Til Bi - Hit Sovjet-„Para[!ijs" Uit den Omtrek TÉbouwvereenigingJÉbouwbelang" Noordscharwoude „Uit het Sovjet-paradijs" zou men gevoegelijk als opschrift boven de beschouwingen kunnen plaat sen van communistische zijde over het huidige Rusland. Zij zijn echter niet de eenigen die in deze crisistijd een beetje met het bolsjewisme co- quetteeren, die het in deze periode van malaise in hemelsnaam maar eens met „een beetje bolsje wisme" zouden willen probeeren Kort na den burgeroorlog, welke in 1921 eindigde stonden ook de Russische boeren niet onsympathiek tegenover het bolsjewistische regiem, daar zij de witte reactie meer vreesden dan het sovjetgeweld, vooral met het oog op den door hen in de revolutie verkregen grond. Tot 1926 werd de landbouw vrijgelaten, Toen kwam de eactie: het vijfjarenplan, waarin de landbouw een z.eer belangrijke functie hand, daar de landbouw producten het belangrijkste betaalmiddel miesten vormen voor den invoer van machines en ge bruiksvoorwerpen. In zooverre was de weerld-crisis voor Rusland een groote strop, dat door de gewel dige prijsdaling der landbouwproducten de export den invoer niet kon dekken. Het landbouwbedrijf werd nu gereorganiseerd „Cowchozen" zijn de land bouwbedrijven .georganiseerd op de vroegere do meingoederen, dus de zuivere staatsbedrijven. De „Colchozen" zijn collectieve bedrijven, ontstaan door samengaan onder drang der regeering van talrijke kline boeren. Het gevolg van deze organisatie was een geweldige toename van de graanlevering. Door de prijdaling op de wereldmarkt ontvingen de boe ren voor hun graan niet het door hen gewenschte minimum aan industrieproducten. Daardoor ver loren zij de interesse voor hun werk, zoodat thans de geheele sovjetpers vol staat met klachten over de werking der „Sow" en in „Sowchozen" en „Col chozen." de „Sowchozen" zijn de landbouwbedrij ven, droegen de graanleveranties nog geen 75 pro cent van wat men zich voorstelde, terwijl het vlas hennep en mais nog slechter staat. Misschien zal men in Rusland, waar men voor niets terugdeinst nog wel in staat zijn om met het woord van Karl Kautsky te spreken, -r- „uit het hongerende volk eenige overschotten aan producten te persen", ten einde zoodoend e een uitvoeroverschot te hebben, op een schitterende gang van zaken lijkt dit in- tusschen niet. Wat hierboven gezegd werd voor den landbouw, geldt in nog veel sterker mate voor de industrie. Was de opbrengst van de graanleveringen tusschen de 71 en 75 procent en dan nog veelal op papier niet in wekrelijkheid in de industrie is het ach terblijven bij wat het vijfjarenplan zich voorstelt te bereiken, nog veel sterker. In zijn interessante brochure „Het bolsjewisme in het slop"" geeft de linksstaande, socialistische thecjreticus Karl Kauts ky interessante cijfers. Wanneer de benoodigde re paraties slechts voor een deel aan de locomotieven kunnen worden uitgevoerd, de wagonbouw slechts voor 4 procent en wanneer de bouw van tractoren slechts een luttel aantal stuks per dag bedraagt, dan kan men toch moeilijk spreken van gewel dige voordeelen der socialisatie. En zelfs al zouden de resultaten gunstiger worden, al zou men met de geforceerde werkwijze bereiken wat men van een agrarisch land als Rusland met zijn groote werkmassa van analphabetische inwoners in en kele jaren een industrieland kunnen maken, dan nog loopt men met deze economische dictatuur de risi co's, die men bij elke dictatuur, ook staatkundig, loopt, en die Stalin deden zeggen: Of wij halen den achterstand (bij West-Europa) binnen tien