Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 46 telefoon intercommunaal no. II ZATERDAG 23 APRIL 1932 41e Jaargang Milim: Htm I. II. Kim - Bidactauf I. H. mill - Juni Hmdnliiiiiih Weekagenda West-Friesche gedachten in het West-Friesch dialect NIEUWE UNGKIIJKII COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden ƒ1.18. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 23 en 24 April, Circus „Olympia" te Oud karspel op het terrein van den heer Wa.ge- naar. Aanvang des avonds acht uur. Za terdag- en Zondagmiddag 3 uur Kinder- en Familievoorstelling. 24 en 2G April: Tooneeluitvoering „Jong Leven" in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis te Oud karspel. 1 Mei. 1 .Meifeest van S.D.A.P. en N.V.V. in jConcordia" te Noordscharwoude. Aan vang half acht. Mei, Hemelvaartsdag, Bal bij Bouwstra te Sint Pancras. Aanvang 5 uur. Kou, 'k ben toch weer boi de wal obkrabt... 'k Had et aars puur te pakken/ maar et was ok zok onwois weer de leste weke...'t Skoint in Berlijn al een toidje houg-zeumer te wezen... En ze hewwe heêl Berlijn voldouwd met kool. 't Moet grois weze, zooveul waggons datte der benne.... Wat zelle dc kouplui em weer, snoie.. Of niet vanzelfAfoin, de boel is e.fkes duur der. 'k. Heb voif en een hallevei gulden maakt, vcor m'n loste zootje gele. 't Nuws is niet van de lucht, 'I leven is drok op'heden. Nou magge der weer gien groente meer nei Frankroik,; en g.'en piepers ok. Allien wat poters, en die moete den nag goedkeurd weze.... De ,houge Heere ben der al nei toe gaan, en ek mag loie, dat ze weer wat suksendeere kenne. Ja mensche, we ben der nagniet. Vroeger jare weunde der ei ii daghuursman om de Noord en die zoide al- toid: „As ek in de verdienste hen,! den eet ek roist met, butter en zuiker, en aars| boóine met vet. Maar we zelle aansens boidat gieniensen meer an vet in ons boöne okl 'toekomme kenne De spekvilesepee zal nag wel ders oftig roie moete skat ek. Welzeker, we hewwe hier op Suntebankeres een spekvilesepee, van 't crisis- comité. 'k Hew em zien roien, opi een ochtend van de week. Zoo'n gróte driewielde bakfiets, en deer lagge allegaar ende spek in, zoo maar open en bloot, gieniensen een pepiertje derom, as; ek. et goed heb. Em alleman kon net ers zien, wie der kreeg en wie nietNou, ekf. ben de lest die 't werk van die mense ofhale zei, hoor, maar dut leek moin toch wel wat onzoet te gaan. Der ben der die et een zurreg is. HOE ze kroige, A'S ze et maar kroige, maar ik heb toch ok wel are sproken. Afoin, 't zei pieskien cl wel niet aars keunen hewwe ok. Je moete met zokke dinge ok maar denke: Haal eerst de balk uit je oigen ketel, en den de pot uit de splinter van je zwarte buurman.... Ai, deer kroig ek weer zoo'n poin in m'n, stuut... Nei, ek ben nag niet.,' zoo as ek weze moet..... 'k Heb al ders vreven met kepoetolie, maar 't geeft niet veul. M'n nek is ok nagi zoo stoif, en dat is er gustereivund niet beterder op worren, 'k Most een nuw bef om van Meroitje, want m'n aar was kladdig. We ben uit weest zie, nei de kinderopere'tte van meneer Zaal. Maar nou zat dat witte ftefke zoo stoif. Maar ja, 'k mocht m'n zwart niet om, den stak ekf teveul of boi Meroitje, want die had hillegar der nuwe kleidje an. Nou,, ze was puur kuin, dat hei je den met zokke wrtive, en nou moet vader ok optuigd worre. $ou,'k heb gien spoit van m'n geld had, 't 11 was verlegen mooi.... Al die pittige aneidjes i,en jo'enjes, met zokke kluchtige pak jes an...; En zinge datte ze konne.... Em den die meneer Zaal op 'de piano derbai..... Nou die hen et>, hoor.... Die are die der wazze, die mu- zihante konne der ok mee terecht, maar die meneer/Zaal, deer hew 'k 'met genoegen nei keken f Leetó wel of z'n vingers an touwtjes/ zatte, z°o h%rd gong et altemet. Em op 't teneel, den Wüfr /zingend en den