DE NOOD IN DEN TUINBOUW Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 25 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 41e Jaargang Weekagenda 's Woensdags van nam. 2-5 uur 's Zondags „v.m. 11-12 uur Arpad üoldovan zijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE LANGERUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - per 3 maanden 1.15. llitmw: fiim I. H «Wl - BitaUm I. II. Mil Bareel ÜMrisdiimiÉ. AD VERTENT IEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 27 Febr.: N.m. 7.30 uur. Hotel Concordia. Afd. Lan gendijk es Omstreken der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Filmvertoening „Van Bol tot Bloem". 27 Febr.: N.m. 8 uur, ten huize van den heer P. Kramer, te Zuidscharwoude. Feestavond Volksonderwijs. 28 en 29 Febr.: N. H. Cinema in de Roode Leeuw te Zuidscharwoude. 29 Februari: N.m. 7.30 uur. Café Vijzelaar, Broek op Langendijk, Jaarvergadering Onderling Be grafenisfonds. 2 Maart: N.m. 2.30 uur en 8 uur. Café J. de Boer, Broek op Langendijk. Lichtbeelden ten bate van het Crisiscomité. 2 Maart: N.m. 2 uur, Stadhuis te Alkmaar. Verga dering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. 3 Maart: N.m. 7.30 uur. Ned. Herv. Kerk, Broek op Langendijk. Chr. Mannenkoor „De Lofstem" zanguitvoering 5, 6 en 7 Maart: Huisvlijttentoonstelling. Tooneel- zaal „Roode Leeuw" Zuidscharwoude. 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". (Overgenomen uit het „Handelsblad.") Dé beer P. Kostelijk Pz. heeft aan Ged. Sta ten van Noordholland de vraag gesteld of zij bekend zijn met de steeds moeilijker wordende toestanden, zoowel voor tuinders als voor ge meentebesturen in de koolstreek Langedijk en omgeving Zoo ja ,dan zal het hun bekend zijn, dat ver schillende gemeentebesturen een steunregeling in gesteld hebben, zoowel voor werklooze arbeiders als voor kleine tuinders. Zijn Ged. Staten niet van meening, vraagt hij dat met speciale subsidies ook van provincie- wege behoort te worden bijgedragien in deze door de tijden zoo hoog noo'dige voorzieningen, zoó noodig door steun in de kosten van de ge meentehuishouding Eta. zijn zij er mede bekend, dat voor de gemeen ten Koedijk en Heerhugowaard steunregelingen voor kleine tuinders functionneeren met rijks bijdrage Is het juist, dat een verzoek'van het gemeen tebestuur van Koedijk om ook bij deze steunrege ling subsidie van de provincie Noordholland te mogen ontvangen door Ged. Staten van de hand is gewezen f 1 i i Zoo deze vraag bevestigend mocht worden be antwoord, zijn Ged. Staten dan niet van oordeel dat, waar het rijk in dezen reeds voorgaat met een bijdrage van 40 procent en gezien de geringe finantieele draagkracht van vele plattelandsge meenten er toch alle reden voor is, dat ook een provinciale bijdrage wordt gegeven? Ged. Staten hebben hierop het volgende ge antwoord: I Ged. Staten weten, dat de maatregelen, waar mede de gemeentebesturen trachten in den meest dringenden nood te voorzien, veelal oen zwaren last leggen op de gemeentefinantien. Voor zoover deze maatregelen bestaan in het van gemeentewege tewerk stellen van werkloo ze landarbeiders, hetzij bij eigen werken, hetzij bij het uitbaggeren van bij waterschapsbesturen in beheer en onderhoud zijnde waterwegen, kun nen provinciale bijdragen in de kosten verleend worden. i Ook het rijk draagt in deze kosten bij, terwijl in beginsel mede op rijkssubsidie mag worden gerekend, indien van de zijde van een gemeente bijdragen aan particulieren worden verstrekt voor het doen verrichten van bepaalde extra werkzaamheden als bv. het diepspitten van gronden, het uitvoeren van werkzaamheden tot verbetering van watergangen (keurslooten uitge zonderd), baggerwerk