Kameroverzicht Binnenlandsch Overzicht Tuinliefhebbers De bloeiende pracht Buitenlandsch Overzicht INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. AN VAN SUNTEBANKER1S! Je laike 'm nag al staan te hewwen op de spreuk „er valt te praten!", maar liet main jouw eres zeg ge, dat 't niks er mee gedaan is. op skool hadden we indertaid un bovenmeister, bai wie niet te pra ten viel! Deedt je 't toch den kon j' er vast op re kenen dat je straf krege. 't Heb ons toe vast welde- ris sterng toeleken, maar nou van achteren zeg ik: 't Was hem toch! Ouwcrwesch degelijk man! Je kon op hem an! Moet je nou komme! Deer hew je b.v.b. die butterkoupman, weer mee te praten viel en jij blaikbaar zoo hoog mee weg- loope. Eerst verkoupe voor vaste en losse praizen zeker en as den de markt teugen zit, de zaak weer cfzegge. Je ben op de koffie met zukke praatkan toren, zeg ik maar. Nummer twei, ok lang zoo'n deeglijke schoolmei- ster niet as maine was. Hai adverteere in de Lan- gedaiker van 28 Mai voor Vaiftig Spie de butter, geldig tot Dinsdagmiddag 3 uur. Ouwe of nuwe taid dat weet gien mensch. Das echter niet zoo erg, maar wat wel erg is, dat er niks van an is! Daags te voren loupt z'n maidje al met de taiding bij de klanten langs, die besteld hewwe, met de booschip: de groete van Vader en 'k most zegge dat er voor die prais niks van komme ken! 't Zal elf staivers weze moeten. Misschien ien vierduit minder. Deuze aanbieding most dus vast en zeker nomen worre in de geist van de weerberichten. Je weet wel, ze benne in de Bilt altaid zoo voorzichtig om te zeg gen Verwachting tot de eivend vanenz1. Maar deuze menschen zegg ut er eerlijk bai, dat ze 't allien maar verwachtte. Weerom zet zoo'n butter koupman ut er dan ook niet bai, as 't toch niet vast is? Den weet je teminste vooruit dat 't ok aars uit- valle ken. Nei, den main ouwe Schoolmeister, deer kon je vast op an, maar die was er ok gien butter koupman bai. Trouwens lïew ik deer ok vroeger nooit van hoort. Wel van Voorlezer en Voorzanger, doodgraver en klokkenluijer en weet ik vaii wat nag meer, maar vast toch nooit in de butter. En ba: al die baantjes hoorde je nooit klagen dat ze de menschen in de cure lagge. Je konne op ze an! Moet je nou kaiken! As main ouwe schoolmeister J nag leefde en hai hoorde 't, zou hie vast, net as met ons, as we in de klas ut effeif vanaieren maakte, ze anwaize met de vinger, ze met zun ouge deur- bore en zegge„Wel" goddeloos!" En nou Jasper un goeye reid! As die bordjes nag schildert moete, leit er den vooral niet opzette: er valt te praten. Want je zien het, dat dit niks gedaan is. Den liever nag er op: er valt niet te praten!, deer ken je tenminste naar main ervaring veul beter op an! En dan zouw je as pedant op een twaide zette leite kenne het spreekwoord: hewwen is hewwen, maar ankommen is de kunst. Leit den un dubbel stel make, voor elke butter- man ien stel. Die voor de minister en de burge- maister ken natuurlijk van main ook wel deurgaan, hoewel ik liever heb dat er niet te pi-aten valt. Dit vind ik nauw ienm^al deegleker. Nouw vooral de groete an Meraike hoor! En jij zelf ok van mai die zich noemt, JE LOL HEWWENDE ADVISEUR! De wijziging der L. O.-wet. Contin- genteering van porselein enz. verlengd. Straf voor de katholieke tegenstem mers der Pachtwetten. Week van moord-berechting. Relletjes. Omtrent het aanhangige wetsontwerp tot wijzi ging der L. O.