De vroege Aardappelen. Radio Programma's WOENSDAG 1 JUNI. V. A. R. A. HILVERSUM V.m. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Lichaamsoefeningen 8.00 Tijdsein. 9.00 Amsterd. Solisten Kwintet 10.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 Uitzen ding voor arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Tijdsein 12.01 VARA-Septet 1.45 Verzorging zender 2.15 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 3.00 Piano-recital 3.30 Voor de kinderen 4.L5 Orgelspel voor kinderen 4.30 Vraaguurtje voor kinderen 5.30 VARA-Septet 6.30 R.V.U. Cursus 7.00 In Mijnschacht III. Een mijnwerkersdrama. Hoorspel 8.15 Het meisje van Elisondo 9.15 Uitzending voor den Algem. Ned. Bond van Handels en kantoorbedienden 9.30 Orgelspel 9.50 Vaz Dias 10.00 VARA-orkest 11.00 Gramofoonmu- ziek 12.00 Tijdsein en sluiting. N. C. R. V. V.m. 8.00 Tijdsen. Schriftlezing 8.15 Morgen concert 10.00 Tijdsein. Zang door het N. C. R. V. Dameskoor 10.30 Korte ziekendienst door Ds. W. Seinen 11.00 Harmoniumbespeling 12.00 Politieberichten 12.15 Middagconcert 2.00 Ver zorgen zender 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.00 Hollandsch Harpkwartet 5.00 Kinderuurtje 6.00 Tijdsein. Uurtje voor de landbouwers 6.45 Causerie door A. Stapelkamp 7.00 Lezen van Friesch proze en poëzie 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijdsein 8.00 Bestuursmededeelingen 8.15 Conpert 9.00 J. J. F Herrmann: „Het kampeeren van onze Christe lijke jeugd in practisch en geestelijk opzicht." 9.30 vervolg concert 10.00 Vas Dias 10.30 Gramo- foonmuziek. DONDERDAG 2 JUNI. A. V. R. O. HILVERSUM. V.m. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek 10.00 Tijdsein Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek 10.30 Solistenconcert 11.00 Cursus Knippen van Kinderkleeding 11.30 Vervolg con cert 12.00 Tijdsein 12.Q1 Het AVRO-Kamer- orkest 2.15 Dr. J. A. van der Starp: 2.45 Ver zorging zender 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Ziekenuur 5;00 Radio-kinderkoorzang 5.30 Het AVRO-kleinorkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Pianoduetten en zang 7.30 Mr. P. J. Oud 8.00 Tijdsein 8.01 Radiotooneel 9.00 W. Vogt: 9.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam 10.30 Kovacs Lajos 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN K. R. O. V.m. 8.00 Morgenconcert 11.00 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Tijd sein 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-orkest. N. C. R. V. HUIZEN. ,V.m. 10.00 Tijdsein 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Korte ziekendienst 10.45 Gramofoonmuziek 2.00 Tijdsein 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Verzorging zen der 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Tijdsein 5.00 Cursus handenarbeid 5.45 Piano-recital 6.45 Cursus knippen en stofversieren 7.00 H. D. Trim- pe: 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbu reau 8.00 Tijdsein 8.00 Apeldoornsch Christe lijk Mannenkoor 9.00 Dr. G. K. Schoep 9.30 vervolg concert 10.30 Vaz Dias 10.30 Gramo- foonplaten. zijn nog niet te bewerken, de kleigrond is nog niet bezonken, en is te slap. Reeds staan er heel wat landbouwschuren, vrij wel alle van het zelfde type als de Eersteling. Geen enkele schuur biedt eenige bergruimte van betee- kenis, men zal straks op schelven op de erven zijn We beklommen de hooge terp, en kregen een vluchtigen indruk van het geheel. Vermelden we nog, dat we ook de meest moderne landbouwwerktuigen hebben gezien, ploegen met acht scharen, geheel aangewezen op tractoren als trekkracht, waarmede 7 a 8 H.A. per dag in 8 uur kunnen worden bewerkt, zaaimachinës, waarachter eggen worden bevestigd, met een capaciteit van 10 H.A. per dag. Reusachtige schijfeggen, transporteurs voor hooi en graan, tractoren enz. De algemeene indruk van het gezelschap, be staande uit practische boeren, was verre van gun stig. De wegen en kanalenaanleg 't is in één woord schitterend. Doch hoe zal het met de quali- teit van den bodem zijn? Onze begeleider gaf toe: 't is niet meegevallen. Hopen we, dat het straks nog meevalt, als een maal de geheele polder voldoende ontzield en in cultuur zal zijn. Kom eens kijken, zei me vandaag een tuinbouwer. Wat zou hij hebben? 