kun! beter gekleed FANT. COLBERT COST. 7.9°55- BLAUW COLBERT COST. FANTASIE DEMI'S REGENJASSEN VOOR IETS GOEDS NAAR Radio Programma's VRIJDAG 20 MEI. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 12.00 Tijdsein 12.01 Het omroep-orkest 2.00 uitzending voor scholen 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 4.00 Sluiting. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 6.45—7.00 en 7.30 Lichaamsoefeningen 8 00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Mor genwijding V. P. R. O. - 10.15 Voordracht door Kees Bakker 1030 VARA-septet 11.00 Voor dracht door Kees Bakker 11.15 VARA-septet 12.00 sluiting 4.00 tijdsein 4.01 piano-recital 4.30 na schooltijd 5.00 VARA-orkest &.00 Gra mofoonmuziek - 6.20 VARA'-orkesth 6.45 Gra mofoonmuziek 7.15 VARA-orkest 8.00 sluiting. 11.00 VARA-orgel 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. HILVERSUM V. P. R. O. N.m. 8.00 Tijdsein 8.01 Cursus. De misdeelde jeugd vand ezen tijd 8.30 Concert 9.00 Cursus Geestelijk leven in Indië 9.30 Concert 10.00 Persberichten van het Vrijz. Prot Persbureau - 10 05 Vaz Dias 10.15 Declamatie door Albert van Dalsum 10.45 Gramofoonmuziek. K. R. O. HUIZEN. Vm 8.00 Morgenconcert. 10.00 KRO Kunsten semble 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen - 12.00 Tijdsein 12.01 Politieberichten 12 15 KRO-kwintet 1.45 Gramofoonmuziek —2^0 verzorging zender 3.00 Orgelconcert 5.00 De Koninklijke Harmonie van Thorn 6.40 Land-^en Tuinbouw-causerie door Th. Arts ^.OOGramo- foonmuziek 7.10 Esperanto m de practijk 7.30 Politieberichten - 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 KRO-orkest 9.00 Vaz Dias 11.00 Gramofoon muziek. ZATERDAG 21 MEI. V. A. R. A. HILVERSUM Vm 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek V. P. R. O. Morgenwijding 10.15 Uitzending voor arbei der in de continu-bedrijven 12.00 Tijdsein12.01 VARA-Septet 1.45 Verzorging zender 2.15 In stituut voor Arbeiders-ontwikkeling-kwartiertje 2 30 Zang en piano. 3.00 Onder de sterren en strepen door Jack Gaveel 3.20 Gramofoonmuziek 3 30 Jden in nood - 3.45 Gramofoonmuzek - 4.00 Gezinsinkomsten en belastmg 4.15 Volkslie deren door de zanggroep „De Wielewaal 4.30 uit de roode jeugdbeweging 4.35 Volksliederen (ver volg) 4.45 Arbeiderssport 5.00 Beoefening der huismuziek 5.45 Actueel allerlei uit de arbeiders beweging 6.00 Friesch uurtje 7.00 John Brook- house Mc Carthy, piano, Frederic Pato, bariton. 7.30 Bestuursmededeelingen 7.45 Gramofoonmu ziek 8.00 Bonte avond 11.00 Vaz Dias 12.00 Tijdsein en sluiting. K. R. O. HUIZEN. V.m. 8.00 Morgenconcert 10.00 KRO-Trio 11.30 Godsdienstig Halfuurtje 12.00 Tijdsein 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Sextet 1.45 Verzorging zender 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Kinderuurtje 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 Es- erantonieuws Onderbreking KRO-programma 5.00 Uitzending van den H.I.R.O. 6.00 Gramofoonmu ziek 6.20 Weekoverzicht 6.40 Gramofoonmuziek 7 10 Sociale kinderhygiëne 7.30 Politieberich ten 7.45 Sportpraatje RKF 8.00 Gramofoon muziek 8.15 Janus Tulp", blijspel in vier bedrij ven 9 00 Vaz Dias 10.00 KRO-Salon-orkest. graven tunnel in, waarbij 52 arbeiders den. ver stikkingsdood vonden. Het is dus wel een ram- penlot dat de wereld met de Pinksterdagen heeft- getroffen. Op het Vergane Pransche schip waren ook verscheidene Nederlanders, maar vermoede lijk zijn zij allen gered. In Frankrijk; spreekt, men van