De Twee Kleinzoons. Voorstel B. en W. tot het vaststellen van een verordening tot afwijking van bepalingen der win kelsluitingswet in verband met den zomertijd. Voorzitter zegt dat een verzoek is ingekomen van de Mlddenstandsvereeniging, Kappers en L. W. N. V. V. allen van dezelfde strekking om in verband met den zomertijd het sluitingsuur met een uur té verlengen. B. en W. hebben geconfereerd met een commissie uit adressanten en zijn van meening hieraan tege moet te komen. De heer v. d. Molen zegt zich er niet tegen te zullen verzetten, maar vindt het toch jammer dat het voorstel is gekomen. We hebben een wet telijke tijd en de regeering stelt er prijs op dat deze uitgevoerd wordt. Het geeft verwarring op het plat teland, temeer daar het nog gesanctioneerd wordt door B. en W. Spr. had liever gehad dat B. ne W. de menschen opwekte om aan den wettelijken tijd te voldoen. Wethouder Ooijevaar zegt dat het op het plat teland praktische bezwaren ontmoet. Voorzitter zegt den zomertijd te willen uitscha kelen. We hebben een wettelijke tijd, maar de prac- tljk ter plaatse is anders. Wanneer de menschen 's zomers 7 uur wettelijke tijd thuis komen van het werk en men moet nadien dan nog dringende bood schappen doen of naar den barbier, dan is het van belang dat het met een uur verlengd wordt. Door de commissie waren dan ook verschillende aannemelijke motievenl aangevoerd. We kunnen daar verschillend over oordeelen, maar we hebben toch mei houden. in dat dit door Jiun gesanctioneerd wordt en wenscht dat geheel uit te schakelen, maar we wen- schen alleen onze menschen ter wille te zijn. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van ver ordeningen op de heffing en op de invordering van vergunningsrecht. Medegedeeld werd dat'het maximum vergunnings recht wordt verhoogd van f25.— op f40.—. 2 Ver gunninghouders betalen nu f 37.50 en f 50— het welk zoo blijft. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot het vaststellen van veror deningen op de heffing en op de invordering van verlofsrecht. Het verlofsrecht A is zwak hiervoor moet f25.— betaald worden. De verloven moeten onderscheiden worden in A en B. B. Behoeft niet voor betaalt te worden, daar in die verloven geen alcoholhoudende dranken ver kocht worden. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot het vaststellen van een verordening op de verdeeling van de gemeente in stern-districten. De stemdistricten worden nu als volgt verdeeld: stemdistrict 1 in plaats van tot de veilingbrug wordt de grens getrokken tot het raadhuis ten zuiden en stemdistrict 2 vanaf het raadhuis ten Noorden. Aldus vastgesteld. Voorstel B. en W. tot het vaststellen van ver ordeningen op de heffing en op de invordering van 40 opcenten op de gemeentefondsbelasting on der intrekking van de in de vorige vergadering vast gestelde verordeningen op de heffing en invor dering van 80 opcenten op genoemde belasting. Voorzitter zegt dat in verband met het paralel loopen van verschillende belastingen wij te laat waren met onze wijziging, zoodat deze niet is goed gekeurd en weer een besluit genomen moet worden van 40 opcenten. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1932. welke met een bedrag moet worden verhoogd van f 4921.42. Aldus besloten. ;J TT Rondvraag. De heer v. d. Molen zou gaarne zien dat in ver band met het adres ten opzichte der werkverschaf fing het sportterrein in een beteren staat werd ge bracht, daar dit bij een slechte dag weer er treurig uitziet. Spr. ziet hierin een object voor werkver schaffing. Verder werd door spr. gevraagd of ee in verband met de circulaire van den minister in deze gemeente nog arbeiders in aanmerking komen voor huurtoeslag. Voorzitter zegt betreffende het terrein, dat in deze met den gemeente-opzichter daarover gespro ken is, welke de meening was toegedaan dat de FEUILLETON 17) De oude Gravin was nog niet aanwezig, ais Rosamunde de eetsalon binnentrad. Na een algemeene begroeting, wendde zij zich tot haren neef. Zij had het gevoel, alsof zij voorheen in het park te onvriendelijk, tegen hem was geweest en hem thans een bemoedigend woord moest zeggen. Graaf Roderich scheen geheel verdiept in het bezichtigen der afbeeldingen in het album Had hij haar niet hooren aankomen? Eerst