weer sprekend, mn| lieve menscfeFoin hoor, we hewwe echt genóten. Vair, je aars niet mee, wat de portemenee an- 8<'a- Joo'n eivund..... je plase, en je wulle toch dp een drougie zitte. Woi hewwe samen 'naarUen fleske kirreltjesbier kocht, je wete wel z°h /skroefbier, met zoo'n kirreltjeskurk op de '%h. En den gaat et in je neus zoo aardig C. KEG'S GROOTHANDEL N.V. ZAANDAM. Den 7 Mei zal deze wereldbekende firma haar eeuwfeest mogen herdenken. Zij gaf ter gelegenheid van dit hoogst belangrijke feit een gedenkboekje uit, rijk geïllustreerd met foto's uit haar fabriekslokalen. Maar het meest treffend is het portret van den stichter, die de eerste bladzijde van deze feestuitgave verlucht. Een eeuw moge in de wordingsgeschiedenis der wereld een onbeduidend tijdvak zijn, doch in be drijven en ondernemingen vinden wij het honderd jarig bestaan een feit, belangrijk genoeg om daarbij stil te staan, dit als een mijlpaal te beschouwen, een terugblik te werpen, de zakenklok even lang zaam te laten' loopen in onzen gejaagden, voortspoe- denden tijd. Meerdere redenen zijn er voor schrijver dezes, die het voorrecht heeft reeds 42 jaar in dit bedrijf werkzaam te zijn, om met animo en toewijding een chronologisch overzicht over honderd jaar van het bedrijf „Firma c. Keg", respectievelijk „C. Keg's Groothandel N.V." te schrijven. Opvallend is het, dat honderd jaar lang aan de leiding van C. Keg's handelszaken mede deelnam een Cornells Geg, allen afstammelingen in rechte lijn van grootvader Cornells Keg, stichter der on- neming. De vijfde Cornells Keg, kleinzoon van den schrij ver, telt nog slechts 20 maanden; mocht die zich later ook tot den handel aangetrokken voelen, dan blijft de Cornelis Keg traditie in onze vennootschap waarschijnlijk bewaard. Op het oogenblik waardeeren wij het zeer, dat Cornelis Keg IV, zoon van ondergeteekende, pro curatiehouder onzer vennootschapis. Animeerend en opwekkend stemt het ook, dat men in den loop der jaren omringd is geworden door een aantal trouwe medewerkers, die ons steu nen in onze taak, het bedrijf mede waardeeren als „hun bestaan", ons daardoor brengen tot nieuwe ondernemingen, en er mede voor waken, dat de 100-jarige vennootschap geen ouderdomskwalen krijgt, of neigingen van op-lauweren-rusten. Inte gendeel, zij bevorderen juist, dat steeds de gloed van nieuwe bezieling' aanwezig blijve, die een on misbare factor in den bestaansstrijd is. Interessant is ook het probleem om in een han delszaak steeds de nuttigheid en onmisbaarheid der onderneming in het oog te houden en te doen gel den. Het voortdurend wisselend proces in de goe deren-distributie dwingt den koopman open oog te hebben voor de steeds veranderende verhoudingen. Terecht lezen wij in het boek voor Bedrijfsleer van Dr Schar: „de taak van den bedrijfsleider is: een onderneming zoodanig in gang te houden, dat het daarmede beoogde doel bereikt wordt." Doel? De democratische idee leert ons: „bewijs met eerlijke principes de nuttigheid uwer onderne ming; wees vlijtig en trouw, wellicht krijgt ge dan een plaats aan den gemeenschappelijken disch." Hoe de distributie zich wijzigt kan schrijver b.v. illustreeren, als we vermelden, dat onze firma jaren lang een grooten en-gros afzet had in fusten pe troleum, in de jaren 18901894 circa tienduizend fusten 'sjaars; doch toen de straat-tankwagens der American Petroleum Company de wegen begonnen te berijden, was dit voor ons het waarschuwend voorteeken om met die branche op te houden, en binnen het jaar likwideerden wij onzen petroleum- handel, en werd de attentie en werkkracht gecen traliseerd op het meer welriekend artikel thee en tot heden met succes. Zoo zijn er meer voorbeelden te noemen, een handelszaak is een voortdurende oefenschool, en dit vormt juist een groote bekoring, het ware dwaasheid zich tegen het onvermijdelijk logische te gaan ver zetten. De evolutie is snel gegaan. Corn. Keg le (18321874) kon met lange pijp de afnemers uit Westzaan, enz. afwachten. Corn. Keg 2e (18841889) reed met paard en wagen naar de afnemers in de provincie. Corn. Keg 3e (schrijver dezes) nam fiets mede op den trein en ging de provincie in. Thans gaan de reizigers per auto, wij wisselen Radio-telegrammen met Ned.