PUROL rijk aan geneeskracht De Nederl. Tuinbond vergadert. jen, dat hiertegen eensgezind front moest wor- fen gemaakt. Ons nationaal belang eischt het, Laar niet minder onze nationale fierheid. Ons jationaal bejang, omdat dit ontworpen kanaal k' voordeelen opheft ten bate van het. reeds in dveel gunstiger omstandigheden verkeerende Antwerpen -die onze groote nationale havens por haar natuurlijke ligging hebben, en claar- por aan deze nationale havens, welker bloei voor as economisch leven van zoo overwegende betee- pnsi is, het levensbloed aftapt. Onze nationale 1, omdat wij ons met deze toezegging van |t kanaal over ons grondgebied feitelijk onder werpen aan den Belgischen wil, omdat dit kanaal niet door Belgie als een gunst gevraagd, maar als Jan een overwonnene als een recht geëischt wordt Laatste overblijfsel van de reeks vernederende Hschen, die België in 1918 stelde, toen liet, van de sympathie der overwinnende Entente-mogend heden zeker, meende met haar hulp zich ten koste van ons grondgebied en onze rechten naar biclieven te kunnen verrijken. Wij willen vriend H-hap met, België, maar alleen wanneer België die vriendschap ook wil. En zeker willen wij haar Het onder Belgische bedreiging koopen met op- ^■ferign van zoo groote nationale waarden. Namens het Nederlandsche volk heeft de Eer- Kamer onomwonden dezen beslisten wil aan I; recreering doen blijken. De Minister van Buii- Inlandschc Zaken vond sprekers van alle rich- [ngeii tegenover zich. die zich beklaagden over je zwijgzaamheid van de regeering en tot haar arschuwingen richtten in verband met de ver itrust.ing, die in de openbare meening aan dep ig is getreden. De Minister verklaarde welis waar, dat de regeering hangende het interna! io- |nal overleg niet kan deelnemen aan openbare dis ssies, doch bleek toch wel zoozeer te zwicb- vcor de openbare meening, dat hij: in uit- 'Éicht stélde, dat het niet mogelijk zal' blijken, ■e' ingewikkelde probleem tot een voor beide irtijen bervecligende oplossing te brengen bin- ën de thans loopende parlementaire periode voor algemeene verkiezingen, welke in beide landen or het volgende jaar op het program staan, aan ïzien tijdens de voorloopige besprekingen moei- jkheden naar voren waren gekomen, welke met strekking tot meer dan een punt nadere over weging door de wederzrjdsche regeeringen noodig laakte. De Kamer toonde zich door deze verklaring lerkbnnr opgelucht. VI heeft de Minister niet Vdegedeeld. dat de regeering nog steeds op het landpunt van baar memorandum staat van 1929, |et gevaar, dal deze onnationale daad zal worden eppleegd, is althans tot na de verkiezingen van |933 van de lucht. Inderdaad is het heel wat erstandiger in tijden van zware crisis als; wij ïans beleven, te streven naar economische toe- ladering tusschen Nederland en België dan vraag tukken op den voorgrond te dringen, die beide aburige en bevriende volken scheiden. Het is te lopen, dat door een Zoodanige economische toe nadering het beruchte verdrag op den achter end zal raken. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De heer M. Hart te Oudkarspel verzoekt ons het ilgende op te nemen: In Uw blad van 7 dezer las ik, dat mijn naam de zitting van den gemeenteraad van Oudkarspel n 6 dezer herhaaldelijk is genoemd. Daar ik geen bliek persoon ben, en ipij zelf daar niet kan rdedigen, verzoek ik U in uw blad het volgende i te nemen. De Heeren Kostelijk en Bakker vestigden den druk, dat arbeiders, die bij mij f 13.00 verdienden i dienstbetrekking hebben opgezegd om bij de erkverschaffing f2.00 meer te ontvangen. Dit is iet juist, daar sinds het najaar 1931 geen enkele rbeider mij heeft opgezegd. Toen de seizoenarbeid as afgeloopen, was ik gedwongen eenige arbeiders Bdaan te geven en die hebben zich toen bij de lerkverschaffng aangemeld, hetgeen geheel iets aders is De arbeiders verdienden bij mij van f 12.tot 30.peer