ja ren in, of wij gaan daaraan ten gronde." Is het niet onbegrijpelijk, dat dezelfde soort men- schen, die den „machthebbers en den ondernemers" in eigen land op overdreven wijze de ethiek voor houden, vol bewondering zijn voor de Sovjetleiders, die om winst onderdrukken enuitb uiten, gelijk de oude Oost-Indische Compagnie dat deed. Die alleen dat proces toepassen op andere groepen? Men hoo- re Prof. Brutzkus: „Ook uit het reusachtige ocncentratiekamp van „de politieke verdachten werden in het afgeloopen „jaar velen naar de woudgebieden gezonden, „waar zij onder toezicht van gewapende beambten „tot werken werden gedwongen. De Voorzatter „van den Raad van Volkscommissarissen Molotov „schat hun aantal in zijn rede op den laatsten „Uniedag van de Sovjets op 60.000. De aanzienlijke „vlucht ,die de houtexploitatie in de laatste jaren „in Sovjet-Rusland heeft genomen, is dus hoofd zakelijk aan dwangarbeid te danken." Wat die dwangarbeid beteekent, blijkt uit een zeer recent bericht in een Amerikaansche Courant. Bij het afladen van een Russische houtzending vond men enkele boomstammen, waarin Russische letters waren uitgsneden, di ebij vertaling de volgende nood kreet bleken te bevatten: „Weest op uw hoede voor het Sovjetrijk. Hoedt u ervoor als de pest. on ze eenige hoop is, dat met deze balken onze woorden, de woorden van stervende dwangarbeiders, u berei ken zullen." in de houtkampen wordt vooral ook door vrouwen en kinderen geweldig geleden. Blijkens het verslag van de Anti-slavernij Society werd in Archangel het derde gedeelte van het werk in de houtkampen door vrouwen en jongens gedaan, in acht-uren ploe gen. Het voedsel, was schaars, iederen dag werde de menschen zwakker door gebrek aan voedsel, velen stierven, hospitalen of sanitaire maatregelen bestonden niet. Uit de U.S.S.R.-arbeiderscode wordt geciteerd: „Vrouwen mogen gebruikt worden bij den houtkap en ander zwaar werk Indien de pro ductie niet een vastgesteld gemiddelde bereikt, mag voedsel worden onthouden. In zeer vele gevan treffen deze harde maatregelen de vrouwen. Een Engelsche reiziger vond in zoo'n houtkamp lob vrou wen, die in blokhutten leefden, waarvan de openin gen met vodden waren dichtgstopt. Zij siiepen op Planken, die drie hoog in de ronde hut waren aangebracht. Er waren geen kachels, er was geen dek, er was absoluut niets op medisch gebied, officier aan boord van een Engelsch ^hlP/"kalar- de, dat de kampen zonder uitzondering door pr keidraad worden omgeven, dat er veel vrou'wen werkten, dat niemand winterkleeren had en dat ai len er hnogreig en ondervoed uitzagen. En bench in de „Chicago Tribune" dat blijkabra aan de aan dacht van den censor was ontsnapt, spreekt van concentratiekampen voor Vrouwen en kinderen, cue in gegraven gaten leven, slechts door takken e soms stukken zink gedekt. Terwijl talnjke malen wordt gerapporteerd het doodschieten van vrou en kinderen, en eenmaal zelfs het verbannen 30.000 vrouwen naar ver verwijderde gedeelten van Siberië. „■?e Rusland-toerist Philip Mechanicus vertelt ons van „de klachten vanhet volk." De warenvoorraden ^c°°Peraties en staatswinkels zijn meestal ge ring De armoede der overige winkels wordt gemas- oor oPiuigiug van de vitrine met wat kleu- h«w!PEe?LWat hun boter" en vleeschvoorziening petrert, hebben de arbeiders het niet beter dan twee jaar geleden, hetnormaal gebruik van boter en van vrome wensch. De arbeider krijgt gemiddeld 400 gram zwart- en 400 pram witte- t pfr dag' De suiker is sterk eerantsoeneerd, nog sterker de zeep. Schoenen zijn