Tuinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang" Noordscha^twoude Dinsdagavond half zeven hield de tuinbouw vereeniging „Tuinbouwbelang"' hare algemeen jaarvergadering in het lokaal van den heer L Hop, alhier. 100 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer G. Barten opende de ver gadering met een hartelijk woord van welkom aan leden en pers. Voorzitter zeide, dat men deze vergadering eenigszins' bad uitgesteld, omdat bestuur hoopte dat het nu winter zou zijn en dat een verbetering in den afzet, onzer producten zou zijn ingetreden. Helaas is het echter niet zoo, noch het noch het ander is werkelijkheid geworden. Door den tuinbouw wordt een moeilijke tijd doorge maakt. In den zomer van 1931 ging het al heel slecht met de producten, doch men had de hoop nog op de stapelproducten gevestigd. De meest optimistischen zullen nu toch wel van meening zijn, dat er van deze producten niet veel zal terechtkomen. Daarvoor zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. Ten eerste de steeds klemmender en hooger wordende tariefmuren. Ook dp betalingsmoeilijkheden zijn oorzaak van den slechten afzet, terwijl het zachte weer in de maand Januari ook een groote handicap is ge weest. Het is toch nog nooit voorgekomen, dat men met zacht weer een goeden prijs voor de producten krijgt. Doch er zijn nog meer oorza ken, Men meende, dat er in Duitschland zoo wei nig kool was geteeld, zoo zelfs, dat het bijna de moeite niet loonde om ze te oogsten. Men heeft echter uit het oog verloren, dat de koolbouw in Duitschland enorm is toegenomen. Niet alleen in Holstein wordt kool verbouwd, maar ook in andere streken heeft men den koolbouw vergroot Het blijkt wel, dat er meer Is dan men heeft gedacht. Alleen de kooloogst in Holstein is mis lukt. Daar komt evenwel- nog iets bij, wat spr, eigenlijk de eigen schuld der leden noemt, nl. dat men in de laatste jaren den opzet der koolteelt speculatief heeft ingericht. In den plantenzetters- tijd hoort men wel eens wenschen dat men een halve oogst mag hebben. Ook is de herfst hoort men de verzuchting slaken „hoe komen we weer van dien grooten voorraad af."' Elr gingen wel eens stemmen op, om te trachten met elkaar overeen te komen om een zeker gedeelte te ver nietigen, zoodat men dan een beter finantieel -resultaat zal hebben. Voorz. gelooft, dat daar veel van aan is. .Wie hadden pen geheel anderen toestand, wanneer er inplaats van 12000 wagons eens 6000 wagons kool waren. Het is wel tac tisch om den koolbouw niet meer zoo speculatief in te richten. Want iemand, die nu '56 wagons kool heeft, net als voorheen, wordt niet meer geteld. Het zal echter beter zijn dat men 56 wagorts heeft om een teveel ;te voorkomen, Doch we zitten er nu ju. Die toestand is zeer slecht, doch ook voor de overheid is het een moei lijke tijd. Er wordt gedaan wat men kaji de menschen te hulp te komen. Men zegt wel eens, dat er niets gebeurt en dat er geld in over vloed is, doch men moet niet vergeten, dat het niet alleen de koolstreek is, waar het slecht gaat Het is overal slecht. D|e minister heeft iederen dag deputaties te ontvangen en worden er tele grammen gezonden. Het gaat eenvoudig niet, allen op de rij af steun te verleenen. Er wordt voor de tarwetelers 11—12 riiillioen gulden, voor de suikerindustrie 14 millioen en voor de aard appelindustrie, steun in Westfriesland en steun aan de vlasbewerking, totaal 30 millioen. Voor dde werkverschaffing enz. wordt 92 millioen be taald, terwijl de particuliere en kerkelijke ar menzorg rond 60 millioen uitkeeren. Er 'wordt veel werk verschaft, zooals