Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 59 rausrooN intercommunaal no. sa. ZATERDAG 28 MEI 1932 41e Jaargang Uilnui: firmi I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharweude. Rubiek van dsn Arbeid Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen NIEUWE LAlCrEDIJKER COURANT DEZE COURANT VEÏtóCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AbonnmentsprJjs: per 3 waanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Koopkracht. I* Er zijn weinig woonden waarover in dezen crisistijd zooveel misverstand heerscht als over het woord „koopkracht." Toch is het eigenlijk zoo gemakkelijk de beteekenis ervan te begrij pen. Immers koopkracht beteekent niets anders dan de kracht, dus het vermogen om te kunnen koo pen. Daaruit blijkt al direct, dat dit vermogen van twee dingen afhangt. In de eerste plaats van datgene, waarover de kooper beschikt, doch daar naast in even sterke mate van den prijs dien de kooper moet betalen, voor datgene wat hij wenseht te bezitten. Hoe meer de kooper kan besteden, hoe meer hij kan koopen, doch even sterk geldt, dat, hoe lager de prijs der goederen is, hoe meer goederen de kooper in zijn bezit kan krijgen. Het wonderlijke nu -is, dat dit laat ste maar al te ^likwijls wordt vergeten. Als gevolg van de oorlogsomstandigheden wa ren de prijzen der goederen in de jaren 1920' 1923 zeer hoog en dientengevolge was ook! het algemeen loonpeil aanmerkelijk gestegen. De prij zen zijn daarna eenigszins gedaald, zoodat zij in 1925 op het niveau van 1.7 maalt de voor-oor* logsche prijzen kwamen. Op dit niveau zijn zij eenige jaren blijven staan, doch sinds de crisis in October 1929 uitbrak, kan men overal wederom een belangrijke daling der prijzen constateeren Het is waar, dat er sommige budgetposten zijn die nog weinig gedaald zijn, zooals bv. de huis huren, de belastingen, de prijzen van gas- en electriciteit enz., doch daar tegenover staat, dat er tal van voedingsmiddelen zijn, die wederom op het voor-oorlogsche peil zijn aangeland. Blij kens de cijfers van de Amsterdamsche en Haag- sche bureaux voor de statistiek zijn de totale kosten van levensonderhoud thans nog ongeveer 1.4 maal zoo hoog als voor den oorlog. Deze belangrijke prijsdaling in de laatste jaren heeft gemaakt, dat men met dezelfde hoeveelheid geld. meer kan koopen dan eenigë jaren geleden en aangezien het loonpeil in Nederland in deze jaren nog lang niet zoo sterk gedaald is als de prijzen ,is in het algemeen de koopkracht van de arbeiders momenteel grooter dan voor de prijs daling. Hieruit volgt, dat een loonsverlaging zou knunen plaats vinden, zonder dat het levens peil der arbeiders van eenige jaren terug zou be hoeven te worden aangetast. Onjuist is dus de bewering, dat een loonsverlaging moet worden tegengegana, omdat daardoor het levenspeil naar beneden zou worden gehaald. In een volgende rubriek zullen wij het be grip „koopkracht" nog eens van een andere zij de bezien. Znidscharwoude. Was het aantal werkloozen voor een drie we ken terug alhier 35, thans is dit gedaald tot iU. Zuidseharwoude. De vele aanvragen welke hij het crisiscomite in komen zijn van dien aard, dat het comité aan e daarvoor in aanmerking komende verzoeken om steun niet meer kan voldoen. Een verzoe om finantieelen steun van de gemeente werd e- gestaan en 1000 gulden door den gemeenteraad gevoteerd Dit bedrag is natuurlijk met groo en dank aanvaardt en kan het comité weer een klein poosje ziin taak vervullen. Om zooveel mogelijk de mensehen in natura te kunnen bijstaan, zag het comité zich genoodzaakt andermaal een be roep te doen op de offervaardigheid der burge rij en besloot daarvoor een circulaire te o verspreiden. In den loop van enkele maanden werd aan levensmiddelen verstrekt voor een drag van 1248 gulden, .terwijl plm. (>00 pond boonen erwten, rijst en melange van neri doenden ontvangen door middel van he c - mite kon worden verstrekt. Het is evenwel jan mer, dat er nog ingezetenen zijn die onder het motto „zelf crisisslachtoffer" zich van eenige bijdrage moeten onttrekken. Als ^ze opgav juist is, dan is dat eveneens natuurlijk! zeer te betreuren en past geen ander commentaar. Zij, die