-wet, waarover door de Comité's van Actie in de bladen zooveel is geschreven, is thans het verslag der Commissie van Voorbereiding ver schenen. Er blijkt uit, dat het nader overleg met den minister niet tot aanmerkelijke wijzigingen in het ontwerp heeft geleid, behalve dan voor wat de 45 leerlingenschaal betreft, terzake waarvan de minister vrij belangrijke concessies heeft ge daan. Thans zal het hoofd van een school bij 35 leerlingen door een onderwijzer kunnen worden bij gestaan (in het oorspronkelijke ontwerp 46), door 2 onderwijzers bij 76 leerlingen (oorspronkelijk 91), door 3 onderwijzers bij 131, door 4 onderwijzers bij 186 leerlingen; daarboven 1 onderwijzer per 50 leer lingen. Voor het Friesch wordt de mogelijkheid geopend om het bij de lessen van het Nederlandsch eenigermate te doceeren; benoeming en ontslag van onderwijzers kan in handen van B. en W. wor den gelegd. De al- of niet oprichting van bijzondere scholen zal n i e t aan een beslissend college worden overgelaten, omdat de minister zulks in strijd acht met de Grondwet. De contingenteering van porselein, aardewerk, tegels, sanitair aardewerk en rijwielbanden, is ver lengd, voorloopig weer tot 31 Jan. 1933. Op meer van dergelijke berichten zal men zich trouwens wel kunnen voorbereiden, want eontingenteeringsbeoa- lingen kunnen slechts voor betrekkelijk korten duur worden afgekondigd, maar het valt niet aan te nemen, dat de regeering haar standpunt ten op zichte van eerder verworven inzichten in zake in- voerbelemmeringen zal herzien, zoolang de crisis niet verandert van aspect. In de Katholieke Staatspartij is eenige lichte be roering gewekt door het politiek advies voor de a.s. verkiezing van Eerste Kamerleden, omdat daaruit de bedoeling naar voren kwam om degenen, die door hun tegenstemmen de aanneming der Pacht wetten in de Eerste Kamer hebben verhinderd, te straffen met niet-herkiezing. Een der gedupeerden de heer Dobbelman, heeft zich geweerd met de publicatie van een „Open Brief" aan zijn kiezers, in dit geval de katholieke leden der Prov. Stater.. Hij meent, dat hij geen enkel punt van het begin selprogram heeft geschonden en acht zich dan ook onrechtvaardig bejegend. Het schijnt, dat de katho lieke leden der Prov. Staten in Gelderland en Overijsel niet van plan zijn om het politiek advies te volgen, als gevolg van welk advies de Roomsche boerenleider, de heer de Ruyter, den heer Dobbel man had moeten vervangen. In de fractie is ter zake althans geen overeenstemming verkregen kunnen worden. In deze week zijn verschillende droeve rechtsza ken aan de orde geweest. De Proc.-Generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatie-beroep van den Amsterdamschen leidek kerspatroon, die tot levenslang werd veroordeeld ter zake van moord op zijn knecht, z.g.compagnon.dien hij van den Majella-toren zou hebben neergeslin- gerd. Een 32-jarige vischventer, die te Hemmen een oude vrouw in haar woning dood-knuppelde om een ongelukkige 15 guldens machtig te worden, hoorde eveneens levenslang tegen zich eischen. En ook stonden een vader en zoon, beiden jacht opzieners, voor de rechtbank te Roermond terecht, verdacht van moord op vier jongelieden, die in de bosschen, door verdachten bewaakt, wilden stroo pen. Ook zij worden met levenslang bedreigd, maar of het tenslotte mogelijk zal zijn om naast de overtuiging omtrent hun schuld ook, een wettelijk bewijs te construeeren, staat te bezien. Directe ge tuigen zijn er niet, en vader en zoon hebben zéér gesloten karakters. In Vlaaardingen hebben ernstige relletjes plaats gehad als gevolg van raadsdiscussies omtrent steun- verleening aan werkloozen. De S. D. A. P. had de ontevredenen voor een demonstratie tijdens dc raadszitting opgeroepen, maar communisten van elders maakten van de gelegenheid gebruik om de „leiding" der beweging over te nemen. Naast ge- meente-politie kwamen rijksveldwachters en mili taire politie aan de onderdrukking der manifes tatie te pas; er vielen verscheidene gewonden. Voor zekere gemeenten, zoo tusschen stad en dorp, wordt de steunverleening een steeds moeilijker vraagstuk. In Vlaardingen zag men slechts kans om er weer wat geld voor te vinden door