de Zuiderzeewerken en verschillende wegen. Waar moet het geld van daan komen. Het moet voor een groot gedeelte door de gemeenten worden opgebracht, het moet toch ergens vandaan komen. Ook voor de organisaties wordt het moeilijker, eok die zitten niet stil, ze doen zooveel mogelijk om de menschen te hulp te komen. Spr. hoopt dat er geen buitengewone waardeering wordt uit gesproken aan het adres der voormannen, doch er moet ook geen geest van verzet worden gekweekt Spr. heeft de vrijmoedigheid te protesteeren tegen hett kweeken van tweedracht en verzet. Dat maakt het eerder erger dan beter. Men moet zijn Verstand gebruiken. Eir mogen wel verzoeken woredn gedaan, doch geen e'ischen worden gesteld lok moet men de voormannen der organisatie iet afkammen als er geen woorden van waardee- ing voor hen zijn. Een uitdrukking, dat men de Zuiderzee maar met deze moest dempen komt och niet te pas. Er is geen mensch, die het allen ■aar den zin kan maken, dus zouden achtereen- 'olgens alle voormannen wel in de Zuiderzee linnen worden gestopt. Spr. wees op de on erantwoordelijkheid van personen, die het nog unnen redden om geld op te vragen van de ren elooze voorschotten en noemde een voorbeeld, ^oorz. lichtte de ammoniakgeschiedenis van het risiscomité toe. Die aanvragen zijn in verschil ande gemeenten schromelijk overdreven, zooals k. te Anna Paulowna 30 en te Oudkarspel 14 mgons. Er is absoluut geen kans, dat een be- uidend kwantum wordt ontvangen, omdat er en beperkte hoeveelheid beschikbaar gesteld is prr. was blij dat in Noordscharwoude niet op zoo'n manier is aangevraagd, men krijgt zeker hommeles. Spr. is van meening in den geest van hett bestuur en verreweg het meerendeel der vergadering te hebben gesproken. Voorzitter eindigde zijn rede met de waarschu wing om als men optimistisch was, voorzichtig te zijn, doch druk het pessimisme neer, datt is gemakkelijker voor u zelf. en schept in uw ge zin een sfeer die goed is en voor de Omgeving ook opbouwend werkt. tijden hebben weer tijlden en spr. hoopte dat het spoedig anders mocht worden. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer J. Kliffen, werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd en vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller. L-e rekening van den penningmeester den heer O. Keeman Cz. werd goedgekeurd. l>e ontvangsten der vereeniging hadden 1053.47 de uitgavep 1028.87 bedragen, alzoo een batig batig saldo van 24.60. De rekening der poterbe- waarplaafs werd vastgesteld met een totaal van ontvangsten 1678.78, uitgaven 1556.24 gulden, alzoo een batig saldo van f 122.54. Jaarverslag. Vervolgens werd door den secretaris het Jaar verslag uitgebracht. Alvorens dit te doen, zeide de heer Kliffen, dat hij het niet in alle opzichten met den voorzitter eens was. Het- is heden de 20ste maal dat ik in de gele genheid gesteld wordt u een overzicht te geven van do werkzaamheden onzer vereeniging. Al waren in dit tijdvak de getijen van zeer iliteen- loopenden aard, heb ik hierbij toch steeds gele genheid kunnen vinden dit met een zekere op gewektheid te doen en, al ligt het Ook thans niet in mijn bedoeling aan de vele jammerklachten de mijne nog toe te voegen, moet toch geconstateerd worden dat onze bedrijven nu toch wel zeer sterk op de rpoef worden gesteld. De hoop, uit gesproken in mijn vorig jaarverslag, dat er 'spoe dig een betere tijd zou aanbreken, is jammer ge noeg, niel in vervulling gegaan en het tegenover gestelde is bevestigd. Alvorens hierover verder uit te wijden wil ik eerst met u nagaan, wat er in het geseheiden jaar