X Spiervorming De Twee Kleinzoons. Radio Programma's "-T DONDERDAG 17 MAART. A. V. R. O. HILVERSUM N.m.3.454.00 Gramofoonmuzlek 4.00—5.00 Zie- kenuur 5.00—5.30 Piano-recital 5.30—6.30 Het AVRO-kamerorkest 6.307.00 Sportpraatje 7.00—7.30 Draaiorgelmuziek 7.30—8.00 Engelsche les voor beginners 8.00 Tijdsein 8.01—8.15 Gra- mofoonmuziek 8.1510.30 Uitzending uit het Concertgebouw Amsterdam 10.3010.35 Vaz Dias 10.4511.00 Gramofoonmuziek 11.0012.00 Billy en Bully brengen een serenade 12.00 Slui ting. N. C. R. V. HUIZEN N.m. 2.00 Tijdsein 2.00 Cursus fraaie hand werken 3.00 Tijdsein 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Verzorgen zender 4.00 Tijdsein 4.00 Ziekenuur 5.00 Tijdsein 5.00 Cursus handen arbeid voor onze jeugd 5.45 Harmoniumconcert 6.45 Cursus knippen en stofversieren 7.00 Tijd sein 7.00 Vragenhalfuur 7.30 Politieberichten 7.45 Ned .C hr. Persbureau 8.00 Tijdsein 8..00 Samenkomst van het Leger des Heils te Groningen 10.15 Russisch Zangensemble 10.30 Vaz Dias. VRIJDAG 18 MAART. A. V. R. O. HILVERSUM N.m. 12. Tijdsein 12.01 Gramofoonmuziek 12.15 Zang-recital 12.30 Het AVRO-Kamerorkest 2.00 Uitzending voor scholen 2.30 Het AVRO- klein orkest 4.00 Sluiting. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.45 en 7.30 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijd sein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 V. P. R. O. Morgenwijding 10.15 Voordracht door Janny van Oogen 1030 Trio „Michel" 11.00 Vrouwenkwar tiertje te verzorgen door den Bond van S. D. Vrou wenclubs 11.15 Trio „Michel" (vervolg) 12.00 Sluiting 4.00 Tijdsein 4.01 Piano-Recital 4.30 Na schooltijd 5.00 VARA-septet 6.40 Beginsel program der SDA.P. 7.00 VARA-Septet 7.15 Tien minuten spanning 1.45 VARA-septet 8.00 sluiting 11.00 Piet Voogd: „Lindsay als gezins- en kinderrechter 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM N.m. 8.00 Tijdsen 8.01 Faust-cursus 8.30 Cori cert 9.oo Cursus Geloofsleven 9.30 Concert 10.00 Persberichten Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Ds. J. J. Thomson 10.45 Gramo foonmuziek. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 8.00 Tijdsein 8.00 Schriftlezing 8.15 Gramofoonmuziek 10.30 Korte ziekendienst 11.00 Tijdsein 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Middagconcert 2.00 Tijd sein 2.00 Zust M. Blankvoort 2.30 Het „Hol- landsch Harpkwartet" 4.30 Verzorging zender 5.00 Tijdsein 5.00 Voor jeugdige amateur-fotogra fen 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Tijdsein 6.00 H. J. Steinvoort 6.30 Bezoek Radio-dokter 7.00 Tijdsein 7.00 A. J. Herwig 7.30 Politieberichten 7.45 Max. K. W. Gerisch: Lente in Duitschland 8.00 Tijdsein 8.00 De H. O. V. 9.00 Prof. Mr J. C. Klelstra: Crisis en Planhuishouding 9.30 Ver volg concert 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoon muziek. ZATERDAG 19 MAART. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 V. P. R. O. Morgenwijding 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Tijd sein 12.01 VARA-septet 2.00 verzorging zender 2.15 VARA-Mandoline Ensemble 2.30 Gramo foonmuziek 2.40 Harry, van Oss, zang 3.10 VARA Mandoline-Ensemble 3.30 J. Sternheim 3.45 Beoefening der huismuziek 4.30 Dr. B. Luza: Arbeiderssport 4.45 VARA-orkest 5.30 SDAP- FEUILLETON - proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een Dittitscho smokkelaars in verdoovendc middelen. Het onderzoek in déze zaak is tot Rotterdam, en Heerlen-uitgebreid.