Mijnhardfs tabletten genezen U Algemsene Vergadering v. d. Langedijker Groente-Centrale Laatste berichten de plaats worden gezet de algemeene arbeid en be vordering der massaproductie, opdat hierdoor de meneschheid in het algemeen van den overvloed kan profiteeren. Dit tweede gedeelte dat doo* spr. ook keurig werd uiteengezet, zal door velen wel niet begrepen zijn, daar de meesten zich nog niet zoo'n heilstaat kun nen Indenken. De heer Groot van Warmenhuizen stelde hierna nog eenige vragen, welke door spr. werden beant woord en hierna volgde sluiting dezer bijeenkomst. SINT MAARTEN. Gevonden voorwerpen: Een manchester jas. Inllchtinge verstrekt de gemeente-politle. Alkmaar. Een simultaanseance ilaor den wereldkampioen Bl. Springer. Dc wereldkampioen dammer, dc heer B. Sprin ger, die zich weer na een langdurig verblijf ih Frankrijk, voorgoed in Holland heeft gevestigd, en weer oen groote tournee door ons land maakt heeft ook aan Alkmaar een bezoek gebracht. Het was Donderdagavond dat door hem in het hotel Ceres van den heer B. Bruin aan den Helder- schen weg een simultaanseance werd gegeven v de damclub W.D.O. en eenige genoodigd)n. On der de spelers merken wij uit onze omgeving op de heeren J. Kloosterboer. \V. KJuiper, W. Ver- kroost, K. de Ruiter. J. Kboij, P. Beers en A. Meinema. Do heer Springer bond den strijd aan tegen 30 spelers. Rustig, niettemin snel en doordacht was zijn' spel. Xa ruim twee en een half uur was het volgende eindresultaatt bereikt: gespeeld 30 partijen, waarvan 28 gewonnen, 1 verloren en 1 remise. Zeker een prachtig succes. Het was den heer P. Beers te Koordscharwüude gelukt om een overwinning te mogen boeken. De heer Bruin van Limmen spoelde remise. Dc wereldkampioen heeft gemiddeld 5 minu ten per partij gebruikt. Xa afloop bleek de heer Springer tevens een uitstekend bridger 'te zijn en vormde hij met een der bekende Alkmaarsche lief hebbers een zeer sterk paar. 'Het was voor W D.O. een mooie avond. d. Het Bestuur stelt voor het 1/10 pet. vergoeding voor de contantebetaling te handhaven. De VOORZITTER deelt mede, dat de Groothan- delarenvereeniglng „De Koophandel" intusschen heeft besloten de vergoeding wederom voor 1 jaar te verlengen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. e. Het bestuur stelt voor dat voor de Alg. Verg. alleen die voorstellen op de agenda geplaatst wor den betreffende ons belang als vellingsvereeniging. Toelichting: Daar onze veilingsvereeniging be staat uit leden van verschillende politieke en gods dienstige richtingen, is het noodzakelijk om de een heid in onze Bond te bewaren, geen voorstellen in bespreking te brengen van politieke of godsdien stige strekking. VOORZITTER wijst er op dat Zuidscharwoude een voorstel om ontheffing van sociale lasten, wilde plaatsen op de agenda van het Centraal Bestuur. Daar er echter niet veel voor gevoeld werd, is het toen gebracht in den Neutralen Bond, waar het beter op zijn plaats is en beter tot zijn recht komt. Zulke zaken moet landelijk worden aangepakt. Onze organisatie telt leden van verschillende richtingen en principes en ls het beter om de politiek of gods dienst er buiten te houden. De heer Jb. KRAMER (De Toekomst) is tegen het voorstel, want de macht woröt dan geheel ln han den van het bestuur gelegd. Reeds eerder heeft spr. erop gewezen, dat de organisatie, door een dergelijk j voorstel aan te nemen, geheel op het doode punt. De organisatie noemt spr. prachtig, *van hoog tot laag. Het voorstel van