gemeend mochten hebben, dat de nood van eenige andere inwoners jiiet van zulk een ernsti gen aard zou zijn, of uit welk ander vooroordeel dan ook hun .penningske meenden te moeten ont houden en toch voor dat offertje wei in staat zijn, zullen uit bovenstaande gegevens toch wel overtuigd zijn, dat de toestand van eenige me deburgers zeer, zeer bedroevend is. Het is een vreeselijke stap, voor zeer vele menschen, die gang naar een lid van het comité, om steun te vragen, om voedsel, om kleeding, om gereedschap ,om ja, waar al niet om. Het js d« ha rid® noodzaak voor de crisismenschen, een noodzaak uit liefde voor het gezin. O, het is het schrij nende leed, dat door die menschen geleden, maar ook door andere in dit opzicht meerder gelukki ge menschen niet begrepen en aangevoelcLwordt" Laat men nu alle vooroordeel op zijde 'zetten, en laat de noodkreet, die binnenskamers vooral- vader en moeder geslaakt wordt, gehoord wor den. - Laat uw hart spreken en steun, het comité nu en later in zijn pogingen om een zonnestraaltje te laten schijnen in die woningen.: waar zooveel stil gedragen leed heerscht. Zeer juist zeide een raadslid: hier zijn geen clienten van burgerlijke of kerkelijke armbesturen. Wij voegen eraan toe, het zijn onze medeburgers, die geen weerstand hebben kunnen bieden aan den geweldigen tijdsklop: leed. Het comité zegt in zijn circulaire o.m.: overtuigd, dat allen door doordrongen zijn van den' grooten nood die in tal van huisgezinnen heerscht als gevolg van de tijdsomstandigheden, wordt hertrouwd, dat een ieder zich zal ontfermen over hen, die thans niet meer in staat zijn zich het allernoodzake lijkste te verschaffen. §INT PANCRAS. De Neutrale Bond van Land- en Tuinbouwers vergaderde Donderdag in het café van den heer Bouwstra onder leiding van den heer A. Hoog land. De bestuursverkiezing wegens bedanken van den heer Lek gaf tot resultaat dat de heer A. Stammes werd gekozen, die de benoeming aanvaardde. Deze vergadering is noodig zegt voorzitter om dat uw bestuur op uitnoodiging van de hier bestaande landarbeidersargonisaties in samenwerking met de L. T. B. en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben vergaderd om tot een loonovereenkomst te komen. Dit is in zooverre geslaagd dat behoudens de goedkeuring der leden, deze overeenkomst is getrof fen De arbeidersorganisaties wilden een contract met bindend mandaat, doch de Christelijke en Neu trale Bond vonden beter vóór dit jaar een over eenkomst te treffen dan kan volgend jaar weer worden gezien, hoe wij zullen handelen. Door den secretaris, de heer de Vries, wordt thans het contract voorgelezen. De heer v. d. Wal is van meening, dat het be- ginuur voor de aardappelrooierstij d toch wel wat te hoog is gesteld, algemeen wordt begonnen om 5 uur eri sommigen nog vroeger, en nu zouden de ar beiders om half zes willen beginnen. De Voorzitter antwoord hierop dat overuren in het contract zijn genoemd, dus dat die dan van toepassing zullen moeten worden gebracht. Na een breedvoerige discussie wordt ten slotte besloten om het contract zooals het is opgemaakt te aanvaarden, verplichtingen zijn het natuurlijk niet, doch de voorzitter spoort de leden zoo veel mogelijk aan om zich aan deze regeling te houden, van arbeiderszijde zal dit ook worden geprobeerd. De voorzitter deelt nog mede dat uit een gesprek met een bestuurslid der christelijke bond hem ter oore is gekomen, dat door de Prov. Commissie is vergaderd met den L. T. B. en Christelijken Bond en de Neutralen Bond is in deze gepasseerd dat dit mij niet smaakte kunt u zich wel voorstellen. Uw secretaris heeft hierover gecorrespondeerd en nu meende het hoofdbestuur goed te doen, om alles in orde te krijgen en een vergadering uit te schrij ven in Alkmaar met Prov."Commissie, L. T. B. en Chr. Bond, dit is echter totaal mislukt, de L. T B had afbericht gestuurd. De Prov. Commissie liet alles in de steek, hier uit zouden wij kunnen op maken hoe de Prov. Comm. georiënteer is. Ook de bestuursleden der Christelijke Bond, daar aanwezig, vonden deze handelwijze onjuist. Dit bracht onder de leden ontstemming te weeg. Bii de rondvraag brengt de heer Lek het wegblij