ONTSPANNING Hike Breijer': Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier s 41 e Jaargang Weekagenda zijn 's Woensdags van nam. 2-5 uur v.ra. 11-12 uur Arpad Moldovan N() 37 TELEFOON INTBRCOMMDNAAL NO. 58. ZATERDAG 2 APRIL 1932 NIEUWE LAMEDIJKER C01IRAIT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - ner 3 maantren f 1.15. Uitgni: firn» I. H. KEIZER. ledicteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS N4 4B pi 4 «TSRT'IMTP 2 April. Neutrale Bond. van Boeren., Land en Tuinbouwers. Protestvergadering ,in „de Unie" te Alkmaar. 2 April. Gymriastiekvereenigingen „Hercules' en „Hygiea" in hotel „liet Bonte Paard' te Noordscharwoude. Uitvoering voor dona teurs. 10 April. Operettevereeniging „Ga.ecilia" Oud karspel. Lokaal O. Vis des avonds .8' uur, Opera „Cavaleria Rusticana.' 21 April. Kinderzangklasse der zangvereen. „Zanglust" te Sint Pancras. Lokaal Bbuw- stra. Opvoering der kinderoperette „Een dag „Khalif.' 24 en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud karspel. Wanneer ondanks den slechten tijd, de biosco pen vol loopen met bezoekers, voor het' meeren deel bestaande uit een klasse menschen, van wie men veronderstellen mag, dat ze het niet' breed hebben ,--- dan ergeren velen zich en| wordt de meening verkondigd, dat de meeste menschen het zoo slecht nog niet hebben, of toch/ alles maar aan luxe, vermaak en genot verdoen. Wanneer crisiscomite's en andere organisaties voor hulpverleening op geen stukken na de mid delen bijeen kunnen krijgen om in den veronder stelden nood te voorz'ien en men weet, dat Zon dag op Zondag volle extra-treinen van stad, tot stad en zelfs naar vreemde landen rijden om dui- zeneden in de gelegenheid te stellen een partijtje voetbal te volgen, dan is dat voor velen weer een reden tot ergernis. Wij voor ons, we ergeren ons er niet over;; we vinden het alleen maar jammer, dat de geschet ste wijzen van ontspanning de meest begeerde gelegenheden tot verzet voor een groot deel des volks zijn. Maar overigens kan men niemand het recht betwisten maatschappelijk gesproken al thans om. zich de wijze van ontspanning te kie zen, die bekoort en de perken van moraliteit niet te buiten gaat. leder mdnsch moet zich op tijd ontspannen. Een leven van enkel werken, eten, drinken en sla pen, is voor den gemiddelden mensch niet vol te houdeii slechts een heremiet versmaadt .ontspanning, en dan juist, omdat hij aldus het le ven wenscht te verzwaren,., te torsen wat ondra gelijk schijnt. Vrijwel ieder mensch heeft ook zijn ontspanning maar omdat u of een ander nu een bijzondere lief hebberij heeft voor laten we zeggen kunst in het algemeen, of een bepaalde kunst in het bij zonder, of genoegen vindt in de aanschouwing der natuur, of postzegels spaart, een troep vogels verzorgt, of tijd en geld beschikbaar stelt voor het kweeken van planten, daarom heeft men nog niet het recht om laatdunkgnd neer te zien op en een onbekookt oordeel tei vellen over andere menschen, die voor alle bovengenoemde liefhebberijen niets gevoelen en daarom een deel van hun inkomen besteden aan genietingen van anderen aard. Een juffrouw, die vier katten verzorgt en daar voor bv. een gulden per week over heeft uit haar beperkte middelen, wordt misschien een eenigs- zins zonderling wezen geoordeeld, maar toch geenszins om het onnut van haar pleizier en de uitgaven daarvoor veracht. WJenu, van een 'ongeletterd of onbelezen man kan men niet verlangen dat hij zijn geld besteedt voor de geleidelijke aanschaffing van een biblio theek. Ieder kiest zijn liefhebberij naar mate van aanleg, karakter en ontwikkeling. Ook d>e arme van geest heeft behoefte aan ontspanning. Hij vindt zijn vermaak misschien in de bioscoop. Kracht, lenigheid en vlugheid zijn ook vormen van schoonheid de sportenthousiasten zoeken deze. De eene mensch wordt begeesterd door mu ziek. de ander door de spanning van) een wed- srijd. f "Daarom voor ergernis is er' geen reden, wan- neer men mensehen ©en gepast deel van hun in komen ziet uitgeven aan vermaken, welke voor ons geen of geen hoog gewaardeerde vermaken zijn. Men kan het hoogstens jammer vinden, dat de ontspanning niet meer gezocht wordt in een richting, welke ons als menschen beter maakt, veredelt. t Maar daartoe moeten de menschen worden op gevoed, of moeten ze zich zelve opvoeden. Men kan het 1 peren om meer veredelende