Gemeenteraad Koedijk Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 44 telefoon intercommunaal no. 52. DINSDAG 19 APRIL 1932 41e Jaargang Weekagenda NIEUWE UNKËDUOII COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden f 1.16. -1 Mum: firma I. H. KEIZER. - Btdactair I. H. KEIZER. Bareel Noordscharwnude. ADVERTENTIEN: Van 1S regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE 20 April. Woningbouwvereeniging te Noord scharwoude, des avonds acht uur iu hotel „Coneordia.' In kwaliteit stond het programma dan ook ze ker gelijk aan September. Wij hopen in ons Zaterdagnummer onze eigen bevindingen te kunnen neerschrijven. Nogmaals: men leze de advertentie. 21 AP7ril' l7at'Kl^rfTêpklaSSe d0rr ,zanPBereen- DoorTSing Langendijk van de Noord- Zanglust te nt Pancras. Lokaal Bouw- hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" zal Khalif'0' g kinder°Per6tte »Em daS morgen Woensdag, de Emmabloem-collecte den gehouden, ten bate van de t.b.c.-bestrijding 21 April. Des avonds half acht gemeenteraads vergadering Oudkarspel. 22, 23 en 24 April. Circus „Olympia" te Oud karspel op het terrein van den heer Wage- -naar. Aanvang des avonds .acht uur. Za terdag- en Zondagmiddag 3 uur Kinder- en Familievoorstelling. 24 en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de.tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud- Langendijk. Door de S'.D.A.P. aan den Langendijk zal op Zondag 1 jMei het .Meifeest worden gevierd in de groote zaal van „Coneordia" te. Noordscharwonde Op deze bijeenkomst zal door ds. Keuning de Meirede worden uitgesproken, terwijl het pro gramma voor dien avond een zeer afwisselend karakter draagt. 1 Mei. 1 .Meifeest van S.D.A.P. en N.V.V. in „Coneordia" te Noordscharwoude. - Aan vang-half acht. Plaatselijk Nieuws Oudkarspel. è'chreven wij in ons vorig nr. over de komst van liet circus „Olympia" in deze gemeente, reeds nu knunen wij verwijzen naar da in dit nr. voorkomende advertentie, waarin het circus zijn optreden aankondigt op Vrijdag 22 April aanstaande. Zaterdag- en Zondagmiddag wordt een familie voorstelling gegeven, aanvangende drie uur, ter wijl tevens Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond om acht uur een aanvang met de voorstelling wordt gemaakt. Steeds- een geheel nieuw programma. Schreven wij in ons vorig nr. ook alreeds over de massadressuur van paarden, wij willen tevens nog wijzen op een bijzonder interessant nummer „de walsende paarden.' Van den Helder komt men naar hier, en in verband met het optreden daa rter stede, willen wij overnemen hetgeen de „Heldersche Courant' schrijft1 Voorde tweede maal binnen een jaar tijd heeft het circus „Olympia" zijn tenten te den Helder opgeslagen. Daar dit circus nog versch in het geheugen leeft door zijn onlangs gegeven voorstellingen, kunnen wij kort zijn in onze mededeel ingen over de thans in vertooning zijnde nummers. Verleden jaar schreven wij, dat het circus naar zijn beschei den afmeting en materiaal een keurig program ma. heeft en ook nu kunnen wij zeker dit gezegde herhalen. In vergelijking met September is het programma voor ongeveer de helft omgewerkt. In het kort zullen wij de voornaamste veranderingen nagaan. Vervallen was het glanspunt der vorige vertooningen: Nimi de elastieken pop en de sterke dame, waarover wij toen uitvoeriger schreven. Daarvoor was in de plaats gekomen een keurige jongleurscene, waarbij het aardigst was het be geleiden van de muziek door met speciale bellen van verschillende toonhoogte te jongleeren. - Verder was een nieuw programmanummer: de muzikale clown. Met bewonderenswaardige snel beid en zekerheid bespeelde hij een tweetal xy- lophoons. Dan was er de krachtmensch Heinz Marko, die voor de sterke' dame in de plaats was gekomen Zijn hoofdnummer bestond uit het op de rug- liggénd optillen van een brug, waarop zeven per sonen hadden plaatsgenomen. Die clowns, waar onder het. welbekende kleine mannetje met de varkensblaas waren' weder zeer origineel in hun aardighedenDat is ook een zeer voornaam punt in dé circus programma's, dat meestal wel wa 10 wenschen overlaat. Van de programmapunten die onveranderd bleven noemen wij nog de koord danseres Meta, het ponypaardje, de comboyys en verder de meeste paardendressuurnummers. freze nummers blijven echter het aankijken ^oor de tweede maal wel waard. Uit den Omtrek -ïnl Pancras. Het plaatselijk crisiseomite droeg aan de laag ste inschrijvers, de heeren Kliffen en Ploeg' de levering op van 500 kilo Tarwemeel en 300 kilo spek. Koedijk. f Zondagavond werd in de zaal van den heer Jb. Groot te Koedijk de verloting gehouden van het