Uit het slop Laatste berichten Reeds bijn.a twee en een half jaar heeft de we reldcrisis nu reeds voortgeduurd. D. w. z., ge rekend vanaf het oogenbflik, dat zij zich begon te openbaren door een trageren gang van zaken in het bedrijfsleven en een geherpe koersdaling van de waardepapieren. In werkelijkheid hadden zich reeds lang vóór September 1929 teekenen voorgedaan, dat zich een groote verandering be gon te voltrekken in de prijsverhoudingen van tal van belangrijke goederen en producten. Toen men nog niet dacht aan een wereldcrisis, sloe gen reeds verschillende producentengroepen met groote bezorgdheid de prijsdaling van hun ar tikelen gade, en zoo zag met name de landbouw zijn inkomsten jaar op jaar verminderen door het ongunstige prijsverloop. Ret is wel voor ieder duidelijk geworden, dat wij definitief naar een Jager niveau zijn ge gaan, en dat de groote prijsdaling, die zich se dert. 1927 heeft ontwikkeld, de tweede phase is van het liquidatie-proces der inflatie, waar toe de oorlog moest leiden. Be eenige mogelijkheid van een herstel van het verbroken evenwicht is dan pok een aan passing van loonen en kleinhandelsprijzen pan de gewijzigde verhoudingen. De theorie, dat handhaving van de bestaande hooge loonen koopkracht schept en de gangma ker kan worden voor een economisch herstel, heeft zulk een fiasco geleden, dat het nauwe lijks noodig is, op de onhoudbaarheid van deze stelling te wijzen. Slechts door loonsverlaging en vermindering der andere productiekosten kan een toeneming van werkloosheid worden voorkomen. Dia (A merikaansche spoorwegen waren wagens den achteruitgang van het vervoer aan den rand van den afgrond gebracht. Teneinde de te hooge exploitatiekosten te drukken, moesten zij een xbelangrijk aantal arbeiders ontslaan. Tenslotte xwerd door de werknemers een Joonsverlaging xaanvaard, omdat door de,spoorwegen kon wor den toegezegd, dat dan een groot deel van het ontslagen personeel weer in dienst kon worden gesteld. Op deze wijze blijft de koopkracht van het geheele personeel op peil, en kan de werk gelegenheid worden uitgebreid en gestabiliseerd. Ook in ons land staat men voor dezelfde vragen, en in vele gevallen zal men slecht3 de keus hebben tusschen loonsverlaging met 111- diensthouding van het personeel en ontslag. Ver laging van de productiekosten, dus ook van de loonen, zal het eenige middel zijn om de zaak gaande te kunnen houden. Want. op het oogenblik gaat het voor Nederland vooral om behoud van werkgelegenheid; op uitbreiding be staat in de naaste toekomst weinig kans. Een krampachtig vasthouden aan de geldende loonen zal tot resultaat hebben, dat een steeds kleiner aantal van deze loonen profiteertDe overigen moeten worden verwezen naar de pu blieke kassen, die toch reeds zoo zwaar woorden getroffen. I - Wij komen dus niet uit het slop Joor een inperking van den arbeidstijd (met handhaving van het geldende loon) of door vast te houden aan ae hooge nominale loonen. Want de hoofd oorzaak van deze crisis is niet gelegen in de pro ductie van een absoluut te veel (de mensche- lijke behoefte is onbeperkt) maar in da onmogelijkheid om de geproduceerde goederen kwijt te raken. Levert de industrieele arbeider aan de gemeenschap goederen af, die te duur zijn, in verhouding tot de prijzen voor de grond stoffen voedingsproducten, dan worden die goe deren niet meer verkocht. Alles wat de artikelen alleen maar duurder maakt en dus tot inkrimping van de nog overgebleven productie moet leiden, kan ons niet uit het moeras helpen, integendeel, daardoor zouden wij economisch nog verder achteruitgaan. Slechts sterke verlaging van de productiekos ten (loonen en sociale lasten) en verdere aanpas sing van de