Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 29 DINSDAG 15 MAART 1932 41e Jaargang Hilum: linm 1.1. KIM - ladacteuf 1.1. KIM. Bureel Mscbmde. Weekagenda Een nieuw Feuilleton^ De Twee Kleinzoons OVERDRACHT BIJ NOTARIEELE AKTE TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE LAN6ED1JKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 16 Maart: 2 uur, Café Marktzicht te Broek op Lan- gendijk. Ledenvergadering afd. Langendijk en Omstreken der Alg. Vereen, voor Bloembol lencultuur. 16 Maart: 7.30 uur, Café „Marktzicht", Broek op Langendijk. Vergadering Tuinbouwvereeni- ging „De Groentencultuur". 17 Maart: 7.30 Gemeenteraad, Zuidscharwoude. 17 Maart: Hotel „Concordia" Noordscharwoude. Jaarvergadering Bond van Begrafenisvereeni- glngen. 21 Maart: Nam. 4.30 voor kinderen, nam. 7.30 voor volwassenen Lichtbeeldenvertooning van den heer Ten Bruggencate „En reis naar Indië", in een lokaal der school m. d. Bijbel te St. Pancras, ten bate van het crisis-comité. 22 Maart: 1.30 uur Café „Halfweg" Heerhugowaard Algem. Vergadering Langedijker Groentencen- trale. 23 Maart: "Nam. 2 uur. Visschersvereeniging „Geest- mer-Ambacht" bij K. de Hart Oudkarspel. 24 Maart: 7.30 uur Hotel „Concordia" 14e Algem. Vergadering Bond van Begrafenisvereenigin- gen. 27 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel de Brederode, Oud karspel. Operetteclub „Caétilla", Kinder- operette. 28 Maart: N.m. 7.30 uur Tooneelzaal J. de Bakker, Noordscharwoude, Gymnastiekvereen. „Hercu les en Hygiéa", Gymnastiekuitvoering. Wij vestigen de aandacht onzer lezers(essen) op het nieuwe FeuïiBeion met hetwek in dit nr. een aanvang wordt gemaakt, getiteld: Red. PlaataeBEjk ^ieiLsws N iordscharwoifile. Zondagavond werd door de gemengde zangver- ©eniging- Crescendo' de aangekondigde uitvoe ring gegeven in de groo'te zaal van „Concordia* alhier, waarbij medewerking werd verleend door de van Dijk's orïgjneele Vólendammers, meer be kend onder den naam van de „harmonica-virtu ozen.' i Jammer genoeg, kon dé vereeniging niet op een volle zaal belangstellenden en muziekliefhebbers bogen, "want zij was het ten volle waard geweest. Alle nummers te noemen, niemand zal het van. ons vergen, maar wel willen wij een ""tweetal zangnummers inaar voren brengen, die door het vrouwenkoor werden uitgevoerd. Dit vrouwenkoor heeft altijd prat mogen gaan op een uitstekenden naam, en het heeft wederom dien naam 'ten volle gehandhaafd. Vooral de „Avond-Ciantate" was een nr. bijzon der fijn uitgevoerd, waar 'het nuanceering, en stemmencombinatie betrof. Vvij nebben voorril.-van dit stuk genoten. Maar tevens mag'hierbij een woord van hulde ge bracht worden aan mejGr. de Bakker voor de keurige piano-begeleiding. Bet -andere nr. door het vrouwenkoor uitge voerd, was „Zondagmorgen" met piano-begelei ding van mevr. Kooij-Bos, welk stuk niet minder bijval oogstte, eh waarbij de begeleidster op voor treffelijke wijze zich van haar taak heeft gekwe ten. D© stukken voor gemengd koor waren even eens goed en mooi te noemen, maar hierbij liet zich het gebrek aan voldoende mannen-stemmen toch gevoelen, omiat de volheid en kleur weru gemist, die door een goede stemmenverhouding wordt verkregen. Maar niettemin mag gecon'stateerd worden, dat de vereeniging een goed geslaagde uitvoering ge geven heeft .waarvan vooral de* zangliefhebbers hebben genoten. De Vólendammers hebben de aanwezigen niet minder doen genieten van hun kunst. Want