■fe stellen. Vooral wanneer zijn vereeniging groeit en bloeit is dit voor hem een aangename taak. Maar vergadering, dat is thans het geval he laas niet. Integendeel. 'Meermalen was het mij gegeven een Jaarverslag te schrijven, maar al is er reeds heel wat over mijn hoofd heengegaan, al is ook menige levensstorm gepasseerd, al kan ik medespreken over betere en slechtere tijden en toestanden, datgene wat wij thans beleven, reeds beleefd hebben en nog staan te beleven, daar bij valt al hét voorgaande in het niet. De gewel dige terugslag in den land- en 'tuinbouw, in het bloembollenbedrijf en alle andere bedrijven die de aarde oplevert, is ongekend. Een algemeene verarming is daarvan het natuurlijke gevolg en ongetwijefld zal dit tengevolge hebben dat een groot aantal andere zaken en bedrijven hiervan den terugslag zullen ondervinden. Want waar het den land- en tuinbouw niet goed gaat daar ondervniden ook andere categorieën de nadeelige gevolgen van, ook wanneer deze oogenschijnlijk niets met land- en tuinbouw hebben uit te staan. Vergadering, u zult mij toegeven, dat waar ik den algemeenen toestand zoo donker inzie, dat het mij niet wel mogelijk is een opgewekt verslag ,te schrijven en dat het enkel uit plichtsgevoel geweest is, dat ik er noodgedwongen toe óver ben gegaan. Het ledental onzer vereeniging is gestegen tot 172 leden, maar is door bedanken 'teruggegaan tot 160 leden. Voorwaar een respec tabel aantal in een korte spanne tijds. Was het nu maar dat de ergste crisis voorbij was, dan zou ik willen zeggen „houd u taai" probeer met hand en tand of je het uit kunt houden, want eenmaal zal er weer een kentering ten goede komen. Em Noordholland staat in verschillende opzichten sterk tegenover de bollenstreek, omdat wij hier goedkooper kunnen produceeren. In het afgeloopen jaar 1931 werden 2 leden- vergaderingen gehouden en wel 6 April in Con cordia te Noordscharwoude en op 15 Dcoember te Broek op Langendijk. Er werden 3 bestuurs vergaderingen gehouden. Het bedrag der ge veilde bollen bedroeg in 1931 80.000 gulden, te gen plus minus 180.000 in 1930. Hoe het met de betalingen zal gaan is nog niet met juistheid te zeggen. Dat er wel wat te wenschen over zal blijven |b taat wel reeds vast. Zelfs de veilingen die dan toch in elk geval soliede moeten zijn en 100 procent moeten uitkeeren zullen aan de algemeene inzinking niet kunnen ontkomen. Allerlei geruchten doen de ronde. Mogen wij hopen, dat de duivel niet zoo zwart is als hij uit- getec-e'knd wordt. Een vaststaand feit is^het even wel, clat waar sommigen van gevoelen zijn dat 't crediétstelsel niet gemist kan worden, liet on- omslootelijk is gebleken dat aan dit stelsel ster ke gebreken kleven, die zoo rfiet geheel, dan toch voor een groot gedeelte uit den weg behooren te worden geruimd. D|e betalingen op zoo langen termijn als thans gebruikelijk is, zijn voor pro- ning een ernstig beletsel, waaraan zoo spoedig ducent en handelaar volgens mijn bescheiden mee mogelijk paal en perk dient te worden gesteld. Hiermede vergadering, ben ik van gevoelen, dat ik mij van mijn taak heb gekweten en wanneer het waar is, dat hoop doet leven, dan hoop ik van ganscher harte, dat het jaar dat voor ons ligt, 1932, in vele opzichten beter moge zijn dan wij thans van hem verwachten. De voorzitter dankt den secretaris voor het uit gebrachte verslag. Beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering. Hierna wordt overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 168e algemeene vergadering der algemeene vereeniging voor BiL- bolelnculutur te houden op Maandag 21 Maart a.s. des middags 1 uur in het Krelagehuis te Haarlem. De punten 1 tot en met 4 worden zonder meer gepasseerd. Bij punt 5 „rekening en verantwoording" wor den eenige vragen gesteld, welke door den voorz. worden beantwoord. Met de voorgestelde