Emmu t Kameroverzicht jNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41© Jaargang Weekagenda No 27 imnmuLM. DONDERDAG 10 MAART 1032 NIEUWE 1 LANGEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprij s oer 3 maanden 1.15. IliUm: Fiimi H. KIM. Redacteur I. H. KEIZER. Bireel Msdiamdi. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". II 27 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel de Brederode, Oud karspel. Operetteclub „Caecilia", Kinder operette. 28 Maart: N.m. 7.30 uur Tooneelzaal J. de Bakker, Noordscharwoude, Gymnastiekvereen. „Hercu les en Hygiéa",'Gymnastiekuitvoerlng. 4 16 Maart: 2 uur, Café Marktzlcht te Broek op Lan gendijk. Ledenvergadering afd. Langendijk en Omstreken der Alg. Vereen, voor Bloembol- 'M' lencultuur. 24 Maart: 7.30 uur Hotel „Concordia" 14e Algem. Vergadering Bond van Begrafenisvereenigin- gen. I 22 Maart: 1.30 uur Café „Halfweg" Heerhugowaard Algem. Vergadering Langedijker Groentencen- trale. Nog vrij onverwacht is op Maandag jl. een machtig figuur van zeer groote beteekenis voor de na-oorlogsche wereld-evolutie uit het leven ^■gescheiden: Briand, de Fransche staatsman, die gestreefd hoeft naar verzoening tusschen de ge- K wezen vijanden en naar een hlijvonden wereld- m vrede. I Ofschoon van jongsaf zeer actief in de politiek, H heeft Briand zich zijn algemeen verbreide repu- H tatie eerst na den oorlog verworven. I Als student was hij geenszins een voorbeeld van ingetogenheid. Hij, die met zijn vrienden den eertijds zoo beruchten „Chat noir' 'stichlre, vatte M het leven volstrekt niet als een tragedie op. Als H jeugdig jurist had hij al gauw zich zelf te verde el digen omtrent een onbezonnen daad, die geens- zins met het openbare leven in verband stond en waarvoor hij eenige maanden in het prison moest boeten. Ware. het. misschien beter om de jeugd ig fout van dezen grooten staatsman hier te ver- zwijgen? Och, iemand met zoo'n staat van dienst wordt een zoo oude zonde niet meer aangerekend. Bic kennis ervan doet ons Briand's voorheen zoo ongebonden en onbeheerseht temperament beter H begrijpen. Alsmede zijn neiging tot radicale ver- voeringen. In Frankrijk beoordeelt men trouwens H zulke „faux pas" uit de jeugdjaren anders en wa't I luchtiger niet altijd juister dan hier. In de eerste jaren, dat hij zijn rechtspraktijk M uitoefende, 'heeft Briand hard en veel moeten gr werken, want hij werd niet door familiekapitaal gesteund. Hij stamde uit een eenvoudige, vrome koningsgezinde Bretonsche familie en zijn vader was een klein herbergier. Noch vroomheid, in den zin van godsdienstige gezindheid, noch de s royalistische ideëen van zijn familie werden door den jongen advocaat gedeeld. Deze verklaarde |i zich al heel gauw voor het socialisme en hij pro- I pageerde zijn theorieën met ijver onder het vis- I schersvolk van Nantes. Na eenige jaren keerde Briand naar Parijs, I waaar hij gestudeerd had, terug. Hij wierp z'ich I geheel in de politieke arena en zijn meesleepende I oratorische talenten bezorgden hem een grooten aanhang. Scherp propageerde hij zijn radicale inzichten in populaire bladen, als de „Lanterne" en de „Petit Republique." In 1902 kwam hij voor St. Eltienne in de Kamer, waar hij aanstonds als woordvoerder der toenmaals stakende mijnwer kers optrad. Op 44.jarigen leeftijd werd Briand voor het eerst minister, in 1908 dus,toen hem in het ka binet Sarriën de portefeuille van onderwijs werd toebedeeld. Langzamerhand vervreemdde hij nu van het socialisme, omdat zooveel wat hij in ide- alistsich streven had gewenscht, voor de eischen Ij der praktijk terzijde gesteld moest worden. Men I verweet Briand draaierij. Inderdaad heeft hij zich I steeds verder van de socialistische en radicale beweging afgekeerd, maar men moet van hem I aannemen, dat zijn