Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier ZATERDAG MEI 1932 41e Jaargang jilmi: firmi 1.1. KEIZER. Redacteur i.KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Weekagenda De positie van den arbeider No 50 TELETOöN ÏNTEKCOMMüNaAL NO. 88. NIEUWE LAMËDIJKEK DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDEF en ZATERDAG. Abcnnmentspry s oer 3 maanden 1.15. COURANT ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 11 Mei. Vejlingsvereeaig. )>D,e Noordermarkl, bond ten lokale van J. de Bakker te Nrd scharwoude. Aanvang half twee. Mei is de maand van het ontwakende nieuwe leven, de jubel van de jonge kracht, het lied van den arbeid, het feest van den arbeider. Niet alleen van den socialistisch- of modern georganiseerden arbeider, maar ook van den katholieken, die in Mei van zijn Paus de „Rerum Novarum" ontving de encycliek, waarin hem geleerd werd, dat de strijd voor een menschwaardig bestaan zijn goed recht was. Mei is het feest van eiken arbeider omdat de natuur in hem wekt de vernieuwing van kracht en energie, welke het leven d i de strijd om het bestaan beinvloedt en begeestert. En om dat we het begrip „arbeider" niet meer zoo eng beperken, als dat eens wierd gedaan, maar elk mensch, die niet vegeteert, doch vruchtbaar tracht te ijveren, recht op dien eeretitel heeft, daarom is Mei het feest voor allen, die van goeden wille zijn. Toch zal deze maand maatschappelijk steeds meer in het bijzonder worden gevierd door degenen, die in de vroegere engere beteekenis van het woord „arbeiders" zijn, te weten de loontrek- kenden. Arbeiders van onderscheidene richting hebben jaren achtereen zich in deze maand opge maakt tot den strijd voor hun maatschappelijke en gestelijke verheffing, in latere jaren hebban ze in dezelfde maand gejubeld om de behaalde overwinningen en ze zullen in de toekomst in 'Mei bijeen blijven komen om hun verworven positie te beveiligen en te consolideeren, zoo noodig te verbeteren. Ze hebben reden om tevreden te zijn over de resultaten van den strijd. Wie zoo om en bij een halve eeuw oud is, heeft de arbeiders gekend als weinig geschoolde en besch^f?e°mensch1enhH5i SCM<? *üu&)h wfital" schouwde dan wel vergaderingen bezocht van arbei ders, rood of roomsch of christelnijk georganiseerd, dan kon men onder den indruk komen van het ide- eele van hun strijd en het schoone van hun taak, men raakte ook beklemd door het holle van hun woord, het vage van hun argumenten, het onjuiste dikwijls van hun optreden. Noch hun kleeding, noch hun manieren droegen het stempel van beschaving Al weer: ze konden het niet helpen, want heusch, ook beschaving kost geld. Het uiterlijk en de manieren van de arbeiders van thans zeggen het ons, hoe veel er is veranderd, met welk succes de strijd voor eigen maatschappe lijke verheffing is gevoerd. Ze hebben een loon, waarvan ze zich en hun gezinnen beter hebben kunnen huisvesten, waarvan ze zich hebben kun nen kleeden, zooals een mensch waardig is, waar van ze zich behoorlijk hebben kunnen voeden, waarvan ze zich aan de 'bronnen van ontwikkeling hebben kunnen laven, waarvan ze tenslotte hun km deren een behoorlijke opvoeding konden geven. Hun karakter is hervormd en gestaald. Hun po sitie is gevestigd en bevestigd. Wie vroeger met een boord kon loopen en met een hoed op, die zag soms diep op den arbeider neer, al was de De- boorde meneer soms grooter proleet dan de gepette proletariër Nu is er nog slechts respect voor den arbeider, den behoorlijken arbeider althans. Wie zich vroeger voor hem schaamde, zoekt nu zijn positie te benaderen. De „heer" die achter zijn borel zit te dazen, verklaart het met een vuistslag, op zijn borst: „ik ben ook arbeider, al behoef ik mijn handen niet vuli te maken. Ik moet ook wer ken voor mijn kost. Ik ben niets meer dan den eersten den besten arbeider. De arbeider heeft reden om tevreden te zijn me zijn verkregen positie. Zeker, momenteel, is de tijd slecht, voor een ieder. Dat heeft met zijn maat schappelijke positie in het algemeen weinig te ma ken. En vele arbeiders hebben reden om te meenen dat ze nog veel hebben te bereiken. Toegegeven. Elke overwinning wordt in etappes bevochten en als de groote slag geslagen is, dan moet het terrein worden gezuiverd. Maar de arbeider heeft zich een verzekerde en gerespecteerde plaats in de samenle ving veroverd. Hij heft rdene om et juichen en. de maatschappij in haar geheel heeft dat ook. De samenleving heeft geen heil te verwachten va een klasse paupers, welke het overgroote deel d bevolking uitmaakt. Zulke een klasse slechts met knoet en kogel te regeeren. Sommige menschen idealiseeren alles, wat vroeger waa Schande! zeggen dezulken, dat de arbeiders thans nog durven mopperen. In de groote steden, ^o heeï het dan verder, krijgen de werkloozen per week eej bedrag aan steun, waarvoor de mens£henJ£ ant twee weken hard en lang moesten werken We ant woorden: dat zegt niet, dat het nu verkeerd gaat maar dat het vroeger niet goed was. Als vro g een crisis zou zijn uitgebroken vandenomvangvan thans, dan zouden de hongerige massa s tot een helsch verzet zijn opgestaan en niemand had haar geweld en willekeur kunnen tegengaan. Dat er n tenminste nog een groote mate Xan orde r ondanks de ontzaglijke economische ontwrichting komt door de wijze, waarop de maa^£ ^beiders de kracht en macht van de gezamenlijke arbeideF- en ook door het ontwaakte sohdfiriteitsgevo schen de standen onderling, garant isgesteia g worden voor de handhaving van een zekere mini mum-levenspositie, den mensch waardig Gisteravond vergaderde de raad va genoemde gemeente ten radhuize, d °m 7 uur, onder voorzitterschap van gemeester, den edelachtb. heer J- Kroonenbur0. tevens secretaris. Afwezig de heer (Si. Duif Mz. wnord De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de heer -Si. D|uif Mz. door ziekte afwezig is en spreekt de hoop uit, dat de heer ,Duif op de volgende vergade- ring wederom in gezondheid aanwezig zal zijn. A.E.achtb. merkt op, dat om persoonlijke re denen, aan alle led^n een voor het destijds door oen raad voorgestelde reglement van orde is. uit gereikt en verzoekt den lelden dit thuis eens rus tig door te lezen. Liever zou Z.E|d.( aehtb. vol gens de gewoonte, de vergadering op huishoude lijke wijze willen houden, doch zal voortaan deze houden volgens het reglement van orde. Tenslotte hoopt de voorz. op de medewerking der raadsleden. f Hierna volgt de vaststelling der notulen der vorige vergadering. Na gehouden loting blijkt, dat de stemmingen zullen aanvangen bij den heer Koelemeij MEL EDI" LI, ING. Beschikking wan den minister van Riimen- landsche zaken en Landbouw, dat, overeenkom stig het voorzgestelde cijfer der bevolking, de uitkeerinmg over het afgeloopen 3e kwartaal, de slotuitkeering alsnog zal bedragen f35,62i/2. Volgens mededeeling van den Inspecteur der Dir. belastingen zal, de definitieve raming der Person eel e belasting'voor het, jaar 1932 bedragen f3800 overeenkomstig de oorspronkelijke raming; wat betreft de grondbelasting f2200,gelijk aan de"" oorspronkelijke raming, eveneens de op centen ad. f1200,Het aandeel in de Gemeente fondsbelasting, geraamd op f1500, - is hieraan gelijkluidend, waarvoor de opcenten zullen be dragen f1800, terwijl.deze voor het dienstjaar 1933—'34 zullen bedragen f1800—, w'.aarvoor geraamd was f1450. Volgens