vrijstelling van zegeltjes plakken voor inkomens beneden f 1200, ls volgens I spreker geen politiek. Als dit wel zoo wordt be schouwd, dan zal bij de Regeering nooit iets kun- i nen worden. Met dit voorstel komt de dictatuur in hot bestuur en zal ieder voorstelletje aan den kant worden geschoven. Volgens spreker is de Neutrale grens niet te trekken en ontraadt aanvaarding van het voorstel. De heer HART (De West) vraagt of bij aanvaar ding van dit voorstel het voorstel, genoemd onder no. 10 van de agenda vervalt of niet. De VOORZITTER antwoordt ontkennen. Voorts merkt spreker op dat de organisatie een vakbond blijft en kunnen alle punten op de agenda worden geplaatst, echter van geen politieken of godsdien- tlgen aard. Wij moeten toch ook Ieders meening eerbiedigen en de eenheid in de organisatie bewa ren. en alleen de belangen van den tuinbouw behartigen. De heer HART (De West) begrijpt hieruit dat als door andere vereenigingen samenwerkingen worden gevraagd, de weg daartoe open staat. De VOORZITTER bevestigt dit met klem doch merkt op, dat er echter zaken zijn, die beter bij andere organisatie's op zijn plaats zijn. De heer ZWETSMAN (De West) stelt voor het voorstel te amendeeren door te schrijven „ons be lang als tuinders en veiling." Door het Bestuur wordt het amendement over genomen. Hierna wordt het Bestuursvoorstel aangenomen met alleen „De Toekomst" tegen. f. Statutenwijziging, toevoegen aan ar. 14. „Het bestuur stelt voor aan art. 14 toe te voegen": „Ieder lid van een aangesloten tuinbouwvereeniging ls aan sprakelijk voor de verbihtenissen van den Bond in verhouding van zijn bruto-omzet aan de veiling ge durende de laatste drie volledige boekjahen tot het totaal bedrag der in die jaren geveilde producten, evenwel tot een maximum van f 100.—. Volgens art. 6 der statuten kan een vereeniging haar lidmaatschap van den Bond opzeggen. Wanneer dit voor 1 December plaats heeft, houdt het lidmaatschap per 31 December van het zelfde jaar op, doch blijft met hare leden het geheele daarop volgende jaar aansprakelijk voor den Bond. Bovendien is echter bij uittreden een vereeniging verplicht haar deel, naar verhouding van hare leden van de schuld der Bond te betalen". Bij aanneming van deze wijziging vervalt het ge deelte van art. 14 vanaf „De aangesloten tuinbouw- vereenigingen enz. tot aan het einde." De VOORZITTER memoreert dat in 1929 met goedkeuring van de Algemeene Vergadering een cre dit van f 50.000 is opgenomen, dat verleden jaar is verhoogd tot f 75.000. Op de Algemeene Vergadering ls nog nimmer gevraagd, hoe het bestuur aan het geld komt ofschoon het er steeds voor heeft gezorgd, en hebben enkele leden hiervoor moeten teekenen. In het afgeloopen jaar heeft één der borg teeke- naarsappel aangeteekend, dat door alle bestuurs leden moest worden geteekend. Meerdere bestuurs leden waren hierop tegen. Daarom is het nu nood zakelijk dat alle leden der organisatie aansprake lijk zijn en de voorgestelde wijziging noodzakelijk is. De rekening staat zeer goed en is er geen kans op tekorten. De heer KLOOSTERBOER (Sint Pancras) zegt dat de afdeellng met het voorstel mee kan gaan, mits de bollenvelling geheel los van de L. O. C. De heer GROOT (Hensbroek) vraagt hoe de L. O. C. tegenover de Oemeente Broek op Langendijk in verband met den nieuwbouw staat. De VOORZITTER deelt mede, dat in 1916 ge tracht is de velling te koopen, hetgeen niet ls ge lukt, echter kon wel worden ingehuurd en wel voor f400 per jaar. Bij contract ls