19 Maan 1932 Vergaderingen Uit den Omtrek Binnenland. Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen Sint Pnneras. De Tuinbauwvcroeniging „de Tuinbouw' vergaderde 17 Maart in het café van den heer Blowstra onder leiding van den heer Cl Kloosterboer. De voorzitter opent met een hartelijk welkom, doch, zegt spreker, allereerst rust op mij den treurigen plicht een enkel woord te wijden aan do nagedachtenis van ons aller vriend en bestuurs lid, wijlen den heer P. Madderom. Heb ik de vorige vergadering gewezen op de onbezette plaats aan onze bestuurstafel, nu ech ter i? die plaats nog onbezet en zal door hem niet meer worden ingenomen. Dit spijt mij ten zeerste. Hij toch was een bestuurslid van onze vereeni- ging met den meest noodigen ernst waar dit was geboden, om de algemeene belangen te behartigen. Daarenboven bracht de hem aangeboren gemoe delijkheid en gepaste humor op velerlei wijze steeds een genoegelijke en aangename stemming in leden- en bestuursvergaderingen. Onze vereeniging verliest in hem een trouw lid niet alleen, doch ook een nauwgezet penningmees ter. Vergadering, beleefd verzoek ik u met mij een enkel oogenblik zijn nagedachtenis in eer biedige stilte te herdenken, door op te staan van uw zitplaatsen. Hij ruste in Vréde. Ik da^k u. Mijneheeren, gaarne zoulk met uw instemming het volgende schrijven aan de achtergelaten we duwe en kinderen willen zenden: Aan de 'Weduwe P. Madderom en Ainderen, De leden van vereeniging „de Tuinbouw' ra vergadering bijeen spreien eenparig Tiun eeröiedige fiulife u'it aan de nagedachtenis van üw onvergetélijkep besten Man en der kinderen zorgvolien Vader, wij'ien <ivix A eer P. Madderom. Moge de kracht ruimsöhoots uw deel zijn,, om dit voor u zoo smartelijk verlies te dragen Hij ruste in'Vrede. Namens de vereeniging „de Tuinbouw": O. KLOOST-ERBOER, Voorzitter. A. HOOGLAND', Secretaris. Wordt algemeen goedgevonden Mededeel in gen Het Destuur heeft als blijk van waardeering den heer Madderom naar zijn laatste rustplaats begeleid. De zoon van Madderom zal tot 31 Dtecember 1932 het penningmeesterschap uitvoeren. BEen schrijven is ingekomen van den heer v. Herwijnen over Zeliopasta, een rattenverdelgings middel. Een en ander wordt nader toegelicht door den heer van Herwijnen. Een dankbetuiging is ontvangen van den heer K. Steeman voor hulp wegens ziekte. Een schrijven is ontvangen van den Ned. B. van arbeiders in het Landbouw, Tuinbouw en Z.- bedrijf. Diit behelsde een verzoek om indien groo- te aanvoer van producten op de markt plaats vindt, dit niet door de transportarbeiders ver werkt kan worden. Indien de tuinders niet zoo veel bij het lossen hielpen, zoo zou dit voor de betrokken landarbeiders veel werk geven, daar dan moest worden aangevuld met losse arbeiders. Het bestuur stelt voor om kleine sproeimachi- nes aan te schaffen, gezien de moeilijkheid om een groote machine aan te schaffen, en het dan voor vele perceelen onuitvoerbaar is om er bij te karnen. Deze z»uden dan tegen een matige huur voor de leden beschikbaar kunnen worden De heer T. Blakker stelt voor dat de tuinders ze zelf moeten koopen. Wordt overeenkomstig het bestuursvoorstel aangenomen. Dit zal een onderzoek instellen naar de kosten enz. Behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Het percentage voor reclame beschikbaar te stellen wordt goedgevonden. 7b. De heer Bakker bestrijdt de verhooging van het veilingspercentage om daar een fonds van te maken. Het wordt veel te hoog. De "heer Hoogland meent, dat voor het uitbeta len van doorgeloopen kool veel geld noodig is. Als de Prov. Comm. in beginsel besluit om door te gaan dan zijn wij er toch ook nog. Wij blijven medezeggenschap houden. De heer de Jong stelt voor om dit punt aan te nemen en licht dit nader toe. Hij stelt bv. de arbeidersorganisatie hier tegenover. In stemming gebracht wordt het voorstel ver worpen met 35 tegen 43 stemmen. 