's Woensdags van nam. 2-5 uur 's Zondags v.ra. 11-12 uur Fotographisch-Atelier Arpad Moldovan Arbeidstijd en werkloosheid Plaatselijk Nieuws Oudkarspel, Cao per a tieve Bloere n I eenbaak. Gisteravond vergaderde de Coöperatieve Boe renleenbank alhier in het lokaal van den heer C Jansen. Aanwezig waren met het bestuur, 54 leden Be voorzitter, de heer G. Hart Hz., opent de vergadering, met in de eerste plaats de aanwezi gen namens het Bestuur en den Baad van Toe zicht welkom te heeten, in het bijzonder den bur gemeester met zijn wethouder, en den oud-wet houder. daarbij den wensch uitsprekende dat de discussies aangenaam en nuttig voor de bank mogen zijn. Met deze vergadering zoo zegt hij: wordt hei 2Ie boekjaar van de bank voltooid en in een bijzonder slechten tijid. Zoolang de bank bestaat hebben wij nog niet zoo'n slechten tijd. meege maakt. Er worden vergaderingen en protestver-- gadmngen gehouden om den noodtoestand te bespreken. Maar wij moeten ons aan de licht punten vasthouden. Onze Koningin is in Br. op Langendijk geweest en heeft ier daar kennis van genomen, hoe de zaken staan. Zij heeft daar in de boeken zeker een treurig beeld gevonden. "Wanneer H. M. terugdenkt aan de jaren van den oorlog hoe 'toen die tuinders paraat waren om voor de behoeften van ons volk te zorgen, dan zal Zij ook zeker nu bedenken, dat deze tuin ders thans gesteund moeten worden. Laten wij hopen dat de f 1 toeslag gegeven wortlt; en Zij haar medewerking zal verleenen om dit voor de tuinders te verkrijgen. Met deze woorden verklaart voorz. de verga dering voor geopend, waarna door den secretaris den heer A. Timmerman de notulen van de vo rige vergadering worden gelezen, die zonder op- of aanmerkingen onder dank aan den samenstel- ,ei '-order, goedgekeurd. Benzelfde wordt thans gelegenheid gegeven voor het uitbrengen van zijn Jaarverslag hetgeen wij'hier in zijn geheel laten volgen: Om verslag uit te brengen van een boerenleeg bank is in hoofdzaak niet anders dan een aanvul ling wat de rekening en balans betreft. Toch moet me van het hart, dat' ik nimmer in deze 21 jaar het onder zoo/ ongunstige om standigheden heb gedaan, wat ook wel de reden is, dat deze vergadering later is dan gewoonlijk, daar heel wat rente niet op tijd binnenkwam. Toch is alles wat de bank betreft nog vrij goed terecht gekomen, ik z3g vrij goed, daar ik weet, dat velen van u het zg. can den oenen schouder op der: anderen gooien, en hierin mag voor u al len wel spoedig verandering komen, want schuld op schuld stapelen, als is er dan ook bij renteloos1 is toch op den duur hopeloos werk, en geraken er velen van u nimmer uit de put. Diat het bestuur en raad van toezicht) ook in dezen beroerden tijd hun presentiegeld verdienen blijkt wel uit het volgende, daar het bestuur 14 maal vergaderde, de raad van toezicht 3 maal en gecombineerd ook 14 maal. In deze vergaderin gen heerschte steeds een goede toon, doch de vergaderingen waren lang niet altijd gemakke lijk, daar vele besluiten, die genomen moesten worden, wel ernstig moesten worden overwogen. Zooals velen van u wel weten, werden de zittin gen van den kassier steeds door een bestuurslid ot lid van den raad van toezicht bijgewoond. Het ledental bedroeg 31 Diecember 1930 233, thans 236. Aantal spaarders 370, thans 380. Aantal verstrekte voorschotten 127 thans 169, waaronder 26 met provinciale en gemeentelijke garantie. Terwijl de bank 93 rekening courant houders telt waarvan 18 met een tegoed. Zooals u op de balans ziet is de winst 2391.40, zoodat met uwe goedkeuring het reservefonds