kleinhandelprijzen (ook huren en pachten) kunnen de wederopleving van de wel vaart hier en elders op de wereld bevorderen. Plaatselijk Nieuws Wal er met de Paasehdagen te doen is. De vereenigingen, op "het gebied van sport, too- neel en zang, benevens de Noordhollandsche. Ci nema, zullen de Paasehdagen weder voor de noo- dige afleiding en ontspanning zorgen. Dje kinderafdeeling van de operette-vcreeniging „Caecilia" komt den eersten Paaschdag in het lo kaal van den heer O. Vis te Oudkarspel met de operette, getiteld „eEin dag Khalif.' Zij, die deze kinderoperettes meermalen hebben bezocht, zullen ook nu zeker niet nalaten dezen avond voor een bezoek vrij te houden. Juist het echt kinderlijke, bekoort en boeit en zal een avond vol genot geven. B|e gy mnas tick vereen, „Hercules'- en „Hygiéa" kondigen in dit nummer hun optreden aan op den tweeden Paaschdag in het lokaal „Het Eontc Paard" te Noordscharwoude en op 2 April. De aanwezigen op de laatst gehouden adspiran- tenuitvoering hebben ter afwisseling van dien middag kunnen genieten van ware gymnastiek, ter afwisseling gegeven door de dames- en hee renleden. 1 Nu zullen deze afdeelingen met de keurploeg in afwisselend tempo voor het voetlicht verschij nen en de trouwe bezoekers weten reeds vooruit, dat oen mooie avond staat te wachten. Dat deze avond verderiets geheel bijzonders zal worden mogen wij gerust verklaren, aan de hand Van het feit, dat ihedewerking zal worden verleend door een orkest terwijl op het podium verschillende balletten zullen worden uitgevoerd Men weet dus waar men genieten kan. Ook de Noordhollanidsche Cinema laat zich niet onbetuigd, en zal weder van zich doen spreken in het gebouw „de Roode Leeuw') te Zuidscharwoude, waar de film zal draaien, getiteld „De hSowbaot." (Het komediantenschip) Velen zullen zich herinneren dat deze film al reeds eerder is vertoond, en toen hebben genóten van deze mooie „zwijgende" film. Maar het is nu een geheel ander geval. De ondernemers geven deze film nogmaals omdat hij nu zingend sprekend en musiceerend op het witte doek kan worden vertoond. Reeds de eerste maal boeide deze film door het schitterende spel van de daarin optredenden, door de met verfijnde kunstzin gemaakte opnamen Wij gelooven dat men het streven en werken van de ondernemers om het beste van het beste te geven zal weten te waarderen, en velen den eersten Paaschdag naar de genoemde tooneelzaal zullen gaan, om te genieten van de tooverbeelden op het witte doek. iWij laten hier den inhoud van deze film nog eens volgen: „DE SHOWBAOT" Het Komediantenschip) Grootsche Kunstfilm in Veertien acten. Geinspireerd op den wereldberoemden, gelijknamigen roman van de Amerikaansche schrijfster Edna Ferber. met Laura la Planta en Joseph Schildkraut in de hoofdrollen. Regie van Harry A. Pollard. Rol verdeelingMagnolia Hawks, Laura la Planta; Gaylord Ravehal, Joseph Schildkraut; Pathenia Ann Hawks, Magnolia's tweede moeder, Emily Fitzroy; Kapitein Andy Hawks, Magnolia's vader, Otis Har lan; Julie, Alma Rubens; Windy,'de loods van de Cotton Blossom, Jack McDonald; Magnolia, als kind, de kleine Kim, Jena la Verne; Schultzy, Neely Edwards; Ellie, Elise Berlett; Joe, de neger, Stepin Fetchit. Tijd der handeling: omstreeks 1880. Nederlandsche texstbewerking van Simon B. Stok vis. Korte inhoud: In de laatste helft der 19e eeuw werd de machtige Mississipi-stroom bevaren door verschillende z.g. „Show-Boat's", Komediantenschepen, die door de bevolking der stadjes aan den oever een groote at tractie vormden in hun eentonig bestaan. Onder deze drijvende theaters was de „Cottom Blossom" een der meest geliefde. Een strenge tucht heerschte aan boord en geen onregelmatigheid werd er geduld. Immers, de