NIEUWE S Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41 e Jaargang Weekagenda Paschen SPOOR/ HOSTERD Speciaal Corsetien - Magazijn Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Plaatselijk Nieuws No 34 TELEFOON INTERCOMMDNAAIi NO. ZATERDAG 26 MA ART 1932 IAR6EIUKII COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprU s per 3 maanden ƒ1.15. Uilsave: firma 1. H. KEIZER. Bedacteur J. H. KEIZER. Bursal Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 26 Maart: N.m. 7 uur precies ten lokale van den heer J. J. A. Balk te Oude-Niedorp Algemeene Ver gadering der Tulnbouwvereen. „Nieuw Leven". 27 Maart: N.m. 7.30 uur Hotel de karspel. Operetteclub „Caecilia", Kinder operette. 28 Maart: N.m. 7.30 uur Tooneelzaal J. de Bakker, Noordscharwoude, Gymnastiekvereen. „Hercu les en Hygiéaj', Gymnastiekuitvoering. 2 April: voor Donateurs. 28 Maart: Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" te St. Pancras. Uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang half acht. 27 Maart (1c Paasehdag) NH. Cinema nm. 8 uur in „De Roodé Leeuw" te Zuidscharwoude „De Showboat". 28 Maart (2'de Paasehdag) Chr. fanfarecorps in •de Herv. Kerk te Broek op Langendijk des avonds kwart voor acht. 28 Maart (21de Paasehdag) Muziek en Bal in Cafe Bouwstra te Sint Pancras nam. 2 uur 28 Maart (2de Paaschdag) Motorraces te Alk maar op het Sportpark. Aanvang half twee I 24 en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud- HetHallelujah der Verrijzenis. Kleingeloovigen en kleinmoedigen, laat de betee- kenis van het Paaschfeest goed tot u doordringen, opdat ge u schaamt over uw wankel vertrouwen. De Beste der Menschen, Die eens op deze wereld j was en er leefde, zooals wij er leven, de God-Mensch, ook Diens pad ging niet over rozen, al zoude Hij zulk pad voor zich hebben kunnen effenen. Christus wil de om ons te helpen en Zijn zending als Verlosser te vervullen, gelijk zijn aan ons en hier op aarde leven, als ieder ander, ja als de eenvoudigste on zer. Hij is toegejuicht geworden en bewierookt door vrome scharen mannen en vrouwen, maar Hij heeft ook vervolging gekend. In Jerusalem is hij ingehaald met blij gezang en onder gewuif met palmtakken, maar enkele dagen later stonden de zweetdruppe- van menschelijken angst op Zijn gelaat, toen hij in den Hof van Gethsemanè zich gezocht wist door belagers, bespied, door een verrader. Daarna heeft Hij geleden, zooals nog geen mensch het lijden kende, tot de Dood zich over Hem ontfermde, de Dood,waarmede Hij voor ons het Leven kocht. Daarop rustte deze Grootste aller menschen, in het sombere graf, waarin wat was, te vergaan dreigt tot niets. Dreigt Maar deze Mensch kon niet vergaan, omdat Hij gelijk was aan den Vader, God zelve. En daarom moest Hij triomfeeren over den Dood, Zijn opper- I macht en hemelsche zending er mee bewijzen. Christus herrees, toen Hij dood scheen en ver wonnen. Hij herrees om te leven in eeuwigheid. Hij herrees om daarmede ook onze zielen voor de eeu- wigheid vrij te makgen. De Dood regeert slechts schijnbaar in het leven, I met Christus is de ziel des menschen voor de eeu- wigheid. Er is een Winter op de wereld, maar ook een Lente en een Zomer. De winter is, neen schijnt de dood van de natuur. Dan lijkt het leven afgestorven in boom en plant, vogelen kwijnen, droef zwijgend ter neer. In den vorm van een dik sneeuwkleed wordt een lijkwade uit den hemel over de aarde gespreid, j Maar de Winter beteekent ondanks allen schijn uog geenszins het einde van alles. Na den winter komt weer Lente met stralende zon. De lijkwade versmelt en voedt het leven, dat geweken scheen. Boom en plant hergroeien, vogelen tsielpen hun lied, uitgalmend de vreugde der herrijzenis. jln het gemoed des menschen gaat het juist zoo. IWe hebben allen wel eens den tijd gekend, dat het dood scheen in ons binnenste. Den tijd, waarin we wanhoopten aan alles, niet meer gelooven durfden of wilden in de waarheid, niet meer vervuld waren van idealen. Dat was, neen, dat leek de dood [van de ziel. Het leek slechts, want altijd weer, als we tenminste meewerkten met de genade en deze [niet