NIEUWE S Een lach en een traan Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 42 DONDERDAG 14 APRIL 1932 41e Jaargang BUm: Firma I. H. IIIZEB. - Bedacteuf I. H. KEIZER. - Butel Msckiomlt. Weekagenda SPOOR1/ V NOSTERD LAMDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: nrr "i maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 20 April. - Woningbouwvereeniging te Noord scharwoude, des avonds acht uur in hotel „Goncordia.' 21 April. Kinderzangklasse der zangvereen. „Zanglust" te Sint Pancras. Lokaal Bouw- stra. Opvoering der kinderoperette ,Eien dag „Khalif.' 24 en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud karspel. Er is veel sentimenteele proza en poezie, waarin het verkondigd wordt, dat het leven slechts bestaat uit een lach en een traan, om beurten gewisseld. Ook elke conferencier leert dat zijn publiek, maar hij slaakt er altijd een zucht bij, als om de onvol ledigheid vani zijn opgave er mee te vullen. Een lach, een traan, misschien ook een zucht, Is het inderdaad deze trits, welke inhoud geeft aan ons bestaan? Geenszins. Niet de stoom geeft inhoud aan den ketel. Maar het water. De stoom is een uiting van de bruisende hitte, welke zich im het water heeft ontwikkeld. Zoo is de zucht, de lach en de traan ook slechts de openbaring van wat ons binnenste beroert. Water, dat op het vuur staat, gaat koken en zal zich door *t laten schieten van stoom ontspan nen. We weten niet, of het mogelijk is omwater zóózeer te vertroebelen, dat het niet meer in beroe ring kan' worden gebracht en dus ook geen tee kenen van actie meer kan geven, maar wel weten we, dat er menschen zijn, wier gemoed zoozeer is verkild en verstijfd, zoo onaandoenlijk is geworden, zoo verhard, dat het niet of slechts weinig meer kan worden beroerd door aandoeningen van smart of leed, vreugd; of blijdschap, zelfs niet door ver twijfeling. Ze kennen geen lach meer, en ook niet de verlichting van den traan. Er is geen reden om de waarde van het leven te kleineeren door te wijzen op de oogenschijnlijk monotone uitingen van levensactie; den lach en den traan. Het zijn de besten onder ons en de ge lukkigsten, die met beide hun aandoeningen rea- geeren, omdat dat wijst op een ontvankelijk gemoed gevoelig voor emoties, maar ook voorzien van een goed functioneerende veiligheidsklep, waardoor het teveel aan spanning tijdig ontsnapt, zoodat steeds een min of meer gelijke volheid aanwezig blijft. Menschen, die op tijd en wanneer daarvoor reden is, kunnen lachen of huilen, al naar omstandighe den, zijn de prettigste in den omgang, als tenmin ste zoowel in den lach als in den traan beheersching ligt besloten. In droefheid zullen we steun aan ze hebben, omdat we onze smart gedeeld weten; in vreugde zullen we dubbel blij zijn, omdat onze blijd schap door een gul medeleven wordt opgevoerd. De armen en gebrekkingen van geest zijn zij, wier gemoed slechts op één wijze kan reageeren. Het is de domme mensch, die altijd lacht, omdat zijn gevoelszenuwen wel bewogen kunnen worden, maar hij den prikkel slechts op één manier kan verstaan. Alles wat hem beroert, is leuk en aardig, omdat zijn wezen slechts tot de oppervlakte der dingen doordringt. Als we zulke menschen ont moeten, denken we onwillekeurig aan sommige on- gelukkie stakkerds, die als gevolg van een of an deren zenuwschok heel den dag door „neen" schud den met hun hoofd, zonder dat ze daaraan iets kun nen doen of veranderen. Met den besten wil van de wereld kunnen zij geen „ja" knikken. De een zijdige lachers zijn juist zoo. Ze zijn niet in staat, om de tragiek van het leven te beseffen, hebben slechts oog voor het grappige, door hen vermeen de ridicule van het geval, ze lachen uit domheid. Vreeselijk sentimenteel aangelegde lieden daar entegen en tegelijkertijd wat men noemt „zwaar op de hand", bezien alle zaken even somber. Elke opkomende lach wordt versmoord door de tallooze „maar's" welke ze altijd