kunst is het, zooals zij het klavier van dit instrument met bewonderenswaardige vingervlugheid bedie nen. Wij hooren van hen echter liever werkelijke muziekstukken dan de populaire muziek, die de zen avond de boventoon voerde. Juist de goede muziek maakt, dat de liefhebbers genieten. In de pauze werd nog een kleine attractie ge houden, die ook geslaagd is. Maar om nog eens even op „Crescendo" terug te komen. Wij vragen ons onwillekeurig af wat toch de oorzaak wel mag zijn, dat zoo weinig man nen tot de vereeniging toetreden. Niet alleen dat zij er gebrek aan heeft, maar zang heeft zoo'n goeden invloed op den mensch zelve. Het werkt beschavend en opvoedend, en juist door het zich wijden aan de muziek zal men ook beter een oor deel 'leeren vellen over het gehoorde. Wij mogen niet nalaten om de mannen en "jon gelui ,die over een goede stem beschikken op te wekken, zich aan te sluiten bij deze zangvereem- ging, die onder een zoo uitnemende directie staat. Wanneer men eenmaal lid is, zal men het ohder- vinden, dat men niet gaarne meer de repetitie avonden wil missen. Laat men zich opgeven met de gedachte: „was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde." Maar er moet ons ook nog iets anders van het hart. Het schijnt dat de jongelui, die aanwezig waren, ontzettend belangrijke mededeelingen te doen hadden, die onmogelijk uitstel konden lijden, want het hinderlijke, onwellevende praten 'tij dens de vertolking van de zangnummers, dat te vens zoo onopgevoed staat, was zeer, zeer hinder lijk voor hen, die kwamen om te genieten van den zang. Voor hen, op wie het van toepassing is, zouden wij hier nog aan toe willen voegen: laten wij het hun maar vergeven, want zé weten niet wat ze doen." Men komt op de uitvoering en zwijgt, of men komt daarna, om elkander het geweldige nieuws mede te deel-enf want dan hebben de an deren er tenminste geen hinder van. Noordscharwoude. Naar ons werd medegedeeld zal door het Vrou wenkoor van de zangvereeniging „Crescendo" op den lsten Pinksterdag worden deelgenomen aan het Internationaal Zangconcours, dat te Amster dam wordt gehouden. Door het gemengde koor wordt deelgenomen aan het zangconeours, dat te IJmuiden wordt gehouden, uitgeschreven door den Noordholland- schen Zangers bond. Noordscharwoude. De aangekondigde groote openbare vergadering ten lokale van den heer C. Vis te Oudkarspel, waarin zou spreken mr. Ei. J. W. Du ijs over „Het groote faillissement" is tot nader aankondiging uitgesteld wegens ziekte van den spreker. Uit den Omtrek Sint Paneras. Wij willen belangstellenden er even op wijzen, dat de lichtbeeldenavond, die door de heeren sten Bruggencate wordt gegeven met als onder- werp „Een reis naar en "door Indië", en waarvan de opbrengst geheel ten goede 'komt van het Plaatselijk Crisis-Comité, gehouden zal worden Maandag 21 Maart a.s. in het voorlokaal van de School met den Bijbel.' Men houde dus rekening mét den datum van Maandag 21 Maart. Oudkarspel. In, eenvoudige afdeelingsvergadering van de iS. D.A.P. werd Zondag het feit herdacht, dat de heer H. Bakker twaalf en een half jaar de afdee- ling als lid van den raad vertegenwoordigt. Eenige bloemstukken werden den jubilaris hier bij aangeboden. Voegen wij hier nog aan toe, dat de heer Bak ker reeds een aantal jaren het wethoudersambt bekleedt en in de gemeente bekend staat als éen man. die' met de beste bedoelingen de belangen van de gemeente behartigd. Zuidscharwoude. Het