Sterk verlaagde prijzen van KEG's THEE. me Levensopvatting. Hike Breijer's Vakkund iige be idiening Nieuwsblad, v. Holl. Noorderkwartier N° 40 telefoon ottercommumkal NO. 82. ZATERDAG 9 APRIL 1932 41 e Jaarg:an<i Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Bedacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. 'eekagenda CHINA melange (blauw zakje) INDISCHE melange (rood zakje) CEYLON melange (zilver zakje) B0NG6UT Thee (mei de klok) (Java Thee) Thee Thee Thee R. No. 6. No. 5. op 45 sts. M op 40 op 37 Mop 32 Mr op 28 Mr op 23 Mr op 18 Speciaal Corsetten i- Magazijn Uit den Omtrek NIEUWE LAIGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnsnentsprljs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE 10 April. yninastiek.vereenj.gijigen „Hercules" en „Hygiea." Des middags en des 'avonds de prachtige Sokol-Turnfilm. 10 April. Operettevereeniging ()Caecilia" Oud karspel. Lokaal O. Vis des avonds 8' uur. Opera „Cavalerie Rusticana.' Het staat goed moderne te zijn, maar modern in levensopvatting schijnt niet anders te beteekenen dan het pronken met de naaktheid van schaamte- looze genotzucht. Een gelukkige aanwijzing voor de algemeene menschelijke mentaliteit is het, dat de lieden met moderne levensopvatting de advertentie behoeven om elkaar te vinden. Daaruit blijkt wel, dat het nog vrijwel algemeen geldende is om te leven naar de beproefde beginselen een leerstellingen omtrent de hoogere bestemming des menschen. 13 April. Lichtbeeldenavond „Een reis door Indiö" in de zaal van den heer Vijzelaar te Broek op Langendijk. 3.30 uur voor kinderen Rgiitowlaw*! 7 uur voor ouderen. 11 April. Kinderzangklasse der zangvereen. „Zang-lust" te Sint Pancras. Lokaal Bouw- stra. Opvoering der kinderoperette ,Eien dag „Khalii? 24 en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud karspel. Wat is toch, zoo vroeg ons laatst iemand, die £ich verdiepte in de huwelijksadvertentiën van een iagblad, waj: is toch een moderne levensopvat ting? Wie per advertentie een man of vrouw, vriend |lan wel vriendin zoekt, blijkt, meestal met een loderne levensopvatting behept. Wel zoo hebben we geantwoord wat een evensopvatting is, dat weet je, en modern wil zeg- ten „nieuwerwetsch". We gaven het antwoord op I pen toon, waaruit duidelijk bleek, dat het hier de J neest eenvoudige zaak ter wereld gold en we geen ^erdere navraag verwachtten. Die bleef dan ook uit. Maar 's avonds in ons eentje hebben we er nog mg- over nagedacht. Is er dan toch, zoo vroegen ie ons af, inderdaad een nieuwerwetsche levens opvatting bestaanbaar? Is het doel van het leven pan anders geworden? >e vraag te bevestigen, zou nonsens zijn geweest, piet het d o e 1 is anders geworden, want alle leven, ok dat van heden te ndage, stamt uit het begin In voert langs een kort pad tot de eeuwigheid. Men fan van die eeuwigheid een verschillende voorstel- ag hebben, al naar de ontwikkeling van eigen be- vustzijn, kennis of geloof, maar omtrent de eindig heid vn het leven bestaat geen verschil en omtrent |le eeuwigheid van het daarna evenmin. Alléénde geloovige leeft het leven óm de eeuwig heid en de meesje ongeloovigen plachten tot nu toe leven om het leven, d.i niet om het te ver knoeien, maar om te trachten het menschelijk- aooi te maken, met onderwerping aan het onbe kende voorbeschikte lot voor later. In kringen echter zoowel van vroeger wél en het geloovigen, schijnt nu de moderne gedachte keboren te zijn, dat over een hooger doel maar niet jerder geprakkezeerd moet worden en dat het na- reven van humanitaire ideeën eveneens een on tactische onzelfzuchtigheid is, maar dat méér wordt pereikt met te redeneeren: we profiteeren zooveel logelijk van het bekende heden, zonder ons