de meterhuren, zoo wel van electriciteit als gas en waterleiding met 25 cent voor elk per maand te verhoogen. Zoo worden „bedrijven" .tot belastingbronnen. Ons Weekpraatje We hebben onlangs een aantal advertenties uit één nummer van „De Telegraaf" in deze rubriek aangehaald, om te laten zien, hoe betrekkingen en levensposities in deze dagen nog steeds voor het grijpen zijn, mits men maar over een bescheiden som beschikt als „waarborg", of om er mee deel te nemen in het „kapitaal" der overigens florisante ondernemingen. Men kan allerwegen vele duizenden verdienen, als men maar bereid is om enkele dui zenden te storten. Zwendel! zoo hebben we gewaar schuwd; „schuimen" op de armoede der massa. In het bijzonder kapittelden we toen een der adver tentiestellers, die een bediende kon gebruiken, man nelijk of vrouwelijk, die een zeer behoorlijk loon zou verwerven, mits een goede hand schrijvende en een postzegel voor antwoord werd bijgesloten. Het is roof gespuis, dat zulke annonces plaatst. Vanwege „De Telegraaf" werd ons toen bericht, dat de be doelde advertentie aan de aandacht van den afdee- lingschef was ontsnapt en dat de opname er van geenszins de instemming van dezen wegdroeg. De administratie van genoemde krant stelt als regel, zoo werd ons medegedeeld, dat geen advertentiën worden aangenomen, waarin een postzegel voor antwoord wordt gevraagd, tenzij in de annonce naam en adres van den adverteerder wordt ver- meld. Van een en ander namen we met genoegen j acte. Intusschen echter wemelen meerdere groote bladen dagelijks van aanbiedingen voor betrek kingen, waarin onder allerlei voorwendsels waar borgsommen of deelnemingen in het kapitaal wor den gevraagd. Meestentijds is het reëel karakter van zulke advertenties niet of onmogelijk te con troleeren. „De Telegraaf" zelve waarschuwde dezer dagen in artikel tegen de strekking van dergelijke aanbiedingen en ook politioneele autoriteiten be ginnen zich ter zake te roeren. „De Commissaris van Politie der afd. B. te 's-Gra- venhage zoo lazen we deze week maant ern stig aan om voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met onbekenden, die betrek kingen aanbieden of compagnons vragen, waarbij vereischte is, dat men geld stort. Het is den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken, dat het bij deze aanbiedingen in vele gevallen alleen de bedoeling is het geld machtig te worden, waarbij de betrekking of het compagnonschap achterwege blijft, of na korten tijd op teleurstellingen uitloopt." Nu we het toch over geldzaken hebben, willen we ook met een enkel woord gewagen over het pessimisme van de velen, jlie rneenen, dat de huidige maatschappij zéker vergaan moet als gevolg van de geweldige kosten, welke de overheid zich voor leni ging van den nood van werkloosheid en andere crisisbezoekingen moet getroosten. Een ieder is er van geschrokken, toen hij hoorde, dat die kosten in het vorige jaar voor rijk en gemeente tesamen 300 millioen gulden beliepen. We zullen het niet wagen om de crisisellende of de sommen voor leni ging van den nood te kleineeren, maar moeten toch opmerken, dat de lasten nog wel te dragen zijn, als de gemeenschap tot het brengen van enkele be trekkelijk kleine offers bereid zou zijn. Er moge reden tot bezorgdheid zijn, maar niet tot wanhoop. Voor den enkeling is 300 millioen een onbegrij pelijk groot kapitaal, maar voor een gemeenschap beteekent het niet zoo wonder-veel. Weet ge wel, zoo lazen we in een drankbestrijdingsartlkel en de gegevens bleken ons bij onderzoek juist te we zen weet ge wel, dat de 300 millioen, in een jaar tijds uitgegeven voor steun, werkverschaffing, ar menzorg enz. gelijk zijn aan de 300 millioen, welke jaarlijks in ons land worden uitgegeven aan alco holische dranken? Zelf verder narekenende, kwa