23 If I Raad Rreek op Langendijk Gemengde Boter n gemengde gevoelens Uit den Omtrek {tekening houdende met den bekwamen spoed, aarmee de crisis wetgeving wordt afgedaan, mag- men verwachten, dat binnenkort voor wat de boter betreft slechts te kiezen zullen hebben tnsschen het zuivere natuurproduct en een meng sel van margarine met roomboter. Daarmee zal liet publiek voor het eerst merkbaar de lasten gaan torsen van de crisismaatregelen. We zeg gen merkbaar omdat we natuurlijk op andere wijzen onzen crisis-cijns reeds hebben geofferd, wat biiv. met de belastingbiljetten van de laatste jaren vóór zich, is na te rekenen. Meestentijds echter verdiepen wij ons daar niet zoo in, ook zonder crisis trouwens vertoonen cijfers van be lastingbiljetten neiging tot stijging. V'oorts be taalden ook sigarettenrookers en wijnproevers reeds extra aan de crisiskas, maar met de duur- lere boter zal voor het eerst aan het levenspeil can de massa worden geraakt. Die sedert eenige jaren steeds dalende lijn van kosten voor nood zakelijk levensonderhoud zal eventjes in haar richting worden geremd, misschien wel zóó zwaar, dat er een stilstand komt en mogelijk zelfs zal het wagentje van prijswaarden een weinig terugrollen op den stijl opgetrokken weg. Niet alleen de boter immers zal duurder worden, maar jok de melk en de kaas. Vóór de nieuwe prijzen laarvan zich hebben gezet, zullen andere, op het oogenblik nog nauwelijks merkbare invloeden, als die van de contigenteering, de markt op* hoo- ger niveau hebben gebracht. Dat-alles geeft aan de gemengde boter een ge mengd smaakje, temeer omdat zoovelen zich met een sterk verminderd inkomen hebben moeten ergenoegen, waarbij juist de voordeelige le- ensstandaard een zoo waardevolle troost was. Men hoort hier en daar luide klagen, dat* de cri- sislasten op de voorgestelde manier niet recht vaardig worden verdeeld, niet naar draagkracht nl„ maar juist omgekeerd. Wanneer door conti genteering en door menggebod van boter, zoo redeneert men, de prijzen van levensmiddelen en levensbehoeften worden opgevoerd, dan be talen de grootc gezinnen het meeste bij! in de crisislastenhet offer van rijk en arm' is gelijk aan elkaar. lie klagers echter mogen twee dingen welbe denken. Eerstens, dat het toch in elk geval be zwaarlijk is om allg uitgaven voor crisismaat regelen uit directe belasting, speciaal uit de inkomstenbelasting, te putten. Daar is een be drag van honderden millioenen mee gemoeid. Ook de groote inkomens zijn meerendeels sterk ver minderd; die inkomens |loor sterk verhoogde be lasting bovenmatig te besnoeien, zou niet alleen het egengaan van verdere kapitaalvorming be- teekenen, maar ook de bemoeilijking der voort zetting van vele zaken en bedrijven. Er zijn bovendien duizenden rijke menschen, die als ge volg van in de laatste jaren geleden verliezen geen inkomen meer hebben genoten, dus teren op hun resteerend vermogen. Ook al wordt de prijs van sommige artikelen verhoogd, elan kan men nog niet spreken van een heffing ten koste van den consument. Melk, boter en kaas b.v. worden op hetf moment door de boeren verhandeld tegen prijzen, waarmee ze hun kosten niet vergoed en hun arbeid niet 1 krijgen. Wanneer de regeering derhalve met kunstmatige middelen zulke prijzen opvoert, helpt zij alleen de producenten aan het hun toe komende. Dat meerdere, dat de regeering nu voor do producenten bedingt, moet door de con sument worden bet, aald. Als een winkelier in radio-artikelen een knecht heeft, kan hij dien des Zaterdags niet naar Philips in Eindhoven sturen onder voorgeven, dat die het loon