in het belang der vereeni ging is gedaan. Er zijn dit jaar 6 bestuurs- en 3 ledenvergade ringen gehouden. D|e bestuursvergaderingen wer den steeds door allen, en de ledenvergaderingen werden goed tot zeer goed bezocht, terwijl de samenwerking uitstekend genoemd mag worden hetgeen het geheel ten goede zal komen. Het ledental bleef stationair en bedraagt thans weer 200 leden. Eenige leden gingen over naar den L. T,. Bi., terwijl de inschrijvingen gelijken tred hielden met de uitschrijvingen. In samenwerking met de vereeniging „de Eten dracht" te Oudkarspel, worden de proeven voor een nog betere soort roode bewaarkool ijverig voortgezet, in afwachting van de resultaten die deze proeven ons zullen afwerpen. De proeven worden mede gefinancierd door de marktvereeni gingen te "VVarmenhuizen, Obdam en onzen Noor- dermarktbond, terwijl het college van Ged. Sta ten aan de Staten voorstelden hiervoor een sub sidie te verstrekken, hetgeen door de leden werd aanvaard. Eiveneens was aan de regeering verzocht een een deel van het geldelijk risico te willen dragen. Echter werd na lang wachten het bericht ont vangen, dat de rijksmiddelen dit niet toelieten. Dit laatste heeft ons pijnlijk getroffen temeer, omdat het ernstige pogen van een toch al zwaar getroffen tak van ons volksbestaan, haar uiter ste krachten inspantt, om door steeds verbeterin gen aan te brengen in de cultuur, ten deze wordt veronachtzaamd. Eveneens werd door onze ver eeniging in samenwerking met „de Eendracht" bijeenkomsten belegd, welke ons tuinbouwbedrijf ten goede zullen komen door voorlichting van ver schillenden aard. Ook onze correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst hebben er het hunne toe bijgedragen met het nemen van proe ven van allerlei aard, een arbeid, welke door uw bestuur op hoogen prijs wordt gesteld. Onze po terbewaarplaats is ook dit jaar weer geheel be zet. Eir moesten zelfs nog worden afgewezen we gens plaatsgebrek, deels omdat we met een kwan tum ledige bakken zitten, welke door een ande re indeeling der rijen overbodig zijn geworden en toch hun plaats noodig hebben zoolang dezelve niet tegen een laag prijsje van de hand zijn ge daan. Anderdeels, omdat de ingebrachte volle bakken een zoodanige plaats hebben gekregen, dat er nu ruimte aan alle kanten gelaten is opdat het licht er voldoende in kan vallen. De gehouden inventarisatie van onzen voor raad stapelproducten op 1 Dec. 11. gaf voor onze vereeniging het volgende kwantum aan: 235 wa gons roode kool, 175 gele, 400 deensche witte, 51.5 wagon uien en 12.5 wagon peen. Tezamen dus 874 wagons van 10.000 kilogram, zijnde het grrootste kwantum van de bij onze markt aan gesloten vereenigingen. De diverse commissies uit onze vereeniging hebben alle het hunne er 'toe bijgedragen om de belangen der leden te helpen bevorderen, zooals aanstonds uit de- rapporten zult kunnen ver- rmgswege. Tot op dit öogenblik is hiermede nog geen tastbaar resultaat verkregen, hoewel we vernemen dat deze steunregeling is opgenomen in de toegezegde rentelooze voorschotten, waar naar dan ook verlangend wordt uitgezien. Een derde ledenvergadering werd dit jaar wel noo'dig geacht voor een te houden buitengewone alge- meene vergadering van onze marktvereeniging, in verband met de uiterst bedroevende uitkom sten van onze bedrijven. Ook vanuit deze ver gadering zal onze regeering verzocht worden om een toeslag te willen verleenen op onze stapel producten van 1 gulden per 100 kilogram. Hoewel er rnet tal van argumenten, welke op goede gron- den berustten, er bij herhaling op is aangedrongen IS er