FEUILLETON De Twee Kleinzoons. Een nieuwe lente! Nieuwstijdingen Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Algemeene vergadering van de Coöp. Boerenleen bank op Maandag 18 April 1932, 's avonds half acht, in het lokaal van Vijzelaar. Aanwezig 139 leden. Voorzitter, S. Wagenaar, opent de vergadering en roept aanwezigen en pers een hartelijk welkom toe en zegt verder zich bij het heengeen naar de vergadering te hebben afgevraagd, welke allicht ook onder de leden gevonden zullen worden. Hoe staat het nu met de Bank en de Centrale, is dat in orde? Dit is een vraag welke niet alleen bij ons op komt maar ook bij andere. De Centrale Bank welke uitgeeft de Raiffeisen- bode, antwoord op deze vraag in dat blad als volgt: „Onze organisatie komt natuurlijk in aanraking met de crisis. Wij kunnen bij een overzicht als het onderhavige de crisis dus niet geheel links laten liggen. Veel echter willen wij er niet van zeggen, omdat het slechts een herhalng zou zijn van het zeer, vele, wat anderen er reeds over gezegd heb ben. Het is ons een groote voldoening, dat wij mogen constateeren, dat de soliditeit der Centrale en der Boerenleenbanken door de crisis niet is aangetast. Het afgeloopen jaar geeft aanleiding tot vele klachten, maar het geeft gelukkig geen aanleiding om over onze organisatie te klagen. Het spreekt wel van zelf, dat noch de Centrale, noch de Boerenleenbanken geheel vrij zijn geble ven van verliezen. Er zal in dezen tijd wel geen enkele bankinstelling, en zelfs geen enkel particu lier zijn, die geen schadepost heeft te boeken. Het is natuurlijk, dat ook onze organisatie niet geheel buiten de stormen van den tijd is gebleven. De Cen trale heeft een koersverlies geleden, en verschil lende Locale Banken hebben verliezen moeten boe ken op voorschotten of credieten. Het gewone be drijf der Centrale heeft echter, ondanks de ongun stige omstandigheden, nog winst opgeleverd. Trou wens het bedrijf onzer Locale Banken, als één geheel genomen, zonder twijfel ook. Al is ons het cijfer van die winst bij lange na niet bekend, zoo veel durven wij wel reeds te zeggen. De groote meerderheid der Locale Banken heeft nog in het geheel geen Verlies geleden, en bij de kleine min derheid, die niet zoo gelukkig is geweest, zijn de verliezen beperkt gebleven. De schadeposten, die er zijn, zijn in ieder geval niet van dien aard, dat zij de soliditeit ook maar in de verte zouden kunnen aantasten. In dit verband verdient ongetwijfeld vermelding, dat de winst, door onze gezamenlijke Locale Ban ken over 1930 gemaakt (het cijfer daarvan is zoo juist bekend geworden) een recordcijfer is: ruim anderhalf millioen gulden. De reserve's der Lo cale Banken zijn dus op 1 Jan. 1931 nog met ruim anderhalf millioen versterkt. Dat de Centrale Bank en de Locale Banken in zoo betrekkelijk geringe mate onder den ongunst der tijden lijden, vloeit voort uit de soliditeit waar mede zij worden beheerd. Wat de Centrale betreft, bij haar beleggingen is en wordt, naast de eisch van liquiditeit, steeds de eisch van soliditeit voor op gesteld. Nimmer wordt belegd om eens een extra winstje te behalen. Dat er nu koersverlies op de effecten is geleden, doet hieraan niets af; wan neer de tijden weer beter worden, zal trouwens ook dit koersverlies wel weer goeddeels worden ingehaald. Behalve in effecten wordt belegd in schatkistbiljetten en schatkistpromessen, en in kas- geldleeningen aan provinciën, waterschappen en soliede gemeenten. 