden, was, vermoedelijk ten behoe ve der verdedigers, die afzonderlijk verschillende be langen hadden te behartigen, aan elk hunner een afzonderlijke plaats aangewezen en stond mevr. B. links en Hendrik E. rechts voor het college terecht. De diverse telasteleggingen. Zooals bereids korteling swerd gemeld stond me- Quaker bestaat voor 65% uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel vrouw B. terecht ter zake poging tot vergiftiging van haar echtgenoot Jan B. met Parijsch groen, 'n chemische verbinding van koper en arsenig zuur, vermengd met water en Hendrik E. wegens het vei schaffen dier middelen, belden wegens het onder ling overleg, om na kalm beraad Jan B. van het leven te berooven en Hendrik E. persoonlijk wegens het toebrengen aan Jan B., van zwaar lichamelijk letsel, 'n verlamming en atrophische stoornis in het spierstelsel als gevolg van de voortdurend toege diende dosis areiscnum in de door J. B. geconsu meerde levensmiddelen, voornamelijk melk en thee hem door Immetje B. toegediend. Kort voorloopig verhoor der verdachten. Mevrouw B. erkent onomwonden. De president wendde zich allereerst tot verdachte Immetje B. om haar kort en krachtig de vraag te stellen of zij erkende hetgeen haar bij dagvaarding was tenlaste gelegd en antwoordde verdachte een voudig: Ja, meneer! Nadere bijzonderheden omtrent de voor bereiding van het drama. De verdachte lm. B. vertelde dat zij in 't laatst van Juni een samenkomst had met Hendrik E., naar aanleiding van het feit, dat haar echtgenoot Jan B. haar uitschold en dreigde haar te zullen doodschieten, indien zij haar relaties met Hendrik E. niet verbrak. Hendrik E. zeide daarop: Indien hij dit van plan is, moet ik hem voor zijn, want als U dit doet dan heb ik niks meer. Hij beloofde haar iets te zullen geven, dat niet gunstig op haar echtgenoot zou werken. Het was echter niet haar plan hem te dooden, maar eens om iets te probeeren. De verdachte, Hendrik E., bezorgde haar toen een fleschje jodium, van welk praeparaat zij haar man meermalen een klein theelepeltje vol in zijn thee toediende. Toen hij echter begon te klagen, dat die thee zoo naar smaakte, hield zij daarmede op. In 't geheel had zij haar man ongeveer 5 keer mis schien, jodium in zijn thee laten slikken. Toen het echter aan de samenzweerders bleek, dat het middel geen effect sorteerde, leverde ver dachte E. aan zijn minnares een meer gevaarlijk middeltje en wel een fleschje Parijsch groen, dat een sterk percentage arsenicum bevat. Van dit pa rijsch groen ontving zij van haar medeplichtige verschillende fleschjes, totaal 6 in getal. Alvorens het aan Jan B. toe te dienen, schudde zij het vocht dat als dan een groenen tint aannam en gaf van dit afschuwelijke mengsel een kleine hoeveelheid in de door hem gebruikte thee of melk. Zoo had zich volgens verdachte Immetje de zaak toegedragen. Het onderste uit de fleschjes wierp zij steeds weg. De verdachte E. noemt zijn medever dachte een leugenaarster. Hierop werd de kaashandelaar E. onder handen genomen die direct op krachtigen toon ontkende ooit het voornemen te hebben gekoesterd, om Jan B. uit den weg te ruimen. Op de vraag van den President of zijn medeverdachte dan stond te liegen, antwoordde hij resoluut: Ja, zij liegt! Hij wilde wel toegeven, dat hij, omdat de vrouw klaagde over de behandeling, die haar man haar deed ondergaan, had verstrekt een fleschje jodium, niet met de be doeling Jan B. te dooden, maar om hem suffig en kuylig te maken. Het middel was naar de meening van Hendrik E. min of meer onschuldig, maar het was misschien voldoende om Jan B. beroerdig te maken, dan had zij, de vrouw, althans geen last meer van mishandelingeen. Aangezien Jodium echter niet veel uitwerking had op het gestel van Jan B. en de gehoopte sufheid uitbleef, gaf verdachte een aftreksel van parijsch groen, waarvan verdachte beweerde de samenstel- linig niet te kennen. Het was een middel om luis op gewassen te bestrijden, had de bediende van den Alkmaarschen drogist, alwaar verdachte het ver derfelijk goedje