Kameroverzicht y. Holl. Noorderkwartier No 30 DONDERDAG 17 MAART 1932 41e Jaargang lilmi: fail 1.1. Mil. - Bedacteur I. H. 1EJZEIL - Bureel MoordscharwDude. Weekagenda Potlood en Revolver De Tuinderscredieten De eerste betaling van de rente- looze voorschotten aan Tuinders. Binnenland. NIEUWE LMGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: L per 3 maanden 1.15. ADVERTENTtEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 17 Maart: 7.30 Gemeenteraad, Zuldscharwoude. 20 Maart: In de „Roode Leeuw" N.H. Cinema „Ta boe". Aanvang 8 uur. 21 Maart: Nam. 4.30 voor kinderen, nam. 7.30 voor volwassenen Lichtbeeldenvertooning van den heer Ten Bruggencate „En reis naar Indië", in een lokaal der school m. d. Bijbel te St. Pancras, ten bate van het crisis-comité. 22 Maart: Jaarvergadering „De Eendracht" te Oud karspel bij Vis. Aanvang 7 uur n.m. 22 Maart: 1.30 uur Café „Halfweg" Heerhugowaard Algem. Vergadering Lange dijker Groentencen- trale. 23 Maart: Nam. 2 uur. Visschersvereeniging „Geest- mer-Ambacht" bij K. de Hart Oudkarspel. 24 Maart: 7.30 uur Hotel „Concordia" 14e Algem. Vergadering Bond van Begrafenisvereenigin- gen. Per abuis was ook 17 Maart vermeld, deze datum vervalt. 27 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel de Brederode, Oud karspel. Qperetteclub „Caecilia", Kinder operette. 28 Maart: N.m. 7.30 uur Tooneelzaal J. de Bakker, Noordscharwoude, Gymnastiekvereen. „Hercu les en Hygiéa", Gymnastiekuitvoering. tegenover hij zich dan het monopolie voor den verkoop van zijn fabrikaat bedwong. Het publiek, dat geen vertrouwen had in de credietwaardigheid der Staten, verschafte geld aan den luciferskoning en die gaf het weer aan de regeeringen der landen. Hij zelf kreeg er staatsfondsen voor, waarvan hij de risico's kende. Geen nood, de winsten op de luci fers zouden de risico's ruim dekken. In veertig landen verwierf hij zich aldus een monopolie. Daar ineens bleek zijn berekening mis, heel het reuze gebouw van economische wereld-constructie kraakte Toen nam Krueger een revolver en schoot zich dood. Ontvluchtend de verantwoordelijkheid. Dat bouwt en sticht, en bindt het lot van mil- lioenen aan zich, maar als het misloopt, dan vech ten ze niet langer om met eenzelfde energie nog te redden voor die anderen, wat ze bedierven, maar dan steken ze den kop in het zand van de eeuwig heid, om niet te zien en niet te hooren. Hara-kiri van den veldheer na den verloren slag. Vandaag deed zoo een Krueger, eiken dag doen het, zoo niet hier dan elders op de wereld, nota rissen, bankiers, industrieelen. echtgenooten, vaders De wereldorde wordt te bouwen gelaten aan de wereldburgers, die door gemis aan verantwoor delijkheidsgevoel soms wangedrochten scheppen. En wie werkelijk bouwtalenten hebben, lijden vaak een zelfoverschatting. Als het mis gaat met den bouw, demonstreeren ze bovendien eenzelfde gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, als de mas sa. Een schot knalt, inluidende het verderf voor één, de ellende voor duizenden. Als ieder zich meer zijn verantwoordelijkheid te genover zich zelf en de maatschappij bewust zou worden, kon de regeering van het potlood een zegen worden en zouden revolvers in roest vergaan. Een revolver is niet kostbaar, een potlood is het nog minder. Toch wordt met het gebruik van deze voorwerpen over 's werelds lot en welvaart beslist. Met het eerste voorwerp het potlood kan worden gebouwd en vernietigd, een revolverschot beteekent altijd ruine. Ter illustratie dienen twee actueele gebeurtenis sen. Daar hebben we allereerst de jongste presidents verkiezing in Duitschland. Hoevelen van de mil- lioenen, wien daar het potlood in handen werd ge geven om er hun keuze mee kenbaar te maken, zouden zich volkomen bewust zijn geweest van het groote gewicht hunner handeling? Niet het lot van een party alleen, ook niet slechts de toekomst van Duitschland, maar misschien wel de verdere ontwikkeling der wereldgeschiedenis werd bepaald door cje wyze waarop de eenvoudige