week, met een gemiddeld loon van f 16. er week, hetgeen in mijn boeken gecontroleerd tag worden. De f 12.ontvingen slechts eenige ude arbeiders, die uitsluitend voor lichte werk- lamheden geschikt waren; alle anderen verdienden leer. Ik heb als werkgever steeds het belang der emeente gediend en herhaaldelijk op verzoek van en burgemeester vreemde arbeidskrachten ontsla- Bn en daarvoor gemeentenaren in dienst genomen; et is wel zeer pijnlijk in den raad van diezelfde meente, min of meer als een uitbuiter te worden brandmerkt, en zulks zonder redelijken grond. M. HART, Oudkarspel. Nieuwstijdingen Bier tig meter kademuur ingestort. Een auto te water geraakt. j Gistermorgen kwart over tien bemerkten eenige beiders, die werkzaam waren op een schip in dc c ieuwe Haven te Rotterdam, dat er een stuk kademuur losraakte en te water viel. Achter het gat, dat zij in den muur zagen, bemerkten de mannen een holle ruimte. Ze vluchtten zoo spoe dig ze konden en kort daarop stortte de kade muur over een lengte van ongeveer dertig meter in. Een auivan den heer Peppel uit Dordrecht die achter de hoornen geparkeerd stond, geraak te tengevolge van het instorten te water De brandweer werd gewaarschuwd teneinde eventueel opruimingswerk te verrichten, maar gelukkig waren cr geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. De Kieuwe Haven is voor een gedeelte voor het verkeer afgesloten. Het, instorten van den muur is waarschijnlijk te wijten aan het efit, dat de kade reeds geruimen tijd ondermijnd is geweest en dat het hooge water van de laatste dagen het metselwerk heeft los gemaakt. Kind overreden. Een familie uit Arnhem reed op den Harde- wijkerweg te Dieren in een auto, bestuurd door iemand uit Marsum. Plotseling kwam van achter een stilstaande vrachtauto het vierjarig doch tertje van den rijwielhersteller Steinvoort te voorschijn. Het kind kwam onder de auto terecht kreeg een schedelbreuk en was terstond dood Wndhoos boven Hoorniaar. Gisteravond omstreeks halafcht woedde te Hoornaar een hevige storm aan een onweersbui voorafgaande. In de buurtschap Neder Slingerd werd van een boerenhofstede, bewoond door den landbouwer A. van den Heuvel, het bovenste gedeelte ter hoogte van den zolder totaal in el kaar gedrukt. Een machine werd een twintigtal meters ewggeslingerd. Ook bij den landbouwer J. Bode werd groote schade aangericht aan een schuur. Het vee werd elders ondergebracht. Auto tegen een booni gereden. Op den Rijksstraatweg nabij de Bonte Paal, onder de gemeente Alphen aan den Rijn is een auto van een Haagsche vervoeronderneming, waarin behalve de chauffeur, twee Duitsche hee ren zaten, die tijdelijk in hotel Central te 's.Gra venhage logeerden, tegen een boom gereden. Een der heeren werd tengevolge van den schok door de ruit geslingerd, waarbij hij een zeer zwa re hoofdwonde opliep. Na bij een boer te zijn binnengedragen en voorloopig te zijn verbonden, is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis Bro- novo tc 's.Gravenhage overgebracht. Be modder bandjir van de Kali Patang Buizenden inlanders gevlueht. De bevolking is verontrust door de hevige modderbandjirs van de plaatselijke rivieren, waardoor honderden huizen onder water worden gezet en vernield. Verscheidene duizenden inlan ders zijn gevlucht. De regeering voorziet hen van voedsel. Een spoorwegbrug is geheel en een andere ge deeltelijk verwoest. Deelen van deze bruggen werden door den modderstroom vierhonderd me ter meegesleurd. De telefo onen telegraafver bindingen zijn verbroken. Buitenland Groote overstroomingen, in Polen. De overstroomingen in het oosten des lands hebben zich de laatste dagen sterk uitgebreid. In Wolynie moesten verschillende dorpen dooi de inwoners ontruimd worden. Vele bruggen en dijken zijn volledig vernield en op sommige tra jecten moest het spoorwegverkeer wortien stop gezet. Ook in het Wilnagebied is door de over