Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Weekagenda Veigadering van Tomatenkweekers De Twee Kleinzoons. NIEUWE LAMDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Wtflaye: firma I, H. KEIZER. fledactetif 1. H. KE1ZEB. J)yreet HoordschariraBde. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 21 April. Kinderzangklasse der zangvereen „Zanglust" te Sint Pancras. Lokaal Bouw- gesfceld door de regeering om te onderzoeken, hoe ver het Rijk tegemoet moet komen aan woning- tiouwvereenigingen. De regeering is van mee ning, dat deze woningen alle in abnormaal du-t ren tijd zijn gezet. Het is daarom de bedoeling,! dat een tamelijke afschrijving ten laste van het S£L°r°ering d6r kinder°perette »Ecn daS' EiJk wordt gebracht, opdat we een normale huur kunnen gestand doen. 'Met deze wenschen zal rekening worden ge houden en overleg gepleegd met het gemeente bestuur Tot rekeningnazieners worden de heeren Z.ut en Heeman aangewezen. De balans gaf aan de linkerzijde de volgende cijfers: Kas 155.98, waterleiding 460.20 aanleg, afschrijving 184.08, blijft 276.12. Gebouwen en terreinen 115.385.43, assurantie vooruitbetaling premie 15.45, onderhoud 381.89i/2. Verlies en winst 1930 1942.20i/2 verlies en winst over 1931 2969.28, totaal 121.106.32. M»i 1 - n r> x- Rechts, reserve annuiteit 2126.51, vooruit be iPnnpnrfïii" D'P j11 .V. in taalde huur 92.65, stamkapitaal 3810, voorschot r scharwoude. Aan- gemeente Noordscharwoude 112.178.07, gemeente „Khalif.' 21 April. Des avonds half acht geme'enteraads vergadering Oudkarspel. 22, 23 en 24 April. Circus „Olympia" te Oud karspel op het terrein van den heer Wage naar. Aanvang des avonds acht uur. Za terdag- en Zondagmiddag 3 uur Kinder- en Familievoorstelling. 24 en 26 April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" In de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud karspel. vang half acht. Noordscharwoude, diversen 2899,09, totaal een bedrag van 121.106.32. De verlies en winstrekening sloot met een to taal van 7795.99 en gaf een nadeelig saldo aan van 2969.26. De post van onderhoud op de balans groot 881.891/g is teveel betaald onderhoud over 1931, behalve de nog in Januari ingekomen rekenin gen tot een bedrag van ongeveer 630.zoodat Noordscharwoude. teveel aan onderhoud is besteed eerv bedrag van Gisteravond acht uur vergaderde de woning ongeveer 1000 gulden. Ieder jaar mag 840 gulden PMaatselijk Nieuws bouwvereeniging ten huize van den heer L. Hop alhier De voorzitter, de heer J. Kliffen opende de vergadering met een woord van welkom, er zijn spijt over uitsprekende, dat zoo weinigen waren opgekomen. Spr. hoopte dat de jaarlijksche za ken op aangename wijze zullen worden behandeld Hierna las de secretaris, de heer J. Ootjers Rz. de notulen der vorige vergadering voor, welke zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd Van de bewoners der huizen was verzoek in gekomen, houdende verzoek de huren der wo ningen te willen verlagen, in verband met de crisis. t 1 Voorzitter zeide, dat het bestuur een en ander onder de oogen heeft gezien, en het( bestuur is van oordeel, dat, hoewel er enkelen zijn, die wel last van de crisis hebben, dit niet mag worden gegeneraliseerd. Het meerendeel heeft gen last van de crisis, om niet van voordeel te spreken. Daarom gaat het bestuur niet geheel accoord met het adres om alle huren te verlagen. Het bestuur zal een en ander echter met B. en W; worder. besteed, zoodat men voor het volgend jaar reeds 180 gulden op achter is. Het aftredend bestuurslid de heer O. Koe man Oz. Sr., werd met algemeene stemmen her kozen en nam deze benoeming aan onder dank zegging voor het vertrouwen. Na rondvraag volgde sluiting. Noordscharwoude. Gistermorgen heeft zich op de Spoorstraat een ongeval .voorgedaan, dat nog goed is afgeloopen. Een wagen met glazen bak er op,f teneinde bloemen te rijden, had