strenge en Purlteinsche Kapiteinsvrouw Parthenia Ann Hawks, een dame met een tong, zoo scherp als een scheermes, regeerde niet alleen haar man, den goedmoedigen en vroolijken kapitein, Andy Hawks, maar ook alle acteurs en actrices van het gezelschap met een ijzeren tucht. In deze eigen aardige omgeving werd hun eenigst dochtertje de lieftallige Magnolia die haar ouders karakter bezat, opgevoed. Het kind had den levenslustigen en artis- tieken aard van haar vader geërfd, en leed reeds vroeg onder de heerschzucht van haar bekrompen en al te strenge moeder. Groote liefde vatte het meisje op voor de eerste actrice van het gezelschap, de ge voelige Julia, die haar tegen haar moeder in be scherming neemt met het gevolg, dat Julie smach- telijk wordt weggejaagd. Jaren later is Magnolia tot een 'choone schrandere jonge vrouw opgegroeid en niettegenstaande den tegenstand van haar moeder is zij de ingénue-speelster van het tooneelgezelschap der „Cottom Blossom" geworden. Vele vervuilers van jonge minaars-rollen had de ontembare, Parthenia reeds weggestuurd, omdat zij het gewaagd hadden haar dochter het hof te maken. Bij de landings plaats te New-Orleans ziet Parthenia een jongen man staan, dien zij voor den nieuwen aangenomen premier houdt. Deze jonge man is echter geen acteur, maar een beroepskaartspeler van goede familie, die aan lager wal geraakt is. Aanvankelijk voelt hij er niets voor om als tooneelspeler te worden aangenomen, doch als hij de schoone Magnolia bespeurt, verandert hij van opvatting en neemt hij Kapitein Andy's aanbod aan. Na korten tijd groeit er een groote liefde in Gaylord Ravenal's hart, zoo heet de jonge man, voor de lieve Magnolia, en deze liefde wordt vol komen beantwoord. Parthenia Hawks bewaakt haar dochter als den draak en slechts bij het vervullen hunner rollen op het tooneel, hebben de geliefden gelegenheid elkaar hun liefde te verklaren! Onnoo- dig te zeggen, dat deze overdreven gestrengheid juist leidt tot wat Parthenia zoo gaarne vermijden wou; Magnolia en Ravenal trouwen in het geheim en men heeft er zich bij neer te leggen. Op den dag, dat hün kind geboren wordt, vindt Kapitein Andy den dood in de golven. Thans kan het jonge paar, het niet langer met Parthenia, wier wrok tegenover haar schoonschoon onveranderd blijft, uithouden. De oude vrouw geeft haar dochter 2000 dollar als haar erfdeel en Magnolia en Gaylord verlaten het schip met hun dochtertje Kim. De voorspelling van Magnolia's moeder, dat Ra venal dit geld spoedig op zou maken, wordt be waarheid. Gaylord's hartstocht voor het spel heeft zich in Chicago, uit een ellendig leven van gestadige armoede afgewisseld door korten rijkdom wordt Magnolia's deel. Eindelijk houdt de dappere jonge vrouw het niet vol; zij plaatst haar kind op een kloosterschool en besluit zelve haar brood te gaan verdienen met het zingen van de gevoelige neger spirituals, die zij van de negers op de „Cottom-Blos- som" geleerd had. De directe aanleiding tot dit be sluit is de komst van haar moeder in een tijd, waar op zij groote armoede lijden. De onverbeterlijke Gaylord heeft geld verloren met een paard en leent twee duizend dollar van een vrouw van slechte re putatie, Hetty Chilson genaamd. Voor het eerst komt hij dronken thuis en Magnolia, die van hem de herkomst van het geld verneemt, gaat het terug brengen aan de vrouw, die het leende. Tot haar schrik bemerkt zij in Hetty Chilson de actrice Julie, van wie zij als kind zooveel gehouden heeft. Doch Julie wil haar niet herkennen. Thuisgekomen vindt zij haar moeder, die haar een brief overhandigt, waarin Gaylord schrijft zich harer onwaardig te voelen en niet meer terug te keeren. Toch weigert Magnolia haar moeders