had ingeslagen, hem medegedeeld. Dat hij het middel had verschaft om Jan B. te dooden, dat was gelogen, eindigde Eendrik E. zijn verklaring. Hoort U het, zeide de president tot Immetje B., blijft U nu toch bij uw verklaring? Ja, antwoordde de vrouw. Dat liegt hij, ik blijf er bij. De echtgenoot nog altijd ziekenhuis pa tient. De getuige, die de meeste sensatie had kunnen brengen, de vergiftigde echtgenoot Jan B., was te ziek om persoonlijk te kunnen verschijnen. Zijn ver klaring, neergelegd in producties 29 en 67 uit het dossier, behoefde, daar niemand er prijs op stelde niet te worden voorgelezen. Wat de huisarts Dr. Pameyer verklaarde. Ongetwijfeld was dr. J. H. Pameyer, de huisarts van de familie Jan B., een der meest belangrijke getuigen a decharge in dit giftproces. Dr. Pameyer, 'n reeds bejaard medicus, doof en met een zwakke stem, werd ultgenoodigd vlak voor de groene tafel plaats te nemen en was moeilijk te volgen. Hij verklaarde uit bezwaren, ontleend aan zijn opvatting omtrent den goedsdlenst, ongenegen te zijn den eed af te leggen en volstond na teekening van het formulier, met het afleggen van de belofte. Wat hij overigens verklaarde, was zeer belangrijk. Jan B. een maaglijder. Zoo lang getuige deskundige in Alkmaar als me dicus was gevestigd, practiseerde hij over den land bouwer Jan B„ eerst te Egmond-Binnen, later te Bergen woonachtig. Bedoelde Jan B., souffreerde aan een maagzweer en hem werd bij ernstige aan vallen een streng dieet voorgeschreven. Dit was ook in den loop van den afgeloopen zomer het geval. Zeer vreemde verschijnselen. De werking van de maagzweer werd door de des kundige in behandeling en het dieet weer tot stand gebracht, maar vreemd genoeg, bleef de verwachte verbetering in den toestand van den patient beslist uit. Integendeel vertoonde zich verschillende raad selachtige verschijnselen. De patient begon te lijden aan ontsteking van keel en mond, zoodat getuige begon te denken aan door infectie verkregen mond en klauwzeer. Het onderzoek van het speeksel bracht echter geen oplossing. Daarop 'werd ook de slokdarm aangetast. De patiënt had moeilijkheden met slikken en verklaarde zich nimmer zóó ziek te hebben gevoeld. De medicus begon toen weer aan dephteritisch te denken. Maar daarna vertoonden zich blaren, uitslag aan neus en gelaat, de patiënt kreeg neusbloedingen, er trad necrose of huiver sterving op. De patiënt was voortdurend misselijk, nog meerdere vreemde verschijnselen deden zich voor, kortom, de geneesheer vond het een vreemde geschiedenis, zooals hij nog nimmer had meege maakt. Bezorgd vroeg hij aan de vrouw wie het eten van den patient klaar maakte, waarop deze antwoordde, dat zij zulks zelf deed. Dr. Pameyer stelde daarop een zenuwonderzoek in en begon zoo langzamerhand achter de waarheid te komen. Het leven van den patiënt in gevaar. Op 22 October zei Dr. Pameyer tot zijn patient: Bruin, je leven staat op het spel, als je je niet on middellijk laat opnemen in een ziekenlnrichting, ga je beslist dood. De man, die reeds in een ellendigen toestand ver keerde en niet in staat meer was, om op te staan gaf gehoor aan die boodschap des doods en liet zich opnemen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Het geheim der Raadselachtige ziekte eindelijk na ngeveer 3 maanden opge lost. Na de opname in het ziekenhuis van den patient nam Dr. Pameijer onmiddellijk krachtige maatre gelen. Hij liet den patient een dosis wonderolie toedie nen en met assistentie van eenige verpleegsters stel de hij een voorloopig onderzoek in. Hij consta teerde dat de uitgeworpen faeces de afschuwelijke ziekte en een groenachtigee kleur vertoonde. Hij verzond deze verdachte faeces in een verpakte jam pot naar het laboratorium van het volksgezondheids bureau te Utrecht, terwijl hij tevens de urine van den patiënt deed onderzoeken. Het resultaat van dit onderzoek bracht op evidente wijze aan het licht dat de patiënt leed aan chronische arsenicum ver giftiging. In de urine werd aangetoond een kwan tum arsenicum, 14 maal méér dan