men we tot de becijfering, dat we het vorige jaar allen crisisnood hadden kunnen bezweren, als we één derde hadden bezuinigd op ons borreltje en biertje en één derde op tabak, sigaren, sigaretten en opons pruimpje. Winst aan gezondheid kre gen wij daarbij toe. Buitengewone omstandigheden kunnen buiten gewone offers vragen, maar tot het brengen daar van worden we minder en minder bereid. Van nie mand wordt een Volstrekte onthouding van alle ge notmiddelen vereischt, wat trouwens weer andere schadeposten zou veroorzaken, maar onze uiteen zetting moge hebben uitgewezen, dat de 300 mil lioen per jaar voor crisissteun en ook niet verdere noodzakelijke uitgaven daartoe, den ondergang onzer maatschappij behoeven te beteekenen, als we allen bereid zijn om eens een biertje of een sigaartje, een voetbalpartijtje of andere ontspanning, minder te genieten, om zonder morren en zwartgalligheid onzen verhoogden aanslag in de belasting, of de verhoogde prijzen van sommige levensmiddelen te betalen, dan wel eigener beweging bij te kunnen dragen in het crisispotje van het crisis comité. eerste meende, dat het ontwerp gericht is tegen krenking van den mensch en niet tegen krenking van God. „Zoo verkoopt men den christelijken kie zer knollen voor citroenen!", riep deze Benjamin der Kamer uit, en hij hSd de voldoening, luide in stemming met zijn woorden te ontlokken aan den mond van den communist de Visser, die een „zeer juist" door de vergaderzaal bulderde. Het mooiste van al echter is, dat de nieuw-bakken afgevaar digde Woensdag kwam verklaren dat hij ondanks zijn twee fulminante redevoeringen tegen het ont werp tochvóór zou stemmen. Hij had zich ineens bekeerd! En ging óók in den knollen-citroe- nenhandel! Luitenant Peereboom heeft kans ge zien om zich in een paar dagen tijds politiek-on- mogelijk te maken. Na zijn frontwending had hij een langdurig hoongelach en allerlei „smalende" uitroepen te aanhooren. Zou ds. Lingbeek op Urk over een telefoon hebben kunnen beschikken om deze opmerkelijke bekeering te bewerken? Minister Donner heeft zijn ontwerp tegen de ver schillende aanvallen krachtig verdedigd. De minister van justitie wordt als een oprecht mensch door alle partijen gewaaardeerd en daarom was er iets van stille ontroering in de Kamer, tooen hij erkende getroffen te zijn geweest door het lezen der gods lasterlijke uittingen in de communistische krant en dat het voor hem een gewetensvraag is geworden, of hij de hem toeovertrouwde macht niet moest gebruiken om op te treden tegen deze „uitbraak- selen der hel". Ik heb mijn beste krachten gegeven aan het zoeken naar een formuleering van het de lict; ik heb in deze verdediging het uiterste willen geven van wat ik te geven heb, ik zal een van de grootste voldoeningen van mijn ministerschap snfa- ken, als ik slaag, en een der grootste teleurstellingen als ik niet slaag. Maar ook in het laatste geval, als ik eens rekenschap zal hebben te geven van mijn leven, zal ik mij gelukkig achten te mogen hoo- ren: „Gij deedt uw plicht." Bleek en zichtbaar bewogen sprak de minister deze peroratie uit.. De voldoeoning, welke hij begeerde, werd zijn deel. Op Woensdag van deze week werd het ont werp aangenomen met4944 stemmen. Tegen stem den de liberalen, de socialisten, de vrijv. democra ten, de communisten, de St. Geref. en Floris Vos, alsmede slechts twee C. H„ de heeren Slotemaker de Bruine en mej. Katz. Het was nu weer de beurt van den heer Ver schuur, die zijn Clearingwet kreeg te verdedigen. iMandsjoerije concentreert. De voordeelen in en rond|Sjanghai, zoo moeilijk'en bloedig bevochten zijn prijs gegeven. Die laatste bezettingstroepen zijn er van de week vertrpkken. Tegelijk echter is in Mandsjoerije een grootsch offensief begon nen tegen de troepen van generaal Ma. en andere