aanbod aan te nemen om weer terug te keeren ruoaa,ei,nPameeshrdlucmfwy mee naar de „Cottom Blossom" terug te gaan. Zij heeft veel succes met haar liedjes en wordt een van Amerika's beroemdste zangeressen van neger liederen. Na twintig jaar in Broadway te hebben ge schitterd, trekt zij zich, als zij het bericht ontvangt van den dood harer moeder, van het tooneel terug en slijt zij haar leven op het geliefde Komedianten schip in gezelschap van Gaylord, die, ouder en wijzer igeworden, eindelijk met diep berouw, tot haar terugkeert. ZUIDSCHARWOUDE. Het gezelschap „Het Nut" hield Zaterdagavond zijn laatste samenkomst in dit seizoen. Boer Wz., die een courant-artikel: „Door het land der Bataks" voorlas. Een beschrijving over het leven van deze volksstammen, meerendeels uit heidenen bestaande, geeft wel een scherp contrast met oniê eigen zeden en gewoonten. Geloof aan booze en goede geesten overheerscht hun dagelij ksche leven. In 1853 bereikte de eerste Europeaan het Tobameer (Sumatra), in welke gebieden de Bataks hoofdzake lijk voorkomen. Eerst in 1906 werd de wegenaanleg goed aangevat en het verkeer dus ook grooter en niet 2onder invloed op beschaving uitbleef. Thans snorren de auto's der staatsspoor en tramwegen in Nederlandsch-Indië door de Bataklanden heen. De lezing had een weetgierige en leerzame nabe spreking en ook de voorzitter gaf een resumé aan de hand van een landkaart. Alvorens de lezing begon werd eene bespreking gehouden over het 60-jarig herdenkingsjubileumin November a.s. te houden. Plannen hiervoor werden toevertrouwd aan een commissie, waarvoor benoemd worden de heeren S. de Boer Kz.; C. Wagenaar; D. de Geus, Jb. Rutsen; Jb. Kroon; Ter Hofstede en W. Bouman. OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen. Zilveren Rozenkrans; Hollandsche gulden; Porte- rnonnaie met inhoud; Portemonnaie met inhoud. Inlichtingen verstrekt de Gemeentepolitie. OUDKARSPEL. Onze tooneelvereeniging „Jong Leven" (Regie H. Slikker) heeft in studie genomen "kleine menschen". Komedie in vier bedrijven door Albert van Waas dijk. De uitvoeringen hiervan zijn reeds vastgesteld en zullen plaats hebben op Zondag 24 en Dinsdag 26 April a.s. in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oudkarspel. Ongetwijfeld zal „Jong Leven" ons weer een paar genotvolle avonden bezorgen, zooals wij van haar gewend zijn. aenjTckkqsceiktransgazlinlêb „cetaoinshrdlucmfwy DIEPS- EN MOORSMEERPOLDER. Bij de Zaterdag gehouden stemming voor een lid van het Bestuur van bovengenoemden polder, we gens aftreding van den heer P. Geus te Koedijk, werd deze met algemeene stemmen herkozen. In de hierna gehouden Ingelandenvergadering werden, naast het geven van diverse machtigingen aan het bestuur, vastgesteld de Begrooting 1932 en het Ambtenarenreglement. Mededeeling werd gedaan, dat bezwaren zijn inge bracht tegen het voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het bijzonder Reglement, voor zoover het betreft de verkiezing van den voorzitter als zoodanig en tegen het enkelvoudig kiesrecht. Ten opzichte van het laatste is voorgesteld, ingelanden boven 4 H.A. twee stemmen eri beneden 4 H.A. één stem toe te kennen. Inmiddels is de beslissing hierop nog niet afgekomen. Besproken werd de schade, veroorzaakt in den polder. Waar de Polder ten deze geen bevoegdheid heeft, werd desniettemin besloten voor de eigendom men van den Polder geen vergunning tot jagen te verleenen vóór 16 Nov. van elk jaar. Ook de aan wezige ingelanden namen dit besluit, wat naar zij vertrouwden ook door alle anderen zou worden ge volgd. D, T. S. 1—ASSENDELFT 1. Als om 2 uur scheidsrechter Vel laat beginnen, blijkt D. T. S. volledig te zijn terwijl Assendelft eenige invallers