op dit oogenblik nog niets definitiefs be sloten. Al waren we gewoon, dat in de oorlogsjaren snelle en voor ons nogal ingrijpende wetsbepalin gen in het leven werden geroepen om ons volk voor den noodtoestand te behoeden, thans schijnt onze staatsmachine in een langzaam tempo te werken, terwijl er in onze bedrijven nu 'toch ook van een noodtoestand, althans voor velen, gespro ken kan worden, welke de aangevraagde hulp volkomen rechtvaardigen. Wie willen 'aannemen, dat het in dezen crisistijd voor regeerende perso nen geen gemakkelijke taak is en zelfs ondoenlijk om aan alle gevraagde hulp te voldoen, maar, als er toch aan hulpverleening gedaan wordt in den vorm van steun aan de werkloozen enz. mag men niet doof blijven voo reen nijver volk dat zonder tastbaren steun eveneens gebrek begint te lijden, terwijl er van den morgen tot den avond hard gewerkt wordt door de goedgezindeen. Wil men die goedgezinden blijven behouden als goe de staatsburgers dan zal er vlugger en afdoende* maatregelen getroffen dienen te worden, die, als overgang, een hulpverleening zullen mogelijk ma ken. Die hulpverleening zal kunnen plaats vin den om diegenen, welke uit eigen middelen niet meer in staat zijn hun bedrijven in stand te hou den, aan een renteloos voorschot te helpen indien gebleken is dat deze bedrijven nog wel levens kansen bieden. Vervolgens zal er vap regeeringswege meerde re aandacht dienen geschonken te worden aan den Nederlandsehen tuinbouw, wat een bestaan hier van ook in de naaste toekomst voldoende waar borgen zal bieden. Ten dezen opzichte zijn er in onze eigen marktvereeniging vorige week reeds besprekingen aanhangig gemaakt, welke nog na der zullen worden uitgewerkt en ter plaatse zul len worden aangeboden, welke hierop neerko men, dat er moet worden uitgezien naar zoodani- geb epalingen, welke aan het alleronzekerste een einde zullen maken. En, al is het ons nu reeds bekend dat een dergelijke wet in voorbereiding is, ligt het ook op den weg onzer organisatie om hier zooveel mogelijk en eendrachtig de hiervoor aangewezen commissie van onze ten dienste staan de gegevens in te lichten en onze wenschen naar voren te brengen. Ik geloof wel dat we het er allen over eens zijn dat het met steunregelingen als voorschotten en dergelijke waarvoor momenteel gewerkt wordt ons o p den duur niet uit het gedrang kunnen hel pen. Dit kan en mag slechts bij uitzondering als een tijdelijke noodzakelijkheid worden beschouwd M aar er dient in den vervolge naar iets gestreefd te worden dat meer waarborgen geeft voor el- ken tuinder, die door de jaren heen blijk heeft gegeven dat hij bedrijfswaardig is. j Hoe of de toekomstige wet, welke hierin zal kunnen bijdragen, eruit zal zien, kan nog niet bij benadering worden gezegd, maar de vraag komt al meer naar voren of' hierbij ook onze handels politiek niet scherper en beschermender naar vo ren moet komen en zoodanig ingericht, dat ons meer levenskansen worden geboden dan op het oogenblik het geval is. Dit zal voor een deel van ons volk wel op eenig verzet stuiten omdat men meent, dat dit weer een indirecte belastinghef fing zal beteekenen en, al zijn we het hiermede Ik wil hiermede dit verslag besluiten met nog maals de hoop uit te spreken dat we in elk op zicht een beteren tijd tegemoet mogen gaan. Het Jaarverslag werd onder dankzegging vast- Door den grooten regenval in den voorzomer trad de aardappelziekte zoodanig op, dat van eeu mislkuking gesproken mocht worden en door uw bestuur in samenwerking met andere ver eenigingen het noodig geoordeeld werd de meest iretrroffenen in