Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41e Jaargang PU Oilgm: Firma 1.1. ITO - Mactair 1. H. KEIZER. Banal Miordschinniüda. 'eekagenda Hieuws Uit den Omtrek N() 41 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. SS. DINSDAG 12 APRIL 1932 NIEUWE LAIGËDIJkËft COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.18. ADVERTENTTEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent UROOTE LETTERS K«4R PT mT«5RTiTMTR 13 April. Licfitbeeldenavond „Een reis door Indië" in de zaal van den heer Vijzelaar te Broek op Langendijk. 3.30 uur voor kinderen 7 uur voor ouderen. !1 April. Kinderzangklasse der zangvereen. „Zanglust" te i3int Pancras. Lokaal Bouw- stra. Opvoering der kinderoperette „Een dag „Khalif.' 20 April» Woningbouwvereeniging te Noord scbarwoude, des avonds acht uur in hotel .Concordia. en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud karspel. Plaatselijk NÖORDSCKARWOUDE. DE SOKOL-FILM. Zondagmiddag waren wij in de gelegenheid de !okol-turnfilm te aanschouwen, die draaide in de ooneelzaal van den heer J. de Bakker op initiatief iran de Gymnastiekverenigingen „Hercules" en ,Hygiea". De zaal was voor een groot gedeelte gevuld met jeugdige „Gym"-enthousiasten en een aantal vol wassenen. Alvorens deze füm werd gegeven, draaide er eerst «en Journal, dat ons in enkele oogenblikken een •roote reis door de wereld liet volbrengen, daarna een komische twee-acter, die niet minder de be- angstelling van de jeugd had. Dan „de" film. Wij worden gevoerd naar het verre, na den oor log gemaakte, Tsjecho Slowakije, het land van president Masarijk. Wij komen in het gebied van de eeuwige sneeuw waar de toppen der bergen in nevelen zijn gehuld en de ijle lucht ons het ademen moeilijk maakt. En iie grootsche schoonheid, waar wij menschen ons mo klein en nietig voelen, imponeerde. Machtige orgelmuziek klinkt ons in de ooren, en gaf zoo juist weer de verheven stemming, waarin le mensch moet verkeeren, wanneer hij zich in die goddelijk schoone oneindigheid bevindt. Maar sommige oorden wachten ons en wij toe ven eenigen tijd aan heerlijke wateren, omzoomd door schitterende boomenpracht. Wij dwalen en droomen onder het koele lommer, gaan spelevaren op het diepblauwe water, dat ons lokkend ïoept, waarin het koepelgewelf der hemelen zich weer- SPW«emaken tochten per bergspoor en rusten na Idit alles in luxueuze hotels, omringd van alle com- ford, voldoening schenkend aan de meest verfijnde 61 Wat*1 zich dan weer voor ons geestesoog ontrolt is slechts een klein gedeelte van dit wonderschoone lawij deden mee aan bergsport, aan skytochten, aan bobsleewedstrijden, om dan de Sokols de „Valken" de turners aan hun sport te zien doen. Velen hebben met ons een plaats ingenomen op de tribunes van het groote Stadion in afwachtmg van „hun" komst. Daar komen zij in machtige emdelooze gele- deren de arena binnengemarcheerd. Duizenden bij duizenden nemen hun plaats in op het gro tapijt om hun kunnen te toonen. jorY,nri 15000 turners en turnsters zullen ons demon streeren, wat discipline, tucht vermag. In eindelooze rijen voeren zij als één man hun vrije oefeningien of rythmische bewegingen uit. Maar hoe stijgt onze bewondering en verkort het ongebreideld enthousiasme van alle aanwezigen waarvan het stadion dreunt, wanneer na beein ging orde en regelmaat onverbroken zijn en e lijntje kan worden getrokken langs de onafzien bare rijen mannen en vrouwen. Het is de bloem der natie, gedrild, gësclioold, ge; traind in strenge discipline; tucht, orde, regelmaa en dat alles onder het motto: „alles voor den staat. Het was een lust voor de oogen. Het defilée door de stad. Daar gaan ze, met fier opgerichte hoofden, volgend hun vaandel, to gejuicht door de duizenden, die zich langs den weg hebben geschaard. Gadegeslagen en bewonderd door „hun" president Masarijk. Een bloemenhulde wordt gebracht aan den sUcn- ter, den grondlegger van deze machtige °^anisa en deze indrukwekkende demonstratie toont ons welk een kracht er is gelegen in deze menscnen der toekomst. Wij keeren terug uit dit land zoo ruk aan natuur schoon, zoo krachtig in zijn „Sokol (Valken) De meest aangename herinneringen nemen mede maar ook vele onvervulde wenschen. Edoch wij waren vergeten, dat wij toefden m een zaal en de beelden op het witte <*oek ten droomreis hadden doen maken m n velen onbekende Tsjecho Slowakye. Mlcky Mouse roept ons tot de werkelijkheid terug, maar vermag niet ons te doen vergeten al mooie in het verre land gezien. Het was een mooie, waardevolle middag en van harte hopen wij dat „Hercules" en "^ygiea In de gelegenheid zullen zijn ons meer van deze geno uren te bezorgen. OUDKARSPEL. Wie het bovenstaande heeft gelezen en ons nu terugvindt op het eiland Sicilië, moet in ons wei °en wereldreiziger van professie zien. Sicilië - waar de hartstocht de menschen in et bloed zit, waar de heldere manenacht de^zin^ en streelt, waar de liefde lokt, waar het leven bi zijn vitaliteit wordt geleefd; waar het mes ae réchter is ter beslechting van onderlinge veeten, verraad en ontrouw. Dit overdachten wij, toen Zondagavond door „Caecilia" de Opera „Cavalleria Rusticana" (Sici- liaansche hoereneer) onder leiding van den heer H J. Zaal werd vertolkt. Maar daarnaast konden wij niet nalaten het ver trouwen van den directeur in zijn leden te bewon deren, om een opera hier voor het voetlicht te brengen. 't Was geen durf,maar hier spraken zelfbe wustzijn en zelfvertrouwen. Of deze opera door de aanwezigen in gelijke mate werd geapprecieerd als de operettes die de vereeni- ging heeft opgevoerd, wagen wij niet te beoordee- len„ maar we gelooven wel, dat men de taak, die directeur en leden zich zelf ter voldoening had den opgelegd, op de juiste waarde zal weten te schatten. Men moet niet vergeten dat de vertolking van een zangspel van dramatischen inhoud, zeer veel ver- eischt van de spelenden, die zoo'n hecht verband moeten leggen tusschen zang en spel, muziek en woord, dat zij als 't ware worden meegevoerd uit j hun persoonlijke wereld naar die waarnaar de in- houd is ge teekend,en daardoor boven „eigen kun- nen" uitgaan. i i, aarvoor is noodig een groot concentratie en comDiiiatievermogcn teneinde een goed geheel te verkrijgen in samenspel en samenzang. Vooral moet dit ten duidelijkste spreken bij ae duetten. Men moet een opera weten te genieten on te waardeer en on, wanneer deze eerder genoemde factoren aanwezig zijn, dan kan het niet anders of men zal genieten van een opera, Komen wij nu aan de beantwoording van de vraag, heeft „Caecilia" aan deze voorwaarden voldaan iMaar daarbij moéten wij tevens de namen van de hoofdpersonen noemen. In do allereerste plaats dan Santuzza. De vertolkster van deze rol beschikt over een uitstekende stem, en mede daardoor heeft zij van haar rol een uitstekende creatie gegeven, mogen wij gerust verklaren dat zij boven het normale dilettantisme is uitgegaan. Bij haar toch bestond een uitstekeinde combina tie tusschen zang en spel en mogery we gerust verklaren dat haar optreden klank en kleur heeft gegeven aan den inhoud. Moeder Lucia, had een minder groote rol, maar ook bij haar bleken de factoren aanwezig, die veresicht werden voor een goed samenspel tus schen haar en Santuzza. Beschikkende over een mooie stem, ontwikkelden deze beide dames meer malen heel mooie en fijn geaccentueerde taferee'len Lola, de verleidster, heeft een zuivere al is het dan een eenigszins zachte stem. Maar zij paste volkomen in het kader, want, haar hou ding oogen- en gebarenspel demonstreerden dui delijk de figuur, zooals die in het' stuk wordt beschreven. Het was de lokkende en verleidende vrouw overhalende en zelf schuldig aan on trouw. Turiddo -- evenals genoemde dames óver een goede stem beschikkende, vertolkte teveel den zang, waardoor van het spel, vooral het; samen spel wel iets verloren