Hike Breijer's Vakkundige bediening Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 53 ZATERDAG 14 MEI 1932 41e Jaargang Pinksteren „De Karseboom" f0.25 Automaat Speciaal Gorsetten-Magazijn NIEUWE LAÏGEDUKER UUR UT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscfiarwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Vele hooge christelijke feestdagen danken hun naam geenszins aan de gebeurtenis, welke we her denken, Zóó is het naast Paschen ook met Pink steren het geval. Het woord is afkomstig van het Grieksche „pentekostos", dat „vijftigste" beteekent. Pinksteren was oorspronkelijk een Israëlitisch feest en werd aldus genaamd, omdat het 50 dagen na Paschen werd gevierd; in het Oude Testament wordt ook wel van het „feest der „zeven weken" gesproken. De rabbi's hebben Pinksteren later tot een gedachtenisfeest der wetgeving op Sinaï ver heven. De christenheid viert Pinksteren, omdat op het Joodsche Pinksterfeest de uitstorting plaats had van den Heiligen Geest over de Apostelen. De Leuven- sche Bijbel van 1553 geeft het te lezen: „Ende als die daghen van Pinxteren vervult waeren, so waeren si (de apostelen) al te saemen in die selue plaetse enz. In de eerste eeuwen na Christus was Pinksteren geen dagfeest, maar gold het het tijdvak van 50 dagen na Paschen (Quinquagesima). Op de Kerk vergadering te Elvira in 305 n. Ch. werd de 50e dag zelf voor de viering van Pinksteren bepaald. De feesten der heidenen werden voornamelijk bepaald door bijzondere gesteldheden in de natuur, welke indruk maakten op de menschen, en waar voor bovennatuurlijke verklaringen uit hun goden leer werden gezocht. Met hun godheden zelve had den ze, over het algemeen gesproken, niet zooveel op. De kennis der goden was zeer betrekkelijk en dat betrekkelijke was op zich zelf weer zeer ver klaarbaar, omdat de heidensche godenleer weinig reëels over zich had. Maar veel respect was er voor hetgeen de goden, naar men gemakshalve dan maar aannam, wrochten. De natuurlijke elementen, door godenhand geleid, wekten wonderveel ontzag. Van daar ook, dat de groote feesten werden aangeduid met benamingen, aan de natuur ontleend. Men vierde midwinter, lentefeesten enz., aanduidingen, welke ook in christentijden nog lang werden ge handhaafd, ja, hier en. daar op het platteland nóg geldende zijn. De christenheid heeft overigens haar eigen tra dities. Kerstmis, Paschen en Pinksteren hebben de heidensche feesten vervangen; in het Oosten had het Jodendom dat reeds eerder voor. haar religie gedaan. Jammer is echter, dat mét de benamingen, aan de natuur ontleend, ook zoozeer het vergelij kend verband met natuurlijke elementen is verge ten. De beteekenis der christelijke feestdagen dringt nooit dieper tot ons door dan wanneer we die vergelijken met de wijzigingen, welke terzelfder tijd in de natuur plaats grijpen. Kerstmis valt in het ongunstigste tijdvak des jaars en toch kunnen we cns geen schooner Kerstmis denken dan in de korte dagen van December, als alles dood en verstorven lijkt en de aarde vaak met het witte lijkkleed is gedekt. Was het, vóór de geboorte van den God- Mensch ook niet alles donker in en om de mensch- heid? Was de mensch eigenlijk niet verloren? Maar in die diepe duisternis rijst een ster op, de sterre van Hoop, welke ons wijst naar het Licht, dat in Betlehem is opgegaan. Christus is geboren en daar mee is het begin geschapen van de vesrvulling eener Hemelsche belofte. Daar is voorts Paschen. Het Offer is gebracht, de Verlossing bewerkt. Verlossing? Zoo vraagt de ongeloovige. En de Dood dan van Christus? De dood van Christus was het Offer, maar Zijn Verrijzenis daarop was Zijn Overwinning, voor de menschheid de zekerheid harer verlossing. Ziet om u heen met Paschen.... Leek tot voor kort alles in de natuur niet afgestorven? Maar uit de doode aarde ont kiemt het nieuwe leven van oude plant; wat afge storven schéén, herleeft; wat veroordeeld was, wordt veriost. Tenslotte Pinksteren. Al wat daar straks her leefd was en met jonge, maar nietige kracht her rees, staat nu te pralen in rijken gloed, met for- schen stam, met onverzadiglijke