'k Had er niet de minste gedachte op, dat ik vroege aardappelen zou ziqp. Ik ging en zag enslaakte een kreet van ver- Daar lagen vijf vroege aardappelen, mooie gladde, reeds 'n beetje geelkleurige muizen. Heb je die uitgezocht? Weineen, 'k had er geen gedachte op, ik prakke- seerde zelfs niet over aardappelen. Ik zag een geel blaadje, en nou ja je weet wel de schrik van 't vorig jaar, hé toen ging ik eens kijken. 't Was een heel gewoon verdord geel blaadje, niks geen kwaad bij, hoor! Toen eens even wroeten. Deze vond ik, al 'n aard appel van belang, Even meten, 38 m.M. Toen langs het rieten hek, en daar haalde ik van een goeden stam de exemplaren, die reeds 'n door snee hadden van ruim 45 m.M. Van de vijf aardappelen was er maar 1 drieling bij, de rest was boven 33. Nu ik dit gezien heb, geloof ik, dat we al zeer binnenkort het nieuwe aardappelgewas aan de vei lingen zullen zien. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De heer B. Ytsma, onderwijzer aan de Christelijke school alhier, zal morgen, naar wij vernemen, het feit herdenken, dat hij 40 jaren aan deze school als zoodanig werkzaam is. Het zal den jubilaris op dien dag aan belangstel ling niet ontbreken. j Beperking der Werkloosheid door i verkorting van den Arbeidsduur. De toestand van het bedrijfsleven in ons land. Door J. MEYER Azn. Directeur van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Van de talrijke verschijnselen, waarmede de te genwoordige crisis gepaard gaat, is de werkloos heid ongetwijfeld het meest ernstige. De schrik barende toename van het aantal werkloozen in de produceerende landen levert hiervan het sprekendst bewijs. Ter illustratie hiervan volgen enkele cijfers van eenige naburige landen. 1) De toestand in het buitenland. Om met Duitschland te beginnen. Op 15 Maart 1932 waren bij de arbeidsbeurzen 6.219.000 werk loozen ingeschreven, een aantal, zooals Duitschland nimmer heeft gekend. In Zweden is het aantal werkloozen, eveneens toegenomen. Volgens de statistiek, bewerkt naar de gegevens der vakvereenigingen, bedroeg dit aantal in 1931 402.000, tegen 368.000 in 1930. Het gemid delde hieruit berekende werkloosheidspercentage bleek 16.8 te zijn tegen 11.9 in 1930 en 10.2 in 1929, De toenemende werkloosheid weerspiegelde zich in dat land ook in de uitbreiding van den werkloo- zensteun van overheidswege, waarvoor 15.4 mil- lioen kronen bruto noodig was tegen 5.2 in 1930 en welke 46540 werkloozen omvatte tegenover 13723 het jaar tevoren. België en Frankrijk, die, 'dank zij hun bizondere positie als erediteuren in zake de verevening der oorlogsschulden, langen tijd de gevolgen van de crisis hebben kunnen ontgaan, beginnen thans ook merkbaar onder de werkloosheid te lijden. In Frankrijk vertoont de arbeidsmarkt regelmatig teekenen van inzinking. Op 30 Januari 1932 be droeg het aantal werkloozen (die uitkeering ge nieten* 241.487, op 6 Februari 259.482, terwijl het op 13 Februari was gestegen tot 270.583. Wat Bel gië betreft is de stemming in het bedrijfsleven ver deeld. In sommige groote metaalfabrieken in de industrie-districten van Luik en Charleroi werd eenige verbetering waargenomen. Daarentegen liep de afzet der mijnproducten terug en wordt in de kringen der producenten steeds ernstiger aange drongen op nog grootere contingenteering van bui- tenlandsche steenkolen, cokes, enz. Het transport wezen en met name de binnenlandsche scheepvaart