druk maken over een mogelijke toekomst in het Jeuwige. e zeer moderne levensopvatting, als we ze dan och zoo noemen mogen, is zuiver van negatieven ird: niet denken over verantwoordelijkheid, niet brakkezeeren over later. Genieten, nu. Dat is het lenig positieve in die opvatting. Zwijmel met ge- poten oogen, maar tóch wakker. In werkelijkheid is it géén opvatting, maar een indolente passiviteit, be moderne levensopvatting is het doezelen in het |enot van geestelijk opium, het zich overgeven aan ogenblikkelijke bevrediging, na vooraf bewust het evoelen voor verantwoordelijkheid te hebben on- Jerdrukt. Het smachten naar genot, indien niet beteugeld, loert tot de moderne levensopvatting. De vrouw, lie zich onbevredigd gevoel}., en vergeefs naar een tian verlangde, ze zoekt hem met alle middelen |n presenteert zich met „moderne levensopvatting" f-w.z. geen prijs is haar te hoog, tot alles is ze ereid. Anderen verkiezen geen man of vrouw, maar pn vriend of vriendin, die óók smacht naar het olie leven van dans en brasserij, vertier en avon- aur, zonder scrupules, óók levende om het heden [Heen, zoekende het genot desnoods over het eluk van anderen heen zonder te denken aan let einde en de eeuwige toekomst. Kan inen trouwbar in een vliegmachine Be Verenigd» Stalen maken bezwaar In het land der onbegrensde mogelijkheden is men gewend te trouwen in duikerpak/ of te paard. Of wel, men huurt drie race-auto's en vliegt gezamenlijk over de eindstreep. (In een der auto's bevindt zich dan de priester die aan dit huwelijksreisje wil deelnemen. Ook is het al voorgekomen dat men in de bioscoop trouwde. Te zelfder tijd dat de, filmheld en heldin elkander do Happy-end zoen op de lipen drukken, roe pen bruid en bruidegom duidelijk verstaanbaar „ja" en geven elkaar de huwelijkskus tot groote vréugde van het publiek, dat twee voorstellingen bijwoont voor éen geld. Den laatsten tijd geven vele jeugdige Ame rikanen evenwel de voorkeur aan een inzegening boven den beganen grond. De piloot, de toekom stige echtgenoote, de gemaal in spe en \lc pre dikant stijgen op, waarna het vervolg van den roman zich in hoogere sferen afspeelt. De Ame- rikaansche autoriteiten, die deze kwestie bestu deerd hebben, zijn echter tot de conclusie, geko men, dat dergelijke huwelijken ongeldig zijn. Ten eerste vliegt een aeroplaan gewoonlijk zoo hoog, dat de aarde niet meer te onderscheiden is en ten tweede heeft men daarboven tej kampen met perspectivische verschijnselen, die het vrij wel onmogelijk maken om vast te stellen boven welk grondgebied men zich bevindt. Door deze omstandigheid kan men niet meer spreken van een parochie of kerkelijke gemeente waarbinnen de plechtigheid wordt voltrokken en een parochie of gemeente moet volgens de Ame rikaansehe wet genoemd worden in verband met iedere kerkelijke beslissing, die aanspraak wil ma ken op rechtsgeldigheid. Alle in een passagiers vliegtuig verbonden paartjes hebben, toen deze opvatting van de regeering werd bekend gemaakt wanhopige en hooze verzoekschriften ingediend daar door deze onverwachte omstandigheid hun kerkelijk huwelijk van nul en geener waarde meer was. Washington kent echter geen genade en deelt in een antwoord aan alle teleurgestelüen mede, dat zij opnieuw in het huwelijk moeten worden verbonden, maar nu met de beenen op den grond Een kat, die 40 milliaen mark waard is. Naspel van een aanvaring. Een Duitsche stoomboot liep dezer dagen in de buurt van Cialifornië op een klip. Met de groot ste moeite zag de bemanning kans omt het lek geslagen vaartuig te verlaten en op het oogenblik is het schip een drijvend wrak, dat zich ergens bevindt nabij de Californische kust. Het feit, dat de boot niet geheel is