burgers het verkiezingspotlood zouden gebruiken. De verkiezing van j.l. Zondag zou het rammeien beteekend kunnen hebben van de poort der West-Europeesche bescha ving door aanstormende bolsjewisten. Een zege van Hitier zou misschien den burger-oorlog in Duitsch land hebben ontketend en zeker den chaos daar hebben ingeluid. West-Europa zou wantrouwend naar het Oosten hebben gezien, de druk op het politieke en economische leven zou voor heel de wereld zijn verzwaard, het einde van de crisis zou naar een ver verschiet zyn teruggevloeid. Gelukkig heeft het gezond verstand nog geze gevierd. Byna de helft der kiezers verkoos het aan- biyven van Hindenburg, die zyn volk in den oorlog diende en gehoorzaamde, en die ook tydens zyn eerste ambtsperiode als rijkspresident bewezen heeft zyn persoon ondergeschikt te kunnen maken aan het algemeen belang. De verkiezing werd een succes Voor Duitschland en voor de wereld, maar toch mogen we de oogen niet sluiten voor het feit, dat ruim 11 millioen Duit- schers met het verkiezingspotlood in de handen hebben aangedraafd achter een politieke Don Qui- chotte, die het wereldbestel helaas aanziet voor een windmolen. Evenmin mogen we blind zyn voor het feit, dat de fascineerende naam „Hindenburg" hoort aan een man van 83-jarigen leeftyd en dat onder de partyen, die democratie en orde voorstaan in Duitschland, geen persoonlijkheid is te vinden, wiens roemvol en eerbiedwaardig verleden zoo sug gestief werkt als van dezen éénen. Zoo zien we, dat de massa haar eigen en der wereld lot meer door de toevallige omstandigheden laat bepalen, dan door eigen doordacht handelen of door eigen gevoel voor verantwoordeiykheid. Millioenen krassen met een dom potlood over schynbaar waardeloos papier, en ze weten niet, dat ze doodvonnissen onderteekenen, een dreigbrief schrijven aan de algemeene welvaart, dan wel de rust verzekeren van eigen en anderer bestaan, het lot bepalen van hun kinderen. Naast het potlood beslist de kogel. Daar is, neen, daar was een Krueger, een Zweed, een knappe baas, een economisch wereldorganisa tor. Hij bouwde, niet voor zich zelf alleen, maar voor heel de maatschappy. zyn potlood kraste regel matig over het papier, cyfers schikkend en groe- peerend, mogeiykheid beoordeelende of scheppende. Hy kocht groote bedryven, vernietigde andere. Voor heel de wereld maakte hy lucifers! Landen, die in geldnood zaten, leende hy enorme kapitalen, waar- TWEEDjE. KAMER. De Indische be 1 grooting. Handen af van Sjanghai. Nieuwe departementale indeeling. EERSTE KAMER. Begrootingen. Leve de trekschuit. De werkzaamheden aan beide zijden des Bin nenhofs worden in vrij vlot tempo afgedaan, nu het tegen Paschen loopt en buiten de crocusjus bloeien. De Tweede Kamer heeft zich speciaal met de behandeling van de Indische begrooting onledig gehouden. D'at was altijd een prachtgelegenheid om vele desiderata te uiten en aan 'te geven, waarom de politiek van den pas afgetreden Gou verneur Generaal wie dat dan ook was niet deugde. Ook nu is alles weer volgens die tra ditie verloopen alleen waren ze het er allen over eens, dat, de minister, waf de geuitte ver langens betrof, dezen keer wel niet veel meer dan ernstige overweging zou kunnen toezeggen, omdat de finantieele toestand van Indie geen nieuwe uit gaven toelaat. Men verweet van sommige zijden roekeloos finantieel beleid aan de vorige Indische regeering en van alle kanten drong men er op aan om voorloopig een voorzichtige politiek te voeren, daar het noodig- is om de Indische be- grooting spoedig weer sluitend te maken. De sa- lariskorting ad 10 procent voor Indie werd slechts van. socialistische zijde en dan nog maar zwakjes bestreden. Zelfs de heer Joekes V.D'. vond die 10 procent niet te veel. Deze achtte ook nieuwe hef fingen noodig, waarvoor z.i. in aanmerking kwa men- vermogensbelasting, verhooging van invoer rechten en een uitvoerrecht op aardolie. Natuurlijk verschilden de heeren, al naar hun politieke kleur, van inzicht omtrent de