pracht van bloe sem.... Toen Jezus gestorven was, leefden zijn discipelen door het geloof. Maar het was zwak geloof. Doch op Pinksteren werden allen vervuld van den Heiligen Geest; het geloof was als een rotsvaste overtuiging in hen gevaren en a putten die eenvoudige visschers de krach om hun geleerde waarheid te gaan veirkondugen aa machtigen der aarde, aan geleerdear en eenvou g van geest, aan heidenen, in afgodendienst stard. Heel de natuur leert het ons, jaar in en -uit, no het leven begenadigd wordt van al wat waara te leven. Wie kommer heeft door aadsche o 6 telijke zorgen, overdenke, hoe het leven van en allen een strijd is tegen den ondergang, welke nu eens nabij,.dan weer ver-af lijkt. Maar ónder gaan doet slechts, wat den ondergang verdient, omdat de levensgenade wordt verworpen, die ten allen tijd en onder alle omstandigheden geboden wordt. Al is het maar voor kort, tóch straalt ook in den winter eiken dag het licht. Een wekkende Lente volgt en een stralende zomer. Zoo blijft ook met Kerstmis de kleine sterre van Hoop flikkeren. Na Kerstmis volgt het Paschen der Verlossing en het Pinksteren, waarop al het begenadigde van kracht wordt vervuld. Buitenland ONTSTELLEND MYSTERIE HOPEWELL (New-Yersey), 12 Mei (Reuter.) De gouverneur van den staat New-Yersey deelt mede, dat het kind van Lindbergh dood gevonden is. De gouverneur zeide, dat hij dit bericht heeft ontvan gen van den chef der politie, Wartskopf. Het kind werd dood in de buurt van de bezitting van Lind bergh aangetroffen. Het „Handelsblad" meldt de volgende nadere bij zonderheden. De droeve tijding van de ontdekking van het lijkje van den jongen Charles Lindbergh, die 1 Maart 3.1. werd ontvoerd, heeft een onverwacht en smar telijk einde gemaakt aan de wanhopige pogingen van de ouders om hun eenigen lieveling ten koste van alles levend terug te krijgen. Hoewel er reeds verscheidenen waren, die voorspelden, dat de jonge Lindbergh niet weer aan de ouders teruggegeven zou worden, waren er nog meer, die hoopten en (gedeeltelijk misschien daardoor) verwachtten, dat de onderhandelingen,,die,Lindberg voerde, met suc ces bekroond zoudemTfrCrttén. Pf&laas! het heeft niet zoo mogen zijn. Onmenschen hebben een moord ge pleegd, zoo afschuwelijk als de moderne geschie denis, zelfs in het zoo langzamerhand beruchte Amerika, niet kent. Het is niet te verwonderen, dat elk weldenkend mensch hoopt, dat de schurken, die dit afschuwelijke wanbedrijf op hun geweten heb ben, hun gerechte straf niet zullen ontloopen. Aan de verschillende berichten, die ons bereiken over de gebeurtenissen te Hopewell, ontleenen wij het volgende: De ontdekking van het lijkje van den jongen Lindbergh geschiedde te ongeveer drie uur door een neger, die met een vrachtauto naar Mount Rose reed. De neger was door het struigewas langs den weg' gedrongen, toen hij op eenige meters afstand van den weg een kindervoetje uit een hoop bladeren zag steken. Hij stelde aanstonds de politie in kennis van zijn vondst, die er natuurlijk het grootste ge wicht aan hechtte en terstond met eenige politie- doktoren naar de plaats reed, waar de neger het lijkje had gevonden. Deze plaats is, zooals gezegd, gelegen bij Mount Rose, ruim 8 kilometer zuid-oos telijk van het landgoed van Lindberg, vlak bij den grooten verkeersweg naar New-York. Merkwaardig is dat dagen langs deze streek is afgezocht en dat de politie in de afgeloopen maanden eiken dag langs dezen weg kwam. Het lijkje, dat in verregaanden staat van ontbin ding verkeerde, was gehuld in eenige kleedingstuk- ken die door de politiewerden herkend als toe- behöorend aan den kleinen Lindbergh, omdat de ouders na de ontvoering van hun kindje een uitge breide beschrijving hadden gegeven van de kleertjes die het kind droeg. Zekerheid gaf dat echter niet. Het lijkje werd ten behoeve van het onderzoek naar Trenton overgebracht, waar weldra aa allen twijfel een einde werd gemaakt door een streng politioneel en medisch onderzoek. Het lijkje werd geindentificeerd als dat van den kleinen Charles Lindberg, niet alleen wegens de kleeding, maar ook door