heeft. Direct ontwikkelt zich een zeer vlug spel met goed samenspel van A. Als na ongeveer 10 minuten spelens de A-back terugspeelt op zijn keeper, blijkt de A-keeper ver bluft en laat de bal in den hoek van zijn doel ver dwijnen, zoodat D. op goedkoope wijze met 1—0 de leiding heeft. Hierna vallen de gasten met keurig samenspel aan, maar de D. achterhoede is in goeden vorm en weet meester van het terrein te blijven, deels geholpen door slecht schieten van de A-voor hoede en komt alzoo de rust met den 1—0 stand voor D. T. S. Na de thee domineert A. geruimen tijd en als de D.-linkshalf even buiten strafschopgebied hands maakt, vliegt de bal in eens rakelings lang den verbluften D.-keeper in het net 1—1. Dan volgt een mooien strijd om de leiding. Aan den eenen kant is de D.-aachterhoede in goeden vorm en bezweert zij 11e gevaar. De D.-voorhoede begint zich los te wer ken goed gesteund door de middenlinie en ongeveer 20 minuten voor einde weet de D.-midvoor na een mooiën voorzet, tot groote vreugde der D.-aanhan gers te doelpunten. Dan blijkt Assendelft uitgespeeld en valt D. steeds weer goed aan en lukt het zoowaar er 31 van te maken, met welken stand het einde komt. D. T. S. heeft deze overwinning, tegen ieders ver wachting, uit het vuur gesleept, waartoe alle elf spelers zonder uitzondering hun ware kunnen heb ben gedemonstreerd. Per Telefoon Amsterdam V. D. 22 Maart 1932. UIT SANTIAGO). (Chili.) Ik' Lhilecnsehe regqeiring besluit tot liet slaken der betalingen van buitenlandsehe schulden Hoewel het desbetreffende wetsvoorstel nog in l den loop van deze week in behandeling zal ko men en zeer waarschijnlijk ook zal worden goed gekeurd heeft de Chileenscho regeering reeds thans besloten de betaling van alle buitenland- sche schulden te staken. UIT AMSTERDAM. B|e geruchtmakende zwenilelaffaiip te Amsterdam Naar wij vernemen is de procuratiehouder J. Ci. F. H. H-, vroeger werkzaam bij de firma Roozen en Co. te Amsterdam, op last van de Justitie gearresteerd. Eieze arrestatie houdt verband met de geruchtmakende zwendel in Diuitsche obliga ties. De zgn. „Ausmertung." Door dezen zwendel zijn verschillende Duit se ho steden, waaronder de stad Keulen ernstig benadeeld. Vroeger werd in verband met dezelfde zaak, reeds de notaris M. gearresteerd, die echter later tegen borgstelling op vrije voeten werd gesteld. Bij de behandeling dezer zaak voor de Amstei- damsche rechtbank, waar H;. in het Huis van Bewaring is ingesloten, zal deze verdedigd wor den door mr. Si. Pauwels. - UIT BERGEN. Die verdachten uit de vergiftigingszaak zijn in hooger beroep gegaan. Naar wij vernemen zijn de verdachten die door de Alkmaarsche rechtbank ieder tot 6 jaar ge- vangeinsstraf werden. veroordeeld in verband met de vergiftigingszaak te Bergen (Noordh.), de vrouw wegens poging tot. moord en de man we gens medeplichtigheid en poging tot moord, gis teren van dit vonnis in hooger beroep .gegaan. Zooals men weet had de officier van Justitie hooger beroep aangeteekend, echter met de be perkende bepaling, dat hij dit hooger beroep zou intrekken als de verdachten zich bij dit vonnis zouden neerleggen. UIT EGT, Een ernstige brand, waarbij een vijftal kinderen ernstige brandwonden oploopen. Hedenmorgen omstreeks vier uur heeft in de woning van den landarbeider R. Gluipers, staan- do even buiten de kom der gemeente Efcht een noodlottige brand gewoed. Het uit steen opge trokken huisje bestond slechts uit een geneden- verdieping en een zolderverdieping. D|e man was omdat hij elders werkt, eenige dagen afwezig. Zijn vrouw sliep in de benedenverdieping en 5 kinderen op de zolderverdieping. Door onbeken de oorzaak brak omstreeks vier uur hedenmorgen brand uit, waardoor de