Vergaderingen Tuinbjuwvereeniging „He Groentecul tuur"* te Blroek op Langendijk. Gisteravond 7.30 uur vergaderde de tuinbouw- vereeniging „de Groentecultuur" te Broek op Langendijk in het lokaal van den heer Vijzelaar. Aanwezig waren een 37 leden. D© voorz. de heer Glas opent de vergadering met een welkom aan de opgekomen leden, voor wie Voorz. antwoordt dat men niet tegen dit art. is, maar de groote vereenigingen hebben hierdoor ook de grootste aansprakelijkheid. Toch hebben we in het, bestuur niet meer stemmen dan een kleine vereeniging, terwijl de omzet toch nog wél een belangrijk verschil maakt. Wij wenschten meer medezeggenschap en wij wenschen het nog. De secretaris houdt ook nog een pleidooi voor een andere stemmenverhouding en heeft dit geba seerd op cijfers. Spr. meent dat deze wensch niet op redelijke gronden kan worden bestreden. Die statutenwijziging en het amendement van het verenigingsbestuur wordt aangenomen en gehandhaafd met 32 stemmen voor en 5 tegen Met dezelfde stemmenverhouding wordt het vee koolzaad als oliezaad naar het buitenland gaat. zou die cultuur er geheel mee gedupeerd worden en bovendien, met het verbod zouden wij het toch niet kunnen beletten dat er evenveel of misschien nog meer over de grenzen zou gaan, acht het bestuur aannemen van dit voorstel niet gewenscht. Het prae-advies wordt ook hier door de verga dering opgevolgd. Het Jaarverslag van den bondssecretaris ont lokt dc opmerking aan den heer W. Slot, dat de De voorzitter zegt, den penningmeester dank voor net nauwkeurig en accuraat beheer der gelden alsmede voor de vele werkzaamheden in deze ver richt. Voorts deelt spr. mede, dat ook dit jaar de 20 pet extra korting op de advertentie tarieven zal kun- Verslag Spaarfonds. Door de afwezigheid van den penningmeester van het Spaarfonds moet dit verslag achterwege blijven het thans ook zeker een opoffering genoemd mag bestuur gemachtigd de ledenlijst van de L.G.C, worden ter vergadering te komen. Door den secretaris, den heer Balder worden hitrna de notulen van de vorige vergadering ge lezen en onder dank aan den samensteller onver anderd goedgekeurd en geteekend. D' e voorzitter zegt, dat het gewoonte is, dat de leerlingen van den tuinbouweursus voor be looning hunner vlijt een excursie maken, en stelt namens het bestuur voor om de autokosten voor rekening der vereeniging te nemen, waarmede de vergadering accoord gaat. Mededeeling wordt gedaan, dat door bemid deling van het plaatselijk crisisoomité aan de tuin ders 4000 kilo zwavelzure ammoniak is verstrekt Een brief is ingekomen van de Commissie van Correspondenten van den Plantenziektenkundi- gen Dienst om gezamenlijk het rattenbestrijdings middel „Zelio" aan te koopen. Die prijs hiervan bedraagt 10 gulden per kilo. De secretaris acht 't het beste dat de leden die hieraan wenschen mede te doen, zich aanmelden bij den. plaatselijken correspondent van dezen dienst. De Koninklijke bewilliging is ontvangen op de gewijzigde statuten. Dpor de commissie van Correspondenten was een. verzoek gedaan om evenals het vorige jaar een subsidie te mogenontvangen, waaraan door het bestuur bereids was yoldaan. Door de vergadering wordt hieraan hier goed keuring gehecht. De subsidie bedraagt f7.50. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de groote alge meen e vergadering van de L.G.C. Het eerst, komen de voorstellen van het hoofd bestuur in behandeling, waarvan het eerste voor- setl luidt om weer een twintigste procent van den omzet, voor reclame beschikbaar te stellen. Do heer Wit noemt het geld in het water en voegt hieraan toe dat wanneer het niet gegeven wordt het de veiling ten goede komt. Die vergadering aanvaardt het bestuursvoorstel!. Het bestuur vraagt machtiging om tot fonds vorming over te gaan, zoo het Prov. Bestuur daarvoor met een voorstel komt en het Prov. uit voert. Daarvoor beschikbaar te stellen ten hoog ste 1 procent van den omzet en het. veilingsper centage daarmede te belasten. De voorz. acht het het beste dat dit door de markten