ging. Wij 'hebben hem in andere rollen wel beter en rolvaster gekend zoodat wij meenen, dat, hier zeker omstandigheden aanwezig zijn geweest die invloed hebben uitgeoefend op Zijn optreden. Alfio kwam voor het eerst voor het voetlicht en zag zich in deze opera daardoor vóór een niet gemakkelijke taak gesteld. Echter heeft hij eveneens de beschikking over een volle klankrij ke stem, die onder leiding van zijn directeur ze ker nog aan kleur zal winnen. En daarnaast zal hij ook in de gelegenheid zijn zich een zekere vrijmoedigheid eigen te ma ken, waardoor nog veel door hem kan worden bereikt hij andere aan hem op te dragen róllen, Resumeerende mogen wij gerust zeggen, dat vcoral het optreden van de dames hoogelijk viel tc roemen, terwijl de beide heeren zeker hun best. hebben gedaan om met de damesi gelijken tred te houden. De koren hebben wij meer dan eens besproken, en ook nu mogen wij verklaren dat die zich op schitterende wijze van hun taak hebben gekwe ten. Vooral de scene bij de kerkdeur was 'er een, die imponeerde en boeide. Daarnaast had de directeur een lang nieti te onderschatten plaats ingenomen, hij toch was het die de muzikale begeleiding op zich had ge nomen, terwijl zijn spel op den vleugel de aan wezigen van 'het begin tot het eindei boeide en bekoorde. 1 Het. decoratieve gedeelte was uitstekend in or de terwijl de fa. Ridderikkhoff, die de' grime verzorgde, deze taak op voortreffelijke wijze heeft verricht. Maar ook de heer H. Slikker heeft zijn aandeel in deze te boeken. Hij had de regie voor zijn re kening genomen en waar de heer Slikker zich daarmede belast weten wij ook dat de puntjes op de i worden gezet. Mej L. Eecen deed de koraalmuziek ruischen en werd de eigenaardige plechtige stemming te- weego-ebracht, die allen in ootmoed het hootd buigen als zij de deur der kerk binnengingen Alles bij elkaar genomen, mogen wij dankbaar verklaren dat het .een uitvoering is geweest, die werkelijk genoemd mag worden, een uitvoering waarmede Directeur en vereeniging veel goéds en moois naar voren hebben gebracht. Wij zijn echter van achteraf begonnen. 'Voor dat de opera ten tooneele werd gebracht, kregen wij eerst, het gemengde koor te hooren in „Dorps- dans' en „De laatste zonnestraal.' En juist de bestudeering van den koorzang is oorzaak geworden, dat de koren in de operettes en thans in de opgevoerde opera, op een zoo hoo- ger peil zijn komen te staan. •Maar ook hot kinderkoor liet zich hooren in de liedjes „In de smidse" ,,'t Kindek© in den Stal*' „Mijn moeder bakt 'r pannekoek" ,,Jan, Koet sier' „Naar huis toe" „Spoortje spelen" „Ri- vidididididitl" Het groote en het kinderkoor mochten een har telijk en welgemeend applaus in ontvangst ne men Welverdiend. De operettevereeniging „Caecilia" kan op een sueeesvollen avond terugzien. Noordseharwoude. Men schrijft ons het volgende: Naar wij uit goede bron vernemen, beerscht er onder het personeel der Gém. Lichtbedrijven ontevredenheid over het feit, dat er door ïle Commissie nog steeds geen behoorlijk werklie- deiireglement als bedoeld bij de nieuwe ambte narenwet is vastgelegd. Wanneer men nu weet dat genoemde wet 1 September 1930 van kracht werd, en de gemeen ten een jaar tijd kregen nl. tot 1 September 1931 om in overleg met de organisaties een reg lement vast te stellen, dan is er wel eenige reden tot ontevredenheid. De gaseommissie heeft de wettelijke termijn dus al met 7 maanden overschreden. N oor.lseharwoude. In deze gemeente is een afdeeling opgericht van den Ohr. Bóeren- enTuindersbond met aan vankelijk '25 leden. - Ecnigenhurg. Sint. .Maarten. Vrijdagavond trad in de N. H. kerk alhier, op verzoek der afd. algem. vrouwen Vredebond al hier, de heer van Warmelo op, terwijl mevr. van der VeenWildon dezen avond als deelama- triee optrad. Mej. Overbeek, presidente der afd. opende deze bijeenkomst met een welkom aan den heer van Warmelo en mevr. Wilson, maakte de re