Buitenlandsch Overzicht Uit den Omtrek Binnenlandsch Overzicht Bus tig Engeland. en roerig Ierland. Komt er een algeheel©breuk? De Valera in een moeilijk parket. W;at wil Japan in Mantsjoerije. De Engelschen zijn een flegmatiek volk, een, rustig volk een naar het een buitenlander voor komt een volk, dat moeilijk voor een; Ideaal in beweging is te brengteiX De Engelsche; Labour partij, diee door moet gaan voor de) Emgelsche sociaal democratie, is een lammetje vergeleken bij de N«|derlandsche SiDl.A.P. De Labourpartij is een arbeiderspartij die weinig socialistisch denkt en die haar werkzaamheid weinig verder uitstrekt dan over Groot Brittannie. Bevolutionair sen timent is er niet te zoeken, vandaar1 dan ook, dat voormalige labouleiders zoo gemakkelijk waren te. vinden voor een nationale regeering. Dit alles ligt in heet karakter van het Eingelsche volk en de Engelsche arbeider is geheel anders dan zijn Duitsche collega. De Engelsche arbeidersbevol king heeft het sinds den oorlog .nictj breed ge had. De algemeen© hausseperiode in 1929 is En geland voorbijgegaan en het land heeft steeds een gróót werkloozenleger gekend. Toch hebben er bv. de communisten zoo goed als niets te be- teeeknen en de propaganda-afdeeling der Com munistische Internationale te Moskou heeft de Eingelsche partijgenooten weinig vleiende woor den toegevoegd, omdat zij niet in staati bleken te zijn een massale onrust te verwekken, ofschoon de toestand er toch alleszins rijp voor was. Intus- schen is' het ook in de Labourpartij evenals el ders in Europa bij de sociaal democraten tot een scheuring gekomen. Die ook over de grenzen be kende Penner Brockway, de geestelijke vader v. de „Now more War Federation" de „Nooit Meer Oorlog Federatie" is sinds lang de leider van de oppositie in de Labourpartij. Deze opositie heeft een eigen partij gesticht, die echter in tegenstel ling met hetgeen wij in Duittschland en Neder land tee zien krijgen, hun werkzaamheden binnen de moederpartij voortzetten. Ook na het door hen met Paschen gehouden congres blijven ze met de Labourpartij samenwerken, zij hett dan ook onder bepaalde voorwaarden, waarvan we intusschen echter nog moeten afwachten of ze door de Labourpartij worden aanvaard. Zoo'rustig het echter in Engeland toegaat, en kele zeldzame uitzonderingen daargelaten, zoo onrustig is het steeds in Ierland toegegaan. Wij zijn nog zoo gewend Groot Eirittannie en Ierland als een vastaaneengesloten eenheid te beschou wen, ook al weten we dat Ierland sinds jaren een Vrijstaat is. Inderdaad, Ierland was een Vrijstaat doch het was door honderd banden aan Engeland verbonden. De Ieren hebben deze banden steeds als een dwangbuis beschouwd, het karakter v. de Ierén is geheel tegengesteld aan dat der En gelschen hetgeen in de historie wel zijn verkla ring zal vinden, levland is door Engeland lange jaren als een soort wingewest beschouwd, waar men met, strenge tucht trachtte te regeeren. Men kent de Paaschopstand van 1916, die Enge land vooral in diee oorlogsdagen veel hoofdbre kens kostte, een opstand, die Duitschland gaar ne geheel geslaagd had gezien en welks gedeel telijke mislukking een streep door de Duitsche politiek van die dagen be.teekende. Nadien is het nooit rusttig geweest in Ierland. De Ier sche opstandige beweging heeft heel wat held haftige figuren ovortgebracht. Voor de vrijma king van Ierland is reeds veel bloed vergoten. Nu men kortgeleden langs legalen weg een, re geering aan het bewind heeft gekregen, dia het grootste gedeelte van het program der „opstan delingen" tracht te verwezenlijken, thans hu De Valera aan het roer is, komen de moeilijkheden, eerst recht. Het is moeilijk een revolutionaire