NIEUWE St Domheidsmacht Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier lening No 6: ZATERDAG 4 JUNI 1932 4le Jaarsriih; Speciaal Corsetten - Magazijn goedpassende TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. J2. LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Ultimo: firma 1. H. KE1ZEB. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Er is een bekend tooneelwerk van den Nederland- schen acteur Marcelles Emants, dat getiteld is „Domheidsmacht." Aan dien titel werden wij onwillekeurig herinnerd door de run, waarvan- eeni- ge weken geleden de Nutsspaarbank te den Haag het slachtoffer werd of althans dreigde te worden. Het verschijnsel, dat zich hier voordeed, staat niet op zichzelf. Het is een uiting van de geestesgesteld heid der groote stadsbevolking, waar de indivadu- aliteit verloren gaat in de massa. Enkele personen behoeven slechts een of ander verbloeden te lan- ceeren. of dit plant zich als een lawine voort, zet de massa in beweging en brengt die tot de onmogelijkste dingen. De Fransche schrijver Le Bon heeft een boek geschreven over de zielsgesteldheid der massa. En hij toont daarin aan, dat de massa zich geheel anders gedraagt dan het individu. Wie de massa in beweging weet te brengen, kan van haar daden van zelfopoffering verkrijgen, waartoe ieder indi vidueel niet bereid zou zijn. Maar vaker leidt de zielsgesteldheid der massa tot daden, zoo slecht of zoo dom, dat geen enkel individu hetwelk deel der massa uitmaakt, zich ervoor zou laten vinden. In het geval der Haagsche spaarbank hadden wij te doen met de domheid der massa. En deze domheid dreigde een gevaar te worden, voor een der nuttig ste instellingen der Residentie. Het is nu goed af- geloopen. Maar toch is het duidelijk, dat geen spaarbank in staat is, zoo maar plotseling alle haar toevertrouwde gelden terug te betalen zonder haar bezittingen tenslotte onder de waarde te moe ten verkoopen. vooral in dezen tijd, nu de markt zoo buitengewoon gevoelig is voor een eenigszins ruim aanbod ook van de soliedste effecten. Dit leidt er toe, dat, als een run al te lang wordt voortgezet ook de verstandige inleggers zich noodwendig on gerust moeten maken. Niemand zal gaarne tot de laatsten behooren die hun geld terugvragen. Het is toch mogelijk, dat er, door de abnormale wijze waarop de bezittingen te gelde moeten worden ge maakt, tenslotte een klein tekort blijkt te zijn ont staan. Over alle inleggers omgeslagen, zou dit gemakkelijk zijn te dragen. Maar indien het alleen ten laste kwam van de laatst komende inleggers, zou het voor ieder een zeer aanzienlijke schade be- teekenen. Het is in verband hiermede, dat dev raag mag worden gesteld, of de overheid op dit punt niet zou moeten ingrijpen. Het spaarbankbestuur kan moei lijk anders doen dan aan de opvragingen gevolg te geven, zoolang de liquide middelen het althans veroorloven. Er dreigt daardoor echter een groot algemeen belang m het gedrang te komen, en wel dit dat de inleggers onder alle omstandigheden moeten kunnen rekenen op de veiligheid van hun inlagen. En zou het nu niet wenschelijk zijn, dat de wet aan de een of andere autoriteit de macht gaf, om I In exceptioneele gevallen als waarvan den Haag het voorbeeld was, in Me grijpen, evenals in 1914 ten aanzien van alle spaarbanken geschiedde, de opvragingen te beperken, daarna dooi» een accou- tant een onderzoek te doen instellen en het resul taat ter geruststelling van het publiek te publi- ceeren. De maatschappij moet nu eemnaal tegen de domheden der massa worden beschermd, even i als deze massa zelf. J Dit geldt in dezen tijd ook op ander gebied. WU denken hier inzonderheid ook aan de politiek, die sterk staat onder den invloed der domheidsmacht. Door zich te laten leiden door de domme massa toch komen onze regeerders ertoe, ons aller wel vaart In gevaar te brengen. Zij schijnen evenals het spaarbankbestuur aan de domheidsmacht te zijn overgeleverd. Hoezeer de massa zich door haar domheid zelf in de vingers kan snijden, leert heel treffend het ge val met de Haagsche spaarbank. Zooals uit de door