mededeeling van den directeurvan den Rijksdienst der werkloosheid bedraagt Je normale subsidie over het 3e. kwartaal 1931 f102,20. t f Voorts is de lijst der manschappen van de brandweer door vertrek en overlijden van eenige leden herzien. Menalswv>.L<piio: hehoemrl van de ling, is bericht ingekomen van aanvzaarding van hunne benoeming. Door B. en W. zijn volgens schrijven dd. 22 April jl. alle landarbeiders, die nog niet zijn ge organiseerd op steun niet meer kunnen rekenen. Aan de leiders' zijn van dit' schrijven voldoende, exemplaren ter hand gesteld en is aan de afdee- lingen nog een apart schrijven gericht, waarin wordt gewezen op de nieuwe bepaling, dat' 35 weken (vroeger 26) contributie moet zijn be taald alvorens voor steun in aanmerking te ko men. Degenen, die zich .vóór 7 Mei alsnog op geven, hebben het recht om met ingang van 1 December a.s. voor steun in aanmerking te ko men. Van de centrale oommissie inzake het regee- geeringscrediet ten behoeve van den groven tuin bouw is bericht ingekomen, dat de tweede uitkee- ring zal bedragen f6635,25, waarbij het gedeelte idoor d ^gemeente bijtedragen is gesteld op f2843,68. I De voorz. deelt mede, dat de aangevraagde bedragen zijn gehalveerd, door het rijk inplaats van de aangevraagde 2 millioen gulden, slechts 1 millioen beschikbaar heeft gesteld. Morgen middag dus heden middag 7 Mei, zullen de uit- keeringen plaats hrebben, waarvan aan de betrek ken personen mededeeling is gedaan. Z|. A. deelt mede, van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat docr de regeering, het tweede millioen zal worden uitgekeerd, dus ieder het volle bedrag zal ontvangen. Ingekomen is een schrijven van den inspec teur der posterijen en Tel., dat met ingang van 23 Mei a.s. de middagpostbestelling wordt stop gezet B. en W. hebben gemeend, om naar aan leiding hiervan een schrijven te moeten richten aan de directie der posterijen, om zulks te voor komen, daar de dienst hier ter plaatse steeds alles heeft gedaan ten voordeele van handel en nijverheid Om deze reden moet er dan ook niets worden nagelaten, om de bestaand ebestelhng te behouden. Naar aanleiding van het desbetreffende schrij ven vraagt de heer Lek of degenen, die thans loos zijn, zich alsnog kunnen opgeven. Lie voorz. antwoordt biet op de hoogte te zijn met de reglementen der organisaties. Voorts deelt de heer Lek mede, dat door de commissie—Lo- vink is geadviseerdtot .uitkeering van het 2e. millioen gulden en kan, als vrijwel worden aan genomen, dat zulks zal geschieden Hierna wordt besloten bovenstaande meded.ee- lingen en ingekomen stukken voor kennisgeving aaVA!STSTÉLLING VERORDENING DRANK WDe voorz. deelt mede, dat, ingevolge de nieuwe Drankwet eene verordening moet worden vast gesteld ten aanzien als verloven maar tevens ten aanzien van^de heffing hiervan, waarvan het bedrag bepaald is op f25,- per verlof Nadat door Z, A. hiervan voorlezing is ge daan wordt aldus besloten. ADRES-BEEERjKING VERDOVEN DRANK)- Ingekomen is een breedvoerig schrijven van de nationale commissie tegen het alcoholisme „evestigd te Utrecht, waarin gewezen wordt op de bepaling der nieuwe drankwet, waarbij is be- pald, dat niet alleen het aantal vergunningen, mar ook het aantal verloven op het bestaande aajtal door den raad gehandhaafd mag worden. I ie voorzitter deelt mede dat het college van B.en W. heeft gemeend, niet opj dit schrijven tcnoeten ingaan, omdat in deze gemeente slechts ée: zaak verlof heeft en de mogelijkheid bestaat, da er Cen inrichting kan worden gevestigd, die zia kan vestigen in een ander gedeelte der ge- mente en voorziet in zekere behoeften, z.a. staling. B. en W. meenen dan ook gen afwachten