beweging op een gegeven oogenblik halt toe te roepen, we weten het, uit de jongste geschiedenis en de links georienteerden in Busland heeft men op weinig zachtzinnige wijze dit eveneens aan het verstand gebracht. De Valera staat voor iets dergelijks. De kiezers, die hem aan het bewind hebber gebracht verwachten, dat hij Engeland vóór eens en voor altijd vaarwel zegt, een abso lute afscheiding tot, stand zal brengen. Maar Ierland heeft Engeland ook nog noodig. Ierland moet het voor een groot gedeelte van export heb ben en de grootste afnemer van zijn) producten is Engeland. Dus moet men Engeland ook weer te vriend houden, vindt de Valera, die de macht, maar ook de verantwoording voor een goede gang van zaken heeft. De Valera heeft een moei lijke taak. Zoolang hij nog alleen pi aar oppositio- ncelen strijd voerde; kon hij gemakkelijk alle mo gelijke eischen mee aanhangen, maar nu is dat anders. Een groote macht in Ierland vormt) het Iersche republikeinsche leger, de stormtroepen van de opstandige Ieren en tot de Valera aan liet bewind kwam een onwettige organisatie. Als de Valera al gehoopt mocht hebben, dat dit le ger hem zou steunen in zijn poging om geleide lijk het verdrag, waarop de huidige betrekkingen tusschen den Vrijstaat en Eingedaan berusten, ongedaan te maken, dan heeft hem de Eerste Paaschdag wel anders geleerd. In ge'heel Ierland zijn dien 'Zondag groote betoogingen geehouden ter herinnering aan den Paaschopstand van 1916, waarvan de Valera des tijds een der aanvoerders was. De optochten vorm den een volkomen militaire formatie met officiers kader. Door het legerbestuur was een procla matie utigevaardigd, die een waarschuwing voor de Valera beteekent. Het heet daarin, dat „de uitroeping van de republiek vaar 1916 voor ons de fundamenteel® verklaring blijft van het recht en de bevoegdheid om. te strijden voor; een vrij Ierland." De proclamatie legde er verder den na druk op, dat het IeTSche republikeinsche leger een Al-Iersche organisatie 'is, en daarom een spe- i eiale verantwoordelijkheid draagt om zich aan 't j hoofd te stellen van den strijd voor) een Ver- eénigd Ierland. Het stuk bevat een waarschuwing aan hen ^diee actieven steun en aanmoediging ver I leenen. aan dee scheiding, welke zich uit in het j bestaan van een afzonderlijk parlement voor i Noor, Ierland. De' Valera heeft aan geen van (let optochten deelgenomen. Alleen heeft hij des Maandags een bezoek gebracht aan het kerkhof, waar de slacht offers van den opstand zijn begraven. Intus schen heeft hij het druk met het opstellen van een brief aan de Engelsche regeering. Hij heeft nu reeds verklaard, dat het besluit om den eed van trouw aan Engeland af te schaffen' onher roepelijk is. Zijn laatste verklaring moet geweest zijn, dat. d'ee eed een tarting is, die het Iersche volk niet langer kan dulden. "VVij kunneen de eerste maanden dus nog, iets beeleven op de eilanden van het Vereenigdo Ko ninkrijk. In het oosten schijnt men, wat betreft Sjang hai Voorloopig tot een overeenstemming te zijn gekomen. Het is .daar merkbaar rustig geweest- de laatste dagen en de bombardementen schijnen ér voorloopig van de baan. Japan schijnt, zich op heet laatste oogenblik toch nog te hebben bedacht. In Mantsjoerije is het echter minder rustig geweest. Daar bevinden zich nog Japan- sche troepen tot, den strijd bereid en' met. Pa- scheji hebben Japansche vliegtuigen een lucht aanval gedaan op de C'hineesche oosterspoorweg Wat Japan in Mantsjoerije van plan is, is nog niet geheel en al duidelijk. Het kon, echter wel eens zijn, dat het een front tegenl Busland aan het vormen is. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Onder het gehoor van een talrijke schare dona teurs en belangstellenden gaf het Chr. Fanfare corps 2en Paaschdag, onder leiding van den heer G. van Kalken te Hoorn, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Bleek bij het begin dat de zenuwen enkele hee- ren parten speelden, spoedig waren deze overwon nen en werden een 12-tal nummers vlot en goed uitgevoerd. Ter afwisseling in de pauze werden door den heer Grondsma te Alkmaar, onder aandachtige stilte, eenige voordrachten ten gehoore gebracht, terwijl de heer K. Wagenaar was opgedragen enkele nummers ten beste te geven op het kerkorgel, waarbij bleek dat de verzorging hiervan in goede handen was. ZUIDSCHARWOUDE. De zangvereeniging „Gemengd Koor" met koor klassen concerteert a.s. Zandog 3 en Woensdag 6 April bij den heer P. Kramer, des avonds om half acht. Piano-begeleiding geschiedt door mej. T. Reijne en solozang van mej. A. Pluister. Bal na. Men zie de betreffende annonce in ons nummer vfin a.s. Zaterdag. tentie om zich middels een bakje k-affie wat te ontnuchteren. Natuurlijk en begrijpelijk was de diner-stemming niet aanstonds geweken; de of ficier was wat luidruchtig en toen een ontboden agent van palitie hem wildé verwijderen, had hij dien een pak slaag toegediend het langen tijd zeer onrustig. Een belang minderheid was niet, ingenomen met de politiek van de leiding, die zij verweet den ouden revolu tionairen weg te hebben verlaten om dien van het reformisme te betreden, jde buiten-parlemen taire aetie te hebben verwaarloosd, de arbeiders D:at was zeker min of meer fout, maar om deze te hïoben gesuggereerd, dat zij in het; huidige zaak objectief te beoordeelen, neme men goed tijdsbestek niet tot den aanval kunnen overgaan, SINT PANCRAS. De Christelijk Gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer", directeur Paul Kok, gaf 2en Paaschdag een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking verleenden de heeren P. Hartman, orgel en K. Kloosterboer, zang. Gemeenschappelijk werd allereerst gezonden psalm 105 1. Waarna Ds. Jellema voorging in gebed. Als eerste nummer kregen wij te hooren Paschen, dit werd goed gezongen, doch naar onze indruk was de sopraan te forsch. Het meest kon ons bekoren „Kerkklokken" in dit nummer was het koor het moeiste. Om alle nummers weef te geven zou te veel plaatsruimte vorderen. De nummers „Slerrennacht" en „Grabgesang" welke door het mannenkoor wérden gezongen zou den we geen van beiden een voorrang kunnen ge ven, beide nummers werden prachtig gezongen. Het vrouwenkoor was 't best in „Jesu Dulcis Memoria", schitterend werd dit gezongen. De uitspraak van Gemengd-, Mannen- en Vrou wenkoor was best, beschaafd, hoogft beschaafd zelfs. De keuze welke de vereeniging heeft gedaan voor de medewerking voor dezen avond was goed gezien, de solo-zang van den heer Kloosterboer kon aller goedkeuring wegdragen, prachtig klonk zijn volle stem in het ruime kerkgebouw. Alsmede de organist, de heer Hartman. De orgel solo's werden, als altijd, door hem schitterend ver tolkt. Wij konden dan ook niet anders dan met Ds. Jellema mede, den heer Kok gelukwenschen met deze zoo prachtig geslaagde avond. Gemeenschappelijk werd nog gezongen Gezang 96 waarna Ds. Jellema sloot met dankgebed. Ons Weekpraatje Al hebben w ijons in het vorig praatje een onschuldig grapje veroorloofd ten koste van de psychiaters, daarom meene men vooral niet, dat we deze dienaren en beoefenaars der zielkun dige wetenschap een kwaad hart toredragen. Diat is geenszins het geval. Juist nu wederom de pers een psychiatrisch rapport hevig wordt aangevallen, voelen we ons zelf genoopt om pen en potlood een oogenblik beschikbaar te stellen ter verdediging van de bedreigde psychiatrie. Op