maakt een ernstige crisis door. In sommige bedrij ven is de werkloosheid afnemende, in andere daar entegen toenemende. Over het geheel beschouwd is zij niet gering. In ronde getallen is zij echter meer dan 1/3 lager dan in ons land. Over Groot-Brittannie behoeven wij niet uit te weiden. Het spook der werkloosheid regeert daar nu reeds een elf-tal jaren. Enorme sommen worden voor werkloozensteun uitbetaald. Indirect is het een der voornaamste oorzaken van den val van het Engelsche Pond. Thans wordt het in Engelsche bankierskringen algemeen betreurd, dat Groot- Brittannie in September 1931 gedwongen is ge weest den gouden standaard prijs te geven. Ge hoopt wordt, dat een spoedig herstel mogelijk zal zijn. Dit laatste zal vooralsnog tot de vrome wen- schen gerekend kunnen worden. Op 2 Februari 1932 bedroeg het aantal mannelijke werkloozen 1.859.000 en het aantal vrouwelijke 585.400. Vergeleken met April 1927, toen de werkloosheid zeer laag was, bedroeg het percentage der mannelijke werkloo zen op 2 Februari 1931 23.1 tegen 10.2 in April '27 en dat der vrouwelijke 20.3 tegen 4.8. De toestand van het bedrijfsleven in ons land. Bij de bespreking van den toestand van het be drijfsleven in ons land wordt langer stil gestaan. Een duidelijk beeld hiervan verkrijgt men bij het lezen van de rede, uitgesproken door den Directeur- Generaal van den arbeid, ter opening van de Ne derlandsche Week In April j.l. De rede ving aan met de volgende beeldspraak: „Het noodweer duurt nog voort. De barometer blijft op storm staan. De weerberichten uit omliggende gebieden voor spellen nog geen afbuien. De stormbal blijft gehe- schen en maant ons allen: „Weest op uw hoede." Het goede schip Nederland, overgeleverd aan elementen, die het niet bedwingen kan, dobbert in die branding, in afwachting van kalmer weer. waar in het opnieuw zijn koers kan vervolgen naar groo- ter welvaart en voorspoed voor alle opvarenden. Willen wij dat schip, dat nog zeewaardig is en over een bemanningsmet kracht en geduld en zeeman schap beschikt, drijvende houden, dan is aller in spanning noodig en mag geen poging onbeproefd blijven, om de woeste golven te weerstaan en de banken te ontzeilen, die reeds zoovele slachtoffers hebben gemaakt. We moeten dan andere regels toepassen dan bij een zeilwedstrijd ii kalme wateren, of bij het lig gen op een veilige ree." Van die beeldsi.'tak naar de werkelijkheid over gaande beteekent dit aldus vervolgde de geachte spreker „dat ieder zonder onderscheid moet 'mee helpen om het werk in het land te vermeerderen, in het belang onzer arbeiders voor de instandhou ding der bedreven, die in de toekomst weer de welvaartsbronnen van ons volk zullen zijn en voot de handhaving van de finantieele kracht van ons land, die beslissend is voor onze economischen toe stand in deze periode van ongekende worsteling tusschen de volkeren der geheele aarde. Genoemde hoofdambtenaar heeft in sombere kleu ren de toestand van het bedrijfsleven in ons land geschilderd. Aan deze rede zijn de gegevens in de volgende schets ontleend. Ware in vroegere tijdperken landbouw en scheep vaart meer dan de nijverheid hoofdbronnen van ons bestaan, geleidelijk heeft de industrie een voorname plaats ingenomen. Zij geeft reeds aan tweemaal zooveel handen werk als in den landbouw. De uitkomsten der tienj aarlij ksche volkstellingen leeren, dat in 1889 in den landbouw 525.000 personen werkten tegen 500.000 in de industrie en 260.000 ir handel en verkeer. In 1920 was de landbouw slechts toegenomen tot 623.000 of in 31 jaar met 19 procent, de nijverheid van 500.000 tot 1.028.000 met 106 procent, handel en verkeer van 258.000 tot 534.000 met 107 procent, terwijl de bevolking was toegenomen met 52 procent. Het is hoogstwaarschijnlijk, dat, als de uitkomsten der volkstelling in 1929 bekend worden, de