Noordscharwoude. O Radio Programma's ■k s? dÏNSD«G 19 APRIL A. V. R. O. HILVERSUM. N.m. 4.30 Kinderuur 5.30 Het ömroep-orkest 7.10 Voordracht door Alexander Moïssi 7.30 En- gelsche les voor gevorderden 8.00 Tijdsein 8.01 Het Residentie-orkest 8.30 Radio-drama: schul dig of onschuldig?" 9.15 Residentie-orkest 10.15 Vaz Dias 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 12.00 Tijdsein en Sluitipg. K. R. O. HUIZEN. N.m. 5.00 Onderbreking KRO-programma. Optre den van de H.l.R.O. Uitzending voor de Ned. Blin- denbond -- 6.00 KRO-kunstensemble 7.10 Dr. Jos. ten Heerdt: „Bouw van het heelal" 7.30 Politie berichten 7.45 Verbondskwartiertje 8.00 KRO- örkest 8.30 Radio-hoorspel „Bietje" in één bedrijf 9.15 Vaz Dias 9.30 KRO-orkest 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. WOENSDAG 20 APRIL. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.457.00 en 7.307.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Trio Michel 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continebedrijven 11.00 R.V.U. 11.30 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Tijdsein 12.01 VARA Septet 1.45 Verzorging zender 2.15 Onze keu ken 2.30 Voor de Kinderen 5.30 Gramofoon muziek 6.00 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 9.30 R. V. U. 7.00 Het beginselprogram der S. D. A. P. 730 Muziek van dezen tijd 8.00 Revue „De prikplank" 9.25 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Haandels- en Kant. bedienden -- 9.35 „De Kleine Stem, afd. Haarlem 10.00 Moor denaar te goeder trouw 11.00 Persberichten van Vaz Dias 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Tijd sein en sluiting. N. C. R. V. V.m, 8.00 Tijdsein 8.00 Schriftlezing 8.15 Mórgenconcert 10.00 Tijdsein 10.00 Zang door het N.C.R.V. Dameskoor 10.30 Korte ziekendienst 11.0Q Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz: Mej. G. Koeman, sopraan 12.00 Politieberichten 12.15 Middagconcert 2.00 Verzorgen zender 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.00 Concert 5.00 Kinderuurtje 6.00 Tijdjsein 6.00 Uurtje voor de landbouwers 3.45 A. Stapelkamp spreekt na mens Chr. Nationaal Vakverbond 7.00 Dr. F. J. Krop: „Mijn reis langs de Russische grens" 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijdsein 8.00 Ds. Joh. Raus: „De jongste kerk op het Zendingsveld" 8.30 De H. O. V. 9.00 J. Schouten: „Geloof en Wetenschap". 9.30 Vervolg concert: 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramofoon muziek. DONDERDAG 21 APRIL A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Tijdsein 10.01 Morgenwijding 10.15 Gra mofoonmuziek 10.30 Solisten-concert 11.00 Knipcursus kinderkleeding 11.30 Voortzetting solisten-concert 12.00 Tijdsein 12.01 Het AVRO Klein-orkest 2.15 Verzorgen zender 2.30 Gra mofoonmuziek 3.00 Knipcursus voor gevorder den^ 3.4JL Gramofoonmuziek. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.009.15 Morgenconcert 11.00 Gramo foonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12.15 KRO- Orkest'. N. C. R. V. HUIZEN. V.m. 10.00 Tijdsein 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 korte ziekendienst 10.45 Gramofoonmuziek 2.00 Tijdsein 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Verzorging zender 4.00 Tijdsein 4.00 Ziekenuurtje. Land» en Tuinbouw Vaorloopig verslag betreffende de kiem- kracht van 10 monsters uienzaad, waar van de partij door Germisan is ontsmet Evenals verleden jaar, wordt in het voorjaar den tuinders wederom gelegenheid gegeven, hun uienzaad te doen laten ontsmetten door Ger misan. De Correspondenten van den Plantenziekten,- kundigen Dienst aan den Langendijk hebben daar tóe hunne medewerking zoo ruim mogelijk weder verleend en vele tuinders hebben dan ook weder hiervan gebruik gemaakt. Daar verleden jaar de resultaten van het. uien zaad ontsmetten algemeen gunstig luidden, zoo konden van de tuinders toch geen positieve uit- sï&geijfers