in meer dan gewonen om vang enz. D|e regeling van laatstbedoeld subsi die is zoodanig, dat te dien aanzien voor een aanvullend provinciaal subsidie geen plaats is. Tot nu toe heeft de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw nog niét goedgevonden dat gemeenten bijdragen verleenen in de loonen van arbeiders, die in dienst van particuliere land of tuinbouwers normalen arbeid verrichten en voor een dergelijke wijze van werkloosbeidsbestrij ding uiteraard ook geen rijkssubsidie verleend met het gevolg, dat ook de provincie zich van het steunen van zoodanige maatregelen heeft moeten onthouden. Een nieuwe poging van Ged. Sitaten bij den Minister. In verband met de omstandigheid, dat een steeds groeiend aantal land- en tuinbouwers niet niet meer over de middelen beschikt om het werk te laten verrichten, dat voor het behoud van de cultuurwaarde van hun gronden noodza kelijk is, en evenzeer 'in verband met de daar mede gepaard gaande uitbreiding van de werk loosheid onder de landarbeiders, hebben Ged. Staten zich ten aanzien van deze aangelegenheid nader met den voornoemden minister in verbin ding gesteld. Zij hebben daarbij verzocht, ook voor het verleenen van loonbijslagen door ge meenten voor normaal werk rijkssubsidie te wil len verleenen, he.tgeen zou medebrengen, dat een dergelijke vorm van crisis-werkloosheidbestrij- ding, welke mede tot behoud van de cultuur waarde van de gronden strekt, ook van provincie- wege kan worden gesteund. Deze subsidieering zal zich alsdan niet kunnen uitstrekken tot het verrichten van arbeid in den tuinbouw voor zoo ver daafop de hieronder nader te noemen va rijkswege vastgestelde credietregeling ten be hoeve van noodlijdende tuinders van toepassing is In verschillende gemeenten zijn voorts ten be hoeve van werklooze landarbeiders bepaalde steun regelingen getroffen. Deze regelingen kunnen op een lijn gesteld wodden met soortgelijke regelin gen, in vele gevallen getroffen ten behoeve ook van andere werkloozen. In de kosten van uitvoe- ring daarvan heeft de provincie nimmer bijdra gen verleend en Ged. Staten zijn van oordeel, dat het ook niet op den weg der provincie ligt daartoe over te gaan. Indien een gemeente mede tengevolge van de kosten van uitvoering van steunregelingen, als hierbedoeld, in zoodanigen toestand komt te verkeeren, dat de kosten der gemeentehui shouding niet meer door de inkom sten', die de gemeente zich verwerven kan, dekt worden, kan een aanvrage om een provinci ale bijdrage, in de kosten der gemeentehuishou- ding in overweging worden genomen. Zoodanige bijdrage wordt intusschen slechts in zeer bij zondere gevallen, bij volstrekte noodzakelijkheid verleend en wel uit den daarvoor jaarlijks op de provinciale begrooting gebrachten post ..bijdra gen aan behoeftige gemeenten." Steun aan zelfstandig werkende tuinders. Vvra( betreft de regelingen, in verschillende gemeenten getroffen tot het verleenen van steun aan zelfstandig werkende tuinders, staat de zaak eenigszins anders. Dieze regelingen hebben bepaaldelijk ten doel de bestaande kleine tuin bouwbedrijven voor den ondergang te - behoeden en vinden slechts toepassing op hen, die in hun ei gen bedrijf aan den arbeid blijven. Provinciale bijdragen in de kosten van uitvoe ring dezer regelingen, in aanvulling van de rijks wege verleende bijdragen, behoeven niet van te voren om principieele redenen te worden afge wezen. Ged. Staten hebben zich cfan ook ernstig af gevraagd, of zoodanige bijdragen door hen ver leend konden worden. Aanvankelijk hebben zij deze vraag, naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Koedijk, ontkennend beantwoord. Uit den reeds vermelden post der provinciale