nijver heid meer dan tweemaal zooveel beoefenaren eelt dan de landbouw, en handel en verkeer ook don landbouw overtreffen. Deze economische ontwik keling heeft men te aanvaarden. Het spreekt via zelf, dat, waar de landbouw, tuinbouw en veehou derij beperkt zijn door den beschikbaren grond, de ontwikkeling der industrie onbegrensde mogelijkhe den biedt. Maar hoe het ook zij, die ontwikkeling leidt er tevens toe, dat er tusschen al deze takken van be staan een'verband ontstaat. Tal van fabrieken ver werken uitsluitend landbouwproducten of vinden haar afzet in den landbouw. Omgekeerd hééft de landbouw voor zijn afzet belang bij een bloeiende industrie, bij een goed georganiseerden en wijdver- takten handel en scheepvaart. En In deze tijden „jremt daarbij nog, dat de ondersteuning aan het eëhé-hfidrijf i opgebracht^ De beteekenis van ons bedrijfsleven. Wat deze verschillende onderdeelen van ons be drijfsleven beteekenen wordt duidelijk bij het aan schouwen van de cijfers van het verzekerd loon. Dit bedroeg in 1929 in de nijverheid 1.25 milliard gulden in land- en tuinbouw 174 millioen gulden, waarbij niet vergeten mag worden, dat vele beoefenaren van land- en tuinbouw niet verzekerd zijn. In han del en verkeer was het verzekerd loonbedrag 628 millioen gulden en bovendien voor de Koopvaardij 44 millioen en voor zeevisscherij 5 millioen. Het totaal der lasten voor de sociale wetgeving bedroeg ongeveer 90 millioen gulden. Aan de hand van een kaart samengesteld door 't Centraal Bureau voor de Statistiek, aangevende de conjunctuurlijnen, sedert 1923, heeft de directeur- generaal van de Arbeid aangetoond hoe de lijnen van in- en uitvoer die hardnekkig parallel loopeif, onheilspellend naar beneden gaan en dat juist dé lijnen van invoer van machines en van productie middelen voor de industrie sterk dalen, terwijl die voor de consumptiemiddelen-industrie niet daalt. Dit laatste wyst erop, hoezeer wij aan het interen zijn. Hoe noodig ons bedrijfsleven is voor de ge beurtenissen op de wereldmarkt leeren de totaal cijfers voor den uitvoer, die zonder gouden en zil veren muntmateriaal waren: in 1929 2047 millioen gulden, in 1930 1780 millioen gulden, in 1931 1312 millioen gulden. Over de eerste twee maanden bedraagt in 1932 de uitvoer nog slechts 146 millioen tegenover 227 millioen in 1931. Het percentage van den invoer, dat door uitvoer gedekt is, liep in de laatste drie jaar iets terug, nl. van 72.3 tot 67.3, doch daalde in de eerste twee maanden tot 60.5. (Wordt vervolgd.) l) Zie „Tijdschrift van den Nederlandschen werk- loosheidsraad" en het orgaan „De Arbeidsmarkt"). Binnenland Opheffing Polder. Ged. blaten stellen voor met ingang van den dertigsten dag na dien, waarop aan dit. "besluit de Kon. goedkeuring zal zijn verleend, den pol der de Reekerkoog als afzonderlijk waterschap op te heffen en de tot dien polder behoorende perceelen op te nemen in den Grebpolder onder Warmenhuizen. (Handelsblad.) Nieuwstijdingen ERNSTIG ONGELUK OP HET STATION TE HAARLEM. Door een goederentrein beide beenen afgereden. Tengevolge van de treinvertraging, ontstaan door het spoorwegongeval te Voorschoten, was het op het station te Haarlem zeer druk. Bij de nadering van een goederentrein ontstond gedrang van de wach tende reizigers en vermoedelijk tengevolge daardoor is de 58-jarige heer J. W., wonende te Overveen van het perron gevallen en onder den goederentrein geraakt. Beide beenen werden hem afgereden. Het slachtoffer werd per brancard naar het St. Eliza- beths-Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ern stig. IIET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Tot verwerping van het cassatieberoep geconcludeerd. De adv.-generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Wijn- veldt, heeft namens den proc.