normaal kan wor den geacht. Het is waar dat gewoonlijk in elke urine sporen van arsenicum worden gevonden, doch deze hoeveelheid bedraagt dan niet veel meer dan 10.000 miligram per liter. Het oordeel van den medicus over de echtgenoote was gunstig. Dr. Pameyer verklaarde aanvankelijk nimmer het vermoeden te hebben gekoesterd, dat de verstand houding tusschen de echtelieden niet aangenaam was. Jen B. was, toen hij nog te Egmond Binnen woonde, zwaar zoek geweest en zijn vrouw had hem toen met groote zorg en belangstelling verpleegd. Getuige had van haar een goeden indruk gekregen en zij gedroeg zich voorbeeldig. Eerst later had de vrouw hem eens medegedeeld dat haar man haar mishandeld en een schop toegediend had. Ver moedelijk was deze oneenigheid het gevolg van de ongelukkige omstandigheden die zich hadden voor gedaan. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langedijker Groentenveiling te Broek op Langendijk op Dinsdag 23 Februari. Tegenwoordig 26 leden. Voorzitter opent met een welkom de vergadering en deelt mede, dat de heer Klaver als plaatsver vanger tegenwoordig is voor den heer Tromp. Hierna volgt lezing der notulen welke onver anderd worden goedgekeurd. De keurlijsten over December en Januari, welke resp. 2 en 7 keuringen bevatten, werd geen op of aanmerking over gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd medegedeeld dat in December verhandelt was voor een bedrag van f 58534.29 waarvan voor: Broek op Langendijk f 14496.08; Heerhugowaard f3230.31; Heerhugowaard R. K. f7202.57; Zuid- Scharwoude f5567.15; Zuidscharwoude R. K. f 1028.91; Hensbroek f2973.—; Diversen f 1758.51; Koedijk f 12032.92; St. Pancras f 5337.26; St. Pan- cras R. K. f 1725.58; De Schermer f2050.18; Ursem f713.20; Oterleek f 1418.42. In de maand Januari was verhandeldt voor een bedrag van f 93504.48, waarvan voor: Broek op Langendijk f26893.44; Heer Hugowaard f3006.52; Heerhugowaard R. K. f9709.44; Zuidschar woude f 12716.57; Zuidscharwoude f 12776.57; Zuid scharwoude R. K. f2098.76; De Schermer f2588.07; Diversen f965.27; Koedijk f 14209.58; St. Pancras f 12621.95; St. Pancras R. K. f3124.53; Ursem f 1692.50; Hensbroek f2396.88; Oterleek f 1480.97. Verslag werd uitgebracht van een vergadering van den Vieirbond en werd medegedeeld dat be sloten was het contracteeren van witte kool voor de fabrieken ook aan onze leden toe te staan. Reden daartoe is dat de fabrikanten genoodzaakt zijn een gedeelte witte kool op contract te koopen, daar zij dan niet geheel met hun werk afhankelijk zijn van de veilingsaanvoeren en het bestuur acht het gewenscht dat de witte koolbouw hier blijft be staan. Opgemerkt werd dat ook wel uien gecontracteerd wordt wat ten sterkste afgekeurd werd. Medegedeeld wordt dat ieder tuinder op zich zelf een contract kan afsluiten doch diit moet over de veling gaan, en dat voor half Mei de contracten moeten afgesloten zijn. Door den betaalmeester was een wijziging voor gesteld in het ontvangen percentage van den omzet der veiling, als zijnde het salaris. Thans heeft de betaalmeester 4/10 pet. van den omzet van de eerste twee en een half millioen. doch in het afgeloopen jaar is wel gebleken dat dit zijn onkosten zelfs niet dekte, zoodat er voor den betaalmeester geen salaris was en wel een verlies daarom werd het percentage vastgesteld als volgt: van het eerste half millioen omzet 6/10 pet.; het tweede 3/10 pet.; en zoo vervolgens ieder half mil- dioen 1/10 pet. minder, zoodat met het vijfde half millioen 2/10 pet. salaris gegeven wordt. Dit komt precies op hetzelfde neer als bij een omzet van twee en een half millioen, dan is het salaris f 10.000.waarvan onze betaalmeester aan salarissen en onkosten uitgeeft f 6500.Na 2»/i mil lioen had de betaalmeester nog 2/10 pet. van den omzet, doch voorgesteld werd dit te verlagen tot 1/10 pet. Bij een lager omzet dan twee-en-een-half mil lioen is het percentage iets hooger, doch zulks is, omdat de betaalmeester er dan de noodzakelijke onkosten uit bestrijden kan en er ook voor hem zelf nog iets