bepaald dat wat be treft de nieuwe overkapping over de eerste 5 jaren 10 pet. wordt afgeschreven en over de 10 jaren de resteerende 50 pet. Na 15 jaar vervalt alles aan de gemeente. Hiervan ls uitgesloten het Betaalkantoor en het gebouw der Bollenvelling. De AFGEVAARDIGDE van Schermerhorn acht de laatste zinsnede van het voorstel zeer Hjk met het oog op de wijziging van cultuur. De VOORZITTER ^egt, dat het voorstel wordt ge daan om te voorkomen dat b.v. 13 van de 14 ver eenigingen tegelijk zullen uittreden, daarom is ge wenscht er aan toe te voegen „ter beoordeeling van het bestuur." Van verschillende zijden wordt er de nadruk op gelegd om de Bollenvelling los te maken van de L. O. C. De heer KROON (Heerhugowaard) informeert naar den stand van zaken tusschen L. O. C, Groentenveiling. De VOORZITTER antwoord dat de Bollenvelling leentje buur heeft gespeeld bij de L. O. C. Er was een tekort van f 2401)0 en heeft de Centrale Bank tenslotte genoegen genomen om voor de volsorting der L. O. C. het gebouw der Bollenvelling als onder pand te stellen. De heer KROON vraagt, welke garantstelling er is van de zijde van Bloembollenveiling? De VOORZITTER antwoordt, dat de schuld in den loop der Jaren zal worden Inverdiend. De heer KROON zegt, dat de L. O. C. niet op het rechte spoor ls met de bollenvelling. De heer BALDER (Qroentecultuur) acht het, in verband met deze zaak, wenschelijk dat de stem mingen in het Bestuur der L. O. C. niet hoofdelijk zullen zijn, doch worden gerekend naar het getal der leden der af deelingen. De VOORZITTER zegt, dat dit reeds is vastgesteld De heer DE VRIES (De Tuinbouw) dat opname van gelden in de Alg. Verg. moet worden gebracht. De VOORZITTER merkt op, dat er niets tegen ls, maar dat het beleggen van een Alg. Verg. kosten meebrengen. Er zal aan de bollenvelling niets meer worden betaald, voordat het te goed ls ontvangen. Zonder stemming wordt het bestuursvoorstel aan genomen. Van de Vereenigingen. Toegang verleenen van de pers en uit te noodi- gen tot de bestuursvergaderingen van de L. O. C. De Afdeellng KOEDIJK ls het met het prae- advies niet eens. Uit de besprekingen van deze vergadering is reeds gebleken, dat er meer behandeld wordt dan er ln de pers voorkomt. Daarom moet de pers tegenwoordig zijn, om een onpartijdig ver slag uit te brengen. De heer DE VRIES (De Tuinbouw) zegt, dat niet een secretaris, maar de vertegenwoordigers van de pers de verslagen moeten maken. De VOORZITTER deelt mede, dat het Bestuur er absoluut niet tegen is, doch is het van meening dat het niet noodzakelijk is. Met algemeene stemmen wordt besloten de pers toe te laten op de bestuursvergaderingen. Voorstel „De West" om den veillngleider te ont slaan en geen ander in zijn plaats te benoemen maar zoo noodig den voorzitter, keurmeester of veilingmeester in zijn plaats te laten treden en hier door onvermijdelijke wijziging ln het huishoudelijk reglement van de L. O. C. te brengen en het bestuur op te dragen het reglement dienovereenkomstig te wijzigen. De VOORZITTER deelt mede, dat het bestuur eenparig van meening is dat de veillngleider onmis baar is en vraagt zich af of de vergadering compe tent is om eene andere beslissing te nemen. Waar in het bestuur alle afd. zijn vertegenwoordigd, dan zou er al zooveel jaren ondoordacht dor het bestuur zijn gehandeld om de veillngleider te handhaven en steeds het salaris te hebben uitbetaald. Een ieder weet dat er toezicht en leiding moet zijn. Het be stuur doet daarom een ernstig