van zijn bediende beter of gemakkelijker kan betalen dan hijDe knecht heeft voor den winkelier gewerkt en niet voor Philips. De boer, die ons boter of melk levert, werkt voor ons; hij heeft het recht om van ons te vorderen, wat hetj product hem heeft gekost, plus een betaling van zijn arbeid. Wanneer hij niet meer aan het hem toekomende kon komen door een economische wanorde, wel ke noch door hem, noch door de regeering is ge rekt, dan mag die regeering hem zeker te hulp. komen met middelen, welke in staat zijn om 'ie onbillijke gevolgen "der ontstane wanorde van zijn schouders te nemen. Bezien .wij de zaak zóó, dan schikt ieder zich straks zonder morren in de prijsstijging, welke als gevolg van de crisismaatregelen van de ie- geering is te verwachten. Ieder voor zich vee voor een redelijk bestaan; we moetenzoo n he stitan óók gunnen aan het millioen menscheW, dat op directe wijze van land- en tuinbouw lee en de honderdduizenden middenstanders, wier o aan dat van den land- en tuinbouw is verbonden. Daarnaast zal de regeering een open oog hen- ben te houden voor de belangen der consumenten. Kr moet voor worden gewaakt, dat de prijss J gingen niet tot het niveau van eenige terug oploopen. De regeering heeft de awm - naarssalarissen gekort en bedoeld ot ni loonsverlaging in het vrije bedrijf in,.h .gewerkt, waarbij de verlaagde indegijfers a sterke argumenten naar voren werden ven. Men handhave de publieke koopkracht, an fiers zal menigeen zich bedrogen wanen zal ook de eeonomische terugslag fataal blijken De positie van onzen lands en tuinbouw wordt al moeilijker, door de moeilijkheden, die zich almeer voordoen. Om te kunnen flo* reeren ,zijn beide takken van volksbestaan op den uitvoer aangewezen. En we weten a1* len, hoe vele en al grooter moeilijkheden dien uitvoer worden opgelegd. Inzonderheid treffen onzen land? en tuin* bouw de scherpe bepalingen, door Duitsch* land getroffen. Hoe onze handel zich ook inspant, ander afzetgebied te veroveren, het blijkt almeer, dat Duitschland door geen an* der land vervangen kan worden, het Duit* sche Rijk is nu eenmaal het natuurlijk afzet* gebied van ons Nederlandsch product. Nu dreigt door de Duitsche maatregelen, inzonderheid door de Deviezenverordening, de toestand onmogelijk te worden. De deviezenverordening werkt als een ver* kapte scherpe contingenteering. Het is geen enkel Duitsch importeur van Nederlandsche producten geoorloofd, zijn leevrancier recht* streeks te betalen. De betaling gaat via de Duitsche Rijksbank of een harer filialen of ook via andere banken, die zich nauwkeurig hebben te houden aan de door Rijksbank ge* geven voorschriften. Zoobepaa lt de Rijks* bank de totoal sommen, die mogen worden besteed voor den invoer van levensmiddelen Komt eenig importeur in eenige maand boven het hem toegestane bedrag, dan wordt dit te veel afgetrokken va nhetgeen hem in de vol* gende maand veroorloofd is voor import te besteden. Naar verluidt moet er vooral van Duitsche land* en tuinbouwers groote pressie worden geoefend, deze deviezenverordening als wa* pen tegen den invoer van onze producten te gebruiken. Onzerzijds wordt dit gevaar terdege gezien en al meer gaan de oogen open van onze ondernemers niet alleen voor de eventueeje gevolgen dezer maatregelen, maar tevens voor de mogelijkheden, die onze positie als afnemers in groot biedt, om den slag te pa* reeren. Reeds zijn vergaderingen van importeurs en exporteurs op Duitschland gehouden en heeft men diverse mogelijkheden overwogen. De oud*Hollandsche deugd der voorzichtig* heid wenscht men niet uit het oog te