de houding in deze te moeten aannemen. Jte lieer Lek zegt wel iets te gevoelen voor "dit sthdpu.nt. Zelf drankbestrijder zijnde, weet hij eciter, welk standpunt door B. en W, wordt, inenomen ten aanzien der verloven, daarover makt spreker zich niet ongerust. In Utrecht alius spreker, zal men wel begrijpen, dat( Siint Pocras zoo goed als drooggelegd is. ïierna wordt het voorstel van B. en W. met allln voor aangenomen. Burgemeester, Secretaris en Ont vanger. Ie voorzitter deelt mede, dat ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarin gewezen wordt op pen verzoek van een 10-tal kleinere gemeenten en en waarin wordt verzocht om verlaging van de sabrissen van bovengenoemde functionarissen, in die' voege, dat het pensioensverhaal wordt toege- pas. Efe voorzitter deelt mede, dat deze zaak hem persoonlijk betreft en dat dit aanleiding is, om zich hierin niet te mengen en laat daarom de ziens wijze van het college van B. en W. aan de wethou ders over om deze bekend te maken en draagt de leiding der vergadering voor dit punt over aan den héér J. v. Kampen, pe heer J. van Kampen, deze overdracht aan vaardende, merkt op, dat de Raad in- deze advies hééft uit t% brengen aan Ged. Staten, doch als de R^ad de pensioenverzekering op de wijze, zooals ddor vele gemeenten is gevraagd, aanvaardt, zijn B. en W. niet verplicht deze te volgen en kunnen er alzoo twee adviezen naar Ged. Staten worden ge- oyeral het pensioensverhaal werd toegepast, de gemeenteraad, heeft besloten, om dit pensioenver% d°Veien meenen, dat er thans gehaald moet worden wat maar eenigszins kan. Nu echter slechts een kwart gedeelte der salarissen door de gemeente moet worden betaald zijn de wethouders van mee ning om het pensioenverhaal ook door de gemeente te blijven betalen. B. en W. stellen voor om het pensioenverhaal niet toe te passen. De heer C. Duif zegt, dat hij de personen buiten bespreking zal laten. Gelet echter op den algc- meenen toestand, de algeheele verrassing en den algeheelen achteruitgang is spreker van meenmg, dat het pensioensverhaal wel moet worden toege past en vraagt hoe groot dit is. Weth. van Kampen antwoordt,t dat dit 8V2 pet bedraagt. De heer Lek zegt, hetzelfde standpunt m te ne men als in 1930 toen spreker ook tegen de ver hooging, voorgesteld door Ged. Staten, was. Spreker gaat den huidigen toestand na en memo reert hoe er menschen zijn, die niet in de gele genheid zijn om hun eigen brood te verdienen. Zelfs hebben 78 menschen zich aangemeld om van het Rijk en de gemeente hulp te vragen om hunne bedrijven gaande te houden. De toepassing van het pensioenverhaal geeft tevens nog eene besparing van pl.m. f 400.—. Spr. brengtnaar voren dat ook de gemeente Harenkarspel het verhaal heeft toe gepast. Spreker verklaart zich voor het voorstel DlWethouder van Kampen zegt, dat het op hoogen prijs te stellen is dat de personen in kwestie buiten bespreking zijn gehouden en hebben de tegenstan ders van het voorstel van B. en W. de moeilijk heden der tuinbouwers als zoodanig naar voren gebracht. Wat de heer Lek zegt aangaande de gemeente Harenkarspel kan spr. hierop antwoorden dat de gemeente Amsterdam het niet doet, dus kunnen de gemeenten buiten beschouwing blijven. Wordt het verhaal wel toegepast, dan zal zulks voor alle ambtenaren gelden, dus ook voor de po litie, want het zijn allen lagere ambtenaren. Straks zal het nog zoover komen, dat de rentezegels door de arbeiders zelf zullen moeten worden betaald. Spr. wijst er op, dat als het ambt van burgemees ter en secretaris gescheiden zou zijn, dan zou het salaris van den secretaris f 1900.— bedragen, ter wijl dit nu f1600.