het thans aangevallen rapport werd een officier vrijgesproken van de ten laste gelegde mishandeling eens Haagschen politieagents. Op Bedoelde officier had op de Witte Sociëteit' een corpsdiner bijgewoond, na hetwelk hij eenigszins wat men noemt boven zijn theewater was ge raakt. Op meg naar huis was hij nog een gelegen heid binnengetreden, waar men dorstigen pleegt te laven, en de officier kreeg hier de goede in tacte van het feit, dat de dader een officier was, een mensch dus, op vechten afgericht. Elen officier beeft, niet alleen sterren op zijn kraag, maar hij hooft ook een klewang, revolver, sleepsabel, ka rabijn en als hij tot de strormtroepen, behoort ook een lange dolk, Jaren lang is hij geinstru- eerd geworden, hoe hij al die dingen ten dienste van het vaderland heeft te gebruiken, altijd is hem op den vijand gewezen, die met al dat staal ^oest worden tegemoet getreden, maar nóóit eens is die vijand komen opdagen. 'Blaar eindelijkkreeg hij een kans. Een andere gewa pende, ook met sabel en revolver gewapend, 'trad hem tegen om hom te grijpen en weg te slepen. Welnu, had deze man zoo iets kunneri tQleree- ren, zoolang nog éen druppel soldatenbloed in zijn offieiersaderen vloeide? De objectieve be- oordeelaar zal het moeten toegeven, dat we een zeer verzachtende omstandigheid maar voren bren gen, ja, eigenlijk een volledig excuus. Maar er is nog meer. Toen de officier een dag vaarding thuis kreeg, bleek hij nog juist genoeg helder van geest te zijn onj te bedenken, dat slechts een psychiater hem zou kunnen redden uit handen van een dom, bruut en, ongevoelig „recht." Dies stak hij geld in zijn buidel, zocht zoo'n paar geestes-deskundigem op, rammelde met de rijksdaalders in zijn zak en vroeg, óf de hee ren zijn hersens eens wilden onderzoeken. De opdracht werd naumgezet vervuld. Deze officier, zoo luidde ongeveer het rapport omdat een vepdere ineenstorting van het kapi talistisehee stelsel de arbeiders voor een chaos zou plaatseen. De linkervleugel, zooals de op standige minderheid wordt aangeduid, oefende scherpe critiek uit inzake de houding van de iS'i.D'.A.t in het .Twentsehe textielconflirt. Do arbeiders hebben de leiding de staking afgédwon gen. Ook het zitting nemen in crisis), co mite's werd als tegen-revolutionair en eenarbeiders partij onwaardig bestempeld. De armsten. der armen heeft men van de d.Di.A.P. vervreemd. Ziehier eenige der voornaamste grieven, die door den linkervleugel op het, Haarlemsche congres to loerde gebracht. Zooals altijd en overal waren er oorzaken en aanleidingen om tot den aanval over te gaan, waar ook cle linkervleugel, georganiseerd om het weekblad „de Fakkel" een gepast gebruik van maakte. Eien aanleiding om te zeggen, dat' er voor de linksche elementen geen plaats mëer in de ?i.D.A.P. is, was bijvoorbeeld het, weigeren van een artikel van den leider dezer linkervleugel, P. J. Schmidt over het textielconfliet in hot dis- cussiee-orgaan van de partij, verder nog ee»ge censureerde radiorede, waaruit eenige linksche passages moesten geschrapt worden. Wat reeds voor het congres te voorzien was is ook gebeurd. Er is een scheuring gekomen in de 3.D.A.P. Het bleek onmogelijk de 'klove, dia er tusschen links en rechts was, te overbruggen^ ofschoon er ook nog tijdens het congres) wanho pige pogingen toe in het werk wordei{ gesteld. heeft een sterke constitutie, is gewoon een ste- Het grootste gedeelte van de debatten is' door vigen borrel te drinken, waar-ie best tegen kan, deze kwestie ingenomen. Beide stroomingen ble- en is ook in andere opzichten normaal. Maar een heel enkelen keer, zonder dat we de oorzaak daarvan precies kunnen nagaan, ontstaat bij hem na