het spaarbankbestuur gepubliceerde gegevens be treffende de bezittingen der spaarbank bleek is een vrij aanzienlijk bedrag belegd in hypotheken op land. Als het landbouwbedrijf niet rendeert, aldus wordt van ultra-democratische zijde geredeneerd, moeten de boeren maar minder pacht of hypothees rente betalen. En men scheldt op het agrarisch (kapitaal dat de landbouwers uitbuit, denkende •dat dit grootkapitaal is. Hoezeer men zich m deze vergist, leert ons het onderhavige geval. Het zijn toch de arbeiders en met hun maatschappelijk ge lijk te stellen groepen, die hier ^pn mchzelf te velde trekken. Ondanks de moeite, die men doet om de menschen te ontwikkelen, blijft ertochmaar heel wat domheid en misverstand welig tieren. Nieuwstijdingen ZuJvelcwntroleur mislialnldeW. I Woensdagmiddag heeft de rijkszuivelvisiteur I Grbij een zijner controlediensten een nunde [aangenaam avontuur beleefd. Toen hij bij ze e- Iren van R. in de Voorstraat te Woerden de bo lter kwam controleeren stuitte hij bij e ne ■men van een monster op hevig verzet, lke jmste treden waarom konden wij nog met vernemen, [maar de ambtenaar in functie werd door e winkelier en zijn ega tamelijk afgedekt. Van o o [getuigen vernamen we dat het ta den. [eenigszins op een veldslag geleek. D|e ambtenaar [werd dusdanig met een zuurtjesvlesch gewond laan het gelaat, dat zijn lorgnet aan stukken was Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Vertrouwd adres voor: Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten zijn gezicht bebloed. Die boter werd hierbij niet gespaard en hing in klodders over zijn, kleeren. Tot zelfverdediging moest de man zijn revol ver trekken. De politie maakte proces verbaal op wegens mishandeling van een ambtenaar in functie. Begrijpelijkerwijze trok in deze zeer drukke straat deze scene nogal belangstelling. Geen viseh naar Frankrijk. Donderdagmorgen is bij den verkoop in den Rijksvischafslag te IJmuiden medegedeeld, dat de Fransche grenzen voor de uit Nederland aan gevoerelf visch gesloten zijn. Het aan Nederland toegewezen contingent is opgerbuikt. De prijzen daalden onmiddellijk, al hoewel niét in die mate als verwacht werd. Het ziet er voor IJmuiden steeds donkerder uit. I genomen resoluties besproken, terwijl de Zater- dagmiddag gewijd was aan de bespreking van het Onderwerpde rampzalige positie waarin de zui velindustrie der geheels wereld zich bevindt. Bij deze bespreking werd natuurlijk op den voorgrond gesteld het verschil in positie van ••een land, dat zuivelproducten moet exporteeren en een land, dat zuivelproducten moet impor teeren. Niettegenstaande het groote verschil van deze beide soort landen, werd eenstemmig erkend dat beide op het oogenblik in een rampzalige po sitie verkeeren. De Duitsche vertegenwoordiger gaf den toestand weer door het beeld), van een in volle zee zich bevindend schip, dab op het punt staat te zinken. Als we nog! lang praten, was zijn oordeel, zullen de golven zich boven onze hoofden sluiten en wij zullen allen ten gronde gaan. De kreet redde wie zich kan, is nog niet gehoord, doch als die klinkt, wordt het zeker een groote, chaos. Benoeming commissies Het resultaat van de besprekingen was, dat het Diagelijksch Bestuur eenige commissies zou benoemen om den mogelijken uitweg voor de verschillende landen te zoeken. Die bedoeling is om voor Duitschland, Engeland, Frankrijk en Belgie aan de Nationale Comite's van de landen, die in belangrijke mate naar een dezer landen exporteeren te vragen, personen te willen aan wijzen, die met de belanghebbenden in zoo'n land. de zaken nader zullen bespreken, i Ook in deze bijeenkomst was men overtuigd, dat als terzake deskundigen, de juiste verhou- dingen bespraken, het mogelijk moet zijn, wegen te vinden die bevredigend zullen kunnen zijn zoowel voor belanghebbenden in exportlanden als in importlanden. Waren deze belanghebbenden he: eens geworden, dan zou het voor de betrof- fende regeeringen veel gemakkelijker zijn eikan- i der ook te vinden. Noordh. Dagblad. Niieuwc sta|a,tsleeining volteekemd. De 5 proeent tweede Nederlandsche