1Daarnaast worden voorschot ten verleend aan aangesloten Locale Banken (de soliditeit hiervan zal wel door niemand betwijfeld worden) en aan landbouwcoöperaties met voldoende aansprakelijkheid; dit laatste op beperkte schaal. Min of meer buiten het gewone bedrijf staan de hypotheken, verleend uit de deposito-obligaties. Ook bij deze is steeds de uiterste soliditeit betracht. Wat de Locale Banken betreft, ieder weet, dat deze ook zeer voorzichtig worden beheerd. Aan speculeeren doen zij nooit. Zij mogen voorschotten en credieten alleen verleenen tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid. Een groote factor in de soliditeit der Locale Banken is het feit, dat het Bestuur van zeer nabij op de hoogte is van de schuldenaren der Bank. Gaat een schuldenaar achteruit, dan is het bestuur in staat om tijdig in te grijpen. Het groote nut van deze persoonlijke bekendheid met de schuldenaren is in den laat- sten tijd herhaaldelijk gebleken. De soliditeit der Locale Banken wordt nog op twee wijze extra gesteund. In de eerste plaats door het onderling waarborgfonds, dat dekking geeft voor risico's als diefstal, enz. (het is in dezen tijd van diefstal ten nadeele van bankinstellingen misschien niet overbodig hierop te wijzen). In de tweede plaats door het „Kapitaal voor Bijzondere Doeleinden," tot welks vorming in 1931 is besloten. Uit dit kapitaal zullen tegemoetkomingen worden 15). „Wanneer U nog slechts die eene vraag zoudt willen beantwoorden: „Bemint ge een ander?" Zoo vroeg bij het voortgaan de jonge Graaf. Rosamunde trok fluks haar arm uit den. zijne en bleef even staan. „Wilt u, dat ik van u zal wegloopen? Houdt u zoo verdwaasd? riep zij luid. „Met u en uw trotsch is niets aan te vangen," zeide hij geërgerd, slechts met moeite zijn kalmte bewarende. Maar van binnen kookte het des te heviger, dat was meer dan de luim van een jong meisje, hier was een dieper geheim verborgen, dan hij aanvankelijk had gedacht, dit was nog eenigs- zins anders dan een meisjesgril, dat na haar red ding uit het doodsgevaar, waarin zij had verkeerd, bij haar was ontwaakt, hier had zich oneindig veel veranderd,hier was wellicht alles verloren. Op zijn vraag: „Zoo hebt gij dan wellicht een ander lief?" had zij geantwoord: „En indien dit zoo ware?" Vroeger, toen zij nog dartel, vroolijk en kinder lijk overmoedig was zou een dergelijk antwoord niets ongewoons zijn geweest, hoe dikwijls toch had zij hem niet op eene dergelijke wijze geplaagd, maar nu, terwijl zij zich voortdurend aan een ern stige stemming overgaf, was elke scherts uitge sloten. Maar wat beteekenden dan deze woorden? De waarheid? „Hel en duivel!" zoo klonk het in hem, terwijl hij naast Rosamunde voortschreed, zonder haar weder zijn arm te hebben aangeboden. „Hel en duivel!" En voor zijn geestesoog verhieven zich zonderlinge gestalten, die hem aangrijnsden. Het waren zijn schuldeischers van welke er één zijn ijzige kalmte behield. Het was de woekeraar Abra ham Kohn. Daar tusschen zag hij het glimmende gelaat met de vette lippen van dokter Hauser en de bleeke trekken van zijn neef Albert. „Zoo blijft mij alleen dat nog over!" fluisterden verstrekt aan Locale Banken, die crisisverllezen lijden. Uit deze twee dingen blijkt wel, dat de Boeren leenbanken schouder aan schouder staain. Zij be seffen de waarheid van de spreuk: „Eendracht maakt macht". Het woord van Raiffeisen „Allen voor één en één voor allen" brengen zij ook in haar onderlinge verhouding in praktijk. Dat zij zoo doende een krachtige organisatie vormen, behoeft geen betoog. Aan den ongunst der tijden zullen zij zonder twijfel het hoofd weten te bieden. Zij leden en spaarders. Laten deze haar dit vertrouwen dan ook niet onthaouden. Dat is 'hun eigen be lang en het belang van den Nederlandschen' land bouw in het algemeen, die zonder de boerenleen banken niet meer denkbaar is en zonder de Boe renleenbanken de crisis misschien niet zou door komen. Voorzitter heeft gemeend voor de goede gang van zaken dit artikel voor te lezen en hoopt verder dat de vergadering in het teeken moge staan van zakelijke besprekingen en in het belang der boeren leenbank. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren K. Slot Wz. en H. Eiland. Tot bestuurslid werd met bijna algemeene stem men herkozen de heer W. Slot Kz. Verslag over het zeven en twintikste boekjaar, 1931. Mijnheer de Voorzitter, Geachte Vergadering. Bij het uitbrengen van het verslag, zullen wij maar weer als gewoonlijk nagaan de posten van de Rekening en de Balans, die gij op den achter kant van uw convocatie-biljet vindt afgedrukt. De inhoud der kas op 31 December vorig jaar was f 34.265.55. Ontvangen van de Spaarbank, de gelden dus die de Spaarders bij de Spaarbank hebben ingelegd f 110.194.62. Van de uitstaande voorschotten werd terugbetaald f24.920.94. De ont vangsten in loopende rekening hebben bedragen, van de leden-rekeninghouders f505.655.41 en van de Centrale Bank f 222.226.52. Op de brandkast is dit jaar weer f 50.afgeschreven. De winst van het vorig jaar f 161.48 is weer bij de reserve gevoegd. De rente die werd betaald was van de voorschotten f 10.56*1.06 en van de loopende rekeningen f 11.995.06, dat is ongeveer f 400.— meer dan vorig jaar. Aan provisie is betaald f 506.24. Met de diverse ontvang sten f 86.89 is de totale ontvangst f 920.623.77. De uitgaven van de Bank rechts op uw convo- caat onder rekening zijn geweest: Uit de Spaarbank aan de spaarders terugbetaald f 125.962.01. Nieuwe voorschotten zijn gegeven tot een totaal van f 52.619.88, waaronder f 32.135.— aan tuindersvoor schotten onder garantie van de Provincie en Ge meenten. Uitgegeven in loopende rekening aan de leden-rekeninghouders f582.585.81, aan de Centrale Bank f211.979.14. In verband met meerder gebruik maken van ons crediet bij de Centrale Bank, werd gestort voor aandeelen f50.—. Rente is aan de Spaarbank uitgegeven voor de Spaarders f7.355.87, aan de leden rekeninghouders f 1.114.58, en aan de Centrale Bank f8.851.76. De bijdrage aan de Cen trale Bank was f349.99, salaris van den Kassier f 1.700.de afschrijving op meubilair f 50.—. De diverse uitgaven waren f2.809.19, op de reserve gebrachte winst van vorig jaar f 161.48. Met de inhoud der kas op 31 December f25.034.06 sluit de rekening in totaal op f920.623.77. Aan rente werd dit jaar ongeveer f400.— meer ontvangen dan vorig jaar, en ongeveer f800.— min der uitgegeven. De cijfers die wij nu hebben genoemd hebben alle betrekking op de omzet. Die is bijna f40.00 lager dan het vorig jaar. Dit is bijna geheel op rekening van de Spaargelden te schrijven. Door de sterke vermindering van inkomsten, komen de bedrijfsgelden die anders tijdelijk bij de spaarbank werden belegd nu niet meer binnen en blijven de zuivere spaargelden over. De grootste vermin dering had reeds vorig jaar plaats. Dit jaar zijn de spaargelden vermindert met f 16.000.—. Bezien wij nu de Balans, dan vinden wij onder bezittingen eerst de inhoud der kas f 25.034.06. De uitstaande voorschotten zijn f 234.215.63. H et te goed in loopende rekening van de leden is f26.421.26 De aandeelen der Centrale Bank zijn f 310— Aan deel grondkapitaalbank is f 100.—het meubilair stat op f 250.terwijl bij de opmaking dezer ba lans nog te vorderen was aan rente f574.43, waar van inmiddels echter reeds weer een gedeelte is ontvangen. Het bedrag der Spaargelden is f217.333.92. De deposito's in loopende rekening aan de rekening houders zijn f 26.958. 