bijna niet te be talen. De armoede, waarin Rusland verkeert, is ont zettend Er wordt door sommigen weinig goeds vertelt van het huidige stelsel onzer maatschappij, maar zakt in Rusland het communisme na de laatste re de van Stalin niet terug op onze beproefde basis? De gelijkheid is afgeschaft, ieder krijgt betaald naar prestatie. Het gaat in Rusland langzaam naar een nieuwen koers. Volgens het laatste bericht heeft de raad van Volskcommissarissen den ondernemin gen toegestaan, de overschotten van de productie door middel van eigen kleinhandelssysteem aan den man te brengen, op voorwaarde dat de ondernemin gen de eigenlijke productie voor den staat op tijd afleveren. De ondernemingen zullen in de op te richten winkels dezelfde prijzen heffen als de staats winkels. Dit is dus weer een concessie aan het per soonlijk initiatief, een opheffen van het onderscheid tusschen het Russische stelsel en het onze. Men kan beweren, dat er in Rusland geen werk loosheid is, maar het dumpen van goederen uit Rusland heeft een eigenaardig bijsmaakje. Het ver- koopen beneden kostprijs brengt het loon ook van Nederlandschen arbeider in gevaar, en stelt de veel geprezen communistische welvaart in Rusland in 'n zonderling daglicht. Het is in tusschen begrijpelijk, dat men in het Kremlin de wereldcrisis met ge- t mengde gevoelens volgt. Toen in het voorjaar de i eerste teekenen eener acute verscherping van de in- 1 ternationale economische en finantieele crisiszicht baar werden, wearklonken te Moskou aanvankelijk jubelkreten. In het bijzonder in de kringen van het Komintern, die zich tot hoofddiel hebben gesteld, j de wereld te revolutioneeren, heerschte een buiten- gewone activiteit, waarbij men in zijn vreugde over het naderen van de wereldrevolutie, profeteerde de onvermijdelijke ineenstorting van het kapitalisme. Sovjet-Rusland werd geprezen als het eenige ge lukkige eiland in de door een geweldigen finanti- eelen storm opgezweepte zee der kapitalistische we reld. Ietwat nuchterder werd echter de situatie in het politieke bureau beoordeeld, waarmen zich niet verheelde, dat de wereldcrisis ook voor Rusland zeer onaangename gebolgen na zich zou kunnen sleepen. Deze bezorgdheid nam tie naarmate de we- redlprijzen daalden en de toeylucht van buiten- landsche deviezen naar Rusland steeds spaarzamer werd. Want het bolsjewistische vijfjarenplan met welks verwezenlijking het lot van de Stalinkliek ten nauwste verband houdt, wordt niet met Russisch geld, maar met dat der gehate kapitalistische we reld uitgevoerd. In het Sovjet-Paradijs is de mensch niet het kostbaarste, maar het goedkoopste en min derwaardigste kapitaal van den staat. Duidelijk blijkt, dat de almachtige dictator Sta lin niet genegen is, door uitheemsche experimen ten het vijfjarenplan nog meer in gevaar te brengen dan het tengevolge van de economische wereldcrisis reeds is. Getracht wordet daarom met Frankrijk op zoo goed mogelijken voet te komen. De dumping- politiek en de geforceerde pogingen om het vijfja renplan tot eiken prijs te verwezenlijken hebben Sovjet -Rusland aan den rand van de volslagen finantieele ruine gebracht. Het doet nu de wanho pigste pogingen om den schijn zijner credietwaar- digheid te behouden. Door het omwentelingsproces dat zich in Engeland heeft voltrokken, ziet Sovjet- Rusland zich opnieuw door het gevaar eener iso- leering op het gebied der wereld-politiek bedreigd. Zoo is de Russische politiek niet alleen in strijd gekomen met het Komitern, maar überhaupt in een zeer gevaarlijke impasse geraakt, waaruit zij thans krampachtig een uitweg zoekt. De economi sche crisis, welke theoretisch voor de bolsjewistische leiders een gelukkig toeval beduidt, beteekent dus een zeer twijfelachtig geschënk van het noodlot, Men zo uhet een gard van St. Nicolaas kunnen noe- crisis nog veel sterker getroffen dan zoo menige der kapitalistische staten, die voor de „zegenin gen" van het bolsjewisme gespaard zijn gebleven. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Door de heeren Band en Mallekote is, met mede werking van de af deeling Langedijk der vereeniging voor Bloembollencultuur, een wedstrijd georgani seerd in het op naam stellen van tulpenvariëtei ten. In den tuin van den heer Mallekote zijn in October 1931 ruim 150 soorten tulpen uitgeplant, die thans, wat de vroege soorten betreft, in bloei staan. Zij, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, kunnen hun lijst bij een der hierboven- genoemde heeren inleveren. Voor de vroege soorten is hiertoe blijkens bekendmaking gelegenheid gegeven op Woensdag 4 en Vrijdag 6 Mei. Voor de late soorten zijn de data 18 en 20 Mei, telkens van 47 uur namiddags. De prijzen ƒ5.— ƒ3.— en ƒ2.— zijn beschik baar gesteld door de afdeeling Langedijk. Er bestaat groote kans, dat velen zich er van onthouden, deze collectie te gaan bekijken, omdat zij ervan overtuigd zijn, slechts weinig soorten den juisten naam te kunnen geven. Daarom willen wij hier mededeelen, dat telkens, wanneer de wedstrijd geëindigd is, het afgewerkte deel van de namen wordt voorzien. De deelnemers kunnen daardoor zich zelf controleeren, en zij, die over nog weinig soortenkennis beschikken, mogen niet nalaten, deze te vergrooten. De toegang is te allen tijde (behalve des Zondags) vrij. Het publiek toone zijn belangstelling. —BROEK OP LANGENDIJK. De Chr Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen in Noordholland hield Hemelvaartsdag zijn jaar lijksch Concours, ditmaal in den Helder. Liet de lucht zich des morgens eerst dreigend aanzien ,als zou spreekwoordelijk gezegd, deze dag in het water vallen, door het zich ontlasten van enkele regen- en hagelbuien boven de stad, al spoe dig bleek dit niet het geval en klaarde het weer op, waarna 13 muziekcorpsen zi ch bij het station op stelden tot het brenen van een aubade aan het gemeentebestuur. Terwlij de muzikanten zi ch onder leiding van d. heer Dol, directeur van de Oranje-Harmonie-kapel te den Helder, opstelden, verzamelden het Eere comité, hoofdbestuur, concours-commissie en voor zitters der vereenigingen zich op het gemeentehuis waar burgemeester Driessen den bond complimen teerde en de heer O. van der Wal, voorz. van den Bond, gemeentebestuur en marine-autoriteiten. De uitslagen van de verschillende wedstrijden laten wij hier volgen: CONCERTWEDSTRIJD Vierde afdeeling Fanfare: Advendo te Broek op Langendijk 57 punten le prijs. Vierde afdeeling Harmonie: Oranje-Harmonie- Kapel Wormer 56 punten, le prijs. Derde afdeeling Fanfare: „Excelsior" Tesel, 49 pt. tweede prijs. „Juliana' Ymuiden Oost 60 punten le prijs. Eerste afdeeling Fanfare: „Soli Deo Gloria" Bree- zand, 37 punten, geen prijs. Deze vereeniging kon bij stemming geen derden prijs worden toegekend. le afdeeling Harmonie: „Crescendo" Hoorn, 58 punten, le prijs. „Oranje-Harmonie Kapel" den Helder, 57 punten, le prijs. Afdeeling uitmuntendheid Fanfare: „Patrimonium" Enkhuizen, 59 punten, le prijs. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie:, „Sussum Corda" Krommenie, 62 punten, le prijs. „Soli Deo Gloria" Zaandam, 62 punten, le prijs. Soli Deo Gloria" Zaandam" 62 punten, le prijs. Eere-afdeeling Fanfare: „Sursum Corda' Andijk Oost 57 punten, le prijs. Eere-afdeeling Harmonie: „Soli Deo Gloria" Koog Zaandijk 54 punten, 2e prijs. De wisselbeker welke in het bezit was van de afdeeling Weesp, komt dit jaar in het bezit van behaalde punten van dit concours, zijnde 373. de afdeeling Zaandam, voor het hoogst aantal —BROEK OP LANGENDIJK. Het Chr. Fanfarecorps „Advendo" alhier, behaal de onder leiding van zijn directeur, den heer G. van Kalker te Hoorn, een lsten prijs in de 4de afdeeling met 57 punten. OUDKARSPEL. Naar ons werd medegedeeld, zal de uitbetaling van het tweede gedeelte van de credieten, waarvan wij de bedragen reeds in ons vorig nummer hebben vermeld, Maandag aanstaande plaats hebben. Er wordt met de betaling een aanvang gemaakt des morgens om negen uur. Evenals de vorige maal is er eten 5-minuten- dienst ingesteld, zoodat de opgeroepenen om de vijf minuten op de secretarie verschijnen. Voor een vlotte afdoening der zaken wordt hun nogmaals verzocht, vooral op het aangegeven tijd stip, dat op hun oproepingsbiljet voorkomt, aan wezig te willen zijn. SINT PANCRAS. De Bond van Staatspensioeneering vergaderde Dinsdag 3 Mei in het café van den heer Bouwstra. Oiider leiding van den heer Van Kampen. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de in Amsterdam op 17 Mei te houden Algemeene Vergadering leverde weinig stof tot bespreking. Er werd besloten om de afgevaardigden vrij man dat te geven, mits hun stem uit te brengen op de heeren. H. Ringers te Wieringerwaard en P. Kloek te Alkmaar. Als afgevaardigde werd benoemd de heer J. v. d. Ham en als plaatsvervanger de heer J. v. Kampen. Bij de rondvraag deelde de heer Boskamp, als bestuurslid der Federatie Alkmaar mede, dat door de besprekingen met de Federatie de afd. Bergen weer met nieuwen moed aan den arbeid is gegaan. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Dinsdag 3 Mei j.l., des avonds 7 uur, ten lokale van den heer Jn. de Bakker te Noordscharwoude. Aanwezig waren 45 leden. De Voorzitter, de heer G. Barten, opent de ver gadering met een woord van welkom en hoopt op aller medewerking en dat de stemming der leden beter moge zijn als de natuur, want die is zeer droevig. Hierna worden de notulean der vorige vergade ring door den secretaris, den heer J. Kliffen, voor gelezen, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer IJ. Kaan, hoe de anderen over de door hem voorgesteld aardappelsorteering denken. De heer J. OOTJERS antwoordt, dat nog niets definitief bekend is. Spreker is van meening dat er geen kans van slagen is en zullen nog bespre kingen worden gehouden met „De Koophandel", die nog een andere sorteering in het hoofd heeft in verband met de handel op Engeland. Behandeling Beschrijvingsbrief. Vervolgens wordt overgegaan tot de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 19e algemeene vergadering van den Noordermarktbond, welke ge houden zal worden op 11 Mei a.s. De 4 eerste punten worden zonder meer gepas seerd. Bij het voorstel van het Bestuur genoemd onder no. 1 zegt de heer H. SWAGER, er niets tegen te hebben, doch is er voorstander van dat op Dinsdag ook een 8 of 10-tal groote schippers er onder zul len vaallen. De heer J. OOTJERS zegt, dt dit in de bedoeling ligt, daar het anders onrechtvaardig zou zijn. Spr. memoreert het geval, toen door hem is ingegrepen. Er was toen geen mogelijkheid om overleg te ple gen met het bestuur. Het geval heeft toen plot seling plaats gehad, maar over het