eigenzinnig weerstreefden, altijd weer is onze I ziel herleefd en herwon onze geest zijn activiteit. We zien het uit dé geschiedenis van Christus, uit de werking ook van de natuur, in de verschillende jaargetijden, uit de up and downs tenslotte van ons eigen zieleleven, dat leven nooit beteekenen kan het gaan over een effen baan. Leven is strijden. Strij den beteekent het ondergaan van lijden om de vreugde te kunnen deelachtig worden van de over winning. Alles wat tot het Leven behoort, zal in Let op het Fabrieksmerk dien vicieuzen cirkel blijven draaien. Strijd, lijdem schijnbare ondergang, de vreugde van de Herrij zenis. En waarom zou het economisch leven anders zijn ingericht? Tijden van zorg en gebrek zijn er altijd geweest, maar ze zijn ook steeds door tijden van grooter welvaart gevolgd De oude Egyptenaren hebben hun vette en hun magere jaren gehad, alle volkeren voor en na eveneens. Versagen we daarom niet. Deze schijndood van het economisch leven zal even onwezenlijk blijken als de dood van plant en dier, wanneer de winter vorst met kouden adem over de aarde waart. De zon van het maatschappelijk herstel zal straks weer dagen aan den horizon en langzaam stijgen boven de aarde, hernieuwd leven wekkend in wat economisch verloren scheen. Stellen we ons daaromtrent gerust. Waar we voor moeten waken, dat is, dat we ons geestesleven niet verwaarloozen door de zorgen over het maatschappelijk lijden. Wel huist de lente als regel in de ziel, omdat de zon der goddelijke genade altijd schijnt, maar door eigenwaan kunnen we veel bederven. Als we doen nl. gelijk een plant, welke haar zaad uitwerpt onder de schaduwen van een boom. Mient 17 Alkmaar Tal. §26 Vertrouwd adres voor: goedpassende .Donderdagavond vergaderae in „Concordia" te Noordscharwoude de Bond van Begrafenisvereeni- gingen De voorzitter, de hoer r ryramer van Noord scharwoude opent de vergadering en spreekt er zijn' blijdscnap over uit, dat alle vereenigingen zijn opgekomen, uitgezonderd Nieuwe Niedorp, waarvan bericht van verhindering was ingeko men. Tevens hebben wij nog een zustervereeni- ging als gast in ons midden, nl. die van Dirks- horn, die naar hier is genomen om te vernemen wat er van den bond uitgaat, ^preker hoopt dat zrij daarvan zooveel zal meaenemen dat overge gaan wordt, tot aansluiting. Ook de pers wel kom, die weder in breeden kring voor verbreiding zal zorgen van hetgeen hier behandeld wordt. Verder zegt spreker deze vergadering met een opgeruimd gemoed te openen. "Het is nu pais en vree in onzen bond, nadat er veel dingen zijn geweest die strijd gaven. Alles is echter opgelost geworden. Wij kunnen thans met een rustig hart Dij elkander zijn tot het welzijn van den bond. Met den wensch dat de besprekingen, zakelijk mogen worden gevoerd verklaart de voorz. de vergadering voor geopend Door den secretaris, den heer L. Molenaar wor den, hierra de notulen van de vim ge vergadering gelezen, d' i onder dank aan uen samensteller on verander,, worden goedgekeurd. Voorlozenig wordt gwiaan van bericht van ver hindering der vereeniging Nieuwe Niedorp. V an de vereeniging van «int Pancras is het verzoek ontvangen om ;het contract met den heer Wolfswinkel en de overeenkomst met de kistenfa briek niet meer als punten van behandeling op het oonvocaat te plaatsen. Door den secretaris wordt hierna het Jaarver slag gelezen dat van den volgenden inhoud is Jaarverslag over 1931. Het is mij wederom een voorrecht, een jaarver slag te mogen geven, van onzen Bond! In de eerste plaats, omdat dit een bewijs is, dat onze Bond, wederom een jaar, bij de reeds andere bestaans jaren mag bijvoegen, en daarna dat uw verslag gever dit nog mag doen. En eindelijk verheugd het mij, dat ik voor mij zie, ik geloof, nog dezelfde gezichten als weermede wij dit jaar aanvingen. Het is dan ook verblijdend wanneer wij elkander weer gezond en wel mogen weerzien, wij leven dik werf zoo maar door, of wij altijd maar hier zullen blijven, en toch wederspreekt ons hier zijn dit. Wij zijn immers toch de uitvoerders, dat al onze over ledene, aan onze dorpen ter aarde worden besteld zooals