— is. Zeker mogen zij onder de arbeiders worden gerekend, al zijn het dan ook hoedenproletariers. Tenslotte vraagt spreker of de heer Duif zijn voorstel handhaaft, waarop deze bevestigend ant- W D^heer Lek geeft toe, dat het voor de gemeente een klein voordeeltje oplevert endat er gemeenten die het niet toepassen-, doch deze gemeente is er wel zeer slecht aan toe. De heer Snel zegt, een strooibiljet te hebben ont vangen waarin alle arbeiders en ambtenaren wor den aangespoord om zich te verzetten tegen loosn- verlagingen, waardoor de armoede in het leven wordt geroepen. Het komt spr. vreemd voor dat de heer Lek nu zoo hamert op, het drukken der loonen, terwijl hij nog deze week zelf geholpen heeft aan de verspreiding dier biljetten De heer Lek vraagt hierop het woord, doch wet houder van Kampen meent dat dit punt nu vol doende is besproken. Zeker is het mooi om te wijzen op den toestand, maar Ged. Stater doen niets zonder den Raad te hooren. Spreker kan niet nalaten zijn respect te uiten voor het debat van de heeren Duif en Lek, daar zij hebben gestreden voor de bouwers en tuinderse. Aan den lijve voelt spreker zelf, dat een pensioenverhaal niet aange- ^De1 heer Lek zegt, dat velen- der ambtenaren gevoelen, dat er toch iets moet gebeuren. Weth. van Kampen zegt, zich nu te stellen op het standpunt dat dan begonnen moet worden bij de hooge ambtenaren. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt hierna aangenomen met 4—2 stemmen. Te gen de heeren Lek en Duif. Hierna wenscht wethouder Van Kampen den burgemeester geluk met dezen uitslag. De voorzitter dankt den spreker voor de leiding van dit punt der agenda. Verzoek L. F. v. Esseveld, grasgewas Twuyverweg. De voorzitter deelt mede, datd oor v. Esseveld is verzopht het grasgewas aan den Twuyverweg te mogen pachten en deelt mede dat Wiedijk, dit dit het vorig jaar heeft gepacht er nu definitief vanaf heeft gezien. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen voor den tijd van 1 jaar voor denzelfden prijs en op dezelfde voorwaarden. Nadat hierover eene korte gedachtenwisseling is gehouden, waarbij de heer Snel aanbeveelt om ook het Otterpaatje er aan toe te voegen, doch het meerendeel der leden het wenschelijker acht, dat de gemeente daarover de schikking houdt wordt overeenkomstig het voor stel besloten. Verzoek W. Groen Kz„ bijdrage voor slooping voorkant huis. De voorzitter deelt mede, dat de heer Groen zijn winkel opheft en tot verbouwing van den voor kant van het huis zal overgaan. Het huls zal hier door anderhalve meter aan den voorkant achter uit komen, hetgeen ten zeerste ten goede komt aan de verbetering van den weg. In het verzoek wordt gevraagd een bijdrage van b.v. f 100.—. Z.E.A. wijst er op, dat er in de gemeente zeer weinig huizen vlak aan den weg staan Dit is aan den Langendijk geheel anders. Met het oog op de verbetering van het uitzicht achten B. en W. het verzoek van dien aard, om het maar niet zoo van de hand te moeten wijzen en meenen dat het hier een belang voor de gemeente is. B. en W. meenen, dat de kosten van sloopen en het opnieuw optrekken van den muur pl.m. f 100.— zullen bedragen en stellen voor eene bijdrage te verleenen van f 60. De heer Snel is van meening dat men in gedrang ,1 komen met het daarnaast gelegen hek. De Voorzitter antwoordt dat het niet direct de bedoeling is om het hek van Groep te laten in springen, doch heeft Z.E.A. meerdere geteekende verklaaringen vn bewoners dat bij een eventueel achteruitzetten der hekken, zoo zulks noodig wordt geacht in verband met eene verbreeding van den weg, mogelijk is en komen de kosten hiervan voor rekening van de eigenaars. Hierna wordt het voorstel met allen voor aan