Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening 41 e Jaargang Hilmn: Firma I, II. ÜIZB. - BeJacleur 1. H. KEIZEB, Bureel Mscharmiiili. Weekagenda Buitenland Uit de Pers Mient 17 Alkmaar zijn Tel. 526 goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthoud»* Corsetten Nieuwstijdingen rf, 1:1J Mhrif verdr b,etr 1 ien, ;n de ïït No 28 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. ZATERDAG 12 Bf A ART 1932 NIBU WE LMGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnm en tspr Ij s oer 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van I5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE 13 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel Concordia. Uitvoering Zangvereeniging „Crescendo". 16 Maart: 2 uur, Café Marktzicht te Broek op Lan- gendijk. Ledenvergadering afd. Langendijk en Omstreken der Alg. Vereen, voor Bloembol lencultuur. 17 Maart: Nam. 4.30 voor kinderen, nam. 7.30 voor volwassenen Lichtbeeldenvertooning van den heer Ten Bruggencate „En reis naar Indië", ln een lokaal der school m. d. Bijbel te St. Pancras, ten bate van het crisis-comité. 22 Maart: 1.30 uur Café „Halfweg" Heerhugowaard Algem. Vergadering Langedijker Groentencen- trale. 24 Maart: 7.30 uur Hotel „Concordia" 14e Algem. Vergadering Bond van Begrafenisvereenigin- gen. 27 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel de Brederode, Oud karspel. Operetteclub „Caecilia", Kinder operette. 28 Maart: N.m. 7.30 uur Tooneelzaal J. de Bakker, Noordscharwoude, Gymnastiekvereen. „Hercu les en Hygiéa", Gymnastiekuitvoering. Hindenburg. Be Diuitsche Rijkspresident. Dagelijks ontvangt Hindenburg gemid deld 900 brieven nit binnen- en buiten land. Achthonderd brieven dat is de laatste we ker. het gemiddelde aantal brieven dat Hinden burg dagelijks ontvangt. Elk beroep, elke maat schappelijke klasse is onder de schrijvers verte genwoordigd, en er is bijna geen probleem ter we reld dal den rijkspresident niet is voorgelegd. In duizend dingen vraagt men zijn raad, zijn hulp. Geen regel, welke aan Hindenburg gericht is, y-crdt ongelezen weggelegd. Als hij zelf al die brieven zou moeten doorlezen, zou zijn warlcdag van 76 op 55 milliard per jaar dus met 30 pOt. Het inkomen van de. arbeiders de beambten en hei bureaupersoneel verminderde van 43 tot op 33 milliard per jaar dus met bijna 25 procent). Het aantal werkloozen steeg van 1.7 millioen tot 5 .7 millioen, wat dus zeggen wil dat meer dan een vierde van alle Duitsche bureaukrachten en arbeiders geen werk meer heeft. Bovendien zuchten drie millioen Duitschers onder verkorten arbeid. Duitschland heeft na den oorlog aan goe deren en kapitaal voor een waarde van 40 milliard moeten afgeven en voor herstel 13.5 milliard be- taaald. Het heeft gedurende de inflatie het grootste deel van zijn beweeglijk kapitaal inge boet en door het opnemen van buitenlandsche leeningen 29 milliard nieuwe schulden gemaakt. Het natuurlijk gevolg van een en ander is, dat de fiscale lasten in Duitschland op een hoog teount zijn gekomen, waarop een verder vastdraai- wel 24 uur moeten bevatten. Zijn medewerkers 'ei> v an de schroeven tot volkomen ineenstorting leggen hem de belangrijkste brieven voor, wel-f. za" moeten lei<ien. Reeds de „bierstaking" heeft ke volgens zijn aanwijzingen beantwoord' wor- getoond, dat niet alleen Ontstellende percentages. Het „Noordhollandsch Dagblad" schrijft: In de Tweede Kamer is onlangs becijferd, dat thans over een 'jaar gerekend in Nederland aan werkverschaffing, steunverleening en werk loosheid sbijdragen een 