gelirg van dezen avond bekend en maakte een begin met het programma door gezamenlijk het bondslied te laten zingen, waarna mevr. Wilson vervolgde met voordracht en een gedicht van Mar tien Beversluis, getiteld „de Vlucht" Hierin worden wij verplaatst naar Jhet begin van den wereldoorlog, toen velen uit België uit vrees voor het oorlogsmonster de ,vlucht namen om een j veilige haven op te zoeken. "D|e gang van een jonge moeder met nog drie jonge kinderen wordt hierin beschreven en welke vrouw door de angst J en groote vermoeienissen aan, deze vlucht ge paard onderweg haar twee oudste kinderen ver liest en aan den weg begraven moest' achterla ten en eenmaal in veilige haven aangekomen tot de wreeds teleurstelling komt, dat zij haar jongste kind dood in de armen heeft. Heel mooi en aandoenlijk werd dit voorgedragen. "Alsnu trad de heer Van .Warmelo op, welke ons als oud- kapitein der artillerie, dus niet als betaald pro pagandist, feiten en gebeurtenissen verteld, waai de eenvoudige mensch geen vermoeden van had; dat zulke dingen in een beschaafde maatschappij konden plaats vinden. Spr. deelt dan mede, dat juist deze gruwelijke oorlog aan het menschdom een dienst heeft bewezen en wel doordat zoovele regeeringen, keizers en koningen, door andere volksregeeringen werden vervangen en hierdoor de geheime archieven nageplozen en openbaar werden gemaakt. Hetgeen in voorgaande oorlogen niet kon gebeuren omdat de bepaling van de auto cratische regeering voorschreef, dat de zegels dezer archieven pas na 80 jaar na een plaats ge had hebbende oorlog verbroken mochten worden. Dus op eeu tijdstip ,dat de toean er onder geleden volken reeds niet nieer 'in het land der levenden vertoefden en het dan levende geslacht dit wel met wat anders had te bemoeien en geen oude koeien uit sloot gingen halen. Thans is dit an ders, en de onthullingen welke ons nu door deze openbaring is geworden is van zulk een verschrik kelijke beteekenis, dat het mij als officier niet meer mogelijk is als zoodanig te dienen en ik met recht vermeen, dat de eed, door mij' in 1889 als officier afgelegd en waarbij ik. mij verbond, mijn volk en vaderland te dienen en te beschermen, thans in alle opzichten getrouw ben, daar het werken voor den vrede, na bekendwording dezer geheime stukken, het eenigste is wat tot heil en bestaanszekerheid van ons volk en vaderland kan dienen. Dit deze geheime stukken, zegt spr., is dui delijk gebleken, dat deze wereldoorlog al lang was voorbereid en zijn oorzaak vindt in het feit, dat Duitschland, na 1870, van onbeduidende in dustriestaat een overheerschende werd en dit in de oogen van industrie -en kapitaal der andere staten niet toelaatbaar was. Als voorbereiders va a dezen groóten oorlog werden dan genoemd een Eranschi en Russisch staatsman en de stoot daartoe het schot te Scrajewo is dan ook niet ge daan door een moordlustige, doch door den poli tiek wel overwogen en beraamd plan. Voorts wijst spr. er op, dat de soldaten bij mil- lioenen voor hun vaderland zijn gesneuveld en dat de volkeren voor een zelfde doel; armoede en groote ontberingen hebben geleden, terwijl «er daarnaast een categorie va.n menschen was, die aan dit alles lak hadden. Dit waren die groot handelaars en industrieelen, wapenfabrikanten. Vast is komen te staan, dat door het lugubere werk dezer menschen de oorlog zoo lang heeft geduurd en tot het bitter einde gestreden, moest worden. De groothandelaren van Engeland hebben zich niet ontzien om machineolie, waar Duitschland in de oorlogsdagen gebrek aan had en "bij het niet verkrijgen hiervan, het einde van den oorlog beteekende, tegen grof geld aan Duitschland, via Kopenhagen, Ie leveren. Ook de Duitsche glasfabrikanten maakten geen gewetensbezwaar om de glasbollen, benoodigd om de duikbootval- len drijvende te houden en hiermede de Duitsche duikbooten te doen kapsijzen, aan Engeland te leveren, terwijl deze fabrikanten konden