éen communistischen aanslag op den verganen zeereus, omdat de communisten in Pa rijs voor het vertrek der boot, het was de eer ste reis er van gesproken zouden hebben, dat met de „Georges Phillipar" zoo heette het vaar tuig, munitie naar Japan zou worden vervoerd, wat de aanhangers van Moskou meenden, te moe ten verhinderen. D|e juistheid der veronderstelling is moeilijk te beoordeelen, maar meg mag wel aan nemen, dat de Franschen na den aanslag op hun, president van een weinig overdreven, communisten vrees zijn vervuld. Heel erg was de moord op den Japanschen pre mier, gepleegd door jonge officieren van leger en vloot, georganiseerd in den „Zwarte Draak." Zij drongen de woning van den grijzen/ staats man binnen, een hunner commandeerde vuur, en onmiddellijk daarop werd de ongelukkige over- vallene neergeschoten. Het is wreed en lijkt laf, zulk een bedrijf tegen een ouden man. Men moet echter ook weer een zeker respect! hebben voor dee drieste vermetelheid der ondernemers, die hun verantwoordelijkheid niet schuwden, maar zich direct na Hun misdrijf bij/ de politie meldden, zeker wetende wat hun wachten zal: de doodstraf. Oostersch fatalisme, ,Die jeugdige officieren en hun organisatie .meenden, dat' de macht des keizers weer moet worden vergroot, de volksregeering en de democratie moeten wór den vernietigd ,het aanzien van het leger ver sterkt, de belangen der Japansche gemeenschap energieker moeten worden behartigd door een stra foptreden tegen Cihina en 11 us land en een annexatie van Mantsjoerije.' In dén persoon van den grijzen premier hebben zij een aanslag willen plegen op het democratische stelsel. Een tweede groep terroristen was tegelijkertijd door de stad getrokken, bommen, en strooibiljetten .om zich heen werpende. Ook deze groepi heeft zich bij de politie gemeld. De leiders van leger en vloot, blijkbaar sympathiscerende met de ter roristen hebben tenslotte een ultimatum aan de regeering gericht tot vorming van een nationaal lees anti-democratisch, een fascistisch ka binet. Léger en vloot kunnen de vorming van een nieuwe regeering verhinderen, omdat in Ja pan een minister van oorlog niet door den kabi netsformateur wordt aangezocht, maar .door de leiders van leger en yloot wordt aangewezen. Het, staat helaas te .voorzien, dat de militairisten in Japan het bewind jn handen, althans) onder controle krijgen, met een onverzettelijke houding jegens Qhina als gevolg en een bedreiging van Ingezonden m6dedeeling. Ais U lei op kwaliteit êri afwerking zult U bemerken, dat U bij Bervoets goed* kooper slaagt dan waar ookï En U hebt dan tenminste kleeding, waarvan langen tijd véél pleizier zult hebben! 11.50 i#, 58 van 8.'® tot 48 gummi- en waterproofstoffen 4.90 tot 45i de betrekkingen met Rusland. In Moskou i9 men geenszins gerust. In Belgie is een .kabinetscrisis uitgebroken. Alweer om de Vlaamsche kwestie. Renkin, de aftredende president zal vermoedelijk opnieuw met de vorming van een regeering worden belast waarbij dan de zaak, waarom het gaat hef voortbestaan der minderheidsscholen in Vlaande ren tot een vrije kwestie tusschen de ministers en de partijen onderling zou worden gelaten. Hét sparen van geit en kool, dat gaat nooit lang. I>e baby van Lindbergh is dan toch dood ge vonden. Heel de wereld is met ontzetting gesla gen. En een vriend yan Lindbergh, de zg. millio- nair en reeder Ciurtis, heeft achteraf bekend, dat ai zijn zg. onderhandelingen met de ontvoerders op een