'kapitaal van f 150 mil lioen ten koste gelegd wordt. Rekent men daarbij de uitkeeringen van armen I zorg, dan groeit dit bedrag, naar men aanneemt totf 300 millioen. Driehonderd millioen gulden is heel veel geld, dat weten we allemaal maar het cijfer krijgt voor ons eerst goed en wel zijn eigenlijke betee- kenis, wanneer wij het zien in het raam van ons nationaal vermogen, van onze nationale finanti- eele positie en praestatie. Wat driehonderd millio'en gulden beteekent? De „Dagelijksche Bteurscourant" heeft deze som [eens in enkele percentages uitgedrukt: Driehonderd millioen gulden dat is 17 pL't. van onze totale nationale gefundeerde schuld, dioinide begrooting van 1932 met f 1.756.113000 voorkomt. Dat is 55 pCt. van de gewone rijksin komsten die in de begrooting van 1932 met f 544.000.000 worden aangegeven. Dat is 23 IpL't. van den totalen Nederlandschen export, die jin 1931 f 1.311.814.000 bedroeg. We kunnen het cijfer van 300 millioen nog I meer relief geven, als we hierbij memoreeren, lat de rijksinkomstenbelasting in 1930 op- bracht 92 millioen, in 1931 91 millioen. De Ipersoneele belasting in 1930 29.5 millioen en in 1931 8.8 millioen. De vermogensbelasting in '30 [15.2 millioen en in 1931 eveneens 15.2 millioen. Wat een zielige bedragjes, vergeleken bij die [300 millioen. Em nu loopen die zielige bedragjes natuurlijk log schrikbarend achteruit. Hoe zullen de rijksinkomsten in 1932 zijn? Ondanks de voorziehtig-lage raming bleef de ppbrengst der Rijksmiddelen in Januari van dit [jaar al 3.4 millioen beneden de verwachting. Een zoo'n maand zegt natuurlijk niet alles, laar gezien het feit, dat we nu eerst belasting ajaan betalen over de méést fatale crisisperiode, Is er geenerlei grond voor optimistische verwach tingen. Zoo staat daar het cijfer: 300 millioen. Terwijl de inkomsten van overheidsorganen en particulieren nog voortdurend terugloopen ter- vijl het eind van de crisis nog niet is te zien. En zelfs met deze 300 millioen kunnen wij het [eed van onze werkloozen en armlastigen over 't lgemcen nog maar zeer onvoldoende lenigen. Zal Nederland zoo kunnen voortleven? Wordt het niet de hoogste tijd dat Nederland iternationaal ingeschakeld wordt in productieve werkverschaffing?" 'olgens zijn aanwijzingen beantwoord wor den. Iedereen krijgt oen antwoord. Het „Berl. 1 ageblatt vertelt eenige bijzonderheden over den inhoud van deze correspondentie. Opvallend is het hooge percentage der vrou wen onder de briefschrijvers, die haar bewonde ring voor den ridderlijken rijkspresident onom wonden te kennen geven. Trouw en kameraadschap zijn de motieven, welke ten grondslag liggen aan de brieven van den invoer der verschillende landen loopen wel iswaar terug maar ook die van den uitvoer. Duitschland had in Januari 1931 een invoer van 715 millioen mark een uitvoer van 775 millioen lii Januari 1932 bedroeg zijn invoer 440 mil lioen zijn uitvoer 542 millioen. In Engeland is ovc-r deze zelfde periode de uitvoer van 37.S mill, op 31.1 millioen pond in de Vereenïgde Sta ten van 271 millioen tot op 175 millioen dollar gezonken. De „Leipziger Messe" die we .heden bijwonen demonstreert deze wanhopige verhoudingen. Alle fouten, die de menschheid sinds Augustus '1934 begaan heeft worden hier duidelijk. Men kan studies en gevolgtrekkingen maken, die zeer herrijk zijn, al wanhoopt men er aan, of ze ook voldoenden indruk zullen maken. Zeer terecht heeft dr.