-generaal bij dat col lege geconcludeerd tot verwerping van het cassatie beroep van D. J. G. M., leidekkerspatroon te Den Haag, die zoowel door de rechtbank te Amsterdam als in hooger beroep door het Gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens moord op zyn compagnon A., gepleegd op den Majellatoren te Amsterdam. Het arrest van den Hoogen Raad werd bepaald op 27 Juni. ONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Door een vrachtauto overreden en gedood. De 21-jarige K. Neuhoff is Zaterdagmiddag te Rotterdam met zijn fiets geslipt en gevallen. Hij is onder een vrachtauto geraakt en met zware inwen- dqige kneuzingen naar een ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij aan de gevolgen te zijn overleden. BOND VAN LANDPACHTERS. Een telegram aan de regeering in verband met den noodtoestand in den landbouw. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters in Nederland heeft het volgende telegram gezon den aan den voorzitter der Eerste Kamer: „Noodtoestand ten plattelande ondragelijk. Pach ters geen geld meer om pacht te betalen. Dageiyks 10-tallen gevallen van pandbeslag en dreigen daar mee. Onmiddeliyke behandeling voorstel Ebels een weldaad voor duizenden pachters, daar belet of dreigend beslag hun levensvreugde of arbeid be neemt. Ontevredenheid zeer groot. Gerechtelijke verkoo- pen gevaarlijk voor handhaving orde. Inwerking treding voorstel Ebels voor en boven alle andere maatregelen noodig. te van hout opgetrokken veilingsgebouw van de veilnigsvereeniging Schoonhoven en omstre. ken. D|e brandweren van Schoonhoven en Wjil. lige Langerak tastten het vuur met kracht aan doeh konden niet voorkomen dat het gebouw gel I heel afbrandde. Het gelukte evenwel de beien-1 dende perceelen, die aanvankelijk ernstig gevaar liepen voor het vuur te vrijwaren. Omstreeks half zeven, was er van het gebouwi niets meer over en kon de brandweer inrukken. DE LANDINGSTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR NEDERLAND Nadere bijzonderheden betreffende de route. Omtrent het voorgenomen bezoek van het lucht schip „Graf Zeppelin" aan Nederland, wordt nog het volgende gemeld: De tocht zal plaats hebben op Zaterdag .18 Juni a.s. Ook bestaat nog de moge- hjkheid, dat de tocht een week later, dus op 25 Juni zal plaats hebben. Om halfacht 's morgens de „Graf Zeppelin" op het Twentsche luchtvaart terrein verwacht. Het vertrek vandaar is bepaald op 9 uur. Van Twente maakt het luchtschip een tocht via Bremen, de Waddeneilanden, Friesland, de af sluitdijkvan de Zuiderzee en de Noordzee naar het vliegveld Waalhaven te Rotterdam. De aankomst aldaar is vastgesteld op 17.30 uur. Zoowel op het traject Friedrichshaven-Twente als op dat van Twente naar Waalhaven zullen passagiers worden meegenomen. Een bom gevonden In verband met een hun retaking? 'Te Zaandam is Zaterdag in de serre van het I feestgebouw Thalia een bom gevonden, die voor- f zien was van een tijdmeter en ontplofbare brandbare stoffen bevatte. Het voorwerp is door de politie in beslag go. I nomen. Aangezien het gebouw Thalia het eigendom I is van de gebroeders IJdenberg, aan wie ook «jp huizen belmoren, waarover een huurstaking gaan de is, wordt het vinden van de bom daarmede verband gebracht. Een ongevaarlijke imitatie, N aar het N. v.d. D. nog meldt,, bestond de I bom uit een hollen kogel, waarin aan twee zij den een opening was. Op den sector van den kogel was een ijzeren slagpin van ruim een de cimeter lengte aangebracht. Het ding zag er uit I als een helsche machine daar er ook een wekker met eenige koperdraden aan vastgemaakt was. De wekker liep zoodat men het wenschelijk acht te de politie te waarschuwen. 