alcohol-gebruik een abnormale in plaats van een normal roes. Dian is-ie even gek. Hij' lijdt aan angstvoorstellingen en geheugenverlies. Dlit, gedeelte nu van het rapport wordt' alge meen aangevallen, althans de vrijspraak, welke er op is gebaseerd. We vinden dien aanval on rechtvaardig. Een roes is een roes, zeggen de bedillers, en iemand, die in een alcoholroes; ver keert, doet en hanidelt in den regel: abnormaal, in,aar is voor de gevolgen daarvan, voor" zoover het een gewonen soldaat of ander minderwaardig individu betreft, altijd nog aansprakelijk gesteld geworden. Zóó oordeelt de praatmakende ge- Wij protesteeren. Ons hebben de psychiaters in hun uitvoerig rapport inderdaad kunnen overtui gen, dal deze officier,als hij een enkelen keer een kronkel in zijn hersens kreeg, heel vreemde ven hardnekkig vasthouden aan hun van te ren bepaalde standpunt. Het tweede gedeelte van de resolutie van het partijbestuur, waarin de linkervleugel werd gesommeerd zijn actie te. sta ken is met, 1599 tegen 460 stemmen aangenomen. Hiermede was de scheuring een feit geworden. Dé oppositie verklaarde de partij te zullen verla ten en heeft aanstonds een nieuwe partij) opge richt, de Onafhankelijke Socialistische Partij. Tegelijkertijd met het congres van de S.Di.A.P. vergaderde te Haarlem ook de opstandige lin kervleugel. Er waren ongeveer 400 personen aan wezig, die na de beslissing de nieuwe partij 'op richtten. Het dagelijkschc bestuur werd voor loopig samengesteld uit Eklo Fimmen,. J. dc Kadt, P. J. Schmidt, B. Stenhuis, K;. van Staal en J. H. Oldenbroek, alle om hun; linksch ka rakter bekende sociaal democraten. Hun aan hang in den lande zal nog moeten, blijken, dat de ze door ,de huidige crisis wel eens; grooter zóu kunnen worden dan men in zekere kringen) ver wacht is intusschen niet zoo onwaarschijnlijk. Ook in Utrecht werd een congres gehouden, van dingen kon doen, die verre van het, normale van den gewonen alcohr Iroes afweken. We geven he* volgende voorbeeld daarvan, dat we uit het rap-revolutionaire arbeiders. Ofschoon bij de voor port woordelijk citeeren. Na te hebben verteld, bereiding het woord communisme zooveel moge dat, de luitenant in 1929, toen hij op reis was, lijk vermeden was, bleek toch duidelijk, dat Uit ook al iets heeft, beleefd, zeggen de psychiatersj congres ©en uitgesproken communistisch karakter y de patient herinnerde zich zelfs niet, droeg. Het kamerlid L. Ue Visser zat aan de bc- dat hij getrouwd was en zijn eigen vrouw zag hij stuurstafel en de afgestoken redevoeringen lieten voor een onbekende aan. aan duidelijkheid niets te wenschen over, evenmin Men zal moeten toegeven, dat zoo iets' heel als de eaan het, slot aangenomen resoluties,) die vreemd is en, indien wij uit eigen waarneming oevallig niet meermalen eenzelfde omstandig heid bij sommige mensehen hadden geconstateerd, dan zouden wij het medegedeelde ongelooflijk hebben geacht. Maar we kennen inderdaad menschen, die het óók gepasseerd is, (dat ze op reis zijnde zich niet meer herinnerden ,dat ze getrouwd waren. We weten, dat een eigen vrouw dan soms! alsn een onbekende voor ze is, ja, rveemder inog, soms beoogen de oprichting van plaatselijke comité'; tegen een nieuwen wereldoorlog en ter verdedi ging van Sovjet Busland, bij welke actie vooral de militairen zouden moeten worden betrokken, strijd te voeren, tegen „honger-Bnijs" en „oor- logs-Decker" en de leuze aan te heffen; „Indie los van Holland nu.' De Paaschdagen hebben dus heel wat beroe ring in ons landje teweeggebracht en -het; kon weel eens gebeuren, dat de stichting van de On zien ze dan 'een onbekende voor d'r eigen vrouw j afhankelijke, arbeiderspartij en het revolutionaire En