zal stijgen tot 18177.20. Links op de balans ziet' men een post, nog te vorderen rente 295.65, Dit was het vorige jaar 290.Toen is alles binnengeko men, van dit nieuwe bedrag nu reedaT 31.05. Geboekt werden in het dagboek 1937 posten. Thans, geachte aanwezigen, kan ik van dit overzicht gevoegelijk afstappen, en zullen de h.h. nazieners dit wel aanvullen. Mochten er eventueel nog vragen gesteld worden, zal ik deze, wat de rekening betreft zoo goed mogelijk beantwoorden, en sluit ik met den wensch, dat wij het volgend jaar onder gunstiger omstandigheden bij elkaai mogen zijn. Bit verslag wordt met een woord van dank aan den samensteller door de vergadering ontvangen. Namens de commissie belast met het nazien der diverse bescheiden, wordt bij monde van den heer A. Bakker rapport uitgebracht over dit onderzoek, en wordt de vergadering medegedeeld dat alles in volkomen orde is bevonden. Er man keerde niets aan en de zaak zag) er keurig uit, zoodat wij tot goedkeuring van de rekening en balans kunnen adviseeren. De vergadering gaat met dit advies accoord en hebben kassier en kasnazieners een woord van dank in ontvangst te nemen voor het, door hen verrichtte werk. Wij laten hier de rekening en balans in haar geheel volgen: DE REKENING. ONTVANGSTEN. Inhoud der kas op 31 December van het vorig jaar Ontvangen van de Spaarbank Terugbetaalde voorschotten Ontvangsten in loopende rekening.: van de medeleden van de Centrale Bank op de res. gebrachte winst f 139103.53 111666.26 2030.33 Ontvangen rente: van voorschotten in loopende rekening- van de Centrale Bank Ontvangen prov. en kosten: in loopende rekening Diverse ontv. volgens specificatie f 14966.47 -177660.70 - 13442.50 6846.20 12773.72 495.40 Totaal f479043.33 Uitgegeven aan de Spaarbank Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening: Uitgegeven rente: aan de Spaarbank in loopende rekening aan de Centrale Bank Bijdrage Centrale Bank Salaris Kassier Diverse uitgaven volgens specificatie Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 213092.32 13392.80 1677.22 141.29 524.97 1300.— 751.11 2030.33 16332.73 Totaal f 479043.33 DE BALANS. BEZITTINGEN. Inhoud der kas op 31 December Uitstaande voorschotten: Borgstelling enz. Te goed in loopende rekening: rekeninghouders - 296461.87 Aandeelen Centr. Bank - 110.— Aand. Coöp. Grondk. Bank - 100 Meubilair - 1. Nog te vorderen rente van voorschotten Totaal f 470348.—' Nog wordt door de vergadering goedgevonden, dat de gemaakte winst op de reserve wordt over gebracht. Als leden van de nieuwe controlecommissie wor den aangewezen de heeren G. IJff, Jb. Kroon Jbz. en LKal verdijk, die hun functie als zoo danig aanvaarden. Boor den voorzitter wordt thans aan de orde gesteld de bestuursverkiezing van welk college aftredend is de heer J. Visser, doch herkiesbaar. Ais stemopnemers worden aangewezen de h.h. persvertegenwoordigers Van de 54 binnengekomen stembriefjes, waren 46 stemmen uitgebracht op de,n heer Jj Visser, 4 op den heer N. K|aani, 1 op de,n heer Jb. K)roon Jbz., 1 van onwaarde en 1 blanco. Op de vraag van den voorz. verklaart de heer Visseer zijn herbenoeming te aanvaarden, waar na de voorz. hem feliciteert daarbij den wensch uitsprekende dat de heer Visser op den ingeslagen weg zal voortgaan en zal werken in het belang van de bank. De heer Visser dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Opnieuw moet een stemming plaats vinden, en wel ter verkiezing van een lid van den raad van SCHULDEN. Schuld aan de Spaarbank Schuld in loopende rekening: rekeninghouders - 50449.07 Centrale Bank - 33833.52 Reservefonds - 15785.80 Totaal f470348.