De nood in land- en Tuinbouw en het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier Nieuwstijdingen Radio Programma's DONDERDAG 28 APRIL. A. V. R. O. HILVERSUM. N.m. 4.00 Zlekenuur 5.00 Radio-kinder-koor- zang 5.30 Het AVRO-klein-orkest»— 6.30 Sport- praatje 7.00 AVRO-klein-orkest 7.15 Engel- sche les voor Beginners 7.45 Oratorium voor Soli, Koor en Orkest van Joseph Haydn „Die Jahreszeiten" In de pauze Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. N. C. R. V. HUIZEN. N.m. 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd 5.45 Friesch liederenuurtje 6.45 Cursus knippen en stofversieren 7.00 F. de Mos: „Iets over Limburgsche Sagen 7.30 Politie berichten 8.00 Tijdsein. Katwijksche Mondorgel club „Concordia" 9.00 Dr. J. C. Roose: „Bewust of onbewust" 9.30 Liederen-recital 9.45 Vaz Dias 10.30—11.30 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 29 APRIL. A. V. R. O. HILVERSUM N.m. 12.00 Tijdsein 12.01 Het AVRO-klein-or kest 2.00 Uitzending voor scholen 2.30 Het AVRO-kamerorkest 4.00 sluiting. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.457.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.15 Voordracht door Adolf Bouwmeester 10.30 VARA- septet 11.00 Vrouwenkwartiertje 11.15 VARA- Septet 12.00 Sluiting 4.00 Tijdsein Piano recital 4.30 Na schooltijd 5.00 VARA-Orkest 6.40 Beginselprogram der S. D. A. P. 7.00 Gra mofoonmuziek 7.15 VARA-orkest 8.00 sluiting Toespraak voor den wereldbond voor Sexueele Hervorming 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en Sluiting. V. P. R. O. HILVERSUM N.m. 8.00 Tijdsein. Cursus Gelijkenissen uit het nieuwe Testament 8.30 Concert 9.00 Cur sus, Dante 9.30 Concert 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Serie Frag menten en verhalen 10.45 Gramofoonmuziek. N. C. R. V. HULZEN. V.m. 8.00 Tijdsein. Schriftlezing 8.15 Mor genconcert 10.30 Tijdsein. Korte ziekendienst 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12A5 Middagconcert 2.00 Carillonbespeling 3.00 CÖncert 5.00 Praatje voor jeugdige post zegelverzamelaars 5.30 C. A. Deul. Het fotogra feeren met kunstlicht" 6.0 0 Tijdsein 6.60 H. J. Steinvoort: „De afwerking van de ronde doos 6.30 Gramofoonmuziek, 6.40 A. J. Herwig: Mooie dahlia's voor den tuin 7.10 Cyclus voor drachten: „Het Nederlandsch Fabrikaat" 7.30 Po litieberichten 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Tijd sein 8.01 Het Harmonie-Orkest der N.C.R.V. 9.00 Declamatie dor Arie Post „Zon en Z^e" 9.30 Vervolg concert 10.00 Vaz Dias 10.45-X11.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 30 APRIL. V.m. 8.00 Tijdsein. 8.01 Zang 8.30 Gramo foonmuziek 10.00 Tijdsein Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Orgelconcert 11.00 Voordracht 11.30 Voortzetting Orgelconcert 12.00 Tijdsein 12.01 Gramofoonmuziek 12.30 HET AVRO-Kamerorkest 1.45 Boekenhalfuurtje 2.15 Haagsch Strijkkwartet 2.45 AVRO-Radio- tooneel „Naar de bodem van den Oceaan" 3.15 Concert 5.30 Aansluiting met Grand Hotel „Cen tral" te Den Haag 6.00 Aansluiting met „The House of Lords", te Den Haag 6.30 Gramofoon muziek 7.00 D. Hans: „Prinses Juliana" 7.30 Het versterkt omroep-orkest 8.30 Gramofoonmu ziek 8.40 Draaiorgelmuziek 9.00 Kovacs Lajos 9.30 The Hawaiian Three 10.00 Vaz Dias 10.10 Kovacs Lajos 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.009.15 Morgenconcert 10.00 Het KRO- Trio 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijd sein 12.01 Politieberichten 12.15 Lunchcon cert 1.45 verzorging zender 2.00 Gramofoon muziek 