62. Dit bedrag gaat ieder jaar omhoog. Bijna f 4.000.— werd meer op deze wijze belegd dan vorig jaar. Steeds meerderen maker, van de loopende rekening gebruik. De schuld aan de Centrale Bank is f 261.381.42 Het bedrag van het reservefonds is f22.738.13. De winst van dit jaar is f 1492.29. De balans sluii in totaal op een cijfer van f529.905.38. Het dagboek geeft aan dat in 1931 1078 posten zijn geboekt, op de spaarbank, en 3002 op de Leen bank, in totaal dus 4080 posten. Vorig jaar was dit aantal 3887. Op 1 Januari 1931 was het ledental 318. onhoorbaar zijn lippen. Ook Rosamunde gaf zich aan haar eigen ge dachten over, niet vermoedende, dat haar in de naaste oogenblikken reeds eene verrassing wachtte, zoo overweldigend, dat haar hart daarbij zou drei gen stil te staan. Korten tijd., nadat Graaf Albert zijn nieuwe be diende had doen heengaan en de kamerdienaar zijn grootmoeder had laten verzoeken, hem een oogenblik te woord te willen staan, trad deze ook reeds in de kamer van den zieke. „Je wilt mij spreken, mijn kind?" vroeg zij reeds op den drempel en zag met haar roofvogel gezicht naar den knaap op. „Er is toch niets voor gevallen? Je gevoelt je toch niet zieker?" „O neen, In tegendeel, grootmama, ik voel mij heden beter en krachtiger als in langen tijd." „God. zij dank! Ik ben de trappen naar beneden gesneld, het komt zoo zelden voor, dat je mijn tegenwoordigheid wenscht. De Gravin liet zich, vermoeid van het vlugge trappen loopen, op een stoel nedervallen en vroeg daarop „Wat heb je me dan voor gewichtigs te zeggen? Het moet wel zeer van belang zijn, daar wij elkan der over een kwartier bij het ontbijt zullen zien." „Bij het ontbijt zullen wij elkander niet alleen kunnen spreken en het verzoek, dat Ik tot u heb te richten, kan ik u slechts onder vier oogen zeggen." „Een verzoek? Nu, wat is dit?" „Ik wenschte, dat nog een tweede bediende voor mij werd aangenomen, die het meer ruwe werk voor mij zou kunnen doen. Heinrich Schwarz wilde ik geheel alleen en uitsluitend voor mijn verple ging hebben." „Behoeft gij dan een meer zorgvuldige verpleging, mijn zoon?" „Neen, dat niet, ik wensch het odk niet om mij nentwille, maar in het bijzonder ter wille van den heer Schwarz." „Ter wille van „den heer" Schwarz?" „Mijnheer Schwarz is een zeer ontwikkeld mensch," zelde Albert, en nu vertelde hij haar, wat Heinrich hem vroeger over zijn toestand had medegedeeld, en voegde er tegelijk aan toe: Een man met zooveel kennis kan men niet behandelen als een gewonen bediende, hij heeft een zeer intel- Vijf nieuwe leden werden ingeschreven en 1 lid trad vrijwillig uit, terwijl 3 leden zijn overleden, Zoodat de Bank per 31 December 1931, 319 leden telde. De jaarlijksche Inspectie had plaats op 17 en 18 Maart door Inspecteurs van de Centrale Bank. Onverwachte kascontrole werd door hen gehouden 14 Jan. Van deze Inspectie kwam bij het bestuur en Raad van Toezicht een gunstig rapport in. Door de Commissie uit het Bestuur van R. v. T„ werd twee maal de kas onverwachts gecontroleerd, op 2 Juni en 17 November, waarvan rapport werd uit gebracht door hen aan de Centrale Bank. De kas gelden bleken telkens accoord te zijn met de boe ken. Op een zaak wil ik in dit verband nog even nader wijzen. Voor hen die een loopende rekening heb ben zonder boekje, geeft de Bank per twee maan den een afschrift van de stand der rekening, met een saldobiljet dat geteekend weer moet worden ingeleverd bij de Bank; tevens ontvangen zij door de Bank voor hun betaalde rekeningen reteour, ver gezeld van een verzamelnota deze bedragen even eens ter teekening. Vriendelijk verzoek ik de