wijzigingen en aanvullin gen van het Handelsreglement, verklaart de ver gadering zich accoord, alsmede met de voorge stelde (wijziging der statuten. Op voorstel van den heer O. de Boer Wz. wordt den afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Hiermede is de beschrijvingsbrief afgehandeld Verkiezing van 2 afgevaardigden Bij de eerste vrije stemming wordt geen meer derheid verkregen, zoodat een tweede vrije stem ming noodig is, die tot resultaat heeft, dat de heeren E. Vlug en Cl. Timmerman worden geko zen. Als plaatsvervanger wordt aangewezen de heer Jn. Gootjes Jnz. Verkiezing van een bestuurslid. Dioor het aftreden van den heer AGlas, die niet herkiesbaar is, wordt overgegaan lot stem ming van een nieuw lid. Na 2 stemmingen wordt gekozen de heer O. Timmerman, die verklaart zijn benoeming als zoodanig te aanvaarden. Dto voorz. richt woorden van hartelijken dank tot den scheidenden penningmeester, die bijkans 20 jaren de belangen der vereeniging heeft be hartigd, waarvan 13 jaren als penningmeester. Spreker hoopt dat de heer Glas steeds belangstel ling mag houden voor de vereeniging. Bespreking commissie van advies. Do voorzitter deelt mede, dat de commissie van advies uit 3 personen bestaat, echter heeft de heer O. de Geus als commissielid bedankt. Het bestuur heeft gemeencl, nu door Alkmaar een lid aan de oommissie is toegevoegd in de plaats van den heer de Geus geen ander te be noemen. Na een korte gedachtenwisseling wordt hiertoe besloten. i Rondvraag. De voorzitter deelt mede, dat op de bestuurs vergadering de minimumprijzen voornamelijk van plantgoed ter sprake is gekomen en is de wensche- lijkheid geuit dat een minimumprijs wordt gehand haafd. Een bedrag is echter niet genoemd. Het be stuur wenscht dat deze zaak ter sprake zal komen op de vergadering der georganiseerde veilingen. Nog merkt de voorzitter op, dat de minimum-prijs het vorige jaar, uitgezonderd van een paar kleine partijtjes, is gehandhaafd. De heer J. Brommer acht het wel gewenscht dat een minimumprijs wordt bepaald, doch echter niet afdeelingswijze. De heer J. Vlug zegt, dat te Bovenkarspel een minimum maat is bepaald. De heer C. de Boer zegt, dat zulks gekomen is in den tijd dat de bloembollen goedkoop waren, maar toen ze duur waren, werd weer alles geveild, daar ook het kleine goed een goeden prijs op bracht. Staat echter alles op een laag niveau, dan wordt het weer toegepast. Spreker acht de vaststelling van een minimum prijs gevaarlijk. Als de peilingen onderling een minimumprijs bepalen zal dit door spreker zeker worden toegejuicht. Hierop volgt eene breede gedachtenwisseling, waarbij tevens ter sprake wordt gebracht eene even- tueele wettelijke inkrimping, die echter niet wen- schelijk wordt geacht. Tenslotte merkt de voor zitter op, dat de minimumprijs niet te hoog moet worden gesteld, waarmede de vergadering het eens is. In verband hiermede acht de heer S. de Boer Kz„ het wenschelijk, dat de vergadering thans een prijs bepaalt. De heer C. de Boer Wz. is van meening dat de prijs moet worden geregeld naar de prijzen dei- producten. De heer E. Vlug is van meening, dat de minimum prijs niet lager moet zijn dan 10 cent. De voozitter zou den Bond in overweging willen geven om den prijs te bepalen bij het begin van den handelstijd. Echter kunnen er toestanden gescha pen worden dat de prijs van 10 cent niet kan worden gehandhaafd en daarom is het noodzakelijk, dat de veiling niet wordt uitgeschakeld en kan de prijs in dien tijd b.v. op 5 cent worden gesteld. Spreker gaat de uitbreiding na, doch voegt hiei- aan toe, dat men niet moet vergeten, dat men voor 1 cent nog brood kan koopen. Men praat niet van vernietiging, maar het is toch van groot belang, dat men altijd nog een beduidend bedrag van het snees kan halen. Ook is de groote uitvoei te danken aan de meerdere