— toezicht, aftredend de heer P. Kroon Az., even eens herkiesbaar. Ook nu worden 54 stemmen uitgebracht, waar van de heer Kroon er 46 op zich vereenigde, de heer N. Kaan 4, D. Wonder 1,1 M, Smit 1, en. van onwaarde 1 stem en blanco 1 stem werden uitgebracht. 1 De heer Kroon beantwoordt de vraag van den voorz. of hij zijn benoeming weder aanneemt, bevestigend, waarna Ide voorz. hem feliciteert en op een aangename samenwerking in het' be lang van de bank hoopt. Door den heer Kroon wordt de vergadering dank gebracht voor het in hem gestelde vertrou wen. 1 Pdj de nu volgende rondvraag doet dei voorz. mededeeling, dat voor de eers'te helft van 1932 de rente van voorschotten is bepaald op 4.5 pro cent en die voor spaargelden op 3.5 procent. Door den heer J. van Wielen wordt gevraagd of de bepaling in het reglement nog bestaat, dat de leden die niet op de vergadering komen, wor den beboet. Spr. stelt deze vraag in verband met het geringe bezoek. De voorz. antwoordt dat voorheen de boete wel werd toegepast, maar later niet meer. Nu ontvangen de aanwezigen een kwartje in verte ring, maar ook dit geeft weinig. De heer van Wielen vindt het toch wel wat erg dat drie vierde van de leden niet op de ver gadering aanwezig is. De voorz. zegt, dat het een toer is om alle leden op de vergadering te krijgen. Door den heer Jb. Kroon wordt gevraagd, of bestuur en raad van toezicht nog een vergoeding ontvangen, waarop door den voorz. wordt ge antwoord dat de bestuursleden gezamenlijk 1' 60 gulden ontvangen en de leden van den raad van toezicht 40 gulden De heer Jb. Kroon meent dat de heeren dit ook wel verdienen, want er is heel veel) werk aan. Door den heer Steunenberg wordt gewezen op de woorden van den voorz. dat de koningin te Broek op 'Langendijk is geweest en daar zeker een treurig beeld van den toestand zal hebben gêkre- gen. Wanneer zij hier zou gekomen zijn, zou er geen treurig beeld zijn gegeven, wanneer men het bedrag van nog te betalen rente beziet. Spr. meent te moeten betwijfelen of het gegeven be drag het bedrag was dat per 31 December nog te vorderen was. De voorz. antwoordt dat toen het regeerings- erediet afkwam er nog veel rente is betaald. Dit is geld dat in de allereerste plaats betaald moet worden. De heer Stennenberg vraagt hoeveel rente er nog te betalen was per 31 December. De kassier antwoordt van ongeveer 2000 gld. De heer Stennenberg is van oordeel' dat dan met deze cijfers de t-oestand geflatteerd wordt Verder is de politie ter oore gekomen, dat ge stolen sieraden zijn verkocht aan een Lekend adres te Amsterdam. De heer P. Wijn wenscht een oogenblik! den toestand van de bank te bespreken. De boe renleenbank zoo zegt hij hoe soliede ook, zal aan de crisis evenmin ontkomen, wanneer deze doorzet tot een niveau beneden alles. Ook wenscht hij verband te leggen dusschen de boerenleenbank en onszelf. De bank is als het ware onze eigen huishouding Wij moeten daarom allen' ons best doen haar in stand te houden en zooveel mogelijk aan onze ver plichtingen te voldoen. Wanneer wij alleen maar eten, en nietj onze verplichtingen ten opzichte van do bank nako men,, da nkan ook zij het nieti volhouden. Al is het waar dat de boerenleenbank het het, langst zal volhouden omdat zij niet op winst is berekend Vele vergaderingen worden op het oogenblik gehouden, om den toestand van de tuinders' te veerlichten. Steeds meer vinden de verschillende organisaties elkaar. En zal zij zich ontwikkelen tot, een groote massale actie, die