bij de hand hebben. Ook zij zijn stumperds. Ze lijken ernstig, maar zijn in waarheid hopeloos oppervlakkig, althans eenzijdig. Weinige menschen worden zoo eenzijdig geboren Het vermogen om droefheid en vreugd te uiten, de kunst om het aardige en aantrekkelijke het vroo- lijke te ondershceiden, naast het droeve en onge- iukkige, krijgen we zoo goed als allen mee, maar één deel van dat vermogen gaat vaak verloren doo Let op het Fabrieksmerk bijzondere levensomstandigheden. De kring, waarin we ons bewegen, de ervaringen, welke we opdoen, en ook een zekere onevenwichtigheid in ons karakter, ze kunnen aanleiding zijn, dat we het verleeren, óf om te lachen, óf uiting te geven aan verdriet. We kunnen er tegen waken dat zoo iets dns gebeurt. Want nog eens: enkel lachen of enkel droefheid weten te uiten, het is allebei dom. Heelemaal geen gemoedsreacties meer te vertoo- nen, ongenaakbaar, onbewogen, en gevoelig door het leven te gaan, dat maakt den mensch on- menschelijk. De eerlijke, rechtschapen openhartige mensch toont u zijn lach in blijdschap en hij weent met u In droefheid. Nieuwstijdingen Meisje ztvaar mishandeld. Op eeM een zame plaats in de omgeving van Tubbergjn. In tien vroegen morgen reed gisteren per fiets in dc buurtschap Reu turn onder de gemeente Tubbergen eon 22-jarige inwoonster van die buurtschap. Zij was o pweg naar Almelo om al daar inkoopen te doen. Op een gegeven oogenblik kwam van de tegen overgestelde richting een ongeveer 50-jarige man eveneens per rijwiel. Bij het passeeren van het meisje sloeg de man onverwacht zijn linkerarm om haar hoofd met het gevolg, dat zij van haar fiets viel en langs den berm van het kanaal kwam te liggen. De onverlaat sprong op zijn slacht offer toe en "mishandelde haar door haar met een vlijmscherp zakmes een twedtal levensgevaarlijke steken in den hals toe te brengen. Het meisje verweerde zich met alle kracht, waarbij de worsteling geruimen tijd duurde. Do' mar. stopte haar een doek in den mond, zoodat kor. schreeuwen, waarhij hij haar dreig de in het kanaal te zullen werpen/ Het meisje wist haar aanvaller het mes te ontrukken en zij gooide dit in het kanaal. De worsteling werd lan gen tijd voortgezetwaarbij de man zeer bru taal optrad. l Eindelijk kwam een fietser langs, doch de aanvaller had reeds de vlucht genomen. Het meisje, dat ongeveer op een kilometer af stand van haar huis was verwijderd, kon zoo goed en zoo kwaad als het ging haar huis nog hi reiken. Zij leed zeer veel bloedverlies d.aar dt wonden vlak bij de halsslagader waren, toe gebracht. Aanvankelijk leek haar toestand ho peloos, doch later trad een verbetering in, Het onderzoek naar de verblijfplaats van den dader is ingesteld. Er zijn eenige aanwijzingen verkregen en er wordt in een bepaalde richting gezocht. Er is een vrij nauwkeurig sagnalement van den dader, die gekleed was in een grijs pak met donkere overjas, grove zwarte schoenen. Hij is meer dan middelmatig groot, tamelijk ma ger en heeft een hleeke gelaatskleur. De- dader die een joekypet droeg, spreekt Twentsch dia lect met. een enkel woord Hollandsch. Of4 zijn kledingstukken moeten zich verschillende bloed vlekken bevinden. (Handelsblad.) Buitenland Overstnoomingen. Joegoslavië, waar de was der rivieren den laat sten tijd een bedenkelijken omvang aannam, wordt door ernstige overstroomingen bedreigd. Behalve de Save en de Theiss is( thans ook do Donau huiten de oevers getreden, zoodat het water van alle kanten de laagvlakten in het noor den des lands binnendringt, diet stijt zoo snel, dat talrijke, dorpen niet tijdig konden worden ont ruimd. Omtrent het lot der bevolking is men in het onzekere. In het Savegebied hebben volgens V.D. ca. 32000 personen hun woningen moeten verlaten. De waterstand van de Theiss is anderhalve meter hooger dan sinds menschenheugenis het geval is geweest. In geheel Joego Slavic regent het zonder op- 1 ouden, terwijl er vooraf zeer veel