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoon muziek 4.45 Stafmuziek van het le Reg. Infan terie te Assen 5.15 Henri B. D. Hosman 6.00 Journalistic overzicht 6.40 Cursus Esperanto 7.10 G. J. Paulides 7.30 Politieberichten 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 KRO-salon-orkest 9.00 Vaz Dias 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Plaatselijk Nieuws fcèsa», Ouilkarspel. De twee laatste uitvoeringen van de tooneel vereeniging „Jong Leven" zijn weder achter den rug, en werd het seizoen besloten met de opvoe ring van het hier velen welbekende „Kleine men- schen." Op de uitvoering zelve komen wij in ons Zaterdagnummer terug. BROEK OP LANGENDIJK. Vanwege het bestuur der Langedijker Groenten- veiling werd 26 April j.l. aanbesteding gehouden van tornatenkisten (uniforme pootjesbakken) en papieren voor bekleeding. Voor de bekleeding der pootjesbakken waren 4 inschrijvers, waarvan de Gebr. Cats te Amsterdam de laagste was voor den prijs van f 1.10 per 100 stel aan welke de levering van 45.000 stel Is gegund. Betreffende de pootjesbakken werd ingeschre ven als volgt per 100 stuks. L. A. Hoibink, Amsterdam (inlandsch hout) f 16.50 vuren hout (15.30); Fa. Ga Kramer en Zonen, Zd.- Scharwoude f 14.70; J. Vroegop, Broek op Langen- dijk f 15.00; M. de Waard, Broek op Langendijk f 15.00; J. Pluister, Broek op Langendijk f 17.50; D. Blom, Nd.-Scharwoude f 17.74; Fa. C. Graftdijk, Hoorn f 16.90; D. Bruin, St. Pancras f 14.50; J. Goed- bloed en Zonen, Middelburg f 16.10; M. de Renvers Oss f 14.67; C. v. d. Burg en Zonen, Vlaardingen f 15.90; A. J. v. d. Berg, Amsterdam f 14.50. De levering (40.000 stuks) is gegund aan den heer D. Bruin te St. Pancras. Uit den Omtrek Door P. ZEEMAN. Lid der Prov. Staten. Dit waterschap, een der grootste en omvangrijk ste van ons aan waterschappen zoo rijk gezegend land, is in den laatsten tijd meerdere malen het onderwerp van bespreking geweest. De besprekingen in verband met deze crisestijden getuigden meer van wenschelijkheden in stade van mogelijkheden. In verschillende toonaarden werd gesproken, niet immer waren het welluidende klanken, die de ver gaderzalen doorklonken. Het schijnt ons toe, dat eenige meerdere bekend heid met dit waterschap voor velen geen overbo digheid is, vooral wanneer lukraak van opheffing wordt gewaagd. Een afbreuk is veelal spoediger verricht dan opbouw. Aan de oprichting van dit groote waterschap is een historische, rampzalige gebeurtenis verbonden. Uit den nood van die tijden, die zeker niemand ooit meer hoopt mede te maken, is de geboorte van dit waterschap te verklaren. Het jaar 1916 (14 Jan.) wie zal ooit deze ge beurtenis vergeten? Drie doorbraken deden het water uit de Zui derzee over de landouwen uitstorten. Langs de grens van Purmer, Wijde Wormer bij onze steden Edam, Purmerend, Zaandam verder van Zaandam tot Durgerdam was alles een groote watermassa. In het noorden was het den Oostpolder en nog een deel van den Westpolder van de Anna-Paulowna, die blank stonden. Neem een kaart van Noord-Holland voor U, trek de lijnen en vorm U dan het idee van deze rampzalige dagen die den menschen heb ben gebracht. Duizenden H.A. land onvruchtbaar, evenzoo duizenden stuks vee verloren, schade aan huizen en goederen. In korte spanne tijds was al dit leed over een groot gedeelte van Noord-Holland uit gestort. In deze dagen van verwoesting stond de Overheid klaar om op te treden. Het was het Prov. Bestuur met z'n staf deskundigen, welke ingegrepen hebben om ten spoedigste