ven van het 2e millioen naar voren, uit de gevolgde bespreking hierop wordt besloten om een telegram naar den Minister te zenden tot spoedige uitkeenng ^Oolfzal' worden geprobeerd of de neringdoende een adres aan den minister willen richten, zij toch zitten ook met de wegblijving van het ons toege- Zer^eVoorzitter spoor de ledeh nog zooveel mogelijk aan om indien men iets heeft te adverteeren dit ook te doen in ons orgaan, daar door advertenties S ons orgaan zijn levensvatbaarheid zal kunnen hehouden. Ook verzocht voorzitter om zooveel mo gelijk leden te winnen, als ieder lid zijn best doet komen er licht nog enkele bij. Hierna sluiting. SINT PANCRAS. De Coop. Boerenleenbank vergaderde Vrijdag 27 Mei in het café van den heer Bouwstra. De vergadering werd geleid door den heer ten Hoeve, kassier der bank. Het is thans, zegt voorzitter, het 28e boekjaar, wat onze bank achter den rug heeft, doch nog nooit hebben wij onder zulke treurige omstandigheden vergaderd, niet wat het bankwezen betreft, dit verkeert tot aan heden nog in een gezond stadium. Doch wat de leden betreft is het aller bedroevenst gesteld, de bedrijfsresultaten waren te slecht om maar van eenig inkomen te spreken, ja zelfs moest nog veel worden bijgeboet en de reserves raken uitgeput. Geen enkele lichtstraal is nog te bespeuren een verlamde handel en hermetisch gesloten grenzen liggen voor ons, nieuwe levenskracht is nog niet denkbaar. Een ding doet mij vertrouwen, in Gods regeeren, en in de taaiheid der N. H. tuindersbevolking, gees telijk en lichamelijk vasthouden, dat zal ons ten slotte uit de verdrukking moeten helpen. De heeren Bestuursleden alsmede de raad van toezicht breng ik van deze plaats mijn groote dank voor de vele werkzaamheden welke het afgeloopen jaar door hun zijn gedaan, in het belang van de leden en de bank. Alvorens over te gaan tot het stemmen voor een lid van het bestuur, door bedanken wegens ziekte van den heer P. Gootjes, brengt voorzitter dank aan den heer Gootjes wat deze in al de jaren dat hij in het bestuur heeft zitting gehad, heeft ge daan voor den groei der bank. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heer F. N. Spaan in zijn plaats werd gekozen de heer P. Bakker (aftredend) werd ook wederom met bijna algemeene stemmen herkozen. Benoeming lid van den raad van toezicht gaf tot uitslag dat werd gekozen Jc. Wagenaar Sr. Uit de rekening stippen wij aan. Aan spaargelden was ontvangen f370.751.65, te rugbetaalde voorschotten f 99.617.35. Ontvangsten in loopende rekening f281.118.83, rente f25.478.01. Uitgaven: Spaargelden f305166.06. Voorschotten 187457.75; loopende rekening f368082.02; rente spaargelden f22534.15. Rekening courant leden rente f 106.85; rente cen trale bank f 1015.70. Volgens de balans bedraagt het winst saldo over 1931 f 1437.19, wat zal worden gestort in het reserve fonds. Het aantal bedroeg op 31 Dec. 1931, 226. Het aantal spaarboekjes 408, voorschotten 318; rekening couranthouders 42. Op de algemeene vergadering te Utrecht is be sloten om een crisisfonds te vormen. De rentevoet over 1932 zal zijn 3 pet. voor spaar geld door voor 1 jaar vast belegd wordt van 1 Juli 1932 tgt 31 Juni 1933 4»/s pet. Rente voorschotten 5 pet. In rekening courant 5 1/4 pet. Intusschen houdt het bestuur het recht om indien noodig is door de economische toestand, wijzing aan te brengen. Niets meer aan de orde sluit de voorzitter de ver gadering. meisjes om opgeleid te worden voor Leerares in de naaldvakken, om later les te kunnen geven aan een Nijverheidsschool. Kortom, voor ieder meisje is er iets te vinden, waarmee ze haar kennis kan ver rijken en er in 't verdere leven haar voordeel mee kan doen. Goedkoopc autotochten en Vacantia-uitstapjes. Blijkens een in dit nummer voorkomende ad vertentie w orden door den heer O. ten Brug- gencate van Heiloo goedkoope autotochten en va cantie-uitstapjes georganiseerd per touringcar, voor vereenigingen en gezelschappen. In de advertentie worden reeds de eerste toch ten aangekondigd, met de bijzonderheden, dié men dient te weten. Wij komen nader op deze zaak terug. Door de propeller geraakt. Toen Donderdag eenige militaire vliegtuigen van den IJssel zouden opstijgen, sloeg bijl het aanslaan van een der motoren de schroef! terug met het gevolg, dat een der militairen, een kor poraal door den propeller werd geraakt. Een zij ner armen werd vrijwel verbrijzeld.