uitbreiding tenslotte wordt besloten om de zaak over te laten aan de vereeni ging van Bollenveilingen. De heer S. de Boer Kz. zegt, naar aanleiding van de notulen, een voorstel van het bestuur te hebben vei wacht betreffende de contante betaling en meent dat deze juist in dezen tijd zoo noodzakelijk is. Het zal moeilijkheden opleveren om er concrete veran deringen in te brengen, doch als kweekers moeten wij toch trachten hleitoe te komen. Bij overlevering heb ik vernomen, dat deze kwestie ook ter sprake is gebracht op de vergadering voor de Bloembollen veilingen. Was er vroeger van die zijde geene mede werking, thans is dit heel wat gewijzigd. Er bestaat groote vrees dat de bloemenkweekers niet aan hunne verplichtingen zullen kunnen voldoen. Ook zijn er handelaren, die aan die kweekertjes op crediet ver- koopen, echter zullen zij teleurgesteld uitkomen. Ook is er gezegd, dat er belangrijk minder zal worden verkocht a contant als op crediet, doch er zijn er ook, die zeggen dat zij liever 60 procent vast hebben dan een jaar lang zorgen te hebben of het geld wel binnen zal komen. Ik acht het thans den tijd om de contante betaling in te voeren, want nu is het een onhoudbare toestand. De heer E. Vlug is het hiermede volkomen eens en acht het crediet uit den booze. Het was wer kelijk de bedoeling om met een voorstel te komen voor den beschrijvingsbrief, doch is deze zoo spoe dig gekomen, dat er geen gelegenheid meer was. Het is echter nog mogelijk om de zaak op de algemeene vergadering bij de rondvraag naar voren te bren gen. Het crediet is niet alleen een nadeel voor de kweekers maar ook voor de solide handelaars. Spreker kan onmogelijk beoordeelen of het thans de tijd is, doch moet het toch in ieder geval die rich ting uit. De voorzitter acht het beter indien getracht wordt om langs organisatorischen weg iets te be reiken en noemt hiervoor de 4 groote organisaties met name de algemeene vereeniging voor Bloembol len cultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren, het Kweekersgenoootschap en de Bond van Bloem bollenveilingen. De heer S. de Boer Kz., acht het gewenscht, indien aan het hoofdbestuur een schrijven wordt gericht, voorzien van een behoorlijke toelichting, met de mededeeling dat de afdeeling dit punt zal behan delen tijdens de rondvraag. Tevens moet eenzelfde schrijven worden gericht aan alle afdeelingen met het verzoek om op de vergadering eene uitspraak te doen. De heer E. Vlug merkt op, dat de tijd hiervoor te kort is. Kan de zaak niet plompverloren bij de rondvraag worden besproken, dan zal noodgedwon gen de najaars-vergadering moeten worden afge wacht. Spreker zal dan de organisaties en afdeelin gen met de zaak in kennis stellen en heeft een ieder gelegenheid deze nauwkeurig na te gaan en wellicht komen er den eenige lichtpunten naar voren. De voorzitter acht het niet gewenscht, dat een dergelijk schrijven van deze afdeeling uitgaat, doch is hiervoor de Bond van Kweekers het aangewezen lichaam, van wien de actie moet uitgaan. Niettemin moet reeds nu bij de rondvraag de aandacht er op worden gevestigd. In ieder geval is de zaak al aan de orde bij den Algem. Bond. Op voorstel van den heer S. de Boer Kz. zal aan het hoofdbestuur een schrijven worden gericht, waarin wordt medegedeeld dat de afdeeling dit punt in de rondvraag ter sprake zal brengen. De voorzitter wil echter niet direct spreken over „contante betaling", doch acht het beter, als wordt aangedrongen op „de wenschelijkheid voor inkrim ping van crediet." Tenslotte wordt besloten een schrijven in dien geest te richten aan den Bond van Bloemveilingen, het Kweekers Genootschap en den Bond van Bloem bollenhandelaren en zal tevens aan het hoofdbestuur worden verzocht om met deze organisaties overleg te plegen. De heer S. de Boer Kz. memoreert dat voor eenige weken geleden