tm'XXXJMM/WA/ Brief van Krelis Contrasten Een bevredigde wensch. In orde P Zoo erg? En daarom steun. Pinkstergebruiken Voorts wijst de heer J. Ootjers erop, dat het nie; onmogelijk is, dat door de H. S. M. het laden der vrachtauto's op het terrein, in eigendom der H. s. M (nabij de paardestallen) zal worden verboden Door spreker is den betrokken inspecteur erop ge wezen, dat er door de auto's hoofdzakelijk wordt aangevoerd, niet alleen voor verscheping maar ook voor de wagons en is het dus een direct voordeel der maatschappij, indien dit niet wordt verboden Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter onder dank voor de belangstelling de ver gadering. Eie kloeck van moed is, volght geluck; Een swaerhooft blijft alt.ijt in druck." Gewezen is daarbij op het feit, dat deze vorm van steunverleening heel wat minder kost, dan de thans geldende. Edoch mocht zulks geen gehoor vinden, tien verkeersagenten zijn noodig om het verkeer Want aldus werd, naar de Minister meende, een pre- te regelen en het parkeerterrein is eenige kilo- cedent geschapen. Als deze steun aan den land- en te gaan. Het zingt langs de straat van reizende clubs met autocars en vrachtauto's, minstens Er is deze week te 's-Gravenhage een crisis- congres gehouden van de Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging. Wie gelegenheid hc-eft gehad de uitgesproken redevoeringen te besluis! eren (de R.K. Radio- Omroep heeft het gesproken woord uitgezonden) moet toch wel een oogenblik diep doordrongen zijn geweest van den nood der tijden. De voor zitter, de heer Mr. .VI. P. L. Steenberghe, wees erop, dat in de laatste maanden de economische toestand in ons land zich dermate catastrophaal heeft verscherpt, dat het Dag. Bestuur der or ganisatie gemeend heeft de noodklok te moeten citroenen" luiden. Van Vrijhandel kan niet meer worden ge- f|e kool tv sproken en de in ons land ten troon verheven politiek heeft slechts eenzijdigen vrijen invoer be vordert Als bewijs, dat in den allerlaatsten tijd ook in andere groepen het besef doordringt, dat wij er met onze handelspolitiek niet komen, noem de 'spr. het op 27 April jl. door den geheelen georganiseerden, landbouw, tuinbouw, veeteelt en industrie aan den minister-president gezonden manifest; overtuigend is ook het beroep van den grooten voorvechter van den internationalen vrij- j handel, dr. Colijn, dat wij moeten vechten voor het naakte bestaan. En dan is het voor de indus- tfieelen bijzonder ergerlijk, wanneer de voor de hand liggende maatregelen door gebrek aan krachtige leiding niet .worden getroffen. Plicht is voorts alles te doen, wat door bezuinigings maatregelen verlichtingkan brengen. En elke Nederlander heeft den plicht naar vermogen aan de verbetering van ,den toestand mede te werken en moet hij piet. beginnen zich steeds tegen alles te verzetten. Verder werd er gesproken van den donkersten 1 Mei-dag. Van het geheele vermogen der kapitaalkrachtigen is door de koersdalingen der effecten slechts 12 procent overgebleven en de belastingopbrengst zal daardoor ©norm zijn gedaald. 1 De heer B. .T. M- van Spaendonck concludeerde in zijn achtste tstelling: meters in hef vierkant groot om de auto's te bei' gen. O, ja, die auto's. Laatst hoorde ik van iemand, die het weten kan, dat er van de 100 auto's, die langs ons heen rennen en levensgevaar lijke snelheden ontwikkelen, 90 procent op schuld waren gekocht. - - De winkelétalages gloei en van het eleotrisch licht, in waaiervorm hangen de stoffen in honderderlei dessins zoor de ramen, het goud en zilver blinkt en schittert in de etalagekasten, de fijnste damesschoentjes en -pantoffeltjes, de rijkste heerenschoenen en -laarzen pronken in honderden soorten in de