VERSCHEIDENHEID Heeren- en Kinderkleeding J. B. Koster Haagsche briaf is het kenmerk onzer schitterende collectie voor Voorjaar en Zomer. Wilt U prettig, goedkoop en vertrouwd koopen, bezoekt dan de MAGAZIJNEN van Langestraat 22 Alkmaar Magdalenenstraat II (Köster's Volkszaak) Voor de Tuinliefhebbers ken spoed zal aandringen. Als momenteel tuin ders in moeilijkheden verkeeren kunnen zij zich tot den gemeentesecretaris wenden ter verkrij ging van een machtiging, geteekend door Bur gemeester en "Wethouders, waarmede men zich tot de leveranciers wenden kan terverkrijging van kunstmest enz. Be hèer Mulder vindt dit mooi, maar zegt, dat we hiermede niet tevreden zijn, dit is pas 24 proéent, waar blijft het overi ge en is bang dat er niet veel meer zal komen Burgemeester Slot liet hierover in de Vergade "ring te Hoorn ook niet veel blijken. Aan de banne ICoedijk zal nog weer om 14 dagen uitstel van betaling gevraagd worden, tot dat de credieten komen, uitstel was reeds ver leend tot 1 April. Hierna deelde de secretaris mede, dat volgens gegevens van de tuinbouwvereeniging „de West door de tuinbouwers aan don kanaaldijk isi ont vangen 175.000 gulden, terwijl uitgegeven ie aan arbeidsloon 100.000 gulden. Aan kunstmest 50 duizend, en aan ploegloon 25.000, zoodak dus voor de 184 leden voor levensonderhoud, huur en- andere zaken niets overblijft. Dan volgt een bespreking over de vergadering te Hoorn, waar over de heer O. Beets enkele opmerkingen, maakt, ten eerste dat men over moet gaan tot een pro- greessieve crisisbelasting en ten tweede betreurt de heer Beets het, dat geen samenwerking wordt gezocht nitet het boerencomte, daar dit toch zoo communistisch niet is, waarna enkele discussies volgen. 1 Ban deelt de voorzitter mede, dat Zaterdag 2 April een protestvergadering te Alkmaarin ^gebouw de Unie aan de Koorstraat gehouden zal worden van de omliggende gemeenten hoopt hij dan ook een groote opkomst. Niets meer voor de rondvraag zijnde, sluit de voorzitter onder dank dë vergadering. De statistica: van het verkeer wordt in den Haag zeer nauwkeurig bijgehouden. De talloo- ze proces verbalen, die er dagelijks vallen ver schaffen het materiaal daartoe, dat driemaan delijks en jaarlijks wordt gepubliceerd. Het geeft geen verheffend beeld van de verkeersdicipline en dé eenige troost is, dat het in het buitenland niet veel beter gesteld is. Uit deze sombere sta tistiek olijkt ook alweer, dat men do verkeersr ongevallen niet uit de wereld helpt door een on noemelijk aantal verkeersagenten op te stellen. Uit deze zoo juist gepubliceerde statistiek blijkt dan dat er in het afgeloopen jaar niet minder dan 3575 verkeersongevallen plaats hadlden of ge middeld bijna tien per dag. Bij deze ongevallen werden in totaal 25 men schen gedood, dus twee por maand, 26 if kregen zwaar een 676 licht lichamelijk letsel. De ove rige ongevallen veroorzaakten alleen materieel© schade. Deze cijfers laten een toenemend aantal ongevlalen zien met betrekking tot het jaar 1930 Toen was het aantal verkeersongevallen 3226 of meer dan driehonderd minder. Het aantal doo iden was in 1930 echter hooger êrn bedroeg 27. Als we de oorzaken dezer ongevallen nagaan, dan blijkt weer dat de meeste ervan ontstaan zijn door het zich niet houden aan de regels van het verkeer. Dat. er nog altijd gezondigd wordt tegen het rechtshouden, moge blijken uit het feit, dat de ongevallen in 116 gevallen hieraan te danken wjaren. Het verkeerd uitwijken of geen voor rang verloenen bezorgde de statistiek 1065 onge vallen.'De