over blijft. Het bestuur acht het noodzakelijk dat voor zoo n belangrijk en verantwoordelijke functie ook betaald moet worden, en daar dit een regeling is die bij een normale omzet het salaris niet verhoogd, werd het met algemeene stemmen aangenomen. De secretaris zegt dat enkele vereenigingen een afwachtende houding hebben aangenomen, aan gaande het teekenen van de ledenlijsten, spr. zegt dat dit echter noodzakelijk is daar ieder liid "er- plicht is de lasten van zijn vereeniging te dragen. Wanneer op aanvraag alle bestuursleden den cre- dietbrief als borg hadden geteekend, dan had het niet behoefd, doch thans is het noodzakelijk en bovendien is het ook noodzakelijk dat art. 14 van onze statuten gewijzigd wordt, ter geruststelling van de bestuursleden die wel als borg den credietbrief hebben geteekend. Vastgesteld werd om aan art. 14 van de statuten toe te voegen: Ieder lid van een aangesloten tuinbouwvereeni- ging is aansprakelijk voor de verbintenissen van den Bond in verhouding van zijn bruto omzet aan de veiling gedurende de laatste drie volledige boek jaren tot het totaal bedrag der in die jaren geveilde producten, evenwel tot een maximum van flOO.— Volgens art. 6 der statuten kan een vereeniging haar lidmaatschap van den Bond opzeggen. Wan neer dit voor 1 December plaats heeft, houd het lidmaatschap per 31 December van hetzelfde jaar op, doch de vereeniging blijft met hare leden als boven is omschreven, het geheele volgende jaar aan sprakelijk voor den bond. Bovendien is bij uittreden een vereeniging ver plicht haar deel, naar verhouding van hare leden van de schuld der bond te betalen. Het wijzigen der statuten was aangevraagd door de vereeniging te Broek op Langendijk en te Scher- merhorn. De afgevaardigde van Br. o. Langendijk kon zich wel vereenigen met deze wijziging maar zou dan ook gaarne willen dat iedere aangesloten vereeniging naar verhouding van hun omzet ook zeggenschap kreeg in den bond. Hiervan werd het voor en tegen terdege be sproken daar velen meenden dat zooals thans ieder lid een stem heeft hetgeen groote verandering zou geven als dat naar den omzet geregeld word. Besloten werd daar een onderzoek naar in te stellen en tevens dat statuten wijziging, zooals bo ven omschreven, op de agenda geplatst zou worden ter behandeling. Besloten werd de algemeene vergadering te houden op Dinsdag 22 Maart in Café „Halfweg" van den heer Wester te Heerhugowaard, des namiddags half twee, tevens werd vastgesteld dat officieel één afge vaardigde voor de algem. vergadering gekozen kun nen worden, als de vereeniging een 20-tal leden bevat, dit in afwijking met art. 13 H. H. R. Het voorstel om 's middags te vergadern werd aangenomen met 17 tegen 8 stemmen. Hierna wordt de agenda behandeld van do te houden algem. vergadering en werden de punten allen uitvoerig besproken en de preadviezen vast- Als gasten zullen dit jaar ook uitgenoodigd wor den de voorzitters van de aangesloten vereenigingen van den „Vierbond" en de secretaris, ook zal de heer Kostelijk, lid van de Prov. Staten als gast worden uitgenoodigd. Door de vereeniging te Schermer was verzocht dat de L. G. C. zich zou aansluiten bij andere groote Landbouworganiscaties of diens urgentieprogram té steunen. Om aan te sluiten bij landbouw Maatschappijen werd niet gewenscht geacht, doch wel kan hun urgentie-program gesteund worden. Langendijk was verzocht met het oog op de kosten, om de jaarvergadering 's middags te houden waar aan voldaan is, door dezelfde vereeniging was ge vraagd om alleen de voorstellen ons belang als veilingsvereeniging betreffende, op de agenda te plaatsen. Het geheele bestuur was het hiermede ieens, zoodat een voorstel dienaangaande op de agenda geplaatst zal worden. Door de vereeniging te Hensbroek was verzocht om uit bezuiniging met de alg. vergadering de maaltijd af te schaffen, toch even goed 's morgens de verg. uit te schrijven. Het bestuur achtte het beter dit jaar 's middags te ver gaderen wat dan ook reeds vervuld is. Door de vereeniging te Hugowaard was verzocht