- Wij vernemen nog, dat door den betreffepden dienst den laatsten tijd in Limburg en. Noordbrabant een bijzondere acti viteit aan den (dag wordt gelegd. bijzonder smakelijk Q.u kwartiertje 5.45 VARA-orkest 6.15 Gramofoon muziek 6.30 Bestuursmededeelingen 6.45 Gra- i mofoonmuziek 7.00 VARA-orkest 7.30 Sluiting. K. R. O. V.m. 8.00 Morgenconcert 10.00 KRO-Trio 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12.15 KRO-Sextet 1.45 Verzorging zender 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Kinderuurtje 4.00—5.15 Gramofoonmuziek 5.15 Sportpraatje 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Jour nalistiek weekoverzicht 6.20 Gramofoonmuziek 6.40 Cursus Esperanto 7.10 Sociale Kinderhygiëne 7.30 Politieberichten 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 KRO-Salon-orkest 9.00 Vaz Dias 9.15 De moderne Emmaüsgangers 10.00 KRO-salon- orkest 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. A. V. R. O. HILVERSUM. N.m. 7.30 Uitzending van Bach's „Matthaus Pas sion" uit het Concertgebouw, Amsterdam. Dirigent Dr. Willem Mengelberg. Na afloop Vaz Dias. Daarna Gramofoonmuziek. Tweede A. V. R.O. Schlager-Pot pourri „Ebonieten muziek-bommen", samengesteld door Emelvano en Jake. 12.00 Sluiting. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Gevonden een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen te bekomen bij de Politie van Noordscharwoude. OUDKARSPEL. Bij de op heden gehouden stemming voor 2 Nota- j beien der Ned. Herv. Kerk alhier, periodiek aftre- dend de heeren Jb. Kroon Jbz. en C. Borst Pz. zijn weder herkozen. Uit den Hmtrek 2) „Is dat misschien slot Breitenbach?" vroeg hij, uit het raam ziende en op een toren wijzende, die in de verte boven eenige boomen uitstak. „Ja," antwoordde de waardin, die intusschen weder naar het buffet was gegaan maar nu naar haar vreemden gast terugkeerde. „Daar, op die hoogte ligt het slot Breitenbach; links van het dal, waar u die kleine kerk kunt zien, ligt het dorp Breitenbach en het water daar vóór is de rivier Breitenbach." „En het station heet evenzoo die naam komt hier menigvuldig voor." „Het is ook een uitgebreide heerlijkheid, wel de grootste van het land, en de Graaf bezit een onme telijk groot vermogen. Behalve het stamgoed, dat men ook wel fideïcommis noemt, een onvervreemd baar erfgoed dus, heeft hij ook nog vijf andere groote bezittingen, ik weet niet hoevele millioenen waard." „Hoe ver ligt het slot hier vandaan? Kan men er in een kwartier komen?" „Rijdende wel, maar te voet heeft men zeker een half uur noodig." De kleine, ronde vrouw met haar vriendelijken blik zette zich thans op een stoel neder haar nieuwsgierigheid was ontwaakt, nu zij vermoedde, dat de vreemdeling naar het slot wilde en nu moest zij ook weten, vanwaar, waarheen en waar- 0IZij waagde het echter nog niet hem onmiddellijk uit te hooren, omdat zij nog in twijfel verkeerde omtrent de afkomst van den jongen man en, tot welken stand hij zou behooren. Zijn kleeding ver ried een ondergeschikte positie, doch zijn knap, ernstig en voornaam uiterlijk, zijn geheele wezen, zijn manleren en bewegingen hadden zoo iets voor- naams, zooals zij meende, en het respect voor al wat „adellijk" heette, zat haar van haar jeugd af zoo in merg en been, dat zij 't nog niet met zich zelf eens kon worden. Terwijl zij daarover nog nadacht en met zich zelf overlegde op welke wijze zij het lijnen. Met een daarvoor bestaand toestel worden al deze lijnen aaneengeschakeld zoodat het vol doende is het tijdsein op een toestel te seinen, op dei overige gaat het dan automatisch over. Daar voor aangewezen stations geven op andere lijnen heit sein met de hand door. Hiervoor bestaat een regeling, waarin alle stations, posten enz. die het tijdsein, hetzij telefonisch hetzij telegrafisch doorgeven, zijn opgenomen. Dit tijdsein op de spoorlijnen wordt als volgt gegeven1 Drie minuten voor tien zwijgen alle telegraaf Mijnen waarop het tijdsein zal worden gegeven. Te 9.50 wordt in kalm en ononderbroken tem po een reeks punten gegeven tot 9.59 en 50 se conden, daarna volgt een rust van 10 seconden en vervolgens komt eindelijk het tijdsein, be staande uit 5 even groote strepen. Biij het ver se! ijnen van de eerste streep is het dus 10 uur Amsterdamsche tijd Naar dezen tijd gorden op alle stations de klokken gelijk gezet. Men ziet, or is nog heel wat arbeid noodig om te zorgen dat alle spoorklokken