'Een brigadier van politie heeft den bom daar op onderzocht en constateerde dat het projec tiel geen springstof bevatte. "Wel rook men' de geur van carbid. Een deskundige verklaarde, dat het omhulsel van een bom afkomstig was. De bom gaf verder -aanleiding tot een verma kelijke 'scene op het politiebureau. Toen een hoofdagent-rechercheur op last van den commis saris even naar het voorwerp ging kijken, liep I 'juist de wekker af. Die rechercheur schrok daar van zoo dat hij ijlings de vlucht nam. „Je kunt nooit weten" zei hij later. Burgemeestersvrouw vraagt bewijs v. onvermogen In een gemeente in West Friesland deed zich het zeldzame geval voor, zoo lezen wij in de N. R. Qrt., dat de echtgenoote van den burgemees-1 ter zich met twee getuigen ter gemeente-secre tarie vervoegde, teneinde den burgemeester een bewijs van onvermogen te vragen, om pro deo te proeedeeren. Het proces moest tegen den bur gemeester worden gevoerd. Deze weigerde het b- wijs af te geven, daar de getuigen niet pertinent I konden verklaren, dat aanvraagster onvermogend was. Den betrokken minister is nu om zijn tus schen komst gevraagd. Wilde jacht op een autodief te Amsterdam Een van de vrij talrijke autodiefstallen in on ze stad geschiedde Zondagavond op de Heeren gracht bij de Utrechtschestraat. Toen de eige naar kwam om met zijn voertuig weg te rijden, bleek de auto verdwenen. Het toeval wilde, dat de gedupeerde vanmor gen zijn eigendom op het Singel biji de Paleis- straat zag rijden met een vreemden man achter het stuur. Het lukte den eigenaar zelfs met, hardloopen niet de auto in te halen maar toevallig het tweede gelukkige toeval dezen dag passeerde een kennis met zijn auto en deze kennis was gaar ne bereid den gestolen wagen te achtervolgen. Et begon nu een race oevr den Singel de dief had inmiddels de achtervolging bemerkt en eerst bij het Koningsplein slaagden de aehtervol gers erin hun wagen voor de gestolen auto dwars over den weg te plaatsen. Die dief gaf nu vol gas achteruit, maar reed bij deze manoeuvre te gen een boom op, waardoor de auto! tot staan kwam. Hij sprong nu uit den wagen, en rende weg, achtervolgd door den eigenaar en zijn hel per, weldra ook door andere burgers en een agent van politie, poedig werd de vluchteling'gegre pen en naar het bureau Singel overgebracht. Hij bleek een bekende van de politie te zijn en het feit, dat hij het nummerbord van den gesto len wagen reeds veranderd had, bewees wel„ dat het hem niet alleen om een ritjq te doen was geweest. Heden werd de man ter beschikking van de Justitie gesteld. Handelsbl. Groote brand te Schoonhoven^ Hel veilinggebouw tot den gronid toe afgebrand Gistermorgen omstreeks vijf uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in het groo Werkloozenzorg. Het departement van Binnenlandsche Zaken heeft over het tijdvak van 3 April 1932 tot en met 30 April 1932 de volgende cijfers inzake dn werkloozenzorg verstrekt. Het Departement heeft aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Van 103 gemeenten met rond 584.843 inwoners waren bij het samenstel len van dit overzicht nog geen gegevens ont vangen. Uitgegeven door de gemeenten, van welke ge gevens zijn ontvangen (zonder aftrek van sub sidies van staat c.q. provincie). Aan werkloozen steun f 5.251.710 en voor de werkverschaffing f 1.605.618. Uitbetaald door werkloozenkassen f1.440.556. Door het Rijk is betaald fl.870.930. (Handelsblad) Uit den Omtrek W ARMENHUIZEN. Zooals velen zich nog zullen herinneren is W 1927 een kwestie aanhangig geworden n.l. wie de onkosten ter verbetering van de Mosselenbrug eigen lijk zouden moeten betalen. De polderbesturen Geestmerambacht en banne N.-Scharwoude konden het over deze zaak niet eens worden toen heeft eerstgenoemde zich in verbin ding gesteld met Ged. Staten. Volgens schrijven van Ged. Staten van 8 Sept. 1927 gaven deze te kennen, dat de Mosselbrug tengevolge van de stroomversnelling, ontstaan door de vergrooting van

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2