7c. 'Subsidie kanalisatie. Wordt zonder meer verworpen. 71'. Statutenwijziging. De heer Boos vraagt of de bollenveiling er ook nog mee inzit. De heer Jb. de Vries leest het gedeelte voor uit het verslag vna de L.G.O. vergadering van 1929, daar is het besluit vastgelegd Hier moeten wc ons aan vasthouden zegt spreker. De heer Hoogland deelt mede dat een gemeen schapppelijke bestuursvergadering is gehouden met de veroenigingen van Biroek op Langendijk, Zuidscharwoude en Koedijk, en brengt hierover verslag uit. Indien wij aansprakelijkheid hebben moeten, dan moeten wij ook medezeggenschap hebben. De schuld bedraagt thans f 24000.Alles ging tot heden van een leien dakje, doch nu staan wij voor het feit, dat ieder lid aansprakelijk wordt gesteld Nemen we dit niet aan, dan moeten we uittreden. De stemmingen in het hoofdbestuur zijn per ledental. Indien de bollenveiling gescheiden blijft stel ik voor om dit voorstel aan te nemen. Aldus wordt besloten. 8a. Algemeen voor 8b. Ontslag veilingleider. De heeren Bakker en Boos bepleiten dit voorstel We kunnen het best zonder stellen. De heer Hoogland vraagt: Wil de vergadering leiding? Ik zou meenen van ja. Wil de orga nisatie combinatie? Ja. Dit is echter niet mo gelijk. We moeten bij voorkomende keuringsge- vallen een directe uitspraak hebben. Spreker noemt enkele gevallen op waaruit tev duidelijkste blijkt, dat directe uitspraak noo-, dig is. Aangenomen. 8c. Aangenomen. 9. Wordt gepasseerd. 10. Wenscht „de Tuinbouw" niet in behan deling te nemen. 11. Wordt met de toelichting medegegaan, 12. Alsvoren. 13. Uitvoerwet pootaardappelen. De heer Hoogland licht dit voorstel toe 14. Uitvoerverbod van koolzaad. Wordt overeenkomstig het bestuur gedacht. Bij de rondvraag verzoekt de heer T. Bakker vroegere bezorging der convocaten. De secretaris deelt hiervan de reden mede. De heer H. Gerritsen had thans willen stemmen voor afgevaardigden voor de algemeene verga dering en niet zooals altijd op de ledenlijst af Niets meër aan de orde sluit de voorzitter de vergadering. Koedijk. Vergadering van de TuinbouwvereenigL „de West." De tuinbouwvereeniging „de West" te Koedijk hield Woensdagavond in de zaal van den heer Jb. Groot een algemeene vergadering. Die voorz. opent de vergadering met een woord van teleur stelling ,daar een vergadering waarin de beschrij vingsbrief behandeld wordt nooit druk hezocht wordt. Na voorlezing der notulen, die onveran derd worden vastgesteld, volgen eenige mede- deelingen, nl. dat voor de rattenverdelging Ze liopasta een zeer afdoend middel is. Ook is het wenschelijk om wortelzaad en uitenzaad te ont smetten. Vooral wortelzaad komt na de ontsmet ting- veel beter op. Over de rentelooze voorschot ten deelt de voorzitter mede, dat waarschijnlijk de volgende week 24 procent van het crediet uitbetaald zal worden. Hierna wordt de beschrij vingsbrief voor de L.G.O. behandeld. Eenige op en de rekening en verantwoording van den pen- merkingen worden gemaakt over het Jaarverslag ningmeester door de heeren Otto en Zwètsman, naar aanleiding waarvan eenige vragen gesteld zullen worden. Ter vaststelling van de algemeene vergadering wordt besloten deze voor te stellen in Alkmaar te houden. Over de voorstellen van het bestuur om ten hoogste een twintigste pro cent van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame, wordt goedgevonden, evenals het voor stel om het bestuur machtiging te verleenen om tot fondsvorming over te gaan en daarvoor 1 procent van den omzet beschikbaar te stellen. Over de Westfriesche kanalisatie ter vaststelling van het al of niet geven van de subsidie wordt besloten gezien de tijdsomstandigheden nog geen beslissing te nemen. Over