door Engeland de invoer van Fran- sche groenten en aardappelen radicaal is verboden in verband met de Coloradokever. Men heeft in Nederland gevoeld om in deze ook iets te moeten doen. In de vergadering van den Tuinbouwraad kon geen eenstemmigheid worden verkregen om bij de Regeering aan te dringen, ook den invoer in Neder- derland te verbieden. Het Centraal Bureau voor de Veilingen heeft, gesteund door enkele organisaties, een request inge diend bij den Minister. Als de invoer niet wordt verboden, dan zullen de Fransche groenten en aard appelen via Nederland naar Engeland worden ver zonden. Ook bestaat de kans dat hierdoor de larven en kevers worden overgebracht naar Holland en zal Engeland ook de grenzen sluiten voor de Holland- sche groenten en aardappelen, hetgeen voor ons de genadeslag zal zijn. Het hoofdbestuur van Bloembollencultuur heeft tegen een verbod van invoer geageerd met het oog op den handel van bloembollen met Frankrijk. Echter heeft eene becijfering uitgemaakt, dat het geen aan bloembollen naar Frankrijk wordt ver zonden in verhouding zoo gering is, dat dit geen gewicht in de schaal mag leggen. Ook Duitschland heeft 14 dagen geleden de invoer van Fransche groenten en aardappelen radicaal verboden. Als wij niet ingrijpen, zal ons land met die producten wor den overstroomd en de funeste gevolgen hiervan zullen niet uit blijven. Waar de Minister door het schrijven van Bloembollencultuur op een dwaalspoor is gebracht, is het van groot belang dat aan alle afdeelingen wordt verzocht om adhaesie te betuigen aan het adres van den Bond van Veilingsvereeni- gingen. Het is zeer noodzakelijk, dat Nederland zulk een verbod uitvaardigt. Spreker stelt voor om een request te richten aan den Minister om Z.Ex. te verzoeken aandacht te schenken aan het adres van de groep veilingen. De heer A. Slot wees er op dat het vooral de Noordhollandsche afdeelingen zijn die het er niet mee eens zijn. Voorzitter zeide de houding van het H. B. niet te kunnen beoordeelen omdat hem de beweegredenen van het H. B. niet bekend zijn. De heer E. Vlug zeide dat het meer op het terrein lag der groentenbouwers. Volgende week is het alg. verg. van de Langed. Groentencentrale. Die zullen meer met een request bereiken. De heer S. de Boer: Dat is al gedaan. Na nog eenige bespreking werd besloten een schrijven aan den Minister te richten en hiervan op de Algem. Verg. mededeeling te doen en te trachten medeweerking te krijgen van de andere Noord-Hol- landsche afdeelingen. De heer J. Vlug merkte op, dat Amerika zoo wei nig bollen betrok, maar 2 maal zooveel als Dene marken, terwijl Denemarken zoo'n klein laand is. Spr zocht te oorzak hiervan in de invoerrechten. Daa dient toch eigenlijk een stokje voor gezet te worden, waar Amerika hier in Holland zesmaal zoo veel invoert als wij in Amerika. Het is niet goed, dat er misbruik wordt gemaakt van de goedheid van een ander. Het zou wel goed zijn dat de vereen, aandrong bij de regeering dat daarin verbetering wordt ver kregen, want zoo is het niet vol te houden. Amerika heft van ons 300 pet. van de waarde, terwijl wij van hen slechts 10 pet heffen. Er zal een andere weg moeten worden bewandeld. Na eenige bespreking sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank voor de tegen woordigheid. Ons Weekpraatje In plaats van de gewone copie voor het Week- praatje, ontving onze redactie dezer dagen tot haar lichtelijke verwondering onderstaand schrijven, dat we hierbij om het daarin vervatte verzoek aan anderen afdrukken. Mijnheer de Uitgever, Door dezen deel ik U mee, alsdat mijn man dezen keer zijn Weekpraatje niet kan verzorgen, omdat hij vanmorgen kwaad het huis is uitgeloopen. U moet n.l. weten, alsdat ik nog graag vóór Paschen schoon zou willen zijn, omdat mijn moeder dan komt logeeren. En nu was vanmorgen de werkster bezig om