de nooden te leenigen. Het water weg, de dijken versterkt en hersteld, de wegen in orde te brengen, de menschen weer huis vesting verschaffen, dit alles behoorde tot de taak, der Waterschapsbesturen ender Provinciale bemoeiingen. De millioenen uitgaaf was niet te voorkomen er is gelukkig met den meest bekwamen spoed gehan deld, doch onder in den zak vond men naderhand de rekening. De lastenverdeeling moest aan de orde komen en ook hierin was het weer het Prov. Bestuur welke had te beslissen hoe dit geregeld zou worden. Moesten de bestaande polders deze millioenen- schuld betalen? Het was onmogelijk, deze polders hadden genoeg te dragen met het gewone onderhoud; hadden die polders niet reeds eeuwen de overstroomingsrampen moeten verdragen en betalen? Een grootere gemeen schap moest gevormd worden met een uitgebreider belastingheffend gebied om de zware lasten te dra gen en t. g. t. weder tot het verleden te doen be- hooreq. Dit lichaam is het Hoogheemraadschap „Noordhollands Noorderkwartier" geworden. Het grondwettelijk recht gegeven aan de Prov. wetgeving, waarbij het stichten en opheffen van waterschapsbesturen enz. gewaarborgd is was de kracht, die tot de stichting van dit Waterschap leidde. In 1919 werd tot deze stichting besloten en de millioenen verdeeling werd vastgesteld. Het totaal bedrag werd toen bepaald op f 20.000.000 en het Hoogheemraadschap heeft de deurswaardersrol te spelen om van deze f20.000.000 er f9.000.000 in be paalde termijnen aan de Provincie terug te betalen. Zeker is het niet overbodig geweest hier even te releveeren, dat de totale kosten van den waters nood pl.m. f30.000.000 hebben bedragen. Aan de betaling dezer f21.000.000 mag de gehee- le Provincie mee betalen. Wanneer we nu weten, dat buiten het gebied van het Hoogheemraadschap ruim drie-vierde der Prov. belastingen worden bijgedra gen, dan weten wij tevens, dat de watersnoodlasten voor een niet onbelangrijk deel door de geheele Provinciale gemeenschap worden gedragen. Ook zij hier nog gewezen op een bedrag, dat door het Rijk wordt gegeven dat in 1930 f 313.000 uitmaakte, waarvan het Hoogheemraadschap en de Provincie ieder de helft ontvangen. In grove trekken is hier de wording van het Hoog heemraadschap weergegeven en ieder zal begrijpen, dat de leuze van opheffing spoediger uitgesproken dan verwezenlijkt is. Aan de afbraak zullen de Prov. Staten zeker niet eerder kunnen overgaan, of er dient te worden aangegeven wat er voor in de plaats en: welke verbetering kan worden aange bracht. Laat ons, alvorens verder te gaan even een sa menvatting hier weergeven, zooals dit beknopt in eene handleiding was neergeschreven. Het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier heeft tot taak Noordholland boven het Y te beschermen tegen de Noordzee en de Zuiderzee. Het is in 1920 opgericht, tengevolge waarvan een zevental waterschappen werden opgeheven, terwijl zeventien anderen in hunne zich zagen beperkt. Dientengevolge heeft het Hoogheemraadschap het beheer gekregen over pl.m. 10 K.M. zeewering, pl.m. 10 K.M. binnenwaterkeering en pl.m. 260 K.M. weg, het toezicht over pl.m. 50 sluizen en de zorg voor twee bemalingen. Het bestuur bestaat uit een dijkgraaf, zes hoog heemraden en twaalf hoofdingelanden en twaalf hoofdingelanden plaatsvervangers. De dijkgraaf en de hoogheemraden worden voor den tijd van zes jaar benoemd door de Kroon, de hoofdingelan den en de plaatsvervangerds worden voor zes jaar gekozen door kiezers, waartoe het gebied van het Hoogheemraadschap