bij den heer Ligtenberg, standplaats gekozen, aan de zijde van de gemeen te Noordscharwoude, naast de wegsloot. Door het schrikken van een auto, zette het. paard zich in beweging, met het gevolg, dat en paard en wagen te water geraakten. Begrijpelijkerwijze was er spoedig heel wat volk op de been, om te trachten hulp te ver- Het eest werd het paard weder op het ting, ten lokale van den heer P. Schoenmaker. Wegens verhindering van den voorzitter werd de leiding toevertrouwd aan den heer Dy Zee- - man. Deze verwelkomde de zeer weinig aanwe zigen, waarover hij zijn spijt uitte en wil in de geringe opkomst een bewijs van vertrouwen zien in het bestuur en de commissie. Spreker veronderstelt ook, dat de leden weinig of geheel geen klachten hebben, anders was men wel ge- L konten. Dit pleit er voor, .dat de kassier zijn untie naar cbefhooren vervult, hetgeen ook de r gedachten zijn van het bestuur en 'de commissie. 1 D]C secretaris, de heer Piersma, verkreeg na de lezing der notulen hierop een goedkeurende bevestiging. Hij deelde tevens mede, dat deze vergadering plaats heeft ingevolge den .wenseh, naar voren gekomen op de algemeene vergade ring der L. W. N. xen V.-V. en wel vervolgens, vanwege het fonds plaats hebben. Ook deelde hij mede, dat voor propaganda .voor hetj spaar fonds den kassier was verzocht meerdere acti- viteit, per bode te betrachten. De heer K. Stam antwoordde .hierop, dat de functie van kassier een veelomvattend werk is en dat het heel bezwaarlijk is hiernaast nog meer te doen. De waarneming van het kassierschap K acht hij bovendien veel zuiverder als dit op 8 zichzelf staat. In een uitvoerig .en zeer goed verzorgd verslag gaf hij eene releveering van het door hem verhandelde in ,het afgeloopen jaar. Een en ander stond onder controle van bestuur en commissie, welke een zeer bevredi- gende bevinding opleverde. Het verslag toonde duidelijk aan, dat het spaarfonds in een gewenschte behoefte voorziet. Ook de zegels ondergaan eerst eene nauwkeu rige controle, alvorens zij ter uitreiking van den kassier worden overhandigd. Op den betaal dag worden de bedragen aan de leveranciers uitbetaald. Daarna worden de oude zegels onder toezicht door verbranding vernietigd. De instruc- Hes voor den bode werden herzien en daarna vastgesteld en moesten door beide - -partijen on derteekend woeden. Goedgevonden werd, dat de bode voortaan op de vergaderingen van het fonds aanwezig zal zijn. Ook de instructies voor den kassier alsmede voor de winkeliers werden aan eene bespreking onderworpen en daarna vastgesteld. Uit de gegevens van den kassier bleek' verder, dat van de spaarzegels met Sint Nicolaaa een flink gebruik was gemaakt. i De nadruk werd erop gelegd, dat de spaarders eventueel niet anders artikelen kunnen betrekken, dan op vertoon van het spaarboekje. Als nieuwe leden werden voorgesteld en daar- worden ingewonnen en zullen de gegevens nader in „Ons Weekblad" gepubliceerd worden. In zijn sluitingswoord kenschetste de voorz. den kassier als een accuraat persoon, die het vele werk, dat aan deze functie verbonden is, zeer ten genoege van bestuur en commissie waarneemt Hij bracht hem daarvoor onder instemming der aanwezigen een hartelijk woord van dank en sloot hierna de bijeenkomst. leenen bespreken in een 'aan," te* vragen conferentie, of dr°ge gebracht, waarna de wagen aan de beurt na met algemeene stemmen aangenomen, de hee het niet mogelijk zal zijn voor deze enkelen een kwj»n, die geheel gekanteld in sloot lag. ren 8. de Rijke en J, Timmerman, tijdelijke huurverlaging toe te staan met mede- Een kabeltouw aan het lemoen flinke krach- Rondvraag. werking der gemeente t'g'0 mannen aan het trekken, een balk onder dei} jj6 heer K. Stam zegt, dat het hem als mede Dit adres is hedenavond door de heeren Bruin wagen om te tillen, en met een, hoeratje ver- oprichter van het spaarfonds spijt, dat èr