in het land een tijd aan wijzen. Maar men zal cok wel het groote belang van gelijken tijd inzien. Denk maar eens aan het halen van aansluitingen en dergelijke. Kinderlijkje gevonden. Op den openba ren weg in de Monnikensteeg in de nabijheid van het „Vitesse"terrein te Arnhem is een margari nedoos gevonden, die bij opening het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht bleek te bevatten, dat kort daarna door de politie in beslag is genomen. Uit het onderzoek is geble ken dat het kindje heeft gelee'fd. Hef lijkje was in een krant gewikkeld en daarna in een doos ge stopt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek SINT PANCRAS. Wederom werd het Plaatselijk Crisis-Comité verrast met een gift, groot f100.van het Natio naal Crisis-Comité. Het plaatselijk comité is hierdoor in staat deze week over te gaan tot de uitreiking van 700 pond spek; 600 pond vet en 300 pond roggebrood. Nieuwstijdingen De spoortijd. Hoe hij wordt vastgesteld en doorgegeven, In „8p. en Tr.wegen" lezen wij hoe het tijdsein der spoorwegen tot stand ge bracht wordt. Het tijdsein wordt'op eèn der administratiege bouwen te Utrecht te 9.30 uur draadloos van Parijs ontvangen en te 10 uur doorgeseind op 10 gesprek zou beginnen, om toch vooral haar nieuws gierigheid te kunnen bevredigen, vroeg de jonge man, terwijl hij naar zijn handen zag, nadat hij zijn handschoenen had uitgetrokken; „Het is zoo vreeselijk stoffig buiten; zoudt u zoo goed willen zijn, mij wat waschwater te bren gen?" „Zeer gaarne, mijnheer. Maar dan moet ik u ver zoeken mij te willen volgen. Naast de wachtkamer tweede klasse is een kleine waschgelegenheid, waar u alles zult vinden, wat u noodig heeft. Het komt nu juist niet zoo zeldzaam voor, dat reizigers, die met den trein aankomen en naar het slot gaan, zich vooraf van het stof willen ontdoen." Zij ging haar bezoeker voor en leidde hem door het buffet naar een daaraan grenzend vertrek eh terwijl zij zwijgend op een deur wees, vroèg zij „U moet ook op het slot zijn?" „Ja." „Misschien om iemand aldaar te bezoeken?" „O neen!" antwoordde de jonge man, terwijl zijn lippen zich tot een lichten glimlach plooiden, „ik ben daar aangenomen als bediende van den jongen graaf." Hij ging tegelijk door de aangewezen deur naar de toiletkamer, terwijl hij de kleine ronde waardin in de grootste verbazing achter liet. „Het is bijna niet denkbaar!" fluisterde zij zacht in zich zelf, haar kleine dikke handen in de zijde brengende, „hij een bediende? Ik ben als 't ware opgevoed onder domestiken en adellijken en weet toch waarlijk wel het onderscheid tusschen hen op te merken, maar zulk een voornaam uiterlijk bij een bediende heb ik nog nimmer gezien. Langzaam ging zij na deze alleenspraak naar de keuken om fluks een blik op de te vuur staande soep te slaan. Zij was inderdaad opgegroeid tusschen een tal rijke bediendenschaar en de voornaamste adellijke kringen van het land, want zij was de dochter van den concierge van Graaf Breitenbach. Zij was op het slot geboren en later het kamermeisje geworden van de jonge Gravin Rosamunde. Kort na haar belijdenis was zij met den pachter van het stations koffiehuis getrouwd. Nauwelijks had zij zich verwijderd, toen tw»e heeren, een op leeftijd en een jongere, van het perron zich naar de wachtkamer tweede klasse begaven. „Ik moet u alleen spreken, dokter, ik kon dat niet doen terwijl uw koetsier er bij was. Hier kunnen wij om dezen tijd ongestoord spreken omtrent hetgeen ik met U heb te verhandelen!" Deze woorden werden Verdoovende middelen in beslag genomen. Ter waarde van duizenden guldens. Door den inspecteur van de directe belastingen te Hel mond en twee commiezen zijn bij een aldaar wo nenden Duitscher 109 ampullen morfine en 84 tubes cocaine ter waarde van ettelijke duizenden guldens in beslag genomen. De eigenaar van de verdoovende middelen, ie mand van Duitsche nationaliteit, die militar ze- kenverpleger