schoener in zee, fantasie waren, verzinsels uitgedacht om grof geld te verdienen aan de nieuwtjes. Honderd vliegmachines zochten de j kust af naar den schoener door Curtis omschre ven. Ze zijn nu pnmiddellijk teruggeroepen. Arme Lindbergh's. Gebroken zijn ze door hun vijanden, die hen in het liefste bezit troffen en verraden door hun vriend. Arm. Amerika, waar voor dollars alles mogelijk wordt. H,et wordt in- tusschen waarschijnlijk dat de ontvoerders het kind niet gedood zouden hebben, althans niet opzettelijk maar dat het kind bij de ontvoering dood is gevallen. Enkele der daders zouden ip- tusschen zijn gearresteerd. Do Paus heeft een nieuweencycliek gewijd aan de maatschappelijke crisis. Hij doet daarin tot de katholieken een oproep tot gebed en boete en wekt de wereld op tot christelijke samenwer king. Weinige rijken (zoo zegt de Paus o.m. schijnen dé wereld te beheerschen, maar zij zijn door hun overmatige winsten oorzaak van de ellende, waarvan zij zelf mede het slachtoffer worden. Het egoisme moet worjden prijsgege ven, zoo leert de Paus, die in zijn nieuwe ency cliek ook het overdreven nationalisme en het com munisme scherp veroordeelt. Binnenlandsch Overzicht Een zonnig Pinksterfeest. ,Dé doodstraf in Nederland. Allerlei. Dat was een bijzonder buitenkansje met de Pinksterdagen. We hebben een zeldzaam guur voorjaar gehad, maar nauwelijks een dag voor Pinksteren sloeg het weer radicaal om, zoodat we in een hittegolf zaten, toen d<\ kachel nog warm was van het laatste vuur, 'dat' we er in stookten. Er is geweldig geprofiteerd van de mooie, zonnige feestdagen. ,D|e stadsbevolking, stroomde in compacte massa naar buiten, of naar de oorden van ontspanning en vermaak, •welke met de Pinksterdagen in de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam, Dén Haag en Amster dam respectievelijk werden geopend of heropend, het, betreft hier groot'sch opgezette Lunaparkep, de hedendaagsche benaming voor permanente ker missen. In Den Haag draagt die kermis de vlag van de uit Versailles overgebrachte Koloniale Tentoonstelling, in Rotterdam heeft men de ker mispret annex gemaakt aan Europa's grootste xopenlucht-zweminrichting, en het gestichte... sportpark. In alle genoemde oorden van vermaal/ is gedurende de Pinksterdagen meer geld ver teerd dan het Crisis-comité in een jaar bijeen kan scharrelen. Het schijnt, dat het volk nog moeilijk buiten de oud-Hollandsche kermisvermakelijkhe den kan. Op vele plaatsen zijn de kermissen als niet meer van dezen tijd afgeschaft, maar we halen ze nu weer in onder den naam van' Feest- we-ek, of als Lunapark, aan een of andere tentoon stelling o fanderszins verbonden, liefst per manent. Zeer verheugend is bet om te kunnen consta- teeren, dat met de Pinksterdagen, ondanks een enorme feestrukte, betrekkelijk weinig ongeval len hebben plaats gehad. De doodstraf in Nederland is heet het af geschaft, maar wat aan den bezadigden straf rechter verboden is, wordt aan den eersten den besten politieagent of kommies toegestaan. Meer malen toch gebeurt het, dat een driftige ag®nt of veldwachter iemand neerpaft, om een kleine overtreding, welke de rechter met hoogstens 25 gulden boete had mogen bestraffen. Nabij ,?it- t-aid weid deze week een vader van 8 kinderen doodgeschoten door een marechausseei, omdat de man zonder licht op een fiets reed en geen ge hoor gaf aan het bevel om af te stappen. D|it ge val was .een beetje te erg en daarom werji de da der in