de kacehl te poetsen uit de werkkamer van mijn man, terwijl ik zijn bureau opruimde en de ramen had opengezet om te luchten. Mijn man is overigens vrij goedaardig in zijn soort, maar met de schoonmaak heb ik wel eens meer last van hem. Nou had ik nog wel de waschtafel in de slaapkamer voor hem ingeruimd en daarop wat papier en inkt klaar gelegd, maar aan die waschtafel kon hij geen inspiraties opdoen, zei-die. Mannen zijn niks in schikkelijk, als vrouwen moeten schoenmaken. U vindt het zeker niet erg, als hij dezen keer eens niets schrijft over de crisis, de malaise, de politiek of andere nare dingen? Eerlijk gezegd, begrijp ik tóch niet, waarom in de kranten altijd over zuike sombere zaken geschreven moet worden, want een krant lees je toch voor de gezelligheid, voor het feuilleton en de advertenties. O ja, dat wou ik U nog vragen. Me man zegt, dat het ook al van de malaise is, dat je sommige winkelzaken niet zoo vaak meer in de krant ziet, maar dat is toch zeker niet waar? Als het een goeie tijd is, dan kijkt het publiek niet zoo nauw op een paar centen, maar nu keer je elk duobeitje om, voor je het uitgeeft. Als ik nou wat koop, dan wil ik eerst weten, wat het kost. Ze kunnen wel mooie dingen in de etalage zetten, maar ik durf toch niet naar binnen te gaan, als de boel niet geprijsd is, want dan kom ik er toch niet van af, ai vaiien de kosten me tegen. Als vrouw zijnde ben ik niet astrant genoeg om den winkel weer uit te loopen. Daarom moest U eens vragen aan de winkeliers, of ze de prijzen bij hun artikelen willen vermeiden, vooral in de krant. Nou met de scnoonmaak ook. Van alles heb je dan noodig, maar dan bestudeert 'n mensch vooraf wel degelijk de advertenties. Straks, als mijn man en ik mijn man kan, geloof ik, nog wel een jaartje toe met zijn pak maar ais ik dan straks een zomerstof je moet hebben ze hebben van het jaar van die leuke plooien in de japonnen nou, dan wil ik toch eerst wel wat van oe prijzen lezen. Mijnneer, vindt U zoo'n praatje nou eigenlijk niet veel gezelliger ais al dat gesenrijf over politiek en malaise? 't is anders wel een nare tijd, mijnheer. Jansen, van den hoek hiere die is óók over den kop. Ik hen het al lang gedacht, want die zag je ook niet meer adverteeren. Da's altijd een kwaad teeken, mynheer. Ais je de menscnen niet meer in de krant ziet, dan weet je het al. Dan krijg je onwil- leneurig het idéé van een half-fallieten boel, en dan koop je er vanzelf al niet graag meer. Kijk mijnheer, over zulke dingen moest nou wat meer in de krant worden geschreven. dat is veel leuker dan al die stukken over den slechten tijd. Als een mensch trouwens nog maar een paar centen heeft, is de tijd niet eens zoo heel slecht, want alles wordt reuze-goedkoop. Mijn moeder, mijnheer, die woont in Amsterdam en die stuurt me wel r's de krant van daar op. Nou, van de week stonden daar schattige gordijnstoffen en andere voorjaars artikelen in geadverteerd voor prijzen, nóóit eerder van gehoord, mijnheer! Och, hier zijn óók veel dingen goedkooper geworden, dat weet ik wel, en misschien wel net zoo goedkoop als in Am sterdam, maar sommigen wachte met je dat te ver tellen, tot ie toevallig eens in den winkel komt. Mij en allen vrouwen zult u zeker een groot plei- zier doen, als U nu met het voorjaar voor veel ad vertenties zorgt. Het is heelemaal niet erg, als daar door een artikeltje over de malaise ongedrukt zou moeten blijven. Uw vrouw is zeker nog niet aan de schoonmaak, wel? Och, met dien vroegen Paschen, wachten de meesten nog wat. Nou, mijnheer, je krijgt toch wel stijve vingers van het schrijven, als de kachel niet aan is. Ik moet daarom maar eindigen, de hoop uitsprekende, alsdat U mijn man wel zult willen excuseeren voor zijn Weekpraatje. Hoogachtend, w. g. (Redactie-geheim).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4