ontwikkelingsgang er eene van overtuiging was, -gesproten uit rijpende in zichten. Hij was als een Treub bij ons, die eens verklaarde, dat de mensch, die op zijn 20e jaar geen democraat is, geen hart bezit, en wie op zijn 40e jaar nog democraat is, geen verstand heeft. Een uitspraak, die we overigens volkomen voor Treub's rekening laten. We hebben slechts een vergelijking voor Briand's politieke frontver andering- willen zoeken, een verandering, die zich overigens veel minder tegengesteld voltrok als bij Treub. Ook ten opzichte van de Katholieke kerk in Frankrijk hebben Briand's inzichten zich gewij zigd. Streed hij eens met andere radicalen als Combes en Viviani, voor een zoo ver mogelijk doorgevoerde scheiding van kerk en staat, enkele jaren geleden verdedigde hij tegenover vroegere medestanders de handhaving van diplomatieke betrekkingen bij het Vaticaan. Briand zou vergeten worden als een Combes en Viviani, als hij zich na den oorlog geen andera en groote verdiensten had verworven^ op het ter rein van de internationale politiek en meer spe ciaal dat van den wereldvrede. Hij is altijd een man van veel sentiment geweest en toen de doo- deji rond Verdun bij tienduizenden vielen, heeft hij geleden en geweend, maar ook de krachtig vonden om te zeggen: dat nooit meer. 'Om dat doel te bereiken heeft hij veel gearbeid Ei- zijn meer politici geweest, die in de na- oorlogsche jaren voor den wereldvrede werkten. Denken we bv. aan een Stresemann. Maar dezer taak was gemakkelijker, omdat ze, als geslage- nen in den strijd, mede een eigen volksbelang be hartigden, als ze voor vredesgedkchten ijverden, waarvan immers een verlichting van opgelegde lasten het gevolg moest zijn. Maar Briand moest zijn eigen volk, dat zich de overwinning en de macht trotsch bewust was winnen voor internationale samenwerking, waar voor offers moesten worden gebracht^ voordeelen prijs gegeven, die met het bloed van1 millioenen landszonen waren gekocht. Dat was een Tita nenarbeid. Ein toch slaagde hij voor een groot deelen door 'zijn oratorische talenten, maar voor al door zijn tact, welke hem voor onderhandelinl- gen met eigen en vreemd volk zoo uiterst geschikt maakte. Wie heden Briand zegt, denkt aan Vrede. En als eens de geschiodboeken van den Vol- kenbond en van de Véreenigde Staten van Euro pa worden opgesteld, dan zal men op elke blad- zijde den naam terugvinden van hem, die als de ontwerper van die Biurchten des Vredes kan wor- den. beschouwd, en zich tevens niet te groot acjit- te om steen voor steen voor den"*bouw te helpen aandragen. Werkverschaffingsallerlei. Communis ten en Sociaal-democraten hebben weer ruzie over Rusland. Er is deze week weer hevig geïnterpelleerd. De lieer Hiemstra (S. II. A. P.) heeft over werkver schaffing geïnterpelleerd. Zijn betoog kwam op het volgende neer. Wierkverschaffingsloonen van f9,— tot fll,per week, die soms betaald wor den, zijn te gering, gezien den aard van bet werk. dat er verricht moet worden. Iedere werkloozé heeft er, volgens dezen afgevaardigde, recht op, dat hem zooveel loon gegeven wordt, dat hij zijn gezin redelijk kan onderhouden. Er dient een oommissie te komen, die-aan de hand van steek proeven nieuwe loonnorrnen vaststelt. De regee- geering mag geen invloed uitoefenen op de loo- nen in de gemeentelijke werkverschaffingen. Be perking der tewerkstelling omdat er geen objec ten genoeg zijn. is niet noodig. Er kan nog werk genoeg gevonden worden, alleen in Overijsel nog voor 12 millioen. Gemeenten, die een steunrege ling naast de werkverschaffing willen 'instellen moeten daarin niet verhinderd worden. Het Rijk moet zelfs bereid zijn daarbij te helpen. B|e in- terpellant protesteerde er voorts tegen, dat de geering een raadsbesluit van Amsterdam vernie tigde om aan particulieren 20 pet. subsidie