- Goedeler erop gewezen, dat rationali satie iets zeer nuttigs is, maar dat men de gren zen duidelijk moet trekken. Wie menschelijke- arbeidskrachten door machines vervangt moet daarbij berekenen, of hij piet zooveel menschen v u k loos maakt, dat het voordeel der besparing van Iconen door uitkeering van werkloozenonder steuning volkomen en meer dan vernietigd wordt Zien we niet de bewijzen voor ons, dat 200 mil lioen en meer werkloozen een hoon op alle ma chinale voordeelen beteekenen? Moet niet het eunomische leven zijn onzinnig tribuut aan den f'?cus afdragen om menschen in het leven te hou den, die door machines broodeloos gemaakt zijn? Vertrouwd adres voor: DE PROVINCIE FRIESLAND ZONDER STROOM. Storing in het bedrijf. 10 uur kon in de naaste omge- I ving weer stroom worden gegeven en daarna 3uc- cessievelijk aan de f|eheele provincie, zoodat te ruim 12 uur alles weer normaal was. De monteur J. Draaisma te Leeuwarden heeft tengevolge van de ontstane steekvlammen ernstige brandwonden opgeloopen, Het slachtoffer is naar het St. Bonifa- cius-zlekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De materieele schade is gering. de druk der belastingen te hoog is, maar wat zeker even dreigend is, in vele Duitsche kringen het geduld uitgeput raakt en de menschen hun zenuwen niet meer in be dwang hebben. De meeste Duitsche gemeenten kunnen uit hun boeken aantoonen, dat zij sinds twee jaren niets anders doen dan noodzakelijke uitgaven schrap pen. Huizen worden evenmin meer hersteld ais straten. Scholen worden opgeheven, ziekenhuizen oud-strijdmakkers. Een oorlogsverminkte schrijft gesloten. De stad Leipzig heeft in 1931 nog hem in zijn eerste vreugde bij het bericht dat slechts eenmaal de gemeentescholen met water Hindenburg weer candidaat is, een veteraan van en zeeP kunnen laten reinigen. Teekenend voor 1870 herinnert den rijkspresident aan den slag tie algemeene situatie is ook zeker, dat in Leipzig T van Gravelotte, toen zij zijde aan zijde vochten. 1932 de stedelijke belastingen 38 millioen zul- den een door7agS®n Z sJannSs^rTnsforma^Tbe-" „ik zal u kiezen hoewel ik bij den Landdag lei» opbrengen, waarvan 34 millioen of 90 pro- hoorende bij de in het bedrijf zijnde turbo-genera- nat.. socialistisch zal stemmen" schrijft een stu- cell1i voor ondersteuningen van werkloozen zullen t°r van de Provinciale Centrale en dientengevolge dent hem. Een oudere dame begint haar brief moeten worden uitgegeven. Ondersteuningen die „en °verla§ op het railsysteem. De machine moest toch Zondag b Maart naar de kerk om den ze- strekt niet voldoende geacht moeten worden. j broken werd. Om 11.10 uur kon in de naaste omee- ger. voor 13 Maart af te smeeken. Interessant zijn ook de stemmen uit het bui tenland. Een Hollandsche familie betuigt haar veree ring voor den rijkspresident en stuurt hem een krantenknipsel uit een artikel over Hindenburg in een Nederlandsch blad. Een geleerde van we reldreputatie in Boston verzekert dat niemand „Germany's prestige" in Amerika zoo versterkt heeft als Hindenburg. En uit Zurich komen de regels „uit naam der Duitschers in Zwitserland wenschen wij u alle geluk voor den komenden Zondag." De aanhef in verschillende epistels is soms meer komisch en hartelijk dan correct. Zoo schrijft ie mand „Heissgeliebte Excellenz",. een ander ,An die Wohlebliche Exilemz." Ontelbaar zijn de toegezonden gedichten. Eien werkloos chauffeur uit Brelau stuurde er drie tegelijk in. Uit Bonn kwam een „Hindenburg- Hymne" op muziek gezet, met het refrein „Es fuhren wunderbar das Zepter Deine Hand" Reichsprasident." Een ander gedicht eindigt al dus: „Wohl sind wir arm an Gut und Geld, und deimoch reich vor aller Welt, weil