genoegens té smaken. We kennen lieden, die er eertijds geen begrip van hadden ,wat iemand toch wel bezielde die zich bezig hield met de verzorging van plan ten en dieren. Doqr omgang met anderen,1 door- aanschouwing en verklaring, leerden ze echter wat meer kennen van de flora en fauna en met deze kennis groeide de drang om de ontdekte schoonheden zich onder eigen hand te zien| ont wikkelen r 1 Hetzelfde geldt voor kunst, wetenschap en an- Als we geld hebben uitgegeven voor verzetjes, dan'zullen we als regel ook inderdaad, hebben ge noteen. Maar 'laten we ons tenslotte ook! altijd de -vraag stellen: wat ben ik er geestelijk rijker mee geworden, wat houd ik er van over voor de toekomst? Moet het antwoord luiden: niets dan is de genoten ontspamiing een oppervlakkig genoegen geweest en omdat we er niets van over- houden voor de toekomst, ook economisch eigenlijk onverantwoord. Laten we dan trachten het genoegen te ont dekken van edeler verzet, door de basis! te ver- j kennen, waarop dat genoegen steunt. Ontwikkel u, maak u geschikt voor hét genotf van edeler verzet. j Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vcitrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten niet© is bedoeld om zieke kinderen te behandelen., Een ziek kind behoort op het bureau niet thuis, maar moet op de gebruikelijke wijze onder behan deling van den huisarts worden gesteld. Overigens zijn alle kinderen welkom, liefst zoo spoedig mogelijk na de geboorte, dus zonder ee- nig bezwaar reeds, als het kind nog slechts een paar weken oud is. Hoe vroeger een kind komt, hoe beter. Dan immers kunnen bestaande afwij kingen worden ontdekt, en gemaakte fouten wor den verbeterd, zonder dat het kind nog al' te veel onder deze fouten geleden heeft. Yan de'moe ders wordt verder verwacht, dat zij regelmatig terugkomen om de kinderen te laten controleeren Tot den leeftijd van anderhalf jaar blijft een kind aan het bureau ingeschreven, en dus kunnen alle kinderen beneden dezen leeftijd het bureau bezoeken. Het bureau is gevestigd te Noordscharwoude en gaat uit van de commissie voor Kinderhygiene van de N. H. V. Het Witte Kruis en heeft de volle medewerking van de plaatselijke afdeelingen van' het Witte en het Wit Gelei Kruis, terwijl Dl*, van Hilten, kinderarts te Alkmaar bereid werd gevonden de "leiding op zich te nemen. Ge lijk de advertentie vermeldt, is de toegang koste loos. Overigens staat het bureau niet alleen open voor kinderen woonachtig te Noordscharwoude, doch ook voor kinderen uitr de omgevende gemeen ten. I Ongetwijfeld voldoet de oprichting van dit bu reau aan een reeds lang gevoelde behoefte, ge lijk dit in zoovele plaatsen in ons land het geval is geweest. Op het oogenblik zijn reeds eenige honderdtallen bureaux werkzaam, tot heil van de kinderen, waarvan sterfte en ziekte voortdu rend afnemen. En dit leidt tenslotte tot een al- gemeene verbetering van de volksgezondheid. Mogen de moeders te Noordscharwoude en omge ving in het belang hunner kinderen ook hun steentje bijdragen tot deze verbetering, en het Consultatiebureau voor Zuigelingen zich blij vend i neen druk bezoek verheugen. liergen, N.H. 31 Maart 1932. A. TEN BRU GGBNiOATE, Provine. kinderarts van de N. H. V. Het. Witte Kruis. IN ALKMAAR GAAT MEN NAAR CAFE-RESTAURANT Plaatselijk Nieuws Consultatiebureau voor Zuigelingen aan den Langend ijk. In aansluiting aan de advertentie, voorkomende in dit blad. zou ik gaarne -met een enkel woord doel en werkwijze van bovengenoemd bureau nader uiteen zetten. Het Consultatiebureau v. Zuigelingen is bestemd om aan 'de moeders raad en voorlichting te geven wat aangaat de voeding en de verzorging van hunne kleinen. Menige moe dev weet toch niet precies, welke eischen hieraan worden gesteld, en t-och, het is zoo buitengewoon nuttig, dat zij -hiervan geheel op de hoogte zijn. Want een goede voeding en verzorging hebben voor vele kinderen de gezondheid behouden, en de ziekten geweerd, niet alleen in de eerste jaren maar ook het heele verdere leven. Dat is wat het bureau wil: het' voorkomen van ziekten. En de moeders, die zich met hunne kinderen op de zittingsuren aanmelden, kunnen alle raad ontvangen, die zij noodig hebben. Uit het bovenstaande blijkt dus ook, dat het bureau Tarwc-organisatie voor Noordholland en Zuidholland. Gelegenheid voor aansluiting voor oogst 1932 De Tarwe-Organisatie