aanhangers van de oude regeering. Het heet, dat reeds duizenden Chineezen in dien hernieuwden strijd zijn gevallen. De dollar is eenigszins dalende tegenover het pond en president .Hoover maakt zich ernstig bezorgd over den gang van zaken. Hij heeft het Huis van Afgevaardigden aangemaand de begroo ting in evenwicht te brengen en hij heeft zich ook uitgesproken voor een internationale mono- taire conferentie tegen het einde van dit! jaar als de oorlogsschulden er maar geen punt van bespreking zullen uitmaken. der natuur lokt U naar bosch en duin, naar hei en strand om daar met volle teugen licht en lucht te drinken. Vergeet toch vooral niet. Uw huid tegen zonnebrand te beschermen door ze vooraf met „Zij"-Crème in te wrijven. In prijzen van 203045 en 75 cent. EERSTE KAMER. Het Pondenverlies van dc Nederland- sche Bank. TWEEDE KAMER. Het Godslastering-sontwerp aangeno men. De Eerste Kamer heeft enkele kleine wetsont werpen aangenomen, t.w. de wettelijke voorziening in verband met de medewerking van Stad en Lande van Gooiland bij het Gooische Natuurreservaat, en de naturalisatie van wat buitenlanders. Het ont werp tot dekking van het Pondenverlies der Ne- derlandsche Bank lokte eenige discussie uit. Door enkele sprekers werd het bankbeleid becritiseerd de Ned. Bank zou voor een te groot bedrag aan buitenlandsche wissels in voorraad hebben gehad en anderzijds werd de wijze van dekking der geleden verliezen, door de regeering thans voorge steld, een boekhoudkundige kunstgreep genoemd; ook kwamen enkele sprekers op tegen de te hooge salarieeringen en tegen de winstuitkeeringen, on derwijl verliezen moeten worden gedekt. Het ont werp werd tenslotte met 21—10 stemmen aange nomen. Tegen de S. D. A. P. en de Vrijz. Dem., als mede de heer Pollema (A. R.). Nadat de Tweede Kamer de Crisis-Zuivelwet (met 53 tegen 12 stemmen der „nog aanwezige ge bleven soci's) had aangenomen, kwam het z.g. Gods- lasteringsontwerp aan de orde, dat voor godsdien stige gevoelens krenkende uitingen strafbaar stelt. Hier stonden links en rechts tegenover elkaar. Ter rechterzijde echter was er óók oppositie van C. H.- zijde; prof Slotemaker de Bruine verklaarde n.l. dat niet voor het voorstel te kunnen stemmen, omdat het strafbaar gestelde „smalende" hem te ver ging Hij wilde slechts een „onduldbare" krenking van godsdienstige gevoelens gestraft zien, maar de mi nister kon het desbetreffende amendement niet overnemen, omdat rechters aan een dergelijke om schrijving geen houvast hebben. Als we constateeren, dat links tegen het ont werp was, dan wil dat natuurlijk niet zeggen, dat men er de godslastering niet verfoeit. Maar prof. Eerdmans (V.B.) meende b.v„ dat het ontwerp juist prikkelend zou werken; de heer Van der Heide (S. D.) achtte het een gelegenheidsontwerp, tegen een paar onzinnige uitingen in „De Tribune", een blad, zoo zei hij tot ergernis van Lou de Visser, dat weinig gelezen wordt, gericht Maatschappelijke werkelijkheden, zoo meende hij, zijn dikwijls .veel smalender godslasteringen. De heer Wijnkoop (Cm.) noemde het ontwerp een anti-communistenwet. De communisten hebben geen godsdienst, verklaarde deze afgevaardigde, en zij zullen zich niet storen aan de geldende normen. De Herv. Geref. Staatspartij, vertegenwoordigd door luitenant Peereboom en de St. Geref. dominé Kersten waren eveneens tegen het ontwerp. De Von Papen volgt Bruning op. Andere kabinetscrisissen. Sjanghai ontruimd Hoover wordt bang voor den dollar. Bruning, via den rijkspresident vq.n zijn zetel gestooten door een conservatieve generaalsca- marilla, zal voorloopig worden opgevolgd door een kabinet von Papen. Deze von Papen is, neen was ook een Centrumfiguur. Hij behoorde in die partij tot den conservatieven rechtervleu gel en hij heeft "Bruning al heel, wat moeilijk