de eerbaarhei d dit eischt, wel niet in veel gevallen figuurlijk, maar toch toon en richting en wijze aangevend, en wanneer klachten bij het be stuur binnen komen, te trachten die onderling in het reine te brengen. Mocht ik in de jaren terug steeds melding ma ken, dat geen klachten bij het Bestuur waren inge komen. Zoo moet ik tot mijn leedwezen thans melding maken van twee ingekomen klachten, en een van zeer ernstigena ard hetwelk betreft, een adviseur van één onzer afdeelingen, doch daar deze zaak de vorige bestuursvergadering breedvoerig is besproken wil ik er hier niet verder over uitwijden, de betrok ken af deeling zal maatregelen nemen, dat zuks niet meer voorkomt. De tweede klacht, ingezonden door den secretaris van Broek op Langendijk houd in, het niet terug zenden van de dubbele briefkaart, door den Bond uitgegeven, door een secretaris eener afdeeling, zelfs niet bij herhaald verzoek om terugzending en ook niet door een schrijven van den secretaris van den Bond. Ik wil liever niet persoonlijk zijn, maar verzoek den betrokken secretaris in 't vervolg gehoor te wil len geven, daar dit toch ook een bondsbesluit is, wanneer wij de besluiten niet na komen, kunnen wij de zaak wel sluiten. Door St. Maartensbrug werden enkele Bestuurs leden uitgenoodigd hun jaarvergadering bij te .wo nen, ook daar kwam een klacht ter tafel, daar zij l een gestorvene de laatste eer hadden bewezen, waar van een kwade post was blijven staan, gewenscht werd, dat zoo een dergelijk geval aan den Bonds- secretaris werd opgegeven, beter nog zou het zijn aan de afdeeling, waar hij of zij na toe gaat, verder zou ik den secretaris van St. Maartenbrug willen verzoeken voortaan eerder gegevens voor het jaar verslag te mogen ontvangen, ook de anderen welke een weinig laat waren. Het Dag bestuur kwam tweemaal bij elkaar te: wijl er 1 bestuursvergadering en 1 ledenvergadering werd gehouden. Volgens Ingekomen schrijven van de afd. Oudkars pel is de heer J. Keizer als Bondsbestuurslid geko zen, en tot reserve Jb. de Boer, wegens aftreden van den heer A. Zwager, terwijl de heer A. Zwager tot eere-lid benoemd werd, mij is echter niet dui delijk waartoe de heer Zwager tot eere-lid is be noemd van de afd. Oudkarspel, of den Bond. Verder zijn bij mij, over de verandering van be stuur en personeel geen berichten ingekomen. Ook zijn er uit den omtrek geen afdeelingen tot den bond toegetreden, dus blijft het getal nog steeds elf, waarvan de uitslagen zijn als volgt, en wil ik u eerst melding maken van het aantal leden. St. Pancras (1192) 1191; Broek op Langendijk (840) 880; Zuidscharwoude (526) 547; Noordschar woude (420) 430; Oudkarspel (722 774; Nieuwe Nie dorp (849) 847; Schoorl (751) 783; Hensbroek (220) 217; St. Maartenbrug (1152) 1121; Heerhugowaard (540) 569; Wleringerwaard (3&0) 367. Totaal aantal (7572) 7726. De cijfers tusschen haakjes zijn van 1930. Alzoo een vooruitgang van 154 leden over de elf vereenigingen. Alhoewel er ook dit jaar geen nieuwe afdeelingen zijn bijgekomen, kunnen wij ons toch verheugen, dat het ledental steeds grooter wordt. Laten wij hierop volgen 't aantal sterfgevallen totaat leden n-leden St. Pancras 31 23 8 Eioek op Lan.'endijk 27 12 15 i lüdscharwo'ióe 15 7 8 l> i rrdscharwoude 9 4 5 Oudkarspel 19 11 3 Nieuwe Niedoio 25 14 11 Schoorl 10 7 3 Hensbroek 4 2 2 St. Maartensbrug 39 21 18 Heerhugowaard 13 4 9 Wieringerwaard 13 1 12 Totaal 205 106 99 In totaal werden 205 Begrafenissen uitgevoerd, tegen 170 in het vorig jaar en wel 106 leden en 99 niet leden. Gaan wij thans over na het financieel gedeelte. 