leden scheen het voertuig weder op den beganen, grond. Voor zoover wij konden ver nemen werd er zoo goed als geen schade aangericht. Scheltus en Viersma toegelicht en deze hoeren hebben ook erkend dat allen niet noodlijdend zijn Ze waren evenwel van overtuiging dat de huren wel wat aan den hoogen kant zijn. Hiertegen heeft het bestuur te berde gebracht dat al een tamelijke toeslag wordt gegeven. Elk jaar heeft men een tekort van 3000 gulden, wat door de gemeente en het rijk wordt gedragen. Hieruit blijkt wel dat een particulier dit niet zou doen. Dit is altijd al gedaan, dus de be woners hebben er al die jaren al van geprofiteerd Door die commissie werd een en ander naar voren gebracht, o.a. iets wat het bestuur niet bekend was, nl. dat een commissie Vliegen is in- FEUILLETON Noordscharwoude. Gevonden voorwerpen: Een dames fietstasch met inhoud. Inlcihtingen ter drukkerij van dit blad. 16) -Ach," ging hij na een kleine pauze voort, „ik verlang zoo naar mijn herstel. Wanneer ik van uit mijn kerker het schoone lentegroen, de gouden zon en de pracht der bloemen zie, dan voel ik van binnen zoo'n diepe smart, o, dan zou ik met den eersten den besten bedeljongen willen ruilen, die vrij en ongehinderd, gezond en krachtig van Gods schoone natuur kan genieten, dan wilde ik mijn naam met al de rompslomp daaraan verbonden er voor geven, al de goederen dezer aarde, die ons de Hemel zoo rijkelijk heeft toebedeeld er voor missen, wanneer ik mij een gezond lichaam daarvoor kon koopen. Ware het mij slechts geoorloofd een enkele maal door het park te mogen rijden!" „Hoe? U moogt niet naar buiten in de frissche lucht?" J „Neen, dat had de dokter ten strengste verbo den!" „Ik kan uw toestand nog niet beoordeelen, maar 'k geloof stellig, dat ik mijn behandeling daarmede zou beginnen en u dikwijls in de frissche luch- brengen." „Is het mogelijk? U heeft gelijk, de lucbt za.1 mij krachtig maken en versterken. Maar kan ik Iterk worden, wanneer ik niets krijg dan watersoep wat brood?" „Geen vleesch, geen eieren, geen versterkende wijn? vroeg Heinrich Schwarz verbaasd. „Niets van dat alles." ...Heinrich zweeg en zag met een blik vol med~ ujden op den armen kranke neer. „Red mij, help mij!" smeekte met vochtige oogen e longe Graaf. ZUID£,CHARW;0UDE, Het Spaaricmas van tte Langéaijker Winke liers-. i\enng- en 'v kkvereenigfcng, hield gister avond zijn eerste vergadering sinds de oprich- „Ik zal al mijn best voor u doen en wanneer ik U grondig zal hebben onderzocht, zal ik U onom wonden mijn oordeel zeggen. Hoe lang is U reeds zoo hulpbehoevend? „Drie volle jaren." „En hoe ontstond uw lijden?" „Ik hoor den kamerdienaar komen, later meer hierover." i Lühneburg trad de kamer binnen en meldde, dat het ontbijt gereed stond. „Het is goed," zeide Albert. „Ik maak u bij dezen bekend, heer kamerdienaar, dat mijnheer Schwarz tot mijn privaat-secretaris is benoemd, en zich bo vendien ook met mijne verpleging blijft belasten. „O, dat verheugt mij zeer," antwoordde de heer Lühneburg en knikte den zoo spoedig bevorderden bedienden van den Graaf vriendelijk toe, wreef zich de handen en ging weder heen. „De oude zag U zeer vriendelijk aan," zoo meende Albert, „is hij steeds welwillend tegenover U?" „Ja, in hooge mate." ,Dan is U in zijn smaak gevallen, dat is mij hoogst aangenaam te weten! Wanneer u hier in het slot niet in zijn gunst stond, zoo zou uwe positie, niettegenstaande mijn protectie, niet geheel onwan kelbaar zijn. Onbegrijpelijk is 't mij op welke wijze hij, die macht heeft verkregen, maar wat hij wil weet hij ook door te zetten en gelukt hem dit niet langs den rechten weg, dan in ieder geval langs een krommen. Ook ik tracht somtijds zijn genegenheid te winnen, en zeer veel, dat ik wensch te bereiken, bespreek ik vooraf met hem, en tracht daarvoor zijn medewerking te verkrijgen. Dat hij uwe bevordering tot privaat-secretaris