verkregen worden. Dit was dan ook een reden om een nader nauwkeurig onderzoek tc, doen instellen naar den invloed van het ohit- .smetten, zoowel wat betrof kiemkraeht, als aan wezigheid van ziektekiemen op het zaad. De vragen kunnen gesteld worden of de Ger misan oplossing sterk genoeg, of zwakker geno men kan worden, tevens of op het uienzaad scha (lelijke ziekten veroorzakende kiemen voorkomen of niet, of dat de onderdompeling van uienzaad in Germisan ^lleen een stimuleerende werking op de kiemkraeht van het zaad uitoefent. Genoeg vragen om een nader onderzoek te doen instellen- Den lOen Maart jl. werd te Broek op Langen dijk de eerste gelegenheid gegeven om uienzaad te doen ontsmetten, door de daar wonende, cor respondenten. Van de eerste tien partijen zaad, die werden ingebracht, werd den inbrenger verzocht een f leech je te vullen met het gebrachte zaad, welk monster daarna werd genummerd en tot onder zoek naar de kiemkraeht verzonden werd. Het monster werd dus' genomen voor het zaad werd ontsmet. Thans is een voorloopig verslag van het kiem- krachtonderzoek ingekomen, waaruit blijkt, dat hei zaad over het algemeen zwak van kiemkraeht "is. Do uiïsKg^'dïèn"W'ifTTter v el-mekten, is vatY dubbel genomen Kiemproevejt, dus, het gemiddel de vanfjLwee kiemprö^-en vap een en .hetzelfde Inontesf s, F Monsfer no. 1 had 85 próeent Kiemkraeht, -■-> monster no. 2 had 70 procent, mmonster no. 4 had 61 próeent, monster no> -1 had 45 pfwentj monster np. 5 had 53 proeent, monster no. 6 hpd 57 procent, monster no. 7 slechts 8 procent monster no. 8 is vervallen, monster no. S) had 44 próeent. en monster no. 10 had. 62 procent kiemkraeht. Het zaad is dus over het algemeen zeer zwak hoewel de eerste drie monsters alsmede no, 10 een gunstgien indruk maken. Het zaad vain monster no. 7 bleek bij latere informatie bij den kweeker te zijn verbroeid. Bijtijds kon deze j tuinder nog gewaarschuwd worden, zoodat hij in de gelegenheid is geweest om zijn akker over 1 te zaaien, hetgeen intussehen is gebeurd, maar met niet ontsmet zaad. De tuinders die voor j zich zelf weten bovenbedoeld monster te hebben ingezonden, kunnen nadere inlichtingen daar- over krijgen bij de correspondenten van Broek op Langendijk. Begrijpelijk doet het ons genoe gen deze kiemproef te hebben laten verrichten daar als het zaad opkomt, dit niet aan het ont smetten verweten kan worden, daar de monsters genomen ewrden voor het zaad werd ontsmet. Betreffende het onderzoek naar aanwezigheid van ziektekiemen en naar de sterkte van oplos- ling, enz., zal later mededeeling worden gedaan. vooi deze opname zeggen wij de Redactie har telijk dank. De Correspondenten van den Planten- zifcktenkundigen Dienst •O, ISLOT Klz. P. GLAS. Broek op Langendijk, 18 April 1932. WQl^e'C gaarne door OntkÊrgeteekende De ambtenaar bij den Plantenziejften- kundig£n dienst, - van herwtjnen. Onbehandeld Sublimaat Naphtaline Koolkragen Aluin 5.10 3.60 10.80 4.80 Kosten p. gezond winst 100 pi. 540 0.95 3 tO 1.00 400 2.75 100 4.80 Bestrijding van „maatjerigheid" in de kaol Een artikeltje in „The Fruit Grower" van 31 Maart, waarin proeven besenreven worden ter bestrijding van de maden in de kool geeft lm aanleiding nog eens even de modernste bestrij dingswijze van deze ernstige beschadiging ter ken nis van onze koolbouwers te brengen, Zooals al gemeen bekend is, was tot voor enkele jaren de kool kraag het eenige middel om de koolplanten te besehermen tegen de maden van de kool vlieg Hóóp het aanbrengen van koolkragen was men er vrij zeker van, dat de planter* niet- zouden verden aangetast. Er werden of geen eieren ge legd of de gelegde eieren kwamen niet uit. Een groot bezwaar aan het gebruik van koolkragen verbonden was, dat men altijd tamelijk langen tijd van tevoren de kragen moest aanleggen. Dus reeds op een tijdstip, waarop men nog in het ge heel niet wjst, of de diertjes zichi wel