de voorstellen van het bestuur om een tiende procent vergoeding voor do t ontantc betaling te handhaven en op de agen da voor de algemeene vergadering alleen die voor stellen te plaatsen betreffende ons belang als veilingsvereeniging, aan te nemen. Punt f vati den beschrijvingsbrief een statutenwijziging wordt goedgevonden. Over de voorstellen van de vereenigingen ten eerste van „de West" om de Pers toegang te verleenen en uit te noodigen tot de bestuursvergaderingen van de L.G.C., ten 2e den veilingleider te ontslaan en ten derde het be stuur der L.G.O. in overweging te geven de ver tegenwoordiging der L.G.O. in de Prov. Comm. aan een practischen tuinder op te dragen, wordt besloten dat de afgevaardigden deze voorstellen zullen verdedigen. Van „de Tuinbouw" te Sint Pancras, dat de algemeene vergadering de sala rissen en het veilingspercentage bepaalt, wordt besloten dit aan het bestuur over te laten. Van ,jde Toekomst" te Zuidscharwoude, dat de L. G.O. er bij den minister op aan dringt, dat geen christelijke maar een neutrale tuinbouwschool ge sticht wordt, ook dit wordt accoord bevonden. Van „de Groentecultuur" te Broek op Langen dijk om de presentiegelden voor de Jaarvergade ring der L.G.Cj. van 3 op' 2 gulden terug te bren gen en van „de Schermer" de presentiegelden te halveeren, aan te nemen. Van de „Heerhugo- waard" te Heerhugowaard om aan de regeering te verzoeken om het uitvoerverbod op pootaard appelen het volgende jaar in werking te doen treden, wordt goedgevonden evenals van „de Zuid om de regeering te verzoeken om te komen tot een uitvoerverbod voor alle soorten koolzaad. Bij de rondvraag worden nog eenige vragen ge steld waarna de voorzitter de vergadering sluit HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK N.V, Wij ontvingen het Jaarverslag over 1931, zijnde het acht en twintigste boekjaar. In den aanhef van het verslag wordt het vol gende gezegd: Het zal geen verwondering wekken, dat de voort woekerende crisis ook onze zaken in 1931 ongunstig heeft beïnvloed. De omzetten waren kleiner en als gevolg daarvan de winsten eveneens. Op een cliënt leden wij een verlies van f 1451.76 welk bedrag uit de winst is afgeschreven. Daar van eene verbetering in het zakenleven nog niets is te bespeuren, komt het ons gewenscht voor om uit de winst slechts het primair dividend van 4 pet. uit te keeren en van het resteerende f 34.000 over te boeken naar de in onze boeken onder credi teuren voorkomende afschrijvingsrekening. Overeenkomstig de hierachter opgenomen winst- verdeeling blijft dan f450.61 ter beschikking van de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders. De netto winst bedroeg f 63.235.49; de reserve te draagt evenals vorig jaar f 140.038.73. SINT MAARTEN. De tijd brengt mee verandering. Het eene gaat, het andere komt. Wat heden bestaat en bijna als vast bezit wordt bschouwd, is men morgen weer kwijt, zonder dat men in dit verandering kan of kon brengen. Zoo is het ook het vereenigingsleven. Had men alhier jaren het voorrecht eensymphonieorkest te bezitten, hetwelk bij alle voorkomende gevallen bv. op Nutsavonden, prop. Staatspensionneering, enz. zijn hooggewaardeerde medewerking verleende, en men zich dergelijke avondjes bijna niet kon in denken zonder de opgewekte muziek dezer sympho- nie, toch zal men er zich aan moeten gewennen zonder dit gezelschap deze avondjes te moeten hou den, daar onze symphonie geen voldoende levens kracht meer bezit en door ledengebrek zijn bestaan ziet geëindigd. Voor deze wat anders zegt het spreekwoord en er is wat anders. Onder lieding van mej. Sluis uit Schagen Is alhier opgericht een kinderzangkoor met een 20-tal leden, hetwelk in studie heeft genomen de operette „Goud muiltje." Tevens is opgericht een tooneelvereeniging welke is gedoopt „Door