beroep op „De West" om het voorstel in te trekken. De heer SWETSMAN (De West) ziet niet de nood zakelijkheid in, dat hij blijft. Geenszins ls het de bedoeling om deze functie te verdeelen. Het is een ernstige kwestie. Spr. gaat in den breede de werkzaamheden na en is de eindconclusie, dat het werk als secretaris overblijft, waardoor de functie als veillngleider niet noodig is. VOORZITTER vindt het droevig, dat men na 12 jaar de zaken aan de Broekerveiling te hebben be hartigd, er gesproken wordt over beantwoording van briefjes van verhooging van steenkolenprijzen enz. Het ls voor spr. moeilijk er over te spreken, doch noemt de bespreking beneden peil. (Applaus). De heer DE VRIES (De Tuinbouw) zegt, wel voor het voorstel te zijn, doch meent op te maken naar aanleiding van het gesprokene van den heer Swets- man dat hier geen veilings- doch persoonlijke kwes tie betreft. De heer VISSER (2esecretaris) zegt, het twijfel achtig genoegen te hebben gehad om tijdens de ziekte van den secretaris diens functie gedeeltelijk te hebben waargenomen, doch tot de conclusie te zijn gekomen, dat het zeer gewenscht was, dat hij spoedig zou zijn hersteld, want op die manier kon het niet langer. Het vraagt de geheele persoon. Gaarne verklaard spr. dat alles perfect in orde was. De heer C. DE BOER (De Toekomst) beschouwt de velling als een groote zaak dia gelijk aan iedere zaak, goede leiding noodig heeft. Van verschillende vellingen heeft spreker vernomen, dat de zaken nergens zoo mooi en zoo goed gaan als te B. o L. Spr. uit woorden van lof aan den veilingleider voor zijn goede leiding, die ln zijn persoon ls gevonden. De heer OTTO (De West) zegt, dat de vereeniging ruim 1400 leden telt en er velen zijn, die geen inko men hebben en door hen wordt wel eens gezegd, dat er aan de veiling een man loopt die niet veel doet. Het is wel eens goed deze kwestie ter sprake te brengen, opdat de afgevaardigden beter op de hoog te komen met de werkzaamhedwen. Echter maant spr. tot voorzichtigheid betreffende uitlatingen aan. De heer HOOGLAND (Sint Pancras) zegt, dat het geen persoonlijke kwestie is daar geen ander wordt genoemd. Men is van meening dat de functie te duur is betaald en wellicht kan worden gecombi neerd. Het gaat om het geld, dat volgens sommigen te hoog is. De heer BALDER (Groentecultuur) merkt op dat er toch één man moet zijn, die verantwoordelijk ls en de zaak leidt. Spr. raad het bestuur dan om ernstig te beraden ln welken vorm er op de finan- tlën kan worden bezuinigd. De heer Jb. KRAMER (De Toekomst) wijst er op, dat er niet moet worden geparasiteerd op het indi vidu. Als er een veilingleider noodig is, dan moet die er ook zijn. Wij moeter ons niet verlagen tot het standpunt, dat al hebben wij het beroerd, dat ook anderen het zoo zullen hebben. Als het geheele bestuur een andere meening is toegedaan, dan moe ten wij niet met het tegenovergestelde komen. De heer HART (De West) vraagt, omdat er eeni- gen zijn voor wie het noodig is, om eenige belang rijke werkzaamheden op te sommen. De VOORZITTER zegt, zulks breedvoerig te heb ben toegelicht in de vergadering van de Toekomst en hoopt dat het nu uit het bestuur wordt gedaan. Wat het werk is van de personen kunnen ze alle zien, want daar wonen ze ln een glazen huisje. De fleer GLAS (Groentecultuur) is van meening, dat het voor den voorzitter zeer moeilijk is om er zelf over te spreken. Spr. ziet zeer veel als dagelijk- sche aanvoerder en is zeer dicht bij de veiling woonachtig. Er