te geven, wanneer zij door werklooze schilders werk de hij, dat de werkloozenkassen meerderen steun liet verrichten in den winter. Tenslotte verlang- zouden ontvangen, opdat zij niet de reserves be hoefden. aan te spreken en nochtans de uitkeering zes weken langer zouden kunnen voortzetten. De bouwvakarbeiders moeten beschouwd worden als crisiswerkloozen. De interpellatie werd besloten met de gebruikelijke rij vragen. Bij het begin van zijn rede had de heer Hiemstra voor een milde bestraffing gepleit van de gearresteerde stakers, die door menschen, die zelf achter de schermen blijven, waren opgeruid. Ln zijn antwoord vroeg minister Verschuur of ook de heer Hiemstra, door overdreven voor stellingen op te hangen van het lot der werkloo- zen, niet meehielp om een verkeerde stemming onder de ie werkgestelden te scheppen. De loo- nen vans f9,— tot fll,— zijn groote uitzonde ringen en daarnaar mag het algemeene beleid niet worden beoordeeld, Hij verklaarde dat de regee ring bereid is steeds zoodanige, loonen uit te kee- ren° dat een redelijk bestaan mogelijk is. Men kan echter verschillend denken over een redelijken bestaan. Intrekking van beperkende bepalingen voor tewerkstelling heeft zijn schaduwzijde. Eenige beperking is ook noodig omdat er niet zooveel werk is als men noodig kan hebben. Er dient met de economische verantwoordelijkheid, rekening te worden gehouden. Sommige gemeenten hebben een rem noodig. De Ainsterdamsche toe slag op het schildersloon heeft de Kroon vernie tigd omdat de gemeente niet behoeft te zorgen voor het handhaven zvan etra hooge loonen. In die hooge loonen vindt de regeeri.g ook aanlei- lciding om de bouwvakwerkloosheid niet als cri sis'vrschijnsel te beschouwen. Voor etrasubsidie aan deze kassen voelt de minister niet veel, zoo lang er looi-.m van 50 tot 60 gulden per week worden betaald. De bouwnijverheid -sal bevor derd worden door het verstrekken van «edic ten voor woningbouw aan gemeenten en particu- lieren. Vooral arbeiderswoningen komen voor j steun in aanmerking. Die minister besloot zijn I redevoering met de weinig optimistische mede- deeling, dat in ons land van Overheidswege per Jaal' 150 millioen aan werkloozensteun en even eens 150 millioen aan armenzorg wordt besteed. Z-ullen wij moeten zvoortgaan met onze in ver gelijking met het buitenland buitengewone zorg voor behoeftigen of zullen wij evenals Ejngeland en Duitschland naar beneden moeten? De heer Hiemstra was natuurlijk door het antwoord van den minister niet voldaan. Het eenige wat zijn goedkeuring kon wegdragen was de belofte inzake credieten voor het bouwbedrijf. C|e heer Hiemstra diende daarop twee moties in. In de eene werd gevraagd zoodanige loonen uit te betalen dat redelijk gezinsonderhoud mogelijk is, in de tweede motie werd steun gevraagd voor de werkloosheidskassen, opdat zij geen gevaar loopen hun reserves te moeten verbruiken. Hierna ontspon zich een uitvoerig debat, waar bij nogmaals vijf sociaal democraten het woord voerden en de eischen van den heer Hiemstra on derstreepten. Over de loonen der bauwvakarbei- ders werden thans andere cijfers genoemd. Da heeren van der Hoeven S.D.A.P. verklaarde, dat de loonen der bouwvakarbeiders in Amsterdam niet meer dan gemiddeld 42.50 per week bedra gen als ze werk hebben, terwijl Üe heer Amelink a.r. zelfs cijfers van 17 tot 24 gulden per week heeerschende loonen noemde. De heer de Visser heeft bij deze interpellatie weer eens aanleiding gevonden om de soc.d mocraten er van langs te geven, die in het open baar getuigen tegen loonsverlaging te zijn, maar als het puntje bij het paaltje komt, zich er ge dwee bij neerleggen en er zelfs toe meewerken. Do heer de Visser vond dat de eigenlijke opruiers bij de werkverschaffing in de regeering zaten en om minister Verschuur