oefening hooger" en be staande uit 12 werkende leden. Als bestuur is geko zen de heer H. van den Struik voorz., K. Mienis secretaris, mej. L. de Pee, penningmeesteresse, en de heeren P. van Vuren en W. Bakker, commiss. Wij wenschen de beide opgerichte vereenigingen al het goede toe en hopen daarbij dat zij ons menig gezellig avondje mogen bezorgen. SINT MAARTEN. Gevonden voorwerpen: Een hengel. Inlichtingen zijn te bekomen bij de gemeente-po DE NOOD DER BOEREN. Een landbouwdelegatie bij de Koningin. De koningin heeft Donderdagmorgen zooals 't Handeslblad meldt, in audietie ontvangen de heeren Nysingh, voorzitter van het Kon. Ned. Land- bouwcomité, Verheggen, voorz. van den kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, en prof. dr. Diepenhorst voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De heeren hebben de zorgen en moeilijkheden van den landbouw uitvoerig ulteengezt, der koningin verzocht in het bijzonder haar aandacht te willen wijden aan de veehouderij en de gemengde bedrijven en daarbij de hoop uitgesproken, dat, kon het zijn spoedig van regeeringswege maatregelen zouden wor den genomen om aan den daarin heerschenden nood tegemoet te komen. DE ZOMERTIJD EN DE SPOORWEGEN. Bezwaren tegen afschaffing of verkorting? Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw gevraagd of hij, zooals door hem is toegezegd in de avondvergadering van de Tweede Kamer van 8 De cember jl. reeds een onderzoek heeft ingesteld bij de directie van de Nederlandsche spoorwegen of afschaffing of verkorting van den zomertijd ten aanzien van de dienstregeling der trelnnen be zwaren zou veroorzaken indien men de plannen der regeering dienaangaande weet voor de samenstel ling van de dienstregeling, en zoo ja, welk is het resultaat van dit onderzoek? DE PACHTOVEREENKOMSTEN. De kwestie der ontbinding van de ioopende contrac- Zooals wij eenlgen tijd geleden gemeld heb ben. heeft het lid der Tweede Kamer, de heer van den Heuvel den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw enkele vragen gesteld inzake de ont binding van Ioopende pachtovereenkomsten. Op deze vragen heeft de minister thans geantwoord dat een onderzoek gaande is o.a. worden verschil lende autoriteiten gehoord welke met de praktijk in aanraking komen in de meer elgemeene kwestie, of het noodig is thans soortgelijke maatre gelen in het leven te roepen als waren vervat in de wet van 4 September 1914 —Staatsblad no. 444). De Minister verbindt daaraan in overleg met den minister van justitie, een onderzoek of het noodig is bijzonderlijk voor pachtovereenkomsten eenige voorziening te treffen, waarbij ook het denkbeeld om de mogelijkheid te openen van ontbinding van Ioopende pachtovereenkomsten onder oogen wordt gezien. In het vorenstaande wordt gesproken van „noodig" omdat slechts in geval van dringende noodzakelijk heid is over te gaan tot crisismaatregelen op het terrein van burgerlijk recht. LOONEN LIMBURGSCH METAALINDUSTRIE Sinds korten tijd zoo schrijft het Hanri<>«ihinri Is er oneenigheld ontstaan tusschen werkgevers en werknemers in de metaalindustrie in Limburg. De werkgevers wilden de arbeidsorganisaties niet erkennen en handelden in het vaststellen van loo- nen geheel naar willekeur. De werknemers die hiermede niet accoord gaan zonden een schrijven naar den rk. metaalbewerker! bond om hun steun in te roepen voor de verdediging van hun belangen. Het gevolg hiervan was, dat een vergadering werd gehouden tusschen werkgevers en werknemers van deze industrie. Op deze conferentie werd een loonsverlaging voor gesteld van twaalf en een half procent. Het hoofd bestuur van den metaalbewerkersbond vond deze verlaging een te zwaar offer voor de arbeiders, hoewel het den toestand dezer industrie als zeer' slecht erkende. Het verlangde derhalve een