plaatselijk crisiseomite. De burgemeester, voor zitter van het plaatselijk crisiseomite opent den avond met een woord van welkom en hoopt dat allen een prettigen a.vond zullen hebben en wijst op de prachtige prijzen,, die in de zaal tentoon gesteld waren. Hierna dankt spreker allen die hebben medegewerkt tot het welslagen dezer ver loting, nl. de dames van het plaatselijks crisis- connttvoor het vele werk dat zij verricht heb ben, den heer W. Struijf voor het vc-rkoopen der loten, het personeel der openbare lagere school alhier en de r.k. school te Oudorp,' voor het. vervaardigen van prijzen voor de verloting en dei. heer K. Bos voor het tentoonstellen der prij zen. Ook brengt spreker dank aan de zangver- eeniging „Zanglust" en de muziekvereeniging „Aurora" voor hunne medewerking. Hierna worden door de zangvereeniging eenige nummers ten gehoore gebracht, waarna overgegaan wordt tot de. verloting. De hoofdprijs, een heeren- of damesrijwiel viel ten deel aan den heer Grin op no. 951, de tweede prijs, een ontbijtservies op no. 311, de derde prijs op no. 856 enz. In totaal waren er 125 prijzen. Na afloop der verloting werden eenige nummers door „Aurora" ten bes te gegeven, en deze geslaagde avond, ofschoon de zaal maar matig bezet was, werd besloten mei een bal. i Alkmaar. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, Oudegracht 182, te Alkmaar, ligt voor belanghebbenden ter in zage het tweede en vastgestelde ontwerp der dienstregeling welke op 22 Mei a.s. in werking treedt. Sint Pancras. Zaterdag 16 April vergaderde het hoofdbe stuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers. Yoorz. deelde mede, dat naar aanleiding van de zoo goed geslaagde protestvergadering op 3 April te Alkmaar gehouden, een adres met toe lichting was gezonden aan de regeering oni te komen tot een toeslagregeling voor alle in 1932 -1933 te veilen tuinbouwproducten. Voorts was in antwoord op een schrijven na mens den minister medegedeeld dat het voorstel Vierbond Toeslag kool in ernstig onder zoek was. Verder werd het beginselbesluit om te komen tot uitgave van een Bondsorgaan verder uitge werkt en vastgesteld. Deze courant zal onder leiding van een redac tiecommissie uit het Hoofdbestuur worden uit gegeven. 1 Vermoedelijk verschijnt het eerste nummeer 14 Mei en vervolgens iedere maand. Gezien den steeds grooter wordenden nood, be sloot het hoofdbestuur op Zaterdag 30 April een vergadering te houden met alle afdeelings- besturen, vermoedelijk in de „Unie" te Alkmaar N. H. Landbouwerediet. dend. Onveranderd. 6 procent divi- Aan de op 2 Mei 1932 te houden algemeene vergadering van aandeelhouders van het Noord-' Hollandsche Landbouwerediet N. V. gevestigd te Alkmaar zal worden voorgesteld het dividend over 1931 zoowel op de preferente als op de gewone aandeelen, te bepalen op 6 procent even als vorig jaar. Op de preferente aandeelen werd in mindering hierop in November ,1931 reads een interim-di vidend van 3 proeent betaalbaar gesteld. De raad dezer gemeente kwam Maandag 18 April 1932 des avonds half zeven ten raadhuize in spoedeischende vergadering bijeen onder voor zitterschap van den Edelachtbaren heer P. Kik keft, burgemeester. Secretaris de heer A. Sloof. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en stelt voor de "nfrtulen der vorige vergadering, welke nog niet aan alle leden zijn toegezonden, aan te houden tot de volgende vergadering, waartoe wordt be- sloten. j Ingekomen is het verslag over 1931 van den j Vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhornj Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is de mededeeling ingekomen, dat de rijksbijdrage ten behoeve van de werkversehaf- fing 55 procent zal bedragen, waarbij wordt ge rekend op een bijdrage van de provincie van 10 procent, zoodat de bijdrage in totaal 65 pro cent bedraagt. Voorgesteld wordt een rekening courant aan te gaan bij de bank van Ned. Gemeenten. j Dit voorstel is de oorzaak van heb beleggen dezer spoedeischende vergadering. In de allereerste plaats wenseht Z.E.A. stelling te nemen tegen de alarmeerende berichten in enkele couranten, met als opschrift „Koedijk in moeilijkheden." Dit is absoluut onjuist, want niet Koedijk zit in moeilijkheden, maar de tuin ders. Er is niet gezegd, dat de gemeente niet geslaagd is bij de banken. Deze berichten moe ten dan ook worden afgekeurd, daar deze een verkeerden indruk geven van de gemeente-finan- tien. Het Rijk neemt het gevraagde aandeel en is er thans beschikbaar 10.000 gulden. Voor de res- (eerende 7000 gulden wordt thans voorgesteld een overeenkomst aan te gaan met de bank van Nederlandsche gemeenten en wel in rekening courant. De rente bedraagt 4.75 procent. Indien Indien de raad dit besluit neemt, zal dit ten spoedigste ter goedkeuring aan Ged. Staten op gezonden worden om een snelle afwikkeling to bevorderen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. B. eu W. stellen voor een vaste leening groot 17000 gulden aan te gaan voor den tijd van '10 jaren. Aldus wordt besloten. In verband met de voorgaande beslissing stellen B. en jW. den raad voor het raadsbesluit dd. 28 December 1931 betreffende de suppletoire begroo ting, ten behoeve van steun aan de tuinders, in te trekken, daar dit nu is vervallen en is dit het logische verloop der zaak. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Heer Redacteur der „Nieuwe Langedij- ker Courant." Zou u niet zoo vriendelijk willen zijn een klein plaatsje af te willen staan iu uw blad Bij voorbaat dank. In Volksdagblad van 13 April komt een be richtje voor en in de „Nieuwe Langedijker Cou rant' van 14 April een ingezonden stuk' over de laatste raadsvergadering te Sint Pancras.' Deze beide stukjes komen uit een politieke koker. Mag ik nu ook even politiek zijn? Na afloop van de openbrare raadsvergadering te Sint Pancras van jl. 11 April waren de heeren M Duif (Kerstenman,) en R. Lek SJDrA.P., we derom als vorige raadsvergaderingen samenge trokken om Burgemeester en andere raadsleden onaangenaam te zijn. Na afloop was de S.D.A.P. weder onaange naam tegen de V.Di., zoodat klappen niet uitble ven. De S.D.A.P. welke vorig jaar om hand- teekeningen liep tegen den oorlog, was op deze vergadering geen Vredesengel. Ik- Burgemeester was goe.d op zijn Post. BEURSBEZOEKER. Sint Pancras, 18 April 1932. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een p laatsje in uw veelgelezen blad bij voorbaat mijn dank. Antwoord aan belastingbetaler Ik zou kunnen beginnen, Mr. belastingbetaler, dat het kopstuk wel goed gekozen, doch het besluit 'is wel heel erg abuis van u geweest. U toch laat u uitkomen als tegenstander van „snelkampen.Weet u wel goed, wat u heeft geschreven? Dat dit geval zich in de raadszaal heeft toegedragen, is niet goed te praten, doch weet ge wel de ware toedracht der zaak? Mén kan een pot trappen tot ze barst, en al is men nu raadslid, men blijft mensch. De tartende toon door uw „lekke" vertegenwoordiger steeds in vergaderingen geuit, is tenslotte de oorzaak ge worden, dat deze bom is gebarsten. U moogt nu neerkomen op het in coalitie tre den van een overtreder van Gods Woord en een anti-revolutionair, doch hoe is dat nu mogelijk dat een Duif met een Lek rondvliegt. Of zou dit alleen zijn om zooveel mogelijk geld uit de gemeentekas te smijtep, om dan later pan te toe*, nen dat de leiding in verkeerde handen zit? Daarom vind ik den naam belastingbetaler zoo onbeholpen door u gekozen. BELASTINGBETALER II. Verleen mij een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Zoo ja, dan bij voorbaat mijn dank. li Aam de Koolbouwers. Mijne Lezers, Ziezoo, het einde van het koolseizoen is geko men en tegelijkertijd ook he,t einde van hoopp en verwachtingen. De hoop, dat er misschien nog een klein finantieel herstel in het bedrijf mocht plaats vinden. Helaas, alles is achterwege geble. veen. Nu rijst de vraag bij zoo velen naar voren, hoe zal het nu weer komen, de toestand is nog steeds hetzelfde, althans als hij nief slechter is. Dit alles rijst als een duister bord; voor de oogen der werkers. Niets dat er toe bijdraagt om nieuwe energie e,n werklust in te boezemen. Met dit alles zijn we radicaal aan. het einde gekomen: niets is er dat leiden kan tot een nieu wen uitweg, dat ten nauwste verband kan hou den om de bedrijven staande te houden. Want, mijne lezers, waaneer we. terugzien, naai- het verleden, wat er alzoo geschreven en gewreven is, vergadert en nog eens vergadert, reeds al van Augustus 1931 af, dan is er tot he den toe nog nul op het rekest. Neen, vrienden, niets kan men verwachten, wat betreft steun, vanaf de regeering. Hoe zou dat ook mogelijk zijn. Ja, zelfs het zou dwaas zijn om te verwachten van iemand, die een modderpoel heeft geschapen, dat zoo ie mand kapitalen gaat besteden aan iets dat niet meer te redden is. Neen, niets van dat alles is waar. De eenigste weg der werkers is, den actieven strijd, te aanvaarden, of te berusten is de thans bestaande kapitalistische dictatuur. Maar wanneer met het laatste aanvaardt, dan ook niet lange rschijnheilig grommen en brom men, maar dan alles dragen, totdat wij uitgemer geld zijn tot merg en been. EEN ABONNEE. IC April 1932.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1