zouden vertoonen. Kreeg men geen last van de maat- jerigheid bv. doordat de weersomstandigheden niet gunstig waren voor het optreden pn verme nigvuldigen der maden ,dan had men alle moeite voor niets gedaan en omdat de kragen geen twee jaren achtereen gebruikt kunnen worden was men ook het daaraan besteede geld kwijt. Men gingTchter zoeken naar een meer direct bestrijdingsmiddel ,een middel namelijk, waar mede het mogelijk zou zijn, de maden of de eie ren te dooden. Reeds eenige jaren geleden hebben we ookj in ons land proeven genomen met an'dere bestrij dingsmiddelen, w.o. bv. een behandeling met een sublimaatoplossing. We kregen daarmede zeer goede resultaten, zelfs nog, als de planten, reeds door de maden waren aangetast. De toepassing is vooral voor de waterrijke stre ken van Noordholland zeer eenvoudig. Per plant wordt ongeveer een kwart liter sublimaatoplos sing gegoten van een tiende procent. De voordeelen van een dergelijke behandeling boven het gebruik van koolkragen springen di rect in het. oog van den practicus. Men behoeft geen geld uit te geven> en mep behoeft zich geen moeite te getroosten voor een beschadiging, waarvan men tevoren niet weet; of ze wel optreden zal en bovendien waren de koolkragne niet te gebruiken op de plantenbanen waarvan soms 05 procent of meer verloren gaat door de aantasting van de koolvliegmaden. Ite sublimaatbehandeling kan echter ook op do plantenbanen worden toegepast en ,is ook bij ons reeds met succes toegepast geworden. Een bezwaar werd het geacht, dat sublimaat zulk een gevaarlijk gif ,is, zoowel voor menschen als dieren, terwijl het eveneehs verschillende me talen aantast, zoodat het slechts in daarvoor geëigende voorwerpen kan worden klaar gemaakt 'Wat de kosten betreft, die er aan een subli maatbehandeling verbonden zijn, waren nog niet veel cijfers gepubliceerd doch nu treffen we, in hef reeds genoemde blad een uitgebreid verslag van proefnemingen aan, waaraan tevens verbon den is een opgave van dp onkosten aan de ver schillende behandelingen verbonden. Hoewel deze cijfers slechts gelden voor de En- gelsche toestanden en daarom vooral de koolkra gen in een zeer ongunstige positie staan tegenover de sublimaatbehandeling, toch kan men er uit leeren ,dat ook daar ,de sublimaatbehandeling veel succes gaf en verder, {lat de kosten die er aan. verbonden, zijn in geen geval hooger zijn dan de- kosten verbonden aan het gebruik van kragen. Bij deze berekening is ook het arbeidsloon in rekening gebracht, terwijl men verder zelfs 3 begietingen met sublimaat heeft "toegepast, het geen wel lichtelijk overdreven zal zijn. Tenslotte zij nog vermeld, dat geen enkele behandelings methode beschading aan de planten gaf. Een be gieting mei sublimaat had veelal tengevolge, dat1 het gewas zelfs' beter .stond dan de onbehandelde jilanten. Verdere inlichtingen omtrent het gebruik en Buitenland Vie* meisjm vcrtlronken in. tie Uckeisee. Een Wolff bericht uit Pronzlau meldt, dat zes meisjes van een tumvereeniging een boottochtje waren gaan maken op de Uckersee, toen plotseling een hevige storm kwam opsteken. Het bootje sloeg om en de inzittenden geraakten te water. Lrie meisjes verdronken en drie konden gered worden Van de geredden overleed, echter een meisje kor ten tijd nh de redding. Ernstig mijnongeluk in Britsch Iwdie. Tengevolge van een brand in een ventilatie- koker van de micamijn, in het district Hamari- bagh hebben 14 mijnwerkers den dood door ver stikking gevonden. Drie anderen werden levend begraven. Nieuw losgeld voor Lindbergh's zoontje. Volgens het New Yorksche blad „de Mirror'' heeft, naar Reuter meldt, Lindbergh Zaterdag den heelen avond gewacht op een sein om naar een bepaald punt te vliegen om zijn kind terug te krijgen in ruil voor 50 tot,100 duizend dollar. De „Broolvn Eagle" verneemt van betrouwbare zijde, dat Lindbergh Zaterdag bij een bank' te New York honderd