is geweest was bij eerstgenoemde in pension en had bij dezen eenige jaren geleden; het pakje achtergelaten. Waarschijnlijk is het in 1918 door Duitsche soldaten gestolen en nadien in den smokkelhandel gebracht. De betreffende persoon te Helmond heeft overigens niets met de zaak te maken. Wel is gebleken, dat de zie kenverpleger' in relatie staat of stond met de door den jongeren bezoeker haastig uitgesproken terwijl hij onderzoekend om zich heen zag. „U ziet er zeer opgewonden uit, mijnheer de Graaf", antwoordde de oudere, een kleine, gedron gen, corpulente man met rood gelaat, dikke, voch tige lippen en kleine grijze oogen, die zich bij wijlen achter de zware oogleden konden verbergen. „Ik heb ook alle reden opgewonden te zijn, aan genomen, dat de verklaring, die U enkele dagen ge leden tegenover mijn oud-tante heeft afgelegd nu juist niet zeer geruststellend is geweest. „Welke verklaring?" „Dat de toestand van Graaf Albert beslist beter is geworden. Ik begrijp, niet, mijnheer de Graaf, hoe „Niet? Dan wil ik mij tegenover U, de jarenlange huisarts en vriend mijner familie" de dokter maakte een diepe buiging „duidelijker verklaren: omdat van de ongeneeslijkheid van mijn neef, dezen hatelijken jongen, mijn geheele toekomst afhangt, en zijn genezing voor mij dood of leven beteekent." „Ik begrijp nog steeds niet „Zoo wil ik U zonder eenige terughoudendheid mijn toestand mededeelen. U waart de vriend van mijn vader, U is de vertrouwde op slot Breitenbach geef mij uw eerewoord, dat U nergens, onder geen enkel beding, iets zult vertellen of mede deelen!" De dokter zag den jongen man, wiens oogen angst en ongerustheid vertolkten, verwonderd en nieuwsgierig aan en zeide; „Hier heeft U mijn hand, ik geef u mijn eere woord, hoewel het niet noodig was geweest die van mij te verlangen, want ik ben arts en artsen zijn eo ipso geheimhouding verschuldigd." „Doch er zijn uitzonderingen, zooals 't nu eenmaal met alles in de wereld is. Ik verlang uw woord slechts voor mij zelf, opdat ik mij bij mijn mede- deelingen vrijer zal kunnen uiten." „Laten wij zitten gaan!" zoo ging hij verder, nadat hij de hand van den dokter had gedrukt, wiens karakter, zoo 't bleek, hij beter kende en beoordeelde, dan deze vermoedde. In den hoek der wachtkamer, recht tegenover hen, stond een met rood pluche bekleede divan, waarop zij zich nederzetten. Een oogenblik nog!" riep de Graaf, terwijl hij weder opstond, en met de woorden; „voorzichtig heid is geboden!" naar de deur schreed, door welke te voren de vreemde bezoeker was gegaan, namelijk de nieuwe bediende van Graaf Albert, deze opende, en daarna een blik wierp in de toiletkamer waarna hij gerust gesteld terugkeerde naar zijn zitplaats. Pi-te duizend pand blei in een zegen. Die I visschers H. Petter, J. ,W,. Petter en B. van der m Zand te Giethoorn wierpen in het Giethoornsche B meer den zgn. zegen een soort vischvangnet I uit en haalden deze weer op mét ongeveer '3 H duizend pond vette blei, waartusschen slechts een snoek van elf pond werd aangetroffen. Merk 1 waardigerwijze was de vangst voor dien tijd ech- 0 ter zeer matig geweest.^Dit buitenkante op den laatsten dag van den geoorloofden vischtijd kan als een unicum in de visscherijwereld worden be- ;1 scbouwd. Geen valschermsprongem meer toegestaan. In een bericht aan luchtvarenden wordt uit den H,aag gemeld, dat valschermsprongen, bedoeld als vertooning of onderdeel van een vertooning voor het publiek, met het oog op de veiligheid, niet meer worden toegelaten. De moord te Naaldwijk. De Haagsehe I rechtbank beeft de gevangenhouding bevolen van H Iden 22-jarigen .(letterzetter K. uit Naaldwijk, H Öio is gearresteerd verdacht van het doodschieten H van do 16-jarige dienstbode v. d. Caaijin den avond van Zaterdag 5 dezer. Verduistering door een gemeente-bntvanger. Op last der Justitie heeft de politie aange houden H, van 't W., gemeente-ontvanger te 's-Heerenhoek (Zeeland), verdacht van verduis teringen in zijn betrekking, naar verluidt tot een bedrag van f10,000 ongeveer. De aangehoudene bekleedt zijn betrekking reeds 25jaar. O, CiONDUCTKURTJE. 