moet als inrichting een Centraal punt zijn en dat is de veillngleider. Ais alles gere geld verloopt, dan heeft men er geen erg n. Dank baar moeten allen zijn voor den persoon ln den heer de Boer, die zijn kracht en tijd voor de veiling be schikbaar stelt en niet alleen de laatste jaren maar jarenlang. Spr. herinnrt zich de uitdrukking van een oud-keurmeester, die op eene vergedering van Groentencultuur zeide: „een bedrijf zonder hoofd ls als een lichaam zonder hoofd en dan houdt men een lijk over." Tenslotte trekt „De West" haar voorstel in, waar voor de Voorzitter zijn dank betuigt, den hoop uit sprekende dat de West overtuigd is, dat een veiling- leider noodig is. Voorstel „De West" het Beestuur der L. O. C. in overweging te geven de vertegenwoordiging van de L. O. C. in de Prov. Comm. op te dragen aan een practischen tuinder. De VOORZITTER geeft hierop een korte toelich ting. De heer SWETSMAN (De West) becritiseert de handelingen der Prov. Commissie. Spr. zou die Commissie zoo willen vormen dat zij den geest der leden beter begrijpt. De VOORZITTER merkt op, dat er dikwijls cri- tlek op dat Bestuur wordt uitgeoefend, bij het af treden van 3 leden, deze met algemeene stemmen zijn herkozen. De heer SLOT, voorzitter der Commissie, zegt, dat de L. O. C. nog niet de macht heeft om den voorz. daarvan zoo inaar even aan den kant te zetten. Daar ls door den voorzitter al gevraagd en wil spr. niet preeken van eigen parochie. Spr. doet uitkomen dat de Prov. Cimmissie niet alleen kan komen met voorstellen die uitsluitend betrekking hebben op eigen omgeving. Spr. herinnrt aan hetgeen in de buitengewone alg. verg. is besproken en betreurt dat niet meer resultaten zijn bereikt. Verder zegt spr. dat getracht ls om toeslag te krijgen op ver schillende producten. Door den Vierbond is steun gegeven aan het idee om behalve deze voorschotten ook toeslag te krijgen op bewaarkool. Spr. hoopt dat de rentelooze voorschotten tot de volle 100 pet. worden betaald en worden voor alles alle krachten ingespane. De heer Jb. KRAMER zegt, dat het een teeken van lafheid zou zijn om nu te zwijgen, daar hij op verschillende vergaderingen den voorzitter is aan gevallen. De VOORZITTER aéht dergelijke besprekingen niet op zijn plaats. heer Jb. KRAMER wil nog doorgaan, doch voorzitter zegt, dat er bij. de rondvraag gelegen heid ls. Voorstel „De Tuinbouw" te St. Pancras. De alge meene verg. stelt de salarissen vast en bepaalt het veilingpercentage. (Aanvulling en wijziging art. 8 De VOORZITER wijst er op, dat een voorstel tot wijziging der Statuten alleen door het bestuur ln behandeling kan worden genomen, Indien dit is on derteekend door minstens 1/4 der aangesloten ver eenigingen. Voorstel „De Toekomst" te Zuidscharwoude. De tuinbouwvereen. „De Toekomst" stel voor: de L. O. C. dringt er bij den Minister op aan, dat indien alhier een tuinbouwschool wordt gesticht, die niet zal zijn een christelijke doch een neutrale school. De VOORZITTER deelt mede, dat er jaarlijksch eenige eenvoudige tuinbouwscholen worden gesticht, die in handen komen van de verschillende hoofd bonden van den Tuinbouw, die beslissen welke plaat sen daarvoor in aanmerking komen. Na den school strijd van eenige jaren terug, kan elke gezindte een school krijgen. Spr. memoreert hoe te Hoorn en te Alkmaar een Rijkstuinböuwschool is gesticht. De laatste ls echter nimmer door een leerling van den Langendijk bezocht en is tenslotte opgeheven bij gebrek aan belangstellin, Het andere geval