duizend dollar heeft gede poneerd, de helft in bankbiljetten, de andere helft in goud, welk bedrag alleen mag worden uitbe taald, als^het kind gelijktijdig wordt terugge geven. Nieuwstijdingen Oude dame mishandeld. Het „Handelsblad" schrijft dat in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen drie uur twee ge maskerde mnanen door het indrukken van een ruil aan den achterkant der woning binnendron gen bij de gezusters Janssen, resp. 70' .en 79 jaar aan de Peurhsfraat te Sus teren (L.) De kasten en deuren in eenige vertrekken werden onderzocht en toen de di-evan niets van hun ga ding konden vinden zijn zij naar het slaapvertrek gegaan waar de beide zusters zwaar werden mis handeld. De 70-jarige me.j Janssen werd met stt.cnen bewerkt en liep zware verwondingen aan hoofd en gezicht op. De 79-jarige juffrouw wer- dei. mond en keel dichtgeknepen om te voorko men dat zij om hulp zou roepen. Ook zij werd aan het hoofd gewond. Tenslotte gelukte het de 70-jarige naar de voorkamer te vluchten en door haar gegil aan een open venster de buren te wek ken. Toen namen de inbrekers de vlucht. De toegeschoten buren hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. Alen behulp van politiehonden heeft men het onderzoek geleid, dat tod "heden nog geen resultaat heeft opgeleverd. Wel is op den Rijksweg een sleutel gevonden, die paste op het slot van een der binnendeuren. Voor zoo ver bekend werden slechts drie antieke voorwer pen vermist. Uit de Hoofdstad. Een messenstek.r van professie. Zaterdagavond omstreeks half twaalf liep op de Rozengracht een bewoner van een der stra ten van den Jordaan, toen hij een auto zag na deren die een anderen voetganger dreigde omver to rijden. Hij waarschuwde dezen voetganger en als antwoord op die waarschuwing ontving hij van dezen een stoot tegen den linkerarm. Even later bemerkte hij dat zijn arm; hevig bloedde. Hij zette het op een loopen en bereikte het politieposthuis in de Molsteeg. Diaar bleek, de slagader van den linkerarm doorgesneden te zijn. Dc G. G. D. vervoerde het slachtoffer naar het Binnengasthuis, waar hij ter verpleging op genomen werd. De man, die den steek! heeft toe gebracht is tot nu toe onbekend gebleven. Dit vreemde geval heeft Zondag zoo meldt he' „Handelsblad" een vervolg gehad op het. Stationsplein. Om drie uur namiddags kwam nml. een plm. 40-jarige man het posthuis S. binnenloopen en deelde er den posthuiscommandant mede: „ik heb een man doodgestoken. De politie nam den man het mes af, dat hij bij zich had en arresteerde den man, die mededeeldo dat zijn slachtoffer in het urinoir tegenover het C. St. lag. Een agent toog er ijlings heen, maar vond er niemand. Toen de agent bij het posthuis terugkwam, zag hij daar een man tegen den muur staan, die hevig uit twee diepe wonden, in lin kerborst en linkerarm bloedde. Hij deelde mede door een onbekende in het urinoir te zijn gesto ken. De getroffene is naar het Binnengasthuis Overbracht. Zijjjj tofletfiifl| bleekgmel^zonis&r ge vaaiïlüe zijn— - - De dader werd naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, waar commissaris L. Hoogenbooni hem kort daarna een verhoor afnam. Hij verklaar, de den kaatsten tijd herhaaldelijk door eenigo, mannen te zijn lastig gevalleen, hetgeen hem zoo verveelde, dat, hij Vrijdag op de Rozengracht een mes gekocht heeft. Zaterdagavond was hij weer op het Singel lastig gevallen, toen hem; daarna op de Rozengracht bij de Westerstraat weer een nan aansprak, heeft hij hem een steek toegebracht Op het Stationsplein zou hij gisteren opnieuw zijn aangesproken en weer greep hij naar zijn mes. De man heeft zijn verdiende loon, ver klaarde de dader. \De beïdd getroffenen konden in verband met hun toestand nog niet gehoord worden, zoodat j nog niet vaststaat in hoeverre de verklaringen den messensteker op waarheid berusten. Dó da- der is van beroep los werkman, dia vroeger