1930 1931 St. Pancras f 533.08 f 356.80 Broek op Langendijk - 1789.87 - 1951.19 Zuidscharwoude - 4790.70 - 4524.24 Noordscharwoude - 1132.12 - 1297.59 Schoorl Hensbroek St. Maartensbrug Heerhugowaard Wieringerwaard - 1551.15 - 2329.00 - 2184.52 - 2329.00 - 421.00 - 500.00 - 111.13 - 201.38 - 723.10 - 775.61 - 969.67 - 787.24 - 1964.34 Totaal f 14993.58 f 16650.16 In 1930 was 't totaal bezit van de elf afdeelingen f 14993.58 en in 1931 f 16650.16, alzoo een voordeelig saldo van f 1656.58.. En hiermee meen ik de voor naamste getallen en cijfers naar voren te hebben gebracht. Daar er voor eenige jaren een rooster van aftre ding is gemaakt, en, ik meen dat dit de laatste paar jaar niet is toegepast, en wel tot mijn sp,jt daar in lui!, ouckarspel en Broek op Langendij.i hadden moeten altreden, dan had ik meteen mo i van het toneel kunnen verdwijnen, omrede mijn werkzaam heden tegenwoordig van dien aard zijn, dat derge lijke baantjes mij gauw teveel zijn, doen daar ik de vn-el over het touw heb laten vlieger., hoop ik nog een jaar mijn functie waar te kunnen nemen. Thans zijn aan de beurt van aftreden Nieuwe Nie dorp en St. Pancras, maar daar de afdeelingen hun jaarvergadering al reeds hebben gehouden, zal dit ook moeten geschieden op de volgende jaarverga dering, zooals men weet worden de bestuursleden van den bond, benoemd of gekozen door de afdee lingen. Over het contract Wolfwinkel behoeft zeker niet gesproken tew orden, waardoor dit dan weer met een jaar kan worden verlangd. En hiermede wil ik mijn jaaroverzicht eindigen en spreek den wensch uit dat het ons allen goed mag gaan, en dat wij elkander in 't komende jaar alleen weer in gezondheid mogen terug zien. Nadat naar aanleiding hiervan eenige vragen zijn gesteld en beantwoord, wordt den secretaris een woord van dank gebracht voor het uitbren gen van dit versllag. Door den penningmeester dên heer Jb. Kramer wordt hierna rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. De ontvangsten heb ben in totaal bedragen f258.70 de uitgaven daar entegen f 222.45, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van f36.25. Gevoegd bij het bezit van den bond geeft een tot-aal bezit van f309.05. i De rekening is nagezien door de vereenigingen van Zuidscharwoude en Biroek op 'Langendijk, en wordt tot goedkeuring geadviseerd. De vergadering gaat hiermede a-ecoord en ont vangt de penningmeester een woord van dank voor het gehouden beheer. Eenige inlichtingen worden gevraagd naar aan leiding van de post groot f 2.50 als subsidie voor plaatselijke keuze. I-oor den voorz. en penningmeester worden hierover de noodige inlichtingen verstrekt. Hoofdzakelijk blijkt hier uit dat het beschouwd moet w orden als een zedelijben steun temeer waar ook de bond van het personeel verlangt dat het zieh in dienst zijnde van sterken drank onthoudt,. De nieuwe finajitieele commissie wordt ge vormd door de vereenigingen van Zuidscharwou de en Noordscharwoude. Hierna is men genaderd tot het punt van de agenda, het voeren van propaganda door den bond om tot uitbreiding en oprichting van ver eenigingen te komen. De voorz. zegt dat dit punt is voortgekomen uit een bespreking van cünt Maartensbrug en Noordscharwoude. Het doel is tevens om meer contact te krijgen met de zustervereenigingen uit den omtrek en om te komen tot het oprichten van vereenigingen in plaatsen, waar die nog niet bestaan De heer Birouewr van Sint Maartensbrug houdt een keurige uiteenzetting van hetgeen zijn ver eeniging wenscht. Over geheel Noordholland moet de stichting van vereenigingen worden bevorderd terwijl allen vereenigd dienen te worden in den bond. Uit deze causerie blijkt, dat zij vereeniging reeds krachtdadig op het terrein der propaganda is werkzaam geweest. t De heer G. Eiakker Oz. van Noordscharwoude zegt veel interesse voor dit plan te hebben en had verwacht dat naar aanleiding van de in het bonds bestuur gevoerde besprekingen wel een voorstel zou zijn gedaan. Spr. meent dat men hiervoor een bepaalde commissie of bepaalde per sonen moet aanwijzen, die deze zaak ter hand nemen. Dan vraagt spr. nog of er in andere ge- meetnen geen vereenigingen zijn, of dat er geen aansluiting is gezocht De voorz. zegt dat in andere gemeenten ook wel vereenigingen zijn, maar waarom zij niet aanslui ten weten wij niet, hoewel meer dan eens pogin gen daartoe zijn gedaan. De heer Jb. Kramer is van meening dat men meer succes zal hebben wanneer van uit het het bondsbesttuur de afdeelingen worden be zocht, inplaats dat er gasten worden uitgenoo digd. De heer Brouwer is van oordeel dat ieder voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1