andere ongevallen ontstonden doordat op oen andere wijze de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht Daar de meeste weggebruikers van het man nelijk geslacht zijn, de vrouwen weten zoo. lang zamerband wel dat zij het veiligst op het trottoir zijn, waren er driemaal zooveel mannen als vrou wen bij de verkeersongevallen betrokken. Het grootst aantal getroffenen was in den leeftijd van 19 tot 29 jaar. Opmerkelijk is ook dat de meeste ongevallen op Zaterdag plaats hadden, terwijl wat het uur betreft de meeste ongevallen geschieden tusschen 910 en 1213 uur Deze cijefrs schrikken iemand op en 25 doo- den per jaar,, die hun leven lieten omdat ande ren of zij zelf een oogenblik onvoorzichtig wa ren of niet nadachten, dat is toch wel ©en heel aantal. Maar als men het steeds wassende ver keer in aanmerking neemt, het steeds grooter wordende aantal met benzinemotoren voortbe wogen voertuigen door de stad ziet snorren, dan wordt dit hooge aantal toch ©enigszins begrijpe lijk. Ja, dan begrijpt men niet, dat er nog niet meer doodelijke ongevallen plaats .vinden. De paarden sterven in het stadsverkeer langzaam maar zeker geheel en al uit. Zelfs( de groente boeren, die met hun hitje hun groentewagens lieten voorttrekken zien we tegenwoordig toet een vrachtauto langs de huizen gaan. Zelfs' de melkboeren hebben hun bakfietsen van een mo tor voorzien en tuffen nu langs hun klanten. El- zijn weinig leveranciers in den Haag, di-a geen gebruik maken van benzinemotoren. De poste rijen bezorgen de expresse brieven per motor fiets, de postpakkettendienst wordt reeds lang al met automobielen uitgevoerd en ook de telegram bestellers zullen eerstdaags wel op een motor fiets uitrukken. Ook de gemeentelijke diensten bedienen zich van benzinemotoren. De lantaarnopstekers van het electrisch bedrijf snorren met hun Harley's de stadswijken rond om hier en daar op hoeken van straten de lichten te, ontsteken. Het is alles tempo, tempo. De motor doett het werk van paarden en menschen sneller en goedkooper. Toch is de handwagen, het ellendigste verkeersobstakel wat men zich maar kan denken nog? lang niet lang niet verdwenen. De voddenkooplui cn de handelaars in ongeregelde voedingsmiddelen be dienen zich bij voorkeur van dit vervoermiddel. Het schijnt dat. véle menschen in het verhuren van deze zich langzaam voortbewegende ratel- dingen bestaan, want wij kunnen ons anders niet voorstellen, waarom zij nog niet verboden zijn. In Amsterdam heeft men, als wij ons goed her inneren, wel eens dergelijk verbod voor de ge heel© binnenstad overwogen. Eten dergelijk ver bod zou ook voor den Haag zeer noodzakelijk zijn Want de handwagens zijn het, die het verkeer noodeloos ophoudeen en ook in gevaar brengen. Handwagens worden veelal hoog opgeladen en dan nog voortbewogen door niet bij uitstek volwaar dige Arbeidskrachten. Iedereen mag een hand wagen besturen. Hiervoor is geen rijbewijs noo- dig. Wij kunneen ons alleen troosten met de hoop dat eens de moloch, moderne tijd, de handwagens met huid en haar zal verslinden. Tegen den mo dernen tijd houdt niets en niemand stand. We zien dit bijvoorbeeld maar al te duidelijk bij de bioscoop. Enkele jaren geleden toen voor het eerst de toen nog technisch verre van ideaal zijnde ge it lilmr uitkwamen. Men hoorde toen allerwe- ge verkondigen „de geluidsfilmO neen, dat is niets voor Nederland. Die komt er nooit in. Het. publiek zal de begeleidende orkestmuziek niet willen missen Het. is echter geheel anders ver kopen. De geluidsfilm ontwikkelde zich, nader