algemeen stond men er sympathiek tegenover. Spr. vond het toen wel wat al te erg om de schippers alsmede de auto's hetzelfde lot te laten deelen. Wat nu de nieuwe regeling betreft, zal het zijn: „gelijke monniken, gelijke kappen" en zal er geene uitzondering worden gemaakt. De heer K. VAN DIJK kon er wel in meegaan, als het beschouwd wordt als een overgangsmaat regel, want het is toch maar een lapmiddel. Het bestuur dient competent te blijven, om deze zaak in eene betere richting te leiden. De heer J. OOTJERS merkt op, dat er vanzelf sprekend bezwaren aankleven, maar ook de Vier bond weet geen anderen weg te vinden. Wellicht vloeit uit deze een betere maatregel voort. Volgens spreker gaat het niet aan om een ieder tot aan voeren te verplichten, want tenslotte voert een ieder aan in den tijd, die hem het beste lijkt. De heer K. v. DIJK is van meening, dat juist het speculatieve moet worden geweerd om het be drijf gezond te maken, maar dat wordt er niet mede bereikt. De heer P. SWAGER lijkt het echter niet goed nu er geen bonnenstelsel meer is. De heer IJ. KAAN zou gaarne zien, dat het vol gend jaar een ieder verplicht is om 10 pet. aan te voeren. De kwaliteit zal van den beginne af beter worden. Spr. vraagt.h et oordeel der vergadering om dit in den Noordermarktbond ter sprake te bren gen. De heer J. KLIFFEN merkt op, dat het wel een punt van bespreking kan zijn, maar als een besluit is het te laat. De heer IJ. KAAN zegt, het alreeds eerder te hebben gepropeerd om tot een aanvoerregeling te komen. De heer J. KLIFFEN zegt, dat allen afhankelijk zijn van vraag en aanbod. Als nu 10 pet. aanvoer verplichtend is, zullen er vele tegenstonders zijn die zullen zeggen, dat zij nu al moeten verkoopen tegen een prijs, die wellicht later veel hooger kan zijn. De markt laat zich nu eenmaal niet met kunst en vliegwerk in elkaar zetten en regelt zich ook niet naar de menschen hun wil, daar zijn aadere fetoren voor. De heer D. KANSEN acht het geen machtbelang als de menschen, die van veraf komen, tot een vol genden dag moeten wachten. De heer Jn. KLIFFEN raadt de vergadering aan om het voorstel aan te nemen of te verwerpen en kan men later met een ander voorstel komen. Met allen voor wordt het voorstel aangenomen. Betreffende het voorstel 2 merkt de heer BAK KER op,, dat dit een tamelijk belangrijk punt :s en vraagt welke organisaties het bestuur op het oog heeft. De heer Jn. KLIFFEN antwoordt dat het de be doeling is de groote landelijke organisaties, t.w. het Centraalbureau van de Veilingen, de L. T. B. en de Chr. Boeren- en Tuindersbond, hiervoor te nemen, die gezamenlijk met eensluidende voorstellen zul- optrekken. De heer J. OOTJERS deelt mede, dat reeds van regeeringswege aan de tuinbouwconsulenten is op gedragen om een onderzoek in te stellen. De zaak is dus al in bewerking. Vanzelf sprekend zal de noodige activiteit aan den dag worden gelegd. De heer GUTTER zegt, dat het voorstel zijn volle sympathie heeft. Spreker deelt mede dat er van den Chr. Boeren- en Tuindersbond alreeds een adres naar den minister is. Spreker had verwacht dat bij de ingekomen stukken een verzoek om adhaesie te betuigen zou zijn en hoopt, dat dit niet terzijde is gelegd daar verschillende organisaties reeds adhae sie hebben betuigd. De heer J. OOTJERS zegt, dat het bekend is, dat die actie wordt gevoerd, doch acht deze niet goed, afschoon het geheel aan den Chr. B. en T. B. blijft. Het is zeer gewenscht dat eendrachtig wordt samen gewerkt, doch niet afzonderlijk. Spr. is er van over tuigd, dat er 