reke ninghouders die op deze wijze van de Bank ge bruik maken, de saldobiljetten en verzamelnota's steeds per omgaand bij de Bank terug te bezorgen, daar dit de bewijsstukken zijn voor ons tegenover de Inspectie. Anders zullen wij genoodzaakt zijn In het vervolg eerst de geteekende stukken af te wachten voor wij de betaalde rekeningen uit han den geven. Wanneer de verplichte aflossing op een voorschot niet kan worden nagekomen eischt de Bank de handteekening der borgen op een verlengingsfor mulier. Ook deze formulieren worden wel eens niet teruggebracht, wat in de eerste plaats niet ge tuigt van een juist begrip der schuldenaar van zijn verplichtingen tegenover den geldschieter, maar evenmin tegenover zijn borgen die het recht hebben te weten waarvoor zij staan. Gedurende rpijn werk zaamheden bij de Provinciale Commissie is een wijziging gebracht in de kantooruren. Nu eclitcr zal in het vervolg de Bank weer iedere dag geopend zijn van helf elf tot kwart voor twaalf uur, en bo vendien Vrijdagsavonds van zeven tot half negen uur. Ik mag zeker wel op rekenen das de klanten de bankzaken op deze uren zullen komen doen. De rentevoet is het geheele jaar ongewijzigd ge bleven, niet tegenstaan de Centrale Bank veran dering aanbracht. Ter herinnering grijp ik deze ge legenheid aan te wijzen op de verandering die nu 1 April j.l. is ingegaan, zooals reeds per advertentie is bekend gemaakt. De rente is nu voor de Spaar gelden en deposito's in loopende rekening 3'/2 pet., en voor voorschotten en schuld in loopende reke ning 5 1/4 pet. Bovendien hebben Bestuur en Raad van Toezicht besloten de zegels In rekening te bren gen, vanaf heden. Daar de Spaarbank enkele jaren terug is gescheiden van de Leenbank, zijn voor de Spaargelden geen zegels verschuldigd.Voor alle an dere posten in voorschot of loopende rekening moet 10 cent zegel worden betaald. Voor verschillende -drukke rekeningen zal het misschien gewenscht zijn deze zegelkosten eenmaal per jaar in rekening te brengen, wat nader overeengekomen kan worden. Bestuursvergadering werd weer bijna iedere week gehouden, soms gecombineerd met den Raad van Toezicht. Maandelijks werden de boeken nagezien door het bestuur en om de drie maanden door den Raad van Toezicht. Verandering kwam .niet in beide colleges. De sa menwerking liet niets te wenschen over. Voor de bereidwilligheid tegenover den kassier, zoowel van Bestuur als Raad van Toezicht, om wanneer het de Bank betreft steeds klaar te staan, en in het alge meen voor de goede leiding die van hen uitgaat, zij het mij vergund hen hier een woord van dank te brengen. Hiermede, mijne heeren heb ik U een overzicht gegeven van het verloopen jaar. Ik wil de hoop uitspreken, dat het jaar 1932 voor U allen gunsti ger moge zijn, wat de uitkomsten onzer bedrijven betreft, opdat volgend jaar niet zooveel gebruik zal moeten worden gemaakt van verlengingsformulie ren, maar een ieder zal kunnen voldoen aan de aflossingsvoorwaarden, hoezeer overigens ook is te waardeeern de medewerking van de borgen in dezen. Ook voor Bestuur, Raad van Toezicht en Kassier, zal het dan lichter en aangenamer werken zijn. De heer K. M. Kans vraagt naar aanleiding van het verslag dat het verschil zoo groot is van de rechten die genomen en gegeven worden. Medegedeeld werd dat door de Centrale Bank er op gewezen was dat het reservefonds op hooger peil gebracht werd zoodat het bestuur genoodzaakt was een 1/4 pet. rente meer te heffen. De heer Jb. Huiberts vraagt hoe het mogelijk is dat andere banken leenen tegen 4'/s pet. terwijl zulks bij ons 5 1/4 pet. is. Het verslag luidt gunstig en worden de spaargelden