de een zekere volmaaktheid en niemand denkt meer aan de stomme film. In den Haag heeft men bet toch nog eens willen probeeren. Eir is een schouwburgzaal af gehuurd, een oude film, die het destijds goed deed en een orkest samengesteld uit werkelooze musici. Men heeft tienduizenden pamfletten ver spreid, waarop het publiek de vraag werd voor gelegd „is de stomme film dood?" Men begrijpt, dat het voorleggen van deze vraag een rec'lame- middel is om het publiek naar de te draaien stom me film te lakken. Veel succes heeft men er ech ter niet mee bereikt. Het is onze overtuiging, dat de stomme film dood is, zoo dood als een pier. Geen orkest van welke goede hoedanigheden het ook moge zijn, zal in staat zijn de stomme film te doen herleven. Het is met de film gegaan als met het dagblad. Het bevatte eerst alleen nieuws. Toen kwamen eerst een enkele illustra tie, een kaartje, een portretje. Het werden al spoeedig geheele plaatjespagina's. E.r waren groo te Nederlandsche dagbladen die verklaarden nooit aan deze modegril te zullen toegeven. Maar thans is er geen enkel groot Nederlandsch dagblad meer of het heeft Zijn dagelijksche illustraties. En daarom zullen de organisators van voorstel lingen met stomme films geen succes meer heb ben. Men wil zien en hooren tegelijkertijd. Men heeft geen tijd meer om zijn fantasie te doen aanvullen wat de stómme film te raden overliet. De geluidsfilmtheaters in de residentie zijn dan ook geenszins verontrust geworden door deze re clame voor de stomme film. Niemand zal immers meer het paard als vervoermiddel bij uitnemend beid gaan aanbevelen^. INGEZONDEN Een droom van een Zuidseharwouder tuinbouwer lid van de vereeniging „Die Toekomst" Men zegt wel eens, als men e enigen tijd pie kert en denkt over een zaak en me|n kan er geen einde in vinden, dan droomt men er 's nachts wel eens van en zoo was* het met mij ook. Toen ik het verslag las van de laatst gehouden ^algemeen© vergadering van „de Toekomst" heb ik lang gedacht over het laatste puntl van die vergadering: „ROYEEREN EERELID." Ik kon ir.aar niet begrijpen hoe of het mogelijk geweest was, dat die daad had plaats gehad, daar toch geen enkel definitief feit van beschul diging uitgesproken kon worden. Wel leek het mij toe, dat het, zeer in verband! stond met de den zoogenaamden „NEUTRALEN BOND." V ij zullen u uit den droom helpen wordt wel eens gezegd, maai' mij verscheen die geheele zaak in mijn droom. Het eerste beeld was een vergadering van; Bi. en W. De tweede wethouder maakte, zich erg druk over steun aan de arme tuinders, die kon den zoo niet doorwerken, die moesten geholpen worden, want hetgeen zij voor hun kool kregen was wel noodig voor levensonderhoud en daar was nog zooveel te betalen zooals rente van schul den aan de boerenleenbank enz. De burgemeester als altijd bedacht voor het belang van de geheele gemeente, bestreed het voorstel van den tweeden wethouder, omdat het geld van de gemeente bitter noodig was voor de werkverschaffing en ook voor de 30 procent, die de gemeente moest bijdragen voor 'de rentelooze e oorschotten, welke ook weer voor dezelfde men sehen zouden zijn, die in den herfst 8 weken steun hadden ontvangen; bovendien achtte de burge meester het beter, dat de gemeente oen flinke gift j gaf aan het crisisoomite. j Dit laatste was echter de klap op den vuurpeil, dc tweede wethouder sprong haast van zijn stoel op en noemde het crisisoomite ARMENZORG en J hield zich aan zijn voorstel, wel wetende, dat do f eerste ewthouder wel mee zou gaan en zeide, het