80 procent niets van komt, maar als er gezamenlijk wordt gewerkt zal er veel meer kans van slagen zijn. De heer GUTTER merkt op, dat eenzelfde plan het vorig jaar door den Chr. Bond is geofferd, maar toen was het niet goed, want toen moest het cre- diet zijn. Ongetwijfeld moet er voor de uitvoering van het voorstel samenwerking zijn. De heer Jn. KLIFFEN zegt nog, dat de Chr. B. de zaak niet had moeten vooruitloopen doch had moeten afwachten. De heer GUTTER zegt, dat de Chr. Bond geen plan heeft. De heer KLIFFEN antwoord hierop, dat de Chr. B. de lijnen reeds heeft uitgestippeld. Dat de an dere organisaties niet zijn gehoord, acht spreker niet in den haak. De minister zal beslist niet in gaan op dat adres nu de andere organisaties niet gehoord zijn en juist dit verschuift de zaak. De heer A. BARTEN noemt het den aangewezen weg, dat er overleg wordt gepleegd met de lande lijke organisaties. De heer IJ. KAAN acht het van den Chr. Bond niet organisatorisch. Er ligt in, dat de een meer doet als de andere voor de tuinders. De heer A. DE GEUS deelt mede, dat de Neutr. Bond wel adhaesie heeft betuigd onder voorwaarde dat het adres niet alleen onderteekend is door den Chr. Bond. De heer REEK is het niet eens, dat het adres van den Chr. Bond geen kans van slagen zal heb ben. Volgens spreker zat er wat anders achter. De actie moet zich aansluiten bij de actie van den Chr. Kamerfractie. Spreker betreurt het, dat het nu zoo geloopen is. De heer K. VAN NIENES is bevreesd dat het de contractteelt in de hand zal werken. Na eenige discussie merkt de heer KLIFFEN op, dat de regeling zoo eng wordt bepaald dat vele tuinbouwproducten zal omvatten. Met allen voor wordt het bestuursvoorstel aange nomen. Het bestuursvoorstel No. 3 wordt door den heer J. OOTJERS toegelicht. Spr. zegt, dat hieraan wel een eigenaardig kantje zit, want het moet geld kosten. Dat er het afgeloopen jaar geen fonds was is een ontzettend struikelblok geweest. Door het fonds wordt fraude voorkomen en een zeker pro- fiteeren door eenige personen. Ook worden de min derwaardige producten aan den handèl onttrokken. De aanvoer van thans lijkt op niets en ziet men 3e en 4e kwaliteit bij massa's In Maart behoeft er geen uitschot meer aan de markt te komen, die hierdoor wordt bedorven. Zeker zullen zij, dit dat doen, het eerste van het fonds profiteeren, doch indirect komt het ook aan de anderen ten goede. De kans dat het Prov. Bestuur er aan zal bijdragen is zeer groot mits de Noordermarktbond er zelf het eerste mee begint. De heer H. SWAGER vindt het percentage te hoog. Ook is spreker van meening, dat het niet goed is om voor degenen, die altijd met rommel komen, een offer te brengen. De heer J. KLIFFEN zegt, dat de uitvoering aan het bestuur moet worden overgelaten. Spreker wijst er op, dat er bunders kool zijn, warmede de men schen niet aan de markt durven komen. De heer IJ. KAAN is van meening, dat het min stens 1 procent moet zijn als het wat wezen wil om den minimumprijs te beschermen. Hierna traden enkele leden in details, hetgeen het Bestuur niet wenschelijk acht. De heer WAGENAAR vraagt of ook de contract kool er onder talt, waarop.de voorzitter bevesti gend antwoordt. Tenslote wordt het bestuursvoorstel met alge meene stemmen aangenomen. De voorstellen der afdeelingen komen nu aan de orde. De vergadering gaat accoord met de prae-advie- zen genoemd onder 4, 5, 6 en 7. Bij voorstel 8 vraagt de heer van Dijk of de afge vaardigden er zich zoo aan moeten houden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3