- In het 3,te delijk Ziekenhuis te Kampen is het slachtoffer behandeld. In een speciaal daartoe gezonden vlieg tuig is de man later naar Nieuwediepl overge bracht. I i Dertig jonge meisjes gewond. Op het oogenblik dat een groep Brusselsche schoolmeisjes onder geleide het historisch kasteel van EcaussinesLalaing bezocht, stortte een der zolderingen in, waardoor een dertigtal meisjes gewond werd. i Het kasteel van Ecaussines dat een der schil- derachtigste is van Henegouwen, dateert uit de I XVe eeuw en verheft zijn vijf ronde torens bo- ven op een rots. SINT PANCRAS. Door het plaatselijk Crisis Comité is vanaf het Nat. Crisiscomité bericht ontvangen dat f 75.00 voor hen is beschikbaar gesteld. SINT PANCRAS. Door de vrees van het vorige jaar zijn reeds ver scheidene tuinders bezig hun aardappelen te be sproeien de verschijnselen, nog wel in heel kleine mate, hebben zich reeds voorgedaan, van de zoo gevreesde aardappelziekte. SINT PANCRAS. Door de toneelvereeniging „Kunst naar Kracht" is in studie genomen het toneelstuk „De Familie Hoogerop" het doel is om dit met de kermis in het Zuideinde op te voeren bij de heer Ottink. Beldriegelijke bankbreuk. Een belangrijke ontduiking. Uil Eext wordt gemeld; Door de politie is alhier een groote hoeveelheid goederen en dieren in beslag genomen bij den hr. H. alles afkomstig uit den faillieten boedel Sch. te Ubbena. Aan het faillissement waren niet minder dan 5 koeien waarvan intusschen reeds vier ver kocht, 1 paart, 1 ameublement en een partij hoenders, benevens een aantal landbouwbenoodigi heden onttrokken. Alles was in den nacht naar hier vervoerd. Heden is, voorzoover althans nog aanwezig, het onttrokkene weder naar Ubbena vervoerd teneinde aan den faillieten boedel te worden toegevoegd ten voordeele van de schuld eisehers. De gefailleerde Sch. zal straks zich wel hebben te verantwoorden voor den rechter wegens gepleegde bankbreuk. ALKMAAR. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, heeft de aangifte van leerlingen voor de Alkmaar sche Huishoud- en Industrieschool zooals gewoen- lijk plaats op Woensdag en Vrijdagmiddag van 2—4 uur. Meisjes van verschillende vooropleiding en aan leg kunnènd aar geplaatst worden om er handig heid In knippen en naaien of wel in bezigheden van huishoudelij ken aard op te doen. Wanneer een meisje de 6e klas van de lagere school heeft door- loopen en den leeftijd van 12 jaar heeft bereikt, kan ze een plaatsje vinden op de Huishoud- en In- dustrieschool, 't zij voor heele dagen om bekwaam te worden in het naaien, 't zij voor halve dagen om een opleiding voor dienstbode te volgen. Ook meisjes die U. L. O. of M. O. genoten heb ben doen goed een- opleiding te volgen aan ge noemde school; immers een huishoudelijke oplei ding heeft ieder meisje noodig, die komt haar in 't latere leven altijd van pas. Er bestaat ook gelegenheid voor meer ontwikkelde Het vergaan van de Philippar." Te Port Saifd was reeds een bom aan boorid ge vonden, doch de vondst was geheim gehouden. De meeningen betreffende de oorzaken van de 'ramp van het mailschip „Georges Philippar" zijn in vakkringen nog steeds zeer verdeeld. Voor de onderstelling, dat het schip door mis dadige handelingen is te gronde gegaan, pleit een verklaring, afgelegd door een inspecteur van het Suezkanaal. Deze bevond zich bij hetver- trek van de „Georges Philippar" te Port Said. (Jollas, aldus heet de inspecteur, verklaarde, dat het schip in de haven van Port, Said aan een ondo-zoek is onderworpen en daarbij aan boord een helsche machine van zeer groote explosieve kracht is aangetroffen. Dieze helsche machine was van een uurwerk voorzien en moest ont ploffen in het Suez kanaal. Die ontdekking van deze misdaad werd streng geheim gehouden. Zij heeft slechts tot gevolg- gehad, dat de passagiers te Por# Said niet aan land mochten gaan en dat daar evenmin nieuwe passagiers aan boord zijn genomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1