heden bereid. Als groot-aandeelhouder beinvloea de hij het Centrumorgaan Germania, welks hoofdredacteur hij nog onlangs door een conser vatieven beschermeling deed vervangen. Het is begrijpelijk dat het Centrum met den nieuwen kabinetsformateur officieel niets meer van doen wil hebben. Von Papen zelf heeft zich trouwens ook gehaast om zijn ontslag uit de partij te ne men. In het nieuwe kabinet zijn of? worden uitsluitend mannen van rechts opgenomen, o.a. enkele figuren uit het militaire groepje dat den laatsten tijd zooveel invloed op den rijkspresident heeft verkregen als von Gayl en generaal von Schleicher. De berekening is, dat door de keuze van von Papen als rijkskanselier, het Cientrum misschien tot een welwillende afzijdigheid onthouding kan worden gestemd, waardoor de rechtsche groepen tezamen een zeer kleine meerderheid tegenover sociaal democraten en com munisten zouden kunnen stellen. Het is echter niet aan te nemen, dat het Cientrum zich aldus in een hoek zal laten dringen, gelijk! 'het ook niet waarschijnlijk is dat de partij van Hitler genoegen zal nemen met deze .oplossing van^ de door haar bevochten overwinning. De Nazi's voorvoelen hun uiteindelijke overwinning en zij demonstreeren overal onder de lenze: alle macht voor Adolf Hitler. Het kabinet von Papen zal dan ook niet meer dan een overgangsbestuur kunnen zijn. .Moge lijk, dat het tot Rijksdagontbinding het initiatief zal nemen en na nieuwe verkiezingen de macht zal moeten overdragen aan de Nazi's. De persoon van. von Papen geniet in het bui tenland weinig aanzien en vertrouwen. .Hij is hekend als de gewezen militaire attaché, in Wash ington tijdens de oorlogsjaren. Hij zou toen aan slagen in de Ver. Staten hebben uitgelokt' en door andere geweldmethoden de Amerikanen vij andig tegen Duitschland hebben gestemd. Hij schnijt al wat Angelsaksisch is te haten,, maar voor betere betrekkingen met Frankrijk voelt hij wel iets. Hij zou zelfs blereid) zijn om aan Frankrijk meer te betalen, d,an waartoe Bruning ooit zou hebben kunnen besluiten. In de buitenlandsche pers komt duidelijk de overtuiging naar voren dat men Duitschland voortaan in handen van rechts weet. Er zal dan tenminste klaarte zijn, zoo redeneertmen er, We zullen nu weten hoe de zaken er in werkelijkheid voorstaan. In Boemenie is eveneens een kabinetscrisis uit gebroken. Prof. Jorga, een vriend van koning Carol, die den terugkeer van dezen laatste met alle middelen heeft bevorderd, heeft zijn ontslag ingediend, hetwelk door den koning is aanvaard. Prof. Jorga was geen politicus. Als zoodanig liet hij verwonderlijke verrichtingen aanschouwen, waardoor in het buitenland het vertrouwen in Roemenie werd geschaad. Titulescu een van de oude garde, met véle van de oude politiek cor rupte gebreken, mag het nu weer eens probeeren,. In Japan ondervindt het nieuwe kabinet Saito ook nog groote moeilijkheden. Dje heeren zijn dat des morgens heel vroeg doen, of des avonds DtE MAANDI JUNI. In den moestuin. In het algemeen zullen we in deze maand veel en regelmatig moeten hakken en wieden in den tuin om dezen onkruidvrij te houden, en warm te en lucht in den grond te laten komen. Tusschen wortelen en andere gewassen, waar met hak* of schoffel niet tusschen kunnen komen, moeten we moeizaam wieden. Thans wordt selderie gezaaid voor wintervor- bruik. Daar het zaad langzaam kiemt, moeten we den grond koel, vochtig en beschaduwd hou den. 1 Zomerandijvie kunnen we, als het moet, uil- pi anten, maar dat levert toch vele bezwaren op welke minder voor de najaarsandijvie gelden. Uitdunnen op afstanden van 20 cm. verdient op het oogenblik meer aanbeveling. We blijven voorts sla zaaien, andijvie, kool rapen, postelein, kervel, boonen en spinazie om deze groenten regelmatig verseh te kunnen oogsten. i Omstreeks