éta lages, met Duitsche loktermen uitnoodigend „ü&sz gibt nur einmal, Dasz kommt nicht wie der'" „Klatergoud, vrienden klatergoud. Achter de gevels in de huizen moetl men een blik slaan, men 'zou met éen blik in de winkel- boeken der verkoopers een ander beeld krijgen van den toestand, die in werkelijkheid onsj zou benauwen. Maar daarom hebben wij ons nog niet te verkniezen. Zoolang ge nog ltool hebt, kool kunt eten, hetzij roode-, witte-, Brussel- sche-, savoye-, akker-, asperge-, bloem-, boeren- kabuis-, kapper-, krul-, raap-, sluit- spruit-, zomer-, winter-, veld-, chinee- sche- en zuurkool, tot zoolang, geen nood' Laat u geen kool verkoopen, of knollen voor "t is allemaal kool, het sop is de kool niet waard. U wordt met hetgeen aan den buitenkant wordt vertoond een kool gestoofd, -— en daarom weest paraat, mijn tuinbouwvrienden, laat u niet 'verblinden door schoone beloften en gemoedelijke toezeggingen. blijft hameren op hetzelfde aanbeeld, vraagt hulp en steun, die u niet kunt missen, - maar .blijft welgemoed! „Dlie kloeck van moed is, volgt geluck.; Een swaerhooft blijft altijt in druck." KRELISj. Plaatselijk Nieuws Broek op JLangenidijk. Alhier is komen aanvliegen een postduif ge merkt Dolf 31—1007688. Inlichtingen verstrekt de heer. H. Strijbis, Sluis kade te Broek op Langendijk. Uit den Omtrek ,,Het Algemeen Nederlandsch vbelang eischt dat de regeering ten spoedigste de handelspo litieke voorwaarden schept, om de contingen- teeringsma at regelen te kunnen prijs geven te genover den invoer uit die landen, die bereid zijn onzen export pp redelijke wijze te bejege nen onverwijlde herziening ,der handelsver dragen met het pog op de meestbegunstigings- clausule is daarvoor eerste voorwaarde." Het komt mij voor, dat der regeering de geesel- roede niet is onthouden. Zij heeft, verstaat men dat beter, geducht ,voor haar broek gehad, van een zijde, waar .ontwikkeling en maatschappelijk inzicht onmiskenbaar aanwezig zijn. Maar, te gelijk rijst bij ,mij de vraag: Zal het helpen? Wanneer ik de .raadsverslagen en de verslagen der tuinbouwvergaderingen lees, dan schrik ik bijna van de felle verwijten, die naar het hoofd der regeering worden geslingerd, waar zij in ge breke blijft de gevraagde hulp en steun te ver- leenen Toezeggingen genoeg, maar, waar blij ven de daden Het jongste telegram, namens het bestuur van den „Noordermarktbond" aan den Minister van Economische zaken en Arbeid ge zonden, is er voor de zboveelste maal het bewijs van Al de vragen en beden in deze richting gedaan, klinken als die eens roepende in de woes tijn. Het is waarlijk ontmoedigend. En waar de regeering zich niet onbetuigd laat, wanneer het verzet van de zijde van georganiseerd perso neel komt in staatsbedrijven, zooals het jongste antwoord aan den personeelraad der spoorwe gen terwijl zij verder de autonomie bedreigt der'gemeenten daar moet men zich wel verwon deren over de' dubbelslachtige houding, die zij aanneemt, waar zij blijkbaar doof blijft voor de smekingen, die geuit worden door het. land- en tuinbouwbedrijf en van de zijde der industrie om hulp en pteun. Wanneer ik al die verslagen lees, o.a. nu ook van het gehouden congres, dan moet men wei tot de overtuiging komen dat er nood is hoogc nood zelfs, die zoo spoedig mogelijk gelenigd moet worden. - Maar, laten wij eens eerlijk zijn. Wat zien wij rondom ons - Geachtele- zeres en lezer, zoo u ziet is Krelis voor zijn jaren nog hoffelijk, - ziet eens om u h®e"' Ziet gij 't aan het verkeer dat d« pestend f slecht is? - Ziet gij 't aan de klecderlraeht dat er aan den toestand wat hapert - Z^et ge t aan het vermaak, dat de jongelui over geen geld beschikken. Hoort ge niet steeds door dej-adio concerten aankondigen,, tegen entree-prijzen, die veelal niet beneden den gulden zijn eii laatst nog niet, dat voor den voetbalmatch Holland Ierland nog plaatsen beschikbaar wer den gesteld van vijf, zeven en e.