komt vandaan waar het vandaan komt als ik het maar al.'j de tuinders het maar krijgen. Het tweede beeld was de raadsvergadering. Veel belangstelling op de tribune voor het punt „steun aan de tuinders.' De voorzitter (burgemeestér) leidde dit punt in en gaf een duidelijke uiteenzetting van de fmantien, waarop een belangrijke discussie van den raad volgde en de uitslag was geen steun meer aan de tuinders van de gemeente direct, doch indirect door een flinke gift aan het crisis oomite. Ik kan niet zeggen hoe de tweede wethouder er toen uitzag, omdat het beeld een weinig ver vaagde, zeker wel door het rumoer op; de tri bune ,want daar scheen men ook niet tevreden. Het derde beeld was een vergadering van den NEUTRALEN BOND. Dat was een gewichtige evrgadering, waarop alle raadsleden waren uitge- noodigd, dus ook de tweede wethouder als} zoo danig. f Men kon al spoedig merken dat er een was, die daar de geziene persoon was, want die wilde geven uit een andermans zak. De raadsleden waren allen tegenwoordig, uitge zonderd een. De R,. K. leden wilden zeker enkel maar een blijk geven van hunne hoogachting voor den bon|d, wa,nt na enkele nietszeggend© woorden moesten de heeren vertrekken naar een andere bijeenkomst. Maar toen begon het pas, want éen nam de lei ding, omdat hij, zooals hij zelf beweerde, DURE had. En die durf bestond hierin, dat hij eerst den burgemeester bemodderde, die daar niet te genwoordig was en ongehinderd zijn gal tegen hem kon uitspuwen. Maar 9I had hij dan zoo'n grooten DURE, toch gaf hij bevel aan de pers om dat mooi's niet op te nemen. j Nu lion hij ongehinderd raak modderen, waar van het resultaat was, dat er stemmen opgingen om den burgemeester als ©erelid van ©en andere vereeniging („de Toekomst") te royeeren. In een droom gaan de gedachten heel vlug en toen ik dat laatste hoorde schoot heb mij vlie- .gend door mijn brein: daar komt het addertje:. Tenslotte moest' ook een raadslid goed voor zijn broek hebben, want als V. D.er mag hij er geen eigen meening op nahouden en MOET} doen wat hem geboden wordt. I Hij zette dan ook een zeer bedrukt gezicht toe" r hij hoorde, dat hij zoo ontzettend verkeerd gedaan I 'had, daar hij toch meende dat hijf zoo zijn best, deed voor de gemeente. Maar dat was juist zijn fout, in de eersta plaats moest hij zijn best deen voor die eeno ziet u en in de tweede plaats: alles goedkeuren wat die voorstelt. Het resultaat was dat „de Toekomst" de vui le wasch te beredderen kreeg van den) 'Neutrn- len Bond. Het beeld van die M|rgadering van „de< Toe komst' kreeg ik ook nog in mijn droom te zien en het deed mij goed dat daar toch nog de leiding was bij het bestuur. Daar de uitslag van die zaak mij reeds in mijn droom was verschenen als hopeloos, had ik alle tijd om die vergadering goed te bezien. Direct dacht ik, dat is wel het. werk- van den voorzitter om de pers zoo in ee nhoekje te zetten. Dat was wel net een bedoeling gedaan. De voorzitter laat. in zijn opening doorsche meren om töch geen ondoordachte daden te doen en werkt verder kalm het program af. Wat ik echter in mijn droom wel gezien heb, hebben do meesten op die vergadering niet gezien en wel dat die ©ene, altijd weer die ©ene) een briefje bracht bij den lijstaanvoerder voor het royeeren ■van het eerelid en toen was voor mij' de zaak heel duidelijk. Toer. het punt als zoodanig aan de orde kwam werd dit krachtig door den voorzitter bestreden en zeide dat er geen enkele beschuldiging, kon rijn in „de Toekomst' tegen het eerelid en vroeg aai; den