in (thans 4) kiesdistricten is verdeeld. Hierna volgt een opgave van het aantal kiezers, dat inmiddels door besluit van Prov. Staten ook alweer gewijzigd is, aangezien thans het enkelvou dig stemrecht voor een volgende verkiezing zal gel den. De belastbare opbrengst, berekend over 142000 H.A. bedraagt f 14.000.000. Hiervan wordt een pet gegeven, dat voor 1930 6.4 bedroeg, en dat o.a. ver band houdt met de omstandigheid, dat het Hoogh. belast is met een uitkeering aan de Prov. Noordhol land in de rente en aflossing van de leeningen, die de Prov. tengevolge van den watersnood in 191G- heeft moeten aangaan. Het aandeel, dat dientenge volge ten laste van het Hoogheemraadschap is ge bracht bedraagt f 9.000.000 gulden. De begrooting voor 1930 heeft een eindcijfer van f 1.246.450 (ge wone dienst). Het 7-tal opgeheven waterschappen waren de volgende: 1. Het college van Hoofdingelanden van West- Friesland; 2. Het Heemraadschap van den Hazerdwarsdijk; 3. Het Hoogheemraadschap van den Honds- bossche en Duinen tot Petten; 4. De Dijkvereeniging bekend onder den naam van den Noorder Y en Zeedijk; 5. Het Heemraadschap van den Schardam en Keukendijk; 6. Het college van Dammeesteren van den Nieu- wendam bij Monnikendam. 7. Het Heemraadschap van den St. Aagtendijk. Uit het voorgaande blijkt welk een belangrijke rol onze Waterschapshuishouding het Hoog heemraadsschap Noord-Hollands Noorderkwartier inneemt. Vanzelf komt nu de vraag, wat er in de plaats van dit Waterschap gesteld moet worden? Wie zal de Hondsbossche beheeren, wie de vele wegen op de meer den 120 K.M. lange West-Friesche omringdijk om niet te spreken de rest der 260 K.M. Wie de sluizen, wie zal voor de aflossingen zarg dragen? zullen al deze lasten op de landerijen van die pol ders gelegd moeten worden, welke in den nood van 1916 het eerste getroffen waren en dit wel volgens het oude woordWie het water deert, die het keert? Er is ook een andere oplossing en deze is alles aan de Provincie! Echter ook in dit geval mag de vraag gesteld worden zal de Provincie goedkooper en ook beter beheeren? De opposanten tegen het Hoogheemraad schap zijn tot dusverre in gebreke gebleven om den nieuwen en beteren weg aan te geven. Wellicht is deze nog in het verschiet, maar toch meenen wij, dat Hoofdingelanden, die een zekere deskundigheid, een breederen blik zullen moeten hebben, onverschillig of deze in Beemster, Scher mer of Heerhugowaard wonen, hier voorlichtend werk hadden kunnen verrichten. Ook de menschen in Land- en Tuinbouwkringen zullen zich rekenschap van hunne vragen moeten geven en kennisneming van het historisch gegroeid Waterschapsrecht met zijne verhoudingen getroos ten. Een bespreking omtrent het te houden beheer en of dit misschien voordeeliger en goedkooper dan tot heden kan geschieden, is in dezen niet aan de orde. Zou hierover critiek worden uitgesproken, zoo zouden wij nog meerdere organen onder den loupe kunnen nemen en zeker zal er ook wel op dit ter rein het een en ander kunnen worden bespaard (en wordt er ook reeds bespaard)In het karakter kun- nene den ook de vragen ten opzichte van centrali satie van de zijde van Ged. Staten aangemerkt kunnen worden. Ook kan er op het gemeentelijk terrein in deze nog veel worden gedaan, doch laat ons niet te veel hooi op den vork nemen. Wanneer in dit verband op deze mogelijkheden woVdt gewe zen, dan is dit met deze bedoeling, dat geen een zijdige bezuiniging als leuze naar voren gebracht mag worden, wil althans niet de gedachte naar voren komen, dat de leuzen in zake bezuiniging een vooringenomen bedoeling insluiten, iets wat vermeden moet worden. De kwestie in deze is bij de vereeniging van wa terschappen aanhangigi gemaakt, althans de wen- schelijkheid is betracht, wellicht hooren wij van deze zeker terzake kundigen wel bepaalde ideeën en kunnen dan op goed gefundeerde gronden voor stellen een Ged. of Prov. Staten ingediend worden! woude, Heerhugowaard en Alkmaar naar Den Haag en Rotterdam en terug. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aan tal, vangt aan Vrijdag 29 April en wordt gesloten Woensdag 4 Mei 1932, ten 15 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde stations en zijn op geen andere dan de genoemde terinen geldig Dienstregeling: Heen: Vertrek Nrd.-Scharwoude 7.20; Heerhugowaard 7.27; Alkmaar 7.40; aankomst den Haag 8.47; Rotterdam D. P. 9.11. Terug: Rotterdam D. P. 19.55; Den Haag 20.18; Alkmaar aan: 21.23; Heerhugowaard 21.36; Noord- Scharwoude 21.44. SINT PANCRAS. Alhier is een nieuwe bond opgericht alleen voor arbeiders tusschen 60 en 70 jaar. Dit is met 't oog op steun bij werkloosheid. Als Voorzitter, Secretaris, Penningmeester is voor- j loopig aangewezen de heer J. van Kampen.è Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de heeren Tj. Koelemey Sr. en J. Wever. De contributie zal 15 cent per week bedragen. SINT PANCRAS. Onze plaatsgenoot de heer K. v. d. Wal is als agent van politie tijdens de zomermaanden benoemd te Schiebroek. Binnenland NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Goedkoope Trein. Op Donderdag 5 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal een goedkoope trein, 2e en 3e klasse, loopen van den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noord-schar- Ontwikkelingswerk te B&rcbeni. Een cursus voor afbrieksmeisjes van 17 tot 24 Mei. Van 17 tot. 24 Mei a.s. zal door de vereeniging Woodbrookers in Holland op „Heidehof" te Bar cliem (Geld.) een ontwikkelingscursus worden ge houden voor meisjes die in fabrieken werkzaam zij1'. i i Er is op dezen cursus plaats voor een dertig I tal meisjes boven de 18 jaar. Verschillende fabrikanten, de waarde van al- gemeene ontwikkeling voor den jonge mensch ueseffende, besloten hiervoor aan enkele meis jes een extra week verlof te geven met behoud van. loon. In de morgenuren zullen inleidingen gegeven worden over allerlei onderwerpen, als, gezond idsleer, kinderverzorging, boekbespreking, ne- dendaagsche geschiedenis en natuurleven. De middag zal aan sport en ontspanning besteed worden, de avond aan onderlinge bespreking en muziek. De kosten* bedragen 10 gulden voor de geheele week. Inlichtingen te vragen aan en opgaven van deelneming te richten tot mejuffrouw O. C. VVilbrenninck, Dp Carpentierstraat 82, den Haag. Drie cursussen voor plattelandsvrouwen en meisjes. De vereeniging Wpodbrookers in Holland, die al sedert jaTen haar zomercursussen op ondog matisch godsdienstigen grondslag te Barchem in Geld. houdt, is voornemens dezen zomer de vol- drie cursussen voor vrouwen en meisjes van het platteland en uit de steden in „Heide- hof' aldaar te organiseeren. 1. Van 24 tot 27 Mei voor huisvrouwen. Onder werpen over de verhouding van ouders en kinde ren; de gehuwde vrouw als maatschappelijke werkster; kinderwetten; wat in Nederland ge daan wordt voor het verwaarloosde kind; reli gieuze opvoeding. Hiernaast zal ook de noodige tiid besteed worden aan wandelingen, zingen en o.nderlinge bespreking. Kosten f6. 