-Indie of we schrij ven daarheen per Luchtpost, de ideaal postverbin ding met de overzeesche gewesten. Het steeds groeiend bedrijf heeft een machtige bekoring, doch het nadeel was, dat de panden niet medegroeiden, zoodat onze jas veel te klein werd. In 1929 werd het besluit genomen om een flink fabriekspand aan den Hoogendijk te bouwen; op den len Februari van dit jaar ging daarvoor de eerste spade in den grond. Op het 1200 M2 groote terrein naast ons oude pand Hoogendijk 27, Zaan dam, verrees het nieuwe gebouw, waarin ons ge- heele bedrijf werd gecentraliseerd, n.l. de admini stratie, goederenopslag, fabriceeren, verpakken, thee- pakkerij, koffiebranderij. Dit pand kan zes millioen kilogram goederen be vatten en biedt, aan diep vaarwater gelegen, groote gemakken en efficiency in bedrijfs-exploitatie en ook groote uitbreidingsmogelijkheden. Misschien hadden wij het eerder moeten bouwen, doch Zaan- sche voorzichtigheid en soliditeitsbegrip geboden om te wachten totdat het bepaald moest. Aangezien, sinds April 1923, mijn zoon, Cornelis Keg IV, in het bedrijf was gekomen en daarvoor levendige interesse betoonde, gaf dit voorrecht mij den moed, deze belangrijke uitbreiding door te zetten. Het boekje besluit met deze veelzeggende en op wekkende woorden: Als wij terugzien in het verleden, dan geeft de herinnering ons moed om met energie verder te arbeiden en de tweede eeuw vol vertrouwen aan te vangen. kneerte.... Nou, maar ik zien zok liever as een kinematograaf. Ein ek ken domenie Kersten gien ongfloik geve, as ie zoit datte de mense d'r veul te veul nei toe gane, al ben ek 't nou niet met. em iens datte 'we ons hillegaar van alle we- reldsche dinge ofwende moete. Afoin ieder z'n idee. Hewwe jolle dat aarns nag lezen van do- n.enie Kersten dat ie zoid heb, datte de mense spek meer luste? Nou, ik ben guster an de zuurkool weest, en deer had Meroitjeeen endje spek van een pond of drie in koukt, en 'k zou wel zegge, lekkerder eten is er niet. Dome nie Kersten heb ok hag zoid, dat in de volks- buurte in de stad de arreboiders in skofttoid der stikke met boerbutter en keis een end heen gooie.... Ja, wat een domenie zoit, dien je wel te geiouven. zoo'n man zei <^er zoomaar niet om liege vanzelf, maar in de tweide Kamer, heb ie toch puur z'n vet had, hew ek lezen. Afoin, dat moete ze deer maar uitvechte, maar ik! zég er al- liendig' dut van, dat domenie maar niet te, pree- ken gaan moet 'in die buurte. Azz© ze em deer ziene kenne we wel weer opstand van 't Keis-eu Broódvolk kroige. En dat ben gien lekkere jo'ens. We hewwe 't meer beleefd. Ze hewwe toch zeker de Domeinen versloegen in de tien- daagsche veldtocht bij Nieuwpoort? 't Kenne, ok de Engelsche weegt hewwe, dat weet ek niet goed meer. Al die jaartalle en die oorlógge vroe ger. Ze de je niet aars. Maar toe wazze der ok nag gien ontwapeningsconferenties en de mense wiste niet beter pf 't hoorde der boi. Nou ben ze wel woizer worren.... Koik maar nei m'n houfdZpo, 'k hew efies de grepuwe urte opzet, want Meroitje is te gast vandaag. Nei Trointje Houter. 