staatslee- ning 1932 is volteekend. Van het gegarandeerde bedrag kan slechts een gedeelte worden toege- Meisjc geschaakt? Naar men bericht heeft de minderjarige An- tolentte iGjuehnen, die bij haar moeder in een woonwagen in het woonwagenpark te Epe ver toefde, 30 Mei jl. heimelijk den wagen verlaten Vermoed wordt dat F. B. haar geschaakt heeft Dp politie verzoekt haar opsporing. Het paar houdt zich waarschijnlijk op kermissen en jaar- markten op. I n te r na t ion-a l e Z,u i vel bond. Zoowel de import ajls de dxport bevindt, zich in een rampzalige positie. In de vorige week vergaderde te Londen het Hoofdbestuur van den Internationalen Zuivel- bond. Aanwezig waren de' vertegenwoordigers van de Nationale Cpmité's in Engeland, Frank rijk, Duitschland, Italië, Zwitserland, Noorwegen Zweden, Belgie, Nederland, Finland, Denemar ken, Australië, Nieuw Zeeland, Letland en Est land. - t 1 Nederland was vertegenwoordigd door dr. E. E. Posthuma, voorzitter van het Nationaal Co mité en van den Algemeen-en Nederlandschen Zuivelbond, dei^ heer G. J. Blink, voorzitter van de vereeniging voor zuivelbereiding en Mielk- hygiene, dr. A. J. S-waving, Raad-Adviseur aan het Departement van Economische Zaken en Ar beid, den heer J. M. Wagenaar Hummelink, Be stuurslid van de V.V.Z.M. en den heer ir. Bi. Gerritsen, landbouw attaché van het gezant schap te Londen. I Op Donderdag werdden onderwerpen van we- tenschappelijken aard behandeld. Vrijdag werd de Landbouwhoogeschool te Reading bezocht, be nevens eenige boerderijen, Zaterdagmorgen wer den de vereenigingszaken behandeld en de op het Internationale Zuivelcongres te Kopenhagen aan DE K. N. I. L. M. IN APRIL 1932. Na de-toename in Februari en Maart toonde April weder eenige inzinking voor wat betreft het ver voer op de regelmatige lijnen. De deelname aan de rondvluchten was echter zeer bevredigend en liep met eenige honderden pas sagiers omhoog. De gedetailleerde vervoerscijfers zijn: BataviaBandoeng 346 Bandoeng—-Batavia 219 Batavia-Semarang-Soerabaja 111 Soerabaja-Semarang-Batavia 107 Batavia-Palembang-Singapore 11 Singapore-Paembang-Batavia 11 Batavia-Palembang-Pakanbarie- Medan 29 Medan-Pakanbaroe-Palembang- Batavia 13 Rond- en speciale vluchten Totaal 1544 De propaganda onder de schooljeugd gemaakt voor het luchtverkeer heeft uitstekende resultaten. Reeds meer dan 500 kinderen ontvingen den lucht doop. Het uitloven van een K. N. I. L. M. rondvlucht door eenige sigarettenfabrieken voor een zeker aan tal bons, die bij de sigaretten worden verstrekt, schijnt zeer in den smaak te vallen van het roo- kend publiek en reeds eenige honderden liefhebbers meldden zich aan. Voor een zeepfabriek worden met succes revlame vluchten gemaakt. NATIONAAL CRISIS COMITé. Uitkeeringen en giften. In een overzicht omtrent de uitkeeringen van het N. C. C. op 1 Mei, deelt het secretariaat mede, dat in totaal zijn verstrekt aan giften in natura voor een waarde van f293828.18 in totaal met de uitkeeringen in geld inbegrepen is uitgekeerd 1489,033.44, d.w.z. gemiddeld per inwoner ruim 6 cent. Voorts deelt het secretariaat van het N. C. C. nog mede, dat het aan giften over de maand Mei ontvangen heeft van de verschillende onderdeelen ,vah de landmacht f2720.38 en van de zeemacht 1337.11. DE ZUIDERZEEWERKEN. Gedurende de eerste week na de afsluiting van de Zuiderzee zijn de werkzaamheden van den af sluitdijk, welke krachtig worden voortgezet, zeer goed gevorderd. De keileemdam is reeds flink op gehoogd en aan de noordzijde over de geheele lengte reeds met kraagstukken voorzien. Aan het aanbren gen van de steenglooiing wordt krachtig gewerkt en binnenkort zal deze eveneens over de geheee lengte Zij het niet op volle hoogte, zijn voltooid, In tegen stelling met andere sluitgaten! is bij dit sluitgat sinds het historische moment. Zaterdag j.l. geen druppel water meer over den dijk gekomen. Aan de afwreking van den dijk wordt intusschen krachtig gewerkt en groote hoeveelheden zand, die boven water het dijklichaam zullen vormen, werden opge spoten. Deze week is een tot nu toe ongekende