vaak worden zulke patiënten met angstge voel gekweld, vooral wanneer hun vrouw van hun ziekte op de hoogte wordt gebracht. Heusch, zulke dingen bestaan. En zou men nu iemand een' officier nog wel moeten straffen voor hetgeen hij', tijdens een kortstondige doling des geestes misdoet Lezer, zit ge nog te broeden op het antwoord) d:at van u verlangd wordt op de vraag van „Wat moet mijn zoon worden" Laat, hem in de psychiatrie gaan, het vak vn dc toekomst. Het vak, waarin goed zal worden verdiend, zoolang er nog officieren zijn met geld, die e en borrel lusten, en nog krijgsreehters met Wat Pascheii ons bracht. Scheuring in de iS.I .A.P. Oprichting van een nieu we Soc. Partij. Een communistisch congres in Utrecht. Negen verkeers dood en. Ilosch-, heide- enboerdeeij- branden. Is men met Paschen on voorzichtiger dan anders De Paaschdagen zijn dan weer achter den rug het nimmer zijn beteekenis verliezende feest der opstanding, dat zijn treffend symbool nimmer verliest, heeft vooral in deze drukkende tijden een roeping te vervullen. D|oor het lijden naar het licht. Op alle gebieden des levens ziet men ontwaking, hernieuwde bedrijvigheid, nieuwe houdende dyoogto waren bosch en hei licht! ont hoop en nieuwe verlangens wakker worden. Wij vlambaar en de menschen blijken nog steeds on I arbeiderscongres het inluiden beteekenen van j een georganiseerde onrust. D|e onafhankelijke so cialistische partij wil de arbeiders op straat stil ren pn overweegt zélfs een werkloozenkamp bij 1 den Haag te organiseeren Dit was het politieke gedeelte van fle Paasch dagen. Doch ook de rubriek, die wei gemeenlijk mei. „geihengd nieuws" betitelen, heeft daags na het Paaschfeest niet aan voedsel te klagen gehad. Het schijnt dat het aantal -verkeersongevallen op 1 die dagen elk jaar grooter wordt, ofschoon het weer niet erg aanlokkelijk was, was hot/ op dc verkeerswegen ontzettend druk. Uit tallooze plaatsen worden ongelukken gemeld met auto's, motorfietsen en autobussen. Niet minder dan ne- gen van die ongelukken waren mei doodelijken afloop, terwijl het aantal zwaar gewonden lang i niet, gering was. Heel wat benzine-wagens wer- tien tot oud-roest gedegradeerd, wat eigenlijk i nog het minst erge was. Uit helt groote aantel ongelukken blijkt, dat er met zulke feestdagen altijd Zondagsruiters zijn, die het levenva.n an deren en zichzelf in gevaar brengen. Eienf Zon- dagsruitei- te paard was een vrij gevaarloos mensch ,die hoogstens de lachlust opwekte, maar een Zondagsruiter achter het stuur is een ge- vaar voor de samenleving. Als mén van al deze j verkeersongelukken kennis neemt, vraagt men zich af, of er bij afgifte van; ©en rijbewijs wel streng genoeg geëxamineerd wordt. Verwondering baart het dit jaar, dat eij met de Paaschdagen zooveel branden zijngeweest in verschillende oorden van ons -land. D|a bosch en heidebranden waren te begrijpen. Dioor de aan schreven op alle gebieden des levens. Ook in de politiek. De Paaschdagen worden de laatste ja ren benut tot het houden van congressen,; met name socialistische congressen. Vooral dit jaar vraagt een congres onze zeer bijzondere aandacht Het congres van de Sociaal Democratische Ar beiderspartij, dat te Haarlem daagde. In deze op een na de gróótste partij' van Nederland was voorzichtig te zijn met vuur. Tallooze hectaren bosch en hei zijn vernietigd. Dóch datt} er niet 'minder da,n een dozijn boerderijen in de asch is gelegd, bij een waarvan zelfs 18 koeien en 8 kalveren zijn verbrand, mag- wel zeer onbegrijpe lijk heeeten. Is .men met de Paaschdagen onvoor zichtiger dan anders? Vanwaar anders die tal looze onvrijwillige Paaschvuren?

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4