gezelschap „Nut en Genoegen" hield Za terdagavond zijn avond, waarop een varieerend programma werd afgewerkt. Naast de gewone 14-daagsche nutsavonden hebben in het begin en in het einde van het winterseizoen twee van deze samenkomsten plaats, waarbij ook de vrou- v.ea worden uitgenoodigd. Dit heeft reeds bijna 80 "jaren plaats gehad en in Sept. a.s. zal dit ju bileum feestelijk worden herdacht, waarvoor op den laatsten avond van dit seizoen maattregelen overwogen zullen worden. De avond van Za terdag mag ook nu weer als goed geslaagd ge noemd worden en werd afgewisseld door lezingen, voordrachten en twee tooneelstukjes, nl. ,,M'n luteinant" en „Hannes wordt ingekwartierd." De heer J. Benaud droeg voor „Tooverprentjes O. Kroon „Uit het leven", Jb. Rutsen „Be Zwer ver' en K. Dijkhuizen „Kilokken zijn als me'is- ejs." Wij roemen nog de piano voordracht var den eugjdigen Jb. van Exter, die ook met zijn nichtje Jo Rutsen een piano-samenspel ten beste gaf. Te ruim 12 uur was deze gezellige samen komst ten einde, waarbij de voorzitter alle méde werkers dank zegde en wwaarbij ook de heer A. Kist, de pianist van de oude garde, niet verge ten werd. Gaarne voldoen wij aan het verzoek onderstaand praeadvies, voorkomende in het „Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie" over te nemen, met de bedoeling, meerdere bekendheid te geven aan de voordeelen van een overdracht bij notarieele acte der aan de gemeenten toebehoorende of door de gemeenten te verkrijgen bouwterreinen. Vorm van overdracht bouwterreinen. (Prae-advies van B. en W. der gemeente Sliedrecht). Sliedrecht, 26 Juni 1931. Bij uw besluit van 11 Mei j.l. werd om advies in onze handen gesteld een adres, d.d. 2 Mei j.l. van het bestuur van de patroonsvereeniging „Eensge zindheid", alhier, waarbij uwen raad wordt verzocht een zoodanig besluit te nemen, dat voor koopers van bouwterreinen van de gemeente de mogelijkheid opent om desverlangd de overdracht bij onderhandr sche akte te doen plaats hebben. Onder terugzending van dat adres hebben wij de eer u het volgende te berichten. De verkoop van terreinen, welke adressant op het .oog heeft, is tot heden steeds geschied ten overstaan van een notaris, De bezwareen, welke daarteegen worden aangevoerd zijn in hoofdzaak van finan- cieelen aard. Adressant meent, dat de transport kosten tot de helft zijn te beperken, wanneer de verkoop niet bij notarieele, maar bij onderhandsche akten plaats vindt. Dat de notarieele akte belang rijke voordeelen biedt boven de onderhandsche akte wordt door adressant niet opgenoemd. Het komt ons daarom wenschelijk voor in de eerste plaats het juiste licht te laten vallen op het belangrijke verschil, dat bestaat tusschen notarieele en onderhandsche akten. Dit verschil openbaart zich in drieërlei opzicht en wel met betrekking tot de bewijskracht, de executoriale kracht en de rechts zekerheid. Wat betreft de bewijskracht: Bij de notarieele akte staat de echtheid der hand- teekening van partijen zonder meer vast, totdat de valschheid der akte is bewezen. De bewijslast rust in dezen geheel op hem, die de authenticiteit be twist. Bij de onderhandsche akte daarentegen kan de eene partij de echtheid der handteekening van de tegenpartij ontkennen, met dit gevolg, dat laatstge noemde zal moeten overgaan tot het bewijs van de echtheid der onderteekening. Gelukt dit niet, dan mist de onderhandsche akte alle bewijskracht. De bewijslast is dus