^ het eS gulden? - Werd er niet gebedeld, om het eem ge duizende guldens tekort bedrag neming aan de Olympische speten i» het buiten land,? Zijn de bioscopen met liezetJ;n, u ld kocht Is het niet alsof het geheele ^nd eenje is van allerlei spelen? - Extea-tranenwMde ingelegd om dc voetbalspelers tegen goed* pere reisbiljetten gelegenheid te geven er heen Sint Pancras. Sommige druivenkweekers hebben op het oo genblik zwaar te kampen met den grootsten vij and der druiven, het zoogenaamde „druiven- haantje." In enkele kassen werden honderden van deze vijanden gevonden. Zoeken en nog eens zoeken is het eenigste verdelgingsmiddel. Sint Pancras. Ee collecte van het Emmabloempje heeft in deze gemeente opgebracht 24.68. Het bestuur van het Witter Kruis brengt zijn dank! aan de damees, die daarvoor hun gelangelooze medewer king hebben 'gegeven. tuinbouw werd verleend, zou straks ook de in dustrie, de visscherij etc. om gelijke steun vragen. We voelen al zeer weinig voor dit ministrieel argument, en meenen, dat men verstandig zal han delen met de methode van werkverschaffing bij het Staatsboschbeheer te breken. Wat het zwaartst is, moet het zwaarst wegen. De bezaaide en beplante akker vraagt straks de arbeidskracht. Dat is de normale gang van zaken. En hoe meer men zich aan het normale leven aanpast, des te beter. Fel en schrijnend worden de contrasten. Als ge trouw uw dagblad leest en de raadsver slagen volgt uit de groote steden, dan moet het U opvallen, hoe zwaar en lang er geboomd wordt over luttele procenten salariskorting of verhaal op pen sioen. In Amsterdam kon zelfs een korting van enkele procenten geen meerderheid in den raad verkrijgen, het voorstel van B. en W. werd ver worpen. Gedeputeerde Staten namen o.i. terecht met dit raadsbesluit geen genoegen. 't Is precies of men in de steden er niet aan denkt, dat er nog zoo iets als een crisis bestaat. Men leeft er op los, als ware er geen wolkje aan de lucht. Dat het levensonderhoud ne zoo ongeveer 20 pet. globaal is gedaald, (ten koste van het plat teland) men houdt er schier geen rekening mee. De heer Colijn sprak het onomwonden in de Tweede Kamer uit, dat er wel geen enkel lid dier Kamer er meer aan twijfelt, of men kan met de reeds toegepaste salariskorting van het rijksper soneel niet volstaan. Er zal meer moeten volgen. Doch wanneer? Schrijnend en fel worden de contrasten. Een deel van ons volk ziet de grond van zijn bestaan weg zinken en is der vertwijfeling nabij. Een ander deel, niet zoo gering, verzet zich met hand en tand tegen elk offer. We aarzelen niet, dit zonder meer verblinding te noemen. Want bij den voortduur moet en zal er veel scher per moeten worden opgetreden. De menschen in overheidsdienst mogen wel eens bedenken, dat hun salarissen uit belastinggelden moeten worden be streden. Als men nu weet, dat in 1928—'29 het totaal belastbaar inkomen van ons volk 4 milliard bedroeg en dit inkomen voor 1931 wordt geraamd op 2*/a milliard, dan zal de grootste optimist zich wel wat onbehagelijk gaan gevoelen.