2. Van 30 Mei tot 12 Juni voor meisjes boven de 18 jaar. Onderwerppeneconomische verhou dingen op het platteland; bouwkunst; boekbespre king; natuurleven. Daarnaast zal voor handen arbeid, gymnastiek en muziek de belangstelling gevraagd worden terwijl de algemeene omgang, de onderlinge bespreking, kortom de sfeer waar in men dien tijd samen is, naar men hoopt, het belangrijkste deel zal uitmaken. Kosten 20 gld. 3. Van 20 Juni tot 2 Juli voor meisjes die zich geheel of gedeeltelijk aan sociaal werk willen ge ven, bv. clubleidsters van het Nut, vacantieko- lonieleidsters, leerlingverpleegsters enz. Onder werpen: omgang met kinderen en met menschen, kinderliteratuur, muziek, kinderspel, handenar beid, kinderwetten, natuurleven. Evenals bij den vorigen cursus, verwacht men ook hier het meest van den geest, waarin men met elkaar samen is en van de nabesprekingen. Kosten f20. Inlichtingen te vragen aan en opgaven van deelneming te richten tot mejuffrouw O. C,. Wil brenninck, Dp Carpentierstraat 82, den Haag. stad dreven, olie en pek opgeslagen moesten zijn geweest. Er werd een ontzaglijke hoeveelheid water in de loods gespoten, zoodat men binnen drie kwartier het vuur meester was. Voor de tweede maal werd de brandweer ge alarmeerd over kwart over negen, thans voor een fel uitslaanden brand in de zeilmakerij, stof feerderij en linoleumafdeeling der Nederlandsche Spoorwegen aan den Tweeden Daalschen dijk. Ook hier brandde de loods af en was de vuur gloed tot op verren afstand zichtbaar In verband met 'een wijdverbreiden vonkenre gen spoot men 'de omliggende huizen nat, zoodat erger werd voorkomen. Behalve door de Utrechtsche vrijwillige brand weer werd tevens water gegeven door dei eigen brandweer der spoorwegen, zoodat met een 20- tal stralen gespoten werd. In beide gevallen was do oorzaak onbekend. De loods aan den Tweeden Daalschendijk had een oppervlakte van veertig bij zestig meter. Er was veel materiaal in opge slagen, zoodat de schade zeer aanzienlijk is. De moord op het meisje tei Naaldwijk. Naar wij vernemen is het psychiatrisch on derzoek naar de geestvermogens van den 22-ja- rigen letterzetter die is gearresteerd in verband met den moord op een zestienjarig meisje uit Naaldwijk thans geëindigd. Naar wij voorts vernemen concludeeren. de bei de psychiaters dr. Scholtens en dr. Gerritsen in hun rapport 'tot verminderde toerekeningsvat baarheid. steekpenningen bij openbare werken. Naar de "„Nieuwe Haarlemsche Courant" meldt stelt de politie te Haarlem een onderzoek in naar het aannemen van steekpenningen door een amb tenaar in dienst van openbare werken aldaar. Dit onderzoek is zoover gevorderd, dat de stuk ken aan den officier van Justitie bjj( de Haar lemsche rechtbank zijn overgelegd. Het onder zoek heeft zcih uitgestrekt tot leveringen van zand ..grint en heipalen. Bezuiniging bij de P. T. T. Inkrimping aantal postbestellingen in plaatsen beneden 5000 inwoners. Naar wij vernemen, behoort tot de bezuinigings maatregelen, welke de Directeur-Generaal der P. T. en T. in de tegenwoordige tijdsomstandig heden gedwongen is te nemen, het verminderen van het aantal postbestellingen tot twee per werkdag in de kom van die plaatsen, waar die kom niet meer dan 5000 inwoners tolt. (Handelsblad,} Uit het veeinbeidrijf. Het bemiddelings voorstel van Burgemeester Bouina afgewe zen. Een staking van 3000 arbeiders nage noeg zeker. Het voorstel van Emmens burgemeester om in het veengebied te Bargercompascuum en Barger oosterveen het loon contractueel te bepalen op 90 procent van verleden jaar