voor Noordholland en Zuidholland, beide gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulownastraat 20, brengt het volgende ter kennis van de tarwetelers: Ieder tarweteler, die van de Tarwewet wen3cht- te profiteeren, met zijn thans te velde staand ge was, is verplicht zich vhiervoor tnssehen 1 April en 12 April, aan te melden. Dieze aanmelding dient te geschieden op de wijze daarvoor door de districtscommissie vastge steld. Meestal worden zitdagen belegd. Mien in- formeeere tijdig bij de vertrouwensmannen, con troleurs en districtssecretarissen. Iedere tarwer teler dient hierbij de oppervlakte van de witte en roode tarwe met vermelding van het ras, welk.© hij verbouwt, nauwkeurig op een daarvoor be schikbaar formulier in te vullen. De perceelen, dienen zooveel mogelijk door de kadastrale aam- duidnig tee worden omschreven. Zij, die nog geen lid van de Tarwe-Organisatie zijn, dienen tevens een aansluitingsformuliere in te vullen, waarop de grootte van het bedrijf, de oppervlakte bouwland en weiland wordt vermeld Men ga dus niet van huis zonder de noodige ge gevens te hebben genoteerd. Iedere tarweteler, lid of geen lifd, zorge er voor zich aan te melden. Het is de een&ge gelegenheid. Uit den Omtrek Alkmaar. Opening van een heerenknipsalon. Een unicum voor Alkmaar mogen wij noemen de opening van een Heerenknipsalon, zulks in na volging van de groote stedien, waar deze speciale salons ir een behoefte voorzien. De heer Geels heeft hiermede getoond geheel met den tijd mede te gaan en getuigt zulks van een ondernemenden en vooruitstrevend én geest. 'Je reeds jaren zee Tgunstig bekend staande Damessalon blijft g'ehee,! afgescheiden va.n de II' LANGESTRAAT 90 TELEFOON 813 Daal' is het gezellig en de consumptie goed en billijk Broodjes met Ham, Rosbief of Kalfsvleesch ƒ0.30 Diverse 1/1 Uitsmijters 0.60 Dagschotels met Soep 1.00 Heerensalon en heeft iedere afdeeling een aparte t ul ree. i De inrichting der nieuwe salon getuigt van een hijzonderen smaak en is ontworpen door het' ar chitectenbureau Muylaert en Verspoor te Haar lem er. is uitgevoerd door den heer) G, de R;ie te Alkmaar, die zich van zijn taak uitnemend heeft gekweten. Het toilet, opgetrokken uit blank eikenhout is voorzien van blank zwart marmer. De nieuwste Amerikaansehe kapstoelen kunnen in diverse standen worden gebracht en veraange namen in niet geringe mate het zitten gedurende de behandeling van den haardosch door ervaren en vakkundige kappersahnden. Een groote collectie haarwaters vergemakke lijkt het velen om een keus te doen-voor een Keer lij ke friction. Een moderne ballonverlichtiug verspreidt een zee van licht en verhoogt het voornamet cachet van de salon. Een keurige lambrizeering eveneens uit blank eiken opgetrokken en met zwart afgebiesd, vol tooit het geheel. Bij eevritueel wachten noodigt een gezellig hoekje tot een zitje en kan men! zich den tijd korten door het lezen van diverse aanwezige lec tuur. Wij wenschen den heer Geels met zijn nieuwe onderneming veel succes. Moderne Foto's en Vergrootingen Geopendi Fofographisch-Atelier Noordscharwoude Koedijk. De afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers hield Woensdag avond 11. een openbare vergadering in het lokaal van M. K. de Weerd te Koedijk. De voorzitter, de heer P. Hart opent de verga dering met een welkom en geeft een1 inleidend wooid over het verslag der Jaarvergadering te Hoorn. Alle bestuursleden zijn op die vergade ring tegenwoordig geweest. Hierna worden de notulen door den secretaris, den heer W. Butter voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen wenscht de heer- ,M, Mulder iets naar voren te brengen over de ere- dietverleening, 'dat we nog in hetzelfde stadium verkeeren als op de vorige vergadering en vindt het een schandaal dat het zoolang duurt, waarop de voorzitter mededeelt, dat een schrijven van den minister is ingekomen, waarin werd gezegd dat de uitbetaling waarschijnlijk kon geschieden op 13 Februari, maar nu is het' 30 Maart en er is nog niets. Dat dit ook grootendeels zit in de moeilijkheid, die de gemeente heeft met' het plaatsen van een geldleening als aandeel in de cre- d'O verkening. maar dat mogelijk deze week alles gereed zal komen en als morgen de burgemeester, naar den Haag gaat, ook op den grootst mogelij-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1