verliezen Een economische oorlog ontketenen, in al zijn felheid, is wel het uiterste middel, Eerst wil men het Duitsche publiek eens inlich* ten, hoe de nositie van ons land tegenover Duitschland op handelsgebied is. Men is dan ook aan de Duitsche zijde gewaarschuwd en kan dan weten, dat er voor Duitschland zeer veel aan gelegen moet zijn, ons land niet tot de uiterste noodzaak te drijven. Als waarschuwing in bovenbedoelden zin kan dan dienst doen.hetin duizenden exem* plaren in Duitschland te verspreiden vlug* schrift, dat i kthans op mijn schrijftafel voor mij heb liggen. Het draagt tot titel: „Duitschland koop bij, uw klanten. Holland is uw beste klant. Door middel van zeer overzichtelijke, dui* delijkegrafische voorstellingen, wordt het Duitsche publiek voor oogen gesteld, wat ons land economisch voor Duitschland beteekent. Holland kocht in 1930 van Duitschland voor een waarde van 1279 millioen Mark. Precies wordt aangegeven welke artikelen en voor welke bedragen zijn gekocht. Duitschland koet in Holland in datzelfde jaar nog niet de helft van de waarde, nl. voor 610 millioen mark. De getallen voor 1931 vertoonen een daling waarschijnlijk een gevolg van de daling der goederenprijzen, echter zeer ten nadeele van ons land. Holland kocht in 1931 voor een waarde van 1033 millioen marken en leverde voor slechts 427 millioen. Nog scherper treedt de verslechtering van onze positie in het oog, als we letten op de cijfers van vroegere jaren: In 1928 betrok Holland uit Duitschland voor een waarde van 730 millioen gulden. In 1930 voor een waarde van 620 millioen ^Duitschland kocht in 1928 van Holland voor een waarde van 468 millioen gulden. En in 1931 slechts voor 256 millioen gulden. Onze handlsbalns tegenover Duitschland toont een al grooter passief en zulks is op den duur onkhoudbaar. Zeker, we weten zeer wel, dat Duitschland moeilijke tijden doormaakt,als gevolg van den verloren oorlog. Dat Duitschland maatre gelen treft, om zoo mogelijk staande te blijven is begrijpelijk en verstaanbaar. Doch het is onverklaarbaar, hie het Duit* sche rijk economisch*politieke maatregelen treft zonder ook maar eenige rekening te houden met de belangen van een naburig land dat een voorname plaats als afnemer van Duitsche goederen inneemt. Stellen we den geheelen Duitschen invoer op 100, dan leverden daarvan de volgende landen: Engeland 14.2 procent, Amerika 11.7 proc., Holland slechts 5.6 procent, Frankrijk 5 pro* cent, Rusland 4.5 procent, Italië 4 proeent, Belgie 3.3 procent. Een geheel ander beeld vertoont de Duit* sche uitvoerstaat. Die staat leert ons, dat wij als afnemer van Duitsche goederen, in onze positie, als groote, voornaamste klant zelfs, als het moet, tegenover Duitschland sterk staan. Als bv. ons land dezelfde maatregelen op Duitschland zou toepassen als Duitschland op ons, dan zou zulks voor den Duitschen uitvoerhandel een geweldige slag beteekenen. Van den geheelen Duitschen uitvoer ging naar ons land: 10 procent. Naar Engeland 11.8 procent, (inclusief reparatielevering); naar Frankrijk 8.7 procent, naar Rusland 8 procent naar Zwitserland 5.6 procent, naar Amerika 5 procent, naar Belgie 4.8 procent. Ons land staat alzoo als afnemer van Duit* sche goederen op de hoogste plaats met 10 procent. Ons aandeel in de Duitsche import bedraagt slechts 5.2 procent. Zoo staat ons land tegen* over andere leveranciers aan Duitschland er al bijster ongunstig voor. De bovenstaande cijfers zijn overduidelijk en het is nuttig hieraan volle aandacht te schenken. De conclusie ligt nu voor de hand. Het is op den duur voor ons land