kinderen niet meer langs de trap naar beneden konden komen. Het vuur greep met ontzettende snelheid om zich heen. Dje oudste zoon, een ongeveer 16-jarige jongen be merkte het eerst het gevaar en heeft, hoewel hij zelf door het vuur gewond was, achtereenvolgens de vier kinderen in veiligheid gebracht, 2 <ler kinderen, die het eerst jjered werden, waren licht gewond en werden naar het St. Anthoniuszieken huis te Echt overgebracht. De 3 anderen, onder wie de oudste zoon, die allen in veiligheid bracht kregen ernstige brandwonden. Zij werden per auto naar het r.k. ziekenhuis te Sittard overge bracht. Hun toestand was hedenmorgen ernstig De vrouw van "O. kon ongedeerd uit het huisje komen. Die oorzaak van den brand is onbekend. Nader wordt ons bericht uit Eicht over den brand, die hedenmorgen in de woning van R. Cali pers heeft gewoed. De brand werd het eerst ontdekt doör een 13- jarig meisje, dat met haar zuster en moeder en een 80-jarigen grootvader in de benedenverdieping sliep. Het kind werd wakker door den rook en zij wekte de slapenden door luid hulpgeroep. In allerijl werd de oude man, gewikkeld in een beddelaken naar buiten gebracht, terwijl de moeder en het zusje veilig uit het brandende huis kwamen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de 5 zoons, die op den zolder sliepen niet naar be neden konden komen. Dóór het hulpgeroep wer den ook zij gewekt. Zij bemerkten rook en snél den naar het kleine dakvenster om lucht te krij gen. Het vuur bereikte ook den zolder en voor de viif jongens was de toestand hoogst gevaar lijk. De oudste zoon, de 24-jarige zoon Hendrik slaagde erin zijn vier broers, den 20-jarigen Frans den fi'6-jarigen Jan, den 14-jarigen Tönnv en den 12-jarigen Hubert door het venster naar buiten te brengen. Erans sprong van het dak op den grond, Dtaar het huis niet h,oog was kon gemakkelijk zonder ernstig gevaar Intusschen was er hulp komen opdagen en had den de buren een laddertje tegen het dak en goot geplaatst waarlangs de anderen naar beneden konden komen. Die 14-jarige Frans is er het ergst aan toe. Hij heeft ernstige brandwonden bekomen en men vreest voor zijn leven. Frans en 'Jan zijn naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Eerst genoemde heeft zijn voet verbrand, terwijl Jan ernstige brandwonden aan beide handen bekwam Hendrik en Hubert zijn minder ernstig gewond en werden in het Si. Anthoniusgasthuis ter plaatse opgenomen. Grootvader, moeder en do mesijes zijn bij de buren onder dak gebracht. Het huisje is totaal afgebrand, terwijl verder nog 3 varkens en een paar geiten in de vlammen zijn omgekomen. UIT SJANGHAI. Overeenstemming tusschen China en Japan over de grondslagen waarop de vredesonderhan delingen kunnen worden gevoegd. De Japansche gezant heeft gisteravond nieu we instructies' van zijn regeèring uit Tokio ont vangen, waarop hij terstond nieuwe besprekingen met de neutrale en 'Chineesche vertegenwoordi gers aanvroeg. D|e C|hineesche en Japansche ver tegenwoordigers kwamen overeen, dat Woensdag de formeele onderhandelingen over de bestaande strijdpunten geopend zullen worden. De gezant deelde mede dat zijn regeering de volgende 3 punten als grondslag voor de besprekingen aan vaardt I Ten eerste: de Cihinecsche troepen blijven in hun huidige stellingen. Ten tweedede Japansche troepen worden sys tematisch uit de straten van het Honkiondistrict naar de internationale nederzetting en de aan grenzende straten teruggetrokken. Ten derde: een gemengde Japansche en Chi neesche oommissie zal aan de vertegenwoordigers van de neutrale mogendheden worden toegevoegd en controle uitoefenen op "de uitvoering van deze maatregelen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 6