- Een daling van bijna 50 pet. van het volksin komen is catastrophaat en zal schier onoverkome lijke moeilijkheden brengen, 't Ware te wenschen, dat ons volk deze werkelijkheden inzag en er naar wilde handelen. Dan kan nog veel leed worden voorkomen. Juist de felle contrasten tusschen het levenspeil van het eene volksdeel tegenover het andere leiden zoo licht tot groote gevaren. De geschiedenis is in dezen leerzaam. De dagbladen hebben bericht, dat aan een sinds jaren door den Land- en Tuinbouw geuit verlangen, de weer-instelling van het ambt van Directeur- Generaal van den Landbouw, door de Regeering is voldaan. Als zoodanig zal optreden Ir. Mansholt, hoofd van een Voorlichtingsdienst aan het depar tement van Binnenlandsche Zaken. Met bevrediging zal dit bericht in land- en tuin- bouwkringen zijn vernomen. Sinds de heer Lovmck als zoodanig aftrad en toen gelijke positie innam in Indië, is naar we meenen, de functie onvervuld ge- ^Ii^buitengewoon moeilijken tijd treedt de nieuwe functionaris op. Het tegenwoordig levend geslacht heeft geen tijdperk gekend, waarin de land- en tuinbouw zoo ernstig in het bestaan werd bedreigd dan nu Zelfs de landbouwcrisis van 1880—1890 nam niet zulk een schrikbarende omvang aan, dan die heden schier elk bedrijf met ondergang bedreigt. Daar zal van Ir. Mansholt ontzaglijk veel ge vraagd worden. Moge hij erin slagen, de zwaarste slagen, die dreigen, te pareeren. Het water is tot aan de lippen gestegen De eenige critiek op deze regeeringsdaad, die naar we meenen gerechtvaardigd is, Is deze :zijkwam zeker één of twee jaar te laat. Meerdere werklooze land- en tuinbouwarbeiders in onze omgeving zijn met rijks- en gemeentesteun te werk gesteld bij het Staatsboschbeheer. Voor de betrokken menschen een uitkomst, die ieder wel- meenend mensch hen gaarne gunt. Werkloosheid is wel mee een der zwaarste beproe vingen, die een valide arbeider kan treffen- Echter is de toestand niet zoo, dat niet velen dezer arbeiders in hun ouden werkkring geplaatst kunnen worden. Er is op de akkers straks volop arbeid, edoch het ontbreekt de tuinbouwers, velen althans aan de noodige middelen, dien noodigen arbeid te doen verrichten. Zuiderzeewerken en Staatsbosch beheer dreigen veel arbeidskracht ongewild op te nemen die veel beter en meer productiever m den land- en tuinbouw konden worden benut. Indien naar het zich laat aanzien, niet tijdig wordt ingegrepen, dreigen straks vele tuinbouwcul- turen door het onkruid te worden verstikt, terwijl de werkwillige handen der vakarbeiders bezig zijn met helmbeplanting in de duinen. Reeds is op deze dreigenden toestand gewezen en geadviseerd? om van regeerings- en gemeentewege een toeslag te geven op den arbeid in den land- en tr inbou wverricht. crisis-branding te sturen. Doch het gaat om met Dr. Colijn te spreken om het naakte lijf. En als we om ons heen zien, letten op de vele groote en kostbare, millioenen-vorderende werken, dan wijst zulks niet op onvermogen. Wil men soms een staatje van die werken? Allereerst noemen we de wegenaanleg. Hoeveel millióenen worden aan wegen en bruggenbouw, ook nog in dezen tijd besteed? 't Is zeker uitnemend werk, dat arbeid en brood aan velen geeft. Echter veroorloven we ons de op merking dat het intact houden van land- en tuin bouw van grooter nationale beteekenis mag heeten, dan het aanleggen van nieuwe wegen en het bou wen van dure bruggen. We noemen verder de Zuiderzee-werken Reis eens naar Amsterdam en geef uw oogen de kost. Dan ziet ge ook wegenaanleg, en wie van onze lezers weet, hoe groot de bedragen zijn, daarbij gemoeid? Gaat ge over de Hembrug, denk dan eens aan het werk, dat straks gaat beginnen; de verbreeding van het Noordzeekanaal; meerdere tientallen millióenen zullen er aan ten koste worden gelegd. En dat millioenenwerk zal doorgaan, ondanks de schier doodelijke malaise in de scheepvaart! Als ge de Hembrug passeert, kijk dan ook eens naar het zandtransport van af het kanaal langs den spoordijk naar Amsterdam, bestemd voor den ring- spoorweg om Amsterdam. Dat zandtransport duurt al een paar jaar! Links ziet ge de werkzaamheden aan de nieuwe Coenhaven, waarmede ook weer ettelijke millióenen gemoeid