zal zijn, als het 7e leerjaar benut mag worden voor zulk een eenvoudigen tuinbouwschool en dan zullen er overal van die scholen komen en zeker aan den Langendijk. Dan is het mogelijk om die te bevol ken. De heer Jb. KRAMER deelt mede, dat „De Toe komst" haar voorstel Intrekt. Voorstel van „Groentecultuur" te Broek op Lan gendijk.. De vereeniging „De Qroentecultuur" stelt voor, om de presentiegelden voor de jaarvergadering der L. O. C. te brengen van f 3.00 op f 2.00. De heer BALDER (Qroentecultuur) deelt mede, dat de afd. besloten heeft het voorstel te hand haven, omdat het niet is eene vergoeding van tijd verlies en eene besparing geeft van 70 a 80 gulden. De heer Jb. KRAMER (De Toekomst) wijst er wederom op, dat men niet moet parasiteeren op het individu en moeten er geen slachtoffers worden ge maakt door de bezuinigingswoede. Men moet niet vergeten, dat het meerendeel der afgevaardigden steeds op de bres staan om de belangen te behar tigen. Men moet zich op een hooger peil stellen, want het is slechts een kleine vergoeding voor den tijd en den geest want betaald wordt het niet. Spr. adviseert tot verwerping van het voorstel. De heer BALDER (Oroentecultuur) is van mee ning, dat, waar bezuinigd moet worden, men met zich zelf moet beginnen. Volgens spr. is het geen parasiteeren, want er wordt door de leden zooveel gratis gedaan voor de organisatie. Per Telefoon - Amsterdam, 26 Maart 1932. V.D. UIT ROERMOND. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roj) mond overleden. Iiedenpiorgen 5 uur is de bisschop van Boer mond Mgr. Laurentius, Josephus, Antonius, Hu bertus Schrijnen in den ouderdom van 70 jaren zacht en kalm overleden. Mgr. Schrijnen, wiehs"Igozondheid reeds ger ui men tijd reden tot bezorgdheid gaf, had gist ren nog zijn dagelijksche bezigheden verricht. In den loop van den nacht, werd zijn toestan: veel slechter en is de patient zonder doodsstrij, ingeslapen. Juist een week 'geleden is Mgr. Lou men tot bisschop ca adjuotor geconsacreerd. Ene gedeelte dezer plechtigheden zijn nog. dont mgr. Schrijnen bijgewoond. De overledene w rl geboren te Venlo op 30 Juli 1861. In October 1881 begon hij zijn theologische studie aan lal Groot Seminarie te Roermond. Opfi l Maart 1885 werd hij tot priester ge wijd en werd op 3 April van datzelfde jaar be- noemd tot leeraar aan het bisschoppelijk college te Roermond in welke onderwijsinrichting hij 24 jaren heeft doorgebracht. Op 3 Augustus 1909 volgde de benoemini; tot directeur van de bekende onderwijsinrichtin gen te Roldux, waar hij dtot einde Maart 1914 bleef. Op 28 Maart 1914 volgde hij mgr. J. I{, Drekmanns als bisschop van Roermond op en werd op 13 Mei d.a.v. door den aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering tot bis schop geconsacreerd. De overledene was huisprelaat van Z. H. den Paus, assistent bij den Pauselijken troon, Ho meinsch graaf, ridder in de orde van den Neder lajidschen Leeuw, officier in de orde van Oranj> Nassau en begiftigd met de Ster van het Hon- gaarscbe Roode Kruis. De ter aarde bestelling van 'het stoffelijk over schot van den overledene zal plaats hebben ,p Woensdag 30 Maart aanstaande. Hierna trekt de af deeling Broek op Langendijk haar voorstel ln. Voorstel van „De Schermer" te Schermeer. De ver eeniging van land- en tuinbouwers „De Schermer" stelt voor, om de presentiegelden te halveeren. De afdeellng Schermeer trekt haar voorstel ln. Voorstel van „Hugowaard" te Heerhugowaard. De tuinbouwvereeniging „Hugowaard" stelt