weer met 1/4 pet. ge drukt. Medegedeeld werd dat zulks hoofdzakelijk daarin is gelegen dat het geld komt van de Centrale Bank, hgent uiterlijk, en het hindert mij, ja ik vind het voor mij beschamend, wanneer ik heb zulke nede rige werkzaamheden zie verrichten. „Maar, lieve Albert, de nieuwe bediende heeft toch vooruit geweten, dat hij dat alles doen moest. Ik heb u toch gezegd, dat hij een zeer ontwik keld mensch is, die slechts uit nood deze betrekking heeft aangenomen," antwoordde de jonge Graaf met eenigszins luider stem en richtte zich in zijn wagen overeind, „ik herhaal het, dat het mij aan grijpt; neemt u dan van mijn wensch heelemaal geen nota, chère grand maman?" „Houdt je toch rustig, mijn kind, je weet, dat alle billijke wenschen, wanneer zij niet schadelijk zijn voor je gezondheid, met liefde worden ver vuld, en ook tegen dezen zal ik mij niet verzetten!" „Ik dank u, grootmama, maar ik wil ook niet, dat hij als een gewonen dienaar wordt aangezien, en daar zijn betrekking hooger is, dan die der an deren, zoo wilde ik, dat hij als men nu ja, als mijn secretaris werd aangesteld en dat papa zijn zijn salaris met honderd thaler verhoogde. „Zeer veel op eens, mijn zoon. Nu, is het daarom! De nieuwe dienaar, ik wilde zeggen de nieuwe se cretaris moet je wel zeer bevallen zijn." „Dat is hij ook, ik ben zeer gelukkig, hem steeds om mij heen te weten. O, ik ben overtuigd, en ik leef in de stellige verwachting, dat ik door zijn hulp en goede zorgen geheel gezond zal worden." De Gravin verhief zich van haar zetel. „O, wanneer dat geschiedt, zoo wil ik hem vor stelijk beloonen!" riep zij met opgeklaarde oogen uit, ging tot haar kleinzoon, reikte hem de hand en verliet daarop de kamer. Albert bleef met een gelukkig gevoel in zijn ziek bed achter, hij verheugde zich erop, hem, die zoo spoedig zijn genegenheid had gewonnen, iets aan genaams te kunnen bewijzen. Heinrich Schwarz kwam terug. Albert riep hem reeds met een verheugd gelaat toe: „Ik heb het bij mijn grootmama weten door te zetten je bent niet meer mijn dienaar, maar je bent voortaan m'n privaat secretaris, papa verhoogt je salaris met honderd thaler en voor mijn verdere bediening wordt een andere bediende aangenomen." „Hoe moet ik u bedanken voor zulk een vriende en niet van spaarders, was dat het geval daft, zou ook goedkooper gewerkt kunnen worden. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herko zen de neer S. Wagenaar. Bij monde van den heer F. Kuitwaard werd me degedeeld de rekening In orde te hebben bevonden weshalve werd geadviseerd tot goedkeuring. Tot plaatsvervangend bestuurslid werd herkozen de heeren S. Wagenaar en C. Spaans. De voorzitter zegt hierna aan het adres van die gene welke niet optijd de spaarboekjes ingeleverd hebben, hieraan in den vervolge toch te voldoen, ter voorkoming van veel moeite, waarna met woorden van dank voor de trouwe opkomst, gemakkelijke leieding en de hoop op een gunstiger jaar de ver gadering werd gesloten. In verband met de bijzondere omstandigheden zijn deze leeningen in den laatsten tijd tot een minimum beperkt geworden. Zooals de warme schutblaadjes het leven der knoppen aan boom enstruik tegen kou en wind beschermen, vrijwaart „Zij"-Orême het ontwakende leven in Uw huid tegen de nukken van den grilligen voorjaarstijd. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. V er keerso ii ge va 1 Lc^ Motorfiets tegel) melkwagen gebotst. Zaterdagavond heeft zich op .den Hoog-cn \V,eg te -Amersfoort een verkeersongeval afgespeeld. In de richting der stad reed een auto, daar achter de motorrijder H. Verschuur uit Hoeve laken zoo meldt het „Handelsblad." Van tegenovergestelde richting naderde een met hit bespannen melkwagen. Toen de beide wagens el kander wilden passeeren, wilde do motorrijder die een buitengewoon groote snelheid had, nog inhalen. t n Hij raakte het, ach terspat bord van de auto 'en vloog vervolgens tegen den melkwagen op, waar van d evoerman door den schok tegen den grond sloeg en een hoofdwonde bekwam. De motorrijder vloog van zijn voertuig af, en kwam twaalf meter verder op straat terecht. Hij had een zware hersenschudding en verder ver schillende zware fracturen. In levensgevaarlijken toestand is het slachtof fer per ziekenauto naa, rhet ;?t. Elisabethsge- sticht te Amersfoort vervoerd. De materieele schade is vrij belangrijk. Melkslijter anngemlrn. Zaterdagavond is in de Walstraat te Vlissin- i gen, zoo lezen wij in het „Handelsbl." de melk slijter Kodde, die aldaar met zijn melkwagen reed door een automobiel van achter aangereden. De man is in zeer bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht.' De automobilist, die wel had omgekeken, reed door. De politie trof in een der garages in de stad een beschadigde auto aan. De chauffeur, die met die auto gereden had, erkende de aanrijding te hebben veroorzaakt. Oude vrouw aangereden. In de Haaksbergenstraat te Enschede is Zon dag bij het uitgaan der r.k.k kerk de 66-jarige weduwe Loohuis aangereden door een wielren ner, die met groote snelheid reed. Die,' oude vrouw, die met een hersenschudding naar het r.k. ziekenhuis werd overgebracht is gistermorgen overleden. (Handelsblad.) lijkheid, mijnheer de Graaf!" zei de nieuw aange stelde secretaris met de grootste verbazing en trad een schrede naar voren; het scheen alsof hij aan- stalte maakte de hand van den zieke te drukken, maar zich nog intijds bedacht omdat het niet paste „Je kunt niet beter je dank betuigen, dan dat je je een weinig voor mij interresseert en tracht de vervelende uren voor mij wat gezellig te maken?" Alles, zooveel als in mijn vermogen is, zal ik stel lig doen." „En tegelijk daarmede, hoe ongeloofelijk het ook de anderen mag toeschijnen, stel ik je met hen ge lijk en wil ik je voortaan toch liever weder met „U" aanspreken. „O neen, mijnheer de Graaf, ik verzoek U be leefd, dat U „jij" tot mij zegt." „Het is beter voor jou, ik wilde zeggen voor U, wanneer ik het voorloopig nalaat, later kan het wellicht weer veranderd worden. En nu, reik mij de hand, mijnheer Schwarz." Heinrich voldeed aan dit verzoek. „Met dezen handslag neem ik U in mijn dienst als mijn secretaris, morgen wellicht reeds zal ik met uw verlof uw verplichtingen nog verder uitbreiden en u doch dit moet streng geheim blijven —tot mijn lijfarts verheffen. Zult u mij, zonder eenige terughouding uw meening zeggen en uw raad ge ven? Ik heb vertrouwen in U wanneer U mij onder uwe behandeling neemt. U moet morgen mijn li chaam onderzoeken, en wanneer U meent, mij met goed gevolg te kunnen behandelen, zal ik mij g- heel aan u overgeven. In dokter Hauser heb ik ab soluut geen vertrouwen, ik geloof, hij is een igno rant, die zijn gebrek aan kennis door een geslepen gevatheid in wezen en handeling gewoonweg weet te vermommen. Ik kan het in hem ontdekken, dat hij met betrekking tot mijn ziekte totaal in het duister tast. Mijn verzoek nog een anderen arts te mogen raadplegen, werd door grootmama van de hand gewezen, daar zij hem voor den bekwaamsten geneesheer houdt. Maar, dit verzeker ik U, mijn heer Schwarz, wanneer U niet gekomen waart, dan zou ik op eene wijze daarop hebben aangedrongen dat zij tenslotte mijn verzoek had moeten inwil ligen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4