zijn. Voeg daar nu nog bij de te maken verbinding van Amsterdam met den Beneden-Rijn, en het nu pas aanvaarde plan tot verhooging van den spoor baan om Amsterdam, en ge hebt een beeld van de ontzaglijke sommen, die hier worden besteed. En bij al dezé werken (misschien met uitzon- dering van de Coenhaven) is de Staat geïnteresseerd Als dat alles kan, en daarom mogen we zeker toch wel besluiten, zou het dan boven het vermogen i van de Staat zijn, de land- en tuinbouw kracht- i dadig te steunen? Dat kunnen we maar moeilijk gelooven. Temeer niet, waar een groot deel van de kosten, aan deze steun verbonden, zeer terecht op de con- sumenten kunnen worden verhaald. Wat tot heden aan steun is ontvangen, mag toch eigenlijk geen naam hebben. I Gesteld eens (schier ondenkbaar) dat de Staat i tot onze menschen zei: „Ga heen en wordt warm", wat beeld zal dan in korten tijd onze streek ver- toonen? Dan vindt ge in de koolstreek schitterende onder wijsinrichtingen, prachtwegen naar de hoofdsteden, straks nieuwe kanalen incluis. En een nu ten deele reeds mismoedige, verslagen, straks, wat God verhoede, hongerende bevolking. Is het in de veehouders- en tuinbouwbedrijven dan zou treurig gesteld? Overdrijft ge niet een weinig zal deze of gene misschien vragen. Och ga eens naar de vee- en zuivelmarkten. Ongehoorde sommen worden op de veestapal ver loren. Het vee wordt tegen afbraakprijzen verkocht, de boter geldt even een halve gulden per pond, terwijl de kaasprijzen om en bij de f 20.— bedragen, terwijl de melk aan de zuivelfabrieken geleverd 2Va3 cent per liter opbrengt. Uit Friesland, hoort men noodkreet op noodkreet, en dat nog wel in de provincie, beroemd om zijn veestapel, die een wereldvermaardheid heeft. J.l. Zaterdag vertelde ons een handelaar in vee voeder, dat hij enkele bunders grasland voor een appel en een ei had gehuurd. Dagelijksch is zijn knecht met de vrachtauto er op uit, om biggen bij de boeren voor nul komma nul op te halen. Een kleine honderd stuks heeft hij reeds bijeen; de dieren krijgen eerst wat goedkoop voer en gaan dan op hoop van zegen de vetwei in. Zoo is de toestand in de varkenshouderij. En bij het gras van de tuinbouwers is het al niet anders. 't Zou misschien wel een goed zijn, de naakte werkelijkheid, zooals die in vele tuinbouwersgezin nen is, te schetsen. Eens te gewagen in de finesses van al hetgeen deze menschen hebben te doorworstelen. Van den last, en het leed, ondervonden van veel en velen. Of ook, wat in meerdere gevallen terecht is ge komen van de steun, door de rentelooze credieten bedoeld, maar niet gegeven, wijl de sommen, daar voor ontvangen, soms niet eens ontvangen, dade lijk moesten overgegeven worden aan verhuurders, aan den fiscus, aan polderlasten enz., zoodat niets overbleef voor levensonderhoud en voor voortzetting van het bedrijf. En dit geld waarlijk niet alleen de z.g. hopelooze gevallen. Doch we willen het bij deze vage aanduidmgen laten, overtuigd als we zijn, hiermede voldoende den algemeenen noodtoestand te hebben geteekend. Zonder steun van Overheidswege k'an de land en tuinbouw, alsmede de veehouderij niet verder. Het duurt alles maar zoolang, en de vrees be kruipt menigeen, dat als de hulp eens komt, het voor zoovelen te laat stal zijn. Onze bdemcultuur kan niet wachten, er moet geholpen worden. En deze hulp zal in andere vorm moeten worden gegeven als tot heden is geschied. Mocht in 1931 nog worden gehoopt op een goeden wintercampagne voor de kool, waardoor de positie van de tuinbouwers iets dragelijke zou worden, die hoop is vervlogen. Er is egen uithoudingsvermogen meer, het levenspeil is voor talrijke menschen tot het minimum gedaald. Thans- beraadslagen de tuinbouworganisaties