hier juist omgekeerd. Wat betreft de executoriale kracht: Van notarieele akten kunnen grossen worden uit gegeven, van onderhandsche akten niet. De grossen van notarieele akten hebben dezelfde kracht als de vonnissen der rechterlijke macht. Met zoodanige grosse kan de gemeente, bij in gebreke zijn van den kooper de boete invorderen en bij nalatigheid van den erfpachter dezen tot ontruiming noodzaken, in beide gevallen zonder eenige rechtsformaliteit. Bij de onderhandsche akte is zulks ten eenenmale uitgesloten en zal de gemeente, teneinde hare rech ten te kunnen geldend maken, eeerst een procedure moeten voeren. Wat betreft de rechtszekerheid: Onderhandsche akten, welke niet door volkomen deskundigen zijn opgemaakt, geven niet de zeker heid, dat aan alle vereischten voor de rechtsgeldig heid en aan de fiscale voorschriften is voldaan. Vandaar, dat vele hypotheekbanken en ook verschil lende notarissen weigeren hypotheek te verstrekken op onroerende goederen, welke hij onderhandsche akten zijn verkregen. Hoe staat het nu met de kosten, welke zijn ver bonden aan het notarieel transport en geeft de onderhandsche akte inderdaad dat financieele voor deel, dat door adressant is genoemd? De voorstelling van zaken hieromtrent in het ver zoekschrift is niet geheel juist. Zooals u bekend is, hebben bijna ajle grondver- koopen door deze gemeente plaats ten overstaan van den alhier gevestigden notaris, den heer J. W. van Bockel. Dezen hebben wij een opgave gevraagd van de kosten en verschotten welke gemoeid zijn met verkoop van aan de gemeente toebehoorende bouw terreinen, welke te zijnen overstaan geschiedt. Deze bedragen bij een koopprijs van f 1000 (ongeacht de kosten van uitmeting) f 55.— de verschotten hierop bedragen: zegels minuut-akte f 2. getuigenloon 0.50 registratierecht 25.75 zegels afschrift 2.— theekkantore ongeveer 9.50 een koopprijs van f2000 (ongeacht de kosten van uitmeting) f 85.00 de verschotten hierop bedragen: zegels minuut-akte f 2.— getuigenloon 0.50 registratierecht 50.75 zegels afschrift 2. overschrijvingskosten ten hypo- theekkantore ongeveer 9.50 Totaal aan verschotten f64.75 Blijft zuiver salaris f20.25 bij een koopprijs van f3000 (ongeacht de kosten van uitmeting f 120, de verschotten hierop bedragen: zegels minuut-akte f 2.— getuigenloon o.50 registratierecht 75.75 zegels afschrift 2.— overschrijvingskosten ten hypo- theekkantore ongeveer 9.50 Totaal aan verschotten f89.75 Blijft zuiver salaris f30.25 bif een koopprijs van f4000 (ongeacht de kosten van uitmeting) f 150.— de verschotten hierop bedragen: zegels minuut-akte f 2.— getuigenloon o.50 registratierecht „100.75 zegels afschrift 2.— overschrijvingskosten ten hypo- theekkantore ongeveer 9.50 Totaal aan verschotten f 114.75 Blijft zuiver salaris f 35.25 bij een koopprijs van f5000 (ongeacht de kosten van uitmeting f 185.— de verschotten hierop bedragen: zegels minuut-akte f 2. getuigenloon 0.50 registratierecht „125.75 zegels afschrift 2.