zelve wordt uitgevoerd. Het bestuur heeft echter tegen dit voorstel wel eehig be zwaar omdat het percentage pas een halp proc. is verhoogd en de bedrijven een nieuwe belasting van 1 procent niet kunnen dragen. Dit punt lokt eenige bespreking uit, waarbij de, een zich voor de ander tegen uitspreekt, waar van het resultaat is dat het voorstel wordt ver worpen met lp stemmen tegen, 13 voor en 5 bl. Vaststelling van het al of niet geven van de subsidie aan de Westfr. kanalisatie, door niet aanvaarden van een onzer voorwaarden door Geu. Staten Ged. Staten hebben bericht, dat de voorwaar de, idat het eerst werd begonnen aan den Huigen dijk niet kon worden aangenomen. Het plan toch moet eerst in zijn geheel zijn uitgevoerd, alvorens men van de verbetering aan den Huigendijk kan profiteeren. Do voorz. zegt dat het bestuur in verband hier mede en met het oog op den slechten toestand ont heffing zou willen vragen van de bijdrage van 800 gulden. Ook is in het bestuur van Be L.G.C;. de gedachte naar voren gekomen op uitstel van het werk aan te dringen. Uit- Jde vergadering komt de meening naar vo ren, jdat de voorwaarde is gesteld; deze is niet aanvaardt dus is men van alles af. We hebben niets te vragen. Na nog eenige bespreking wordt besloten om ontheffing te vragen. Het bestuur stelt voor het een tiende proc. vergoeding voor de contante betaling te hand haven. Goedgevonden. Het bestuur stelt voor dat alleen punten op de agenda voor de alg. verg. worden geplaatst betreffende het belang als veilingsvereeniging en geen voorstellen van politieke of godsdienstige strekking. Goedgevonden. Door het hoofdbestuur wordt dan een statu tenwijziging voorgesteld, waarin de aansprakelijk heid van leden en vereeniging nader wordt ge- 1 regeld. Een schrijven van Gfoentecultuur om dan ook de medezeggenschap nader te regelen en voor de i groote vereenigingen uit te breiden, is hierin I niet verwerkt, maar zal, zoo zegt voorz., getracht worden de medezeggenschap te regelen naar Be grootte van de vereenigingen. Gewezen wordt op het feit, dat de vertegen woordigers van de groote vereenigingen in het be stuur toch zeker nog wel zooveel prestige en "in vloed hebben dat naar hen worBt geluisterd. te teekenen Door „de West" van Koedijk is een voorstel in gediend om de pers op de bestuursvergaderingen van Ide L.G.C|. uit te noodigen en toe te laten, voor het verkrijgen van een objectief verslag. Tegen het prae-advies van het hoofdbestuur in wordt dit voorstel door Groentecultuur gesteund met '23 stemmen voor, 9 tegen en '5 blanco. In, (verband met bezuiniging wordt door de West" voorgesteld, de functie van veilingleider met andere - functies te combineeren omdat zij van meening is dat de finantien van de L..GC. niet toelaten voort te gaan met het geven van salaris voor functies die niet absoluut noodza kelijk zijn*. j 'Die vergadering vereenigt zich met het prae-ad j vies van het bestuur dat de veilingleider abso- I luut niet gemist kan worden. Tenslotte stelt dezelfde vereeniging voor Tiet bestuur der L.G.C1. in overweging te geven de vertegenwoordiging in de Prov. Comm. op te dragen aan een practisehen tuinder, omdat dl belangen en nooden door hen zelf het beste wor den gevoeld. Het prae-advies zegt dat dit voorstel geen zin 1 heeft omdat Üe bestuursleden van de Prov. D. door de alg. verg. worden gekozen. Die vergadering vereenigt zich hiermede. De tuinbouw vereen, van Sint Pancras heeft een v oorstel ingediend om de salarissen en het vei- lingsperoentage door de alg. verg. te doen be palen, omdat zij van meening is dat alleen de alg. verg. het recht heeft te bepalen hoe de gel den moeten worden opgebracht of uitgegeven. Het prae-advies zegt, dat dit een voorstel is dat statutenwijziging inhoudt, Waar het echter niet door het bestuur is overgenomen, kan het niet, in behandeling komen. De vergadering vereenigt zich met het advies. De vereeniging „de Toekomst" van Züidschar- woude heeft een voorstel ingediend, om er bij den minister op aan te dringen, dat de