sneeuw was g< vallen. J Tienduizenden werken in koortsachtige haast aan de versterking der dijken. Ernstig vliegongeval bij Soerabaja. Een Isomer Wall-vliegboot in zee gevallen en in brand gevlogen. Waarschijnlijk alle vier de inzittenden gedood. Een Dornier Marine vliegboot, die voor het houden van een nachtoefening van het marine vliegkamp Morokrembangan was opgestegen, is bij een Jandingsoefening verkeerd gedaald en met den neus schuin in zee terecht gekomen. Het toestel vloog in brand. Patrouilleerende sloepen snelden aanstonds ter assistentie doch slaagden er slechte in een der inzittenden, den majoor konstabel Ci. W. Christiani, op te pikken. De on gelukkige was met levensgevaarlijke brandwon den overdekt zoodat zijn overlijden ieder oogen brik kan worden verwacht, •Geen der andere leden van de bemanning is tqt dusver teruggevonden. Het vliegtuig was inmiddels gezonken. De bemanning bestond uit de volgende personen. Bestuurder sergeant vlie tuigmaker V, J. Leder, internationaal en marine vliegbrevet, majoor konstabel Christiani, sergeant moker J. Letten en ,de Inlandsche korporaal Pan g|Üahim. I jGevreesd wordt dat alle .inzittenden zijn om gekomen. 1 I'e ontwapeningsconferentie. Zeer veel instemming met Amerika's voorstellen. Het tweede gedeelte van de ontwapeningscon fejrentie staat voorloopig in het toeken van de Amerikaansche ontwapeningsvoorstellen, die, zoo- als in de rede van Gibson reeds aangegeven, be paalde moderne aanvalswapens wil afschaffen. De Amerikanen verlangen, dat hun voorstel len zoo spoedig mogelijk in stemming zullen komen. De beraadslagingen, die thans gevoerd worden hebben plaats binnen het kader v*in het' eerste artikel van het verdragsontwerp, dat de confe rentie voer de ontwapening moet uitwerken. Er zijn voor de redactie van het eerste artikel ver schillende schriftelijk geformuleerde voorstellen ingediend. Over al deze voorstellen zal heden door een subcommissie worden beraadslaagd en Maandag door de hoofdcommissie. Dan zal on getwijfeld een tamelijk beslissend stadium van de conferentie bereikt worden. Vermoedelijk zullen Maandag, behalve dr. Bru- ning, die heden te Geneve wordt verwacht en de Amerikaansche staatssecretaris Stimson ook Tar- dieu en wellicht ook de Engelsche minister-pre sident MacDönald aanwezig zijn. Bij de beraadslagingen is gebleken, dat er een zeer breed front bestaat van staten, die met de Amerikaansche voorstellen instemmen. Van de groote mogendheden is Frankrijk slechts tegen de voorstellen, terwijl van de overige staten een kleine minderheid tot de tegenstanders behoort. Binnenland DE MACHT VAN HET KLEJNjEi. Nederland telt ruim 7 millioen inwoners. Wan neer wij dus aannemen, dat Nederland anderhalf millioen gezinnen telt zullen wij wel niet) ver van de waarheid af zijn. SSStelt, dat in elk gezin eiken dag door éen der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van buitenlandsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voort brengsel Van de nationale industrie zou zijn/ ge- ochtk en- dat hiervoor was betaald het lutele bedrag van f0,40. Laten wij verder aannemen, dat de waarde van dit artikel toen het de/ fabriek verliet f0,20 bedroeg, dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche indus trie onnoodig onttrokken een bedrag van 365 maal fit,2i0 is f73,en dus in het geheel doör alle Nederlandsche gezinnen tezamen voor een bedrag van anderhalf millioen maal f73 is hon- derd negen en een halve millioen gulden. j Laten wij verder eens aannemen, dat het ge- middeld jaarlijksch inkomen van een gezin f2500 bedraagt, dan zouden, wanneer in plaats van het buitenlandsche artikel een voortbrengsel van de Nederlandsche nijverheid was gekocht, een jaar lang 43,800 gezinnen zelfstandig in hun be staan hebben kunnen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit maar een theoretische beschouwing en een zeer een voudig rekensommetje is, maar in ieder