weten, dat bij'de Duitsahe jongens hun jongensj vêe/ gevallen van krankzinnigheid voorkwamen als uoqasaoui isuDüip (u8}ooq>[inp) aujjeuiqns ap fiq doen, enkel uit angst voor 'deze duikboot vallen. Ook de firma- Krup was van'Fransch geld niet vies en leverde gedurende den oorlog oorlogs tuig via Zwitserland, aan Üe entente mogend heden; had in Zwitserland een fabriek staan om de Duitsche merken te verwijderen, hetwelk ech ter niet voorkwam dat er in de vijandelijke stellin gen veel materiaal is gevonden met het Krupp- merk erop. Evenzoo ging het met de leveranties van liet prikkeldraad, waarin de soldaten bij duizenden den gruweldood zijn gestorven. Ein, _zegi spr., als men dan. weet dat dit alles geschiedt met medeweten der regeeringen en generale sta ven, pas dan komt men 'tqt de overtuiging, dat vaderlandsliefde en soldaat spelen het vaderland niet kunnen redden, maar dit énkel doorwerken van dén vrede kan geschieden. Voorts herinnert spr. er aan dat de kans op oorlog op ditoogen- blik grooter is dan ooit 'is geweest,' en dat wij voor twee jaar terug reeds ©en nieuwen wereld oorlog beleefd 'hadden,, wanneer de regeeringen meer vertrouwen in hun soldaten en bevoliring konden hebben. Dit laat wel wat te wenschen over voor hen daar de ellende der vporgaando slachting nog bij velen te diep in het geheugen staat gegrift en dienstweigering een algemeen ver schijnsel is. Toch, zegt spr., zal een groote oorlog in de naaste toekomst onvermijdelijk zijn. En de oor zaak hiervan is Rils land. Dit land, zegü spr., hetwelk voorheen het laad was voor invoer en met zijn 160 millioen menschen een rijk! afzet gebied vormde, gal, door zijn nieuwe wijze vqn produceeren, vastgelegd in het vijf-jarejiplan, straks het land van uitvoer worden en West. Europa met zijn artikelen verzwelgen. Uit deze wijze van werken, zooals de Rus zich dit voor stelt, zal bij overwinning het kapitalistische mo nopolie verdwijnen. Dit Rusland, zegt spr., is een doorn in het oog van de kapitalistische staten en zal door hen worden bewerkt om tot ondergang té geraken. Wanneer deze oorlog straks uitbarst, is dit een oorlog, waarbij Rusland wel het onderspit zal moeten delven., daar de ingewijden na kunnen gaan dat Rusland door ziin yijanden geheel zal worden ingesloten en dit tot verlies moet leiden ',Eoeh evengoed is men zich bewust van het feit, dat deze oorlog, gevoerd met de aller-modernste wapenen en nog verderfelijker gifgassen, een oor log zal zijn, welke de wereld misschien in geen eeuw te boven komt door de enorme vernielingen welke hieruit zullen voortvloeien. Niettegen staande deze wetenschap, durft het groot ka pitaal dezen menschonteerden krijg doen bestaan omdat het van het idee uitgaat dat, als Rusland door'zijn nieuwe regeerwijze en werkmethodes overwint, is ons kapitalisme ten doode opgeschre ven, terwijl bij een oorlog, al wordt dan ook veel verloren ,.onze kapitalistische staat blijft bestaan De rede van den heer van Warmelo werd met groote aandacht aangehoord en heeft velen de oogen geopend. Mevr. Wilson droeg, hierna nog voor jde onbekende soldaat" van Martien Beversluis en deed dit evenals „de Vlucht' i op voortreffelijke wijze. Als laatste gedeelte van dezen avond kwam het sluitinjjswoord van de presidente, welke den heer van Warmelo dank bracht voor zijn prachtvolle rede en mevr. van der Veen -Wilson voor de mooie voordrachten, door haar ten gehoore gebracht. Sint Maarten. Zondagavond voerde de zangvereen. alhier, on der leiding van den heerP. Grin. j.n het lokaal van den heer Zwakman ot) „Malle Geert" zangspel in drie bedrijven van Mart .Schuil. Ondanks het slechte weer was de zaal goed bezet' en kon de vereen., wat het finantieele gedeelte betreft, te vreden ziin Ook nu de opvoering heeft' plaats gehad, mag de vereen, over Tiaar werk' tevreokn ziin .daar de t;id door directeur én leden hver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1