eventueel te stichten tuinbouwschool niet een christelijke maar een neutrale zal zijn, omdat alleen aan de laatste behoefte kan zijn. Het prae-advies van het bestuur luidt: Door de afd. Broek op L. van den Ohr. Boeren- en Tuindersbond is een Chr. Tuinbouwschool aan gevraagd en dat recht kan niemand haar ontne men. Bovendien kunnen Teerlingen van elke ge zindheid van die school gebruik maken met volle rechten. De Toekomst heeft ook het recht om een principieele of neutrale school aan te vragen zoodat aanneming van dit voorstel ten sterkste ontraden wordt en het beter is zelf een school wanneer dit noodig geacht wordt, aan te vragen Ook hier wordt het prae-advies aangenomen. Door „Groentecultuur" wordt voorgesteld het presentiegeld voor de alg. verg. van 3 op f 2.— te verlagen op grond van den algemeenen treu riger. finantieelen toestand. Het hoofdbestuur adviseert hierop niet in te gaan daar door de afgevaardigden onkosten ge maakt worden en het bedrag van f 3 een noodza kelijke vergoeding genoemd moet worden. I- e vereeniging handhaaft haar voorstel. Een voorstel van de vereen, „de Schermer" om de presentiegelden te halveeren passeert zoo den hamer. Lfe vereeniging „Hugowaard" stelt voor aan de regeering te verzoeken de landbouwuitvoerwet het volgend jaar van kracht te doen zijn op de pootaardappelen, omidat, wanneer de wet straks in werking treedt, de vroege aardappelen niet als poters de grens mogen passeeren. In het. prae-advies van het bestuur wordt ge zegd, dat het gewenscht geacht wordt eerst een onderzoek in te stellen of het de bedoeling van de regeering is om reeds dit jaar een uitvoerver bod van ongekeurde pootaardappelen in het leven tc roepen. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt het beter geacht het verzoek niet a^n de regeering te doen, maar daarbij is het wel zeer 'gewenscht dat ieder zooveel mogelijk zijn aardappelen te vel de laat keuren, opdat als het uitvoerverbod komt van ongekeurde pootaardappelen, het voor ons geen belemmering zal zijn. Do vergadering gaat accoord met het prae- samensteller zich uitsluitend moet bepalen "tot, °P een vraag van den heer schoenmaker zal door bet geven van een verslag en daarin geen uiting i 5et bestuur worden uitgemaakt of voor de leden van moet geven aan zijn persoonlijke meening! zooTls dUJondSeen aParte vergadering moet worden uit- nu nogal eens het geval is. De rekening van den penningmeester doet den Bespreking invoering contante betaling, heer C. Slot een opmerking maken naar aanlei ding- van de post dubieuze debiteuren, waarop deer den penningmeester naar genoegen wordt geantwoord. Nadat nog eenige andere inlichtingen zijn gevraagd gaat men met de rekening accoord. 7oo ook geeft de begrooting geen aarfleiding tot het maken van opmerkingen. Hierna wordt de rondvraag gehouden, die niets oplevert, waarna sluiting der vergadering volgt, j met den wensch dat de leden Gods zegen zullen ontvangen op hun arbeid en lust en kracht mo gen vinden hun werk te verrichten. Met dit punt wordt overgegaan in besloten verga dering. Na bespreking hierover werd met algemeen goed vinden het volgende besluit genomen: „De tijdsomstandigheden" hebben de bestaans mogelijkheid der Langedijker Winkeliers enz., „zoodanig aaangetst, dat de winkeliersvereeniging „noode gedwongen, het besluit heeft moeten ne men, om de contante betaling in beginsel toe te „te passen en zoo ver mogelijk doorgevoerd zal „worden. Dit besluit treedt vanaf heden in wer- „king." Rondvraag. Nadat nog een paar intense aangelegenheden bij de rondvraag werden behandeld, sloot de voorzitter met dank deze samenkomst. Door de r.k. tuinbouwvereeniging „de Zuid" te Sint Pancras wordt voorgesteld, dat door de L.G.C. bij de regeering stappen worden gedaan om tc komen tot een uitvoerverbod voor alle soorten koolzaad. De vereeniging is van oordeel dat de uitvoer I van koolzaad, groot nadeel beteekent voor alle tuinbouwers en aangezien er elk jaar meer en beter koolzaad naar het buitenland wordt uitge- voerd, acht de