de gelegenheid te stellen hun ge- eden schade op te nemen, met de bedoeling hiervoor regeeririgssteun te verkrijgen van regee- eens, vragen we ons toch af, of de strijd voor ons, tegen alle belemmeringen in, nog wel langer vol te houden zal zijn zonder voor ons meer bescher mende rechten en men bedenke dan hierbij, wel, dat bij een ondergang van den tuinbouw hot ge- helee Nederlandsche volk gebukt zal gaan, wat erger zal zijn dan hiervoor een schijnbaar offer te brengen. Aan de hand van deze dingen mag geconsta teerd wopden, dat er ook in de naaste toekomst nog een ruim arbeidsveld voor onze organisaties open ligt en de beste resultaten zullen hiermede worden bereikt, als heel het Nederlandsche tuin- bouwvolk eendrachtig en met een gezond verstand bereid zal zijn hieraan zijn medewerking te ver leenen. Het is daarom dat we het moeten betreu ren, dat die zoozeer gewenschte en noodzakelijke eendracht geschokt wordt door het stichten van bonden en hondjes van allerlei schakeeringen, welke slechts groepbelangetjes naar voren kun nen brengen en hierbij de groöte lijnen over het hoofd zien en zij, die zich hierbij aansluiten in de veronderstelling dat deze organisaties hun gauwer uit den druk zullen helpen als de reeds bestaande, zullen aanstonds gewaar borden dat dit op een teleurstelling zal moeten uitloopen, omdat hét onherroepelijk zal gaan naar een poli tiek geharrewar waarvoor in een tuinbouworga nisatie de juiste plaats al zeer slecht gekozen is. 'Mocht men met het beleid der 'bestaande or ganisaties zich niet altijd kunnen vereenigen, wel nu. men vervange dan deze voor, naar uwe in zichten betere mannen. Elk jaar hebben de be stuursverkiezingen plaats, zoo ook nu, en een ieder is gerechtigd zijn stem uit te brengen op dengeen, die naar zijn meening de rechte man op de rechte plaats zal zijn. D:it behoeft dus geen reden te zijn om naast de bestaande nog andere vereenigingen op te richten, dat maar leiden kan tot verzwakking. Vrienden, ik heb hier een oo genblik bij stilgestaan omdat ook deze aangele genheid in het afgeloopen jaar tot uiting is ge komen en niet zonder meer wilde laten passeeren. De voorzitter deelde mede, dat van den burge meester bericht van verhindering was ingeko men wegens ambtsbezigheden. Vervolgens werden de verslagen der verschil lende commissies uitgebracht: Verslag van de Knnstmestcammissie over het ,931> uitgebracht door den heer K. van Dijk, Wanneer ik een oogenblik uw aandacht vraag voor het verslag onzer oommissie, dan doe ik dat in de hoop uw belangstelling voor haar nuttig werk op te wekken. Nuttig in de eerste plaate voor hen, die we tot de getrouwen van onzen co- operatieven aankoop kunnen rekenen, doch ook van belang voor hen, die perticulier koopen voor prijzengebaseerd op de onze. Niet te ontkennen is het echter, dat er ook nog een categorie van leden is en helaas een tegenwoordig steeds grooter wordende voor welke de contante be taling bezwaar oplevert. Toch geef ik die leden in overweging te bedenken, dat coöperatief kunst mest aankoopen, ook met opgenomen geld, nog altijd voordeeliger is, dan koopen op crediet bii den Vrijen handel. Dit als inleiding. Als vanzelf komt de slechte tijd, dien we mee maken ook tot uiting in onze omzetcijfers over 1931. In 1930 betrokken 54 leden 233585 kilo gram ten bedrage van 17713.84 gulden In 1931 waren dit 49 leden met 205100 kilogram ten be drage van 13986.63 gulden. Br werden 14 mon sters getrokken, die alle aan de eischen voldeden. Te weten 2 maal zwavelz. amm. van 20.89 en 2.65 procent. 3 m. chilisalpeter van 15.9, 16.1 en 15.85 procent. 