lijstaanvoerder, welks naam hij noemde, waar appel op getrokken werd om vooral Jz. er achter te noemen, daar er nog iemand in de ver gadering was van gelijkluidenden naam, die er niet voor gehouden wenschte te worden, om het voorstel in te trekken, doch die had durf en zeido „ik denk er niet aan" waarop hij' zijn -verweer van het briefje voorlas. Ik kon aan het gezicht van den voorzitter 2ien dat hij ook wel goed wist waar de wind vandaan waaide. E11 och, och, als ik danf die menschen bekeek zooals ik ze daar zag in mijn droom, dan dacht ik weer aan de rente van schulden enz. Toen voorgelezen werd, dat het voorstel aan genomen werd met 35 stemmen voor 10} tegen en eqp blanco werd ik opeens wakker Wel, -wol, ik was er beroerd van;, maar alles stond mij helder voor den geest en ik deed mijn oogen open ik dacht, als alles oehs werkelijkheid is, wanneer zullen dan de oogen eens open gaan van de Zuidseharwouder burgers EEN DROOMERi. In den siertninl. In den siertuin knappen we den boel allereerst eens goed op voor het oog. Grasranden steken we af. Btixusrande-n kunnen worden geknipt. In Au gustus gestekte buxus kunnen we in den vollen, grond nu uitzetten. Het is in deze maand moet een zeer geschikte tijd om allerlei groen blij vende heesters te verplanten. Voor andere hees ters en boomen wordt, het vrij laat, al kan het, nog. -- Rozen moeten worden gesnoeid en schoon gemaakt. j Buiten kunnen we veel eenjarige bloemen zaai en. ~V\ e noemen er eenige, als goudsbloemen, som mige Papa versoorten, reseda, zonnebloem, lupi nen, zomerviolieren, chrysantemums en asters, Ook grasanjers kunnene gezaaid, leeuwenbekjes en vingerhoedskruid. De in bakjes gezaaide plan ten moeten regelmatig worden verspeend. Laat veel licht tot ze toetreden. Oude© Dahliaknollen kunnen worden gescheurd mits aan elk stuk tenminste een oog- blijft. Leg de knollen vooraf een paar weiken op een zonnig warm plaatsjeo in vochtig zand, dan toonen; de oogen spruiten zich gauw en kan het scheu ren met grooter zekerheid geschieden. ötraks staan in vele tuinen weer de bloeiende bolgewassen. Verwijder de uitgebloeide bloemen regelmatig en raap de tulpen bv. telkens de af gevallen bloemblaadjes bijeen om ze weg te wer pen. Anders verwekken ze vuurvlekken op de bladeren. j 1 Kamerplanten:. April is wel - ©en heel geschikte maand om kamerplanten te verpotten als dat tenminste no<> dig is. Men neme vooral geen te groote potten. Indien de oude pot geheel en al doorworteld is, moet men de plant overzetten in oen pot, waai' in de oude juist past. Vergeet do potscherven niet onderin te doen. Een goede en practische bemesting verkrijgt men door d© binnenzijde van den nieuwen pot flink met koemest to bestrijken alvorens de plant er in te zetten. Kamerplanten gaat men nu ruimer van water voorzien en men spuit ze een -paar maa.1 met een fijne© broes af om het wintersche stoflaagj© te verwijderen. Als het weer zacht is en er valt een malsch regentje, dan zet men de planten een paar uur buiten. De zon gaat veel kracht krijgen. Vele planten welke des winter voor een venster op het zuiden een uitstekende standplaats hadden, gaan nu to veel krijgen van het goedo. Scherm ze dus op liet, imidder. vah den dag, als de zon te sterk schijnt, of verplaats zo naar een venster waar ze in de ochtendzon staan. Bloeiende planten, als Aza lea's en ook Clivia's, houde men eveneens uit de middagzon. Hoe koeler men bloeiende planten zet des te langer pleizier zal men van de bloemen hebben.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2