vereeniging het dringend noodza- kaleijk dat er zoo spoedig mogelijk krachtig bij de regeering wordt aangedrongen op een uitvoer verbod van alle soorten koolzaad. I Het prae-advies van het bestuur zegt: daar LANGEDIJKER WINKELIERS-, NERING- EN VAKVEREENIGING. Dinsdagavond 15 Maart j.l. des avonds half 8, hield bovengenoemde vereeniging hare jaarverga dering ten lokale van den heer D. Rijper te Zuid- scharwoude. Aanwezig 30 leden. Opening. De voorzitter, de heer S. Timmerman, opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt op de eerste veragdertng in dit jaar, den wensch uit, dat de toestand aan den Langendijk, maar ook in het algemeen spoedig moge verbeteren daar vooral ook de winkelstand de gevolgen ervan ten zeerste ondervindt. Ook heet spreker hartelijk welkom de Pers. Spreker hoopt dat de besprekingen, gezien de uitgebreide agenda kort en zakelijk zullen zijn. Gelukkig, aldus spreker, zitten wij hedenavond in „De Schelvisch". Het had ook kunnen zijn in „De Walvisch, en zouden wij dan misschien drie dagen in vergadering zijn. (Gelach). Notulen. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris, den heer M. Piersma gelezen, welke onder dank aan den samensteller voor de uitge breidheid ongewijzigd wordén goedgekeurd en vast gesteld. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat door den secretaris en spreker in verband met de kwestie „Automaten" een bezoek is gebracht aan één der burgemeesters van den Langendijk, die mededeelde, dat de auto maten geheel buiten de sluitingswet vallen. B. en W. kunnen hieraan dan ook niets doen. De wet bepaalt alleen, dat de automaten niet belemmerend voor het verkeer mogen werken en geen schadelijke voe dingsartikelen inhouden. De heer D. Zeeman meent dat door de Gemeente besturen eene aparte verordening voor de automaten in het leven kan worden geroepen, b.v. dat de automaten worden gesloten gelijk aan de winkel sluiting. De voorzitter merkt op, dat bij Ministrieel schrij ven d.d. 15 Februari j.l. er nadrukkelijk op gewezen is, dat de automaten absoluut buiten de wet vallen. De heer D. Zeeman wijst er op, dat juist in Zuid- scharwoude dan een tegenstrijdige verordening be staat, want aan kinderen mag na sluitingstijd geen goederen worden afgleverd. Een en ander is dan geheel met elkaar in strijd. De secretaris merkt op, dat het niet aangaat, om zulks te kunnen controleeren, want dan mag bij iedere automaat wel een politieagent staan, indien eene plaatselijke evrordening in den geest van den heer Zeeman werd vastgesteld. Besloten wordt, dat het bestuur de zaak nader zal onderzoeken. In verband met de winkelsluiting is door het Bestuur aan de gemeentebesturen van den Langen dijk hst verzoek gericht om van 1 April tot 1 October te stellen op 9 uur met het oog op de late werk zaamheden der bouwers. Spreker deelt mede, dat in deze de volle medewerking is toegezegd van de burgemeesters van Oudkarspel en Broek op Lan gendijk, echter is van den burgemeester van Noord en Zuidscharwoude geen bericht ontvangen daar het verzoek schriftelijk moest worden ingediend, en een persoonlijk onderhoud niet werd toegestaan. Stemming nieuwe leden. Met groote meerderheid van stemmen aangeno men de heeren J. W. Boonstra; G. van Rijn en Jn. Timmerman. Tijdens deze stemming brengt de voorzitter een kort verslag uit van het Bureau van Advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol- landsch Noorderkwartier. Tevens herinnert spreker er aan, dat de leden gratis rechtskundig advies bij genoemd bureau kun nen aanvragen. Het aantal aangesloten vereenigin gen bedraagt thans 15. Rekening „Incasso". Hierna wordt de rekening der Incasso-Commissie uitgebracht, waarbij de voorzitter mededeelt, dat I door het Bestuur is besloten, dat leden, die hunne vordering in handen hebben gesteld van deze com- missie en zelf pogingen in het werk stellen om die i in te vorderen, deze als lid te royeeren. De reden hiervan is, dat de onkosten dier com- j missie, ten bedrage van 20 procent, dikwijls zeer moeilijk