geval blijkt uit dit eenvoudige voorbeeld wel de groote waarheid van het spreekwoord: „Vele kleintjes maken éen groote." I Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groote nationale belang, dat er in is gelegen waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen nationale nijverheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld Wint en het is te verwachten, dat de 150 Nederlandsche industri- eele openlucht filmvoorstellingen, die gedurende zes achtereenvolgende maanden door de Vereeni- ging „Nederlandsch fabrikaat" in steeds afwis selende plaatsen zullen worden gehouden, krach tig er toe zullen bijdragen dat de leuze „Koopt toch uit den vreemde niet wat heij eigen land U biedt", hoe langer hoe meer ingang bij on!ze landgenooten zal vinden. Zooals reeds is medegedeeld, heeft het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" voo rhet organiseeren van deze openlucht film voorstellingen een speciaal hiervoor ingerichte auto aangeschaft en zal deze rondreis door Ne derland op 18 April a.s. aanvangen te beginnen met de provincie Friesland. f In niemoriam. Dr. J. Th. de Visser. Als voorzitter van den Radioraad. Gisteravond om acht uur heeft de directeur van de A.V.R.O. de heer Wj. .Vogt, dr. de Visser in een korte rede 'herdacht. Met ontroering zeide spr. hebben wij heden vernomen, dat de voorzitter van den Radioraad dr. J. Th. de Vis ser, voor goed van ons is weggeroepen. Zijn fi guur was voor ons vaderland en voor spreker te goed en te nobel dan dat men anders dan met eerbiedige bewondering en dankbaarheid aan hm kan denken. heer Vogt schetste met enkele woorden de persoon van dr. de Visser en noemde van zijn v. Ie maatschappelijke functies in het bijzonder het voorzitterschap van den Radioraad. Een droevige niet te verzaken plicht is het hier, af scheid te moeten nemen van den voorzitter iv. d. Radioraad, Algemeen Programmacommissie, dr. de Visser bezat dien voornamen tact, die zijn per soon zoo geschikt maakte voor leidende functies Hij was een vriend van de A.V.R..O. en schatte ha er werk op de juiste waarde. Heti zal heel moeilijk zijn hem als voorzitter te vervangen. Hoffelijk en voorkomend was dr. de Visser. Hij kende alle schuilhoeken van het menscbe- hjk gemoed de menschelijke sluwheid zag hij cok. Maar had men zijn vertrouwen, dan, was de gevoelige beschermer met het groote mee voelende hart. Spreker herinnerde tenslotte er aan, dat dr. de Visser herhaaldelijk voor den radio-omroep gesproken heeft en tweemaal op den laatsten. dag des jaars bij het oude in het nieuwe. Laat zijn voorbeeld ertoe opwekken te leven en te handelen zooals hij deed, hij, die een rechtschapen, en recht tijd eenvoudig gebleven is. vaardig mensch geweest is, een mensch, die al- Voor de N'.O.R.Y. wijdde het lid van den Radioraad prof. mr. P. 3. Gerbrandy woorden var. eerbiedige hulde aan den man, die voor enkele jaren werd geroepen om leiding te geven aan den Radioraad en tot op zijn, laatste ziek bed voi ijver deze taak 'is blijven vervullen. Deelneming vain H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft een persoonlijk/ te legram van deelneming gezonden aan de nagela ten betrekkingen van wijlen dr. J. Th. de Visser Namens H. M. de Koningin Moeder is in, brief vorm een betuiging van deelneming gezonden a. de familie van wijlen dr. J. Th. de Visser. WIELRIJDER DOOR EEN AUTO GEGREPEN GEDOOD. Bergen (N.-H.) plotseling met zijn fiets bij den Brakerweg te Castricum den Rijksstraatweg over steken, toen hij door een passeerende auto uit Zandvoort werd gegrepen. Het slachtoffer bekwam zulke ernstige verwondingen, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het lijk Is door de politie in beslag genomen en naar het R. K. Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. ,Zeer waarschijnlijk treft den bestuurder geen schuld. DRAISWA-vanWKENBURG'S LEEUWARDEN

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1