gezonken, heeft echter aanleiding gegeven tot onverwachte complicaties. Baar de lading voor een deel' be stend uit goud, bedroeg de verzekering niet minder dai* veertig millioen mark en voort een assurantiemaatschappij beteekent vooral in deze tijden een dergelijke schadepost geen kleinigheid. De maatschappij probeert dan ook op velerlei wijze aan de betaling te ontkomen en heeft thans het volgende bezwaar geopperd, dat verband houdt met punt zooveel van het' con tract. Dit houdt nl. in, dat het bedragalleen wordt uitgekeerd als het schip verongelukt is er dat het laatste pas als een) feit wordt be schouwd, wanneer binnen een week na een even tuefele aanvaring of anderszins zich geen levend wezen meer aan boord bevindt, terwijl het schip dan de plaats van bestemming nog niet' hee'ft bereikt Wat nu het .laatste betreft, daaraan valt niet te twijfelen, maar reeds zijn zeven dagen verstre ken sedert liet ongeluk plaats vond en het is niet uitgesloten dat de scheepskat die men in de haast had vergeten, nog levend en wel over het dek wandelt en waterratten vangt. De verzekeringsmaatschappij wil nu eerst deze 33 33 33 33 33 33 Uw winkelier levert U KEG's THEE direct tot de verlaagde prijzen, niettegenstaande de oude prijzen nog op het pakje staan. zaak onderzoeken en heeft verklaard een boot te zullen uitrusten die aan het wrak een visite moet brengen. Mocht de kat nog in leven zijn, dan zal er niets worden uitgekeerd. Ondanks de algemeene verwachtingen, dat- de stoomvaartmaatschappij in het gelijk zal wor den gesteld wanneer het tot een proces komt, ho, pen de heex-en bewindhebbers toch, dat de kat over de reeling is gesprongen. Mient 17 Alkmaar Iel. 52G goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Alkmaar. In het hotel Proot hield gisteravond het Al gemeen Afdeelings Ziekenfonds afdeeling Alk maar en omstreken, zijn Jaarvergadering, onder voorzitterschap van dr. Schroder. Na de opening volgde lezing der notulen, welke werden goedge keurd. Het Jaarverslag van den secretaris-pen- :nin(gmeester, den heer Schouten, oxidervond van de zijde der vertegenwoordigers eenige bedenkin gen. Ir. de voorvergadering van laatstgenoemden was dit reeds tot uiting gekomen. Blij monde van den heer Bonsema werd de houding van het be stuur afgekeurd, dat door het niet toelaten van nieuwe leden' tot het fonds, het art. 2 van het huishoudelijk reglement gewoonweg negeert. Dé vereeniging Maatschappelijk Hulpbetoon" had po gingen gedaan om de door haar ondersteunde mensehen bij het ziekenfonds onider te brengen. Het bestuur van het fnods meenlde, hoewel in strijd met genoemd artikel 2, zich de Vrijheid van handelen in deze te moeten voorbehouden. De meening van het bestuur was, datf een on beperkte toelating van deze ondersteunden een finantieele ontlasting der gemeente Alkmaar be- teekende en niet in het algemeen 'belang der ver- zekenden kon beschouwd worden. De heer Bonsema wist evenwel duidelijk te makne, dat het antwoord dat het bestuur aan Maatseh. Hulpbetoon zond te verstrekkend was. Een afwijzing zonder meer is ten eenenmale! in strijd met meergenoemd artikel en dus niet toe laatbaar. Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen ondersteunden en armlastigen. Dit zijn afzonderlijke groepen. De m'ededeeling van het bestuur dat voor bone fide arbeiders meegaand heid zou betracht worden, is, volgens den heer Bonsema, eveneens aanvechtbaar. 'Zeker, dat de menschen nimmer lid van het fonds waren is af te keuïen, doch nu Maatseh. Hulpbetoon die men schen ondersteunden met halve contri- butiebetalixig te hulp komt, mag men hen: niet afwijzen. Men moet die menschen fx.h.w. op voeden in deze

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1