er op berekend is om den tuinbouw, waar toch het geheele land het van hebben moet, in stand te houden. Maar nu zou ik gaarne zien, dat alle boerenleenban ken aan deze actie medewerkten. Zij toch we ten zeker zeer nauwkeurig, hoe de toestand is, en zullen medewerken om de menschen, die van het land. moeten leven, in stand te houden. De voorz. zegt, dat het goed is wanneer de le den schouder aan schouder staan en hieti trach ten elkaar een vlieg af te vangen. En wanneer 'iemand te gronde gaat, moet dat geen muziek voor ons zjjn, maar moeten wij dat als aan den lijve meevoelen. Wij moeten elkander zooveel mo gelijk steunen. Wij zijn goede dravers op de lange baan, op de korte baan zouden wij' het spoedig moeten afleggen.-Nogmaals, wij moeten elkander setunen, daar waar dit noodig is en gevraagd wordt, (daar zal de nacht niet koeler van worden. De voorz. dankt hierna de aanwezigen voor hun opkomst en de aangename bespreken, daarbij wcnschende, (dat men de woorden van den' heer Wijn zal meedragen en men voor de toekomst betere tijden tegemoet zal mogen gaan. OUDKARSPEL. Door Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Oudkars pel is men overgegaan tot de benoeming van een Kerkvoogd, periodiek aftredend de heer C. Butter Jz. Is weder herkozen. INVOERCONTINGENTEERING IN FRANKRIJK. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier ligt ter inzage het Jour nal officiel van 31 Maart j.l. waarin de invoer contingenten zijn afgekondigd voor het tweede tri mester van verschillende artikelen, o.a. van kaas. Nieuwstijdingen Een inbrekersbeiwlt'. Dezer dagen is het de rijks- en gemeentepolitie te Oostzaan gelukt zoo meldt het „Hbld." om een der medeplichtigen van de serie inbra ken met diefstal in de Zaanstreek in het laatst van het vorig jaar gepleegd, te arresteeren. Het bleek een los werkman, wonende te' Oost zaan, te zijn, die bij fouilleering van de inbraak te West Knollendam een portemonnaie bij zich had, die aldaar was gestolen bij een rijwielhande laar. De aangehoudene is gearresteerd. Het onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat in deze zaak een heelster, woonachtig in' Tuin dorp Oostzaan, gemeente Amsterdam, en een paar beruchte Zaandammers zijn betrokken. Behalve de los werkman is reeds een tweede persoon in arrest gesteld, terwijl een derde opj' het oogenblik voor verpleging in een ziekenhuis is en niet gehoord kan worden. Vermoedelijk zal nog een vierde persoon worden gearresteerd. De po litie is er reeds gedeeltelijk in geslaagd de daders van de diefstallen te West Knollendam, Jisp en Zaandam te weten te komen. Bij de heelster in het Tuindorp Oostzaan is een groote partij kleeren, waaronder ondergoed, heerencostuum, kindergoed e.d. in beslag geno men. Zij bleken gestolen te zijn bij tien gezinnen te Zaandam in het laatst van het vorige jaar (Els Hannesen gevonden te Epernay in Frankrijk Naar door het Hbld. wordt vernomen is Don derdagmiddag te den Haag bericht ontvangen, dat het achttienjarige meisje Els Hannesen, dat in den ochtend van 1 April jl. de ouderlijke wo ning aan Eerste van den Eöschstraat te den Haag, in het bezit van een rijwiel, in overspan nen toestand heeft verlaten en sedert vermistt was, zich in uitgeputten en overspannen toestand bij de politie te Epernay .in Frankrijk heeft gemeld. Het meisje, dat nog in het) bezit van het rijwiel was, heeft aan de politie aldaar het adres harer ouders medegedeeld. Vrijdagavond hebben familieleden zich via Parijs naar Eper nay begeven. Een modderbandjir van de kali Biatang vernield een brug en