te genezen zou hij die wel eens een paar jaar bij de werkverschaffing "-plaatsen, zoodra hij-baas was. De ze uiting van den communist was aanlei ding voor den voorzitter om te zeggen, dat de heere de Visser zich niet'in toekomstdroomen ver meien moest. Later heeft de heer de;Visser het nogmaals aan den stok gekregen met een sociaal democraat, die hei. waagde het dorado Rusland te becritiseeren. Het werd zelfs een fiksche ruzie, waarbij de voorzittershamer herhaaldelijk moest te pas ko men. Bje minister voor de tweede maal aan het woord komend, merkte op, dat er bij de werk verschaffingen nog geenszins een wanhoopsstem rning heerschte. Omtrent de straf, die de heer de Visser op hem wilde toepassen, achtte hij deze wel wat zwaar, omdat spr. gevraagd heeft hoe veel werkloozen er in Rusland zijn. „Heelemaal geen" antwoordde de heer de Visser. „Wij bij de werkverschaffing ook geen"' zei de minister toen Tenslotte beloofde de minister al het moge lijke te zullen doen om den toestand der werk loozen te verlichten, voor zoover economisch toe- laaatbanr en verantwoordelijk. Een van de mo ties van den heer Hiemstra sneuvelde, terwijl een motie van den heer Joekes V.D. behelzende, dat de bouwvakarbeiders onder de crisiswerkloosheid- regeling moeten komen, werd aangenomen. Plaatselijk Nieuws Oudkarspel. Dinsdagavond hield de afdeeling van den Bond voor staatspensiomneering hare algemeene leden vergadering ten huize van den heer K. de Hart. De opkomst was niet groot. De voorz., de hr. C)hr. Olthoff opende de vergadering met een woord van welkom er zijn spijt over uitende dat zoo weinig leden zijn opgekomen. Spr. dacht dat dit kwam door het goede vertrouwen der leden in het bestuur. In het bijzonder werd wethouder B-akker welkom geheeten. Spr. hoopte dat de be sprekingen in het belajng der ouden van dagen mogen zijn. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer •in. Bruin voorgelezen en onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd en vastgesteld. Aan het Jaarverslag ontleenen wij het volgende Er zijn zes bestuurs- en 1 ledenvergaderingen gehouden met 1 propaganda-feestavond bij J. de Bakker te Noordscharwoude, met medewerking van de tooneelvereen. „Falkland" van Heiloo, met „De Twee wapens" welke avond door te gering bezoek met een nadeelig saldo sloot. Het ledental is eenigszins ackteruit gegaan. Het verslag sloot met den wensch, dat het jaar 1932 gunstiger mag zijn. Voorzitter sloot zich geheel bij het Jaarverslag aan. Men zou zoo denken, door deze malaise zal de Langedijk rijp zijn voor aan sluiting, doch men moet de menschen er aan de ooren bijhalen. Het is nu toch de tijd om lid te worden. Het Jaarverslag werd onder dankzeg ging vastgesteld. Aan het finantieel verslag van den penningmeester den heer Jb. Mosc ont- leeenen we, dat de uitgaven 409.94 en de ont vangsten 382.22 hebben bedragen, zoodat er 'n nadeelig saldo van 27.72 was. De kasnazieners de heeren P. Rezelman en P. Visser adviseerden tot goedkeuring der rekening, daar alles in orde waas bevonden. Het nadeelig saldo bedraagt door het beginsaldo van 48.18 totaal 75.90. Den penningmeester werd een woord van dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. De aftredende bestuursleden de heeren Jn. Bruin en L. de Wit werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Als afgevaardigden naar de Federatievergade- ring werden de heeren J. Bruin en H. Bakker herbenoemd. De heer E. Slooves vroeg bij de rondvraag of de afdracht aan het hoofdbestuur niet wat kon worden verminderd, waarop voorz. antwoordde dat dit niet ging, omdat dan niet ie dere Rechthebbende een courant kon krijgen. Do heer W. Zweed drong erop aan, dat de ver gaderingen beter op tijd zouden worden begon nen, waarmede rekening zal worden gehouden. De heer K. de Hart zou