Hinden burg zur wahl sich stellt." Voor kinderen heeft de rijkspresident ook groo- te aantrekking. Een dezer dagen schreef een hem „I.ieve Hindenburg. Vergeef mij, dat ik je las tig val. Ik kies alleen jou, want je kijkt zoo lief uit je oogen. Net als grootpapa. Je moet mijn slechte schrift niet kwalijk nemen, want ik zit pas in de eerste klasse en wilde je zoo graag schrijven. Lieve Hindenburg, moge onze lieve Heer je nog lang laten leven. Hartelijk gegroet." (Handelsblad.) DOOR STROOM GETROFFEN Te Ilpendam is Zaterdag bij werkzaamheden aan het electrisch net een electricien aan een stroom draad blijven hangen. Mede-arbeiders hebben na het stroomvrijmaken van den draad den electricien, die reeds bewusteloos was, bevrijd. Hij is in het zieken huis opgenomen. ONTEVREDEN STAKERS. Deze week vergaderden te Enschede een groote groep stakende leden van „St. Lambertus", die niet tevreden waren met de houding van het bestuur dier organisatie. De aanwezigen verlangden voortzetting van de staking totdat de tweede 5 pet loonsverlaging zou zijn ingetrokken en herstel van de samenwerking met „De Eendracht." Er werd een commissie gekozen, die zich met het bestuur van den R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" in verbinding zal stellen, waarna weer opnieu een ledenvergadering zal worden gehouden. (Handelsblad). Be Leipziger Messe. Be toestand in Duitschland. Het „Handelsblad" plaatste de openingsrede van Dr. Goerdeler, waaruit wij het volgende over- D© nood in Duitschland is op een hoogtepunt gekomen, dat naar menschelijke berekening nau welijks meer overtroffen kan worden. De Duit sche productie op 1 Januari 1927 zij hier met bei, cijfer 100 aangegeven. Zij steeg op 1 Janu ari 1928 tot 113, daalde dan echter tot 1 Ja nuari tot op 65, dus met 43 procent. Het Duit sche volksinkomen liep in deze periode terug EEN TRAGISCHE HUWELIJKSPLECHTIGHEID. Van het Stadhuis naar het Huis van Bewaring. Het allereerste paartje, hetwelk Woensdagmorgen de gebruikelijk lange rij van de huwelijkscandidaten ten stadhuize te 's-Gravenhage opende, deed dit wel onder diep tragische omstandigheden, meldt de Res. Bode". De 32-jarige Duitsche dienstbode Emma D„ thans verblijf houdend in het Huis van Bewaring aldaar is Woensdagmorgen in het huwelijksbootje gestapt. Met machtiging van den Officier van Justitie be gaf het bruidje, vergezeld van haar trouwlustigen echtvriend, zich op den aangegeven tijd naar het Raadhuis, alwaar beiden ongeveer te negen uur 550 procent gestegen. Dit aantal is in de Ver- aankwamen. eenigde Staten tot acht millioen toegenomen. In Wel werd de bijzondere eesfr dezer heilige inti- Mig® Staten tezamen kunnen op iet oogsnblik Weede flJksveMwachteis, de laatsten allerminst met bijna 20 millioen werkloozen geteld worden. - - den vreugdelach des bruidsjonkers op het gelaat. Duitschland heeft onder dezé> malaise wel zeer bij De gebruikelijke formaliteiten in de trouwzaal zonder te lijden De internationale handel die hadden een vlot verloop. Niemand der talrijke in.de eens in Leipzig op de Messe triomfen nieren k.n is volkomen ineengeschrompeld. Dé cijfers van Gearmd als ieder paartje, hetwelk zich op een Natuurlijk zit niet alleen Duitschland in de misere. Een algemeen streven naar nationale af sluiting, naar autarki oftewel eigen hulp valt op te merken. De situaties in verschillende lan den schijnen dat voorloopig in de hand te Wer ken. In 1931 is het aantal werkloozen in Italië met ruim 50 procent, in Frankrijk met meer dan

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1