schijnt te billijken, zonder, dat men vooraf met hem die zaak heeft besproken, is een goed teeken en verheugt me voor U. Wilt U mij nu naar de eetkamer brengen? Het is tijd om te ontbijten en ik wilde heden nog alle aanwezigen, van welke de meesten u nog onbekend zijn, met uwe benoeming bekend maken en u voorstellen. Men zette zich op slot Breitenbach eerst aan tafel wanneer de oude gravin de kamer binnen trad' Deze was heden nog niet met freule van zijn, die niet vriendelijk staan tegenover de spaarders, waardoor een paar spaarders dreigden met bedanken. De „Nieuwe Langedijker Cour."' schreef hierover ook iets, dat hij eveneens; be treurde. Hij hoopte evenwel, dat bedoelde win keliers zich zouden aanpassen. Sommigen hebben een dik boek en mu kunnen ze toch a contact ontvangen. Na gehouden besprekingen werd goedgevonden dat de in de betreffende instructie vervatte be paling, dat dergelijke winkeliers zullen worden geroyeerd. De heer D'. Zeeman stelt voor, dat aangaande de sluitingswet eens nadere informaties zullen Richthoven verschenen, terwijl de overige disch- genooten reeds in groepen bijeenstonden. Graaf Stephan, de vader van Albert en Rosamunde, een man van middelmatige grootte, sterkbeenig, met eenigszins korte hals, een rood gezicht, lichtblond haar, en even zulke sterk ontwikkelde wenkbrau wen, kleine, blauwe oogen en een dikken eenigszins blauw getinten neus, onderhield zich tamelijk luid met de beide leeraars van Albert. Hij had reeds een tamelijk kale kruin. Het nog aanwezige blonde haar begon te grijzen. Hij zag er nu juist niet uit als de vertegenwoordiger van een oud adellijk ge slacht, rijk en in aanzien, maar veelmeer als een gewonen houtvester. Ook waren hem onaangenaam alle deftige allures; van welken aard ook en zonder zijn moeder zou in het slot waarschijnlijk niet veel van een strenge etikette te bespeuren zijn geweest. Toch was hij door zijn moeder van kindsbeen af behoorlijk met die vormen ingewijd, zoodat hij deze nimmer zou verzaken. Dom was hij niet, eigenlijk meer onbeduidend en het liefst sprak hij over de jacht, op welk gebied hij zich bij voorkeur bewoog. In een andere richting ging zijn belangstelling niet uit of het moest zijn voor geestrijke dranken en het kaartspel, dat hij speelde met de beide leeraars, wanneer er geen bezoek was. Hij was zeer waar- heidslievend en had een open en eerlijk karakter. Bij het buffet stonden drie dames, de Fransche gouvernante, juffrouw Grammont, uit Genève ge boortig, de Duitsche gouvernante, juffrouw Essel- bach, beiden boven de dertig, en een jong, zeer lief meisje, juffrouw Anna Berghofer, de doch ter van den overleden predikant Berghofer uit het dorp Breitenbach. Reeds vroeg als kind door den dood harer ouders wees geworden, had men haar op het slot genomen tot speelgenoote van Rosa munde. Beiden ontvingen hetzelfde onderricht, bei den waren van gelijken leeftijd en ook later, nadat beiden waren aangenomen, wilde de jonge Gravin zich niet van haar liefste vriendin laten scheiden. Anna Berghofer bezat haar volle vertrouwen, uit gezonderd één zaak, die zij tot dusver geheel voor zich zelf had gehouden. Was Rosamunde bij alle Vergadering van Tomatenkweekers in 't Bet aalkant oor te Broek op Langend ijk. Tegenwoordig waren 41 kweekers,. Voorz., de heer S. de Boer heet allen hartelijk welkom en zegt, dat het steeds de gewoonte is geweest om voordat de pluk van tomaten begint, de kwee kers op te roepen ter vergadering, on}, met el kaar te-bespreken de uitvoering van sorteeren en veilen. Dit is zeker een goede gewoonte, wat ook thans weer blijkt uit de groote opkomst, hetgeen getuigt dat het van groot belang is, om de zaken met elkaar te regelen. Voor velen hier tegenwoordig is de tomatenkweekerij reeds een belangrijke cultuur en het js eenj cultuur, waarvan de voorbereiding veel geld kost, zoo dat er wel terdege