half Juni zullen de tuinbonnen noo dig getopt moeten worden. Late erwten als hooge groene, kunnen nog worden gelegd. Op flink bemesten grond zaaien we win ter and ij vie (najaarsandijvie) breed blad volhart is een gerenommeerde soort. Spruitkool planten we uit op circa 50 cm., ook andere koolsoorten kunnen op zelfden af stand worden, uitgezet. Prei planten we uit op 1015 cm. en de regels 30 cm. uiteen. Tegen het einde van de maand zullen, we de boonen een beetje aan de staken moeten helpen. Denk er omboonen zijn links windend. In den Fruittuin. Druiven t.egen muren en schuttingen, worden aangebonden. De trossen moeten gekrent of uit gedund. Waar de trossen te dicht op elkaar zit ten, nemen we een paar van de zwakste geheel weg. Van perziken, welke als leiboomen zijn ge kweekt, binden we de scheuten aan. Die,^ waar voor geen plaats is, snoeien we weg. Flinke scheu ten behooren 15 cm. uiteen te liggen. Tegen appelzaagwiesp, welke de vruchten uit vreet, spuiten we circa 2 weken na tie vrucht zetting met 0.1 procent Parijsch groen en-1 pro cent 'kalkmelk. Parijsch groen is zeer giftig, dus oppassen. Tegen schurft in appelen en peren "kunnen we spuiien met' Bordeauscfie pap. Klein fruit, als aardbeien, bessen en frambozen beschermen we met netten tegen 'de vogeis. Bij (frambozen dunnen we de jonge scheuten. ili den Fiertuin, In deze maand beginnen 3e rezen 'te bloeien. Voor het zoover is, zullen we de struiken mis- aangetast door het. zg. wit op de bladeren, waar van rpzen veel lijden. De meeste tuinliefhebbers hebben tegenwoordig wel zoo'n handige, goecl- koope bloemenspuit in huis, waarmede men ook de rozenstruiken kan bewerken. Er zijn verschil lende goede preparaten in den handel, als Veri- krimp e.a. Uitgebloeide rozen verwijderen we regelmatig, des te langer houdt- de bloei aan. Uit geplante dahliaknollen zijn nu een stuk «.oven den grond. Als we mooie bloemen willen hebben, laten we slechts een of twee spruiten doorgroeien de andere trekken we zoo, diep Duizendsehoonen kunnen nu worden gezaaid mogelijk uit. Spruiten tijdig aanbinden. We hebben er dan in het aanstaande voorjaar nog pleizier van in het boordbed. Winterviolieren zaaien we onder glas. De vroegste tulpen zullen afgestorven zijn en van deze nemen we de bollen uit den grond, om ze op een beschaduwde en tochtlooze plaats te laten drogen. Kleine bolgewassen, als cro- cussen, sneeuwklokjes, aconietjes enz., laten we liever in den grond zitten. Vroeg in het voorjaar gebloeid hebbende hees ters als sering, rhododendron, tuinazalea's e.d. snoeien we alleen door de uitgebloeide bloemen weg te snijden. S-pirea en .Jasmijn kunnen we wat uitdunnen om het bloeinhout gelegenheid tot krachtige ontwikkeling te geven. Gouden regen en Meidoorn worden in het ge heel niet gesnoeid. In dc kamer. Dteze maand is het een zeer geschikte tijd om Cactsusen en vetplanten te verpotten. Sommige 'kamerplanten als Clivia, Aspidistra en Ficus kunnen we voor de warme zomermaanden met pot en al ingraven op een beschaduwde plaats buiten, waar het ook niet tes winderig is. Als we snijbloemen oifësten, dan moet men het onderling niet eens over de verdeeling van invloedrijke ambten. De minister van oorlog heeft verklaard, dat Japan zijn rechten op Mant sjoerije en Mongolië zal laten gelden. Die be trekkingen met Rusland zullen er dus wel, niet beter op worden. Inderdaad blijkt, dat Japan zijn kracliten op als de zon is ondergegaan. Na het plukken zetten we ze eeret een paar uur ruimden diep in het water, alvorens ze in vaasjes te schikken. Van bloemen met houtachtige ^tengels, als serin gen, kunnen we het ondereinde der stengels wat pletten met een Jmmer, dan trekt hetl water be ter op én .blijven de bloemen langer goed.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4