houding der Indische regeering jegens de nationale bewe ging. Er werd aangedrongen op de voorbereiding ee- ner sociale wetgeving in Indie en op regeerings- maatregelen voor verlaging der huishuren, verbe tering der Inheemsche rechtspraak. Woensdagmiddag nam de Kamer met 8018 stemmen het ontwerp aan, naar aanleiding van de niéuwe departementale indeeling^ De regeering beoogt er in het bijzonder mee, om de landbouw belangen nog juister te kunnen behartigen en vlugger. Sommige leden twijfelden aan het nuttig effect. Ook vroeger, zoo zeiden ze, Is de landbouw nooit met zulke wijziging gebaat ge weest. t Wijnkoop achtte het beslist noodig, dat hij voor Paschen nog gelegenheid kreeg om te inter- pelleeren over onze verhouding tot de gebeur tenissen in Sjanghai. Zijn visie op de zaken in het oosten is ongeveer zoo: minister Deckers is naar Indie geweest om er te spreken over de mogelijk 'heid van een oorlog tegen Sovjet Rusland. Dat begint Sjanghai, waar onze torpedojager „Van Galen" al ligt. Op een of andere dag stappen onze Jantjes daar van d'r schuit en trekken dan via China, dat ze ondersteboven tippelen, en "Man- tsjoerije en Siberie. Vandaar rukken ze dan, strij dend tegen de roode armee op naar Moskou. Na tuurlijk gaan ze niet alleen, maar met andere im perialistische strijdmachten als van Japan, En- geland, de Ver. Siteten enz. Aan Wijnkoop werd de gelegenheid geschon ken om zijn hart te luchten. Zoo iets doet een mensch altijd goed. Le Eerste Kamer is na de algemeene staats- begrooting aan de afzonderlijke departementale begroetingen doorgegaan, die in vlot tempo wer den afgehandeld. We herinneren er nog eens aan, dat deze Kamer geen recht van amendement heeft eii dus in deze begrootingen, eerder door de 2e Fair er vastgesteld, niets mag wijzigen. Ze kan ze aannemen, zooals ze zijn, of verwerpen. Maar aan dat laatste dacht zelfs dezen keer geen onzer senatoren. Wel uittten ze allerlei wenschen. Daar was bv. een zeer bijzondere wensch van den heer Moltmaker S.D'.A.P. "bij de behandeling van do Waterstaatsbegrooting. Genoemde heer is voorzitter van den Alg. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarom de genoemde ver keersmiddelen in bijzondere mate zijn belangstel ling en bescherming hebben. De heer Moltmaker vyroeg den minister om liever maar geen "brug- ygen meer te laten bouwen over onze rivieren en om de verbetering der wegen en kanalenaan- elg stop te zetten, want wij „stikken" in het water en zullen er in „verzuipen." En de we gen worden maar misbruikt, zoo meende hij, zvoor allerlei vrachtvervoer, dat aan Spoor- en Tram wegen wordt onttrokken. De heer Moltmaker r,'as ook "tegen concessies voor autobussen..... Kreeg hij zijn zin, dan werden op de wegen nog slechts kinderwagens toegelaten en op het wa- >-er „trekschuiten." Minister Reymer gaf te kennen, dat het hopeloos werk was, om ,,de wij zers van de pendule des tijds te willen terug draaien."' Niemand trouwens was het met den heer Moltmaker eens, ook niemand blijkbaar van zijn partijgenooten. De eene begrooting na de andere kwam veilig in regeeringshaven en op het einde van de week was de Eerste Kamer óók aan net slot: Kolo niën. Nadat de verschillende aanvragen by de Com missie van Advies waren ingediend en daar behan deld, werd door bovengenoemde Commissie aan den Minister verzocht, aan de Gemeentebesturen mach tiging te verleeene over te gaan tot uitbetaling van 30 pet. der geadviseerde bedragen. Officieel kan thans worden gemeld, dat verschil lende gemeenten tot uitbetaling overgaan, waar van wy hier een lijstje laten volgen: Oudkarspel. Maandag 21 Maart a.s. betaling tot een bedrag van f26536.