arrest gesteld. Een incident van gélijk- soortigert aard had in Rotterdam plaats. Wegens overtreding van een straatverordening werd een beschonken man aangehouden. Do aangehoudene verzette zcih en het publiek drong wat lastig op. Zoo'n houding van het publiek vinden we ver foeilijk, maar of dat alles nu maar dadelijk' aan leiding moet zijn om er met een revolver op los te gaan schieten? De arrestant werd toen per ongeluk getroffen en de man verkeert in levens gevaar. Het zijn bij zulke gelegenheden altijd van die kleine ongelukjes, welke een revolver doen overgaan en dan prompt heèt het dat de een of ander heel ongelukkig getroffen is. De politie heeft een moeilijke en ondankbare taak en maar al te weinig wordt) ze in lastige gevallen door het publiek bijgestaan. Integendeel. We erkennen dat grif en betreuren de laatstge noemde omstandigheid zeer, maar iemand, die zich niet volkomen weet te beheerschen, moet het politieambt daarom niet ambieeren. Emir FFaisal, zoon van den koning van Hedz- jas enz. Arabie zette op Pinksteren van uit een K.L.[M. vliegtuig voet op Nederlandschen bodem en ons dunkt, hij moet zich met die milde temperatuur, welke toen heerschte, echt thuis hebben gevoeld. Zijn Oostersche Hoogheid legde hieer niets van zijn Oostersche manieren af, zoo dat men begrijpen kan, hoe onze brave Amster dammers en Hagenaars zich aan den vreemden bezoeker in zijn voor ons vreemde kleedijj heb ben vergaapt. Eimier Faisal is officieel door H. M. de Koningin ontvangen en hij bezocht) ook Haagsche bioscopen, een buitenkansje voor hem want zulke inrichtingen, zijn in het land zijïis vaders, die de bewaker is van de zuivere leer leer van Mohammed, verboden. Bij het bezoek van den Emier zijn we in zooverre geinteresseerjd dat we belang hebben bij goede betrekkingen, met den heerscher van Hedzjas, die ook over de heilige stad Mekka regeert, waar jaarlijks vele duizende niijnwon,ers van ons tridie ter beevaart komen. JEfr is daarom altijd wel wat te regelen tusschen onze, meer speciaal de Indische regee ring en den konjjig van Hedzjas. J)e pogingen van B. en iW). van( Amsterdam om de gemeentewerklieden te bewegen om als nog vrijwillig in een 4 ptecents loonsverlaging te bewilligen, nu de Kroon hét bekende raads besluit inzake de salarissen van ambtenaren) en politie heeft vernietigd, zijn niet met succes be kroond ,zoodat deze zaak binnenkort wederom aan den raad ter beslissing zal worden voorgelegd Memoreeren we tenslotte nog het nieuwe groot sche gebaar van prinses Juliana, die wederom 30.000 gulden beschikbaar heeft gesteld ten ba te van het Nationaal Caisiscomite. D]it is reeds de derde vorstelijke bijdrage»van haar ten behoe ve derslachtoffers van benarde tijdsomstandig heden. i i Plaatselijk Nieuws Zuidseharwoude. Nu de tuinderscredieten zijn verstrekt en de tuinbouwers dus weer wat geld omhanden heb ben, waarmede het allernoodigste als arbeids lpon, kunstmest enz. betaald kan wonden, komt zeker de vraag haar voren of hierdoor de werk loosheid minder wordt. Dit is echter in geenendeele het geval,, daar nog tientallen arbeiders zonder werk rondloo- pen, hetgeen zeer te betreuren is, daar er thans volop werk is. Yan landarbeiderszijde werd ons de de klacht geuit, dat er gevallen zijn, waarbij tuinbouwers, die aenders een arbeider in hun dienst) hebben, elkander thans onderling behulpzaam zijn. Diat dit ook niet van weelde gaat begrijpen wij volkomen, doch van arbeiderszijde is de