toen zij vlak bij hem stond keek hij op. „Hoe vindt udie fotografieën" vroeg zij.. „Ik voel niet veel voor archeologische overs blijfselen", antwoordde hij, en bladerde vers der. „Voor mij heeft het een groote belangstel* ling", voer zij voort, „de overblijselen van verheven kunst te aanschouwen, overblijfse* len, die nog aanwezig zijn en aanwezig waren als een deel van een geheel, toen de Grie* ken en Romeinen de wereld beheerschten en een hoogtepunt van geestelijk scheppingsver* mogen hadden bereikt, zooals daarna geen enkele natie heeft kunnen bereiken. „U spreekt zoo geleerd als een boek", zeide Roderich eenisgzins spottend. „Dan had u misschien liever, dat ik met u over paarden, sport en dergelijke onderwer* pen sprak?" „O, neen!" „In zekeren zin was zij het toch wel eenigs* zins. Zij wist zeer goed, dat men haar neef niet met geleerde dingen moest aankomen; het was reeds eerder voorgekomen, dat zij een dergelijk onderhoud met hem had gehad en dat hij gelijksoortige opmerkingen had ge* maakt. Zij had hem dan geplaagd over zijn ontbrekende kennis, doch dit was haar ver* der niet onaangenaam geweest. Heden echter was haar deze mindere belangstelling eenigs* slechte toestand van het terrein hoofdzakelijk te wijten zou zijn dat er te vroeg gebruik van gemaakt is, zoodat het dicht is geloopen. Voorzitter wil het nog wel eens onder de oogen zien om te verbeteren. Maar met het oog op de finantiën en het opnieuw vaststellen der begrooting en het niet verkrijgen der 40 opcenten is de zoo grootst mogelijke zuinigheid geboden. Wanneer het veel geld moet kosten is voorzitter er voor om het een jaar te laten wachten Wat de vraag betreft aangaande den huurtoeslag, werd medegedeeld dat er op het moment geen steuntrekkende arbeiders zijn welke daarvoor in aanmerking komen, daar zij niet boven het huur bedrag komen door den minister vastgesteld. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 21 April 1932, des avonds half acht ten raadbuize onder voorzitterschap van den Edelacht- baren heer A. J. Wijnveldt, burgemeester. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan leden en pers en deelt mede, dat B. en W. zich genoodzaakt hebben gezien, ondanks op 6 April j.l. is vergaderd, thans weer den Raad bijeen te roepen tengevolge van een voorstel van B. en W. inzake steunregeling. Z. E. A. hoopt,-dat de besprekingen van vrede- lievenden aard zullen zijn. Blijkens het getrokken stemmingscijfer, zullen de stemmingen aanvangen bij den heer Zaagman. Notulen. De notulen der laatste vergadering d.d. 6 April 1932 worden zonder op- of aanmerkingen ongewij zigd goedgekeurd 'en vastgesteld. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede, dat: a. volgens mededeeling van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de ver schuldigde bijdrage in de kosten der R. H. S. School te Alkmaar voor het jaar 1931 bedraagt f 648.84. Waar het vorige jaar f4.78 door de gemeente te veel is betaald, wordt dit bedrag in mindering gebracht en bedraagt het totale bedrag f643.96. b. Volgens mededeeling van den Directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling over het 2e kwartaal 1931 als extra subsidie in de crisisregeling, ten behoeve van de werkloozenkassen is verschuldigd f72.44. Het totale bedrag over het 2e kwartaal bedraagt f 109.11. c. Gedeputeerde Staten dezer provincie deelen mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bezwaar blijft maken tegen loontoe- slagen bij plaatsing van werkloozen bij land- en tuinbouwers, met steun- uit de gemeentekas. d. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente be richten, dat het college van Notabelen zich heeft vereenigd met het voorstel inzake de voorwaarden waarmede aan de gemeente recht van overpad naar de algemeene begraafplaats wordt verleend. Ingekomen stukken. a. Verslag betreffende verbetering van de Volks huisvesting over 1931. Blijft ter inzage voor de leden. b. Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw inzake het subsidieeren van werkverschaffingen. De voorzitter deelt mede, dat de Minister bezwaar heeft tegen het verleenen eener subsidie, op grond van het feit, dat de werkzaamheden zijn begonnen alvorens een verzoek om subsidie tot den Minister was gericht. Door Z. E. A. zijn terzijnertijd bepalin gen omtrent loonen etc. vastgesteld, indien eene subsidie werd verleend. B. en W. hebben den inhoud van dit schrijven overwogen en zijn van meening, gezien het bedrag ad f2500— wat reeds is uitbetaald, dat dit niet zonder meer voor kennisgeving moet worden aan- zins stuitend. Zij zette het gesprek hierover dan ook niet verder voort en zeide terloops: „Waar blijft dan toch Albert?" „Het aangenaam gezelschap van zijn die* naar houdt hem wellicht nog wat terug." „Zoo, is de nieuwe dienaar aangekomen?" „Ja, en Albert moet zeer met hem ingeno* men zijn. „Ik wil slechts wenschen, dat hij niet zoo ongeschikt is als Frits." „O, deze schijnt mij toe als de reinste pron* ker", hoonde graaf Roderich, „trots zijn een* voudige kleeding, ziet hij er uit als een bui* tensporig opgedirkte dandy uit de residentie. Ik zou een dergelijke trohie niet om mij heen kunnen hebben en ik voorspel u, dat hij niet zal blijven, Zijn eenvoudige trekken verbergen een stille aanmatiging. Die zal nog eischen stellen." Op dit oogenblik werden de vleugeldeuren geopend die naar Alberts kamer voerden. Gelijk daarop duwde Heinrich Schwarz den wagen over den drempel. „Daar kan u reeds kennis met den nieuwen bediende rpaken", zeide Roderich. Rosamunde wendde zich om, maar nauwe* lijks had zij een blik op den binnenkomenden ziekenwagen en zijn bestuurder geslagen, of zij ontstelde in hevige mate alsof plotseling een geest*, een spookverschijning uit den grond was opgerezen; een siddering doorliep haar geheele lichaam, het werd haar zwart voor de oogen, over haar gelaat kwam een vale bleekheid, haar bloedlooze lippen ver* trokken zich stuipachtig en de half bewuste* looze zou zijn neergestort, indien Roderich niet was toegesprongen en haar in zijn armen had opgevangen. Maar deze handeling gaf haar de bezinning terug. Zij richtte zich weder op en zeide op min of meer geërgerden, eigenaardig dofklin* kenden toon: „Laat mij slechts, het gaat reeds weer over" Alles kwam in beweging, men naderde haar en vroeg wat haar scheelde. Rosmaunde had haar volle zelfbeheersching genomen. Als wij nagaan, dat het loon, wat hier wordt uitbetaald hetzelfde bedraagt als" bij het Staatsboschbeheer te Schoorl met rijkssubsidie eveneens onder voorwaarden van den Minister, dan Is er geen verschil. Ook hier wordt 8 uren per dag gewerkt tegen een loon van f15.— per week. Voor het platteland blijft het altijd moeilijk om tijdig subsidie aan te vragen, omdat hieo; het werk moet worden gezocht, hetgeen anders is met de groote steden, die voldoende werk hebben. B. en W. zijn er in geslaagd om productief werk te kunnen ver schaffen. B. en W. stellen den Raad voor, dit college te machtigen om nogmaals' een verzoek te richten tot den Minister om alsnog eene subsidie toe te kennen. Aldus wordt besloten. Nog is ingekomen van Ged. Staten de begrooting over 1932, waarbij is verzocht eenige administra tieve wijziging aan te brengen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Aldus besloten. Voorstellen van B. en W. betreffende: 1. Steunverleening werklooze arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf. De voorzitter deelt mede, dat dit het punt is, waarvoor de Raad nu weer bijeengekomen is. B. en W. zien den tijd naderen, dat het productieve werk opraakt. Aangezien door den Minister eene steunregeling in het leven is geroepen, die reeds in de gemeenten Zuidscharwoude en Broek op Lan- gendijk wordt toegepast, stellen B. en W. voor ook deze in het leven te roepen voor deze gemeente. (Voor deze regeling verwijzen wij naar de raads- verslagen van bovengenoemde gemeenten). Het ligt in de bedoeling van B. en W. deze te doen ingaan op 25 April a.s. De werkloozen moeten tweemaal per dag ten raadhuize komen stempelen en wel des morgens om 10 uur en des middags om half 3. Z.E.A. dringt er ten sterkste op aan, dat de werk loozen zich toch vooral organiseeren, daar er slechts enkelen zijn die van de werkloozenkassen der or ganisaties profiteeren. In Zuidscharwoude zijn er zelfs ruim 100 georganiseerd en dat kan ook hier. Aangifte moet geschieden voor 1 Juni, daar de wachttijd is gesteld op 6 maanden. De uitkeeringen vangen aan met 1 Dec. a.s. Zij behoeven dus geen mensch „dank je" te zeggen en trekken 13 