het gebit en de afmeting van den schedel en andere verhoudingen van hei- geraamte. Bij het onderzoek waren ook de twee dok toren tegenwoordig die bij de geboorte van den iongen aanwezig waren geweest, alsmede het kin dermeisje van den baby. Allen verklaarden aan het lijkje karakteristieke kenmerken op te merken van den jongen Charles. De schedel van het kind vertoonde twee gaten en twee breuken. Aan den linkerkant is een gat, iets kleiner dan een gulden, waar een groote scehur m het schedeldak begint. Aan de rechterzijde is nog een breuk Het gerechtelijk onderzoek heeft uitge wezen dat de dood moet zijn ingetreden door deze verwondingen, die ontstaan zijn of door een slag met een hard voorwerp of doordat de baby uit een rijdenden auto is geworpen. Wanneer de dood precies is ingetreden, kon niet met zekerheid worden vastgesteld, omdat zooals gezegd, het lijkje geheel verworden was. De dok toren zijn van meening, dat de dood ten minste twee maanden geleden moet zijn ingetreden, maar zij kunnen geen antwoord geven op de vraag of het kind dadelijk na de ontvoering is vermoord of eenigen tijd daarna. De vaststelling van dit tijdstip is in zooverre van belang, omdat daaruit zou blij ken dat de onderhandelingen die Lindbergh gevoerd heeft wellicht van begin af aan op bedriegerij zou den berusten. In elk geval was de heele zaak van de losgelden die Lindbergh vergeefs heeft betaald, van begin tot eind een schandelijk bedrog. Dat wil niet zeggen, dat de boeven die de onder handelingen voerden, niet tevens de moordenaars iuden zijn De politie huldigt die meening nog steeds en schijnt reeds lang verdenking te noes- teren tegen een bende gangsters. Aijderen zijn echter van meening, dat hier zeker niet beroepsmisdadigers in het spel kunnen zijn, ten eerste omdat de wijze waarop de ontvoering is geschied en de briefwisseling vlak daarna er dui delijk op wijzen dat dit het werk van amateurs was en ten tweede omdat diezelfde menschen ervan overtuigd zijn, dat, indien de ontvoerders werke lijk „gangsters" mochten zijn, de beruchte leiders uit de New Yorksche onderwereld niet hun on macht hadden moeten bekennen. Die bendeleiders waren door hun relaties er zeker achter gekomen, die de ontvoerders waren. Hoe het zij, de politie heeft thans verklaard dat alles in het werk zal worden gesteld om de moor denaars van Lindberghs kind te arresteeren. Zij is begonnen met Condon en Curtiss, die voor Lind bergh onderhandelden, terug te roepen en zij zal hen scherp ondervragen, daar zij vermoedt dat deze personen méér weten van-de boeven waarmede zij onderhandeld hebben, dan zij aan de politie heb ben willen mededeelen, uit vrees voor een moord op het kind als represaille van de ontvoerders. Nu het vreeselijkste is gebeurd, kunnen en moeten zij spreken, opdat de politie de misdadigers alsnog zal kunnen vatten. Het echtpaar Lindbergh op de hoogte gesteld. Zoodra het kinderlijkje te Mount Rose was ge vonden, werd naar Hopewell opgebeld. De politie aldaar stond voor den zeer onaangenamen plicht om mevrouw Lindbergh, die alleen thuis was, op de hoogte te brengen van de vondst van een kinder lijkje, dat waarschijnlijk dat van den jongen Char les zou zijn, terwijl de vader, die zich aan boord van een jacht te Norfolk (in onderhandeling met de ontvoerders!) bevond, ook gewaarschuwd moest wor den om thuis te komen. Er zijn talrijke berichten met een beschrijving van den indruk die deze vree- selijke tijding op de familie Lindbergh maakte. Wij willen echter volstaan met de vermelding van het enkele feit dat een vriendin van mevrouw Lindbergh verklaard heeft, dat de laatste zich dap per houdt. „Wraak!" Over geheel Amerika sloeg een golf van woedende verontwaardiging, toen gisteravond het schokkende nieuws bekend werd. Uit den aard der zaak leeft men daar zeer mede met de ongetwijfeld meest po- pulaiare fmilie van de Vereenigde Staten en er ging een onbedwingbare roep op naar „Wraak!" In alle Amerikaansche steden was het Donderdag avond zeer op straat bijzonder druk. Groote men- schenmenigten stonden te wachten op nadere bij zonderheden voor de