'k Weet niet pf je der kenne, ze is erien van die Houtertjes om' de Zuid van daan. Der vader weunt boi de groene breg, boi de droi, je wete wel., 't Is van Meroitje nag wat in de permetasie, Meroitje heb 't ers nei- plozen, hoe 't zat. Ze hewwe zowat boi ien boer woi haalt, want Mproitjes moeder is eerst trouwt weest an een Houter van'Schoorl en/ die Hou ter was een zeun van een are Houter van Barre- ghorn. En die Houter z'n vader en Trointje der grootvader wazze neve van der vrouws kant, mien ek wel. En die Trointje heb' deer nou een pensioen en den kroigt ze zeumers pensioengaste vanzelf uit Amsterdam en zoo. Vledejn jaar ok. Toen ben 'k nag ers weest, dat; ek nei Petten weest heb te kippe koupen. Nou, 't' zou moin niet loike zok vreemd volk jn huis, 't Zou et lest weze weer ek an begon. D.er ben der heelp gnappc mense boi ok hoor, deer niet! van, maar die Trointje had, nou die hadde een kouwe drok- te,.... 't Was maar „juffroooouw denkt Ui. er aan,; meneer voor ontbijt twee met rasp en een met nul, maar goeie boter, en 't meisje een met rasp» en twee met nul, maar dat kan' wel margarine,.! En zeeeeven schepjes suiker in Loewietjes z'n roggemeeeltje..... „Nou, as 't mooi weer is, den gaan ze de heêle dag nei 't' bosch, te lillekers- vangen zeker, maar as 't regetnt, den hew je van zelf 2w« volk de heêle dag om! huis en heugel. En 't moet nag prut en priebel ok boi je in huis weze, aars deugt et niet.... N°u» Trointje zei der wel puur van overlouve, met zok' pensioen- houwen.... Nou, 'k leg de pen maar weer neer, 'k 'dars oigelijk liever een baan urte, as zoo'n groote brief te skroiven. Kwan, 'k gaan te kip- pevoeren. 'k Heb er al over docht' om ze maar weg te doen, en maar an 't eende bocre te gaan. Die zoeke der voer zelf. Zpkke kippe ken je de heêle toid maar met de voerskuttel achternei loupe en ze legge toch ok maarf ien oi op een dag. De groete, ok van Meroitje^ JASPER,. Suntebankeres. Nieuwstijdingen Eersle Kamer. Het voorstel Ebels ia- zake de 1 oopende pa eh (o vi reénko m s ten. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op a.s. Dinsdagavond wanneer eenige kleine wetsontwer pen op de agenda staan. Woensdagochtend zal zij behandelen de begrootingen voor Suriname en voor het Zuiderzeefonds. De voorzitter is voor nemens aan de Cientrale afdeelingen te doen, on derzoeken op Donderdagochtend ,het wetsvoor stel ten aanzien van de loopen'de pachtovereen komsten. Belasting betalen 'têfi; postkantore. Met ingang van 2 "Mei aan alle postinriehtingen,. Met ingang van 2 Mei worden alle postinrieh tingen, welke nog niet voor den belastingdienst zijn geopend, belast met de aanneming van stor tingen van Grond en Personeele belastingen, In komsten en Vermogensbelasting en Dividend en Tantiemebelasting. De bestellers, belast met de bestelling in do buitenwijken alsmede in de kom van plaatsen waar een poststation Is gevestigd, worden mede belast met de aanneming van belastingbetalingen Die nieuwe Winkelsluitingswet. Geen uit stel van inwerking treden. Naar het Oorr. Bur. van de meest; bevoegde zijde mededeelt, blijft de inwerkingtreding van de nieuwe winkelsluitingswet bepaald op den lsten Mei a.s. Recherche te 'Nijmegen doet een goede vangst Twee inbrekers gevat, 'die reeds vele in brekers pleegdein. Het blijkt dat He recherche te Nijmegen, met de aanhouding van de twee mannen, die ver dacht, worden van de inbraak met geweldpleging in de villa van den heer Smits aan den Soestbeek sehen Weg te Nijmegen een paar gevaarlijke in dividuen onschadelijk heeft gemaakt, die reeds heel wat op hun kerfstok hebben. (Handelsblad Ex-keizer Wilhelm. Naar wij uit Doorn vernemen, had de ex-kei; zer heden Donderdagmorgen nog geen uit noodiging ontvangen om zich naar het Ameri- kaansch West Indisch eiland St. Thomas te be geven. Verder vernemen wij, dat de ex-keizer wanneer hem een dergelijke uitnoodiging- zou geeworden, hieraan geen gevolg zal geven. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat de ex- keizer zich niet als reclameobject wil laten ge bruiken. (Nrdholl. Dagblad.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1