weken lang en is het een steun van rechtswege. Nog merkt Z.E.A. op, dat de steunregeling omvat alle land- en tuinbouwers. Wethouder Bakker deelt mede, zich te hebben vereenigd met deze steunregeling, hoewel hem deze als sociaal-democraat allerminst bevredigd, want het is er mee als schraalhans keukenmeester. Spr. is van gedachte, dat als de wereld van producten is overstelpt, zulks niet noodig is. Wij zitten, aldus spr., midden in het kapitalisme en dat eischt „schraalhans." Om eventueel een hooge uitkeering tevragen, zal niet baten, daar de minister dit toch nog niet goedkeurd. Spr. wijdt zulks aan het feit, dat de minister geen verstand heeft van land- tuinbouw. Hierna- wordt overeenkomstig het voorstel beslo ten. 2. Het verleenen van een crediet voor het aan schaffen van een nieuwe schrijfmachine. B. en W. vragen een crediet van f 400.alhoe wel het benoodigde bedrag wel iets lager zal zijn. Mr. Eecen vraagt of de oude machine wordt in geruild, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze in gebruik zal blijven voor zoover zulks noodig is, daar er voor verkoop weinig animo bestaat. Overeenkomstig het voorstel wordt" besloten. Rondvraag. De heer Bommer vraagt, of degenen die crediet ontvangen ook nog steun krijgen. Spr. zegt, dat deze vraag reeds eerder aan B. en W. is gericht, doch dat hierop nog geen antwoordt is ontvangen. De voorzitter antwoordt hierop, dat er door de commissie een onderhoud was verzocht en is aan den heer Kaan als eerste onderteekenaar den dag- volgende op het onderhoud bericht gezonden. Na afloop van deze raadsvergadering zal echter nog nadere besprekingen gehouden worden. Z. E. A. merkt op, dat de heer Kaan zijn men schen slecht heeft ingelicht en neemt spr. steeds de burgerlijke beleefdheid in acht door het tijdig zenden van bericht. De heer Kaan heeft in deze niet voldaan aan zijne verplichtingen. Niets meer aan de orde zijnde,, sluit de voorzit ter de vergadering. terug gekregen. „Een lichte aanval", zeide zij, „het was zeer warm in het park, ik heb tamelijk hard ge* loopen, ik heb in den laatsten tijd die aan* vallen meer gehad." Zij lachte plotseling vrij luid, maar het was een gedwongen, onnatuurlijk lachen en zij ging daarop voort: „U ziet, dames en heeren, dat u zich over mij niet ongerust behoeft te maken. Ik ver* zoek u zich niet verder door mij te laten storen." „Je hebt ons allen werkelijk doen schrik* ken", zeide graaf Stephan. „Ik moet u duizendmaal om vergiffenis vragen, lieve papa", antwoordde nog steeds lachend de gravin. Men was nu werkelijk weder gerustgesteld. Geen van allen had gedurende dit voorval acht geslagen op Heinrich Schwarz. Ook deze was bij het zien van Rosamunde een hoog rood naar de wangen gestegen van schrik en verbazing. Het was echter graaf Roderich wien het wel was opgevallen, toen ook Rosa* munde haar hoofd had omgewend. De ontsteltenis zijner nicht, had een oo* genblik zijn gedachten afgeleid, maar bepaal* den zich nu meer op dit bijzondere voorval. „Wat kan dit zijn? Wat heeft dat te bedui* den?" waren vragen, die over zijn lippen zweefden. „Is het mogelijk, dat er iets be* staat tusschen gravin Breitenbach en den be* diende van haar broeder? Hier bestaat een geheim, dat ik moet trachten te ontraad* selen." Albert was door Heinrich naar zijn plaats gebracht. Zijn „allen goeden dag?" stierf op zijn lippen, toen hij zijn zuster zag wankelen. „Zijt ge nu weer heelemaal beter, Rosamun de?" vroeg hij thans. „Geheel en al" antwoordde zij. Heinrich Schwarz stond nog achter den wagen, bescheidenheidshalve de oogen naar den grond gericht. „Heeft u nog bevelen voor mij, mijnheer de Graaf?" vroeg hij zacht. „Nog één minuut verzoek ik u te wachten," antwoordde Albert, en zeide met luider stem Plaatselijk Nieuws Oudkarspel. Het Circus „Olympiad Hoe of het ook gaat in de wereld, hoe de toe standen ook zijn, een circus trekt altijd, groote belangstelling. De aankomst van de groote wa gens, het opbouwen van de groote tent en de stal len is voor velen alreeds een zekere attractie. Vol spanning wacht men den avond, waarop de openingsvoorstelling zal plaats hebben. Hen- ben wij reeds eerder de komst van het circus Olympia aangekondigd, het was gisteravond, dat- wijuitgenoodigd waren de eerste voorstelling