bureaux van de kranten. Men verwacht dat onder pressie van de publieke opinie binnenkort een groote campaagne op touw wordt In ALKRÜAAR eet men nergens ZOO LEKKER en goedkoop dan in Café Restaurant - Alkmaar recht t.o. het Stadhuis. Tel. 813 Soep, Aardappelen, Vleesch en Groenten i 1.00 Diverse heele Uitsmijters i 0.60 Broodjes met Ham, Kalfsvleesch of Rosbiel 10.30 Alles vakkundig en met prima grondstoffen bereid. Ook de artikelen in onze zijn van eerste kwaliteit. Mient 17 Alkmaar Tel. 626 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten gezet om strenger te gaan optreden tegen ontvoe ring en chantage, twee van de meest verachtelijke misdrijven die er bestaan en die in de Vereenigde Staten hoe langer hoe meer voorkomen. In het Congres zal nu dadelijk begonnen worden met de behandeling van een voorstel om in alle Staten van Noord-Amerika op genoemde misdrij ven de doodstraf te stellen, opdat het niet meer mogelijk is dat personen die zich aan dergelijke misdrijven hebben schuldig gemaakt, in den een of anderen staat niet anders dan tot gevangenis straf of geldboete worden veroordeeld. Lindbergh aanschouwt het stoffelijk overschot van zijn kind. Reuter meldt dat Lindbergh gisteren kalm, doch met groote wanhoop in zijn blik te Trenton aan- 1 kwam en den wensch te kennen gaf het lijkje van zijn kind, dat zich bij een begrafenisondernemer 1 bevindt, te zien alvorens de deksel van de kist voor goed zou worden gesloten. Een lijkkleed bedekte een gedeelte van het overschot, doch Lindbergh liet het wegnemen en bleef alleen in het vertrek. Hij bleef een wijle in inkeer staan voor de verminkte resten van zijn kind. Kort daarop vertrok een lijkauto in de richting van het crematorium van Linden, i Mevrouw Lindbergh had geweigerd het lijkje te aanschouwen. i Door de geheele Ver. Staten gaat een golf van verontwaardiging en president Hoover .heeft order, gegeven dat de federale politie alles in het werk zal stellen om de moordenaars te arresteeren en haar pogingen niet te staken alvorens recht is gedaan. Een telfoongesprek van de „Daily Tel." met den politiechef. De „Daily Tel." heeft een telefoongesprek gehad met den politiechef van den staat New Yersey, kolo nel Schwarzkopf, waaraan wij het volgende ont leenen. Volgens den kolonel zou de baby waarschijnlijk dadelijk zijn vermoord, omdat het gevonden kinder geraamte gehuld was in dezelfde kleeren die baby Lindbergh droeg op dien avond van 1 Maart. Het vermoeden is geopperd dat de baby door het hoofd is geschoten. De ouders hebben in de afgeloopen maanden aan onkosten voor de opsporing meer dan 55.000 uit gegeven, waarbij dan nog de 50.000 komen van het losgeld dat Lindberg heeft betaald. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 13 Mei, des avonds half 8 ten raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester tevens secretaris. AlLe leden zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De stemmingen zullen bij den heer P. Rijper aanvangen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat: a. van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht is ingekomen van goed keu ring der steunregeling voor werkloozen in het land en tuinbouwbedrijf tot en met 14 Mei a.s. Zoo ver lenging van deze steunregeling noodzakelijk blijft, dan moet opnieuw een verzoek daartoe worden in gediend. In verband hiermede stelt spreker voor B. en W. te machtigen, indien noodig, verlenging te vragen. Aldus besloten. b. van denzelfden Minister mededeeling, dat de subsidie in de kosten van steunverleening aan werk- looze transportarbeiders wordt vastgesteld op 25 pet. Spr. deelt mede, dat deze steunregeling slechts heeft gegolden van 30 Nov. tot 26 Dec. en in totaal is uitgekeerd f 100.20. c. Maandag jl. de tweede uitkeering op het te verleenen rentelooze voorschot aan noodlijdende tuinders is uitgekeerd f 14360.72, van het Rijk f 10052.50 en van de gemeente f 4308.22. Spr deelt mede, dat in totaal is uitgekeerd f41075.— van het Rijk f 28752.50 en van de gemeen te f 12322.50, verdeeld over 82 tuinders.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1