ca paciteit van ongeyeer 200.000 M3. zand bereikt. Voor zoover thans reeds kon worden nagegaan, ko men de nieuwe waterstanden aan de noordzijde van den dijk volkomen overeen met de berekenin gen welke de commissie-Lorentz vóór de afslui ting heeft gemaakt. Naar gemed wordt, zijn de plannen voor de droog legging van den N.O. polder in het IJselmeer, de thans afgesloten Zuiderzee, door den dienst der Zuiderzeewerken gereed gemaakt en bij de regee ring ingediend. Wanneer bij de eerstvolgende be grooting der Staat de noodige gelden worden be schikbaar gesteld, zal het volgende jaar met de werkzaamheden voor de drooglegging van den pol der worden aangevangen. Spoorwegverbinding AmsterdamFrfeland. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorwegverbinding van den spoor weg Harlingen-Nieuweschans met den ontworpen afsuitdijk door de Zuiderzee, wordt gevraagd, of hiermede de beslissing valt in zake het tracé van de spoorwegverbinding tussohen de lijn Amsterdam Den Helder en het spoorwegnet in Friesland. Indien dit zoo is, zouden verscheidene leden het op prijs stellen daaromtrent zoodanige inlichtingen te ont vangen, dat een beoordeeling mogelijk wordt, waar om aan dit .tracé de voorkeur dient te worden ge geven boven een ander. PLEEGOUDERS GEVRAARD. In het „Alg. handelsblad" van 26 Maart 1932 stond het navolgende geadverteerd: „Pleegouders gevr. v. buitenechtelijk kind v. uitst. Duitsche fam. De evt. pleegoud, word. rijkel. schadel. gest. door een som in eens. Br. ond. B. R. 912, Ala-Haasenstein Vogler, Bremen." Van de reflectanten op deze advertentie waren er 3, die kennis gaven van de ontvangst van een brief. In deze brieven, die alle op 7 Mei 1932 uit Gro ningen per post verzonden werden, doet deschrij- ver het voorkomen, alsof de geadresseerde ernstig in aanmerking komt om het bewuste kind te krij gen. Aan het slot wordt door den schrijver, die zich voorstelt slechts bemiddelaar te zijn, een kosten- voorschot van ong. f 12.00 gevraagd voor een onder zoek, in te stellen door een informatiebureau, naar de pleegouders. Het opgegeven gironummer blijkt te behooren tot den rekeninghouder A. Sternberg, poste restante, Postkantoor te Groningen, terwijl een nader adres niet bekend is geworden. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te Staan, dat hier zeer zeker van zwendel sprake is, waarom de Comm. van Politie te Groningen, ter zake van poging tot oplichting, aanhouding en voor geleiding vraagt van den onbekende, die zich noemt A. Sternberg, A. van Sternberg, A. van Sterberg, J. van Dijken, J. van Düken of J. van Duken. Het is n.l. gebleken, bij vergelijking van -beschik baar handschrift, dat deze verdachte onder een van de laatstgenoemde 3 namen een advertentie van gelijke strekking in het „Berliner Tageblatt" van 24 April 1932 plaatste. In Bremen is komen vast te staan, dat op 22 Maart 1932 een onbekende Hollander, die geen naam noemde, bovenaangehaalde advertentie op het kantoor van Haasenstein Voger aanbood voor het „Alg- Handelsblad" en „De Maasbode" (in laatst genoemd blad is zij waarschijnlijk niet geplaatst). Als signalement van deze onbekende wordt op gegeven: lengte 1.85 tot 1.90 M., blond, ongeveer 28 jaar, als heer gekleed. Hij maakte den indruk een koopmanszoon -te zijn en gaf op, .dat hij eenige weken in Bremen vertoefde om de Duitsche taal te ileeren. Op 4 of 5 April 1932 is hij wederom op dat kan toor geweest om de ingekomen brieven m ontvangst te nemen. Na dien tijd is hij niet terug geweest. De Commissaris van Politie te Groningen zal ,gaarn5e inlichtingen ontvangen over dezen ver dachte en over eventueele slachtoffers. KLOMPEN IN HET LEGER. Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft aan den Minister van Defensie de vogende vragen gesteld: Is de Minister bereid, vooral nu de klompenindu strie, geweldig lijdt, door gebrek aan afzet, te be vorderen, dat het gebruik van klompen van Neder - landsch fabrikaat verplichtend wordt voorgeschre ven in het leger, de marine en de rijkswerkinrich tingen?

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1