gema tigder voorstel. De werkgevers zullen aan de arbeidersorganisaties een schrijven richten, waarin voorstellen in deze zullen gedaan worden. Oudkarspel. In verband met de uitbetaling van het eerste gedeeltte der tuinderscredieten op Maandag a.s. kunnen wij nog mededeelen, dat voor deze ge meente een 5-minuten-dienst is ingesteld, hetgeen tyil zeggen, dat de opgeroepenen om de vijf mi nuten ten raadhuize verschijnen. Om een vlotte afdoening van zaken te bevorde ren, worden de daarvoor in aanmerking komenden verzocht op het op hun oproepingsbiljet ge stelde tijdstip ook aanwezig te zijn. Oudkarspel. Gevonden voorwerpen: een belastingplaatje, gevonden op den Laan- weg. Inlichtingen verstrekt de gemeente-politie. Noordseharwoude. Die Noordhollandsehe Cinema in „de Roede Leeuw te Zuidscharwoude. Het Filmwerk „Taboe.'" De Noordhollandsche Ctinema komt aan staanden Zondag weer met een bijzonder program ma, waarop als hoofdnummer prijkt „Taboe" een van de nieuwste rolprenten, die nog zeer onlangs in onze hoofdstad heeft geloopen. Het is een film van onvergelijke pracht, rijk aan de meest schitterende natuuropnamen. Het scenario verplaatst ons naar de wijde, wilde en wondermooie Zuidzee, waar Taboe, een ro mantische legende op de atollen van de Paci fic, op een dier Paradijs-eilanden is opgenomen. De medespelenden' zijn uitsluitend Polynesiërs enkele Chraeezan en halfbloeden. Dat deze film werkelijk iets bijzonders is, mo ge blijken uit het feit, dat de muzikale begeled ding is gemaakt naar thema's van Schubert, Cho pin en andere grootmeesters. De trouwe bezoekers weten dat alles in hel der beeld en zuivere muzikale weergave zal wor den overgebracht en de anderen zouden wij wil len aanraden eens een bezoek aan deze Cinema te brengen, in de overtuiging, dat het dan hierbij nietizal blijven. Het is een onvervalscht Paramountproduct, en mag het grootste werk van den beroemden re gisseur F. W. Murnau worden genoemd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie en naar de groote aanplakbiljetten. BRANDENDE PETROLEUMKACHEL BIJGEVULD. Donderdagavond is brand uitgebroken in de woning van den heer J. A. Verstegen, gelegen boven den si garenwinkel „de Delftsche Poort" van den heer M. van Schie aan den Coolsingel te Rotterdam. De heer Verstegen heeft toen hij te kwart over tien thuis kwam, de petroleumkachel willen aan steken om thee te zetten. De kachel was bijna ge heel uitgebrand, waarop de heer Verstegen petroleum in de kachel heeft geworpen, terwijl de brander nog aan was. De kachel is daarop uit elkander geslagen en in korten tijd stond de eerste etage aan de ach terzijde in lichte laaie. Heta vuur breidde zich snel uit, zoodat weldra de geheele verdieping in een vuurzee herschapen was. Kort daarop deelde het vuur zich aan de 2e verdieping mede en de vlammen sloegen uit beide etages naar buiten. Omstreeks half elf was men het vuur meester. De beied etages en de daarboven gelegen zolder zijn geheel en al uitgebrand. De brand wekte veel belangstelling omdat het pu bliek aanvankelijk meende dat er brand was uitge broken in de Dancing Pschorr, waarachter het oude pandje waarin de woning en de sigarenfabriek ge vestigd zijn, gelegen is. FELLE BRAND TE BLOEMENDAAL. De wasscherij van Bijvoet en Zonen uitgebrand. Het Handeslblda schrijft dat Donderdagavond te ongeveer negen uur brand is ontdekt in het gebouw van de wasscherij der N.V. Bijvoet en Zonen aan de Korte Kleverlaan te Bloemendaal. Het gebouw staat vrij op een terrein dat door een hek van de Korte Kleverlaan is afgesloten, en dat aan de andere zij den van Slotenweg, Bloemendaalscheweg en het verdere gedeelte van de Korte Kleveralan door hui zen is omringd. Toen de bewoners van een der nabij gelegen hui-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3