't Gebeurde op de lijn LeeuwardenZiwolle, vertelt „Zw. N. en A. B." Die trein stopt op een der vele stations en een dame en een heer, gloeiend aaneen gesmeed, ko men als eenige toekomstige passagiers aange wandeld. D>e oonducteur fcn (hét vak bekwaam groet hoffelijk en trekt met een vriendelijk ge baar het portier van een leege coupé los. Dame en heer stappen binnen. Aardig van dien conducteur, zegt zij. Ja, een geschikte vent, repliceert hij. Diaarmee houdt de conversatie op. Uit verveling neemt zij een handwerkje en borduurt. Hij vleit zich behaaglijk in een hoek, strekt zijn beenen en lat zich door het regel matig cadans van den wagen in slaap stampen. Dat is het eerste bedrijf. Nu het tweede.... De conducteur stapt in de coupé er naast, 'n Kostelijk vrachtje, denkt hij en wrijft zich ver genoegd in de handen. Een paartje en een coupé alleen..In z'in sterke verbeelding ziet hij Gupido naar lallen kant de vurigste pijlen af schieten. 1 Het wordt hem te machtig. Ein de conducteur in het vak bekwaam diepte z'n boor uit zijn zak en. tracht communicatie te krijgen.... Een klein gaatje opent mogelijk wijde perspectieven... De conducteur boort, boort snel, boort harts- Rechts van de deur stond in dit vertrek een kleine waschtafel, voor welke de jonge vreemdeling stond. Hoe meer de deur zich opende deis te meer werd hij erachter verscholen. Met de deurknop in de hand had de Graaf door de geopende deur naar binnen gezien en aan die zijde van de waschtafel, waar de deur op haar scharnieren draaide, hing een handdoek, die de deuropening volledig afsloot. De Graaf had daardoor den bezoei :er niet kunnen op merken. De nieuwe bediende, die aanvankelijk eerst met tegenzin de rol van luistervin Je speelde, overwoog echter even later, dat het toev.ftl hem deze gelegen heid had geschonken en hete toch waarlijk niet indiscreet kon zijn te blijven waar hij was. „Wie weet wat hij nog te hooren aou krijgen!" Met ingehouden adem luist terde hij het volgende gesprek af: „Ik erfde na den dood mjjns vadesrs," zoo ving de Graaf zijn bekentenis aan, mijn landgoed Bar- kenholm, dat reeds met schgilden was belast; mijn ouders woonden in den wirtter in de residentie en waren gedwongen een. grooter huis te laten bouwen, waardoor niet alleen de kapitalen verloren gingen, maar tengevolge waarvan Iwvendien nog een hypo theek moest worpen gesloten. Acht jaren mijner officiers-carriere, in dolzinnig vermaak doorgebracht en waarbij ik op waanzinnige wijze de reprecen- tatie van mijn hoogadellijken naam hooghield, be lastten niet alleen mijn goed met zware hypothe ken maar brachten ook mij in een ontzettenden, hopeloozen toestand uit welken ik slechts door twee dingen kan worden gered, namelijk door mijne ver loving met Gravin Rosamunde, of door den dood van dien verwenden jongen, den erfgenaam van het Majoraat Breitenbach. „Ik ben", zoo ging de jomge man na eene korte pauze voort, terwijl de arts met zichtbare spanning toeluisterde, „zoo geheel in de manht van een dier geraffineerde bloedzuigers, die op aarde leven, den woekeraar Abraham Kohn, dat, wanneer binnen de eerstvolgende zes maanden noch 't een of 't ander plaats vindt, mij niets andera overblijft, dan mij den eersten November een kogel door 't hoofd te jagen. Dat is de laatste termijn. Mocht Rosamunde m haar onverklaarbare houding;, die zij tegenover m« na haar vertrek uit de residentie heeft aangenomen, blijven volharden en talmt zij dan nog langer m«n huwelijksaanzoek met een „ja" te beantwoorden, waarin haar hatelijke broeder, die mij niet kan lijden, haar natuurlijk zal steunen, zoo ben ik ver loren; voor de laatste maal is mijn wissel gepro-, longeerd, en dan (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2