begrooting „bijdragen in de kosten van werkver ruiming en verdere kosten van bestrijding der werkloosheid" kunnen zij niet verleend worden, daar het op dien post uitgetrokken crediet van f 200.000 is bestemd voor het bevorderen van werkverschaffing en werkverruiming en in het onderhavige geval sprake is van steunregelingen voor een bepaalde categorie van zelfstandig wer kenden, waaraan het element werkverschaffing of werkverruiming geheel ontbreekt. Daarentegen laat de omschrijving van den post en ten behoeve van den tuin- en akker bouw' het verleenen daaruit van de hier bedoel de bijdragen wel toe. Echter vindt de bevoegd heid van Ged. Staten over het o rp.dien £ost uit getrokken bedrag te beschikken haar beperking in de daarbij gegeven toelichting volgens welke dit bedrag zal worden best-eed voor de afwik keling van de in 1923 en 1931 aan tuinders en akkerbouwers verstrekte voorschotten, voor de betaling van bijdragen in de tekorten deer de- monstratiebedrijven voor glascultuur en voor het toekennen van een bijdrage voor reclamedoelein den. Het verleenen van bijdragen in de kosten van uitvoering van steunregelingen is niét voor i 'Ged. Staten aanvankelijk van oordeel, dat in derdaad de geringe finantieele draagkracht van vele plattelandsgemeenten zulks noodzakelijk maken kan, zijn bereid te overwegen, of bedoelde/ toelichting ruimer kan worden gesteld, waar door de gelegenheid tot het verstrekken van pro vinciale bijdragen zou kunnen worden geopend, en c.q. hiertoe aan de Staten het voorstel te Idoen. Inmiddels zijn vele gemeenten reeds in het genot gesteld van een rijksbijdrage en zal ook de van rijkswege vastgestelde credietregeling ten behoeve van noodlijdende tuinders eerstdaags in werking treden. Eenig uitstel ondervindt dus geen bezwaar. Moderne Foto's en Vergrootingen Geopendi Fotographisch-Afelier Bioordscharwoude Uit den ©intrek - EENIGENB.URG—ST. MAARTEN. Donderdag vergaderde de Tuinbouwvereen. „De Noord West" ten huize van den heer K. Visser. Aanwezig 30 leden. Voorzitter opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan leden en pers en hoopte dat- deze vergadering voor de tuinbouw alhier haar vruchten mag wegdragen. Hierna lezing en goedkeuring der keurig gestelde notulen. Als mededeeling volgde het door de vereen, ge dane verzoek om steun voor de tuinders, welks re sultaten door vele leden in het ontvangen van klin kende munt is bekend gemaakt. Heden was door het bestuur wederom een derge lijk verzoek tot het gem. bestuur gericht, doch zoo juist was een schrijven van dit bestuur ontvangen dat a.s. Maandag raad zal worden gehouden en B. en W. een nadere steunregeling aan den Raad zullen voorleggen. Ons verzoek heeft aldus alszoodanig afgedaan en wij danken B. en W. reeds bij voorbaat voor het door hun genomen initiatief. Voorts sprak voorzitter een woord van dank aan genoemd bestuur voor de aan de tuinbouw verstrekte steun. Medegedeeld werd dat in het rayon der Centrale veilingsvereen. alhier door inventarisatie is komen vast te staan dat op 1 Dec. 1931 aanwezig was 1002 wagons roode kool; 180 gele kool; 598 Deensche witte kool; 51 uien; 41/* peen. Op 15 Februari 1932 was aanwezig; 508 wagons roode kool; 140 gele kool; 420 Deensche witte kool; 12 uien; 3 peen. Voort wordt mededeeling gedaan van een ont vangen schrijven van den heer Burg over het aan- vragen van zwavelzure amoniak a f 2.00 per 100 kg. Dit is door secretaris persoonlijk afgewerkt waaraan deze heel wat arbeid heeft besteed. Het wachten is nu op de amoniak of dit zal komen of niet. De rekening van den penningm. nagezien door de heeren K. Bleeker, K. IJver en C. Felma, wordt by monde van den heer C. Felma tot goedkeuring ge