gaarne hebben, dat er weer eeens een paar andere afgevaardigden naar de federatievergadering gingen, opdat deze eenn indruk kunnen krijgen hoe het daar toegaat. De voorzitter zeide, dat alle leden toegang hadden, dus was er geen bezwaar dat ze heengaan. Ver der gaf de heer de Hart in overweging, in verband met den slechten finantieelen toestand, om eens Baan Pool of een ander te engageeren voor een propaganda-avond. Voorzitter zegde toe, hier re kening mede te zullen houden. Spr. wees op het groote succes der B-ondsfilm in Friesland, waar steeds volle zalen zijn, terwijl hier in Nd. Holland meestal de kosten niet gedekt worden. Niets meer aan de orde zijnde sloot voorz. de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen en met den wensch, dat 1932 een gunstiger jaar mag zijn. Zuidscharwoudf. Wij vernemen dat bij den alhier wonenden se cretaris van den Noordhollandschen Zangersb. bericht is ingekomen, dat weer vijf nieuwe ver- eenigingen zich als lid hebben opgegeven, en die hoogstwaarschijnlijk nog aan het dit jaar te IJmui den te houden zangconcours zullen deelnemen. Noo ï'dschai'wo ude. In de allereerste plaats willen wij onze belang stellende lezers en lezeressen wijzen op de in dit nr. voorkomende advertentie, waarin door de zangvereeniging „Crescendo" haar optreden op Zondag 13 Maart wordt aangekondigd. Wanneer wij den naam „Crescendo" noemen, mag het zeker overbodig heeten daaraan een op wekking te verbinden om toch vooral haar op treden te gaan bijwonen. De vereeniging heeft toch alreeds jaren haar naam gevestigd, en men weet ook dat de vereeniging op het terrein van den zang zeer, zeer veel presteert. Voor dezen avond heeft de zang zich echter verzekerd van de medewerking van de Van Dijk's origineele Volendammers de wijd en zijd be kende en geprezen harmonica-virtuozen. Reeds meermalen is men hier in de gelegenheid geweest, te genieten van de muziek van deze ac- eondeon-kunstenaars. En ook nu zal deze me dewerking niet nalaten velen naar „Concordia"1 te doen optrekken, om een avond van dubbel mu ziekgenot te smaken. Nogmaals, men verzuime dezen avond niet. Z,uidseharwoude. Door de afdeelingen N.V., J.G.O.Bi, en A.N.G.OB aan den Langendijk wordt 19 Maart herdacht dat 35 jaar geleden de geheelonthouders-bewe ging haar intrede heeft gedaan. Veel is in die 35 jaar veranderd, en het vereenigingsleven in het algemeen heeft een groote vlucht genomen. De ontstellende vraagstukken, welke momenteel een oplossing vragen, kunnen bij velen de gedachte doen ontstaan dat de strijd tegen alcohol in ver gelijking met andere vraagstukken niet zoozeer de volle aandacht vraagt. Op den herdenkings avond zal getracht worden den noodzakelijken strijd tegen den alcohol te belichten. Vooral in dezen crisistijd verdient het alcoholvraagstuk al geheele belangstelling, gezien o.a. de vele auto ongelukken en de ontzettende kapitalen welke voor alcohol worden uitgegeven met al de zeer ernstige gevolgen van dien. Men verwacht blijkbaar een groot aantal be zoekers, waarom na afloop een gratis autobus rijdt naar Alkmaar en Oudkarspel. Buitenlandsch Overzicht Een groot vredesvriend is heengegaan. Ondanks wapenstilstand rukken de Japansche troepen op. De wereld telt weinig werkelijke vredes vrien den. Dat merken we maar al te duidelijk bij de ontwapeningsconferentie te Geneve, waar men in het belang van den wereldvrede nog slechts zeer weinig heeft bereikt, het zelfs rustig moest aan zien, dat er in het Oosten een oorlog wordt ge voerd, zonder een officiéele oorlogsverklaring, dit alles om de bepalingen van den Volkenbond te ontduiken. De Volkenbond kan nu alleen maar tusschenbeiden komen in het „conflict." Tot eenig gunstig resultaat heeft dit echter nog geen aanleiding gegeven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1