gelet pioet wordenj pp een goede voorbereiding. Hierop werd door den voorzitter Je bespreking en de besluiten van de het vorige jaar gehouden vergadering medegedeeld. Het eerst werd de vraag gesteld of weer ge combineerd aan de veiling gesorteerd zal worden en en bloc de tomaten veilen. Deze methode was vorige jaren steeds goed geloopen,doch meermalen werd er Je nadruk op gelegd dat vooral gezorgd moest wordeij dat het kwantum dat voor eerste soort gepresen teerd werd, ook aan alle eischen zou kunnen vol doen, waarna aangenomen werd om gecombineerd te sorteeren en te veilen. Hierop werd aan de orde gesteld het aanstellen van een sorteerder-veiler Voorzitter zegt, dat de sorteerder van het vo rige jaar en die het p.1 meer jaren heeft gedaan, de heer G. Diuif, zeker paar aller genoegen het werk heeft uitgevoerd, op een jnanier, dia alle lof verdient en daarom verheugt het spr. dat do heer Duif zich weer beschikbaar wil stellen om het ook dit jaar weer uit te voeren en spr. mag namens den heer Duif mededeelen, dat hij voor een verminderd loon tot ongeveer 10 pro cent van het loon van het vorige jaar het werk weer wil uitvoeren. Voorz. zegt, plat de vergade ring competent is om iemand aan te stellen die zij wenscht, doch kan spr. den heer Diuif ten zeerste aanbevelen. Opgemerk twerd ,dat als het werk publiek uit besteed werd, het misschien wel goedkooper zou zijn en werd dit aan de vergadering voorgesteld Vele sprekers waren zoo tevreden pver de uitvoering van het werk door den heer Duif, dat het voorstel ingetrokken werd en de heer D*. met algemeene stemmen weer aangesteld werd al ssorteerder-veiler. Medegedeeld werd, dat de uniforme prijs voor de pootjesbakken nog niet vastgesteld was, doch dat de prijs waarschijnlijk zou bedragen tusschen 15 tot 20 oènt per stuk. slotbewoners geliefd, zoo was het Anna niet minder Niemand kon tegen dit aardige meisje, met haar aschblonde haar, dat zoo vriendelijk en bescheiden tegen een ieder was, onaardig zijn. Zelfs de oude Gravin en freule Von Richthofen hadden niets op haar aan te merken. Zij was op het slot opgevoed en voelde zich hier volkomen thuis. Aangezien zij zoo langzamerhand als aangenomen dochter werd beschouwd, was zij de eenige, die, buiten de familie leden, aan tafel mocht verschijnen wanneer adel lijke gasten aanwezig waren. Roderich telde natuur lijk tot de familie en zijnentwege werden geen plichtplegingen gemaakt. Juffrouw Grommout was van kleine gestalte en welgebouwd, die door valsche vlechten en lokken, door blanketsel en verf inderdaad eenige jaren van haar werkelijken leeftijd wist af te nemen. Haar levendig temperament kwam deze verjongings methode zeer te stade. Juffrouw Essenbach stelde de gouvernante voor, zooals zij in boeken wordt beschreven. Een fijn gelaat, eenvoudig gekapt haar, zeer afgemeten, zeer vroom, zeer ontwikkeld; zij had Latijn en Grieksch geleerd, sprak Italiaansch, wist over chemie en physiek te spreken en kende vele philosophische systemen. Men zag haar steeds in zwarte zijde. Roderich von Breitenbach zat bij een der ven steramen, geheel achter een bloementafel verborgen en bladerde wat in een album, zoo af en toe een blik werpend naar de beide vleugeldeuren, die naar den korridor voerden. Rosamunde had te lang haar tijd in het park verdroomd en zag, op het slot gekomen, tot haar schrik, dat zij nog in haar morgenjapon was. Zij verzocht Roderich vooruit te gaan naar de ontbijt kamer, vloog de trap op naar haar kleedkamer, ver kleedde zich, zonder eerst Dorette te roepen om haar te helpen, en verwisselde haar morgenjapon met haar zomerkleed van lichtblauwe kleur en ijlde daarop naar beneden. Zij wist, dat het haar groot mama niet aangenaam was, wanneer niet alle per sonen, die aan het ontbijt zouden deelnemen, bijeen waren, zoodra zij de eetzaal binnentrad. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1