heeft een spoordijk over zestig meter doorgeslagen. Donderdagavond halfzeven heeft de lang ver wachte modderbandjir van de Kali Ba tang de omgeving van den Grooten Postweg nabij Salam een halve tot twee meter onder de modder gezet De bandjir sleurde kolossaal zware steenen mede Van persoonlijke ongelukken is tot op dit' mo ment nog niets gebleken. De telefoonverbindingen langs den 'Grooten Postweg tusschen Magelangsche en Djocjasche zijn verbroken. De Postweg is ter plaatse van de kruising niet de Kali Batang over een lengte van 150 meter gemiddeld een meter onder de modder gezet. De brug over de Kali Batang is volkomen vernield. De communicatie in de rich ting Moentilan is voorhands onmogelijk. Alle verkeer is gestremd. De Kali Batang sloeg de spoordijk ter lengte van 60 meter door. De toe stand van de spoorbrug is nog niet bekend, aan gezien zij momenteel niet te bereiken is. (Handelsblad.) Afnemende werkloosheid in Duitschland. Op 31 Maart bedroeg het aantal bij de Duit- sche arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen 6 031.000 of 98.000 minder dan op 15 Maart. (Hbld.) Moderne Foto's en Vergrootingen Geopend t Noordscharwoude In de vertwijfeling, of d-o huidige crisis dan nim mer een einde neemt, worden wel eens gedachten vernomen, die in normale tijden nimmer zouden zijn geuit. V Eer. dier gedachten is, dat verkorting van den arbeidstijd wellicht een practisch middel tot ver mindering van de werkloosheid zou zijn. Het lijkt ook zoo eenvoudig. Wanneer er bij een 48-urige werkweek niet genoeg werk is voor alle arbeiders, dan laat men die arbeiders korter werken en er zal voor allen werk aanwezig zijn. Bij eenig nadenken gevoelt men echter spoedig het onhoudbare van deze gedachte. Immers, wanneer men die arbeiders voor den verkorten werktijd hetzelfde weekloon laat beu ren, worden de productiekosten aanmerkelijk hoo gei-, want dan moet voor dezelfde hoeveelheid werk aan meer arbeiders dan tot dusver dat loon worden uitbetaald. Het gevolg zal zijn, dat de prijzen der producten zullen moeten worden ver hoogd, om zonder verlies te kunnen doorwerken. Maar juist daarom is deze methode in een tijd van crisiswerkloosheid onbruikbaar. Immers, deze werkloosheid ontstaat, doordat voor de producten op den ouden voeti geen vol doende afzetmogelijkheid aanwezig is. Een der redenen daarvan is, dat de prijzen te hoog zijn. Om daaraan tegemoet te komen, moeten de pro ductiekosten dalen. Stijging ervan 'kweekt nog grootere werkloosheid. Vele goederen kunnen wegens de invoerbelem- meringen van het buitenland niet meer over de grens. Er blijft dan niets anders over dan te trachten elders of in het binnenland afzet; te vinden. Maar dat bereikt men alweer niet door den prijs van die goederen te verhoogen. Dan krimpt veeleer ook de binnenlandsche afzet in. Verkorting van den arbeidstijd, met evenredige uurloonverhooging en met opvoering van de pro ductiekosten, zou in deze crisisperiode fataal zijn voor het bedrijfsleven. Onze Minister-President verklaaarde dan ook terecht in de Tweede Kamer ..Wanneer dit middel tot verhooging van lasten leidt ,zou het, nu daarvoor de reserves der onder nemingen niet meer kunnen worden aangesproken zooals in een korte crisis met vooruitzicht' op spoedig herstel, leiden tot prijs verhooging en dit zou allicht tengevolge hebben, dat menige onder neming tot spoedige sluiting zou worden genoopt Het middel ,als werkloosheid bestrijding be doeld, zou dus juist toeneming van werkloosheid tengevolge hebben.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3