voor, om aan de regering te verzoeken de toepassing van de Landbouwultvoerwet op pootaardappelen in werking te doen treden, het volgende jaar. VOORZITTER wijst er op, dat het afzetgebied van goedgekeurde pootaardappelen steeds grooter wordt en raad een ieder met klem aan de poters te laten keuren, daar dit van groot belang is. De wet op de keuring zal er wel komen en dan is het ge wenscht dat er tevens eene keuring komt op de c- kwaliteit. Reeds bestaat er eene keuring van poot aardappelen zonder herkomst. Conform het prae-advles wordt besloten. Voorstel van „De ZUID" te Sint Pancras. De R.K. Tuinbouwvereen. „De Zuid" te St. Pancras stelt voor, dat de L. O. C. stappen doet bij de regeering om te komen tot een uitvoerverbod van alle soorten koolzaad. De VOORZITTER merkt op, dat er in ons land een koolzaadteelt van oliezaad bestaat, bestemd voor uitvoer. Bovendien wordt er voor ons land ln Italië bloemkoolzaad geteeld onder leiding van prof. Bri- gondi, om verzekerd te zijn van goed zaad. Het voorstel van „De Zuid" brengt in dit opzicht conse quenties met zich mee. Uit de statistieken is ge bleken, dat bij de uitbreiding van een teelt, de be hoefte aan dat product stijgt. De heer SLOT, voorzitter der Prov. Commissie, zegt, dat er wel iets goeds zit in het voorstel, daar wij met eigen menschen, met eigen planten en met eigen zaad ons zelf beconcurreer en. Langs organi- satorischen weg zou er wellicht Iets te bereiken zijn. De VOORZITTER vraagt: „Moeten wij nog lan ger ons zaad verkoopen? Ja, als het mogelijk was, om de menschen solidair te krijgen, dan zou het een stap ln de goede richting zijn, maar om het vol te houden, zal zeer moeilijk zijn. De heer BIJPOST (Sint Pancras) zegt, dat met een uitvoerverbod een Nederlandsch belang wordt ge diend want dan kunnen onze eigen oliefabrieken het zaad verwerken. De VOORZITTER acht een onderzoek naar den omvang van deze industrie in eigen land noodig. De heer DE VRIES iDe Tuinbouw) wil de zaak direct aanhangig maken bij de Tweede Kamer, om een uitvoerverbod te verkrijgen. Duitschland wil niet van ons het bedrijf leeren, maar maakt onzen uitvoer onmogelijk door hooge tolmuren en legt ons allerlei beleemmeringen in den weg en bestrijdt ons met alle mogelijke uitvoerverboden. De VOORZITTER merkt op, dat wij niet worden beconcurreerd door de Duitsche boeren, maar door eigen menschen, in Duitschland woonachtig. De heer VISSER, (2e secretaris), zegt, dat vele menschen ln hun bedrijf door een uitvoerverbod ge vaar zwaar worden betrokken. Als de solidariteit zou worden bereikt, dan was het prachtig, maar met een uitvoerverbod wordt niets bereikt. De heer BALDER (Qroentecultuur) zou het uit voerverbod willen uitstrekken tot de pootaardappe len. Tenslotte wordt het prae-advies van het Bestuur aangenomen. Rondvraag. De heer PRINS, Koedijk, acht een distributiere geling gewenscht, omdat er teveel doorschot door gaat en zal er een meer geregelde aanvoer door worden verkregen. Ook wil spreker een dergelijk'1 regeling voor de rabarber. De VOORZITTER verzekert, dat het béstuur hieraan aandacht zal schenken. De heer KLANT, secretaris der Prov. comm. dankt het bestuur- voor de uitnoodiging ter bij woning van deze vergadering en hoopt deze ook in de komende jaren te mogen ontvangen en ver zekert steeds aanwezig te zullen zijn. Sipr. geeft een zeer uitvoerig verslag ten aanzien van den toeslag op kool,' hoe in deze door de regeering

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4