onmoge* lijk in gelijke mate als voorheen als kooper van Duitsche goederen op te treden, als men van Duitsche zijde voortgaat op den heilloo* zen weg, den invoer van Hollandsche produc* ten tegen te gaan. Aan de andere zijde is het een Duitsch be* lang,letten op de noodzakelijke uitvoer van zijn industrieproducten, Holland als klant te behouden. En dat laatste kan alleen, door op zijn beurt als kooper van Hollandsche pro* ducten op te treden. Een andere oplossing is er niet. A. T. SINT PANCRAS. De Gemengde Zangvereeniging „Zanglust", afdee- ling kinderkoor gaf 21 April een uitvoering in het café van den heer Bouwstra. De directeur, de heer Zaal had ditmaal uitgekozen de kinderoperette: „Een dag Khalif". Dit was voor de jeugd een zware avond, doch ze hebben zich schitterend door alle moeilijkheden heen geslagen. De hoofdpersoon Hassan, een zoon van een arme weduwe, die vertolkt werd door Maup Volkers, werd uitstekend weergegeven. De strekking van het stuk was dat een arme we duwe werd lastig gevallen door schuldeischers (ver tolkt door All Nieuwland). Hassan, als 13-jarige jongen, moest voor moeder en de overige kinderen den kost verdienen doch daartoe was wel zijn fantasie toereikbaar, maar niet zijn daden. Hassan zit te peinzen om als bouwmeester van groote werken zijn moeder en zusjes te onderhouden, toen als bedelaar verkleed, de khalif, weergegeven door Annie Volkers aanklopt en om een bete broods smeekt, de jongen geeft het laatste stukje wat in huis is aan den bedelaar, waardoor de Khalif inzicht krijgt van de goede inborst van Hassan. Dé Khalif wist in een onopgemerkt oogenblik een slaapdrank in de beker van Hassan te werpen, en deze werd in zijn hartewensch vervuld en zou Khalif worden, doch slechts voor één dag. Vooral het ontwaken van Hassan was uitstekend gespeeld, de verbazing toe n hij ontwaakte, en de heele hofstoet om zich heen zag gaf veel aardige spelmomenten te zien, wat door allen goed werd weergegeven. Alles getuigde van zware studie. Doch door alles heen vergat Hassan zijn arme moeder en zusjes niet, deze werden dan ook ruim schoots door den „Khalif", herdacht, slechter ver ging het den ouden woekeraar, welke de weduwe steeds lastig viel om geld, en welke zelfs de zusjes van Hassan als slavinnen eischte, deze ontving honderd stokslagen. Ook de Grootvizier en lijfknecht, vertolkt door Geertje Termaat en Cees Zeegers, gaven blijk van hun kunnen. Vooraal ook het stukje waar de koks in optraden kon ons bekoren. In de pauze werd een taart verloot die werd ge wonnen door T. Kooy. Na afloop werd door Mevr. van Kampen aan den directeur namens de leden een prachtig bloemstuk aangeboden welke door den heer Zaal dankbaar werd aanvaard. De heer Volkers als voorzitter van „Zanglust" sloot dezen avond met een dank aan den directeur voor het door hem gepresteerde, het oneindige geduld wat de heer Zaal zich heeft moeten getroos ten om een dergelijke „operette" In te studeeren, wijzen wel op zijn kunnen. Mevr. Van Kampen ontving ook nog als blijk van waaardeering een flacon Eau de Cologne voor '--iet vele werk wat zij zich heeft getroost. Wij kunnen dan ook niet anders dan den heer Zaal gelukwenschen met deze zoo prachtig geslaag den avond. Vergadering) van den Raad der gemeente op Vrijdag 22 April 1932, 's avonds 8 uur. Burgemeester Slot opent met gebed en doet me- dedeeling dat bericht van verhindering is inge komen van den heer Bonnet. Voorzitter deelde daarna mede, dat H.M. de Koningin op 21 Maart j.l. een niet officieel bezoek heeft gebracht aan de markt op speciaal gade te slaan en zich te laten