stroomingen schade aangericht. Groote brand. De zg. „Eehrannenholle" op de Viktualien- markt te Munchen, is gisternacht volkomen uit gebrand. Deze ruimte werd gebruikt voor op slagplaats. Het vuur dat om drie uur werd op gemerkt verspreidde zich snel en sloeg ook' op eenige aangrenzende gebouwen over. Na twee uur was de brandweer het vuur meester. De oude .meubels en auto's welke in het gebouw wa ren opgeborgen, gingen geheel verloren. Het Roode Kruis moest 82 personen hulp ver leenen, de meesten van hen wegens rookvergifti ging. (Overgenomen uit het „Handelsblad. Tc- Utrecht werd de vergadering van het Gen- aal Bureau van de Veilingen geopend met een de van den voorzitter, den/heer F. V. Valstar, aarin hij o.a. het volgende yzeide „Hoe steun kan worden verleend is een uiterst oeilijke vraag, een vraag, waaraan het groeps- 'stuur zijn volle aandacht schenkt, ftteun zal 'Een efl pleidooi van dein voorzitter, den heer Valstar voor actieve handelspolitiek. alken met succes aan het bedrijf kunnen worden verleend, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat alleen in stand kan worden gehou den. wat inderdaad reden van Bestaan heeft. Het telen van grove tuinbouwgewassen op land bouwland, wat den nood van den tuinbouw, in ernstige mate heeft verhoogd, zal niet door re- geeringssteun kunnen worden bestendigd. Overigens zal de steun aan den landbouw voor den tuinbouw dit voordeel hebben, dat de land bouwer zich weer zal gaan toeleggen op de cul tuur van landbouwgewassen. Nu de landbouw in toeneemnde mate steun ontvangt," moet aan het telen van tuinbouwgewassen door landbou wers een einde komen. Voor zoover dit zich niet op natuurlijke wijze herstelt, moet door de regee ring worden ingegrepen en krachtig worden in gegrepen door bijvoorbeeld aan het verleenen van steun aan landbouwgewassen de voorwaarden te verbinden, dat de landbouwer op zijn land be paalde met name genoemde tuinbouwgewassen niet mag verbouwen of laten verbouwen. De steun is door en voor den Noordholland- schen tuinbouw gezocht in individueelen steun, welke geen ,of althans geen voldoenden steun aan het bedrijf heeft geboden. Aanvankelijk heeft de tuinbouw gedacht dat hij te helpen zou, zijn met indiracten steun. Ver laging van spoorvrachten in de eerste plaats en door den steun, die aan den landbouw werd ver strekt, waardoor de boer het telen van 'tuinbouw gewassen wel weer zou loslaten. Noch de regeering noch de volksvertegenwoor diging heeft den moed gehad aan de verlaging van de spoorvrachttarieven hun medewerking te verleenen. Meer dan 70 procent van de inkomsten der Nederlandsche spoorwegen worden opgegeten door loonen en salarissen. Aan dit heilige huisje durft men op het Bin nenhof ten hoogste voorzichtig te kloppen. Op dat gebied trekken de politieke helden hun schoenen van hun voeten en stellen zich gaarne tevreden met een rapport, dat nog steeds in uit zicht is gesteld. Steun is noodig, om de felste slagen in dezen crisisovergang af te wenden en om den tuinbouw te helpen bij het zoeken naar herstel" van het ver broken evenwicht, maar de steun, die aan den tuinbouw kan worden verleend, kan hem slechts voor een totalen ondergang behoeden. Herstel en weer opleven van den tuinbouw is alleen mogelijk, als de hooge tariefmuren weer worden geslecht en de talloos vele beperkingen kunnen worden opgeheven, die het buitenland ons in den weg legt. Voor en boven alles is voor den tuinbouw noo dig, dat de dichtgeslagen deuren weer worden opengemaakt en onze export weer op gang kan worden gebracht. Daarvan hangt de bestaans mogelijkheid van den tuinbouw af. De vooruitzichten daarop zijn niet gunstig. Ieder land streeft naar economische zelfstandig heid, zonder zich te bekommeren over de gevol gen, die dit voor een ander land kan hebben. "Wij vragen wat er nog meer gebeuren moet, voordat bij de Nederlandsche regeering de tnaat vol is. Wat