— overschrijvingskosten ten hypo- theekkantore ongeveer 9.50 Totaal aan verschotten f 139.75 Totaal aan verschotten f 39.75 Blijft zuiver salaris f 15.25 Blijft zuiver salaris f 45.25 Zooals u uit het vorenstaande blijkt, is het den notaris zuiver toekomend salaris naar onze meening niet hoog te noemen. De als verschotten opgegeven bedragen zullen in hoofdzaak ook verschuldigd zijn bij onderhandsche overdracht. Alleen het getuigen loon ad f 0.50 en zegelrecht tot een bedrag van onge veer f2.00 zou bij de onderhandsche overdracht uitgespaard kunnen worden. Bedeolde verschotten zullen dus op een onderhandsche akte bij een koop som van f 1000 toch nog minstens f 37.25 bedragen. Neemt men daarbij in aanmerking dat het opmaken van onderhandsche akten ook met kosten gepaard gaat, al zijn die kosten niet direct aanwijsbaar, dan is er uit financieele overwegingen zeker geen aan leiding om de akte in een zoo weeinig rechtszeker heid gevenden vorm te doen opmaken als de onder handsche akte. In vroeger jaren hebben wij ook al stilgestaan bij de vraag of er aanleiding voor was de grondver- koopen bij onderhandsche akten te doen plaats hebben. Uit een ingesteld onderzoek is ons toen ge bleken, dat het in ons land slechts sporadisch voor komt, dat gemeenten haar bouwterreinen bij onder handsche akten overdragen. En ook overigens heeft dit onderzoek er toe geleid, dat wij geen vrijheid konden vinden de desbetreffende koopakten onder hands te verlijden. In het schrijven wordt door adressant aangegeven op welke wijze de overdracht zou kunnen plaats vinden. Wij hebben ons daarbij verwonderd over de lichtvaardigheid, waarmede adressant dergelijke be langrijke zaken, als het overdragen van onroerende goederen, zou willen behandelen. Wanneer op het verzoek van adressant zou worden ingegaan, dan zou naar ons oordeel toch in elk geval nog een behoor lijke onderhandsche akte moeten worden opgemaakt die door beide partijen in eikaars tegenwoordigheid geteekend zou dienen te worden. „Voor doorzending naar hypotheekkantoor en kantoor registratie moet de betrekkene zelf zorgen", aldus adressant. Hoewel kooper en verkooper beide als betrokkenen zijn te beschouwen, heeft, adressant hier waarschijnlijk den kooper op het oog. Bij een goede behandeling van zaken zal de verkoopster echter nipjmer mogen toestaan, dat de overschrijving aan de borg van den kooper wordt overgelaten. Immers wordt de over schrijving verzuimd, dan blijft bij het kadaster het onroerend goed staan ten name van de gemeente, met ais gevolg, dat de grondbelasting ook van de gebouwen op het aanslagbiljet van de gemeente blijft voorkomen. Nalatigheid in deze zou de grootst mogelijke verwarring tot gevolg kunnen hebben en de gemeente Sliedrecht zou haar goeden naam op kadastraal gebied spoedig verliezen. Uit het vorenstaande moge u blijken, dat adres sant deze zaken wat al te gemakkelijk opneemt. Bovendien mogen we niet uit het oog verliezen, dat alle akten niet even eenvoudig zijn. Zeer dik wijls komt het voor, dat partijen niet zelf kunnen verschijnen, doch dat zij zich door een gemachtigde laten vertegenwoordigen. Meermalen doet zich het geval voor, dat bij hetzelfde transport een gedeelte van het verkochte terrein door den kooper aan een derde wordt overgedragen. Soms worden bij de akte erfdienstbaarheden gevestigd of heeft de betaling plaats bij wijze van annuïteit onder gelijktijdig hy pothecair verband van het verkochte onroerende goed en de daarop later te stichten gebouwen. In al deze gevallen is het voor de rechtszekerheid van groot belang, dat de desbetreffende akten worden opgemaakt door een notaris, die in deze als vol komen deskundig is aan te merken, terwijl in het laatstgenoemde geval een notarieele akte zelfs ver plichtend is. Ook komt het nog dikwijls voor, dat terreinen in erfpacht worden uitgegeven. In dit

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1