in de Houthaven werkte en nu werkeloos is. Hot eerste slachtoffer is-pl.m. 40 .jaar oud het twee de 34 jaar. Beiden zijn te Amsterdam woon achtig. Een felle brarti! in de. Kanaalstraat. Het was Zondagmiddag tegen kwart voor 12 dat de Zondagsrust in de Helmersbuurt ver- i stoorö werd door een feilen brand in perceel Ka- I naalstraat no. 17. De brand begon in de woonkamer of de alkoof achter den. winkel, in welken winkel P. Ligt- hart's kolenhandel gevestigd is, eigenaar de heer Ij J. Kooter. Met razende snelheid verspreidde het vuur zich door het achfèrhuis, vervolgen* sloegen de vlammen naar buiten den tuin, in, waar zij een houten met vele brandstoffen, ge vulde loods aantastten. Ook joegen zij omhoog, langs de houten veranda's der drie bovenverdie pingen heel tot den zolder toe. Een barre vuur zee was het daar achter en het woedden der vlam men verwekte er groot tumult onder de buren en de bewoners van de achtergelegen Wilhelmina- straat. .Slechts smalle tuinen scheiden de huizen van Kanaal ein Wilhelminastraat. Van vele kanten werd de brandweer gewaar schuwd. De bevelvoerder van. de voertuigen van de hoofdwacht Honthorststraat, brandmeester Elsenberger, vond den toestand zoo dreigend, dat hij het alarm „middelbrand" liet geven, waarna versterking onder bevel van hoofdbrandmeester J. M. Hartdorff ter plaatse kwam. Met vijf stralen werd de strijd tegen het he vige vuur gevoerd. Op no. 17 werdi'een straal dcor den winkel en een over de bovenverdiepin gen geleid. Door de gang van hett' benedenhuis van perceel no. 15, waar de familie W. H. Alomden woont, lagen twee stralen door de gang van no. 19, bewoond door de familie G. van AVeelderen werd eveneens een straal naar den tuin geleid. In totaal werd dus met vijf stralen water gegeven en op die manier kreeg de blussching in plm. drie kwartier haar beslag. Lang bleef nog een zware rook uit de brandstoffenloods opstij gen. De feil ebrand- veroorzaakte in wijde omgeving grooten schrik en veel consternatie. Die politie hield een flink stuk van de Kanaalstraat vrij en achter de afzetting stonden honderden naar bet blusschingswerk te kijken. Maar voor zag men alleen rook achter was het, dat, de toe stand even zeer kritiek was. Omtrent de oorzaak van den brand kon de hr. Kooter, die door het gebeurde erg overstuur was, geen positieve inlichtingen geven. In allerijl moest het gezin, man, vrouw en 3 kinderen door den winkel naar buiten vluchten. Ook de buren konden zich allen, nogf op tijd in veiligheid stellen. Bestelt uw - - drukwerk aan Drukkerij te DE AANRANDING TE TUBBERGEN. Het publiek wilde den inmiddels gearresteerden jdader te lijf. Zaterdag heeft de politie van Delden (Ov.) den dader van de Donderdag j.l. onder Tubbergen ge randing op de 22-jarige mejuffrouw M. L. gearres teerd. Het is de ongehuwde 56-jarige koopman G. H. T„ wonende te Almelo. Hij had zich sedert de aanranding verborgen gehouden. Zijn kleeren waren met bloed bevlekt, terwijl het uit het kanaal opgevischte mes door den kostbaas van T. is herkend als diens eigendom. De man is door den burgemeester van Tubbergen, tegenover wien hij een volledige bekentenis aflegde, geconfronteerd met mej. L„ die hem onmiddellijk herkende. Toen hij naar de woning van-het meisje werd gebracht, wilde het publiek hem te lijf. Met Je grootste moeite wist de politie gewelddadigheden te voorkomen. EEN ONGEWOON WAPEN. Bij een vechtpartij te Oudekerk gaf een zekere D. G. aldaar zijn tegenstander met zijn houten been, dat hij voor deze gelegenheid had losgemaakt, zulk een geduchten klap op het hoafd, dat het been brak. Het hoofd echter bleek ook niet ongevoelig voor deze aanraking en vertoonde een groote ga pende wonde welke door een geneesheer moest wor den gehecht. De dader werd vanwege het gebroken been door vrienden per handwagen naar zijn wo ning gebracht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2