er nog meer moet gebeuren, voordat de Nederlandsche regeering het non possumus laat hooren. f 1 Wij hebben lang genoeg de lastercampagne van de Duitsche kweekers verdragen, wij hebben lang genoeg gewacht op hét oogenblik, dat de Duit sche agrariërs zouden gaan begrijpen, dat er ook voor den Nederlandschen tuinbouw plaats on der de zon moet zijn. Onze handelsbalans met Duitschland is passief In 1931 hebben wij in Nederland vanuit Duitsch land voor een waarde ontvangen van 62Q mill. Naar Duitschland exporteerden wij voor een waarde van 256 mïllioen gulden. Het geld is in Duitschland duur. Met een lee- ge schatkist en met meer dan S millioen werkloo- zen kan Duitschland geen penning van zijn uit voer in gevaar brengen. Als Duitschland niet bij ons koopt en betaalt, dan kunnen wij niet in Duitschland blijven koopen, omdat wij dat niet betalen kunnen en omdat wij alleen koopen mo gen en koopen willen bij onze klanten. Wij eischen van onze regeering, dat zij zich onverwijld voor onze exportbelangen op de bres stelt. Daarbij behoeft geen woord over onze han delspolitiek te worden gesproken. Welke handels politiek door Nederland behoort te worden ge huldigd, heeft voor dit oogenblik niet de min ste realiteit. 1 Wij gelooven aan de groote waarde, die ver bonden is aan een vrij handelsverkeer. Maar wij eischen van onze regeering, dat' zij zich stelt op het standpunt van wederkeerigheid Dr. Go lijn heeft in zijn rede „Et. Vitusdans,' vastgesteld, dat Nederland niets meer kan doen om de wereld tot, andere gedachten te brengen. Met het oog op hoopvolle verwachtingen af te zier. van onvermijdelijke verdedigingsmaatregelen is geen wijs beleid, maar Don Quichotterie. Nederland heeft tot in de laatste loopgraaf tot verdediging van een vrijer handelsverkeer stand gehouden. En in die loopgraaf was het tevens de laatste verdediger. Engeland, België, zelfs Dene marken hadden haar voor ons verlaten. Er kan soms verdienste liggen in het sneuvelen bij' 'de verdediging van de laatste stelling, maar hier valt daarmede niets te winnen. De eisch van zelf behoud moet hier het laatste woord (doen hooren. Zelfbehoud. Om het naakte bestaan gaat het ons en dat is voor den tuinbouw alleen te redden als de tegen ons gerichte handelspolitiek kan worden gebroken en onze uitvoer mogelijk blijft Het niet bemoeilijken van den invoer van eeu bepaald land is geen deugd. Terecht heeft men in het buitenland sinds lang begrepen, dat wij, in ons eigen belang vrijhandelaars zijn. Maar zij kunnen daaraan bij de tegenwoordige tijdsom standigheden niet vasthouden. Bij den geweldi gen economischen strijd die er woedt, mag men niet ongewapend zijn. Waarom zouden wij ons niet van hetzelfde wapen voorzien waar ook Engeland naar greep om te gebruiken tegen die landen, die hem bij eventueele onderhandelingen niet welwillend tegemoettreden Voor die landen kan het tarief tot 100 procent worden verhoogd. Duitschland kan op die landen zelfs een ta rief van 1000 procent toepassen. Wij zijn vrijhandelaren, maar om ons de vrij heid van handelen tc verzekeren moeten wij den strijd voor die vrijheid kunnen voeren. Als men ons de deur voor den neus dicht gooit, moeten wij aan onze wenschen om er weer in te komen, kracht kunnen bijzetten, anders blijft zij voor ons gesloten. Als men voort blijft gaan met over al de deur in het slot te werpen, dan moet de scheepsmast maar weer eens voor den dag komen Wij zien geen ander middel. Of dan met contingenteering niets is te berei ken Nu de contingenteeringswoede in Europa hand over hand toeneemt en wij hier in eigen land daar mede sinds ©enigen tijd ook aan het jongleeren zijn, is het te begrijpen dat die vraag opkomt. Contingenteering is een wapen, waarvan alle gebruiksmogelijkheden misschien nog niet zijn on derkend en vastgesteld. Ongetwijfeld zou met de contingenteeringswet zelfs veel te bereiken zijn, als in de wet