vraag zeker gewettigd of in deze vanwege het gemeentebestuur geen wenk gegeven had kun nen worden, dat nu er credieten verstrekt) zijn geworden, men ook de plicht heeft bij) de noo- dige hulp in de eerste plaats de arbeiders uit do gemeente te werk te stellen. O.i. zou de werkloosheid hierdoor verminde ren, wat toch zeker in het belang is van de ge- heele gemeente. |Men overwege eens of in deze niets te berei ken is. Nieuwstijdingen Het weer op Pinkster-Maandag. Vrouw bewusteloos geslagen. Te Hiebrecht, achter Vlachtwedde, werd de behuizing van den heer A. Meijer door den blik sem getroffen en viel de vrouw des) huizes be wusteloos neer, zoodat de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Er ontstond geen bran|d. f - Twee koeien gedood. Te Onstwed'de woedde Maandagmiddag een he vig onweer. In de weide werden twee koeien doo- delijk door het hemelvuur getroffen. Evangelisatie gebouw getroffen. Te Muntendam sloeg de bliksem in het Evan- gelisatiegébouw en verbrijzelde een der pilaren, die tot steun dienen voor de spits en ging vervol gens over op de radio-centrale draden, welke de stroom afleiden, zoodat deze als bliksemafleiders fungeeren. t Zware slagregen. Uit verschillende plaatsen kwamen berichten binnen over zware regens. Zoo schrijft men uit Wésterwolde: Het was vooral de regen die groote schade bracht. Bij stroomen viel het hemelwater neer zoodat het aan een wolkbreuk deed denken. De streek ten zuiden van Boertange en verder Wollinghuizen, Jipsinghuizen, Weende, Vlagtwedde, Onstwedde, iWedde, Hoorn had het meest te lijden. In Vlagt wedde werd in een tijd .van vier uren een regen val van niet minder dan 47.1 mm. waargenomen. In Veelerveen steeg het water in het kanaal van Maandagmiddag tot Dinsdagmorgen niet minder dan een halve meter. In de geheele streek waar de regen zoo hevig viel is het koren platgeslagen. M|en denkt/ ech ter, dat dit zich wel herstelt, maar erger is het dat de aardappelen- enorm geleden hebben. Daar zal waarschijnlijk niet veel van terecht komen. Ook de jonge tuinvruchten en groenten hebben groote schade gehad. Buitenland Bje tragische dood van den jongen Lindbergli B|c verhaten van C|urtis blijken verzonnen. Schwarzkopf, de chef van de politie te New I Yersey heeft medegedeeld, dat de vertrouwens- I man van Lindbergh, John C;urtis, die beweerde I met de ontvoerders van baby Lindbergh in ver-o| binding te zijn geweest, na een lang verhoor heeft bekend, dat al zijn verhalen daarover van begin tot eind producten van zijn verbeelding waren geweest. Hij had al die geschiedenissen van onderhandelen met de ontvoerders verzonnen om geld te verdienen met wat hij daarover aan journalisten mededeelde. Daarmede vervallen alk aanwijzingen en heeft de politie gezocht naai' personen en een boot die niet bestaan, terwijl het thans duidelijk is, waarom alle pogingen van den •heer Lindbergh om in contact te komen met de ontvoerders, mislukten. HET VERGAAN VAN DE „PHILIPPAR". KORTSLUITING IN EEN LUXE HUT DE OORZAAK De brand aan boord van het Fransehe passagier* schip „Georges Philippar", in de Golf van Aden, °P weg van Yokohama (Japan) naar Marseille, zou nj een leege luxe hut zijn ontstaan ten gevolge van kortsluiting. De gezagvoerder van het Britscne stoomschip „Contractor", welke talrijke schipbreu kelingen oppikte, verklaarde, dat een groot aanta' passagiers in zee sprong. Volgens den kapitein van

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2