— zynde 31 pet. van het geadviseerde bedrag. De hiervoor in aanmerking komende tuin ders ontvangen nog een oproeping. Noordscharwoude. Vrydag 18 Maart vanaf des avonds 7 uur uitbe taling van f 16142.85. In deze gemeente is een 3- minutendienst ingesteld, hetgeen wil zeggen, dat de opgeroepenen om de drie minuten verschynen, om een vlotte afdoening te bevorderen. De hiervoor in aanmerking komenden worden verzocht op tyd aanwezig te zyn. Zuldscharwoude. Vrydag 18 Maart des namiddags en des avonds ten raadhuize uitbetaling van een bedrag van f 21000 Broek op Langendijk. Vrydag 18 Maart des namiddags tusschen 2 uur en 5.15 uur uitbetaling van een bedrag van f 26024. aan 88 opegroepenen. Sint Pancras. Zaterdag 19 Maart des namiddags uitbetaling van een bedrag groot f22000.— ongeveer zynde ruim 30 procent van het geadviseerde bedrag. Wat betreft de Gemeente Sint Pancras hebben B. en W. zooveel vertrouwen in de goedkeuring van het Raadsbesluit door Ged. Staten, dat dit college tot uitbetaling durft overgaan. Sint Maarten. Deze gemeente kan overgaan tot het doen van een voorloopige uitkeering tot een bedrag van f28200. Nader zal worden medegedeeld wanneer deze uitkee ring zal plaats hebben. Warmenhuizen heeft een uikeering te doen van f47371,42. Echter kan dit in deze gemeente niet eerder geschieden voor en aleer men hiervoor een leening heeft kunnen sluiten of de gelden van het Ryk heeft ontvangen. f33160.komt voor rekening van het Ryk en een bedrag van f 14211.42 voor rekening der gemeente. Harenkarspel heeft noodig een bedrag van f 75000.— maar kan ook niet eerder tot uitkeering overgaan voor zy daarvoor de noodige gelden heeft ontvangen van het Ryk. f23000.— komt voor rekening van de gemeente en f 52000.voor rekening van het Ryk. Naar wy van bevoegde zyde vernemen kunnen ook de gemeenten Heerhugowaard Koedijk en Obdam niet eerder tot uitbetaling overgaan, of men moet over de noodige contanten kunnen beschikken. Niettemin wordt door de gemeenten die nog niet uit betalen alles in het werk gesteld en al het mogeiyke gedaan, om zoo spoedig mogeiyk hiertoe te kunnen overgaan. Buitenland! Brutale treimrooi'. Die conducteurs dach ten aan een grap. Gisteravond om ongeveer 7 uur zijn twee gemaskerde en met revolvers gewa pende bandieten, terwijl de boemeltrein Wille broekAntwerpen, ter hoogte van het station Hoboken kwam, in een bagagewagen gedrongen. Zij overmanden de treinbedienden, terwijl zij de vlucht namen met twee postzakken, waarvan een een waarde inhield van 183.000 fres. en 'de andera van 200.000 fres. alles in munten en bankbil jetten. Het waren de ontvangsten van verschil lende langs de lijn WillebroekAntwerpen ge itgen postkantoren. Het merkwaardige van het geval is, dat de treinbedienden eerst dachten, dat er een grapje gemaakt weid. Ze lachten hartelijk om de ver meende poets die hen gebakken werd, doch wa ren spoedig gedwongen den ernst van het geval in te zien aangezien er eenige malen op hen ge schoten werd. Gelukkig zonder dat iemand ge raakt werd. De bandieten van wie élk spoor ontbreekt, spraken uitsluitend Luitsch. Een aanslag op Hitier? Zijn trein beschoten De D-trein van "7 uur ¥5 uit Munchen, waar mede Hitler, dr. Gobbels en 'dr. Frick gisteren, naar Weimar reisden, is, volgens een mededeeling van de directie der rijksspoorwegen dicht bij Je na door tot dusverre onbekende personen be schoten. Elen wagen werd getroffen. Personen worden niet gewond. De aanslag heeft plaats gehad in de nabijheid van Kahla.In een derde klasse wagen werd een ruit van een couloir ver- niled. Er is nog niet vastgesteld of de trein be schoten is dan wel door middel van een katapult met steenen bekogeld. De wagen is eerst naar Ber lijn doorgereden en vervolgens voor een onder zoek naar Naunburg gebracht. In de omgeving van Hitier heeft men van het geheele voorval niets gemerkt.' Tweede Kamer. - De Tweede Kjamer heeft gistermiddag bij den aanvang der vergadering met 6018 stemmen aangenomen het in een eergisteravond gehouden zitting behandelde wets ontwerp, betreffende de nieuwe indeeling der Departementen, instelling Départementen van'Ebo nomische zaken en Arbeid en overbrenging van de afdeelingen Volksgezondheid, Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling naar Bin nen Jandsche zaken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1