voorlichten over de moei lijkheden welke de tuinbouw ondervindt. Ten opzichte dezer komst vloeiden er eenige moeilijkheden uit voort, daar het enkele dagen voordien pas bekend was, terwijl het eigentlijk spr. den komst pas des Zaterdagsavonds bekend was. Tevens had voorzitter er kennis van gekregen om het officiëele achterwege te laten, wat evenwel geen beletsel was voor een groot aantal inwoners om van hun sympathie blijkt te geven. Zoo ook het spreken met verschillende handelaren en tuinders waar door H. M. om gevraagd was. Eveneens mocht voorzitter het genoegen smaken tijdens het serveeren der koffie in het betaalkan- toor H.M. uitvoerig op de hoogte te stellen van de moeilijke toestanden waarin het tuinbouwbedrijf verkeert. Spr. gelooft namens het college te spreken dat een dergelijke belangstelling van H. M. op hoogen prijs wordt gesteld. Verder werd medegedeeld dat kasopname is ge schied op 30 Maart j.l. bij den gemeente-ontvanger. In kas was en moest zijn f3554.23. Ingekomen stukken. Van de Commissie der gemeentebesturen van West-Friesland betreffende het zoeken naar een uitweg inzake de garantie der 30 pet. rentelooze tuinderscredieten werd medegedeeld dat de werk zaamheden op niets zijn uitgeloopen en dat men niet klaar kon komen nog. bij Ged. Staten nog bij den minister. Brief van Ged. Staten in aansluiting op het schrij ven van den Minister d.d. 25 Nov. 1931 met de mededeeling dat het bezwaar nog steeds bestaat tot het verstrekken van steun aan landbouwers voor het laten verrichten van arbeid; hieraan kan geCn gevolg worden gegeven, in verband met andere takken van bedrijven. Ingekomen het verslag tot verbetering der Volks huisvesting. Van de centrumgemeente OudRarspel verslag der vleeschkeuringsdienst. De Balans en Verlies- en Winstrekening van den dienst Keuringswaren der gemeente Alkmaar. Van de Ned. Spoorwegen dat de garantie der toevoerlijn naar Broek op Langendijk nog-bedraagt f 3930.38, hetwelk voor deze gemeente als aandeel wordt een bedrag van f663.25. De goedkeuring op de exploitatierekening der wo- ningbouwvereen welke sluit met f 7637.70. Het na- deelig saldo bedraagt f3635.41, waarvan als Rijks bijdrage ontvangen wordt f2726.56, zoodat voor de gemeente een bedrag komt van f 908.85. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken dat de steunregeling voor de landarbeiders is verlengd tot en met 23 April 1932. De heer v. d. Molen vraagt of weer opnieuw ver lenging is aangevraagd, waarop bevestigend wordt geantwoord. Van Ged. Staten goedkeuring op de wijziging der begrooting 1931. Van dezelfde goedkeuring op het besluit der 25 pet reductie op den pacht. Van de gemeente Oosterwolde een verzoek om adhaesie te betuigen inzake steunregeling voor land- en tuinbouwers aan de regeering. werd af wijzend op beschikt in verband met het vorig ge nomen raadsbesluit inzake adhaesie-betuigingen. Van de gezamentlijke landarbeidersbonden een verzoek om in verband met de steeds grooter wor dende moeilijkheden betreffende de werkloosheid onder de landarbeiders, opname van dezen in steun regeling of werkverschaffing in het leven te roe pen. Voorzitter zegt dat bij een nadere samensprekmg eener commissie van land-arbeiders is meegedeeld dat geprobeerd zal worden om werk te vinden in den Wieringermeerpolder en staatsboschbeheer. Terwijl wat betreft het uitbaggeren van slooten enz. eerstdaags zal worden begonnen. Verslag ingekomen van den toestand der teeken- school met de mededeeling dat er voor deze ge meente een tekort is van f 72.71, zulks naar gelang van het aantal leerlingen. Werd besloten