niet was vastgelegd, dat wij aan alle landen eefi. gelijke behandeling moeten waarborgen. Ook aan die landen, die ons de meest brutale handelsbelemmeringen in den weg durven leggen Zoo zijn onze manjaren. Tegen alle rede en re delijkheid. in, geven wij, vanwege oiize beginse len op het gebied der handelspolitiek, aan onze vrienden en vijanden dezelfde rechten. Daarom deugt ons contingenteeringsapparaat niet voor het voeren van actieve handelspolitiek., daarom zullen wij ook niet met openvizier in de arena treden Laat de regeering open en rond vergunning vragen om actieve handelspolitiek, niet uit protectionistische overwegingen, maar uit zelfbehoud te kunnen voeren. Dit is verre te prefereeren boven een klandes- tien gebruik maken van toevallige mogelijkheden die zich bij contingenteering zouden aanbieden. Al is de toekomst donker en al schijnt de strijd ongelijk, wij mogen geen kamp geven en den moed niet verliezen. Dat is niet de Hollandsche aard, dat past niet in ons Nederlandsche volkskarakter „Weer opbouwen" moet ons parool moet onze strijdkreet zijn. Wij blijven niet bij de puinhoo- pen neerzitten. Als ons levenswerk ons uit de hand wordt ge slagen .mogen wij het hoofd niet laten hangen, maar moeten wij met nieuwen moed aan het werk' om wat verloren ging weer te herstellen, en op te bouwen. '1 Wij moeten zelf de hand aan den ploeg slaan. De roep om regeeringssteun mag niet overheer- schend worden. Die steun kan ons nietj uit het i -©«ras helpen. Ook indien straks, wat wij hopen, het handels verkeer weer ruimer wordt, dan zijn wij er nog niet, maar blijft voor ons over de taak om het met onze concurrenten klaar te spelen en met ben af te rekenen. Actieve handelspolitiek." Na deze openingsrede werd langdurig gede- bateerd over een bestuursvoorstel om in verband met de vele belemmeringen, die onzen export door het buitenland in den weg worden gelegd, aan de regeering de bevoegdheid te verleenen om „actieve handelspolitiek' te voeren -op basis van wederkeerigheid. De meeste sprekers waren het erover eens, dat de omstandigheden thans geen verder uitstel ge doogden en dat men nu wel genoodzaakt! was, een wapen te hanteeren dat men onder andere om standighejden liever niet zou hebben gebruikt. Anderen vreesden tegenmaatregelen van Duitsch land, bv. die den tuinbouw nog verder zouden f cl. ter uit brengen. (Geen invoer van ijzer en hout voor het bouwen van kassen.) Na het zeer gedocumenteerd en dwingend be toog van den heer Driesen (Venlo) vereenigde men zich met op twee na algemeene stemmen met het bestuursvoorstel. Aan het bestuur werd opgedragen alle maatregelen te nemen die ertoe kunnen leiden dat aan de'Nederlandsche regeering deze bevoegdheid wordt verleend. Cum tingen teering. Naar aanleiding van een voorstel van het vei- lingsbestuur Kapelle Biezelinge en Omgeving om bij de regeering aan te dringen op contingentee ring van bepaalde buitenlandsche fruitsoortcn en groenten, t.w. appelen, peren, pruimen, bloem kool en eventueel nog andere producten, had het groepsbestuur prae-advies uitgebracht. Hierin wordt voorgesteld dat het bestuur aangezien een contingenteeringsmaatregel iu betrekkelijk korten tijd tot stand kan worden gebracht m den loop van het jaar voortdurend met de be langhebbende groepen zal overleggen inzake de vraag of een contingenteeringsmaatregel ten aan zien van een bepaald product noodzakelijk is en aan de regeering moet worden verzocht. Ook met dit prae.advies van het groepsbestuur vereengide de vergadering zich. Het maken van reclame. Een tweede bestuursvoorstel inzake het ma ken van reclame in binnen- en buitenland en het bepalen van een twintigste procent van den om zet over 1931 voor dit doel, gaf aanleiding tot talrijke opmerkingen, die het nut van de reclame demonstreelden, en werd het bestuursvoorstel dan ook aangenomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5