om het aantal afgevaardigden te laten zooals het is en dan de presentiegelden met de helft te vermin- Besioten is om de afgevaardigden vooor dit ja,ar met de helft te verminderen en het presentiegeld te laten zooals het is. Door de toekmst te Zuidscharwoude was verzocht dat het bestuur van den Prov. Veilingbond er bij den Minister op aan te dringen dat toch alle aan vragen om rentelooze voorschotten ook worden uit gekeerd en dat er ook op aangedrongen wordt dat de betrokken gemeenten geen 30 pet. doch hoog stens 10 pet. daaraan bijdragen. Hetgeen hier gevraagd wordt is steeds door net bestuur van den Prov. Veilingbond voor geijverd en wordt steeds nog gedaan. Dezelfde vereeniging had verzocht om als voort stel op de agenda voor de algem. verg. van het Centraal Bureau te plaatsen dat de kosten van de sociale verzekeringswetten geheel door het Rijk wor den gedragen. Het geheele bestuur achtte het beter dit punt te brengen bij den Neutrale Boeren- en Tuindersbond, wat dan ook werd besloten. Bij de rondvraag vestigde de secr. er de aandacht op dat het zeer dienstig zal zijn dat alle vroege aardappelen te veld gekeurd worden, daar er steeds veel vraag is voor goedgekeurde pootaardappelen, zoodat, wanneer de aardappelen gekeurd zijn men ze bij een goede prijs voor consumptie kan verkoo- pen. Door het bestuur van den Prov. Veilingbona is reeds aan de keuringscommissie gevraagd, om dit jaar ook aardappelen te keuren zonder her komst. Tevens werd aanbevolen het kweeken van wit- vleezige aardappelen, mét het oog op den uitvoer naar Engeland en er steeds te kort witvleezige aard appelen aan onze veiling komen. Gevraagd werd wat voor soort aardappelen daar de beste voor zijn. Gezegd werd dat de Wilde Due voor hier altijd nog de beste is, doch daar het pootgoed daarvan nog al moeilijk te krijgen is, zal de secretaris trach ten daar adressen voor te vinden. Door den heer J. Schaap werd medegedeeld dat het voor hun vereeniging misschien moeilijk wordt te Broek te veilen, daar hun overhaal misschien verkocht en zij dan genoodzaakt zijn te Avenhorn te veilen, spr. vraagt of de L. G. C. daar geen op lossing voor kan viinden. De aandeelen van de overhaal zitten meest m handen van boeren en daar zal binnen enkele dagen een vergadering van aandeelhouders gehou den worden. Voorzitter zegt dat het wel moeilijk is daar thans een oplossing voor te vinden, doch zou het zeer ge wenscht achten als de secretaris zoo'n vergadering zou kunnen bijwonen, dan kunnen wij nadien beter oordeelen. De heer Klaver zegt dat hij aandeelhouders is en tevens commissaris en meent dat een oplossing zou zijn als de L. G. C. een gedeelte van de aan deelen kocht, spr. kan er zich best mee vereenigen dat de secretaris die vergadering bijwoont, en zal vragen om den secretaris voor die vergadering uit te te noodigen. De heer Madderom vraagt wat of er gedaan wordt voor een betere handelsovereenkomst met Duitsch- land. i I* Voorzitter zegt dat er van onzen kant alles voor gedaan wordt om tot goederesultatentekomen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. Het kortingswetje na heftige bestrij ding toch nog aangenomen. Minister de Geer stelde de oprtefeuillekwestie- Het eeuwige radio-ongenoegen. Deze week in de Tweede Kamer zijn de poli tieke hartstochten weer losgebarsten. Het be gon vrij rustig met de behandeling van het kor- tingswetje, een wetsontwerp strekkende tot ee» i tijdelijke drie procent korting op de rijksuitkee- v ringen aan de gemeenten en dé provinciën. MeHi begrijpt, dat de regeering dit wetje heeft uitge vaardigd om de gemeenten en provinciën in de zen crisistijd tot bezuiniging te dwingen en i® de eerste plaats natuurlijk salarisvermindering te voeren. De heer Goseling r.k. die als eerste spreker het debat opende, betoogde, dat ofschoon de regeering voorgeeft, niet in ae salarispol it derr gemeenten In te grijpen het er in de praktij1' j taald menz veel en vc daan door 'toch o0; bok c om di dat e: Spr. hett maak

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2