dit bedrag wederom toe te staan. Adres melkslijters met de mededeeling dat de heer J. Wagenaar uit H. H. Waard voornemens is voor of op 1 Mei a.s. melk te verkoopen in deze gemeente. In verband met de verordening op het ventver- bod meenen adressanten dat zulks geweigerd moet worden daar zij aangetast worden om in de kosten van onderhoud voor hunne gezinnen te voorzien. Voorzitter zegt dat door B. en W. dat adres onder de oogen is gezien en hebben besloten om niet tot inwilliging over te gaan. Weliswaar dat tegenwoor dig de bestaansmoeilijkheden aan de orde van den dag zijn en we kunnen best begrijpen dat de melk slijters daar tegen opkomen. Maar B. en W. mee nen toch dat het niet aangaat de verhoudingen in de gemeente nog moeilijker te maken, wanneer men zou beginnen aan dergelijke staketsels. En wanneer medewerking zou worden verleend zou op dergelijke besluiten toch de goedkeuring niet worden verkregen van Ged. Staten. Wat betreft de argumentatie der ventvergunning deze gaat niet op en is er tot wering van ongure elementen om daar paal en perk aan te stellen. Afwijzend beschikt. Adres van de Nat. Commissie tegen alcoholisme met verzoek aan de Kroon om het maximum .aantal verloven van 9 te veranderen op 3. Voorz. zegt dat met het oog op de wijziging der drankwet in deze zeer weinig trek en animo wezen zal tevens daar het f25.00 moet kosten weshalve B. en W. van oordeel zijn niet op het adres in te, gaDe'heer v. d. Molen zegt dat er niet veel ver lofzaken zijn in de gemeente en dat er in dit ver band misschien ook niet meer komen, maar spr. zou toch gaarne zien dat het maximum van 9 ver laagd werd tot 3. Voorzitter zegt dat we met het maken van bepa lingen en richtlijnen zorgen moeten zelf ook niet in moeilijkheden moeten geraken. Nu worden er met de nieuwe drankwet verzwarende bepalingen gemaakt en daarom meenden B. en W. dat er be trekkelijk heelemaal geen aanleiding voor was. De heer v. d. Molen zegt dat juist daarom zoo gemakkelijk is om het over te nemen. Na nog eenige discussie hierover werd besloten het adres aan te houden tot een volgende verga- deverzóek van de vereeniging voor onvolwaardige arbeidskrachten om eensubsidie van f 10.— werd afwijzend beschikt. Schrijven Prov. Staten betreffende jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger dat zij voorshands geen termen aanwezig achten om een algemeene verlaging van de jaarwedden te over- Slechts het opnemen van de mogelijkheid om pensioensverhaal toe te passen kon, naar hun oor deel, in aanmerking komen. Voorzitter zegt dat B. en W. van meening zijn het standpunt te handhaven door den Raad bij vorig besluit aangenomen om wel tot verlaging over te gaan, zulks meer in verband met de buitengewone omstandigheden. Besloten werd in dezen geest aan Ged. Staten hiervan mededeeling te doen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit inzake de crediet-verleening aan nood lijdende tuinbouwers. Voorzitter zegt dat het genomen besluit in vorige raadsvergadering tot het aangaan van een geld- leening groot f25147.50, waarin opgesloten lag dat deze leening kon gaan over 20 jaren niet de goed keuring kon erlangen van Ged. Staten. De bedoeling was de eerste 5 jaren geen aflossing te doen, maar de 15 jaar welke daarop volgen. Ged. Staten hebben aan de 20 jaar vastgehou den doch wanneer in de eerste 5 jaren door de tuinders aflossingen geschieden de gemeente dan ook moet aflossen. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot het nemen van enkele besluiten inzake pensioenwet. Goedgevonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3