en diverse bonden over de te vragen hulp. Er is reeds meerdere malen in ons blad over geschreven en we hopen zeer, dat men het onderling over de te vragen vorm van steun een zal worden. Velen wijzen erop, dat de Staat onder de lasten, die hem worden opgelegd, nog dreigt te bezwijken. Nu zullen we de laaatsten zijn, om dit bezwaar een bagatel" te noemen. Integendeel ,het zal groote moeite en het uiterste van het beleid en voorzich- tigheid vorderen, het scheepje van Staat door deze ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint. Als we van Pinkstergebruiken gewagen, dan geldt dat meerendeels half- of heel uitgestorven volks gewoonten, of herleefde tradities, door minnaars van de oude folklore in eere hersteld. Aan dat laat ste wordt tegenwoordig zeker veel gedaan, al blijft men toch verre van het ouderwetsche ongekunstel de. Voor de oude gebruiken waren vaak een aantal overtredingen van het mijn en het dijn en van sommige bepalingen van tucht noodig, welke onze „geordende" maatschappij niet meer duldt. DE PINKSTERGEBRUIKEN leggen op drie dagen beslag, wat natuurlijk stamt uit den tijd, dat paus Urbanus de feestelijke viering van Pinksteren op drie dagen bepaalde. PINKSTER-DRIE is een ontspanningsdag, door velen, der traditie getrouw, ook nu nog begeerd. In sommige plaatsen Rotterdam b.v. wordt op Pinkster-drie geregeld een groote bloemenmarkt gehouden en dan ziet men talloozen met een bloeien de plant in de armen huiswaarts gaan. PINKSTERBLOEM, -BRUID, -BOOG, -KROON zijn allemaal woorden, die met elkaar overeenko mende gebruiken betrekking hebben. Met Pinkster bloem bedoelen we dan niet in de eerste plaats het fraaie, algemeen bekende bloempje van de veld- kers, dat omstreeks Pinksteren bloeit en daaraan haar naam dankt, maar meer een de kunstmatige bloem, door fijne meisjesvingeren samengesteld, die onder een versierden boog of in een dito kroon, in optocht werd en tegenwoordig ookweer wordt rondgedragen tot zelfs in Amsterdam waarbij vroeger door de jeugd gewoonlijk geld werd inge zameld. Pinksterbogen met -bloemen worden ook wel aan straathoeken of in boomen opgehangen. In Hindeloopen is het nog gebruikelijk, dat de jongelui onder den Pinksterboog allerlei dansen uit voeren. PINKSTERBRUID was de mooiste jongedochter uit het dorp. Zij werd vaak in optocht, en mooi uitgedost, rondgevoerd. De deelnemers omhingen zich daarbij met Pinksterkransen en -slingers. EEN PINKSTERMAN hoorde tot veel onvrien delijker'gebruik, dan het rondvoeren van de Pink sterbruid. Pinkstermannen immers waren stroo- poppen, die dagen tevoren gemaakt werden en des nachts vóór den feestdag op de daken werden be vestigd van huizen, waar manzieke meisjes woonden. O.a. een Geldersch gebruik in den ouden tijd. LUILAK. Hoewel het Pinksterfeest, zooals we zeiden, drie volle dagen omvatte, bleek men weleer aan dien tijd niet genoeg te hebben om alle dolle voorjaarsvreugde uit te vieren, waarom ook de dag vóór Pinksteren met de trits werd verbonden, en wel door de algemeen bekende luilakviering. In sommige streken onderneemt men met gun- stigen uitslag pogingen om de al-oude luilak-vie ring niet alleen te handhaven, maar er nog een massale uitbreiding aan te geven, tevens door goede paedagogische leiding zorg dragende, dat de leelij- ke kanten worden afgeschaafd. In het algemeen is de luilak-viering tegenwoor dig anders van betrekkelijk onschuldigen aard. Het zijn in hoofdzaak nog slechts jonge en schoolgaande kinderen, die het gebruik in eere houden. Zij voor zien zich des Vrijdags van groene takken helaas niet altijd met overleg en onderscheid voor het doel gekozen en staan des Zaterdagsochtends een

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5