2 m. kalksalpeter van 15.5 en 15.45 procent. 2 m. superphosphaat van 13.8 en 13.9 procent. 2 m. patent,kali van 28 en 29.1 pro cent. 2 m. kalizout van 39.9 en 39.3 procent en 1 maal ureum van 45.55 procent. Er hadden weder 5 leveringen plaats, die be houdens een partij zwavelzure ammoniak, welke geretourneerd werd, wegens onvoldoende strooi baarheid, regelmatig verliepen. De Maartlevering werd gegund aan de firma Haijtema, bestaande uit 13400 kilogram zwavelz. ammoniak tegen 9.77. 5700 kilogram philisalpe- ter tegen 10.97. 16600 kilogram kalksalpeter 9.87 950 kilogram ureum 24.15. 40450 kilogram super fosfaat '2.37. 18900 kilogram patentkali 7.019. 10800 kliogram kalizout 6.538. 500 kilogram ni trophoska 17.45 en 2600 kilogram kalk 1.30 per 100 kilogram. Totaal 109900 kilogram tot een bedrag van 66914.09 gulden. Die levering einde April, gegund aan de firma Haijtema bestond uit: 29150 kilogram zwavelz. ammoniak 10.50. 2750 kilogram chilisalpeter te gen 11.40. 9500 kilogram kalksalpeter 10.40. 18950 kilogram superfosfaat 2-30. 8500 kilogram patentkali 7.189. 4300 kilogram kalizout ,7.582 en 400 kilogram kalkammonsalpeter 12.45 per 100 kilogram. Totaal 73550 kilogram tot een bedrag van 5742 gulden. Die Junilevering, gegund aan de firma Haijte- I ma bestond uit 300 kilogram zwavelz. ammoniak tegen 10 gulden. 2250 kilogram chilisalpeter 11.45. 2500 kilogram kalksalpeter 10.45 en 100 kilogram patentkali 7.20 per 100 kilogram. To taal 5150 'kilogram tot een bedrag van 558.33 gulden. De :?eptemberlevering gegund aan de firma Haijtema bestond uit 2300 kilogram zwavelzure ammoniak tegen 4.94. 2450 kilogram superfosf. 2.39. 4000 kilogram patentkali 7.09. 700 kilo gram kalksalpeter 7.74. 1400 kilogram thomas- slakkenmeel 2.20 en 2000 kilogram kalk 1.35 p. 100 kilogram. Totaal 12850 kilogram tot een be drag van 567.76 gulden. De Octoberlevering gegund aan Krol en Co. bestond uit 3000 kilogram kalizout 40 procent tegen 6.18. 500 kilogram thomasslakkenmeel te gen 2.25 en 150 kilogram zwavelzure ammoniak 5.20 per 100 kilogram. Totaal 3650 kilogram tot een bedrag van 204.45. Voor het eerst is dit jaar coöperatief turfstrooi- sel aangekocht. Gezamenlijk met Oudkarspel be trokken wij van de N.V. Verkoopbureau Turf- strooisel te Botterdam 624 balen van ongeveer 100 kilogram waarva n294 balen voor rekening onzer leden. Dte prijs was 1.60 franco in onze vaartuigen te Sehoorldam. Voor degenen, die de balen zelf van Schoorldam haalden, werd de prijs verhoogd met 10 cent, voor de anderen inett- 25 cent per baal. Kosten voor de vereeni ging waren hiermede niet gemoeid. Hopen we dat de resultaten van de bollenteelt zoodanig zullen zijn, dat een volgend jaar grooter hoe veelheid moet worden aangekocht. Hiermede is naar ik meen het belangrijkste ge releveerd. Mocht het zijn, dat nog eens gelden worden verleend aan sommige onzer leden voor instandhouding van het bedrijf, zoo zal onze commissi ezoo mogelijk gaarne medewerken tot het aankoopen van kunstmest ,voor hen op de voordeeligste voorwaarden. Eddigende, wil ik de hoop uitspreken, dat onze bemesting in 1932 rendabeler moge zijn dan in ,het afgeloopen jaar Verslag der Mandeneom missie. Aangekocht werden 440 aardappelmanden rot ting oor en kimmen tegen ,68 cent. 30 witte te gen 63 cent. 120 bruine tegen 49 cent. 59 tralie manden rotting tegen 1.47. 19 idem witte tegen 1 gulden. 10 dichte rotting koolmanden tegen 1.45. Totaal 678 manden voor een bedrag van f497.13. i Dit verslag werd uitgebracht door den heer K. JVagenaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3