of in het geheel niet te innen zijn. Rekening „Ons Weekblad". Door den penningmeester den heer Jac. Smit Jz. wordt de rekening van ons weekblad uitgebracht, I waarvan de ontvangsten hebben bedragen gedu- rende het le kwartaal f823.15; het 2e kwartaal f902.49; het 3e kwartaal f800.02; het 4e kwartaal i .At"'" "M—J— f 1537.31. j eretaris een verslagje wordt gepresenteerd, waar De uitgaven daarentegen resp. f664.65; f 892.54; f855.58; f1579.45. Alzoo een voordeelig saldo van f 133.71, waaronder begrepen een bedrag van f 62.67, zijnde nog in te vorderen posten op 31 December 1931. Blijkens de balans is er een vooruitgang van A id eel in g Langendijk en Omstreken van de Algemcene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Ledenvergadering op Woensdag 16 Maart 1932 des namiddags twee uur in het café „Marktzicht'f van den heer O. Vijzelaar te Blroek op Langen|dijk A anwezig "behalve het voltallige bestuur, 8 le den, alsmede de heer Si. de Boer Kz. als verte genwoordiger der L.G.Q. Opening. Lie voorzitter, de heer K. Wagenaar opent de vergadering met het volgende: Mijneheeren, We zijn weer vergaderd, om de belangen onzer afüeeling niet elkander te behartigen. Ik heet u welkom. Het mooie weer is wel een reden dat niet velen ter vergadering zijn, doch we kunnen even goed met weinigen toch vruchtbaar werk ver richten. Ik roep u daartoe op, al is het gewoon goed wat we te behandelen hebben. Toch zijn er dingen bij ,die voor het vak wél terdege van be lang zijn. Al is het weer zonnig en mooi, de omstandigheden waaronder we samenkomen zijn drukkend en zwaar. Ik merk dit maar in het voorbijgaan op. We weten het zelf wel, we gevoe len 'het dagelijks aan 'den lijve en de toekomst in het vak ziet er niet bemoedigend uit. We staan nog voor de Mei betaling, en wat die zal brengen, is nog niet bekend, maar aan vele zijden schijnen moeilijkheden te bestaan. Het zal goed zijn er niet te licht over'tc den ken, want velen zullen moeilijk aan hun beta lingsplicht kunnen voldoen. In zulke tijden komt alles bij elkaar en kost het soms dubbele moeite de zaken loopende te houden. Doch ook in moeilijke tijden moeten we alle krachten inspannen. Daartoe roep ik u al len op, ook op deze vergadering en in uw al ler bedrijf, want in zulke tijden als we thans be leven worden de karakters gevormd, en energie gekweekt en wordt weer een grondslag gevormd voor verderen opbouw. Met deze woorden verklaar ik de vergadering voor geopend. Notulen.; Dpor den secretaris, den heer E. Vlug, wor den de notulen der laatste vergadering gelezen welke onder dank aan den samensteller ongewij zigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen,. Naar aanleiding van een vraag omtrent het scheidsgerecht, gericht aan het hoofdbestuur der vereeniging ,is thans antwoord hierop ontvangen en zal hieromtrent op de a.s. algemeene verga dering mededeelingen worden gedaan. Rekening Penningmeester^ Door den penningmeester, den heer A. Glas, wordt medegedeeld, dat de ontvangsten hebben bedragen "f203.06, de uitgaven f149.66, alzoo een batig saldo van f 53 40. Het vorig jaar bedroeg het saldo f66,96, aldus een achteruitgang van f 13.53. Op verzoek van den voorzitter wordt de reke ning gecontroleerd door de heeren J. Vlug en J. de Geus Pz. Na onderzoek worBt medegedeeld dat alles in de beste orde is bevonden en woiHt geadviseerd tot decharge van den penningmeester Aldus wordt besloten, waarbij de voorz. de com missie dank brengt voor haar arbeid en den "heer Glas voor zijn accuraat beheer. Jaarverslag Die secretaris brengt het navolgende Jaarver slag uit: Het is bij alle vereenigingen gewoonte, dat op de eerste bijeenkomst in het jaar door den se in gememoreerd wordt al 'datgene wat in het aï- geloopen jaar in de vereeniging is voorgevallen, welke werkzaamheden zijn verricht en welke be sluiten zoo ongeveer werden genomen. Wanneer "de secretaris iets voor zijn functie gevoelt, zal hij met ijver er toe overgaan zijn verslag samen

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3