adviseerd op een ontvangst van f 194.07, uitgaven f 230.67, alzoo een nadeelig saldi van f 36.60. Voorzitter herinnert er aan dat de vereen, er wel niet best bij staat maar brengt als troost dat wy erg tevreden zouden zijn als wij voor dit jaar ook slechts f 36.60 te kort kwamen. Volgt het keurig jaarverslag der secr., waarvoor hem door voorz. dank wordt gebracht. Wij stippen er uit aan dat de vereen, dit jaar van de 85 tot de 75 leden is gekrompen, hetgeen gezocht moet wor den in overloopen naar de L. T. B Bij de nu volgende bestuursverkiezing, aftr. de heer C. Dronk, wordt deze met op 1 na algem. stem men gekozen en aanvaard deze herbenoeming, ter wijl voor de heeren P. Blom en J. Zomerdijk, wegens het bedanken voor het lidmaatschap, worden geko zen de heeren P. Jonker en C. Kos, welke eveneens deze benoeming zich laten welgevallen. Voorzitter hoopt dat de keuze der vergadering goed moge blijken, en dat deze nieuwe bestuursleden hun beste krachten voor hun vereen, veil hebben. Hierna volgt felicitatie. Tot bestuurslid Centr. Bestuur wordt de heer A. Notelman herkozen Het salaris van voorzitter f 15.penningm. f 15.— en secr. f40.— wordt bij het oude gelaten evenals dit der bode zijnde f 8.—. Terwijl secretaris voor zijn vele extra bemoeiingen voor dit jaar ee ngratificatie zal ontvangen van f 5.00. Ook de zetkoolregeling zal weer op de oude voet gehandhaafd worden en de heeren C. Pronk J. Vis en J. Strooper stelden zich hieirvoor wederom be- voor de algem. vergadering. Ook hier was het het puntje, verkoop op bonnen dat' te rsprake werd ge bracht en veilen, ten nadeele der tuinders uit dit stelsel voortkomende, met datum en man en paard gesignaleerd. Voorzitter weet dat dit een groot gebrek is het welk aan het' afgeven van bonnen kleeft en wilde wel dat het, evenals te Noordscharwoude, maar was afgeschaft, maardit meent voorz. is voor hier piet mogelijk daar onze omzet op de veiling te klein is en de kooplui hierdoor naar de Noordscharwouder markt zouden gaan. Voorzitter meent goed te doen dit euvel in het dagelijksch bestuur der Centr. ter sprake te brengen want, zoo het op de beschrijvingsbrief wordt ge plaatst, heeft het voor dit seizoen geen zin meer. Na langdurige bespreking werd besloten om het door voorzitter voorgestelde te doen plaats vinden en het tevens op de beschrijvingsbrief te doen plaatsen en wel algeheele afschaffing van bonnen. Op een vraag door den heer D. Visser gedaan of er dit jaar weer gelegenheid bestaat tot koolzaad- ontsmeting blijkt dit instemming te vinden en zal aan den heer Van Herwijnen bericht gedaan wor» den, zoodat deze heer wel weer zich zal disponibel stellen ten dienste van het algemeen belang. Hierna sloot voorzitter met een woord van dank aan leden en pers deze vergadering. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Pfiaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven werkloozen bij het gemeentelijk or gaan der arbeidsbemiddeling: 5 Timmerlieden, 5 Schippers, 1 Schilder, 43 Land arbeiders, 1 matroor. - NO ORDSCjHARW OUDE. In ons nr. van Donderdag 11. kwam een be richt voor over de stichting van een Zuigelingen consultatiebureau. 1 Hieruit heeft men niet anders kunnen lezen dan dat het een stichting zou zijn van het Witte Kruis. Dit is echter niet zoo, en voldoen wij dan ook gaarne aan het aan ons door het Witte Kruis gedaen verzoek, om dit te rectifioeeren. Het zuigelingenconsultatiebureau is een stich ting van het Witte Kruis en het Wit Gele Kruis gezamenlijk terwijl ook de onkosten, hieraan verbonden, door beide vereenigingen worden ge dragen. i Hiermede hebben wij aan het gedane verzoek voldaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1