bij te wonen. Op het terrein van den heer O. Wagenaar staat de mooie en geriefelijke groote tweemastertent, waarachter de stallen on het wagenpark zich bevinden. Voor de hel verlichte entree ontbrak het niet aan de noodige belangstelling vanj kij kers en nieuwsgierigen. Op hoffelijke wijze door dee Directie ontvangen, wordt ons een uitnemen de pla ats aangewezen en hebben wij een. oogen- blikje gelegenheid het interieur eenigszins nauw keuriger op te hemen en is onze indruk van een zeer gunstigen aard. Van alle plaatsen, het zijn er maar eventjes 2500, heeft men een uitstekend gezicht op de groote arena. Weldra klinken de vroolijke tonen van dé circuskapcl, de groote lam pen worden ontstoken en het sein weerklinkt voor het eerste nummer en zijn het. de clowns, die hun entree maken, op een wijze, die de lach lust der toeschouwers in hooge mate opwekken Dan komen ,,The Copera's" die ongeloofbare jongleurkunst ten beste geven. De voltige a la Richard, gereden door Fraulein Winter, is een aaneenschakeling van halsbrekende toeren op den-, rug van een forsche viervoeter Dan is het de directeur in eigen persoon, de heer iMaxx Winter, die eenige zijner mooie paar den in vrijheidsdressuur de arena binnen brengt. Hier zien wij nog de zoo mooie- dressnurkunst, die van groot geduld van den directeur getuigt'. Wederom klinkt de bel en verschijnt de lief- tallgie Fraulein Meta, die ons laat sidderen met hare verrichtingen als koorddanseres, evoluties die wij nog nimmer hebben aanschouwd. De gebrs. Jerom treden hierna op in een dub bele cowboyvoltige en in vliegende vaart gaat het paard op paard af Hoe Fraulein Irma zich op den rug van ros- sinante |n)thuis gevoelt, toont zij door zeer ge durfde staaltjes van jongleeren. De heer E. H. Williams komt dan met zijn vier prachtige viervoeters en ook nu viert de dres- suurkunst weer hoogtij. Dan is het pauze en gaan wij een kijkje nemen ir. de marschstal en kunnen wij niet nalaten1 onze bewondering te uiten over de mooie collectie paar den en poney's, wier aanblik getuigt van een uit stekende verzorging. Na de pauze zien wij de verrichtingen van den sterksten man van Europa, Heinz Marko. Ge weldig is de kracht die hij ontplooit. Noemen wij slechts, dat hij twee wielen, verbonden door een as, een gewicht hebbende van 140; pond, in „Ik wil mij verooorloven, geachte dames en heeren, mijn privaat secretaris, mijnheer Schwarz voor te stellen." „U laat uw bediende wel spoedig carrière maken", zeide met eenigszins spottende stem graaf Roderich. „Ik denk", antwoordde Albert op zekeren toon, dien hij uitsluitend aannam, wanneer hij met zijn neef sprak, „dat dit geheel mijn zaak is en gaat derhalve niemand aan.' „Nu, nu Albert, niet onmiddellijk zoo norsch!" In gedachten voegde Roderich er aan toe: „vervloekte nijdigaard." „Ik behoef uw hulp thans niet meer", zoo wendde de zieke zich tot zijn secretaris. „U wil wel zoo goed zijn tegen den tijd van het diner, ongeveer om vijf uur, weder bij mij te zijn. Adieu, tot straks mijnheer Schwarz." „Jij bent wel zeer beleefd, tegen je bedien* de", nam Rodeerich weder het woord, nadat de secretaris zich had verwijderd. „Je hebt reeds gehoord," sprak op denzelf* den toon als tevoren de jonge graaf, waarbij duidelijk bleek dat de aderen op zijn voor* hoofd zwollen, „dat ik mijnheer Schwarz tot mijn privaat*secretaris heb aangesteld, en dat je dus weet, dat hij niet meer mijn bediende is. Overigens bezit de jonge man zooveel ken* nis, dat, wanneer hij jou daarvan een vierde deel kon afstaan, er meer licht van je zou uitstralen dan thans het geval is." Albert was een geheel ander mensch, wan* neer hij lieden tegenover zich had, die hem minder sympathiek waren en die hij niet lij* den mocht. Dan was hij licht geraakt, afge* trokken, sarcastisch, graf soms en onbeleefd. Dan openbaarden zich de gevolgen eener ver wende opvoeding, tengevolge zijner ziekte en bleek uit zijn lichtgeraaktheid hoe zeer hij was vertroeteld. Roderich had echter geen tijd meer op deze grofheid te antwoorden, want de vleugeldeu* ren werden op dit oogenblik door den kamer* dienaar geruischloos geopend en de oude Gravin, gevolgd door freule von Richthofen trad de kamer binnen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4