genomen. Steunreerelintr Werkkraan na 1MeL - Kp70ek aan de betrokken aïdeeling ih aerr-Haag een schrijven is ingekomen van den Minister dat de steunregeling tot en met 7 Mei is verlengd. Hierbij wordt tevens medegedeeld dat timmerlieden, metselaars enz. hiervoor niet in aan merking komen. Wat betreft de sigaren- en man denmakers wordt gevraagd eene opgave van het aantal en bij wie werkzaam geweest Betreffende het 2e gedeelte van dit schreven deelt Z.E.A. mede, dat deze zaak in een schrijven breedvoerig is toegelicht, waarop echter nog geen antwoord is ontvangen. De steunregeling is nu tot 7 Mei verlengd en is er intusschen een schrijven aan den minister gericht om hiermede te kunen d°DeS werkloosheid is zeer sterk en werk voor hen is er niet. Bij de Zuiderzeewerken is eerder af vloeiing dan dat er arbeiders worden aangenomen. Waar de gemeente tot 1 Mei een toeslag heeft gegeven op de uitkeeringen van de bonden, zal het thans eene enorme verzwaring zijn, nu allen zijn uitgetrokken. Thans moeten vooral op de gemeen- tefinantiën gelet worden. In de vorige raadsvergadering is reeds gezegd wat dit alles reeds aan- de gemeente heeft gekost en is het niet te hopen dat de begrooting 1933 zoo zwaar gedrukt zal worden door eene hoogere be lasting. Het inkomen der gemeente moet worden gezocht in de personeelebelasting en waar moeten de meeste menschen het geld vandaan halen. En ook kunnen de menschen niet met niets naar huis gaDaarom stellen B. en W. de uitkeeringen, vast gesteld door den minister te handhaven, d.i. de bestaande regeling te handhaven, evenwel wen- schen B. en W. hieraan eenige restricties te ver binden en wel als volgt. Ie. Werkloozen, die 4 dagen per week werken ont vangen geene uitkeering. Deze bepaling is gelijkluidend aan die van de b°2edenfnwonende zoons ontvangen geen uitkeering. 3 Als het gezinsinkomen het maximum ad f 16 overschrijdt wordt geen steun verleend 4e De kindertoeslag wordt op hetzelfde bepaald als bij de bonden, n.l. te beginnen bij het derde kind beneden 14 jaar. 5e. Alleen wonenden worden gelijkgestel met kostgangers. D Deze regeling geldt voor de maand Mei en B- en W. vragen den raad machtiging om deze, zoo het noodig blijkt, ook te doen gelden voor den maand Juni. De heer Lek vraagt hoeveel er tot op heden is uitgekeerd. De voorzitter antwoordt, dat dit f 2172.20 be draagt, terwijl geraamd was een bedrag van f 1000 Rekening dient gehouden te worden, dat het nu pas in het begin van het jaar is. Wel is er nog een bedrag van f475.— te vorderen van het Rijk. De heer Lek zegt, dat de gemeente thans voor onvermijdelijke dingen komt te staan. Spr. wil de post onvoorziene uitgaven, groot f 1300 gebruiken voor de werkloozen. Volgens spreker laat de voor zitter direct den zwarten kant zien, De laatste 4 jaren zijn er uitgaven gedaan tot een bedrag van f21.500.—, die uitde buitengewone uitgaven hadden kunnen worden bestreden. Gezien de laatste jaren staan de gemeente-finantien er niet zoo ongunstig voor. Spr. gaat na wat de menschen hebben te betalen aan huur en fond sen waardoor er van de uitkeering weinig over schiet Hierdoor komen ze in schulden, want een gezin met 2 kinderen ontvangt slechts f8.50. Wu moeten trachten te komen tot de mogelijkheid van productief werk, al stat vast, dat de minister hier voor geen toeslag geeft. Echter met zulk werk kun nen de gezinnen met een toeslag van f9.00 nog een inkomen halen van f21.00 a f22.00. Wethouder van Kampen zegt, dat de neer LeK toch met geen voorstel aangaande productief werk k°De'heer Lek geeft toe dat het niet zoo gemak- kelii k is De heer C. Duif merkt op, dat de heer Lek

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1