in Bargeroosterveen gegolden hebbend loon, wat voor Bargercompas cuum een verlaging beteeken,t van ongeveer 20 procent is door de arbeiders niet aangenomen. In alle organisaties was een groote meerderheid tegen aanvaarding van dit voorstel. Gisteren is te Klazienaveen door de hoofd- en afdeelingsbesturen der organisaties besloten aan de verveners een ultimatum te stellen tegen he den Donderdag. Wanneer voor dien dag geen verbeterd aanbod is gedaan, waarop niet veel kans bestaat, zal Donderdagmorgen de staking ingaan. Deze staking heeft betrekking op het geheele zuidelijke veengebied in de gemeente Emmen, met uitzondering van de Direntsche Landontginningsmaatschappij te Amsterdamsche veld. Zjj zal ruim 3000 arbeiders omvatten.- (Met dit stakingsbesluit ligt vrijwel het ge heele veenbedrijf in de gemeente Emmen stil, want de wilde staking te Emmerafscheidenveen en de staking op andere plaatsen duren ook nog steeds voort. In de Schoonebeeker venen wordt nog gewerkt. r Opheffing van Rechtbanken. Men meldt aan de N.Ri.Ct. dat de commissie Weiter zou hebben geadviseerd tot opheffing van de rechtbanken te Tiel en van de rechtbank te Zutfen of van die te Zwolle. Voorts tot com bineering van de gerechtshoven te Leeuwarden en te Arnhem tot een meer centraal gelegen ge rechtshof. Daarbij werd de gemeente Zwolle ge noemd. 1 Die afsluiting van de Zuiderzee. Een drama voor ons land. De heer E. den Herder te Harderwijk heeft zich met ©en adres tot de Eerste Kamér gewend. Hij zegt daarinI „De bewijzen heb ik geleverd dat de afsluiting' van de Zuiderzee een drama wordt voor ons land Gij zijl er niet langer klaa,r mtee dé verantwoor delijkheid van u af te schuiven op de ingenieurs van d© Zuiderzeewerken. Als gij ,-nformeerd bij de ^luismeesters te IKmuiden en te Kjornwer- derzand dan zult u hooren dat 4 December 1931 en 7 en 8 April 1932 de vloed op de Wadden zee ver boven den stand van de: Noordzee was. Dan hebt u de bewijzen in handen, dat de bere keningen van de commissie Lorentz foutief zijn, u behoeft mij dan tiiet te gelooven, maar gij zult u zelf overtuigen. Als goed Nederlander, in het waarachtig belang van Nederland eisch ik van u, dat gij deze zaak onderzoekt en de afsluiting- van de Zuiderzee zoolang stop zet." Twice opslagplaatsen der Nederl. Spoorw- afgebrahd. - Belangrijke materieel© schade Op twee verschillende plaatsen is te Utrecht gisteravond brand uitgebroken, maar merkwaar dig genoeg betrof het in beide gevallen een brand in opslagplaatsen der Nederlandsche spoorwegen. De eerste ontstond omstreeks half zeven in een loods aan de (Mineurslaan, waar, te oordeelen naar de zware rookwolken, die. tot ver over de DALENDE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. INDEXCIJFERS OVER MAART J.L. Aan het driemaandelij ksch overzicht van den stand der kosten van het levensonderhoud bij ar beidersgezinnen en gezinnen van meergegoeden te Amsterdam, uitgegeven door het Bureau van Sta tistiek der gemeente wordt het volgende ontleend: De indexcijfers der kosten van het levensonder houd over Maar j.l. berekend op de basis van het peil der prijzen gedurende de periode 1923'24 is 100, waren voor arbeidersgezinnen 79.9 (tegen 82.2 in De cember j.l. en 87.4 in Maart 1931) en voor gezinnen van meergegeoden 81.8 (tegen 84.8 in December j.l. en 89.9 in Maart 1931). Sedert het vorige kwartaal is er dus een daling van 2.8 voor arbeidersgezinnen en van 3,5 pet. voor degezinnen van de meergegoeden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2